[ pbs @ 23.05.2012. 15:58 ] @
Pozdrav. Imam laptop Compaq Presario CQ56 120 SM i na njemu procesor AMD V140 2.3 ghz jel moze neko da mi kaze, kako da zamenim procesor na njemu, koji jaci da stavim i imali li neki sajt na internetu gde se prodaju procesori i hardovi za laptopove
[ Binary Mind @ 23.05.2012. 17:11 ] @
Pogledaj servisna uputstva pa vidi koji su sve AMD procesori i hard diskovi zvanicno podrzani sto se tice tvog laptopa. Sto se tice 2,5" hardova, oni se mogu naci i u domacim radnjama, ali za procesore je malo teze. Pogledaj domace i strane aukcijske sajtove za procesore jer cenim da su tamo najjeftiniji.
[ Spanta @ 26.05.2012. 09:54 ] @
Moram da napomenem da je stavljanje brzeg procesora mac sa dve ostrice. Cak i ako ugradnja prodje bez problema i ako ga BIOS prepozna kako treba, postoji solidna verovatnoca da sistem za hladjenje nije prilagodjen brzem procesoru koji vise trosi, a samim tim se i vise greje. To ne znaci da ce procesor odmah da se pokvari, ali ce dodatna toplota sigurno negativno uticati na ostale komponente i skratiti im zivotni vek.
[ Binary Mind @ 26.05.2012. 13:35 ] @
Naravno, ali s'obzirom da su svi Compaq Presario CQ56 laptopovi sa AMD procesorima isti, sa identicnim hladjenjem, pokretac teme moze da proba da nadje neki od procesora koji su zvanicno podrzani (pise u servisnim uputstvima) i da zameni postojeci, mada je pitanje sta ce time postici posto su razlike u performasama medju podrzanim procesorima jako male.
[ pbs @ 26.05.2012. 13:44 ] @
Po vasem misljenju ako bi vec mogao da menjam procesor da li bi na njega mogao da stavim neki od 3ghz
[ Binary Mind @ 26.05.2012. 17:47 ] @
Tu vec rizikujes. Takvi procesori imaju veci TDP, sto znaci da se vise greju od zvanicno podrzanih. Najbrzi zvanicno podrzani je AMD Athlon II N370 (2,5GHz), medjutim postoje trojezgreni AMD CPU-i poput AMD Phenom II Triple-Core Mobile N850 (2,2GHz) i AMD Phenom II Triple-Core Mobile N870 (2,3GHz) koji bi po svojim tehnickim karakteristikama mogli da rade OK sa tim laptopom... Savet je ipak da se drzis zvanicno podrzanih procesora (pogledati servisna uputstva za listu zvanicno podrzanih procesora)...
[ Ned123 @ 26.05.2012. 18:00 ] @
Servisno uputstvo na
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02657369.pdf
kaže da možeš staviti max 2.5 dual core, sad ono čuveno pitanje gdje ćeš ga naći :)

@Binary Mind
U pravu si. Tehnički (u pogledu socket-a i čipseta) nema prepreka za jači model od ovog, ali iz mog iskustva laptopi jako rijetko imaju microcode podršku za više od 4-5 CPU-a i to onih koji su zvanično podržani.
[ pbs @ 26.05.2012. 18:09 ] @
Sto se tice hladjenja to nije problem kad bih stavio jaci procesor kupio bi postolje sa ventilatorom,ali gde da nadjem taj dual core 2,5 ghz procesor ili ovaj da klokujem na 2.9-3.0ghz dali bi crkao procesor
[ Miroslav Cvejić @ 26.05.2012. 18:20 ] @
Ne možeš overklokovati procesor na laptopu. Bilo je slučajeva da ljudi sami menjaju BIOS da bi smanjili takt i napon zarad duže baterije i manjeg grejanja. Za tvoj scenario obično je rešenje kupovina jačeg laptopa. Sami procesori se ne prodaju jer nisu namenjeni da ih korisnik menja. Servisi ih gaje kao rezervne delove i za testiranje. Starije procesore možeš po oglasima naći (kad rasparčaju laptop zbog neisplative popravke) ili u nekom servisu. Ali ne očekuj da to radi kao na desktop računaru.
[ Binary Mind @ 26.05.2012. 18:48 ] @
Poslusaj kolegu Cvejica. Mudro zbori. Laptopovi nisu bas najpodesniji za eksperimentisanje kao sto je to slucaj sa desktop racunarima. Mislim moze, ali je to krajnje neisplativ sport... Bolje prodaj taj laptop, dodaj pare, pa uzmi neki noviji i bolji
[ pbs @ 27.05.2012. 03:58 ] @
Kako da ga prodam kad je krs nmg za njega da uzmem ni 150 evra
[ Binary Mind @ 27.05.2012. 20:01 ] @
Pa od tog laptopa realno ne mozes da napravis nista epohalno bolje cak ni da promenis procesor, a cak i zvanicno podrzani bolji procesori za taj laptop kostaju stotinjak i kusur evra novi.
[ pbs @ 27.05.2012. 21:06 ] @
100 evra za procesor! Za te pare cu da izlupam laptop i znm da ga nemam
[ Binary Mind @ 27.05.2012. 23:03 ] @
Kao sto rekoh skup sport...
[ lokke @ 13.10.2016. 15:21 ] @
Pozdrav,
Hteo bih strucno misljenje da li izvodjivo.Zeleo bih promeniti procesor na laptopu sa AMD A4 3300M na AMD A6 3400M.
To je masina :
http://www.asus.com/Notebooks/K53TA/specifications/

Znam ne bih bas puno dobio ali malo je ulaganje .
http://cpuboss.com/cpu/AMD-A6-3400M
[ gilopile @ 13.10.2016. 15:38 ] @
Dobices i to podosta. Trebalo bi bez problema da radi.
[ Lavlja_Jazbina @ 13.10.2016. 17:34 ] @

Family AMD A4-Series for Notebooks
Model number ? A4-3300M
CPU part number
AM3300DDX23GX is an OEM/tray microprocessor
Frequency ? 1900 MHz
Turbo frequency 2500 MHz
Data width 64 bit
The number of CPU cores 2
The number of threads 2
Floating Point Unit Integrated
Level 1 cache size ? 2 x 64 KB 2-way set associative instruction caches
2 x 64 KB 2-way set associative data caches
Level 2 cache size ? 2 x 1 MB 16-way set associative caches

---------------------------------------


Family AMD A6-Series for Notebooks
Model number ? A6-3400M
CPU part number
AM3400DDX43GX is an OEM/tray microprocessor
Frequency ? 1400 MHz
Turbo frequency 2300 MHz
Data width 64 bit
The number of CPU cores 4
The number of threads 4
Floating Point Unit Integrated
Level 1 cache size ? 4 x 64 KB 2-way set associative instruction caches
4 x 64 KB 2-way set associative data caches
Level 2 cache size ? 4 x 1 MB 16-way set associative caches
[ lokke @ 13.10.2016. 17:45 ] @
Hvala na brzom odgovoru.Znaci vredi probati...nisam jos nikad menjao procesor na laptopu...posle ce sam prepoznati ili mora nesto da se podesava u BIOS-u?
[ Lavlja_Jazbina @ 13.10.2016. 17:49 ] @
Ja bi to ostavio nekom servisu kojem je proslo dosta laptopova kroz ruke.

Rasklapanje,pasta ! Nije bas radnja kao na desktop racunarima.
[ lokke @ 13.10.2016. 17:53 ] @
I ja o tome razmisljam.Predhodni MSI laptop sam cesto rastavljao , uvek sam imao problema sa buko kod kulerom , ali kod njega procesor bio lako dostupan,odmah ispod dolnjeg poklopca...a kako vidim kod ovog tipa mora kompletno da se rastavi da bi doslo do njega.
[ gilopile @ 13.10.2016. 17:58 ] @
Da, najcesce mora ceo da se rasklopi da se dodje do procesora, pa nije bas lako, jer ima gomila toga da se skida...

Ne verujem da ide pasta, uglavnom je tu parce CU trake, termo gume ili `zvaka` i u principu se ne menja. Skines, stavis novi CPU, vratis, stegnes i vozi.
Nema sta u BIOS-u da podesavas. OS ce da skonta novi CPU i instalirati drajver za njega...
A i ne bi trebalo da mora novi BIOS da se flesne, ali za svaki slucaj stavi poslednji koji nadjes na oficijalnom sajtu.
[ Lavlja_Jazbina @ 13.10.2016. 18:19 ] @
Nezvanicno Cvejic mi brise savko slovo o AMD u pa prilazem moji dead MS-163D.

Jedno skidanje i cpu na dlanu.

[ lokke @ 13.10.2016. 18:38 ] @
Haha...I moj MSI EX 610 bio jednostavan iza svakog poklopca vitalan deo...jeste da je radio kao traktor pa svaki mesec kap ulja na kuler pa se malo utisa.Posle na kupindu kupio polovan kuler pa jos radi kod sestre...i posle 10 godina nosi sve sto i dansnji lov budzet laptopovi.
[ ademare @ 14.10.2016. 17:45 ] @
Sto se tice zamene procesora na laptopu , postoje 2 osnovne situacije . Jedna povoljnija , procesor je u socketu, izvadi se stari , stavi novi . 2 nepovoljnija je da je procesor zalemljen za maticnu plocu, i to niko nece da menja , ni majstori . Tako da nije vazno samo procitati sta laptop podrzava teoretski, vec , prici procesoru i videti da li moze da se menja.
[ Binary Mind @ 16.10.2016. 20:58 ] @
Citat:
lokke:
Pozdrav,
Hteo bih strucno misljenje da li izvodjivo.Zeleo bih promeniti procesor na laptopu sa AMD A4 3300M na AMD A6 3400M.
To je masina :
http://www.asus.com/Notebooks/K53TA/specifications/

Znam ne bih bas puno dobio ali malo je ulaganje .
http://cpuboss.com/cpu/AMD-A6-3400M


Oba APU-a su fabrički podržana (fabrički su se ugrađivala u ovu seriju laptopova) tako da će bez problema raditi...
[ lokke @ 08.11.2016. 17:51 ] @
Samo da kazem,promenio sam i bez problema prepoznao i radi . :)
[ Bobas1 @ 19.12.2016. 20:20 ] @
Pozdrav svima. Kako ne bih otvarao novu temu, postavicu slicno pitanje na ovoj.

Radi se o starom laptopu, naime ime modela je:
MSI NOTEBOOK VR630.
Procesor: AMD Sempron(tm) SI-42, 2.1 GHZ
Ram: 4gb

E sad, problem je u tome sto je CPU usage skoro uvek oko 100%, osim kad nista ne cackam. Znaci, samo pomeram misa, CPU skoci skoro do 80%. Otvaranje vise tabova postalo je nocna mora (sto ne znaci da sa jednim tabom radi dobro), gledanje youtube-a je moguce samo ako ga pustim da se napuni do kraja i pritom ne smem ni da pomisljam da idem na 480p. E sad do cega je tacno, ne znam, ali pretpostavljam da se radi o procesoru. Laptop nije moj, vec devojkin i bilo bi lepo da ispadnem pametan i nadjem resenje. :)

Moje neko resenje bi bilo da kupim neki stari procesor na kupujem prodajem i njime zamenim neispravan postojeci. Nasao sam par starih procesora po nekim smesnim cenama od 500 do 1000 dinara, pa se nadam da bi to upalilo.

Nesto ovog tipa:
http://www.kupujemprodajem.com...i-za-laptop-40302387-oglas.htm
http://www.kupujemprodajem.com...ntium-T2080-40168406-oglas.htm
http://www.kupujemprodajem.com...rocesor-520-39683697-oglas.htm

Da napomenem, izdvajanje vece sume za unapredjivanje ovog laptopa ni njoj a ni meni ne odgovara ( stedimo za nesto jace za par meseci), vec je ovo samo privremeno resenje, da moze normalno da funkcionise sto se tice gledanja filmova, slusanja muzike, koriscenja interneta...

Napisah roman, a ne postavih pitanje. Dakle, zanima me kako da znam koji su procesori kompatibilni sa maticnom plocom ovog laptopa, a da ne preopterete napajanje?
[ gilopile @ 19.12.2016. 21:00 ] @
Bobas1, upload ovde .txt fajl, snimljen sa programom CPU-z.
Da vidimo koji je socket, koji chipset, main board...

Trebalo bi da je tacno to sto si napisao, tj Socket S1 (S1g2)

Mislim da tu moze neki Turion x2...al ipak da vidimo, jer mozda chipstet ili naponska sekcija, sistem hladjenja ogranicava...

Nesto od ovoga, recimo.
http://www.cpu-upgrade.com/CPU...urion_64_X2_Mobile_technology/
[ @ 19.12.2016. 21:09 ] @
Koliko vidim to su intel procesori? Tvoj trenutni je AMD Sempron(tm) SI-42, 2.1 GHZ, tako da ne može to.
Sa druge strane proveri aktivne procese, temperature, viruse, hdd... Ne isplati se ništa tu menjati, pogotovo ako ćete uskoro kupiti drugi.
[ gilopile @ 19.12.2016. 21:19 ] @
Ako se nadje neki x2 CPU za crvenu, sto da ne. Ima to cudo 4GB RAM-a + malo jaci CPU, i dovesti malo OS u red, i ima da radi ko zmaj.

Samo treba videti da li moze neki od ovih gore, jer i grejanje moze biti problem...

Daj taj .txt iz CPU-z da bacimo oko.
[ Bobas1 @ 19.12.2016. 22:07 ] @
Eno momci, prikacio sam na svoju prvu poruku i trezeni txt file.

Inace, nisam napomenuo da sam windows tek reinstalirao. Mislio sam da cu time otkloniti problem, medjutim nikakvo poboljsanje ne primecujem. I jos nesto sam zaboravio da kazem, a to je da se jako zagreva. Bio mi je prilicno veliki problem da reinstaliram windows jer se toliko pregreje da se ugasi tokom instalacije, pa sam to radio napolju na terasi gde je temperatura minus pingvin, ali je barem upalilo. :D

[ @ 19.12.2016. 22:22 ] @
Da li radi hlađenje je na laptopu?
[ gilopile @ 19.12.2016. 22:27 ] @
Reistalirao OS na terasi? Drug, nije vredno toga da zaradis upalu pluca :D

Koliko vidim, taj lap samo sto se ne upali, sve je vrelo.

Prvo treba da se rasklopi i izduva, te provere hladnjaci, paste...

Nije ni cudo sto koci kad CPU rai na skoro MAX temperaturi.

Prvo ciscenje da se to dovede u normalno stanje, pa onda vidi kako ce da radi.

Sto kaze @iculibrk, da li uopste cujes neki FAN da radi?
[ @ 19.12.2016. 22:35 ] @
Sad je pitanje koliko to već tako radi i koliku je ta visoka temperatura štetu napravila? Proveri prvo da li hlađenje uopšte radi.
[ Bobas1 @ 19.12.2016. 22:44 ] @
Pa cuje se neko zujanje, jeb*m li ga. Kad se pali, cuje se prvih 10ak sekundi neko krcanje, i onda se smiri i bude bas tih. I ja sam pomislio da je samo u temperaturi problem, medjutim on i kad se tek upali (dok je jos hladan) jedva radi.

Hteo sam ja njega da otvorim i produvam, ali se sve bojim da nesto ne zeznem. Da je moj laptop, odavno bih to uradio.

Sad se setih, i baterija mu je otisla. Ne moze da radi bez punjaca, a prosli put kad je nosen u servis na produvavanje, neki genije je zalepio nekim lepkom bateriju i sad ne mogu da je skinem, pa da radi samo na punjacu.

Enivej, previse problema oko jednog krsa, medjutim mene to kopka, ne mogu da se smirim dok ga ne popravim ili ne sjeb*m totales.
[ @ 19.12.2016. 22:55 ] @
Bilo šta da radiš trebaš skinuti bateriju. E sad, u svakom slučaju ubeđen sam da ti promena procesora ne bi pomogla.
Na tom laptopu nije tesko doći do hlađenja, ali mislim da ukoliko nisi siguran ne bi trebao raditi ništa. Ili servis (nije baš isplativo) ili ga parkiraju do kupovine novog.
[ Bobas1 @ 19.12.2016. 23:15 ] @
Mislis da bi se problem resio promenom ventilatora i termalne paste? Pastu imam, jedino ventilator da vidim kakav treba da uzmem.
[ @ 20.12.2016. 00:21 ] @
Možeš da pokušaš, ali mislim da je slaba vajda, jer ako je već bio na popravci, verovatno se i ranije pregrevao...
[ Bobas1 @ 20.12.2016. 09:58 ] @
Uspeo sam da odvalim bateriju nekako. Upalio ga i radi bolje, ali se i dalje pregreva. Nakon 10 minuta gledanja youtube-a se toliko zagrejao da sam se bojao da ga i dalje drzim upaljenog. Vruc je tacno tamo gde je ventilator, tako da kontam da se procesor pregreva. Sa donje strane duva neki hladan/topao vazduh, a sa zadnje strane vruc vazduh. Sledeci korak - rasklapanje i produvavanje :) Nadam se da ce to biti dovoljno, jer ne vidim sta jos mogu uraditi povodom pregrevanja.
[ gilopile @ 20.12.2016. 10:00 ] @
Ako je vazduh koji izduvava vreo, to je znak da hladnjak lepo naleze na CPU i da je pasta/ zvaka ili sta su vec stavili, OK.
Najverovatnije, ili slabo vrti FAN ili je zapusen kanal ili sam hladnjak sa prasinom.

Prvo ga sa kompresorom izduvaj, pa ako ne pomogne, onda rasklapaj, lepo ocisti i ima da progleda lapic.
Kada dostigne nekih 50-60C, FAN bi trebao da vrti na MAX, a to se poprilicno i cuje. Pa ako ocenis da fan ne vrti kako treba, mozda je i on problem, mozda je zaribao i trebalo bi ga samo rasklopiti i podmazati...Ako ne piomogne, zameniti sa adekvatnim.

Uglavnom, sve se to da vrlo lako sanirati ako iz nekog razloga nije problem sa VCORE naponom, tj. da je povisen, a to je vrlo redak slucaj, bar iz mog nekog iskustva :)

Tako da, ocisti i uzivaj, pa tek posle mozes da razmisljas o nekom x2 CPU-u, jer sa postojecim hladjenjem Turion bi bljuvao vatru otpozadi :D



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 20.12.2016. u 11:13 GMT+1]
[ Bobas1 @ 20.12.2016. 10:32 ] @
:D

Sad sam instalirao HwMonitor.

Cpu temp : 85-90 stepeni
GPU: 75-80
Maticna: 75-80
HDD: 40
To je u mirovanju, odnosno samo je chrome upaljen, ali minimiziran.

Sto se ventilatora tice, stvarno je tih, ne cujem ga na drugom kraju sobe, tako da moguce da i on slabo vrti.

[ gilopile @ 20.12.2016. 10:37 ] @
Vidi tebra, nemoj da ga koristis dok to ne sredis. Kao sto rekoh, ili FAN/ FAN-ovi ukoliko ih ima 2 ne rade kako trebaju ili je bas dobrano zapusen.

CPU generalno nece da crkne, ali kad je on vreo, bice vreo i cipset, GPU, HDD, tako da moze doci do kvara/ hladnog lema tih cipova, a pogotovo HDD-a ako predje nekih 50C moze da rikne...

FAN bi trebao da urla kod tih kriticnih temperatura...

Resavaj to pod hitno.
[ @ 20.12.2016. 10:45 ] @
Taj bi se ventilator trebao čuti ko kosilica :-)
Otvori, uključi i vidi da li se vrti. Mislim da ne.
[ Bobas1 @ 20.12.2016. 11:04 ] @
Ovaj sto je na dnu laptopa se vrti, vidi se kroz rupice, ali ocigledno nedovoljno, ili kako kaze Gilopile, mozda drugi ne radi.

Hvala vam momci, mnogo ste mi pomogli. Verovatno cu ga u petak, ako ne i ranije, otvoriti i videti cega tu sve ima. Ko zna, mozda nadjem i neki zaturen novac. :) Hehe

Javicu, ako nesto uspem.
[ gilopile @ 20.12.2016. 11:10 ] @
Citat:
Ko zna, mozda nadjem i neki zaturen novac. :) Hehe


Tesko, pre ce to biti neka samoljepliva slicica, deo igracke od kinder jaja i sl. Bar se ja do sada ne oparih. Svega je bilo, al novca, jok more :D

Ipak drzimo fige da se iskopa bar 100 eurica :D
[ Bobas1 @ 24.12.2016. 23:04 ] @
Mali update. :)

Otvorio laptop, skinuo i produvao ventilator. Bilo je malo prasine, nista preterano. Ocistio termalnu pastu alkoholom (bila je preko pola procesora), i stavio novu, vratio ventilator i sad je temperatura oko 70 stepeni, sto je za 20 bolje nego ranije, ali mi je i dalje to vise nego sto treba. Radio je posle toga 2-3 sata bez gasenja i temperatura je dostizala nekih 77-78 stepeni, ali nikad vise od 80. Sta mislite da li i sam procesor, koji ima samo jedno jezgro i verovatno mu se sudnji dan blizi, moze biti odgovoran za pregrevanje? Kao sto rekoh, sta god da otvaram, on se preoptereti i skoci na 100%. Mozda bi i temperatura opala za normalnijim procesorom, recimo nekim iz turion serije...
[ ademare @ 25.12.2016. 00:22 ] @
Procesor sa 2 jezgra , iste generacije , a laptopovi , maticne ploce za desktop tako se prave da najcesce primaju samo jednu generaciju procesora , trosi vise struje nego procesor sa jednim jezgrom od 50 do 100 % vise , tako da je to uzaludno .

To sto ti racunas da je ovaj sa jecnim opterecen 100 % a onaj sa dva bi bio 50 % na primer , nije to matematika pa da bude sve tako jednostavno .

Jer procesor koji ima jedno jezgro i opterecen je sa 100 % Ne sme da se pregreva , i ne pregreva se dok je sve ispravno . Za svaki procesor , bar za intelove na njihovom sajtu postoji za kolike je temperature procesor projektovan i koliko sme da ide .

Ako si vec pred kupovinom novog laptopa, sada imas modele koji trose kao upaljac , par wati , a brzinski ostavljaju tu starudiju u prasini ! Svako vreme ima svoje i ne moze laptop da bude dobar 10 godina . Kad bi to tako bilo ko bi ikada kupio nov ?
[ Bobas1 @ 25.12.2016. 01:33 ] @
"Ne sme da se pregreva , i ne pregreva se dok je sve ispravno "

Zato i mislim da je ovaj procesor neispravan jer se pregreva, a maltene nista i ne radim. Shvatam da je to star procesor, ali da je ispravan ne verujem da bi se otvaranjem My computera dizao na 100%. Zvuci smesno, ali tako je. :D Imam neki Hp laptop kupljen otprilike u isto vreme sto koristi moja sestra. Radi kao prvog dana... Ne kazem da ovaj mogu da namestim da radi savrseno, ali gledam koliko god mogu da ga poboljsam, kao sto bi verovatno i ti hteo sa svojim, bez obzira na to koliko je star. Gledao sam I nesto po amd serijama koliko trose. Za ovaj Sempron pise da trosi max 25W a Turion uglavnom do 35W. Sad, da li je to ogromna razlika, ne znam, ali bih ja svakako probao sa drugim procesorom, jer mi 1000 dinara nije neka para, ako i za nijansu bolje bude radio, jer je ovo vise neizdrzivo. A za nov laptop, kao sto rekoh, trenutno nemamo pare. Sto bi se reklo: Jedan probo pa se usro. :D

Evo link od lika koga gledam, ako neko moze da da sugestiju, bicu mu zahvalan!

http://www.kupujemprodajem.com...ri-prodaja--35325488-oglas.htm
[ ademare @ 25.12.2016. 04:47 ] @
Dobro tu je vec druga prica

U nekom postu ranije si pisao za dva meseca kupujem novi, sad kada nema novog, onda se i ide na " daj sta das "

Sto se tice procesora , ako hoces bas kod ovog prodavca nemas neki izbor , jer ti se u budzet od 1.000 din uklapaju samo Turion RM-70 i Athlon X2 QL-60 koji i jesu manje vise isti procesori.

[Ovu poruku je menjao ademare dana 25.12.2016. u 06:10 GMT+1]
[ Bobas1 @ 25.12.2016. 11:16 ] @
Ma rekao sam za par meseci. Medjutim prevideo sam dolazak NG i par rodjendana u skorije vreme, tako da bi se to oduzilo verovatno. Ma nije mi problem bilo koji od ovih uzeti, samo da to pocne da radi i izdrzi tih nekoliko meseci hehe

[ iculibrk @ 25.12.2016. 16:11 ] @
Rece ti Dragan vise stvari od kojih i ovu:
Citat:
Tako da, ocisti i uzivaj, pa tek posle mozes da razmisljas o nekom x2 CPU-u, jer sa postojecim hladjenjem Turion bi bljuvao vatru otpozadi :D

Takodje nisi napisao kako sada rade ventilatori?
Na koji nacin si naneo pastu, mozda je ima previse, pa daje kontraefekat.
Malo ovo lici na visemesecno pregrevanje sa malo vise posledica.

Ti mozes kupiti novi procesor (posto vec nisam naisao na AMD Turion X2 Ultra ZM-82 - TMZM82DAM23GG)
ja pronasao ove:
AMD Athlon 64 X2 QL-62 - AMQL62DAM22GG
ili
AMD Athlon 64 X2 QL-60 - AMQL60DAM22GG
ali trebas jos jednom procitati pogotovo Draganove postove i uraditi i proveriti sve sto ti je napisao.
[ Bobas1 @ 25.12.2016. 16:54 ] @
Poslusao sam njegov savet i ocistio ga, pa naneo pastu. Mislim da nije previse, samo na onu plocicu na sredini sam stavio jednu kap i razmazao. Nije prelivalo kad sam preklopio ventilatorom.

A sto se tice samog ventilatora, radi isto, samo sto je sada temperatura znatno manja. Bio je upaljen 3 sata, youtube je bio na auto-play a temperatura se vrtela oko 60 stepeni. Doduse, graficka je isla na 65. Sad ne znam koliko je to optimalno za ovaj laptop

Jos nisam napomenuo da sam stavio win 10 umesto sedmice. Definitivno radi bolje i manje se zagrava, samo sto procesor konstantno skace na 100%, sta god da radim.
[ ademare @ 25.12.2016. 18:11 ] @
Evo ti link gde pise da taj procesor ide do 100 Stepeni !

http://www.notebookcheck.net/A...otebook-Processor.34794.0.html

Znaci i ranije sa 90 stepeni bio je u granicama tolerancije . Ispravni procesori imaju u sebi senzor za merenje sopstvene temperature, programi to samo iscitavaju . Neki Biosi imaju da korisnik sam podesi pragove temperature , ali ako ga bios prepoznaje i nema podesavanja , procesor kada se pregreje ima da se sam iskljuci .

To sto je spor je druga prica, pregazilo ga vreme . Bio je Low end i 2009 kada se pojavio , a da nece danas .

Mada naravno mislim da ceo sistem hladjenja i dalje nije kakav bi trebao da bude , mozes pokusati sa promenom procesora .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 25.12.2016. u 19:24 GMT+1]
[ Bobas1 @ 25.12.2016. 19:07 ] @
Ma nije se uopste gasio, samo jedno 10 puta. :D Kazem ti, morao sam windows da instaliram napolju, koliko je bio vruc. A tih 90 stepeni...do te tacke je dolazio posle samo 10 minuta (ne)rada. Dobro, to je sad proslost, jer sad ne dolazi ni do 70 stepeni. Gledao sam taj Athlon sto si linkao, medjutim, koliko vidim to je s1g2 socket, a meni CPUz pokazuje da je ovo S1 socket. Pretrazivao sam razne forume, neko kaze da s1g2 moze na s1 ako se stavi nov bios, a neko kaze da ne moze.

Kod ovog lika sa kupujem prodajem moze da se nadje samo jedan sa S1 socketom, i to AMD Turion II Dual Core 2.2GHz
[ Miroslav Cvejić @ 25.12.2016. 19:36 ] @
Da tebi nije iscureo heatpipe?
[ Bobas1 @ 25.12.2016. 20:18 ] @
Ako je to ona bakarna cev sto odvodi toplotu, onda mislim da nije. Kad sam vadio ventilator, delovalo mi je da sve u redu s njom. Evo i slike ove famozne masine

http://imgur.com/a/KIOLz
[ valerijan @ 25.12.2016. 20:40 ] @
Da to je heatpipe.
[ valerijan @ 25.12.2016. 21:08 ] @
Citat:
Bobas1:...Jos nisam napomenuo da sam stavio win 10 umesto sedmice. Definitivno radi bolje i manje se zagrava, samo sto procesor konstantno skace na 100%, sta god da radim.


Da li ovo može da bude uzrok? Početni update i uštimavanje sistema. Jer, ako sam dobro shvatio, nema ni Vremena da pusti da uradi sve što treba nego ga stalno secka i gasi. Pa onda, nešto što bi se završilo za par sati, iz manjih serija traje nedelju dana.

Da li da se proba sa Safe modom, pa de se proveri kako se CPU ponaša?

Ako se temperatura spustila za 20c posle zamene paste, onda je to već solidno, reaguje :)

Bobas1:, otpao novi Lap za NG, novac ide na zastakljivanje terase. Ostavi otvor-šalter za Laptop tokom instalacije W10
[ ademare @ 26.12.2016. 04:41 ] @
Procesor je S1g2 i takav trazis kao zamenu .

Znaci od onih sa linka sa KP napisao sam ti koja dva ti se uklapaju u Budzet od 1.000 din . Ostali koji bi se uklopili u socket nisu toliko brzi od ovih koliko su skuplji .

Evo linka ima 4 generacije socketa S1 i to znace ovi brojevi g1-g4 . Ovaj sempron je g2 pa mu trazis zamenu isto g2.

https://en.wikipedia.org/wiki/Socket_S1
[ Bobas1 @ 26.12.2016. 16:40 ] @
Citat:
valerijan:
Citat:
Bobas1:...Jos nisam napomenuo da sam stavio win 10 umesto sedmice. Definitivno radi bolje i manje se zagrava, samo sto procesor konstantno skace na 100%, sta god da radim.


Da li ovo može da bude uzrok? Početni update i uštimavanje sistema. Jer, ako sam dobro shvatio, nema ni Vremena da pusti da uradi sve što treba nego ga stalno secka i gasi. Pa onda, nešto što bi se završilo za par sati, iz manjih serija traje nedelju dana.

Da li da se proba sa Safe modom, pa de se proveri kako se CPU ponaša?

Ako se temperatura spustila za 20c posle zamene paste, onda je to već solidno, reaguje :)

Bobas1:, otpao novi Lap za NG, novac ide na zastakljivanje terase. Ostavi otvor-šalter za Laptop tokom instalacije W10


Haha razmislicu o redizajnu terase. :)

Otkad sam pastu zamenio i malo ga produvao, nije se ugasio nijednom, znaci ceo update je izdrzao i svaki sledeci tokom dizanja i gasenja sistema, tako da to nije bio problem ovog puta. Uopste nemam zamerke na temperaturu sada.
[ gilopile @ 26.12.2016. 16:46 ] @
Cek, novac ode na sredjivanje terase, a sta leti? Mozda da se dobro zabunda i zajedno sa lapom sedne u zamrzivac? :)

------------------------------------------
To ti mu je sada to. Ako se ne gasi, dobro je.
[ Bobas1 @ 26.12.2016. 16:51 ] @
Citat:
ademare:
Procesor je S1g2 i takav trazis kao zamenu .


Ok, takav cu onda i traziti. Stavrno su zbunjujuce informacije sa raznih sajtova, nigde nisam nasao da budem 100% siguran. Negde pise da je s1 odnosno s1g1, a negde s1g2. CpuZ mi takodje pokazuje da je s1, a evo sad na wiki vidim da pise s1g2. Pa onda negde pise ''mobile'' u nazivu procesora a negde ne... Svasta... U svakom slucaju verovatno do nove godine uzimam neki od tih procesora, pa javljam utiske! Hvala svima na velikoj pomoci!
[ Bobas1 @ 26.12.2016. 16:54 ] @
Citat:
gilopile:
Cek, novac ode na sredjivanje terase, a sta leti? Mozda da se dobro zabunda i zajedno sa lapom sedne u zamrzivac? :)

------------------------------------------
To ti mu je sada to. Ako se ne gasi, dobro je.



Leti na terasu samo kad je kisa da ima vodeno hladjenje hehe

Ma sad je lood, ja se bas trudim da se ugasi, a on nece u inat. Stavio mu GTA San Andreas i picio 2 sata bez problema. :D
[ gilopile @ 26.12.2016. 17:11 ] @
Do jajca. Taj se vise ne ugasi majci :)
Samo gledaj da mu ne pokrivas prorez gde je vent., tj. da ga ne drzis u krilu ili na mekanim povrsinama. Pretpostavljam da to sve znas, al ajd i da napisem.

Na konju si.
[ Bobas1 @ 13.01.2017. 11:42 ] @
Pozdrav svima!! Evo da se javim sta sam uradio. :)

Nakon duzeg vremena, nadjoh na kupujem prodajem AMD Turion x2 Ultra ZM-82 2.2ghz za 800 kinti, a covek koji mi je prodao zivi na 300 metara od mene LOL

Dakle, proces zamene procesora je bio toliko komplikovan da je trajao citavih 10 minuta. :) Nakon zamene, laptop RADI !! I to, ne da radi, vec leti! Bukvalno, leti.

Ranije se mucio za 2 taba u browseru, sad opusteno, dok ovo kucam imam upaljenih 9 tabova i radi ko od sale. Moze yt na 3 taba da se gleda na 720p bez ikakvog seckanja, na vise nisam ni pokusavao. Moze WoW da se igra. Sad mogu i devojku da uvecem u svet mmo-a. hehe

Dakle, nisam ni sanjao da ovoliko bolje da radi sa ovim procesorom... ALI ! Naravno, ne moze sve da bude savrseno, pa mora i ''ali'' da postoji.

Naime, on se mnogo vise OPET zagreva. U ovom trenutku cpu temp je 70 stepeni, gpu 68 i hdd 40. Gledanjem youtube-a skoci malo vise od toga. Facebook ga dotera i do 80 stepeni. Igranje WoW-a i to samo 20ak minuta dovede cpu na 90 stepeni, gpu slicno.

Naravano, ovaj CPU ima 35W TDP, za razliku od penzionisanog semprona, koji je imao 25. Pretpostavljam da to nije toliko mala razlika, koliko sam ja mislio da jeste.

Sad me zanima kako bih mogao da smanjim pregrevanje, ako uopste postoji neki nacin. Znaci, to je sad jedini problem. Da napomenem, svezu pastu sam stavio, premazao ceo procesor i celu graficku, sve je lepo naleglo. Nisam stavio debeo sloj paste, vec taman da predje preko svega. Da li moze ventilator da se zameni, da se uzme neki jaci, ili mozda mora ceo kuler? Da li bi pomoglo kad bih kupio ono hladjenje ispod laptopa? Samo jos da napomenem da se ventilator i dalje isto cuje, bio on na 65 stepeni ili na 90.
[ @ 13.01.2017. 19:45 ] @
Od dve varijante postavljanja paste ja ipak koristim onu gde nema razmazivanja, naneseš i pustiš da sama odradi.
E sad, promenio si procesor i to je ok, ali i dalje nisi pronašao uzrok grejanja. Mislim da bi opet trebao proveriti hlađenje, mada možda najbolje servis, čisto da ta visoka temperatura ne napravi još više štete (reče ti Dragan većinu onoga što ona može da zezne u jednom od svojih odgovora.
[ Bobas1 @ 13.01.2017. 20:46 ] @
Citat:
iculibrk : Od dve varijante postavljanja paste ja ipak koristim onu gde nema razmazivanja, naneseš i pustiš da sama odradi.
E sad, promenio si procesor i to je ok, ali i dalje nisi pronašao uzrok grejanja. Mislim da bi opet trebao proveriti hlađenje, mada možda najbolje servis, čisto da ta visoka temperatura ne napravi još više štete (reče ti Dragan većinu onoga što ona može da zezne u jednom od svojih odgovora.


Nije se pregrevao otkad sam produvao ventilator, naneo novu pastu i stavio mu desetku. To se, naravno, odnosi na onaj period dok je radio sa sempronom. Temperatura je bila uglavnom 60 stepeni, ali je kocio, stucao itd. E sad, pregrevanje je ponovo postalo problem otkad sam stavio jaci procesor. Ja imam neki osecaj da jednostavno kuler nije napravljen da radi sa jacim procesorom od onog bivseg i da zbog toga pregreva. Bio sam u servisu i covek mi preporucio da nadjem mozda na kp neki kuler koji je skinut iz ovakvog laptopa, ali koji dolazi u verziji sa Turion procesorom, pa da probam tako. Zvuci logicno, ali bice problem naci to.

E da, sad se setih. Kad sam prvi put otvarao laptop i menjao pastu, na grafickoj je bilo nesto kao sundjer. Kontam da je to nesto nalik pasti.
[ iculibrk @ 15.01.2017. 00:51 ] @
Imas ovo u jednom od Draganovih odgovora:
Citat:
... jer sa postojecim hladjenjem Turion bi bljuvao vatru otpozadi :D

Ukoliko nadjes probaj promeniti hladjenje, mada mozda bi bilo bolje da vratis stari procesor i skupljas novac za novi laptop, ukoiko vec imas potrebu za jacim procesorom.
[ Binary Mind @ 15.01.2017. 01:16 ] @
@Bobas1

Taj Turion je overkill za taj računar. Ta serija MSI-eva (VR630 i EX630) ima mizerno odrađeno hlađenje. Čak i procesori koji su se fabrički ugrađivali u te laptopove su se pregrevali, ventilatori loši (brzo crkavao lager), heatpipe-ovi smejurija... Upgrade procesora na takvom laptopu je mazohizam... Ja imam EX630 kući (ženin laptop), a imao sam dodira i sa VR630, tako da poprilično upućen u problematiku. Mani se ćorava posla. Ne ulaži više u to kljuse...
[ Bobas1 @ 15.01.2017. 11:07 ] @
Hvala momci, ali ja se s konja na magarca ne vracam. Novca trenutno nemam, a sa starim procesorom laptop je prakticno neupotrebljiv. A bez laptopa/racunara vec ne mogu, a sumnjam da biste i vi mogli. :) Teracu ga sa tih 70ak stepeni, pa valjda izdrzi do novog. Negde citam da je to normalno, a speedfan mi kaze da on gori na ovoj temperaturu. Za mene je ovo svakako napredak, i to veliki, jer sad bar mogu da ga koristim.
[ Binary Mind @ 15.01.2017. 11:15 ] @
Kljuse je kljuse. Sa Sempronom, ili sa Turionom. Sve jedno. Uglavnom tu sa pregrevanjem pomoći nema. Taman i da mu vratiš Sempa...
[ @ 15.01.2017. 13:45 ] @
Da, ali sa starim će se manje pregrevati i samim time duže raditi, što mu daje vremena da sakupi više novca za nešto pristojno.
Za potrebe interneta, puštanja medija, korišćenja office mu je i taj stari dovoljan.
[ Binary Mind @ 15.01.2017. 13:51 ] @
Naravoučenije: Nije trebao da dira laptop osim čišćenja i promene termalne paste, ali... A tek igranje WoW-a (no comment)... Ipak, ako je pokretač teme zadovoljan rezultatom upgrade-a, svaki naš komentar je suvišan. Ima još života u tom laptopu.
[ Bobas1 @ 15.01.2017. 14:51 ] @
Vi ne shvatate da semrpon za navedeno nije dovoljan uopste. :D Ne znate vi koje su to muke. Minut mu treba za otvaranje taba, youtube koci na 240p. Aimp secka. Ne cesto, ali bar jednom-dvaput tokom pesme. Jedino word moze da se koristi koliko toliko normalno, naravno uz kasnjenje slova. I to je sve na sveze instaliranom sistemu. Voleo bih da vidim sta biste vi izabrali da ste u mojoj kozi. :D
[ @ 15.01.2017. 16:41 ] @
Citat:
Binary Mind:
Naravoučenije: Nije trebao da dira laptop osim čišćenja i promene termalne paste...

Reče ja to na početku još.
Slažem se sa tim da ako je on zadovoljan..., ali valjda je svrha naših odgovora da ga upozorimo na negativne posledice budževine koju je napravio.
@Bobas1
Sa druge strane je zanimljivo kakav si OS je stavio (32 ili 64 bit da li si sam skidao neku od pirate verzija?), kada ti youtube seče, tab se otvara 5 min... i kakve aktivne procese imaš.
Moji kući imaju VR601, preko legalne sedmice urađen je ugrade desetke i nema nikakvih problema u radu. Promenio sam mu ventilator na hlađenju onomad i već ne znam ti ja koliko godina radi bez greške što na win 7, što na 10 (32 bit). Kakvo sečenje na YouTube, a ima giga rama manje i malo slabiji procesor od tog tvog Semprona.
[ Bobas1 @ 15.01.2017. 17:38 ] @
Citat:
iculibrk : Reče ja to na početku još.
Slažem se sa tim da ako je on zadovoljan..., ali valjda je svrha naših odgovora da ga upozorimo na negativne posledice budževine koju je napravio.
@Bobas1
Sa druge strane je zanimljivo kakav si OS je stavio (32 ili 64 bit da li si sam skidao neku od pirate verzija?), kada ti youtube seče, tab se otvara 5 min... i kakve aktivne procese imaš.
Moji kući imaju VR601, preko legalne sedmice urađen je ugrade desetke i nema nikakvih problema u radu. Promenio sam mu ventilator na hlađenju onomad i već ne znam ti ja koliko godina radi bez greške što na win 7, što na 10 (32 bit). Kakvo sečenje na YouTube, a ima giga rama manje i malo slabiji procesor od tog tvog Semprona.


Trenutno je 64bit desetka, ista ona koja je instalirana i na mom desktop racunaru. Probao sam i sedmicu, ali sa desetkom nekako bolje radi. Takodje sam stavljao i 32bit desetku, medjutim, uglavnom sam nailazio na misljenja da ako ima 4 gb i vise rama da je bolje da ide 64bit. Ma ja kontam da je ovaj cpu jednostavno oslabio, tj da nije zdrav kao sto je ranije bio.
[ Saša Nikolić @ 14.01.2022. 09:00 ] @
Moguće je reparirati i vratiti u život većinu starih MSI laptopa iz 2010-2011. godine pod uslovom da im nije crkla grafička karta. Već više od 10 godina imam MSI CR610 i umesto AMD procesora M320 stavio sam Turion M600 (Socket S1g3 ). Laptop sa maksimalnih 4gb DDR2, radi znatno brže i upotrebljiv je sa Win10, 64 bita.

Mslim da je u današnje vreme mobilni telefon u potpunosti zamenio laptop. Dobar i moćan mobilni telefon bolja je investicija od kupovine novog laptopa. Zato je svaka investicija od 1000 dinara u stari laptop itekako isplativa.