[ elektronskacigareta @ 25.05.2012. 09:49 ] @
Razmišljam da kupim ovaj model pošto volim da slikam i macro i zoom fotografije.
Da li neko ima iskustva sa ovim modelom voleo bih da vidim kako iz ruke slika sa 42x zoomom nivo detalja, boje, zamucenost...
I razmisljam da li je opravdano dati skoro 20.000din vise za njega umesto recimo L810 Nikon koji ima manji zoom ali je mnogo jeftiniji.
Ukoliko neko ima i predlog sta kupiti do 45.000 bicu zahvalan!
[ elektronskacigareta @ 25.05.2012. 12:26 ] @
Bilo ko... ADVICE!?
[ Nebojsa Milanovic @ 25.05.2012. 13:35 ] @
Advice sa moje strane ti je zaobiđeš bilo kakav Nikon kompakt model, naročito taj sa xx zumom.
[ elektronskacigareta @ 25.05.2012. 13:47 ] @
Neko objasnjenje zasto... ?
To samo za nikon ili generalno kompaktne modele?


Ja nisam pristalica DSLR modela jer traze miliardu razlicitih objektiva te poseban za zoom te poseban makro... jeste to sve mnogo mnogo bolje... ali i udara mnogo po dzepu...
Meni ne treba da profesionalno slikam njime =)

[ MirosIav @ 25.05.2012. 14:57 ] @
Po meni je preterivanje sve iznad 11-12x zuma... 42x - mogu da zamislim. Ako bih baš uzimao superzum kompakt, uzeo bih Sony HX100V, zbog Sony-jevih naprednih modova ( panorama, HDR isl. ) : http://www.porst-emsdetten.de/...hr-garantieverlaengerung-56355 .

A ako imaš nekog da ti kupi aparat u Nemačkoj i povratiš porez, uzmi ovo: http://www.warsteiner-fotovers...-14-150-Kit-silber-silber.html .
[ miko.s @ 25.05.2012. 19:28 ] @
dslr sa 18-200 objektivom će po meni zadovoljit sve tvoje potrebe ako si do sad gledao bridge aparate. a da udara po džepu, ovisi šta i di kupuješ. ali da, više od 450 eura sigurno.

ili canon sx40.

@miroslav - šta se tiče pretjerivanja, današnjih 10x zooma nije kao pred par godina 10x zoom :P
recimo danas "klasičan" 12x ima 28-336mm, dok prije je to išlo dosta više jer bi počinjao na 35-38mm.

meni se desilo da mi je 380mm malo. jako jako rijetko. ali desilo se. s druge strane, desilo mi se hiljadu puta da mi je 38mm previše...

inače @OP - crop sa većeg senzora je često bolji od većeg "zooma" prosječnih bridge aparata. ako već ideš na bridge, po meni sx40 jedino.

edit - e da, al dslr zoom objektivi nisu za makro. ni blizu. trebaš ili poseban objektiv ili predleće.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.05.2012. 00:48 ] @
Aleksandre, Nikon su među najslabijim kompakt aparatima. Oni se slabo bave kompaktima, često ih ni ne izrađuju sami nego ih kupuju od drugih (recimo od Sanyo-a, a možda i od nekih drugih sličnih proizvođača), i samo lupaju svoje nalepnice.

Ako želiš model te klase ni u kom slučaju ih ne vrednuj po rasponu zuma, a ako si već odlučio da uzmeš taj tip aparata, predlažem ti Canon SX 40.

On je najuravnoteženiji od njih i ima najmanje mana, a ako ti je naročito važan video, onda ti predlažem Sony HX200V.
[ MirosIav @ 26.05.2012. 07:21 ] @
Mislio sam i ja na HX200V, malo sam se pogubio u brojevima. Više pratim TX seriju :).

@miko

Slažem se da su se granice zumova pomerile. I meni je ponekad 300mm na Olympus-u kratko, pa mora da radi crop. Kad bi napravili neki pravi telekonverter, sigurno bih ga uzeo. No, dok sam imao Fuji S2000 HD, koji ima 15× zum koji se završava na 414 mm, veoma retko sam išao do kraja - i ne samo zato što je oštrina na maksimalnom zumu bila vrlo loša. Na 15x vrlo teško se moglo precizno kadrirati koliko se pomerala slika kada se aparat držao rukom. Pored toga, ako se bi malo više pomerio, izgubilo bi se potpuno ono što se slikalo, pa se zum morao vraćati nazad. Cenim da je do sada stabilizacija napredovala i da su, koliko se sećam kod Canon-a, napravljeni neki modovi kojima se olakšava kadriranje kod tih većih zumova, ali sumnjam u upotrebljivost nečeg takvog bez stativa ( pri kadriranju pre svega ).

I da, slažem se da što je veći ukupan zum, to je veća blenda na onom korisnom delu...

Što se makro fotografije tiče, mislim da se sa zum objektivom mogu postići dosta dobri rezultati, makar dok ima dovoljno svetla. No, ne bavim se toliko makro fotografijom da bih kupovao poseban objektiv.
[ elektronskacigareta @ 28.05.2012. 15:16 ] @
Sad progoooglah malo ovaj sony... da je najbolji izbor svakako je... ali kod nas je 56000Din =)
Ja sam isao na neku varijantu do 400e. . .
Sad trenutno koristim SONY DSC-H10 i realno gledano mi je neopravdano da ga zamenim i da dam ovoliku razliku... a da u performansama to gotovo i bude neopravdano...

sad idem da razmotrim ovog sx40 canona...

[ MirosIav @ 29.05.2012. 14:33 ] @
Kupovina u Srbiji se ne isplati. Nadji ono sto te zanima na http://www.argep.hu/, dogovori se sa ljudima, daj 25 EUR za povratnu voznu kartu Beograd-Budimpesta, prosetaj se po 'Pesti i ustedi novac. Ako ides autom, mozes i da zatrazis povracaj poreza...
[ elektronskacigareta @ 30.05.2012. 10:14 ] @
A sad jedno glupo pitanje L810 NIkon je 20.000 jeftiniji sem sto ima manji zoom u cemu je gori da kazem u odnosu na p510 pa je cena 20.000dinara manja? Posto sad vise ste me zbunili skroz i skoro predomislili da ne kupim ovaj p510. Sony i canon koji predlazete su preko 50.000Din.
Ostaje mi ili p510 ili da ne dajem toliko novca vec da uzmem neki
NIKON ili OLIMPYS do 250e...


[ miko.s @ 30.05.2012. 11:30 ] @
NE olympus!!!! nikako. mazohizam.

a L810 je vjerojatno jeftin zbog same kvalitete ... i fuji je napravio par bridge aparata (S2950 ili tako nešto) koji su smeće koje nije moguće koristiti. iako slikaju. ako se rezultat može zvat slikom.

sve u svemu, mislim da ti toliki zoom nije potreban, nekakav "normalan" domet je 300-400mm. sve dalje od toga može bit simpatično za imati, ali ne znam kada ćeš to koristiti. a i strujanje zraka pri takvim udaljenostima se vidi, pa će ti efektivna rezolucija i oštrina slike biti minimalne.

potraži review tog aparata, ja sam sad na brzinu preletio po netu i nisam našao.
[ elektronskacigareta @ 30.05.2012. 12:06 ] @
Pa nisam ni ja... za l810... a za ovaj p510 ima nekih semplova medjutim to je ionako sve posredno ako nije iz I ruke. Prijatelj ima P500 i kaze da je njime prezadovoljan da pravi extra fotke... e sad.. .koliko su one extra i koliko mogu da budu bolje u odnosu na ovaj l810 za razliku od 20.000din. To je pravo pitanje...
[ MirosIav @ 30.05.2012. 12:25 ] @
Citat:
miko.s: NE olympus!!!! nikako. mazohizam.


:)

U odnosu na P510 L810 ima ( verovatno lošiji ) CCD senzor, snima "samo" 1280x720 video i nema pokretni ekran. Što se mene tiče, sve ostalo mi se sviđa ( veličina, oblik, AA baterije )...
[ elektronskacigareta @ 30.05.2012. 15:08 ] @
P510 ima CMOS, L810 ima CCD senzor. . . e sad koliko vidim debate oko toga podeljena su misljenja ali opet kazu da taj cmos ide i u najkvalitetnije aparate... kao i u najjeftinije... koliko konfuzije OMG... strasno nesto...
U svakom slucaju video ko video ni kod jedne ni kod druge varijante nije prioritet za to postoji kamera kome treba =) uz to kosta do 20.000din. Pa ako mi treba video onda uzmem lepo L810, a kad kamera zatreba ostaje luft od 20.000din odem i kupim digitalnu kameru koja ce sigurno biti bolja od snimka na bilo kom digitalnom aparatu... =)
Ono sto mene samo da kazem brine je sto na netu nesto nema polemisanja oko tog modela... nema sample slika da mogu da procenim bar priblizno kakvog je kvaliteta... a sto se izrade tice ocekujem da je bas plastikaner po slikama koliko mogu da vidim... ali i pored svega toga opet je 20.000 jeftinije... i ja se i dalje pitam ZASTO!?

[ miko.s @ 30.05.2012. 15:53 ] @
ako nema review na netu, onda ja često jednostavno pređem preko tog modela kao da ne postoji, jer ako nije dostojan da ga se testira, onda ne valja :)

ti vidi, možda se na flickr-u nađe nešto slika. iako nemoj očekivati previše. em su na balkanu cijene prenapuhane tako da takvi aparati ne vrede ni pola njihove cijene, em su to jeftini (za izradu) aparati sa jeftinom optikom koja na 30x-40x zooma nema nikakvu rezoluciju (da ne kažem da od 16MP u stvarnosti nemaš niti pola od toga, MP su nebitni).
ako ti treba dobar bridge aparat, fuji s9600! ili panasonic fz-50 al njega ne nađeš. takav aparat bi uzeo prije bilo kojeg modernog ultrazoomca, osim canona sx40. polovni se nađu za 150-250 eura. nema hd video, nema dobar hi iso, ali na nižim iso-ima su slike oštrije i sa manje šuma nego na bilo kojeg modernom bridge-u.

ps - ljudi govore da su slike "extra" i sa nokije n95. em šta se ljudi ne kuže ništa u fotografiju, em šta neznaju ništa o radu aparata, em nisu nikad slikali sa dslr-om.


[ dlalic @ 31.05.2012. 08:42 ] @
Citat:
elektronskacigareta:a kad kamera zatreba ostaje luft od 20.000din odem i kupim digitalnu kameru koja ce sigurno biti bolja od snimka na bilo kom digitalnom aparatu... =)


Izvlacim iz konteksta i idem u off...
Ali danas ogroman broj aparata pravi bolji video od jeftinih kamkordera. A poprilican broj njih i od onih mnogo skupljih. Mnogi prilozi, reklame, spotovi koje danas gledas na tv-u su snimljeni fotoaparatom.
Kao ilustraciju pogledaj video koji je bbc-jev snimatelj uradio sa jeftinim kompaktom.

Nego, jesi imao u rukama Nikone L i P serije? Probaj ih i sve ce ti biti jasnije...
[ elektronskacigareta @ 31.05.2012. 09:26 ] @
Postovani,
nisam siguran da sam razumeo Vas odgovor... da li Vi hocete da kazete da su dobre ili lose L i P nikon serija?

Iskeno razmisljam da li da dam novac za P510 pored L810 koji ima skroz slicne performanse i dizajn a uz to je 20.000din jeftiniji... Ukoliko mozete da mi u ovoj odluci pomognete bicu Vam zahvalan.
[ MirosIav @ 31.05.2012. 10:12 ] @
Citat:
dlalic: danas ogroman broj aparata pravi bolji video od jeftinih kamkordera. A poprilican broj njih i od onih mnogo skupljih.


Apsolutno se slažem sa ovim. Samo je potrebno pažljivo birati. Uglavnom, firme koje imaju dugu tradiciju u pravljenju kamkordera prednjače u kvalitetu videa u svojim foto aparatima.

@elektronskacigareta

Što se L810 tiče, evo dva testa:

http://www.expertreviews.co.uk...ras/1292113/nikon-coolpix-l810
http://reviews.cnet.com/digita...lack/4505-6501_7-35182759.html

Oba se slažu da je fokus spor i da je senzor loš kada je slabo svetlo. Dakle, dok god se slikaju statične scene po danu, može dobro da posluži. Koliko je senzor loš i koliko je fokus spor je relativno - isprobaj ga negde i proceni da li ti to odgovara.
[ dlalic @ 31.05.2012. 11:51 ] @
Citat:
elektronskacigareta: Postovani,
nisam siguran da sam razumeo Vas odgovor... da li Vi hocete da kazete da su dobre ili lose L i P nikon serija?

Nikon je P seriju pozicionirao iznad L serije. U svakom slucaju je mnogo robusnije i kvalitetnije napravljena, na to sam mislio. Fotografije nisam imao prilike da vidim.
L serija je svakako za izbegavanje to smo se svi slozili.
[ miko.s @ 31.05.2012. 21:12 ] @
evo ti par slika, samo 3MP, ali dovoljno za osnovni dojam

http://www.flickr.com/photos/v...940954/sizes/k/in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/v...243232/sizes/k/in/photostream/

iso 1600 http://www.flickr.com/photos/v...757085/sizes/k/in/photostream/

max zoom http://www.flickr.com/photos/v...933574/sizes/k/in/photostream/

vidi se da ima šuma (ili je to kompresija) iako sa tolikim zoomom možda ćeš imati manje potreba za croppanjem.

nažalost ima ccd, a ne cmos senzor. tako da morat ćeš živiti sa činjenicom da će ti max iso biti 400, jer je sve iznad toga loše. ovih 16MP ne pomažu, iako ccd još iz davnih dana 5-6MP senzora ima loše rezultate iznad iso 400.

za tu cijenu mi se čini OK, iako ja bi gledao dalje. ili ga uzmi i navikni se koje su mu limitacije.

[ elektronskacigareta @ 04.06.2012. 13:25 ] @
Ipak sam posle sve ove korespodencije kupio NIKON P510, zasad ne primećujem neku razliku u osnovnim režimima za slikanje i u auto modu u odnosu na stari SONY H10. Čak su mi boje sa sony življe i slike oštrije. Takođe makro mod je sa bojama i detaljima dosta lošiji u poređenju sa H10. Ali zato zooom... extra... čak i iz ruke... postaviću za par dana sličice da se iz prakse predstavi P510.
Svima Hvala još jednom!

[ osmania @ 16.06.2012. 21:34 ] @
I ja sam se u istom shitu nasao ne znam kud cu sa svojim DSLR ali i ne znam sta da kupim...

Ja sam naletio na neke Bridge kamere i tu je bio nikon sa 42 zoom i odem u saturn (prodavnica elektronike ) i proao sam mashinu ma kakvi. pogotovo kad je skroz zoom onda nema sile da uslikas da bude slika kako treba... bio canon takodje me iznevjerio,

I onda sam naletio na

Sony hx200V
Lumix FZ150

i izmdju ova dva ne mogu da se odlucim ali bas ne mogu. INace cijena nije problem sony je 402 eura a lumix 390 eura...
Znaci cjena nije problem.

Imam 1000d imam 18-55 m imam 50m 1.8 imam stativ imam torbu imam bateriju = 4 kg. i jos kontam da uzmem neki telezoom koji nije ni bas jeftin.

1000d je super ali ima puno mana, nema video, tesko, vako nako...
I sad da snimam malo obitelj itd treba mi kamkoder i onda ona torba ode na ca 5 kg.
i to mi sve treba za slikanje po kuci nista neki poseban profi....

Recenzije za Lumix ZF 150 su super i svi ga hvale i kuju u oblake sve super.
Pogledao sam na Youtube HD video koji je neki amater napravio ma strava izgleda. Extra i zvuk i sve

http://www.youtube.com/watch?v=WEvoRoyOiuc&feature=related zoom

http://www.youtube.com/watch?v=2n05bLv0JpI&feature=related nocno snimanje

slike su extra isto.


Eh sad Sony HX200V

http://www.youtube.com/watch?v=ztm8C2yU7RU extra ima nekih opcija smooth pogldati video obavezno

http://www.youtube.com/watch?v=f2aYt3cGpbM&feature=related zoom test

svidja mi se sto mozes zoom i fokus manuall podesiti mislim kao u DSLR, ali u dslr radi mehanicki dok kod sonija je motor tako kad se okrene malo kasni zoom (probao sam u saturnu)
Ima GPS, touchscreen, ima wifi, 18 mp, 30 zoom i tako dalje... cak mislim da moze i 3d snimanje i slikanje nisam siguran....

eh video je isto super...

ali kako stvari stoje kad sam pogledao sad ovaj prvi link od sony jako sam se opet odusevio bit ce sony ko da gledam.

Eh sad jako mi je bitno ali vi to znate bolje nego ja, ja sam uzeo DSLR kameru samo zbog toga kad okinem da je uslikano zbog brzine slikanja. Ne zelim cekat momenat je momenat... Eh da li ove dvije kamere mogu to ili ce biti processing .... dok se ne oteli....

hvala puno

PS u vezi kupovine:
Znam likove koji kupuju iz Srbije i plate i kazu da dodje u najblizu postu u Madjarskoj. I lik ode u madjarsku pokupi to i na carinu i vrati jos 20 posto.
Inace likovi su iz Vrbasa (Vojvodina). Ako neko zivi blizu granice moze se tako posluziti...
A ta citava idea je potekl aiz hrvatske je oni koji su blizu granice kupuju i posalju u sloveniju... i pokupi se to....


[ elektronskacigareta @ 26.06.2012. 15:21 ] @
Ne mogu da se složim da su slike sa max zoomom loše...

https://plus.google.com/u/0/ph...695/albums/5758345092353532785
Ukoliko imate google + mislim da mozete pristupiti albumu
[ gava @ 25.07.2012. 10:00 ] @
[quote]elektronskacigareta:
Ne mogu da se složim da su slike sa max zoomom loše...

https://plus.google.com/u/0/ph...695/albums/5758345092353532785
Ukoliko imate google + mislim da mozete pristupiti albumu[/

Nedavno sam kupio isti ali još uvek nisam stigao da se detaljno pozabavim sa njim.Slike su odlične (bar za moje amatersko oko )
Malo me više interesuje makro fotografija pa ako imaš koju "okači" ako nije problem.
PS Da li je foto one ptičurine AUTO ili SPORTS ?
Hvala
[ elektronskacigareta @ 06.08.2012. 19:53 ] @
Ptica je u AUTO modu slikana iz ruke sa bas dosta velikim zoomom...

Sto se tice macro moda, ne dopada mi se kako je to ovde reseno, niska je polazna tacka tako da bi dobio finu macro sliku moram i zoom da koristim, a kad to trebam iz ruke da uradim ne svidja mi se kako izgleda. I boje su mi malo previse hladne za moj ukus. Pre njega sam koristio SONY H10, stari model ali to je cudoviste imalo MACRO mod samo tako dobar za tu kategoriju aparata.

Sto se tice ovog P510 svidja mi se sto ima ovaj nocni mod i pravi iz ruke pri losem osvetljenju jako lepe slike nocu. Mada je to sve softverska fora... hardverski i nije nesto resen aparat. Spor je fokus, zoom je bucan...
I ne svidja mi se ta polazna tacka koja je tako postavljena da zoom od 42X bas i nije neka stavka...

Na starom aparatu sam imao 10x opticki zoom i na kraju kad toj polaznoj tacki dodas x 10 to je kao kod ovog nikona na x 25 recimo... malo su ga nasmikali i prenahvalili ali za te parice je svakako isplativa kupovina.
[ miko.s @ 07.08.2012. 11:47 ] @
boje možeš kasnije procesirat kako ti paše... svaka firma ima svoj jpeg engine koji je uvijek drugačiji od drugih.
šta se tvoje "polazne točke" tj mm tiče danas je popularno imati šta širi objektiv. pred 4-5 godina je 35-38mm bilo normalno, a sada je i 28mm preusko iako je standard. sve više aparata počinje na 24-25mm, pa i manje. naravno da time gubiš na tele kraju, moj stari fuji je imao 10x zoom, 38-380mm, danas aparati kreću sa 25mm pa je 10x na 250mm.

za macro mene osobno nije previše briga jer ionako imam poseban objektiv za to, ali recimo na xz-1 možeš se približiti dok ne udariš u objektiv. malo je problematično osvjetljenje ali objektiv kao takav može fokusirati na 0 cm daljine.
[ BiiigMuzzy @ 07.08.2012. 22:11 ] @
Citat:
miko.s:
... moj stari fuji je imao 10x zoom, 38-380mm, danas aparati kreću sa 25mm pa je 10x na 250mm ...


Eto pravog primera zbog cega je pitanje "koliki mu je zoom" besmisleno. Znaci, i jedan i drugi imaju isti zoom, ali ovaj prvi ipak vise "priblizava".

Isto kao i npr. Canonov walkaround kit 17-85mm. "Njegov zoom" je 5x. Sa druge strane beLi 70-200mm "ima zoom" manji od 3x (nekoliko puta je skuplji) iako vise "priblizava". I tako dalje... npr. prajm 400mm "ima zoom" 1x a najvise "priblizava" od svih.

Zoom u brojkama i sa putacom je samo marketniska navlakusa koja realno ne govori nista posebno. Samo ono - "moj je veci od tvog" (zoom ).

Pozdrav!
[ elektronskacigareta @ 16.08.2012. 09:43 ] @
Baš tako!
[ zoki235 @ 07.09.2012. 16:23 ] @
Koliko sam čitao po fotografskim forumima i sjatovima, canon sx40 je dosta bolji model u superzoom klasi, ili kako god ih već zovu. Sam aparat je prilično robustan, tako da odaje utisak manjeg dslr-a sa prime objektivom.
[ cero88 @ 29.12.2012. 12:36 ] @
Ne razumem zasto toliko mrzite Nikon aparate. Moj stari Nikon L5 u klasi mu nema ravne.
A sto se tice ovog modela takodje je za ovu klasu najbolji
Profesionalci kazu da je odlican, a vi se ovde pravite pametni pa pljujete model p510.

http://www.bmfoto.rs/digitalni...er/nikon-coolpix-p510/pro/3584
http://www.youtube.com/watch?v=2dFOnLkWz0I