[ zeenmc @ 01.06.2012. 05:18 ] @
Uzeo sam od drugara 2 cisco telefona, 7940 i 7912, trenutno nemam vremena ali sam cisto hteo da ih spojim sa asterisk centralom radi obicnog poziva, oba telefona na sebi imaju sip framework, kako ja njima sad da pristupim zbog podesavanja, da li se javljaju na neku default adresu, kako da ih vratim na default podesavanja, da bih pristupio web interfejsu

Zahvaljujem na smernicama, i odgovorima, svako dobro :)

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 01.06.2012. u 09:34 GMT+1]
[ zeenmc @ 02.06.2012. 01:11 ] @
Nasao sam nacin kako da restartujem telefon, probao sam samo na jednom i uspelo je, u pitanju je model 7940, za dalje trazim, ali ocito da nepoznajem materiju, te nije lako naci osnovne neke stvari kao kod tipa default podesavanja za TPLink,Mikrotik i slicne stvari

Posto sam restartovao mrezna podesavanja, sad mi izadje tipa configuracija VLAN-a, pa posle nekog vremena TFTP timeout, nije povezan na upravljiv switch, veceras kad dodjem s posla, povezacu ga na 2950 i podesicu voice i data vlan, te cu upariti kompjuter s njim, pa da vidim sta se tad desava

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 02.06.2012. u 11:03 GMT+1]
[ optix @ 02.06.2012. 21:17 ] @
http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+phone+cisco+79xx

Mozes da ih konfigurises kroz meni na telefonu, ili kroz fajlove koje ce da povuce sa tftp-a.
[ zeenmc @ 03.06.2012. 21:18 ] @
Hvala :)
Jel to znaci da cisco telefoni nemaju neki web interface, ili neki slican nacin konfiguracije, nisam nista uspeo preko menija s telefona da uradim, klikco sam sve dugmice, ali dzaba, jedino sam provalio kako se vraca default network config, znam da je na telefonu SIP framework
[ optix @ 03.06.2012. 23:02 ] @
Nema web interfejsa. Preko menija mozes da registrujes telefon na SIP server, potrebno je prvo da unlock-ujes meni za edit. Iz settings menija > Unlock Config, uneses sifru, pa onda na SIP configuration. E sad, sifra je ona koju je pokupio prilikom prethodne konfiguracije (tftp-om), mislim da to moze da se clear-uje sa resetom celog telefona (imas na onom linku uputstvo za reset). Default-na sifra je najverovatnije cisco ili cisco123.. (nisam bas 100% siguran, nikad je nisam tako menajo)
Od interfejsa za pristup, ima jos i telnet server, ali iz njega ne mozes da konfigurises telefon.

Najelegantinije resenje, i onako kako se inace i radi cim imas 1+ telefon, je tftp server na koji ces da smestis tih par konfiguracionih fajlova, i onda iz njih menjas po volji.

[ zeenmc @ 04.06.2012. 05:46 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru :), podesavanje tftp mi je kao kazna, radio sam to, nego mi je nesto Ubuntu bagovao, kad god mi je trebao, morao sam da izbrisem citav tftp, pa opet da ga instaliram apt-getom, ahahah ludilo, taman sam instalirao novi Kubuntu, te cu podesiti na njega tftp, i onako mi treba zbog drugih stvari :), da li na switchu tj na portu gde je stavljen telefon treba odmah podesiti voice vlan ili se to moze i kasnije uraditi, pitam zbog podesavanja, da me telefon nebude mozda zezao zbog data vlan
[ optix @ 04.06.2012. 10:00 ] @
Voice vlan ima svrhe da podesavas ako ce ti telefon sluziti kao switch na koji ces nakaciti i racunar, pa onda da razdvojis data i voice vlan ako ces da koristis poseban vlan za voice. Ako ti je na switch nakacen samo telefon, bez racuanra iza, generalno ne treba ti ni voice vlan, stavis taj port u normalan access za vlan koji ces koristiti za voice, bilo poseban, bilo vec data vlan. Nece se telefon buniti nista u bilo kom slucaju, osim sto eventualno nece raditi ako omasis config :)
[ zeenmc @ 05.06.2012. 12:14 ] @
Podesio sam tftp, mada posle ponovnog ulaska u ubuntu, nije hteo da mi radi, potrazicu gde je problem, uglavnom pre restarta tftp je sasvim korektno radio, prekopirao sam neki fajl, ali sam izgelda ujebao sa configom, jutros sam pronasao jos neke tutorijale, pa cemo videti :), uglasvnom dhcp sam podesio dobijao je zeljnu adresu, ali i dalje je pisalo tftp timeout, ne znam da nije do telefona, ali ni jedno dugme nema odziv sa telfona 7940, bilo koje da pritisnem nista se ne desava, verovatno je neka sifra/blokada u pitanju....
[ optix @ 05.06.2012. 14:28 ] @
Jesi podesio DHCP opciju 66, tj. naznacio adresu tftp servera? Dalje proveri dozvole nad tftp-om i folderom koji servira, to je najcesca 'greska'...
[ zeenmc @ 05.06.2012. 22:04 ] @
Uh zar nije IP adresa tftp-a u dhcp opcijama 160 ? to sam podesio, pod 66 verovatno je hostname adresa tftp, fora sto je tftp radio do prvog gasenja kompjutera, a pre toga sam i podesavao premisije nad folderima, sad dodjih kuci, palim opremu te nastavljamo avanturu ;)
[ optix @ 06.06.2012. 09:15 ] @
Ne, 66.
Ili ti "option tftp-server-name" na linux-u.
[ zeenmc @ 07.06.2012. 07:06 ] @
Pu majku mu, jeste da se tako zove, ali sam mislio da su tu unosi hostname tftp, znaci da nisi naglasio ne bih ni se snasao sto se tice ovoga, uglavnom, opet sam se igrao s tftp, u najavi je problem sa dozvolama, a mozda cak i sa podesavanjem u /etc/default/tftp.conf fajlu, sad, kako sam ja shvatio, kad hocu da posaljem zeljeni fajl, udjem u direktorijum gde se on nalazi, ukucam tftp localhost (sve radim na localhost zbog testa) put file.conf, prvo mi je posle nekog vremena izlazilo time out, (posle nekog prepravljanja ) se promenilo u File is not found, na jednom fajlu je pisalo da nemam dozvole nad fajlom, svlacenje fajlova sa tftp funkcionise, sad koliko sam ja nasao na netu, zbog bezbednosti, po defaultu tftp ne moze da kreira nove fajlove, nego samo da updejtuje postojece koji se vec nalaze na serveru i hostu (sad koliko je ovo istinito, ne znam, jer kako onda da se na cisco switchu prekopira novi ios :P, mada sa strane logike sasvim korektno, jer neobezbedjuje nacin autentifikacije, pa makar to njegov rodjak ftp plain text :P )


Citat:
66. TFTP server name.
150. TFTP server address.


Citat:

# /etc/default/tftpd-hpa
RUN_DAEMON="yes"
TFTP_USERNAME="tftp"
TFTP_DIRECTORY="/home/zeenmc/Desktop/tftp"
TFTP_ADDRESS="0.0.0.0:69"
TFTP_OPTIONS="--secure -l -s /home/zeenmc/Desktop/tftp"
TFTP_OPTIONS="--secure"



Listing iz Desktop direktorijuma, u njemu se nalazi i tftp dir gde probacujem stvari i odakle ih kopiram
Citat:
drwxr-xr-x 5 zeenmc zeenmc 4096 Jun 6 23:05 .
drwxr-xr-x 34 zeenmc zeenmc 4096 Jun 5 22:55 ..
-rw-rw-r-- 1 zeenmc zeenmc 176661 Jun 4 12:45 Asterisk-With-Cisco-IP-Phones (1).pdf
-r-------- 1 zeenmc zeenmc 2419353600 May 5 2010 CiscoCCM6.0.1.iso
-r--r--r-T 1 zeenmc 123 0 Jun 6 14:46 cisco.conf
drwxrwxr-x 2 zeenmc zeenmc 4096 Jun 6 23:05 CiscoOprema
-rw-rw-r-- 1 zeenmc zeenmc 5311468 Jun 6 23:04 CiscoOprema.zip
drwxrwxr-x 4 zeenmc zeenmc 4096 Jun 6 09:19 CISCO Video
-rw-r--r-- 1 zeenmc zeenmc 65 May 31 23:54 .directory
lrwxrwxrwx 1 zeenmc zeenmc 44 Jun 2 09:34 konsole.desktop -> /usr/share/applications/kde4/konsole.desktop
-r--r--r-- 1 zeenmc zeenmc 0 Jun 5 01:08 proba.conf
-r--r--r-- 1 zeenmc root 65 Jun 6 14:44 proba.txt
lrwxrwxrwx 1 zeenmc zeenmc 37 Jun 2 09:33 putty.desktop -> /usr/share/applications/putty.desktop
drwxrwxrwx 2 nobody nogroup 4096 Jun 7 08:34 tftp
lrwxrwxrwx 1 zeenmc zeenmc 42 Jun 3 00:03 virtualbox.desktop -> /usr/share/applications/virtualbox.desktop



[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 07.06.2012. u 08:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 07.06.2012. u 08:58 GMT+1]
[ optix @ 08.06.2012. 15:09 ] @
Doobroo, i..? Tebi generalno ne treba da tftpd prima fajlove za ovo, treba ti da telefon moze da povuce config i evenautlno novi firmware sa servera:)

Ako ti bas treba da mozes da postavljas fajlove, koristi -c argument u podesavanjima.

Cisco tftp (ruter, switch i to) nema bas previse veze sa ovim, jer se i ne pokrece kao deamon vec klijent a apsurdno bi da klijent ne moze preuzme/posalje fajl... :)
[ zeenmc @ 13.06.2012. 14:17 ] @
Pozdrav, nadjoh malo vremena opet da se poigram sa ovim telefonima, podesio sam tftp, saljem i primam fajlove sa cisco uredjaj, oba telefona mi registruju preko dhcp, pokupe neke informacije tipa tftp adresu, ali opet i dalje sve isto, u tftp sam stavio sledece fajlove, Koliko sam shvatio, stariji telefoni, tipa mojih, (7940 i 7912) podesavaju se pomocu XML uz dodatak tekstualnih fajlova, dok su noviji telefoni cisco XML config, trenutna verzija na 7940 je P003-08-6-00, ako se nevaram, to je Skinny protocol, kao sto rekoh ranije hocu da stavim SIP :)

Citat:
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ ls
OS79XX.TXT RINGLIST.DAT
P003-8-12-00.bin P0S3-8-12-00.loads SEP.cnf.xml SIPDefault.cnf
P003-8-12-00.sbn P0S3-8-12-00.sb2 SIP0015C6E8D8BD.cnf XMLDefault.cnf.xml
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$


Citat:
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ more SIP
SIP0015C6E8D8BD.cnf SIP0015C6E8D8BD.cnf~ SIPDefault.cnf
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ more SIP0015C6E8D8BD.cnf

proxy1_address: "10.0.64.19" adresa na kojoj se nalazi cista adresa Asreriska (debian linux)


line1_name: "100"S
line1_shortname: "Scepanovic"
line1_displayname: "Brokenbyte"
line1_authname: "100"
line1_password: "1000"


proxy_emergency: ""
proxy_emergency_port: "5060"
proxy_backup: ""
proxy_backup_port: "5060"
outbound_proxy: ""
outbound_proxy_port: "5060"

nat_enable: "0"
nat_address: ""
voip_control_port: "5060"
start_media_port: "16348"
end_media_port: "20134"
nat_received_processing: "0"

phone_label: "proba "
time_zone: CST
logo_url: "http://domain.ext/imagefile.bmp"

telnet_level: "2"
phone_prompt: "Cisco"
phone_password: "ccna"
enable_vad: "0"
network_media_type: "auto"
user_info: phone
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$


Citat:
more OS79XX.TXT
P0S3-8-12-00
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$


Citat:
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ more SEP.cnf.xml
<device>
<deviceProtocol>SIP</deviceProtocol>
<loadInformation model="IP Phone 7940">P0S3-8-12-00</loadInformation>
</device>
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$

Citat:
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ more XMLDefault.cnf.xml

<Default>
<callManagerGroup>
<members>
<member priority="0">
<callManager>
<ports>
<ethernetPhonePort>2000</ethernetPhonePort>
<mgcpPorts>
<listen>2427</listen>
<keepAlive>2428</keepAlive>
</mgcpPorts>
</ports>
<processNodeName></processNodeName>
</callManager>
</member>
</members>
</callManagerGroup>
<loadInformation8 model="IP Phone 7940">P0S3-8-12-00</loadInformation8>
<authenticationURL></authenticationURL>
<directoryURL></directoryURL>
<idleURL></idleURL>
<informationURL></informationURL>
<messagesURL></messagesURL>
<servicesURL></servicesURL>
</Default>
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$

Citat:

zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$ more SIP0015C6E8D8BD.cnf

proxy1_address: "10.0.64.19"


line1_name: "EXT NUMBER"S
line1_shortname: "Scepanovic"
line1_displayname: "Brokenbyte"
line1_authname: "100"
line1_password: "1000"


proxy_emergency: ""
proxy_emergency_port: "5060"
proxy_backup: ""
proxy_backup_port: "5060"
outbound_proxy: ""
outbound_proxy_port: "5060"

nat_enable: "0"
nat_address: ""
voip_control_port: "5060"
start_media_port: "16348"
end_media_port: "20134"
nat_received_processing: "0"

phone_label: "pROBA bALE "
time_zone: CST
logo_url: "http://domain.ext/imagefile.bmp"

telnet_level: "2"
phone_prompt: "Cisco"
phone_password: "ccna"
enable_vad: "0"
network_media_type: "auto"
user_info: phone
zeenmc@tesla:~/Desktop/tftp/cisco config$

Milsim da sam sve fajlove ubacio u qoute :) uglavnom nasao sam jos neke tutorijale, te ce mi nesto verovatno biti i jasnije :)


Uspeo sam da podesim telefon, ahahah, ali tek kad sam dodao dhcp option 150, zbog cega, nemam pojma, mada sam video na nekim sajtovima da tftp option koriste 150, a ne 66, mada, imao sam jos neke greske ali one su bile u vezi lose sintakse u config fajlovima, to sam sredio, nakacio se preko telneta, usao u status i izlistao mi geske koje je nasao u fajlovima, i jednu po jednu resavao :) veceras podesavam asterisk :)

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 13.06.2012. u 17:50 GMT+1]
[ Erchamion @ 18.06.2012. 11:30 ] @
Zdravo,

Malo kasnim ali nisam bio tu. Imas ovaj tutorial gde je sve bas prosto objasnjeno pa nadam se ce ti pomoci. Jeste za novije telefone ali je princip isti. Ja imam 7906 telefone koje sam ovako podesio tj. odradio provisioning.

http://www.youtube.com/watch?v=76IMzvfpsx8

Pozdrav.
Erchamion.
[ zeenmc @ 18.06.2012. 23:35 ] @
Za sada manje vise sve funkcionise nego nemam vremena, imam puno oko CCNA sad da ucim, jos malo pa ispit :), uglavnom, uspostavio sam pozive izmedju softphone i csico 7940, na kompjuteru gde je softphone instaliran nemam mic, ali imam zvucnike, na ciscu se cuje jedolicni zvuk, tipa tuuuuuuuuuuuuuuuuuu, sigurno sam 20ak puta do sad zvao sa cisca ka softphone i kontra, samo mi se jednom desilo da cujem dojek na zvucnicima koji su nakaceni na kompjuter sa softphone


Da ne brisem, skapirao sam da je greska do programa na kompjuteru, on se pravi blesav, postoje 2 prozora gde se nalazi zelena slusalica za javljanje, kada kliknem na glavni prozor, desava se ono spomenuto, ako kliknem na popup, onda sve radi kako treba, koristim, QuteCom

Da li mogu na ciscu namesitit da mi bude tutu kao na obicnim tel linijama, ili je ovako po defaultu i drugacije ne moze ?

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 19.06.2012. u 06:36 GMT+1]

Eve me opet :P

Sad pokusavam da podesim 7912 telefon, treba mi neki program da bih iz txt fajla prebacio u binarni fajl koji telefon moze da cita, nasao sam u dokumentaciji da se taj program nalazi sa SIP firmwareom, kod sebe imam samo verziju POS3-8-12, i u njemu nema nista, da li taj telefon podrzava starije verzije SIP-a, i uputite me gde dalje da trazim, nasao sam nesto vec na voip-info, ali s mojim nivoom znanja, ne mogu se snaci :( telefon je vec prebacen na SIP firmware, samo treba da ga podesim :P




[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 19.06.2012. u 07:56 GMT+1]
[ ddane @ 18.10.2012. 10:35 ] @
Hm... ima i ja problem oko paljenja telefona, a vi ste upućeniji od mene u tu problematiku.

Imam Cisco IP phone, model 7906 koji treba da preko CISCO ASA 5505 Firewall-a komunicira sa ostatkom mreže. To je unaprijed podešeno i treba da sve funkcioniše. Međutim problem je sa paljenjem telefona, odnosno njegovim napajanjem.
Uz telefon nemam napojni adapter nego treba da se napaja preko rač. mreže (PoE).

a.) Kada ga priključim direktno sa Cisco ASA 5505 Firewall-om u portove predviđene za PoE (7,8) sve radi kako treba.

b.) Kada između njih stavim Planet-ov PoE adapter, opet sve radi kako treba.

c.) Kada uključim telefon u bilo koji od drugih portova na Firewall-u (i varijanta a. i b.) telefon se ne pali.

Međutim, moj problem je što je taj Cisco ASA Firewall u jednoj zgradi a telefon treba da je u drugoj zgradi a veza između zgrada je omogućena preko non-Cisco svičeva, tj. preko D-Link DGS 1024D svičeva (kao na slici).



Šta mislite, da li je problem u tome što:

1. Saobraćaj između ovih svičeva nije ni na koji način tagovan, pa nemogu da se čuju telefon i firewall. Kako sam čitao po Cisco Support Comunity forumu, oni treba da komuniciraju preko Cisco Discovery Protokola i tako razmjenjuju i informacije o napajanju. Što je ima smisla jer CDP je protokol drugog nivoa, a svi portovi na tom Firewall-u su svič-portovi.

2. Ili je problem oko jačine napona koji Planetov PoE treba da daje. Navodno ovom telefonu je potrebno 5W snage a ovaj adapter može da daje dosta više.

:/ any suggestions

hm... baš zanimljivo. kako sada čitam pa ovi moji svičevi ne podržavaju 802.3af standard. valjda je to razlog. mislite li možda da bi nešto treće moglo da pravi problem?




[Ovu poruku je menjao ddane dana 18.10.2012. u 12:38 GMT+1]