[ BosniaCNC @ 12.06.2012. 00:46 ] @
Uskoro cu zavrsiti rekompajliranje Mach3 verzija 043.037 i time ce svi njegovi dijalozi i komande biti na srpskom jeziku.
Ako ima zainteresovanih za ovu verziju neka se jave na PP da ih upisem na spisak za slanje jer fajl nece biti postavljen na forumu.
Pozdrav,
S.Markovic




NAPOMENA:
Rekompajliranjem prevedenu verziju Mach3 ne naplaćujem. Za korišćenje tog programa obratite se za licencu vlasniku intelektualne svojine
[email protected] i http://www.machsupport.com/purchase.php

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 12.06.2012. u 23:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 12.06.2012. u 23:12 GMT+1]
[ cirko @ 13.06.2012. 21:15 ] @
BosniaCNC
Odlicno sto si se upustio u ovako nesto
da Ameri vide da i mi nesto znamo
Pogledaj PP
Veliki pozdrav
Samo napred
[ BosniaCNC @ 13.06.2012. 22:45 ] @
Citat:
cirko: BosniaCNC
Odlicno sto si se upustio u ovako nesto
da Ameri vide da i mi nesto znamo
Pogledaj PP
Veliki pozdrav
Samo napred


Hvala Ćirko na podršci!
Na ArtSoft forumu, izmedju ostalog, mogu se naći lokalizacije ali je to više igranje "dugmićima" i šminka pa čak i neko nadmetanje ko će šarenije da uradi sve
one dijaloške prozore. Adobe Photoshop se maksimalno koristi pa se nedavno prešlo na Flash i sve u tom smislu a u funkciji estetike koja samo opterećuje
memoriju i procesor računara a sistemske funkcije ostaju ne promenjene i po pravilu na engleskom jeziku.Ima samo jedan pokušaj prevoda na srpski ali samo radjen u Photoshop-u i to je delimičan prevod.
Vlasnici Mach3 nemaju ništa protiv lokalizacije jer se time popularnost aplikacije širi ali licenca je u njihovoj nadležnosti jer je to njihova intelektualna svojina.
Ovako lokalizovan Mach3 ja ne prodajem i ko ima licencu može ga koristiti u punom kapacitetu a demo verzija i dalje ima ograničenja u broju linija g-koda. U početku neće biti dostupan svima jer hoću da čujem mišljenja odredjenog broja učesnika foruma, da izvršim eventualne korekcije po osnovu primedbi i nakon toga
završena verzija biće okačena na forum pa neka skida ko hoće.
Što se uputstva tiče ono je vrlo obimno( preko 100 strana engleskog teksta) a meni je već 62 godine, slabije vidim i nemam previše živaca da dugo sedim za kompom i pišem prevod pdf-a i zato mislim da će od koristi biti prevedeni Mach3. Ima mladjih koji dobro znaju engleski pa neka zagreju stolicu i prevedu uputstvo jer za to ne moraju znati disassembler i kompajler.
Video sam PP i imaš tamo odgovor.
Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 14.06.2012. 20:33 ] @
http://www.machsupport.com/for...x.php/topic,21837.new.html#new
[ BosniaCNC @ 17.06.2012. 03:15 ] @
MORAM DODATI OVU NAPOMENU:
IMA INTERESENATA ZAINTERESOVANIH I HVALA IM NA JAVLJANJU I SVI KOJI SU SE JAVILI SU NA LISTI ZA SLANJE ALI POJEDINI ZABORAVLJAJU DA MI JE POTREBNA NEKA ADRESA GDE DA DOSTAVIM PRERADJENU DATOTEKU.Ako niste dostavili e-mail adresu nemojte posle mene "prozivati" na forumu kako nisam od reči.
I još nešto:
e-mail adrese na Gmail, Yahoo, Hotmail,MsnLIVE ne prihvatam za validne iz razloga što imaju filtere za izvršne datoteke. Svima koji se jave ja ću poslati datoteku Mach3.exe ali ako im mail servis ne prihvati ne smatram se odgovornim. Mislim da nije problem da formirate e-mail adresu na www.mail.com koja perfektno funkcioniše ali primećujem da ima pojedinaca kojima je teško to učiniti a ja to umesto njih ne mogu i neću uraditi jer ako već nešto hoće da dobiju onda neka taj minimalni napor učine - mislim da je dovoljno sa moje strane što svima koji se jave šaljem besplatno za razliku od nekih na ArtSOFT-forumu.
Sve koji su pogledali post i javili se pozdravljam!
S.Marković
BosniaCNC
[ BosniaCNC @ 19.06.2012. 00:07 ] @
ZA ĆIRKA :
" Mene muci Mach3 kod tokarenja
Naime imam Gkod koji ucitam ali nikako da podesim
da krene obrada kako treba. Negde gresim oko pocetnih
koordinata. Mozes li mi opisati kako to da uradim..."

Teško je to napamet i aproksimativno pisati jer ne znam kojih si se procedura pridržavao, koje si radne ose postavio itd...Zatim, vrlo je bitno u kojem CAD/CAM programu radiš predmet za strugarsku obradu, ako to radiš u ArtCAM-u to je velika greška jer on nije namenjen za to. Na sajtu ArtSOFT skini Lazycam-turn pa će ti to pomoći da neke postavke bolje razumeš jer je prilagodjen za Mach3.
Ako se ne snadješ pošalji mi fajl u STEP ili STL data pa ću ja uraditi g-kod i poslati ga sa komentarima. Imam negde na diskovima Mach3-turn radno okruženje koje sam radio na srpskom jeziku pa ću ga potražiti i poslati - valjda će biti od pomoći.
Pozdrav!
Slavoljub
[ BosniaCNC @ 21.06.2012. 10:48 ] @
V A Ž N O ! V A Ž N O ! V A Ž N O !

N A P O M E N A !
NEMOJTE MI SLATI VAŠE E-MAIL ADRESE KOJE SU NASLOVLJENE NA:
GMAIL, YAHOO, HOTMAIL !!!!!

OVI MAIL SERVISI IMAJU UGRADJENI FILTER ZA IZVRŠNE DATOTEKE I ZAPAKOVANI FILE "Mach3.exe" NEĆE PROPUSTITI DA VAM POŠALJEM !!!

POZDRAV SVIMA!

[ BosniaCNC @ 21.06.2012. 10:49 ] @
V A Ž N O ! V A Ž N O ! V A Ž N O !

N A P O M E N A !
NEMOJTE MI SLATI VAŠE E-MAIL ADRESE KOJE SU NASLOVLJENE NA:
GMAIL, YAHOO, HOTMAIL !!!!!

OVI MAIL SERVISI IMAJU UGRADJENI FILTER ZA IZVRŠNE DATOTEKE I ZAPAKOVANI FILE "Mach3.exe" NEĆE PROPUSTITI DA VAM POŠALJEM !!!

POZDRAV SVIMA!

[ BosniaCNC @ 27.06.2012. 11:40 ] @
O B A V E Š T E NJ E !

Ovim obaveštavam sve članove foruma koji su se javili kao i one koji će se javiti da svakodnevno radim na prevodu i rekompajliranju MACH3 CNC-interfejsa.
Ima dobar broj dijaloga sadržanih u tom programu i moram ih sve prevesti.
Vid mi je dobro oslabljen (imam nekoliko naočara za različite distance) pa ne mogu dugo raditi za kompom ali svakodnevno posvetim tome oko 2 sata rada.
Ubrzo će biti završena prva faza prevoda i odmah ću slati na vaše dostavljene e-mail adrese a zatim će uslediti druga faza prevoda koju ću naknadno slati.
Svi koji se jave mogu biti sigurni da ću im poslati i ovim putem ih molim za malo strpljenja dok ne završim.
Pozdrav svima,
Slavoljub
[ BosniaCNC @ 25.07.2012. 23:17 ] @
Obaveštavam forumaše i okolinu da ću sa prevodom malo kasniti.
Naime, po planu prevod je trebao biti završen krajem jula ali zbog zdravstvenih problema i obaveza u radionici morao sam prolonirati rok pa očekujte polovinom avgusta da Mach3 stigne na vašu adresu.
Nadam se da uvažavate moje obrazloženje i da vas strpljenje nije izdalo.
Pozdrav,
Slavoljub
[ cirko @ 26.07.2012. 20:04 ] @
Citat:
BosniaCNC:
Obaveštavam forumaše i okolinu da ću sa prevodom malo kasniti.
Naime, po planu prevod je trebao biti završen krajem jula ali zbog zdravstvenih problema i obaveza u radionici morao sam prolonirati rok pa očekujte polovinom avgusta da Mach3 stigne na vašu adresu.
Nadam se da uvažavate moje obrazloženje i da vas strpljenje nije izdalo.
Pozdrav,
Slavoljub

Slavoljube samo napred
Ocekujemo program. Kad god dosao dobro je dosao
ali je nas( makar i preveden)
Poz
PS Javicu ti se na Privatnu poruku PP
[ Ivan 89 @ 07.08.2012. 23:41 ] @
Svaka cast samo napred
[ BosniaCNC @ 26.08.2012. 22:49 ] @
Testiranje prototipa novog servo upravljanja upravo uspešno završeno.
Video snimak :
https://rapidshare.com/files/1953238131/26082012047.mp4

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 27.08.2012. u 00:07 GMT+1]
[ BosniaCNC @ 28.10.2012. 22:16 ] @
Prva faza rekompajliranja je završena.
Svi koji su se javili i poslali ispravne adrese mogu očekivati da im stigne obaveštenje
za preuzimanje.

Prevedena je verzija Mach3-043.066 i u zapakovanom fajlu je uputstvo za instalaciju.
Ovo je samo BETA verzija prevoda i vršiće se nadogradnja prema primedbama i sugestijama.
Ima engleskih izraza koji se ne mogu prevesti i jednoj reči ili nekoj kratici koja bi bila razumljiva svima pa su takve reči namerno ostavljene bez prevoda dok se ne izvrši usaglašavanje.

Uradjen je i prevod izgleda ekrana. Da ne bih izmišljao toplu vodu izgled "Mach softLight" sam prilagodio pa je i to dostupno
za korisnike. Nije sve završeno ali osnovne funkcije su prevedene a kasnije će se i to doraditi i dostaviti.

Molim sve koji preuzmu prevod da sugestije, primedbe i predloge šalju na PP kako bi se prevod unapredio i bio svima od koristi.
Pozdrav,
S.M.
[ BosniaCNC @ 07.11.2012. 22:57 ] @
Neko je zaboravio da preuzme Mach3.zip! Pogledajte da li imate dva fajla:
1. Mach softLight.zip
i
2. Mach3.zip
[ BosniaCNC @ 08.11.2012. 12:39 ] @
Obaveštenje za:

"timotije" i "pivolcan"

poslao sam vam link za Mach3.

Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 15.11.2012. 19:46 ] @
Beta verzija prevoda u Norveškoj:


[ BosniaCNC @ 25.12.2012. 19:14 ] @
Druga i dopunjena revizija prevoda biće gotova u februaru 2013. godine.

Svim članovima foruma želim mnogo sreće i uspeha u novoj 2013. godini!

S.M.
[ Ivan 89 @ 27.12.2012. 18:51 ] @
Srecna nova godina i vama i puno srece i uspeha u daljem radu .
[ pivolcan @ 28.12.2012. 14:41 ] @
Odlično!Srecna nova godina 2013 vama i puno srece i uspeha u daljem radu .



Lp Milan
[ BosniaCNC @ 16.02.2013. 11:47 ] @
CITAT:
"Pozdrav. Jel možeš da mi pošalješ "srpski jezik" za mach 3.Počeo sam skoro da radim na plasma sečenju, i ovaj program što imam je na Mađarskom, a prevod bi mi dobro došo.
e-mail: [email protected]
Unapred hvala."


NA DOPISE KAO ŠTO JE GORE CITIRANI VIŠE NEĆU ODGOVARATI I SVAKO KO MISLI DA ĆE BEZ POTPISA, A STOJEĆI IZA NEKOG NADIMKA I BEZ OSNOVNIH PODATAKA O SEBI, DOBITI PREVOD ODMAH DA KAŽEM DA NEĆU POSLATI.
TAKODJE, JASNO SAM NAPISAO NA KOJE MAIL-ADRESE NEĆU SLATI I ZAHTEVE SA TIM ADRESAMA ĆU UBUDUĆE IGNORISATI.
[ BosniaCNC @ 06.03.2013. 18:57 ] @
Obaveštenje!
Trenutno radim drugu reviziju prevoda i zbog toga je svako slanje do daljeg obustavljeno.
Kad druga revizija bude spremna za isporuku objaviću na forumu.

[ Ivan 89 @ 10.03.2013. 21:47 ] @
Samo napred i sve zasluzene pohvale za ulozeni trud i zelji pomoci drugima.


[ BosniaCNC @ 15.03.2013. 22:37 ] @
Hvala druže!
Pozdrav!
[ RVR @ 17.03.2013. 08:25 ] @
Večiti mladiću i drugaru.
Znam da znaš, ali neka i drugi vide, da iskreno
cenim tvoj rad i angažovanje na ovom podforumu.
Ne dozvoli da te sebičnjaci i umišljenici pokolebaju.
Pozdrav lavu.
RVR

[ BosniaCNC @ 18.03.2013. 17:46 ] @
Druže moj, hvala ti na rečima podrške!
Nikad me nisu mogli pokolebati kojekakvi tipovi i umišljene spodobe ali za ubuduće imam lek i za njih. Moji provereni i iskreni prijatelji (znaju oni ko su da ih ne navodim ovde) uvek mogu na mene računati i rado ću i iskreno pomoći a svi ostali će pre nego odgovorim dobiti broj računa i cenu pa kad novac "legne" dobiće odgovor jer, čini mi se, nema drugog načina da se spuste na zemlju već da ih lupiš po džepu pa će onda da cene tebe i tvoje znanje i da najzad shvate gde se šta i kako uči i čemu služi forum.
Izgleda što se više trudiš da nekome pomogneš on te sve više pravi budalom i postavlja se iznad, kako onaj reče "nadmašio učenik učitelja", a zaboravljaju da forum ne može da zameni učionicu i godine skupog i mukotrpnog učenja, neprospavanih noći nad crtaćom tablom za koju mnogi sad ne znaju ni kako izgleda, pa misle da će ih znanje napabirčeno po belosvetskoj literaturi i forumu uzdići iznad onih koji su četvrt svog životnog veka trljali školske klupe i mastili se po kabinetima i radionicama.
Sagledavajući rastući trend kurseva i učenja po forumu nije ni čudo što je stanje u privredi takvo kakvo jeste, počeće i potkivači konje potkivati na cnc-mašinama a uveče će odgovore na svoja nesuvisla pitanja tražiti po raznim forumima. Zato je i kabinet za cnc na Politehničkoj akademiji neslavno završio pa su škole postale nepotrebne jer ih sveznalice zaobilaze.
Pametni su u Hrvatskoj: u Varaždinu u Centru za celoživotno obrazovanje kurs za cnc-programera košta 5000Kn i traje 120 sati pa kad to platiš i staneš pored mašine shvatiš gde si bio i šta si naučio pa kad hoćeš još znanja zavuci ruku u džep i plati sledeći stepen. Tako to ljudi rade pa se niko ne usudjuje da im prigovara i pametuje.
Eto, druže, kao što vidiš nisam tamo neke reči primio previše k srcu: ima svako pravo sa svoju glupost!
Drugarski pozdrav!
Slavoljub
[ BosniaCNC @ 01.04.2013. 22:44 ] @
Skroman prilog razvoju i implementaciji cnc-a:

[ cirko @ 02.04.2013. 13:50 ] @
Hej ,, Buregdzija,, objasni ljudima sta ti ovo radis
da znaju da ti ne sedis skrstenih ruku vec radis i to
na veliko.
Samo napreed!
Veliki pozdrav
[ BosniaCNC @ 02.04.2013. 16:15 ] @
To je modifikacija RERNE za bureke!
Pritisneš "START" i ona peče a ti gledaš i srčeš kafu pa kad završi dobiješ reljefni burek bez upotrebe kompjutera i famoznog Mach3CNC-a o koji se mnogi spotiču zbog nerazumevanja tehnologije ili nepoznavanja engleskog jezika! :)
Sad govorim ozbiljno:
-to je jedan elektr. sklop koji očitava G-kod, prevodi ga u strujne impulse za 3 ose,spindlu, relej...i šalje povorku TTL signala u vidu DIR/STEP na drajvere koračnih ili servo-motora na cnc-mašinama ili ti strojevima, kako hoćeš.
Šta se ovim postiglo?
Pod broj jedan: nema računara i time je sva petljavina oko njegove nabavke i troška izbegnuta.
Pod broj dva: nema MS Windows-a pa nema plaćanja licence Bilu Gejtsu (baš mi ga je žao!).
Pod broj tri: nema Mach3 pa ni plaćanja licence, nabavke tutorijala,učenja šta sva ona dugmad i funkcije znače...i da ne nabrajam dalje.
Uštede su znatne i za početnike bitne a nisu zanemarive ni za one sa dubljim džepom.
Neću dalje da ne ispadne reklama pa sve odnese djavo. Ko želi više informacija ima PP pa neka piše.
Pozdrav druže Ćirko i nadam se da si zadovoljan ovim nesuvislim odgovorom!
[ pivolcan @ 02.04.2013. 16:47 ] @
Samo napred i sve pohvale za ulozeni trud



Lp,Milan
[ cirko @ 02.04.2013. 17:51 ] @
Da to upravljanje za ,,RERNU,,
odnosno CNC masinu
Samo napred i daj povremeno koju fotografiju
da vidimo taj ,,reljefni burek,,
Poz
[ BosniaCNC @ 03.04.2013. 20:31 ] @
Evo još iz "RERNE" :
[ BosniaCNC @ 07.04.2013. 22:04 ] @
Najzad "rerna" ispekla

[ Ivan 89 @ 07.04.2013. 22:18 ] @
Veoma zanimljiva stvarcica nema da boli glava od windovsa i ostalih peripetija stvarno sve pohvale za ulozeni trud.
Samo napred.

[ cncartdizajn @ 08.04.2013. 18:06 ] @
Pozdrav burekdžiji i svaka čast majstore.Ako je to ono što mislim da je čemu onda rekompajlirani Mach 3?Možda i malo više detalja o ovom uređaju.KOliko osa može da vodi?
[ BosniaCNC @ 08.04.2013. 22:34 ] @
Hvala na podršci.
Rano je da konkretno govorim o ovome iz razloga što ga testiram i dok testovi ne budu završeni ne mogu o svemu govoriti već samo ukratko:
-pogoni 3 ose (X,Y i Z)
-relej za uključivanje radnog motora
-PWM signal za spindlu
-granični prekidači ili senzori
-postavljanje alata u nulu dodirom
-ručna kontola
-automatska kontrola
-postavke
-podatke uzima sa sd-kartice od 2Gb (prosečno 25 fajlova G-koda)
-napajanje 12VDC (adapter 9 ili 12V 200mA)
-komunikacija lpt kabl D25
Eto, toliko ovog puta o ovom uredjaju.

Što se tiče rekompajliranja Mach3 to je i dalje aktuelno i biće i ubuduće, to je projekt kojeg neću napustiti. Mach3 će opstati još dugi niz godina i moramo priznati da je zaslužan za masovni razvoj i prihvatanje cnc-tehnologije. Ponudio je pristup ljudima plitkog džepa da hvataju korak sa vremenom i tehnologijom naročito populaciji u zemljama "tranzicije" jer otkud običnom smrtniku 150000eura za PUMU ili neku drugu cnc-mašinu koju nam za velike pare nude.Sa relativno malo izdataka omogućeno je ljudima da se "snadju" i u ovome pronadju sebe i komad hleba za svoju porodicu.
Na izradu ovog uredjaja sam bio ponukan kvarom na mom laptopu koji mi je bio "desna ruka" (imao je lpt, com,w-lan,ethernet, četiri usb, čitač mmc/sd i još po nešto) a sada se prodaju laptopi bez svega toga - svi ti portovi se izbacuju i ostaje samo usb pa šta nam preostaje : SmothStepper za koji treba izdvojiti novac i čekati u redu da nam ga naprave pa onda još imati problema sa carinom. Evo, već se izbacuje na tržište USB3 i biće opet lupanje po džepu.Nekakve modifikovane verzije Mach3 su neki pojedinci na zapadu počeli prodavati i to više nije ono što je u početku bilo. Ali bez obzira na sve to Mach3 će trajati, pored njega i LinuxEMC2 i sve što uz njih dodje. I to je dobro: što širi izbor utoliko bolje. Moj prvi program koji sam kupio i danas ljubomorno u arhivi čuvam je EZCNC i tad sam ga platio 20 dolara i tek nakon dve godine pojavio se "MasterCNC" preteča današnjeg Mach3.
Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 17.04.2013. 18:55 ] @
Video snimak sa testiranja DNC-a:
http://rapidshare.com/files/4265234678/17042013055.mp4
[ BosniaCNC @ 24.04.2013. 22:44 ] @
Pronadjoh u arhivi ali ne znam gde je ostatak...
[ BosniaCNC @ 25.04.2013. 12:48 ] @
Mach3 ---> Turn :
[ BosniaCNC @ 26.04.2013. 18:24 ] @
Testiranje *ZeNUMERIC* - DNController završeno.
Postignute brzine pomoćnog kretanja (osa) G01 F4500.0mm/min a u slobodnom hodu G0 F5000.0mm/min.
Za pogon 3-osnih cnc mašina sa ovom upravljačkom jedinicom nije potreban računar i Mach3 ili neki drugi interface. Napaja se sa adaptera od 12VDC 500mA.
G-kod učitava sa SD kartice kapaciteta 2Gb...itd.

Video snimci sa testiranja mogu se videti na donjim linkovima:
http://rapidshare.com/files/1484201439/26042013058.mp4

http://rapidshare.com/files/308255176/26042013060.mp4

[ BosniaCNC @ 06.05.2013. 16:04 ] @
Novi izgled Mach3 na srpskom jeziku biće za nekoliko dana završen.

[ pivolcan @ 06.05.2013. 19:55 ] @
svaka čast,majstore
[ mareko @ 25.05.2013. 19:30 ] @
Postovani g-dine Slavoljube,
cenim i postujem vas rad prateci vas na forumu vise godina. Dugo nisam bio aktivan zbog nedostatka vremena, ali i zbog nedostatka znanja koje bih podelio sa vama "starim vukovima". Na mojoj glodalici koristim MACH 1 i znam samo osnove, koje su mi potrebne da iz Corela i HPGL formata pretvorim u G-kod.
Iskreno sam se obradovao videvsi da ste se svojski potrudili da prevedete MACH3 na srpski i priblizite ga nama ''malim'' korisnicima CNC-a.
Bio bi veoma zahvalan za slanje rekompajliranog Mach3 na moj mail. Poslato na PP
Mozete mi poslati i ponudu za ''Zenumeric dncontroller''
[ BosniaCNC @ 25.05.2013. 20:23 ] @
mareko:
"...da iz Corela i HPGL formata pretvorim..."

Prijatelju, ne razumem zašto iz Corel-a u hpgl pa u g-kod? Zašto tako obilaznim putem? Verovatno imaš svoje razloge ali to je dug i mukotrpan proces. Nisi naveo čime hpgl pretvaraš u g-kod ali na netu ima ovaj:
http://www.jacob-roboter.de/programmierung/hpgl-to-g-code
ali kod svih konvertera se krije opasnost da proizvedeni g-kod nije podudaran sa mašinom i onda nastaje hod po mukama. Zašto za delatnost kojom se baviš ne koristiš ArtCAM koji će ti pružiti sve ono što Corel ne može jer moraš imati na umu da je Corel crtački program u 2D i namenjen je za stono izdavaštvo i pripremu za štampu i njega gurati u kategoriju CAD/CAM nije dobro. Skokni do Radovanovića (Plana ili Smederevska Palanka) koji je predstavnik Delcam-a za Srbiju pa dogovori nabavku ArtCAM-a.
Što se tiče Mach interfejsa kako da koristiš verziju 1 kad je sad u upotrebi verzija 3 a za kraj ove godine je najavljena pojava verzije 4 koja se trenutno testira?
Trebalo je u toku ovog meseca (maj) da završim kompletan prevod Mach3 ali imam neodložnu i hitnu intervenciju na jednom plc-strugu, nisam mogao odbiti i sve aktivnosti sam morao privremeno obustaviti kako bih taj strug osposobio i stavio ga u pogon pa ko čeka prevod neka se malo strpi.
Što se tiče DNC on ti je podobniji i ugodniji za rad od Mach3 pa ću ti detalje poslati na pp.
Pozdrav!
[ mareko @ 25.05.2013. 20:55 ] @
''Nisi naveo čime hpgl pretvaraš u g-kod'...
Mach1 ima opciju konvertovanja HPGL-a u G-kod, vrlo brzo i jednostavno, nadam se da i Mach3 ima tu opciju. Buduci da su forme koje radim relativno jednostavne, cini mi se da masimna radi brze nego pod Artcam-om (koji jos uvek nedovoljno poznajem i slabo ga koristim)
Sa postovanjem...
[ BosniaCNC @ 25.05.2013. 22:14 ] @
Za jednostavne aplikacije ti preporučujem LazyCam od http://www.machsupport.com/ jer ćeš na taj način savladati sintaksu g-koda. Oslanjajući se na jednostavnu konverziju plt fajla u g-kod koju Mach1 uradi propuštaš da se bliže "upoznaš" sa g-kodom jer ideš linijom manjeg otpora pa tako ostaješ uskraćen za saznanja koja će ti nekad trebati. Eto, ti još uvek radiš sa Mach1 a priprema se Mach4 za korisnike i uskraćen si mnogo.
Poslao sam ti na mail LazyCAM pa crtaj u njemu i crteže pretvaraj u g-kod koji je kompatibilan sa Mach1 ili 3.
Pozdrav


Imaš i DragonCNC koji radi kao Corel plug-in:
http://www.leonardcncsoftware.com/


[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 25.05.2013. u 23:26 GMT+1]
[ mareko @ 27.05.2013. 10:08 ] @
Slavoljube, hvala puno na konstruktivnim predlozima. Cim dobijem malo vremena probacu ovaj program.
Sa postovanjem, Srdjan Markovic
[ BosniaCNC @ 08.06.2013. 12:04 ] @
U pripremi novi DNC za kontrolu cnc tro-osnog vodjenja:


[ BosniaCNC @ 21.06.2013. 16:29 ] @
Prva verzija DNC-a revidirana i redizajnirana. Dodate su još neke funkcije koje olakšavaju direktno upravljanje bez računara.


[ BosniaCNC @ 27.08.2013. 22:26 ] @
Probni reljef:
[ cirko @ 28.08.2013. 07:30 ] @
Pozdrav za Buregdziju
Daj jos fotografije prijatelju
[ BosniaCNC @ 30.08.2013. 15:06 ] @
Nemam prijatelju Ćirko jer trenutno radim na drugim poslovima (prerada struga za Prijedor) a to sam prošle godine radio pa sam naletio na sliku arhiviranu na disku i onda sam je zalepio na forum.
Biće toga kasnije dok privedem kraju ove obaveze za treća lica i posvetim se mojoj mašini.
Nadam se da si dobro?
Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 15.10.2013. 11:28 ] @
Obaveštavam članove ovog foruma da se sa drugom revizijom prevoda čeka pojava Mach4 koji je najavljen od strane Newfangled Solution (http://www.machsupport.com/software/mach4/).
Kako je najavljeno biće tri verzije ponudjene tržištu pa postoji verovatnoća da Mach3 nakon toga neće biti podržan više od dve godine i možda će biti bespredmetno prevoditi ga pa je bolje sačekati i molim forumaše da mi se do daljeg ne javljaju po pitanju prevoda Mach3
U medjuvremenu se radi na poboljšanju elektronskih sklopova za cnc upravljanje bez računara i Mach3 ili Mach4 pa će rezultati uskoro biti objavljeni a koga više o ovome interesuje neka se obrati putem poruka.
Pozdrav
[ BosniaCNC @ 20.10.2013. 21:30 ] @
Preliminarni rezultati testova nove verzije servo-upravljanja za cnc.
Preuzmite video sa linka:

http://rapidshare.com/share/82712B1505B97682A03D90CF03DDB55F

http://rapidshare.com/share/58D31C50E479EB95A7DEAFD288BF10CB

http://rapidshare.com/share/4785DBFDBEAA095B86B762BD4D8C2AB0
[ BosniaCNC @ 24.10.2013. 21:56 ] @
Danas završeno testiranje. Priloženi fotos i link za video dovoljno govore o rezultatu.

http://rapidshare.com/share/A896B000838F64D5C3733E3586D1E804

[ BosniaCNC @ 02.11.2013. 19:12 ] @
Ko misli da je bolji koračni sistem sa koračnim motorima neka pogleda kakve rezultate daje servo-sistem u zatvorenoj petlji:
http://rapidshare.com/share/6D5E9E38A0EFB357EC18D8CCFAFC7D74
http://rapidshare.com/share/2FB9A09C81A41FC31C7101B878087FC2
Pozdrav
[ BosniaCNC @ 20.01.2014. 20:31 ] @
Moram ponovo da naglasim u vezi prevoda Mach3 :
- slanje prevoda je do daljeg OBUSTAVLJENO pa nema potrebe da se bilo ko javlja i traži da mu pošaljem jer izuzetaka nema.
Čekam na pojavu Mach4 pa ću onda odlučiti da li ima svrhe baviti se sa verzijom 3.
Ovog trenutka sam mišljenja da je bolje posvetiti se upravljanju na Linux platformi jer daje više mogućnosti za rad.
Pozdrav svima!
[ web Developer @ 20.01.2014. 23:52 ] @
BosniaCNC mozete li mi uPP ili na moj E-mail racun poslati link Mach3Turn pozdrav .
[ cirko @ 21.01.2014. 20:23 ] @
To Buregdzijo
Pa ti pravis odlican BUREK i prste da pojedes
Odavno ja kazem da je EMC2 na Linux Ubuntu 10.4
odlican
na kojoj platformi linuxa razvijas upravljanje
Veliki pozdrav za mog prijatelja
[ BosniaCNC @ 22.01.2014. 15:57 ] @
Zdravo druže Ćirko!
Neće ova verzija biti na Ubuntu 10.4 jer je on namenjen za desktop PC. Idem na jednu drugu konfiguraciju - to je mini PC i zasniva se na Xenomai kernelu. Taj mini PC nema hard disk niti bilo kakvih pokretnih delova, brzina mu je 1GHz, 512Mb RAM, monitor ide na HDMI, tastatura i miš na USB2.0, ima ethernet priključak i koristi mikro SD od minimalno 4Gb. Prednost mu je što za razliku od Mach3 radi u realnom vremenu i imaš na raspolaganju 65-pinski konektor koji možeš postaviti prema potrebi - nisi ograničen sa LPT. Sad možeš zamisliti kakvom cnc-mašinom možeš upravljati kada imaš na raspolaganju 65 izlazno-ulaznih pinova i njihovu funkciju postavljaš prema svojoj potrebi. Radim na tome intenzivno pa kad budu prvi testovi uradjeni objaviću ovde. Još ovo da kažem - taj mini PC je veličine jednog osrednjeg mobitela.
Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 02.03.2014. 20:41 ] @
Citat:
cirko:
To Buregdzijo
Pa ti pravis odlican BUREK i prste da pojedes
Odavno ja kazem da je EMC2 na Linux Ubuntu 10.4
odlican
na kojoj platformi linuxa razvijas upravljanje
Veliki pozdrav za mog prijatelja


Evo druže, Ćirko, stigao je novi računar sa Linux platformom za EMC2! Veći je miš od njega! Brzina 1GHz, 512Mb internog rama i 16Gb eksterne memorije na mikroSD, video-izlaz HDMI, USB2.0, .... i što je najvažnije na raspolaganju su 65 pinova potpuno programabilini prema volji korisnika što znači da možeš upravljati sa 65 različitih eksternih komponenti.
Sad preostaje da ga malo "spržim u rerni" pa uskoro postavljam rezultate ovde.
Pozdrav!


[ cirko @ 03.03.2014. 16:49 ] @
Tako to rade pravi majstori
Nedavno mi je jedan programer rekao da je sa EMC2
pokrenuo HASSa . Malo mi je bilo neprijatno da ga
pitam o detaljima ali sada vidim da moze kada imas 65
pinova i mogucnosti
No samo napred
Ja sam zadovoljan sa EMC2 i toplo ga preporucujem
svakom.
Neznam nisam dostigao jos taj nivo da ga uporedim sa MACH 3
pa ako neko na forumu ima iskustva neka iznese
svoje iskustvo odnosno uporedne rezultate EMC2 i MACH3
Poz za BUREGDZIJU
[ BosniaCNC @ 06.03.2014. 22:25 ] @
Druže Ćirko kada porediš Mach3 i EMC2 onda je pobednik Linux platforma koja omogućava da EMC2 radi u realnom vremenu što sa Windows nije moguće jer se on ponaša kao "gazda" na računaru i svaku instaliranu aplikaciju stavlja pod svoju kontrolu što iziskuje neko vreme.
Zato se vrši optimizacija Windows-a za instalaciju Mach3 kako bi se njegova aktivnost dovela na minimalu.
Kod Linuxa svega toga nema i zato je pogodan. Još veća pogodnost je njegova cena - besplatan je.
Mnogi ga izbegavaju jer su navikli na Windows ali uz malo muke može se savladati sintaksa.
Mislim da će Mach3 izgubiti mnogo prelaskom na "industrijsku" varijantu jer su sad pokazali pravo lice: sve do sada je bio testni period a plaćala se licenca. Za razliku od njih pobornici Linuxa i Git-a ponudili su sve besplatno i jedini trud je DOWNLOAD.
Zbog svega navedenog prekinuo sam rad na prevodu Mach3 i najverovatnije da ću se posvetiti lokalizaciji EMC2 pa sam iz tog razloga nabavio MiniPC koji se vidi na slici jer je za konfiguraciju pod Linux-om vrlo komforan.
Pozdrav!
[ cirko @ 08.03.2014. 14:49 ] @
Buregdzijo
Da li je istina da EMC2 odnosno Linux CNC ne moze da ucita
veliki broj linija G koda. Recimo za izradu jedne ikone treba
oko milion linija G koda kazu da to ne moze da prodje a ja
ne znam zasto je to tako i sa cime je vezano
Poz
[ ZAS011 @ 09.03.2014. 18:46 ] @
LinuxCNC učitava G-Kod u RAM, koji se koristi i za druge stvari, tako da ti je količina RAM-a limitirajući faktor, tako da nisam siguran da će ono crno čudo sa ARM procesorom i relativno malo RAM-a moći da potera poveću ikonu.
I Mach ima svojih začkoljica, kod velikuh fajlova je poželjno isključiti ToolPath prikaz, zna da "zakuca".

BTW Mach bez pardona glođe G-Kod od nekoliko stotina hiljada linija, kod mene, bez ikakvih problema (fihalni prolaz ikone "percetom" od 0.1mm).

Za Buregdžiju: i LinuxCNC ima svojih bubica.
1. Ne može se lako instalirati na bilo koju Lin distribuciju, ne odgovara mu običan Kernel već isti mora da bude malko "pečovan" da bi radio u, uslovno rečeno, realnom vremenu.
2. Artur je prišao jako blizu samog Win Kernel-a kako bi paralelni port radio u skoro realnom vremenu (potražiti po 'netu definicije realnog vremena).
[ BosniaCNC @ 12.03.2014. 13:55 ] @
Zorane,
svi mi imamo svojih "bubica" pa kako programske pakete pravi čovek logično je očekivati i bubice.
Što se tiče platforme i kernela ja se nisam izjasnio po tom pitanju jer postoji nekoliko vrsta istih pa ćemo videti koji je najbolji - svaka višestruka provera je iz raja izašla pa ne prejudiciram po tom pitanju. Testovi će reći sve.
----------------------------------------------------------------

Prijatelju Ćirko,
ne kaže se bez veze "koliko para - toliko muzike" ! Ne znam ko izbroja da ima milion linija G-koda? Ako ima toliko a mali ti je prostor u ramu onda iseci G-kod na nekoliko sekvenci a možeš povećati virtuelnu memoriju na hdd jer Mach3 je davno prešao granicu po kojoj je mogao da se instalira na slabe računare - postao je vrlo zahtevan. Još nešto, ako je krekovan Mach3 on zna praviti probleme jer je krek namerno pušten sa bubom tako da se korisnicima "pomogne" u opredeljenju za licencu - sve ima svoju cenu.
Ja napravih onu "kutiju" koja oslobadja svih muka ali se niko ne odazva jer misle da je Mach3 "pravo rešenje".
-----------------------------------------------------------------

Pozdrav Zoki i Ćirku!
[ cirko @ 12.03.2014. 18:39 ] @
Buregdzijo
Hvala na pojasnjenju a takodje hvala i Zoranu
Ono oko milion linija sam cuo od coveka koji je radio
ikone i kaze da ikona ima oko milion blokova odnosno
linija G koda. No mislim da je Zoranova i tvoja tvrdnja da
EMC2 G kod ucitava u RAM sve objasnjava.
Ranije korisceni racunari sa LPT izlazom su imali i manje
RAM memorije pa je i verovatno da dolazil do nemogucnosti
ucitavanja G koda.
No jedno pitanje za tebe Buregdzijo da li si resio da izlaz iz tvog cuda
ne bude LPT vec USB
Pozdrav i samo nastavavi sa radom
Ja inace radim sa EMC2 ali na UBUNTU 8.04

Poz
[ BosniaCNC @ 12.03.2014. 19:50 ] @
Druže Ćirko,
miniPC koji vidiš na postavljenoj slici nema LPT i to mu je jedna od prednosti. Radi na 1GHz sa 512Mb interne memorije i 16Gb eksterne. Prednost mu je i ta što nema hdd niti bilo kakvih mehaničkih sklopova.
Da se vratim tvom pitanju:
-kada koristiš LPT ograničen si na 17 pinova a i USB je nešto komforniji ali traži dodatnu ploču sa mikrokontrolerom što je obično neki od 18F4xxx.
Ovde se usb koristi za priključak tastature i miša. Postoje 64 O/I pina koje konfigurišeš po potrebi jer svaki može biti ulazni ili izlazni, zavisno šta hoćeš pa sad vidi koliko taj "mališa" daje mogućnosti za pogon 6 osa i čitav niz senzora i releja itd.
Na njega može da se instalira Windows CE kao i nekoliko varijanti Linuxa. Za rad CNC-om ne treba instalirati full Linux jer sa njim nećeš na net niti slušati muziku pa se instaliraju "skraćene" verzije sa jezgrom koje daje mogućnost kvalitetnog rada u realnom vremenu.
Nedavno sam ga nabavio ali dao sam se u potragu za kvalitetnim monitorom od 17" sa HDMI ulazom pa da počnem testove. Pripremio sam dobar i u svim režimima testiran servo-driver sa servo-motorom i enkoderom od 1250cpr pa ćemo videti rezultate.
Ja sam pre nekoliko godina koristio EMC2 na P3 sa 533Mhz i 256Mb rama i radio je bez problema na Ubuntu v6. Nove verzije Ubuntu-a su natrpane svime i svačim
pa sam čuo da kod verzije 10 i 12 probleme zna stvarati APIC ako je starija tipa računara ili laptop.
Iskustva su različita (sto ljudi - sto ćudi) pa je dobro sve pročitati a dobro proveriti.
Pozdrav!
[ mixa31 @ 12.03.2014. 21:20 ] @
pozdrav drugari,
nov sam na forumu. procitao sam ranije da ima prevod za Mah3 na srpskom. pa bi voleo ako bi mogao nekako doci u posed istog. i ako neko ima video uputstvo za Artcam. ja sam nov u ovoj oblasti ali moram nekako nauciti da radim na cnc masini i nauciti pripremu, za moj pojam sam napredovao ali bi mi dosta pomoglo da te dve stvari imam na srpskom.
u napred zahvalan.
Milan M.
[ BosniaCNC @ 12.03.2014. 21:45 ] @
Milane,
to što si pročitao je davno prošlo vreme jer da si dalje pažljivije čitao mogao si videti da se taj prevod više ne šalje jer je rad na njemu obustavljen.
Što se ArtCAM-a tiče ima HELP u programskom paketu i ArtCAM-forum na netu. Ovaj forum ovde jeste za pomoć ali ne za obuku novih članova.
Koliko znam postoje tutorijali na srpskom za ArtCAM ali su na komercijalnoj bazi pa se obrati autorima koji se ovde nekako u tom smislu reklamiraju.
Pozdrav
[ mixa31 @ 13.03.2014. 17:32 ] @
hvala na pomoci
[ ZAS011 @ 15.03.2014. 19:48 ] @
@mixa31:
Da bi postojao Mach3 na srpskom trebalo je da neko ozbiljno "zasuče rukave" i potroši mnogo vremena za dekompajliranje/kompajliranje istog programa. U svakom od tih procesa postoji velika mogućnost uvođenja novih "bubica" u sam program, koji, složićeš se, potencijalno može i da te ozbiljno fizički povredi (što važi za sve CNC drajvere).

Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da

Ako baš hoćeš da imaš CNC drajver na srpskom, LinuxCNC ti pruža tu mogućnost, možeš da dođeš do sors koda i da odradiš sve izmene koje su vezane za jezik, i da ga na kraju kompajliraš.

Takođe, za prevođenje uputstava/helpova je potrebno vreme, a složićeš se, vreme=novac, tako da za DŽ, tako nečega nema, bez da neko "dreši kesu" pošto kvalitetan prevod košta 5+ € po šlajfni teksta + "prelom" + ...

Da bi naučio da radiš "na cnc mašini" (osim ispod iste ) potrebno je ili da odeš u školu ili da šegrtuješ dosta vremena kako bi stekao osnovna znanja i tehnike rada, a detalja ima u 3pi...

Za obučavanje u korišćenju raznih programa, ukoliko ne znaš engleski jezik, opet bi trebalo da "drešiš kesu" jer, već gore napisah vreme=novac, a neko treba da odvoji svoje vreme za tebe.

@Ćirko:
Jedna od ikona koju "glockam", u završnoj obradi ima 4,118,152 linija G-Koda
[ mixa31 @ 15.03.2014. 20:34 ] @
hvala vam na savetima i uputstvima, resio sam Mah3 na srpskom, momcu su ga odavno preveli i poslali mi posto oni to vise ne koriste. bar tako kazu. a za artcam jos uvek trazim a valjda cu i za to naci.
[ BosniaCNC @ 16.03.2014. 14:05 ] @
"Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da..."

Preveo sam verziju 37 kompletno i poceo slati onima koji su ispostovali proceduru za slanje a to se odnosilo na adekvatan e-mail servis. Pojedini se nisu potrudili ni taj mali uslov da ispune a imali su veliku zelju i ambiciju. Bilo je i nekih koji su to slanje smatrali mojom obavezom a ne gestom pomoci pa su se svesrdno potrudili vredjati. U medjuvremenu se pojavila verzija 66 kao i najava industrijske verzije Mach4 i onda je svaki dalji rad na prevodu bio bespotreban i okrenuo sam se projektima kojima Mach3 ili v4. nije potreban. Nije ni EMC2 "cvecka" ali je dobar i bolji od Mach-a.
Pozdrav!
[ cirko @ 18.03.2014. 21:15 ] @
Citat:
ZAS011: @mixa31:
Da bi postojao Mach3 na srpskom trebalo je da neko ozbiljno "zasuče rukave" i potroši mnogo vremena za dekompajliranje/kompajliranje istog programa. U svakom od tih procesa postoji velika mogućnost uvođenja novih "bubica" u sam program, koji, složićeš se, potencijalno može i da te ozbiljno fizički povredi (što važi za sve CNC drajvere).

Buregdžija je imao dobru želju da se pozabavi reverznim inženjeringom, al' pojaviše se isuviše brzo nove podverzije, tako da :(

Ako baš hoćeš da imaš CNC drajver na srpskom, LinuxCNC ti pruža tu mogućnost, možeš da dođeš do sors koda i da odradiš sve izmene koje su vezane za jezik, i da ga na kraju kompajliraš.

Takođe, za prevođenje uputstava/helpova je potrebno vreme, a složićeš se, vreme=novac, tako da za DŽ, tako nečega nema, bez da neko "dreši kesu" pošto kvalitetan prevod košta 5+ € po šlajfni teksta + "prelom" + ...

Da bi naučio da radiš "na cnc mašini" (osim ispod iste :D) potrebno je ili da odeš u školu ili da šegrtuješ dosta vremena kako bi stekao osnovna znanja i tehnike rada, a detalja ima u 3pi...

Za obučavanje u korišćenju raznih programa, ukoliko ne znaš engleski jezik, opet bi trebalo da "drešiš kesu" jer, već gore napisah vreme=novac, a neko treba da odvoji svoje vreme za tebe.

@Ćirko:
Jedna od ikona koju "glockam", u završnoj obradi ima 4,118,152 linija G-Koda :D

Pozdrav prijatelju
O kojoj se ikoni radi.
Da li bi EMC2 to mogao progutati
Poz
[ cirko @ 19.03.2014. 07:44 ] @
ZASO11
Koliko je veliki fajl ( MB ) sa G kodom za tvoju ikonu
koju radis a ima 4000000 linija G koda
Koju RAM memoriju koristis
Poz
[ BosniaCNC @ 27.04.2014. 00:02 ] @
NAPOMENA:
Već sam nekoliko puta objavio da je rad na prevodu Mach3 obustavljen i da se neće distribuirati ali mi se i dalje pojedini članovi foruma obraćaju misleći,valjda, da to za njih ne važi i da ću poslati prevod. Ako sam već rekao da je rad obustavljen to onda znači doslovno to i nema potrebe da se bilo ko po tom pitanju obraća direktno preko PP ili na mail.
Iz praktičnog rada sam izbacio Mach3 (ostao je samo tamo gde je proces već bio započet) i on je postao prošlost pa zato pogledajte temu "LinuxCNC na srpskom jeziku".
Nadalje težim ka izbacivanju PC-a kao centralne jedinice koja upravlja nekom cnc-mašinom jer se pokazalo kao jednostavnije i jeftinije rešenje.
Pozdrav
[ BosniaCNC @ 08.06.2014. 10:30 ] @
Mach3 - modul za erozimate:
[ BosniaCNC @ 05.08.2014. 21:23 ] @
Mach3 - Turn modifikovan za srpski jezik (Strug Selca-PLC rekonstruisan na servo-sistem sa Mach3 interface).

[ tibetanac @ 26.02.2016. 18:19 ] @
Jedno pitanje. Kas nesto uradi npr. SolidCAM, MasterCAM ili neki drugi kako je najbolje grnerisati G kod da bi mogao da radi na Mach1 ili 3. Kako se pise postprocesor za neku upravljacku jedinicu?

Hvala i pozdrav!
[ BosniaCNC @ 25.03.2016. 23:28 ] @
ICAM CAM-Post postprocesor generator
[ oeno @ 30.03.2016. 23:13 ] @
Evo jos par programa za izradu PP

PostHASTE
AZpost
GPOST
ManusPost
VegaPost
IMS

Pored toga neki CAx sistemi kao što je NX ima sopstveni post builder ,tako da njegovi korisnici ne moraju da kupuju dodatni softver.

[ spasic goran @ 06.08.2016. 10:43 ] @
pozz svima,
dali neko moze da mi posalje srpsku varijantu upustva za mach3, kao i srpsku verziju progrrama mach3
unapred hvala
[ ZAS011 @ 06.08.2016. 15:44 ] @
A da ti, Gorane, lepo naučiš engleski i da se rešiš gomile problema?
Šta je sledeće? Srpske verzije CAD programa, CAM programa kao i srpska uputstva za iste?
[ BosniaCNC @ 08.08.2016. 20:58 ] @
Citat:
ZAS011: A da ti, Gorane, lepo naučiš engleski i da se rešiš gomile problema?
Šta je sledeće? Srpske verzije CAD programa, CAM programa kao i srpska uputstva za iste?


Hahahahahaaa....kako su krenuli sa zahtevima još će tražiti da radimo umesto njih!
Ide ti zahtevi u nedogled i niko se zbog toga ne zacrveni.

Da još i ovo dodam: prevodioci ovde naplaćuju 15KM (7evra) za prevod po A4 stranici pa neka gospoda izračunaju koliko bi koštao printani prevod Mach3 na 157 strana.
[ Pukovnik_TNT @ 17.08.2016. 21:54 ] @
Pozdrav, Dali ima neko Galaad ili isycam ? Potreban mi je softver za iselovu cnc masinu


[email protected]
[ neshke @ 18.08.2016. 16:20 ] @
[ Ivan Z @ 12.05.2017. 10:25 ] @
Pitanje
računar za Linux platformu EMC2,
vezano za dotični računar:
gdje je moguće ga nabaviti? jer me zanima ta opcija volim istraživati.
po vašem pričanju djeluje interesantno .
[ Zoran Tomasevic @ 18.01.2018. 07:48 ] @
Pozdrav.
Dali neko ima prevedenu verziju Mach 3 da mi pošalje.
[ srba331 @ 07.02.2018. 13:13 ] @
Srdačan pozdrav.
Imate li možda uputstvo za konfiguraciju mach3 na srpskom jeziku?

[ ZAS011 @ 17.02.2018. 07:26 ] @
Ko hoće da se ozbiljno zanima CNC-om MORA da nauči engleski!
[ lekovu @ 24.02.2018. 23:45 ] @
dali netko ima prevedenu verziju mach3
[ ZAS011 @ 25.02.2018. 09:57 ] @
Ima buregdžija, al' ne da.
Nauči engleski!
[ termoplast @ 03.12.2018. 08:29 ] @
Postovani,
Mozemo li Vas zamoliti da nam posaljete verziju Mack 3 na nasem jeziku.
BO BIH VAM ZAHVALAN
moj mail
[email protected]
HVALA
Vucinic

[ ZAS011 @ 04.12.2018. 21:21 ] @
1. Naučite engleski.
2. Burekdžija je odavno digao ruke od toga
3. Ako i postoji kod nekoga, to je zastarela verzija
4. Ako umesto paralelnog porta koristite eksterni kontroler, zatražite od proizvođača da proba da vam prevede plagin

Sve u svemu ...
[ ZAS011 @ 07.12.2018. 11:45 ] @
Gledam ovu temu i primećujem da u poslednjih godinu i po, ljudi samo dođu i odmah prvom porukom nešto traže, a ne pročitaju prethodne 4 stranice. Brzo bi saznali da NEMA prevedene verzije Mach3 i da NEMA prevedenog uputstva za isti.
Ne bih imao ništa protiv da prevedem uputstvo, jedino što ne bi bilo džabe već 5€ po šlajfni teksta (prelom i ubacivanje eventualnih slika - gratis) - šlajfna podrazumeva max 1800 znakova: 30 redova sa po 60 karaktera.

[ termoplast @ 07.12.2018. 12:10 ] @
[ ZAS011 @ 12.12.2018. 14:37 ] @
Nije mi jasna prazna poruka
[ termoplast @ 13.12.2018. 11:08 ] @
[ ZAS011 @ 18.12.2018. 17:49 ] @
@termoplast:
Ako hoćeš da ti odgovor bude viđen na forumu, uloguj se, kaošto si uradio prvi put kada si postavio svoj zahtev, i piši online.
Verovatno da odsecaš dobar deo zaglavlja kada odgovaraš preko maila.
[ tossas @ 01.03.2019. 22:02 ] @
Poštovani članovi nov sam u svemu ovome.
Prihvatio sam zadatak da pokušam da sredim plazmu saa MAch3.
Instalirana je neka verizija sa nekom licencom ali ja ne znam ko je i kako.
Plazma nekad odradi sve super a nekad ne, Brlja izađe iz kordinate počne da seče nešto bzv ne prati crtež. vrati se na 0 ili izađe iz ose.
Dali je do softvera ili ?
Gde i kako mogu skinutu neku verziju za WIN XP?
[ tossas @ 01.03.2019. 22:05 ] @
Poštovani članovi nov sam u svemu ovome.
Prihvatio sam zadatak da pokušam da sredim plazmu saa MAch3.
Instalirana je neka verizija sa nekom licencom ali ja ne znam ko je i kako.
Plazma nekad odradi sve super a nekad ne, Brlja izađe iz kordinate počne da seče nešto bzv ne prati crtež. vrati se na 0 ili izađe iz ose.
Dali je do softvera ili ?
Gde i kako mogu skinutu neku verziju za WIN XP?
[ ZAS011 @ 02.03.2019. 13:53 ] @
Na koga glasi licenca?
Koja je verzija Mach-a?
(Help/About)
[ tossas @ 05.03.2019. 17:51 ] @
Iskereno ne znam na koga glasi. Pokušaću da saznam.
To je u firmi instalirano a prema mom saznanju isti je instaliram na više kompa i čovek tvrdi da na drugim mestima radi ok.
[ ZAS011 @ 05.03.2019. 19:47 ] @
Da li su sve mašine plazme?
Plazma rezači prave mnogo električnih smetnji i to ume da napravi problem.
I dalje nisi napisao koja ja verzija Mach-a. Klikneš na "Help" pa onda "About Mach3 CNC Controller..." i dobiješ prozorče kao što sam prikačio sliku gde piše verzija i na koga je licenciran.
[ tossas @ 06.03.2019. 09:50 ] @
Poštovani radi se o plazmi za rezanje i samo je jedna u pitanju.
Sada sam proverio licencu i postavljam sken.
Dešava se da jednom odradi super a onda kod ponovnog pokretanja počinje da brlja.
Koliko se ja razumem mašinski radi sve super.


[Ovu poruku je menjao tossas dana 06.03.2019. u 11:12 GMT+1]
[ ZAS011 @ 07.03.2019. 09:24 ] @
Kao što sam već napisao, najverovatnije da su električne smetnje jedan od uzroka "brljanja".
Sâm po sebi program ne brlja, najverovatnije da zbrlja sâm računar (u memorijskom prostoru).
Plazme su veeeeeliki izvor smetnji. Izboriti se sa njima nije lako, mada nije nemoguće, jedino što ne postoji univerzalno rešenje.

Sledeće, taj Mach je malko "mator".
ODAVDE možeš da skineš neku od novijih verzija (3.043.066 ne preporučujem) u rasponu od 052 do 062.
Obavezno sačuvaj licencu (Mach1Lic.dat), .xml fajl u kome se nalaze podešavanja mašine (profil mašine) i sve poddirektorijume ispod Mach3.
[ tossas @ 07.03.2019. 09:35 ] @
Da program je poprilično mator a i komp je star memorija 512 mb.
Pokušaću prvo da odradim sa preinstalcijom porgrama i ako mogu da zamenim kom.
[ tossas @ 07.03.2019. 09:42 ] @
Druže nije mi jasno ovo ok licence odakle da sačuvam (Mach1Lic.dat), .xml?
[ ZAS011 @ 07.03.2019. 12:16 ] @
Mach1Lic.dat ti se nalazi u direktorijumu C:\Mach3
.xml fajl koji nosi ime profila mašine (vidi sliku u prilogu).

Predpostavljam da se drajveri na računar priključuju preko paralelnog porta. Ako je tako, a hoćeš da promeniš računar, NIKAKO nemoj da instaliraš Win koji je 64-bitni i verzije veće od 7.
Drajver paralelnog porta NE RADI pod 64-butnim operativnim sistemima!
[ tossas @ 07.03.2019. 12:55 ] @
Hvala druže.
Preinstalirao sam osftver na noviju verziju odradio licencu i za sada šljaka bar na prazno. sada ću probati da sečem.
Usput odradio i kablive pretegao itd.
[ tossas @ 08.03.2019. 10:33 ] @
Opet se pojavljuje problem prilikom sečenja.
Ubačene su 12 pozicije, 4,5 pozicije je odradio super a onda je izašao iz Y ose i gubi 0 tačku.
Na displeju je sve u redu, ne prijavljuje niakavu grešku.
[ ZAS011 @ 08.03.2019. 23:57 ] @
Smetnje, smetnje, smetnje, ...
Boljka koja zahteva dosta vremena da se odstrani i iznađe rešenje za umanjivanje njihovog uticaja.
Pošto ti se novija verzija isto ponaša kao i prastara, nije do Mach-a
[ tossas @ 09.03.2019. 06:37 ] @
Hvala Hvala....
Sada kontam i ja da dnije do programa a mislim i do računara.
Mašina je u prostoriji gde nema ništa drugo osim nje. u susednoj prostoriji je strugarsko odeljenje na nekih min 5 metara udaljenosti i sve su klasične mašine u pitanju.
Napominjem da je plazma ručne izrade i kada se konsultujem sa licem koje ju je izradilo dobije odgovor da nezna ni on.
Ja sam nov u svemu ovome tako da tek kontam šta kako funkcioniše.
Znači par pozicija odradi super i onda po Y osi kada dođe do kraja ne stane nego nastavlja dalje kada je zaustavim i da krenem od početka izgubi 0 i nda moram sve ispočetka. pre menjanja programa je bila X osa a sada Y. Prilikom tog brljanja na displeju je sve ok prikazano.
Dali je moguće da motor ne dobija tačnu komandu od drajva?
Dali je možda veza između kompijutera i mašine loša? Port kabla,?
Koji su to drugi uticaji koji mogu da prave smetnje?
Ako ste u mogućnosti zainteresovan sam da se čujem telefonom.
[ ZAS011 @ 09.03.2019. 09:26 ] @
Svaka plazma je izvor velikih elektromagnetnih smetnji, a sve zbog načina na koji se stvra plazma unutar dizne.
Smetnje su tipa kao kod grmljavine (kada postoje električna pražnjenja u atmosferi - munje).
Ne znam kakva je elektronika od mašine, ali evo nekoliko preporuka:
1. Za vezu koračnih motora sa drajverima koristiti širmovane kablove, uzemljene na strani drajvera.
2. Za vezu krajnjih/home prekidača sa interfejs pločicom koristiti širmovane kablove
3. Drajveri i interfejs ploččica bi trebalo da se nalaze u metalnoj kutiji koja je uzemljena.
4. Uzemljenje izvesti zvezdasto, odnosno uzemljenja pojedinačnih komponenata sistema se dovode u jednu tačku a odatle na uzemljenje instalacije objekta.

Za poslednje pitanje, pogledaj PP (privatne poruke).
[ Želja @ 19.11.2020. 19:04 ] @
Citat:
ZAS011:
Sledeće, taj Mach je malko "mator".
ODAVDE možeš da skineš neku od novijih verzija (3.043.066 ne preporučujem) u rasponu od 052 do 062.
Obavezno sačuvaj licencu (Mach1Lic.dat), .xml fajl u kome se nalaze podešavanja mašine (profil mašine) i sve poddirektorijume ispod Mach3.



Posle dve godine od zadnjeg odgovora u temi ....

Jako me zanima zašto se ne preporučuje verzija 3.043.066 ?
Ima li nedostataka i kojih ?

Pozz
[ ZAS011 @ 21.11.2020. 10:26 ] @
066 ima više bagova od prethodne verzije.
Uz to, 066 više ne može da se preuzme sa zvaničnog sajta, a i ja ga ne koristim. 062 je najstabilnija verzija i jedino nju mogu da ti preporučim.
Za nedostatke, pregledaj Mach3 forum: https://www.machsupport.com/forum/

Ovo je sinoć sečeno sa 3.043.062

https://youtu.be/7GwGtSq1A6o

[Ovu poruku je menjao ZAS011 dana 21.11.2020. u 13:30 GMT+1]
[ Želja @ 24.11.2020. 12:22 ] @
Hvala na odgovoru :)
Pozz
[ tibetanac @ 17.04.2022. 13:13 ] @
Pozdrav,
Ako može mala pomoć? U pitanju je CNC strug koji radi sa Mach3. Problem je što u diametar modu za zadatu vrednost prečnika po X osi nož se pomera za ceo prečnik od nulte tačke koja je u čelo priprema. Inače strug je umeren i u Jog modu za zadatu vrednost npr. 30 mm pomera alat tačno. Menjani su drajverima i od tada imamo takav problem koji nikako da rešimo. Da li je neko imao sličan problem i da li je uspeo da ga reši.

[Ovu poruku je menjao tibetanac dana 17.04.2022. u 14:31 GMT+1]