[ bakara @ 13.06.2012. 16:30 ] @
Koristim windows7 i oduvek imam jedan serovani folder koji se nalazi na externom HDD u kome mi se nalazi razna multimedia koju vucem preko mreznog plejera, oduvek mi je bilo podeseno serovanje bez trazenja pasworda i dozvoljeno citanje, menjanje i brisanje fajlova.

U mrezi sada ima jos dodatih racunara koje ne zelim da imaju pristup tom folderu, tako da sam taj folder iskopirao direktno na HDD racunara i zelim da mu postavim password, ali kako sam to uradio vise ne mogu da mu pristupim jer mi stalno trazi password a onaj koji sam uneo ne prihvata.

Buni me i sto taj serovani folder nema onu oznaku da je serovan (dlan na kome je folder) i ako u properties stoji da je serovan.

Windows acc nema unesen pass za logovanje.

Sada folderu ne mogu pristupiti ni sa passwordom ni bez passworda, stalno ga trazi.
Gde je greska?


[ JankoNIS @ 13.06.2012. 16:35 ] @
Zar ti nije lakse da ga obrises (ili preformatiras disk) pa da ga ponovo napravis sa passwordom?
[ Ned123 @ 13.06.2012. 17:39 ] @
Daj sliku sharing (advanced sharing/permissions) i security tab-a u properties-ima foldera.

Takođe provjeri group policy opciju "Limit local account use of blank passwords to console logon only" ako se dobro sjećam negdje je u Computer Configuration/Windows Settings/Security Settings/Local Policies/Security Options. Mora biti na disabled ako hoćeš da pristupaš bez password-a na account-u.
[ bakara @ 13.06.2012. 18:12 ] @
Citat:
JankoNIS: Zar ti nije lakse da ga obrises (ili preformatiras disk) pa da ga ponovo napravis sa passwordom?

Ako mislis da to resava problem to bih uradio, mada je folder 250Gb velik.

Citat:
Ned123: Daj sliku sharing (advanced sharing/permissions) i security tab-a u properties-ima foldera.

evo:

[ bakara @ 13.06.2012. 18:14 ] @
Citat:
Ned123:
Takođe provjeri group policy opciju "Limit local account use of blank passwords to console logon only" ako se dobro sjećam negdje je u Computer Configuration/Windows Settings/Security Settings/Local Policies/Security Options. Mora biti na disabled ako hoćeš da pristupaš bez password-a na account-u.

Ja bih da ukljucim password, dok sam koristio bez passworda sve je radilo dok meni nije dunulo da to promenim.
[ maksvel @ 13.06.2012. 19:23 ] @
Stavi password na taj nalog što reče da je bez passworda.
Normalno je da nema ikonice za sharing.
[ bakara @ 13.06.2012. 20:07 ] @
Citat:
maksvel: Stavi password na taj nalog što reče da je bez passworda.
Normalno je da nema ikonice za sharing.

Jel moze bez pasworda na account, a pass za sharing fajlova?

Ja password za sharing postavim ovde, jel to OK?

[ someone_bl @ 13.06.2012. 20:38 ] @
Princip je jednostavan. Da bi moglo da se pristupi file share-u sa nekim passwordom, to znaci da se na sistemu gdje se nalazi folder, kreira korisnik, koji IMA PASSWORD, znaci ne moze bez passworda, i onda se prava pristupa dodijele odredjenom folderu, na nacin da se Share Permision, stavi everyone access read/wrire, a da se na NTFS-u podesi ko konkretno ima pravo pristupa odredjenom folderu (Moze i drugacije ali ovo je najjednostavnije).

Kada korisnik prustupa iz mreze, sa drugog sistema, i u koliko ne koristi identican user name i password, kao kod sistema, odnosno racunara na koji pristupa, taj drugi racunar ce mu izbaciti prozor da upise user name i password.

Ovo radi u 99% slucajeva, e sad uvijek posotoje varijacije na temu...

Ovo na zadnjoj slici je workgroup password i to je nesto drugo, a odnosi se na pristup odredjenoj workgroupi a ne na resurse na samim clanovima te grupe.
[ maksvel @ 13.06.2012. 20:49 ] @
Aaa, znači ideš preko HomeGroup - onda imaš Win 7 na svim računarima?

1. Proveri da li je računar povezan na Home mrežu (ne Work ili Public)
2. Proveri da li su sinhronizovani datumi/vreme na svim računarima (nađoh na forumima ovo)

[ bakara @ 13.06.2012. 21:01 ] @
Citat:
someone_bl: Princip je jednostavan. Da bi moglo da se pristupi file share-u sa nekim passwordom, to znaci da se na sistemu gdje se nalazi folder, kreira korisnik, koji IMA PASSWORD, znaci ne moze bez passworda, i onda se prava pristupa dodijele odredjenom folderu, na nacin da se Share Permision, stavi everyone access read/wrire, a da se na NTFS-u podesi ko konkretno ima pravo pristupa odredjenom folderu (Moze i drugacije ali ovo je najjednostavnije).

Ako sam dobro razumeo, password za win account je ujedno i pass za sharing?

Ako ne postavim pass za win account ne mogu postaviti ni za sharing fajlova?

Citat:
someone_bl
Ovo na zadnjoj slici je workgroup password i to je nesto drugo, a odnosi se na pristup odredjenoj workgroupi a ne na resurse na samim clanovima te grupe.

Znaci taj pass nema veze sa file sharingom?

Citat:
maksvel: Aaa, znači ideš preko HomeGroup - onda imaš Win 7 na svim računarima?

1. Proveri da li je računar povezan na Home mrežu (ne Work ili Public)
2. Proveri da li su sinhronizovani datumi/vreme na svim računarima (nađoh na forumima ovo)

heh...to sto pristupa deljenim fajlovima nije racunar (Apple TV2), ali vidi racunar, work group i nudi mi da unesem user i pass, i tu ja stojim

Problem mi je sada sto i kada iskljucim trazenje passworda on mi i dalje trazi user/pass.
[ someone_bl @ 13.06.2012. 21:16 ] @
Jeste, Password od windowsa, odnosno pasword od windows account-a je sharing password, i ne postavalja se nigdje drugo, nego se samo podese ACL na samom folderu u odnosu na taj nalog.

Pass od workgroup-e nema veze sa tim sta tebi treba.

E sad... Apple TV... vjerovatno ima neki samba "klijent"... pojma nemam kako to da povezes, ali pokusaj za username da kucas NAZIVRACUNARA\username a za password password.
[ maksvel @ 13.06.2012. 22:51 ] @
Citat:
heh...to sto pristupa deljenim fajlovima nije racunar (Apple TV2), ali vidi racunar, work group i nudi mi da unesem user i pass, i tu ja stojim

Aha, e pa HomeGroup je samo za Win 7 umrežavanje.

Citat:
Ako sam dobro razumeo, password za win account je ujedno i pass za sharing?

Ako ne postavim pass za win account ne mogu postaviti ni za sharing fajlova?

Da i da!
[ bakara @ 14.06.2012. 08:38 ] @
Citat:
someone_bl: Jeste, Password od windowsa, odnosno pasword od windows account-a je sharing password, i ne postavalja se nigdje drugo, nego se samo podese ACL na samom folderu u odnosu na taj nalog.

Pass od workgroup-e nema veze sa tim sta tebi treba.


Ok, sad to shvatam.

Ali zasto sada kada ukinem password on mi i dalje trazi passwod za pristup serovanom folderu?
Koliko ja znam kada imas win account bez passworda nije samo dovoljno da serujes folder, jer sam windows opet trazi i taj nepostojeci password pa se mora iskljuciti u onim opcijama password protection sharing trazenje passworda i tek onda to radi.


Citat:
maksvel:Aha, e pa HomeGroup je samo za Win 7 umrežavanje.


Mislim da sam napisao gore da sam ja to na ovaj nacin vec koristio duze vreme (2 godine) bez passworda, problem je nastao kada sam hteo da ubacim password.

Meni sve deluje kao da se sam windows nekako zbunio i da vise ne zna sta ja hocu od njega.

jel moguce da je tako nesto i kako da bar skinem trazenje passworda?

[ someone_bl @ 14.06.2012. 09:29 ] @
Pokusaj da onemogucic share potpuno, pa da ga onda omogucis ponovo, putem vizarda, gdje ces izabrati opciju da omogucis da drugi korisnici vide sadrzaj foldera, donosno da mogu citati i pisati....
[ bakara @ 14.06.2012. 09:51 ] @
Kako mislis putem wizarda?

Uvek sam serovao na desni klik u win exploreru...
[ someone_bl @ 14.06.2012. 10:42 ] @
ma imas onu opciju simple file sharing, gdje se pokrece samo ono osnovno, bez naprednog podesavanja share i NTFS permisija.
[ bakara @ 14.06.2012. 15:23 ] @
Gde se to nalazi?
[ lord_celtic @ 14.06.2012. 17:01 ] @
A sto nedignes neki jednostavni server tipa HFS?
[ bakara @ 14.06.2012. 18:19 ] @
A da mi neko objasni to sto mi predlazete?

Nista vas ne razumem...
[ citizenx @ 14.06.2012. 19:32 ] @
daj ne komplikuj. napravi novi folder na hdd-u i prekopiraj sa tog eksternog sve fajlove, bez ikakvih password-a i resen problem. NEMOJ da kopiras folder u kojem su ti fajlovi, vec samo fajlove u taj novokreirani folder.

pozzz

EDIT:

Inace za ostale, password koji ima odredjeni user ne mora da znaci da ce sa tim akreditivima morati da pristupa share-ovanim folderima. korisnik moze na 10 foldera u mrezi da se vezuje sa 10 razlitih usera i passworda. Sa "manage network passwords" moze da se manipulise sa kojim akreditivima ce da se pristupa kom objektu.
[ Ned123 @ 17.06.2012. 11:43 ] @
@bakara
Kucaj u run "gpedit.msc"
idi na "Computer Configuration/Windows Settings/Security Settings/Local Policies/Security Options"
Pogledaj vrijednost podešavanja "Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only"
Ako je Enabled (default) normalno je da ne možeš pristupiti share-u sa passwordless account-om

Citat:
Ako sam dobro razumeo, password za win account je ujedno i pass za sharing?

Ne samo password nego i sam account.

Ono što su ti već predlagali predlažem ti i ja:
Dakle na mašini na kojoj je share napravi lokalni account sa ograničenim pravima (obični user). Stavi tog usera u sharing i security permisije sa read ili i write/change ako tako hoćeš (full aceess ima još samo setovanje permisija i to ti nije potrebno). Tada možeš jednom sa mašina za koje to želiš pristupiti na taj folder, zapamtiti lozinku i to je to. Te mašine (odnosno trenutno ulogovani nalozi) na njima će uredno pristupati share-u, ostali će dobijati login prozor!

Inače passwordless login iz mog iskustva uvijek ima nekih problema poslije Windows-a XP.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 17.06.2012. u 12:57 GMT+1]
[ bakara @ 17.06.2012. 21:30 ] @
Citat:
Ned123: @bakara
Kucaj u run "gpedit.msc"
idi na "Computer Configuration/Windows Settings/Security Settings/Local Policies/Security Options"
Pogledaj vrijednost podešavanja "Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only"
Ako je Enabled (default) normalno je da ne možeš pristupiti share-u sa passwordless account-om


Upravo je bilo ovako kako si napisao, sad sam promenio pa idem da probam.

update;
disableovao sam, ali opet ne mogu da pristupim...





[Ovu poruku je menjao bakara dana 17.06.2012. u 22:59 GMT+1]
[ Ned123 @ 18.06.2012. 08:14 ] @
Nakon mijenjanja computer dijela GP-a potreban je reboot. Da li si reboot-ao mašinu?
Ako i dalje ne radi probaj disable pa enable share-a?

Ako ni to ne pomogne pogledaj zadnju rečenicu u mom prethodnom postu :)
[ bakara @ 18.06.2012. 09:33 ] @
Citat:
Ned123: Nakon mijenjanja computer dijela GP-a potreban je reboot. Da li si reboot-ao mašinu?
Ako i dalje ne radi probaj disable pa enable share-a?


Jesam, ali izgleda ne pomaze...moracu sad da probam i tvoj drugi savet.