[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2012. 18:36 ] @
http://www.engadget.com/2012/0...-phone-7-8-for-legacy-devices/

Citat:

The debate can now be laid to rest: devices currently running on Windows Phone 7.5 will not be on the receiving end of the long-awaited Apollo update (aka Windows Phone 8). But that doesn't mean those smartphones are at the end of the line.


Dakle, telefon koji se valja tek 3 meseca, koji se danas prodaje sa ugovorima na 2 godine i koji je do danas bio flagship Windows Phone telefon (Nokia Lumia 900) je od danas "legacy" - i nece dobiti upgrade na novi WinPho..

HAHAHAHHAHAHAHAHAHA...

Ne ne ne... cek... HAHHAAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA

Pa ni najgori sklapaci iz Kine koji koriste matore Android verzije nisu ovoliki dzukci prema svojim korisnicima...
[ Dexic @ 20.06.2012. 18:44 ] @
Da ima neki user-base pa da me zanima.... ovako, who gives a f***:)
[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2012. 18:47 ] @
Pa Steva Celavi se bas trudi da taj user-base ostane na promilima :)
[ Tyler Durden @ 20.06.2012. 18:51 ] @
Postoji li ikakav tehnički razlog zbog koga Lumia 900 neće dobiti upgrade (koji ja, laik, ne vidim), ili je ovo samo izvanredno glup prodajni potez?
[ Nedeljko @ 20.06.2012. 21:12 ] @
Steva ćelavi je svojevremeno bio sjajan prodavac, a sad se trudi da i to promeni.
[ tdusko @ 16.07.2012. 12:23 ] @
Nokia prepolovila cenu Lumia 900 telefona

Citat:
Nokia je odlučila da prepolovi cenu ovog svog modela tri meseca nakon lansiranja, a iz ove kompanije kažu da je sniženje cene normalan korak u životnom ciklusu uređaja.


Hehehe, kako da ne. Sve vidim kako konkurencija obara cene novih modela za 50% posle 3 meseca :)
[ Dexic @ 16.07.2012. 12:45 ] @
To sto novinari ne znaju nista ne znaci da su u pravu :)

Nije prepolovila cenu, vec je smanjila za 50$. Cena je uz ugovor ;)
[ tdusko @ 16.07.2012. 13:28 ] @
Pa jel bila cena 100 dolara ili ne? :)
[ Dexic @ 16.07.2012. 13:48 ] @
Nije.
Cena telefona je bila... ne znam koliko.
Cena telefona UZ UGOVOR je bila 99$.
Ako je tebi to isto...

I da... i konkurencija tako smanjuje cenu nekada - nekada i brze.
[ tdusko @ 16.07.2012. 14:37 ] @
Telefon jeste kostao 100 dolara, a to sto je to cena uz 2 godisnji paket ne cini ovu informaciju netacnom vec samo nepotpunom. Uostalom, nema potrebe traziti dlaku u jajetu da bi se shvatila poenta, a to je da se ovaj telefon jako lose prodaje i da zbog toga samo sto ga ne dele dzabe, a Microsoft svojom odlukom iz naslova teme bas i ne pomaze da stvari krenu na bolje. Sta vise, vrlo verovatno je negativno uticalo na prodaju.
[ Dexic @ 16.07.2012. 15:06 ] @
Ako to pomaze tvom egu, eto ti na :)

Da te potsetim... Apple je srozao 200$ cenu telefona samo 2 meseca posle izlaska:
http://www.apple.com/hotnews/openiphoneletter/
Koliko je to pao? Vise nego 50% :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2012. 16:42 ] @
Nego da...

http://www.theregister.co.uk/2...okia_lumia_sales_guesstimates/

Citat:

It costs $450 in marketing to make someone buy a $49* Nokia Lumia

Every Windows phone Nokia sold in the US has been backed by a $450 slice of AT&T marketing cash, it's estimated.

The mobile network threw its weight behind the handset maker's comeback device, the Lumia 900, with its biggest-ever advertising blitz for a phone: $150m, according to Ad Age. Nokia also spent $25m on Lumias for AT&T employees.


Kakav spektakularan fail - videcemo sta ce AT&T beancounteri uraditi sledeci put :)

Iskreno, AT&T bi mogao da deli besplatno iPhone uz svaku Lumia-u - troskovi bi bili uporedivi, a prodali bi sigurno koji milion Lumia tako...

* Da, pedanti ce primetiti da AT&T ne prodaje telefon za $49, vec telefon + 2 godine ugovora. Ali AT&T prodaje isto to i sa drugim telefonima u koje verovatno ne mora da ulaze $450 da bi ih neko pokupio sa polica.
[ Nedeljko @ 16.07.2012. 17:54 ] @
Odavno je meni jasno da, ako WP uspe (što nije isključeno), to će biti preko nokijinih leđa.
[ Dexic @ 16.07.2012. 18:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
* Da, pedanti ce primetiti da AT&T ne prodaje telefon za $49, vec telefon + 2 godine ugovora. Ali AT&T prodaje isto to i sa drugim telefonima u koje verovatno ne mora da ulaze $450 da bi ih neko pokupio sa polica.

I kako to onda opet dodje da je cena prepolovljena?
[ Nedeljko @ 16.07.2012. 19:28 ] @
Dexic, poenta je u ovome
Citat:
Ivan Dimkovic: Iskreno, AT&T bi mogao da deli besplatno iPhone uz svaku Lumia-u - troskovi bi bili uporedivi, a prodali bi sigurno koji milion Lumia tako...
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2012. 19:40 ] @
Citat:
Dexic: I kako to onda opet dodje da je cena prepolovljena?


Nemam pojma, ali ja nisam ni tvrdio tako nesto. Citiras pogresnu osobu.

Citat:
Nedeljko
Odavno je meni jasno da, ako WP uspe (što nije isključeno), to će biti preko nokijinih leđa


Sudeci po statistikama - sanse da WP uspe su prilicno male (uspe - u smislu da ima market share od par desetina % bar). Do sada bi trebali da osvoje mnogo vise trzista, medjutim oni i dalje tavore na par %.
[ Dexic @ 16.07.2012. 19:48 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dexic, poenta je u ovome
Citat:
Ivan Dimkovic: Iskreno, AT&T bi mogao da deli besplatno iPhone uz svaku Lumia-u - troskovi bi bili uporedivi, a prodali bi sigurno koji milion Lumia tako...

Slazem se sa tim :)
[ bttp @ 05.11.2012. 15:03 ] @
Citat:
Nedeljko:
Odavno je meni jasno da, ako WP uspe (što nije isključeno), to će biti preko nokijinih leđa.

Zašto "preko Nokijinih leđa"? Pa jasno je da Nokia nije (bila) u stanju da razvije moderan smartfone softver, sopstvenim snagama. Od trenutka kada je softver postao glavna odlika modernih smartfonova, Nokia je potonula.

Zato je uskočio Mikrosoft, kao realno najjači igrač na polju softvera i sinergijom te dve kompanije, dobijamo konačno smartfon (WinPhone 8), koji je trenutno najbolji i u smislu dizajna UI, i u pogledu funkcionalnosti kao i (Nokia) kvalitetu hardvera. Jedino gde Ajfon još uvek prednjači je spoljni dizajn, ali i sam Džobs je jednom prilikom izjavio da ljudi kupuju uređaje zbog softvera a ne hardvera (zbog toga su HW specs postali manje više irelevantni, pa Epl čak ni ne navodi detaljne HW specs svojih spravica).

Po meni, Windows Phone 8 izgleda 5 godina modernije u odnosu na iOS i Android, i novi Mikrosoftov UI izgleda toliko moderno, da OS X desktop i iOS UI dizajnerski izgledaju ekvivalento miljeu stavljenom na moderan HDTV :) (kao u spotu Rambo Amadeusa, s tim što je tamo milje stavljen na krš TV)

A imajući u vidu Eplov skeuomorphic pristup dizajniranju softvera, ne bi bilo čudno ni da stave milje kao desktop wallpaper :) Doduše odlaskom Džobsa i Forstala kao tvorca iOSa i OS X (Leoparda), otišla su dva top igrača koji su gurali skeuomorphism kao filozofiju u dizajnu UI-a, tako da Epl konačno napušta taj pravac. Nema više proštepane kože u iCal, Game Center dizajna jeftinog hotela u Las Vegasu (teške dizajnerske zbrke), "drvenih polica" u iBooks, mahagonija u Kompasu, reel-to-reel magnetofona u Podcasts and the list goes on and on.

Tj. taj dizajn je još tu, i skeuomorphism je toliko ukorenjen u OS X pa i iOS, da će im trebati dosta vremena da se toga ratosiljaju, ali kreću se u tom pravcu, angažovanjem Džoni Ajva i za softverski dizajn pored industrijskog/spoljnog dizajna Epl uređaja.

Za to vreme, Mikrosoft je napravio smeo i radikalan moderan UI koji je pun pogodak, i Nokia Lumia 920 izgleda kao moj sledeći telefon, taman kad mi ovaj iP4S zastari pa dođe vreme za novi.

Mikrosoft je daleko odmakao Eplu novim Windows (Phone) 8 UI, i Epl bi morao radikalno da redizajnira svoj OS X i iOS UI, da bi prevazišao efekat miljea stavljenog na state-of-the-art spoljni dizajn njihovih uređaja.

Good Job Mikrosoft, a Epl konačno može da se ugleda na Mikrosoft po pitanju dizajna, nešto što je bilo nezamislivo Epl fanbojsima, jer dok je to do sada je to bila stvar ukusa, sad je već potpuno očigledno da OS X desktop izgleda kao milje stavljen na ekran iMac-a ili bilo kog drugog Mac-a, a iOS izgleda kao svojevremeno Simbian u odnosu na Ajfon, a uz izgled ide i user expirience, koji je na iOSu isti kao i pre 5 godina dok Windows Phone izgleda fenomenalno moderno i sveže.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 15:14 ] @
Citat:
bttp
Za to vreme, Mikrosoft je napravio smeo i radikalan moderan UI koji je pun pogodak, i Nokia Lumia 920 izgleda kao moj sledeći telefon, taman kad mi ovaj iP4S zastari pa dođe vreme za novi.


OK, za tebe je pun pogodak, ali sacekajmo da vidimo sta ce trziste da kaze o tome, da li je pun pogodak za iole vecu grupu ljudi.

WP7 se nije bas pokazao spektakularno.

Sto se mene licno tice, moja iskustva su apsolutno suprotna - WP GUI mi izgleda konfuzno sa information overload-om na telefonu, dok na desktopu ne bih ni da komentarisem. Dobro, ja mozda nisam ciljna grupa (old fart) pa zato kazem da sacekamo malo da vidimo sta ce trziste da kaze.
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 15:24 ] @
Citat:
bttp: Zašto "preko Nokijinih leđa"? Pa jasno je da Nokia nije (bila) u stanju da razvije moderan smartfone softver, sopstvenim snagama. Od trenutka kada je softver postao glavna odlika modernih smartfonova, Nokia je potonula.

Zato je uskočio Mikrosoft, kao realno najjači igrač na polju softvera i sinergijom te dve kompanije, dobijamo konačno smartfon (WinPhone 8), koji je trenutno najbolji i u smislu dizajna UI, i u pogledu funkcionalnosti kao i (Nokia) kvalitetu hardvera. Jedino gde Ajfon još uvek prednjači je spoljni dizajn, ali i sam Džobs je jednom prilikom izjavio da ljudi kupuju uređaje zbog softvera a ne hardvera (zbog toga su HW specs postali manje više irelevantni, pa Epl čak ni ne navodi detaljne HW specs svojih spravica).

Zato što nokiji u principu ne odgovara da se obavezuje na nešto (zašto bi kada može kao HTC da valja android i WP?), već je kontrausluga bila milijardu dolara, a od onda nokija sa tom strategijom puca po toliko na svaka dva meseca. Da su primili 10 milijardi dolara za potpisivanje obavezujućeg ugovora, to bi bilo korektno.

Nije nokija trebala ništa da razvija, nego da gleda svoja posla i valja ono što ima prođu (ne obavezno samo android), pa kako se vremena menjaju, da se tako i ona prilagođava.
[ bttp @ 05.11.2012. 15:58 ] @
Pa evo prilagodila se in a big way, pošto je Windows Phone 8 pun pogodak. Da je, nedaj bože, prodavala Android klonove, postala bi samo još jedan u nizu prosečnih Android šitova.
Ovako je čekala i dočekala svojih 5 minuta (ponovo), i premda nije jedini proizvođač WinPhone 8 uređaja, svakako je najeminentniji i najbolji u premium segmentu.

Znači, Nokia je uvek imala najbolji hardver, bolji i od Epla, po meni, Epl samo ima neprevaziđen dizajn, ali Nokia overall kvalitet nije nikad prevaziđen čak ni od Epla, let alone Šljamsung, HTC itd (all due respect :)
Citat:
Ivan Dimkovic:

WP7 se nije bas pokazao spektakularno.

Sto se mene licno tice, moja iskustva su apsolutno suprotna - WP GUI mi izgleda konfuzno sa information overload-om na telefonu, dok na desktopu ne bih ni da komentarisem. Dobro, ja mozda nisam ciljna grupa (old fart) pa zato kazem da sacekamo malo da vidimo sta ce trziste da kaze.

Tržište već govori da su iOS i Android postali mnogo dosadni, i da se iPhone 5 prodaje što po inerciji, što zato jer nema ništa bolje u premium segmentu. Sad ima.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 16:05 ] @
Citat:
bttp
Ovako je čekala i dočekala svojih 5 minuta (ponovo),


http://www.ft.com/cms/s/0/811b...0f-11e2-af88-00144feabdc0.html

Citat:

Nokia sold fewer of its flagship Lumia smartphones in the third quarter than Apple did iPhones in a single weekend, in a dramatic sign of the decline at the Finnish mobile phone maker.


Bas su docekali su svojih 5 minuta - samo tako. Uspeli su za ceo kvartal da prodaju telefona koliko Apple a i Samsung prodaju za jedan vikend. Postali su "premium proizvodjac" u segmentu koji je na nivou statisticke greske. Pazi, to je kompanija koja je u proslosti bila alfa i omega na trzistu telefona - toliko su pali.

Jos ako MSFT krene da valja svoje telefone, mogu slobodno da zatvore radnju.

Sta znam, mozda se zaista stvari poprave na bolje za Nokia-u ako WP8 postane popularan, ali cak i u tom slucaju - sudeci po glasinama koje se cuju da se u MSFT-u vodi vrlo intenzivna diskusija o MSFT telefonu (Surface Phone?) moze lako da se desi da glavni premium proizvodjac Windows telefona bude... Microsoft.

Ako MSFT zaista uleti u taj biznis, sumnjam da ce ostati tu puno prostora za druge "premium" igrace.

Citat:

Tržište već govori da su iOS i Android postali mnogo dosadni, i da se iPhone 5 prodaje što po inerciji, što zato jer nema ništa bolje u premium segmentu. Sad ima.


Citation needed.

Kako si to utvrdio? Koja to platforma dobija market share na stetu iOS-a i Androida?

Cifre, molim - licna misljenja su kao guzice, svako ima svoju.
[ bttp @ 05.11.2012. 16:11 ] @
Pa nemoj da gledaš WP7. To je nedorađen OS i nije bio on par sa iOS i Androidom. WP8 je kompletan OS koji je po featuresima ispred oba vodeća smartfon OS-a, kao i po UI user expirienceu.

Microsoft Phone čak i ako ga naprave će biti više kao neki benchmark, u stilu Nexusa, nego konkurenti uređaj u smislu obima proizvodnje. U svakom slučaju, ne može biti bolji od Nokije po kvalitetu, al svejedno neka ga i izbace, to bi bio samo još jedan dobar WP8 uređaj koji bi privukao sadašnje mušterije Epla i Samsunga.

Tržište smartfonova nije "zero sum", da neko mora da pukne da bi drugi uspeo. Ima mesta za sve, samo što neće svi koji žele premium smartfon biti osuđeni na outdated iOS već će imati izbora.

WP8 je tek izašao a Lumia 920 još nije hit the shelves tako da cifre ne postoje, pa ćeš morati da se zadovoljiš mišljenjima za sada. Evo ja koji koristim Ajfonove već 5 godina jedva čekam WP8 Lumiu.

A nisam nikad koristio win mobile, pa da kažeš da sam MS fanboy. Jednostavno je bolji OS
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 16:13 ] @
Citat:
bttp
Pa nemoj da gledaš WP7. To je nedorađen OS i nije bio on par sa iOS i Androidom. WP8 je kompletan OS koji je po featuresima ispred oba vodeća smartfon OS-a, kao i po UI user expirienceu.


Sorry, gledam ono za sta postoje cifre, posto se jedino o tome moze objektivno raspravljati.

WP8 i WP7 imaju gotovo identican GUI - ako je GUI tolika revolucija, kao sto ga predstavljas, a to se sigurno trebalo videti na prodaji Nokia Lumia telefona.

Kao sto vidis, prodaja im je apsolutna katastrofa.

Da li ce tako biti sa WP8? To ce se tek videti - ali ja zaista ne vidim na osnovu cega u ovom momentu objektivno mozes taj produkt smatrati konkurencijom.

Da bi nesto postalo konkurencija premium Apple i Android proizvodima, to tek treba da se pokaze - i, da se ne lazemo, to nesto ce morati prilicno da se potrudi posto je konkurencija prilicno jaka.

Citat:

Tržište smartfonova nije "zero sum", da neko mora da pukne da bi drugi uspeo. Ima mesta za sve, samo što neće svi koji žele premium smartfon biti osuđeni na outdated iOS već će imati izbora.


Zero sum ili ne, da bi nesto nazvao uspehom, to nesto mora da se prodaje dobro.

Platforma koja je do sada uspela da ostvari nesto iznad 1% trzista to svakako nije.

Da li ce biti? Mozda. Da li je to sada? Not a f*ckin chance.

Citat:

Microsoft Phone čak i ako ga naprave će biti više kao neki benchmark, u stilu Nexusa, nego konkurenti uređaj u smislu obima proizvodnje. U svakom slučaju, ne može biti bolji od Nokije po kvalitetu, al svejedno neka ga i izbace, to bi bio samo još jedan dobar WP8 uređaj koji bi privukao sadašnje mušterije Epla i Samsunga.


Kako stvari stoje, OEM-i definitivno ne vide Microsoft hardverske ekskurzije tako.

Google Nexus telefone pravi u saradnji sa OEM-ima (prvi je pravio HTC, druga 2 Samsung, a sada LG) - dok MSFT sam pravi Surface bez angazovanja OEM-a.

Dalje, Google ima mlitav marketing Nexus telefona (prvi se gotovo nije mogao naci preko carrier kanala, recimo), i vidi se da nemaju nameru da sa njima konkurisu masovno proizvedenim telefonima - dok je Microsoft ulozio enormnu lovu u Surface marketing.

Nemoj pogresno da me shvatis, i treba Microsoft da ulozi ogromnu lovu u svoj proizvod (pogotovu u tom trzistu gde su OEM-i nesposobni ili nevoljni da inoviraju) - ali to i te kako pokazuje da Microsoft na Surface gleda daleko ozbiljnije nego Google na Nexus. Microsoft na Surface gleda kao na top Windows 8 proizvod i iza njega stoji cela MSFT marketing masinerija, a ne kao nekakav referentni dizajn. Nisam bas siguran da je to akt fine saradnje sa OEM-ima ;-)
[ bttp @ 05.11.2012. 16:28 ] @
Nemam ništa protiv Surface smartfona, štaviše. Ne pišem ja ovo da bih reklamirao Nokiju, nego je ona realno najjači igrač za WP8 premium segment. Meni se sviđa WP8, a Nokia mi se sviđa zbog kvaliteta.

To što ti WP7 liči na WP8, je samo površinski pogled kao što znaš. Live tiles na oba telefona i premda su Live Tiles konfigurabilniji na WP8, prave promene su under the hood (podrška za multi core cpus, itd). Ne znam, ako si gledao MS keynotebza WP8, onda znaš koje sve features ima koji su bolji i od iOS i od Androida.

To samo po sebi ne garantuje uspeh, ali izlaskom Win 8, desktopa, laptopova, tableta i smartfona, imaš zaokruženu ponudu uređaja koji dele istu platformu i isti moderni UI expirience.

Mislim da je to sve zajedno dovoljno da privuče kupce koji nisu fanboys već realno procenjuju kvalitet i kupuju na osnovu toga a ne na osnovu logoa utisnutog na uređaj.

Ok budi skeptičan, kao što svi fanboys i Ajfona i Androida navijaju za propast WP8. Ja navijam da uspe jer je trenutno realno najbolji. To, zajedno sa agresivnom cenovnom politikom, gde će u početku nuditi sve i više od konkurencije za manje para, eto nama boljih uređaja za manje novaca.

P. S. Ne kažem da si ti fanboy ali si skeptik, jer ne uviđaš prednost koju trenutno WP8 nudi u odnosu na konkurenciju
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 16:38 ] @
Citat:
bttp
Ok budi skeptičan, kao što svi fanboys i Ajfona i Androida navijaju za propast WP8. Ja navijam da uspe jer je trenutno realno najbolji. To, zajedno sa agresivnom cenovnom politikom, gde će u početku nuditi sve i više od konkurencije za manje para, eto nama boljih uređaja za manje novaca.


Ja sam skeptican posto vidim da je WP7 bio katastrofa + nacin na koji je Microsoft izmuzao pare od ono malo early-adoptera a onda im se lepo zahvalio sa WP8 "kompatibilnoscu" - i to je jedino objektivno merilo sa ciframa koje imam dostupno.

A ti si super-optimistican zato sto ti se platforma svidja.

To su 2 razlicita pogleda na situaciju - ni jedan nije nuzno "bolji" ili "losiji".

Citat:

To što ti WP7 liči na WP8, je samo površinski pogled kao što znaš. Live tiles na oba telefona i premda su Live Tiles konfigurabilniji na WP8, prave promene su under the hood (podrška za multi core cpus, itd). Ne znam, ako si gledao MS keynotebza WP8, onda znaš koje sve features ima koji su bolji i od iOS i od Androida.


Odlicno, zelim Microsoftu puno uspeha sa 180 stepeni zaokretom u prici - kada je izasao WP7, CPU nije bio bitan - sada je odjednom bitan (iako, istini za volju, WP8 i dalje samo podrzava Qualcomm cipset).

OK, super za power-usere (ako ih to zanima) ali bice interesantno da li ce trziste imati bilo kakvu reakciju na tako nesto, pogotovu kada se WP uopste i ne takmici na CPU/spec polju vec na nekoj "integraciji".

Sve u svemu, kao sto rekoh, puno srece MSFT-u u pohodu na iOS i Android. Jedno je sigurno - trebace im.

Citat:

P. S. Ne kažem da si ti fanboy ali si skeptik, jer ne uviđaš prednost koju trenutno WP8 nudi u odnosu na konkurenciju


Skeptik jesam, a prednosti "ne uvidjam" zato sto sto to sto WP8 nudi meni nije prednost. Zbog toga i kazem, treba sacekati da se vidi kako ce trziste reagovati posto sumnjam da smo ti ili ja nekakav reprezentativan uzorak.
[ bttp @ 05.11.2012. 16:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Skeptik jesam, a prednosti "ne uvidjam" zato sto sto to sto WP8 nudi meni nije prednost. Zbog toga i kazem, treba sacekati da se vidi kako ce trziste reagovati posto sumnjam da smo ti ili ja nekakav reprezentativan uzorak.

To je istina, ali ja stvarno ne želim da do kraja života koristim Ajfon, i da slušam fanboy rasprave na temu da li je bolji iOS ili Android, a verujem da ima dosta ljudi kojima je isto muka od toga. Takođe ima dosta starih Nokia fanboysa, koji isto jedva čekaju da Nokia izbaci telefon koji ne samo da može da konkuriše ovom tandemu, već i da ga prevaziđe tj. da se takmiči. Ne treba ni njih zanemariti.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 16:51 ] @
Onda cekamo od tebe review, kad kupis Lumia-u.

Mene iskreno bas briga i za iPhone i Android i WP8, telefon mi je sprava za telefoniranje, mail, PDF citanje i surf i samo od njega trazim da bude stabilan i brz i da mi ne otezava navedene stvari. iPhone mi radi posao, i ne vidim zasto bih ga menjao posto od telefona ne ocekujem da mi bude zanimljiv vec samo da radi ono sto hocu.

Ako WP8 platforma uspe, i bude radila kako treba i ako Apple za*ere iPhone nemam nekih problema da predjem na nju. Doduse, ono sto sam do sada video mi se nije svidelo + MSFT-ov dosadasnji attitude za vreme Ballmera mi ne uliva puno poverenja u dug vek te platforme.

No, videcemo.
[ bttp @ 05.11.2012. 17:17 ] @
Pa neću je baš skoro kupiti, pošto jelte nisam od onih koji kampuju ispred radnji čekajući novi smartfon, a relativno skoro sam kupio Ajfon 4S, pa će mi on vršiti posao još neko vreme (bar narednih godinu dana, ako ne i više), osim ako se ne ukaže neka prilika da bez (većih) dodatnih ulaganja npr. zamenim 4S za Lumia 920. Ali kapiram da taman i dok mi zastari ovaj Ajfon, da će se WP8/Nokia još više konsolidovati na tržištu, kao i da će hakeri izbaciti neki jailbreak za Windows App Store :)

Inače WP8 dolazi sa preinstaliranim MS Office paketom (ne puki reader, već editor), kao i XBoX Music, koji ti godinu dana pruža besplatno strimovanje muzike - Spotify style, a i na svom Skydrive nalogu imam besplatnih 25GB samo zato što sam pre par godina na Windows Live cloud storage aploudovao nekih par word docxa, pa su me kao častili kao starog/vernog korisnika :)

Odnosno XBox Music dolaza sa Win 8, za WP8 nisam siguran, možda sam se prešao. Bilo kako bilo, nude Pandoru sa godinu dana add-free service.
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 17:45 ] @
Citat:
bttp: Pa evo prilagodila se in a big way, pošto je Windows Phone 8 pun pogodak. Da je, nedaj bože, prodavala Android klonove, postala bi samo još jedan u nizu prosečnih Android šitova.
Ovako je čekala i dočekala svojih 5 minuta (ponovo), i premda nije jedini proizvođač WinPhone 8 uređaja, svakako je najeminentniji i najbolji u premium segmentu.

Crveno: Da praviš laptopove, verovatno bi ti 100% ponude bilo sa ubuntuom da ne bi "postao samo još jedan u nizu prosečnih vin OS šitova". Šta ne ide, ne ide i to je jednostavno pucanje sebi u nogu.

Plavo: E, sad to poveži sa crvenim. Koju tu opipljivu prednost ima nokija u pogledu OS-a (to kakav hardver prave nema nikakve veze s tim koji OS valjaju) kao protivtežu valjanju OS-a koji se slabo prodaje. Sve i da je vin OS najtraženiji sada (a nije), gde je tu prednost u odnosu na HTC i Samsung, koji prodaju to isto (tj. prodaju štagod se pazari u datom trenutku i zabole ih za "zasnivanje strategije na jednom sistemu")?
[ bttp @ 05.11.2012. 18:02 ] @
Pa Windows Phone 8 nije, koliko znam, podložan preradi OS-a po sopstvenom nahođenju OEM-a, pa tako zavisiš od HTC ili Šljamsunga da li će se smilovati da izbace apdejt na latest Android za tvoj 6-meseci star telefon, znači nema fragmentacije. Apdejtovi će biti dostupni svima u istom trenutku - kao i za iOS.

User experience će biti isti za sve, na nivou UI. Razlike će biti na nivou hardvera - Lumia 920 nudi PureView high-end (na nivou fonekamera) Carl Zeiss optiku, sa optičkom stabilizacijom slike što trenutno nema nijedan smartfon, HTC nudi beats audio sa dedicated pojačalom za sluške na svome Windows Phone 8X (ne znam za 8S). Isto tako Windows Phone ima Nokia Drive (Nokia Maps), koja je industry leading na smartfonovima, za razliku od Epl Maps koji su za sada flop.

Na nivou OS-a, nudi prednost apdejtova onda kad ih Mikrosoft izbaci, a ne onda kada se HTC smiluje da apdejtuje svoj HTC Sense ili Šljamsung svoj ne-znam-kako-se-zove UI. To je suštinska prednost u odnosu na Android, a iOS style no-fragmentation.

Od 50 top smartfon apps, Windows Phone 8 već sada nudi 46, a verujem da sve aplikacije koje svakodnevno koristimo, već postoje za Windows Phone, ili samo što nisu.

Takođe Windows Phone 8 ima Skype integrisan u OS, tako da je always ON i ne troši dodatne sistemske resurse kao 3rd party app koji moraš da posebno pokrećeš i gasiš.

Skype je cross platform aplikacija, izuzetno popularna i zastupljena, i nudi cross platform video/phone calling/instant messaging , za razliku od recimo Facetime/iMessage koji radi samo na Epl platformama ili Google Talk koji je isto cross platform, ali na iOSu baš i nije nešto posebno dobro rešen (bar ja ne znam da jeste). Drugi cross platform video calling je Qik, ali on nije ni približno zastupljen kao Skype.

Itd. itd. ima gomila features-a koji su gotivni, pored UI koji izgleda svemirski u odnosu na outdated iOS i zbrkani Android.
[ Tyler Durden @ 05.11.2012. 18:13 ] @
@bttp

Da pogodim. Radiš za distributera Nokije ili MS-a u Srbiji, ili za nekog od njihovih ovlašćenih partnera? B-)
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 18:15 ] @
Alo, ne priča se o prednositma vin OS-a u odnosu na druge sisteme, već prednostima u pogledu vin OS-a nokije u odnosu na druge proizvođače telefona sa vin OS-om.
[ bttp @ 05.11.2012. 18:19 ] @
Pa ako nisi (odavno) koristio premium Nokia smartfonove, iz doba Simbiana, pa čak i obične Nokia telefone, ne vredi ti pričati. Nokia je uvek bila pouzdana, stabilna, kvalitetna i sve što je bilo "ugrađeno" je bilo top-notch.

Ne kao HTC ili Samsung koji ti u svoj flagship smartfon ugrade šit kameru koja pravi apsolutno neupotrebljive fotke. Ili baterije koje su lutrija, može da ti radi dobro par godina, a može i da rikne kroz 6 meseci tako da drži 2 sata.
[ pri3rak @ 05.11.2012. 18:43 ] @
Citat:
bttp: Pa ako nisi (odavno) koristio premium Nokia smartfonove, iz doba Simbiana, pa čak i obične Nokia telefone, ne vredi ti pričati. Nokia je uvek bila pouzdana, stabilna, kvalitetna i sve što je bilo "ugrađeno" je bilo top-notch.

zLoL!
[ ac1bd4 @ 05.11.2012. 19:00 ] @
I ja bih naglasio to bila, trenutno je Nokija što se tiče kvaliteta u najmanju ruku ista, ako ne i gora od drugih većih proizvođača (lično iskustvo). Ja bih prvi voleo da se Nokija vrati u život ali neće to da se desi, barem ne uskoro.
[ llux @ 05.11.2012. 19:08 ] @
Nokiu je uvek prodavala popularnost. Uporedite neki njihov telefon u vremenu kada je izasla Motorola v300. M je imala 5MB, mp3, copy/paste, e-mail klijent, java fajl sistem, Nokia nije imala nista od toga
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 19:23 ] @
Citat:
bttp
Pa Windows Phone 8 nije, koliko znam, podložan preradi OS-a po sopstvenom nahođenju OEM-a, pa tako zavisiš od HTC ili Šljamsunga da li će se smilovati da izbace apdejt na latest Android za tvoj 6-meseci star telefon, znači nema fragmentacije. Apdejtovi će biti dostupni svima u istom trenutku - kao i za iOS.

User experience će biti isti za sve, na nivou UI. Razlike će biti na nivou hardvera - Lumia 920 nudi PureView high-end (na nivou fonekamera) Carl Zeiss optiku, sa optičkom stabilizacijom slike što trenutno nema nijedan smartfon, HTC nudi beats audio sa dedicated pojačalom za sluške na svome Windows Phone 8X (ne znam za 8S). Isto tako Windows Phone ima Nokia Drive (Nokia Maps), koja je industry leading na smartfonovima, za razliku od Epl Maps koji su za sada flop.

Na nivou OS-a, nudi prednost apdejtova onda kad ih Mikrosoft izbaci, a ne onda kada se HTC smiluje da apdejtuje svoj HTC Sense ili Šljamsung svoj ne-znam-kako-se-zove UI. To je suštinska prednost u odnosu na Android, a iOS style no-fragmentation.

Od 50 top smartfon apps, Windows Phone 8 već sada nudi 46, a verujem da sve aplikacije koje svakodnevno koristimo, već postoje za Windows Phone, ili samo što nisu.

Takođe Windows Phone 8 ima Skype integrisan u OS, tako da je always ON i ne troši dodatne sistemske resurse kao 3rd party app koji moraš da posebno pokrećeš i gasiš.

Skype je cross platform aplikacija, izuzetno popularna i zastupljena, i nudi cross platform video/phone calling/instant messaging , za razliku od recimo Facetime/iMessage koji radi samo na Epl platformama ili Google Talk koji je isto cross platform, ali na iOSu baš i nije nešto posebno dobro rešen (bar ja ne znam da jeste). Drugi cross platform video calling je Qik, ali on nije ni približno zastupljen kao Skype.

Itd. itd. ima gomila features-a koji su gotivni, pored UI koji izgleda svemirski u odnosu na outdated iOS i zbrkani Android.


Ccc... "Sljamsung", onda impresivan opis uredjaja koji zapravo i ne posedujes...

Zadivljujuca kolicina entuzijazma za nesto, ako se uzme u obzir da si doticni uredjaj koristio 0 dana, 0 minuta i 0 sekundi.

Ja bih ipak sacekao da taj telefon pocne da se valja, koristio ga neko vreme pa ga tek onda preporucivao drugima.

Znas, skupa je to roba - ne znam koliko ljudi citaju ES radi takvih saveta ali mislim da nije preterano pametno toliko hvaliti nesto sto nisi koristio.

Citat:

Takođe Windows Phone 8 ima Skype integrisan u OS, tako da je always ON i ne troši dodatne sistemske resurse kao 3rd party app koji moraš da posebno pokrećeš i gasiš.


Cek bre, kako to mislis da ne trosi "dodatne resurse"? Microsoft je izmislio neki novi nacin za implementaciju Skype protokola koji ne zauzima sistemske resurse ili je nesto jos inovativnije u pitanju?

U cemu je razlika ako imas aplikaciju koja je implementirala Skype protokol ili ako OS dize svoj servis koji radi to isto?

Mislim, OK, kapiram Skype je sada MSFT pa verovatno smeju da koriste nedokumentovane sistemske pozive ali osim toga ne vidim kakvu to magiju mogu da imaju ako trce kao OS servis pa da "ne trose dodatne resurse".
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 19:28 ] @
Citat:
bttp: Pa ako nisi (odavno) koristio premium Nokia smartfonove, iz doba Simbiana, pa čak i obične Nokia telefone, ne vredi ti pričati. Nokia je uvek bila pouzdana, stabilna, kvalitetna i sve što je bilo "ugrađeno" je bilo top-notch.

Ne kao HTC ili Samsung koji ti u svoj flagship smartfon ugrade šit kameru koja pravi apsolutno neupotrebljive fotke. Ili baterije koje su lutrija, može da ti radi dobro par godina, a može i da rikne kroz 6 meseci tako da drži 2 sata.

Ko priča o tome kakva je nokija sama po sebi? Govori se o poslovnoj odluci da li je dobra ili loša. Nokija se ugovorom obavezala na zasnivanje ponude na vin OS-u, dok drugi imaju slobodu da valjaju šta hoće (šta ide). Zašto nisu imali ponudu u skladu sa onim što ide? Zbog čega su potpisali ugovor kojim se obavezuju na nešto, tj. šta su dobili time? Dakle, koje su prednosti odluke da se zasnuje strategija na vin OS-u u odnosu na zamišljenu odluku od prošle godine da valjaju šta ide? Kakve to prednosti ima nokija kod MS-a, tako da ako OS uspe, oni budu u prednosti? Ništa! Jedina protivteža preuzimanju obaveze je primljenih milijardu dolara (i još neke sitne privilegije za mazanje očiju), što je 10% od vrednosti koja košta nokiju zbog takvog ugovora.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 19:33 ] @
@Nedeljko,

Nisam bas siguran da je Nokia imala preterano izbora - prvo, svakako su morali da batale inhouse OS-eve koji jednostavno nisu bili konkurentni (samo please nemoj da je neko pominjao MeeGo).

Jedini realan izbor koji su imali je bio Android ili Windows Phone.

Kapiram da su oni imali sastanke i sa Microsoftom i sa Google-om i da je MSFT jednostavno ponudio bolji dil. Nokia je potrebna MSFT-u, dok sumnjam da je Google bolelo pedu za njih sada kada imaju Samsung.

Sa MSFT-om su dobili kes lovu i koliko-toliko upotrebljivu platformu koju su mogli da ship-uju za nekoliko meseci posle reseta. Sa Google-om verovatno ne bi dobili kes lovu, i imali bi verovatno frikciju sa Google servisima, tako da bi verovatno postali jos jedan Android shop sa kojim bi bili u direktnoj konkurenciji sa Samsungom protiv koga, ozbiljno, nemaju ni najmanje sanse.

E, sad, to sto WP7 nije postao ono sto se Nokia nadala - to je vec druga prica ali sumnjam da su mogli da budu vidoviti... a, kao sto rekoh, sumnjam da su imali neki preterani izbor i ovako i onako.
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 19:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jedini realan izbor koji su imali je bio Android ili Windows Phone.

Kapiram da su oni imali sastanke i sa Microsoftom i sa Google-om i da je MSFT jednostavno ponudio bolji dil. Nokia je potrebna MSFT-u, dok sumnjam da je Google bolelo pedu za njih sada kada imaju Samsung.

Sa MSFT-om su dobili kes lovu i koliko-toliko upotrebljivu platformu koju su mogli da ship-uju za nekoliko meseci posle reseta. Sa Google-om verovatno ne bi dobili kes lovu, i imali bi verovatno frikciju sa Google servisima, tako da bi verovatno postali jos jedan Android shop sa kojim bi bili u direktnoj konkurenciji sa Samsungom protiv koga, ozbiljno, nemaju ni najmanje sanse.

Dil im je odličan! Mogli su da prime $1 keša, ne bi bilo puno razlike.

Ako već gugl ne daje keš, a MS daje 10x manje od potrebnog, onda batali keš priču i valjaj ono što ide (android + vin OS eksperimentalno). Ovako im fantastično ide protiv samsunga. Pored sve situacije izaberi još i trenutno inferioran OS ne bi li pobedio konkurenciju.
Citat:
Ivan Dimkovic: E, sad, to sto WP7 nije postao ono sto se Nokia nadala - to je vec druga prica ali sumnjam da su mogli da budu vidoviti... a, kao sto rekoh, sumnjam da su imali neki preterani izbor i ovako i onako.

Ne znam o kakvoj vidovitosti pričaš, ali meni je bilo jasno ko dan da jedan ganc nov sistem ne može u jakoj i razvijenoj konkurenciji da procveta preko noći, a da ne ponudi nešto fundamentalno novo (kao npr. fajerfoks OS, čiji je brzi uspeh pod znakom pitanja, dok je za vindouz bilo očigledno da od toga nema ništa). Takav sistem u takvom okruženju ne može začajno da se probije za manje od 3 godine (eventualno dve, dve ipo uz neki fantastičan splet okolnosti). No, to je samo sa milijardu dolara "ne lipši magarče do zelene trave".

Tako da im je bilo pametnije da su gledali svoja posla umesto šta rade MS i gugl.
[ bttp @ 05.11.2012. 20:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ccc... "Sljamsung", onda impresivan opis uredjaja koji zapravo i ne posedujes...

Zadivljujuca kolicina entuzijazma za nesto, ako se uzme u obzir da si doticni uredjaj koristio 0 dana, 0 minuta i 0 sekundi.

Ja bih ipak sacekao da taj telefon pocne da se valja, koristio ga neko vreme pa ga tek onda preporucivao drugima.

Znas, skupa je to roba - ne znam koliko ljudi citaju ES radi takvih saveta ali mislim da nije preterano pametno toliko hvaliti nesto sto nisi koristio.

Pa šta? Nije kao da nikad nisam video smartfon pa pričam o nečem o čemu nemam blage veze. Npr. prvi put kad sam uzeo Ajfon u ruke, dovoljno mi je bilo 5 minuta da znam da ga želim. Nije mi trebalo mesec dana testiranja, prenemaganja, razmišljanja. I nisam se zeznuo. Ali to je bilo pre 5 godina, a Ajfon je ostao manje više isti.

Što se tiče impresivnog opisa - ako Mikrosoft laže onda lažem i ja, a imaš na youtube dosta reviews i WP8 i Lumia, dovoljno da možeš da stvoriš informisano mišljenje. Ili čega se ti bojiš, da Mikrosoft laže? Da telefon samo na filmovima radi glatko i brzo, dok će u stvarnosti da radi ko krepala mačka?

Ne vidim u čemu je problem, niti sam ja ikome preporučivao nešto. Iznosim svoje mišljenje na osnovu informacija do kojih sam došao preko Interneta, i videvši UI na reviews. Ne vidim šta bi to moglo da se toliko razlikuje u stvarnosti u odnosu na informacije koje stekneš putem Interneta, pa da utisak bude potpuno suprotan od onog koji si stekao. Jeste, Lumia 920 je malo too heavy, možda malo prevelika (svakako da jeste u odnosu na Ajfon), ali biće i drugih modela.

Osnovno pitanje je da li je taj OS dostojan takmac iOS i Androidu, a ja sam siguran da jeste i da je čak i bolji.

Btw. ima dosta korisnika i WP7.5 Mango, koji su sasvim zadovoljni, čak i nekih koji su isprobali i koristili sve moguće dostupne smartfonove. Pa ako neko takav može da bude zadovoljan Mangom, verujem da mu WP8 ne bi bio korak u natrag.
[ pri3rak @ 05.11.2012. 20:59 ] @
Citat:
bttp
Btw. ima dosta korisnika i WP7.5 Mango, koji su sasvim zadovoljni, čak i nekih koji su isprobali i koristili sve moguće dostupne smartfonove. Pa ako neko takav može da bude zadovoljan Mangom, verujem da mu WP8 ne bi bio korak u natrag.

Sasvm logicno I ja verujem da ~1% korisnika smartphone trzista koji zu bili zadovoljni wp7(.5) sigurno nece biti manje zadovoljni sa wp8. Ono sto mi nije logicno je da advokatises nesto sa cim imas in real iskustva u trajanju od 0 sekundi samo na osnovu yt klipova i ms-ove "casne pionirske"

[ llux @ 05.11.2012. 21:51 ] @
Cisto sumnjam da Android vs Symbian vs WP, igra neku ulogu u popularnosti telefona. Kao da su korisnici znali nesto o operativnim sistemima. Koliko sam ja primetio, tu nema pravila. Samsung je bio nenormalno spor telefon, narocito internet brauzer, pa je opet vise kupovan od nekih drugih. U jednom trenutku, popularnost se prenese na nesto drugo. Mislim da je sada dzaba i najbolje telefone Nokia da ima. Kupice samo oni koji se razumeju.
[ dragancesu @ 06.11.2012. 06:50 ] @
Mozda bi trebalo da se pitamo sta prodaje telefon? Malo navike, malo hadver, malo softver

Nekad davno prvo sam kupio nokiu, probao i druge telefone, ali nokia je nekako bila najbolja. Vremenom je stigao symbian i mislim da je pristojan. Ali se pokvario i dugo sam trazio dobar telefon, kupio sam neki samsung android i ne mogu reci da sam bio zadovoljan. Sad imam motorolu i na njoj android, pristojna cena i odlicne mogucnosti. Tako da je u odnosu na nju samsung precenjen

I da se vratimo na temu, nokia je nekad imala sjajnu softversku podrsku za svoje telefone, a i hadversku. Za svaki model si mogao da nadjes odgovarajuci drzac za kola, recimo. A probajte to za samsung. Mozda jeste sitnica, ali meni smeta. Ok, drzac za telefon nije bas hadver

[ angelos @ 06.11.2012. 11:26 ] @
Koristio sam WinMo 5, i 6.
Peticu sam imao na HP Ipaq, Sesticu na HTC HD2.
Sestica mi je ostavila gorak ukus u ustima.Microsoft gasi servise kako mu se digne patka. Ugasio je myPhone, nova verzija servisa je ralila samo na 7.
Drugo, blokiranje na nivou Os-a, zabadanje itd. Microsoft Sync sa kojim molite boga da ne zaj. paring i ne wipujete sve sa telefona. Prebacio sam HD2 na Android, kupio extended fabricku bateriju sa kojom mi fercera 2 dana (6. sa extended battery life) za ono sto meni treba. Viber, mailovi, skype,YT. Automatski bekap imenika radi u svakom trenutku, mogu da odem i skinem u CSV formatu imenik u svakom trenutku sa google.
Imam brdo aplikacija na marketu koje koristim d2d (parking manijak, VIP putnik, osmatrac). Telefon mi vise ne ukucava, radi neuporedivo brze. Microsoft nikad vise, cak ni kao poklon.
Od Apple-a ima ipad 3 sa retinom, platio sam neke app koje mi trebaju po par dolara. Prezadovoljan sam stabilnoscu i trajanjem baterije.
[ newtesla @ 06.11.2012. 12:36 ] @
Citat:
bttp:Npr. prvi put kad sam uzeo Ajfon u ruke, dovoljno mi je bilo 5 minuta da znam da ga želim.


Ali batice - ovaj telefon NISI još uvek uzeo u ruke: dakle 0 dana, 0 sati, 0 minuta i 0 sekundi, and counting ;) pazi, nisam ni ja, ali sam skeptik, a ne promoter.

@angelos: Yeah, baš taj user expirience: na 5x sam (qtek s200) urlikao što moram da kucam SMS sa dve ruke: u jednoj čačkalica, u drugoj fon: na 6.1 (prvo HTC Tytn2, a onda i SEX1) sam kukao što je start dugme malo da ne može biti manje - a onda su odlučili da Skajp više neće raditi, i tačka. I da, svaki WinMobile telefon je imao Reset dugme, ne bez razloga :) Mada je SEX1 imao neprevaziđen dizajn, po meni: ribe su padale na buljsona na generalni izgled, frajeri su padali na buljsona na alu-slide-tastaturu: softverska podrška je bila kanta, kamera sjajna.

Glede Nokije i WM-a: oni više nemaju nijedan jasno zacrtan put za osvajanje tržišta: zajednički UI expirience: Ubuntu razvija odavno; performanse - još treba da dokažu da uopšte mogu da pariraju; kompatibilnost: iOS ih jede u svom walled-gardenu, Android u svom, Ubuntu odavno radi na kompatibilnosti svega sa svime kroz donekle uspešne implementacije standarda, a Firefox OS nudi čist XML/Java; hardver - ostali su ih pojeli u ovom segmentu odavno....

... HTC je prvo proizvodio samo WM fonove: čim je izleteo Android - prihvatili su se i toga, i čekali odjek javnosti; Samsung takođe, imao je u ponudi i Android i Win7Mo i ono pre Badu-a - nastavio da pravi ono što se bolje prodavalo: Tuturola je imala sve živo na sebi, a proizvodi ono što se prodaje...

...jedino Nokija pravi Cedevitu koja ide samo u Evian vodu.

Opet priča o kvartalnim menadžerima: 10 milki u kvartalu izgleda impresivno: "teach a man to fish, and you fed him for a lifetime" izgleda ipak mnogo realnije.
[ angelos @ 06.11.2012. 12:55 ] @
@newtesla
A od kada je Sys Adminu vazno na sta ribe padaju?
Necemo postati valjda ulickani manager tipovi sa litar ulja na kosi i sa dva phona na stolu? :D
[ bttp @ 06.11.2012. 13:36 ] @
Ma ok samo se vi ložite na iOS i Android, niko vam ne brani. Koristite jedan te isti uređaj celog života, who cares.

Samo mojne da prdite o WM kad to blage veze nema sa WP8.

To isto ko kad bih ja sad počeo da pričam o Apple Newton i tvrdio da je Ajfon šit zbog toga.

Dajte prenite se iz te jadne Ajfon vs Android priče, al kad treba sa se pljuje nešto treće, onda su i jedan i drugi super a treći je šitina. Koga briga za vašu skepsu, potpuno subjektivnu.
[ z@re @ 06.11.2012. 15:04 ] @
Ocito tebe, kad ti se da totalno neargumentirano pricat o icemu.
[ pri3rak @ 06.11.2012. 15:12 ] @
E sada i ja da je Mr. Proper najbolje sredstvo za pranje. Pa skoro sam nesto video na tv-u kako neki celavac brise "tvrdokornu prljavstinu" jednim potezom ruke.

Ti snazni argumenti su keva ))
[ bttp @ 06.11.2012. 15:37 ] @
Citat:
z@re:
Ocito tebe, kad ti se da totalno neargumentirano pricat o icemu.

Kad bi se potrudio da pročitaš, npr prethodnu stranicu umesto što daješ smartass komentare na zadnji post koji si video, mogao bi i da nađeš neke (relevantne) argumente koje sam naveo a koji se tiču WP8, za razliku od kvaziargumenata tipa "WM je bio 5r@nje". A ko stvarno želi da nađe bilo kakve argumente za ili protiv, eno ima ih kolko hoćeš na youtube, i to ne "Mr. Proper" Mikrosoft reklama nego nezavisnih prikaza, mišljenja i poređenja sa drugim omiljenim vam telefonima.

Nije moj posao niti imam potrebu da bilo koga ubeđujem, a još manje me zanima da se raspravljam sa nečijim predrasudama. Ko želi da donese sopstveni sud, može i sam, bez mene.
[ DaliborP @ 06.11.2012. 16:01 ] @
Ako vec se toliko pozivas na te testove, ti isti nezavisni testovi i misljenja kazu da je Lumia 920 previse teska i nezgrapna, da display nikad nije dovoljno svetao, da je camera UI prilicno jadan, da baterija traje jako kratko, da su Bing mape ocajne i da treba da dodatno platis $50 charger da bi koristio benifite bezicnog punjenja.

Meni se iskreno svidja princip "live tiles" ali mogu da zamislim kako se to odrazava na bateriju ako ti konstantno nesto telefon updatuje... Telefon jeste zanimljiv, ali isto tako i nije bas neki direktan konkurent sa tim dimenzijama i tezinom i ostalim manama.
[ pri3rak @ 06.11.2012. 16:13 ] @
Citat:
bttp:
i to ne "Mr. Proper" Mikrosoft reklama nego nezavisnih prikaza, mišljenja i poređenja sa drugim omiljenim vam telefonima.

Na osnovu cega znas da su ti "prikazi i misljenja" verodostojni i kvalitetni kada nemas priliku da bilo sta od toga i sam probas?
[ bttp @ 06.11.2012. 16:41 ] @
Citat:
DaliborP:
Ako vec se toliko pozivas na te testove, ti isti nezavisni testovi i misljenja kazu da je Lumia 920 previse teska i nezgrapna, da display nikad nije dovoljno svetao, da je camera UI prilicno jadan, da baterija traje jako kratko, da su Bing mape ocajne i da treba da dodatno platis $50 charger da bi koristio benifite bezicnog punjenja.

Meni se iskreno svidja princip "live tiles" ali mogu da zamislim kako se to odrazava na bateriju ako ti konstantno nesto telefon updatuje... Telefon jeste zanimljiv, ali isto tako i nije bas neki direktan konkurent sa tim dimenzijama i tezinom i ostalim manama.

Pa jeste teška, to sam i rekao, više od 150gr, al da je nezgrapnija od flagship androida tipa sgs3, galaksi note, ne verujem da je drastično. Uostalom ima htc wp8x koji je možda zgodniji, a biće sigurno još modela.

$50 za wireless charging u odnosu na $40 za lightning adapter za ip5, mislim da nije strašno, posebno što nije nužno dok je za one koji imaju accessories za Ajfon adapter nužan, i to u nekim slučajevima i više od jednog.

Camera UI jadan? Hm, koliko znam wp8 ima feature po imenu Lenses koji omogućava da se direktno iz camera UI bira aplikacija s kojom želiš da upotrebiš kameru. Uostalom ne može biti jadniji od Ajfonovog UI koji ima šta u kameri? Blic on/off/auto (da ne ulazimo kolko je blic jadan) i hdr on/off koji nema puno smisla, i sad ima panoramu al samo za ip4S/ip5.
Bing mape kolko znam su ustvari nokia mape plus nokia drive turn by turn navigacija, što nikako ne može biti lošije od Epl Mapa.
Apropo dimenzija, jedino je Ajfon zgodniji, ovi flagship androidi su monstruozni kolko znam, da ne kažem i ružni.

Naravno da nije savršen telefon, svaki ima mane. Da ne spominjemo da na Ajfonu ni dan danas ne radi Caller ID u Srbiji, bez džejlbrejka i callerid fixa. Ej Caller ID u 2012!


[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2012. 16:50 ] @
Citat:
bttp
Dajte prenite se iz te jadne Ajfon vs Android priče, al kad treba sa se pljuje nešto treće, onda su i jedan i drugi super a treći je šitina. Koga briga za vašu skepsu, potpuno subjektivnu.


Bez uzvrede, bttp, ali cini mi se da si ovde jedini ti nalozen kao malo dete za odredjeni brend telefona.

I to na brend koji jos nisi ni koristio, vec si o njemu citao po netu i video ga na youtube reklamama.

Sve je to ok, ljudi svasta vole, pa sto ne bi voleli i mobilni telefon - ali prozivati druge za subjektivnost je onda besmisleno.

Inace, moj kolega iz bivse firme - covek je imao identicnu reakciju kada je izasao WP7... slao nam enormne mailove navodeci kako ce MSFT pokoriti svet, kako je to novi Windows 95, kako su Apple i Google prsli, kako je to GUI buducnosti itd... posto ga je docekala nasa indiferentnost ili po koji komentar o Windows Mobile fail-u i da prvo treba skociti pa reci hop sve nas je krstio Android i iPhone fanboyima ni manje ni vise :-)

Dobro pa ga je proslo posle nekoliko meseci :-)
[ DaliborP @ 06.11.2012. 17:04 ] @
Citat:
bttp:
$50 za wireless charging u odnosu na $40 za lightning adapter za ip5, mislim da nije strašno, posebno što nije nužno dok je za one koji imaju accessories za Ajfon adapter nužan, i to u nekim slučajevima i više od jednog.

Lighting konektor dolazi sa paketom Iphone5, ne mora da se kupuje odvojeno. Zasto bi kupio adapter? Wirelless charging mora posebno da se kupi.
Citat:
Bing mape kolko znam su ustvari nokia mape plus nokia drive turn by turn navigacija, što nikako ne može biti lošije od Epl Mapa.
Apropo dimenzija, jedino je Ajfon zgodniji, ovi flagship androidi su monstruozni kolko znam, da ne kažem i ružni.

Naravno da nije savršen telefon, svaki ima mane. Da ne spominjemo da na Ajfonu ni dan danas ne radi Caller ID u Srbiji, bez džejlbrejka i callerid fixa. Ej Caller ID u 2012!

Bas ta Turn-by-turn navigacija je opisana kao ocajna na Bing mapama, u tim nezavisnim testovima. Za dimenzije se slazem, ali za lepotu...hm Lumia 920 iskreno izgleda kao cigla, velik i tezak telefon.
180 grama. S3 ima 130 a Iphone5 110. Osetna razlika.
[ bttp @ 06.11.2012. 17:26 ] @
Nisi razumeo. Lightning-to-30pin adapter, znači adapter za stari konektor koji je bio aktuelan do ip5. Veruj da u USA i drugde većina vlasnika Ajfona, Ajpoda, Ajpeda imaju neke dodatke, tipa razni dokovi, zvučnici itd. koji imaju stari 30-pin konektor. Da bi koristio te aksesoare sa novom linijom uređaja, Epl će ti veselo naplatiti $40 za adapter po komadu.

Evo AT&T je objavio cene za WP8 uređaje. Lumia 920 je $99.99 na dvogodišnji ugovor, 820 $49.99, HTC WP8X - $99.99 8GB model, što je malo ali WP8 imaju SD slot pa nije strašno.
Ajfon osnovni model od 16GB je $200.

P.S. I da, Ajfon 5 ima različite LTE (4G) čipove za USA i evropsko tržište. Znači Ajfon 5 kupljen u USA, neće raditi na evropskim 4G mrežama. To nas još uvek ne kači, ali eto belaja. Ko je nabavljao Ajfon iz USA, gde je značajno jeftiniji nego u EU (a sada još imaš situaciju da se simfree ip5 prodaje u USA po staroj ceni od $650, dok je u UK recimo £30 skuplji nego što je bio prethodni simfree model) imaš još i taj diskontinuitet u cenama, gde se za USA tržište zadržava stara cena koja je i tako bila znatno povoljnija a u EU je još skuplji nego što je bio.

[Ovu poruku je menjao bttp dana 06.11.2012. u 18:37 GMT+1]
[ DaliborP @ 06.11.2012. 17:41 ] @
Vecina ljudi kupuje telefone preko paketa koji im ponudi mreza. Bar iz mog okruzenja samo jedna od 30 osoba kupuje telefon direktno od Apple-a.
[ bttp @ 06.11.2012. 18:05 ] @
Kod nas je obrnuto, bar što se tiče Ajfona. S obzirom da ga nema u ponudi operatera, svi su primorani da kupuju simfree po full retail ceni.

Po oglasima se iP5 trenutno "valja" za €850 pa naviše (neki entuzijasti čak oglašavaju i za €1000). Ta cena će s vremenom padati, ali neće pasti ispod €600 u dogledno vreme.

Citat:
Ivan Dimkovic: Bez uzvrede, bttp, ali cini mi se da si ovde jedini ti nalozen kao malo dete za odredjeni brend telefona.

I to na brend koji jos nisi ni koristio, vec si o njemu citao po netu i video ga na youtube reklamama.

Nisi me uvredio sve i da je tačno to što napisa. Na sreću, malo sam debelokožniji da bi se tako lako vređao samo zato što me neko "optuži" da sam "naložen" na neki uređaj.

Nisam ja naložen, suviše sam mator (old fart:) da bih se ložio ko malo dete što ti kažeš. Samo mi se sviđa šta je Mikrosoft napravio sa WP8 dok me s druge strane iOS6 ostavlja potpuno ravnodušnim, za razliku od thrill-a koji sam osećao kad sam dobio svoj prvi Ajfon, doduše davno beše i bio sam malo mlađi.

Da se razumemo, moderni smartfonovi tipa Ajfon i Androidi a sad i WP8 svi mogu da rade sve što ti treba, znači po pitanju funkcionalnosti nema frke. Jedina je razlika u načinu na koji to rade. To je recimo bila i osnovna razlika između Simbiana i Ajfona, svojevremeno. Ajfon nije imao ni copy/paste do iOS 3.x (mi džejlbrejkeri smo ga imali i na iOS 2.x), Simbian je to imao. Po featuresima Ajfon je bio iza Simbiana u prve 3 generacije, a kamera nikad nije ni dostigla kvalitet Nokijinih. Ali user experience je bilo ono što je sahranilo Simbian, Blekberi i sve ostalo što je prethodilo Ajfonu.

E upravo taj user experience je trenutno na strani WP8, i ne vidim kako bi iOS mogao da ga dostigne bez radikalnih izmena u iOS UI. WP8 je u startu bolji po tom pitanju, a s vremenom će se samo usavršavati.

Znači, da, iOS, Android i WP8 svi mogu da urade sve što ti treba, da telefoniraju, šalju mejlove i sms/IM poruke na 101 način, brauzuju veb, preporučuju ti restorane, daju ti navigaciju na ovaj ili onaj način, igrice i ostalo, ali na iOS i Androidu nema više nikakvog thrill-a, sve je već viđeno. WP8 pruža novi način za izvođenje svih tih svakodnevnih stvari koje svi radimo na našim smartfonovima. Pa eto, umesto da sledeći put kupim Ajfon koji će biti isti kao i prethodni koji sam imao, verovatno ću kupiti WP8, ne bi li dao pare za stvarno nešto novo, a ne za staro u novom pakovanju. To je moj pogled, a oni koje to ne interesuje, slobodno mogu da kupe i koriste šta god žele. Fala bogu pa imamo izbora, konačno. Do sada, barem ja, nisam ni imao izbor, jer Android me u principu ne interesuje jer mi je Šljamsung kao brend odbojan, znači ako hoću smartfon koji nije za "1 dinar u VIP-u uz dvogodišnji ugovor", imao sam izbor Ajfon ili ništa. Sad imam Ajfon i WP8.

Eto, meni lično postojanje tog izbora znači.
[ z@re @ 08.11.2012. 11:55 ] @
Imas jednu gresku u hipotezi : Nokijin Symbian je imao identican UI kao i "standardni" Nokia aparati sve do 2008me. Do pojave iPhonea, smartphoneove nisu koristili "obicni" ljudi. Trziste je vec penetrirano. Da je Microsoft izvaljao WP7 umjesto WM5, onda bi imali danas poprilcan kolac. Al sad je gotovo, iPhone je napravija inicijalnu penetraciju, Android je uvaljan zato sta je Apple poprilicno zatvorena platforma i jer su mu samim svojim konceptom ostavili dovoljno mista na trzistu. Microsoft mora izvaljat nesto sta je tri puta bolje od iOS/Android da bi imali ikakav mjerljiv uspjeh. Integracija svih MSFT platformi je zanimljiva stvar, medjutim osobno (IMHO sta se kaze) ne virujem da ce ista veliko postic sa tim - vecina MS korisnika su ili totalno ignorantni za takve stvari (office, internet i to), ili su poprilicno tech-savvy pa imaju svoje misljenje o konceptima integracije, clouda, itd. Puno je teze MSu prodat svojim korisnicima neku brumu od tehnologije nego Apple-u.

Osobno, ne zelim imat vise niti jedan uredjaj sa OSom koji nema potpuno funkcionalan POSIX layer i GNU toolchain (ili kompatibilan).
To ne znaci da ne koristim Microsoft, dapace, na glavnom kucnom kompjuteru su potpuno legalni Win 7 Enterprise kao jedini OS, sa Cygwinom.


[ bttp @ 08.11.2012. 13:38 ] @
Pa to je tvoje mišljenje, da je sve gotovo, da je tržište rasprodato i da tu nema više ko šta da traži. Ja se s tim ne slažem, pod br. 1

A pod br. 2 nek je i lakše Eplu da prodaje "svojim korisnicima" šta ti već znači to "brumu", zašto misliš da su svi vlasnici/korisnici Ajfona automatski Epl korisnici u smislu da su Epl fanboys koji religiozno kupuju i obožavaju sve što izbaci Epl?

Po meni su Epl korisnici prvenstveno OS X korisnici a ne Ajfon korisnici. Ovi drugi prosto nisu imali izbora, i to što ja koristim Ajfon poslednjih 5 godina, ne znači da mi je mozak ispran Eplom, i da kad jednom kupiš neki Epl proizvod da si večno kupljen.

Uostalom uporedi broj prodatih Epl računara i Ajfonova, videćeš da je razlika u redu veličine. Sigurno je da su nekim kupcima Ajfona uspeli da prodaju i MekBuk, ali to je neznatan broj u odnosu na ukupan.

Mikrosoft, s druge strane čak i da proda WP8 samo malom delu svojih Windows korisnika, opet je to dovoljno da se probije kolko tolko u početku a posle je lakše.
Tako da, idimidođimi, svako ima mišljenje a vreme će pokazati.
[ bttp @ 08.11.2012. 19:29 ] @
Citat:
Worth the Cost
If you can get over the Lumia 920’s weight problem, the phone is a steal at just $99.99 with a new two-year agreement from AT&T. The handset runs like a dream, is exceptionally customizable thanks to Windows Phone 8, and has one of the best cameras you’re going to find on a smartphone.


http://mashable.com/2012/11/08/nokia-lumia-920-review/

Koga zanima quick review...
[ newtesla @ 08.11.2012. 20:08 ] @
^^ Pa samo ovo što si boldovao mi ukazuje da je pisac tih redova masno podmazan da to napiše...

...vidiš, ja sam imao i Nokije, i Vindovse u životu - i ispalili su me i jedni i drugi, za skoro svaku tačku koju tražim od jednog telefona; moje poverenje u njih je izgubljeno - a nije samo moje: gro ljudi na ovoj planeti se oseća izigranim od strane Nokije i vindoza moubajl odeljenja.

...pa, sunce mu - samo vindoza može da bude toliki papak pa da softver za sinhronizaciju imenika svojih telefona veže isključivo za PC OS koji samo oni valjaju - ako to nije siledžijsko i stokasto ponašanje - pa ja onda ne znam šta jeste: da moram da kupim i njihov PC OS plus njihovu Ofis aplikaciju da bih izneo SVOJE kontakte iz telefona??????? Pa to ni ovima iz mekintoša nije palo na pamet!
====

Sada, posle ovih par godina, mogu samo da kažem da će morati debelo da se potrude da me privuku da kupim njihovo čudo: barem dve godine neprekidnog uveravanja o kompatibilnosti tog telefona sa SVETOM, a ne samo sa njihovim wall-garden-om.
=====

telefonski imenik sam iz iksperije izneo nekim programom pravo u gugl mejl - naravno polunakaradno. Android je bar po tom pitanju nevezan za PC platformu.
[ pri3rak @ 08.11.2012. 21:00 ] @
Citat:
bttp:
Citat:
Worth the Cost
If you can get over the Lumia 920’s weight problem, the phone is a steal at just $99.99 with a new two-year agreement from AT&T. The handset runs like a dream, is exceptionally customizable thanks to Windows Phone 8, and has one of the best cameras you’re going to find on a smartphone.


http://mashable.com/2012/11/08/nokia-lumia-920-review/

Koga zanima quick review...


Bica zanimljiv samo nivo prodaje nakon izvesnog vremena. Ostalo, tebi super, meni ne je irelevantno. Ta Nokia koja je tebi olicenje progresa, meni je nista drugo do primer panic dizajna i neupotrebljivog krsa, a niko od nas nije posebno relevantan u sirem smislu ...
[ bttp @ 08.11.2012. 21:21 ] @
Windows Mobile nije bio toliko popularan i rasprostranjen pa nije veliki broj ljudi, u tom smislu ni razočaran.

Jasno je da oni koji su se opekli na WM, imaju odbojnost prema Mikrosoftu.

Inače nije da ja nešto posebno advokatišem Nokiju, više WP8 kao koncept.

A dal je ovaj članak podmazan ili nije, pa ne bih baš rekao, jer prvo Mashable nije baš neki prominentni sajt na koji se ljudi oslanjaju, a drugo članak nije u fazonu "Lumia 920 je savršena", već navodi i mane ali najinteresantnije su slike snimljene noću koje su stvarno dobre (dok se u članku navodi da pri dnevnom svetlu kamera ne pokazuje značajne kvalitativne prednosti u odnosu na konkurenciju). No noćne slike su stvarno dobre imajući u vidu da realno svi kamerafonovi po noći failuju miserably.

Članak sam po sebi nudi površan/quick pregled, ne ulazeći dublje u karakteristike niti Lumije 920 niti WP8.
[ Marcus Naissus @ 11.11.2012. 06:03 ] @
Citat:
bttp: članak nije u fazonu "Lumia 920 je savršena", već navodi i mane ali najinteresantnije su slike snimljene noću koje su stvarno dobre

Vidi ovo: http://www.theverge.com/2012/9...till-photos-also-include-fakes

U članku imaš sliku koju je neki posmatrač sa strane napravio za vreme photoshoota za reklamu Lumia 920 telefona... jeste da su snimali noću, ali se na slici jasno vidi da su izneli profesionalno osvetljenje i ostalu opremu koju profesionalni fotografi koriste... a vidi se i objektiv nekog DSLR-a (skroz na levoj strani slike, uz samu ivicu)... tako da ja Nokiji ne bih verovao na reč da su neke slike snimane Lumia 920 telefonom... možda Lumia 920 i radi dobre slike, ali ja im ne bih verovao dok ne vidim uživo.
[ bttp @ 11.11.2012. 17:19 ] @
Fotke sa onog sajta nisu Nokijine promo slike već od recenzenta sa Mashable. Bilo kako bilo, nisam ni ja verovao Eplu kada su rekli na predstavljanju Ajfona 4 ili 4S whatever da će to biti "the only camera you'll ever need", kao što i nije.

Najzad ni fotke ili Facetime snimci sa Epl reklama za Ajfon ili Ajped nemaju veze sa realnošću, odnosno to nikad ne izgleda tako dobro kao na reklami, osim ako možda ne koristiš profesionalnu rasvetu, što baš i ne znam ko koristi uz Ajfon.