[ drmilun9 @ 06.07.2012. 12:34 ] @
POZDRAV SVIMA.

Imam jednu nedoumicu. Naime, učim programiranje u PHP u već godinu dana i prilično mnogo toga dosta sam naučio. Međutim video sam na par konkursa da se prilikom zapošljavanja traži i poznavanje Wordpress -a. Pa me zanima koliko bi vremena meni kao relativnom poćetniku koji ima iza sebe 3 samostlna sajta trebalo vremena da savlada Wordpress s obzirom da mi ni engleski nije baš najbolji. I da li mi je preporučljivo učiti isto, pošto sam primjetio da tamo ima i koda kojeg treba mijenjati pa je to možda namijenjeno za iskusnije PHP programere. Ne znam da li da se više baziram na OOP PHP i na javascript ili na Wordpress. Ne znam da li se danas uopšte mozete zaposliti kao PHP junior programer bez poznavanja Wordpress - a ili nekog drugog CMS -a. Volio bih da mi neko pomogne i rastumači.

Hvala unaprijed na svim komentarima
[ S A J A @ 07.07.2012. 11:56 ] @
Po meni svaki web developer bi trebalo da zna i CMS alate i direktno programiranje u nekoj od web tehnologija (PHP/ASP.NET). Stvar je u tome što većina sajtova ne zahteva neku posebnu kompleksnost i bezvezno je programirati takve sajtove "od nule" koristeći HTML/PHP/ASP... Zato i služe CMS varijante, da napraviš sajt relativno brzo, da izgleda relativno dobro i bez nekog preteranog ulaženja u dizajn i da kasnije taj sajt lako i brzo može da se edituje (da se postavlja sadržaj, menjaju slike itd...). Klasičan CMS u sebi ima stranice za predstavljanje firme, proizvoda i usluga, tu možeš da postavljaš slike, testove vesti, kontakt stranicu. Uglavnom imaju i forme za kontakt sa klijentima, forum, web shop, linkove... Postavljanje reklama i banera je takođe pojednostavljeno. Imaju i ugrađen sistem otvaranja korisnika i prava pristupa. Dakle mnoge stvari koje trebaju za većinu sajtova su već tu, što bi to programirao "od nule"? Dakle ja ti savetujem da naučiš Wordpress i u kombinaciji sa poznavanjem PHP-a to ti može dati prilične mogućnosti. Inače svi CMS alati rade na "istu foru" tako da je dovoljno da jedan "naučiš" i posle možeš sam da provališ i sve ostale. Inače ja sam orjentiran na ASP.NET a svoj sajt sam u radio preko MojoPortala koji je dosta jednostavan. Za ASP.NET najbolji CMS je svakako DotNetNuke ali kad sam pravio sajt nešto mi nije radilo pa sam upotrebio MojoPortal.
[ drmilun9 @ 07.07.2012. 22:00 ] @
Hvala puno na savetima.
[ matijalukic @ 12.07.2012. 23:48 ] @
Pa pošto 17% procenata interneta koristi wordpress valjalo bi da se zna.
[ zch @ 08.08.2012. 22:56 ] @
Ako vec kapiras PHP, lako ces savladati WP. A usput ces vezbati i engleski. Nece da ti skodi svakako. A mogao bi da bacis pogled na Smarty templating engine, ako juris stvari koje "se traze"