[ nikolapirot @ 19.07.2012. 12:21 ] @
Interesuje me da li kontroler moze da pali i gasi MOSFET ako se pin kontrolera direktno poveze na gait? Da li u koliko se dovodi inpuls na gait moze doci do toga da se MOSFET ne gasi i pali kao sto dolaze inpulsi?
[ Darko_zed @ 19.07.2012. 14:52 ] @
Citat:
nikolapirot: Interesuje me da li kontroler moze da pali i gasi MOSFET ako se pin kontrolera direktno poveze na gait?

Moze naravno( na red sa nekim otporom izmedju pina i gejta tranzistora), ali se ne koristi bilo koji tranzistor vec Logic level fetovi zbog toga sto je njima dovoljno i 5V da se potpuno otvore dok je kod drugih taj napon daleko veci .
Drugo pitanje nisam razumeo .
[ CiM0beTa @ 19.07.2012. 16:19 ] @
mosfeti su sporiji od obicnih silicijumskih tranzistora.
[ Darko_zed @ 19.07.2012. 17:22 ] @
Citat:
Da li u koliko se dovodi inpuls na gait moze doci do toga da se MOSFET ne gasi i pali kao sto dolaze inpulsi?

Zavisi koja je frekvenca dolazecih impulsa ali opet mislim da taj problem neces imati ,a i u ostalom reci sta planiras napraviti pa ces dobiti valjani odgovor..

[ nikolapirot @ 19.07.2012. 20:55 ] @
Pravim drajver za step motor
[ macolakg @ 21.07.2012. 01:01 ] @
Citat:
CiM0beTa:
mosfeti su sporiji od obicnih silicijumskih tranzistora.


Neki MOSFET-i su sporiji od nekih bipolarnih tranzistora, moze se tako reci...

I jedni i drugi se prave za opsege do nekoliko GHz.

Za primene u opsegu radnih napona od 300-1000V, MOSFET-i su neuporedivo brzi od vecine bipolarnih tranzistora koji rade u tom opsegu napona.

Veoma su retki i skupi bipolarci za 500Vce koji mogu raditi do 1MHz, dok "obican" IRF840 moze glatko izgurati i 10MHz ako ima pravilan drive za tu ucestanost (pogotovo u spoju za zajednickom gate).

Pozdrav



[ bogdan.kecman @ 21.07.2012. 05:25 ] @
mozes logic level da teras direkt sa mcu-a ali nemoj, stavi neki fet drajver pa vozi mcu-om njega a njime fet .. mocices da koristis jeftinije fetove, fetove sa manjim Rds i otvaraces ih "kompletno". Takodje zavisi koji mcu i koliko brzo moze da isprazni/napuni gate fet-a.. za steper ti ne trebaju neke ludacke brzine ali kapiram da ne zelis da ti se ti fetovi greju bez razloga, sa drajverom ces resiti taj problem a drajveri nisu skupi, taman ce ustedis na izlaznim fetovima i na hladnjacima :D ... inace, cak i ovi logic level fetovi se ne otvaraju skroz ako teras mcu na 3.3V (a svi novi su 3.3V ili manje) tako da ti je tu drajver obavezan
[ oracle_kid @ 05.02.2018. 09:32 ] @
Interesuje me nesto slicno a verujem da ce mnogima znaciti.
Naime uglavnom koristim 3,3v mcu-ove (esp8266) i zanima me ukljucivanje vecih potrosaca (npr LED preko 20mA, motori...)
Ako bi mogao neko da mi odgovori koji MOSFET odgovara za MCU od 3.3v (p-channel i n-ch model), i gde ima da se nadje kod nas ili na aliexpressu(link)

Hvala!





[ bogdan.kecman @ 05.02.2018. 11:17 ] @
za vece proizvodjace mora koristis mosfet drajver, ne moze fet direktno
na 3V (na primer LTC1157)

za manje potrosace mogu irL* fetovi (logic level), ne otvaraju se ni oni
skroz na 3V ali dovoljno za manje potrosace
[ oracle_kid @ 05.02.2018. 12:07 ] @
ovde sam nasao logic level, ali izgleda nemaju p channel
jel moze bilo sta od ovoga?

http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=2417
ako ne sme link izbrisacu