[ wex-alpha @ 19.07.2012. 13:11 ] @
Pozdrav,

Koristim mssql2012, a na dedicated serverima mi je verzija 2005. Ne mogu da jednostavno napravim upload mog mdf fajl i na server control panelu uradim attach, jer je razlika u verzijama. Dobro to i nije toliko problem, jer lokalno dizajniramo bazu i tek onda cemo je prebaciti kada zavrsimo.

Kako da prebacim svoju bazu na drugi nacin onda?

Alat za export import koji se nalazi u sklopu ms studia, urendo sve iskopira na odrediste... osim PK i FK!!!! WTF?!?!?

Kako da ovo rijesim, a da nastavim razvoj lokalno koristeci 2012 verziju?????



PS
Nisam DB admin, nego samo ocajni programer koji vrijeme gubi na stvari za koje ionako nema vremena :(

Hvala
[ Zidar @ 19.07.2012. 14:35 ] @
Zivot bi bio carolija kad bi baza mogla da se dizajnira u Accesu i da se cela prebaci carobnjakom na MS SQL. Nazalost, to ne radi tako. Sta vas kosta da odradite ALTER TABLE na serveru, bazirano na onome sto ste uradili kao prototip u Accesu? Nije samo da se ne prebace FK, ne prebaci se mogo toga drugog a i tipovi podataka se ponekad izmesaju tokom prebacivanja baze.

Ukratko, to sto radite je dobro, ali nije kompletno. Dobro je da razvijete kostur baze u Accesu, jer je tako brze. Kostur baze znaci tabele, PK i FK. Medjutim, to nije kraj dizajna baze. Nedostaje ozbiljna validacija podataka - validation rules u Accesu ili CHECK constraints u MS SQL. Sto se tice PK i FK, Access i MS SQL su otprilike na istom nivou, sta moze jedan to moze i drugi. Za sve ostalo, ne mogu se porediti, SQL je mnogo jaci. Ozbiljnoj bazi svakako trebaju CHECK constraints, a i poneki trigger, i poneka stored procedura, poneki index. Osim PK i FK, sve ostalo u Accesu radi na veoma razlicit nacin i SQL ga jednostavno ne prepoznaje.

Znaci, dobro je uraditi prototip u Accesu, ali nije dovoljno. Dovoljno ce biti kad dodate sve ostalo u MS SQL, bez obzira na verziju. A to mora manje vise rucno da se radi.
[ wex-alpha @ 19.07.2012. 14:47 ] @
Hvala na odgovoru :)

Baza je dizajnirana vec od prije, mi samo vrsimo mozda par novih tabela ili sitnice.

Postoji preko 100 tabela u bazi, tako da je rucni posao tesko za izvesti.

Kako se ponasa opcija Copy Database? (U slici).

Sto je cudna situacija... na mojoj lokalnoj masini gdje imam 2012 postavljenu, NEMAM tu opciju. Dok na lokalnom serveru koji ima identicnu instalaciju 2012 IMA TA OPCIJA!!!... Server ne moze da ide na internet (pravila), tako da za sada nisam u stanju da probam tu opciju.

Da li ce raditi ta opcija iako je destination server 2005???

[ wex-alpha @ 19.07.2012. 16:07 ] @
Probao sam copy database utiliyu, naravno da nije radilo... dobio sam not referenced gresku. Doduse ne dobijam tu gresku ako navedem da je destination server lokalni... nece na internet.

Probao sam i na sljedeci nacin:

Code:

ALTER DATABASE my_db SET COMPATIBILITY_LEVEL = 80



Da napravim downgrade baze na verziju 2005 koju moj provider prihvaca... ali ne prolazi. Sada pokusavam da kontaktiram provajdera da vidim u cemu je problem.

[ Zidar @ 19.07.2012. 18:39 ] @
Izvinjavam se, nisam dobro razumeo pitanje. Ti sa jednog SQL servera pokusavs da ides na drugi,a li nece. Nije moja oblast, pa bih samo lupio jos neku glupost. Molim te ignorisi sta sam rekao, ionako ne vazi :-(

Valjda ima neko ko je DBA i razume sta se trazi?
[ Dusan Kondic @ 19.07.2012. 18:55 ] @
Nisam još probao SQL 2012 ali iz dosadašnjeg iskustva mogu da ti predložim dve stvari.
1) Download-uj SQL Server 2012 Expres, instaliraj ga na nekoj mašini i nakači kopiju (backup) tvoje baze. Na ovaj način bi baza trebala da se konvertuje u verziju 2012. Ovo probaj obavezno sa backup-om ili iskopiranom bazom jer istu više nećeš moći da nakačiš nazad na SQL 2005.
2) Umesto opcije "Copy database" koju si probao, iz istog menija izaberi "Generate scripts", zatim tables (izaberi sve). U jednom od narednih prozora će ti biti ponuđeno da izabereš razne opcije za generisanje skripta i tu bi trebao baš da znaš šta radiš. Nije mnogo teško ali treba "izguglovati". Ove opcije, koliko se sećam, nisu bile tako lagodne na verziji 2005 kao što su na 2008-ici ali rade. Tu se nalaze opcije za generisanje i indeksa, i ključeva, pa na kraju i samih podataka.
Nadam se da ćeš izaći na kraj s tim.
Pozdrav
[ wex-alpha @ 20.07.2012. 11:12 ] @
Citat:
Dusan Kondic:
Nisam još probao SQL 2012 ali iz dosadašnjeg iskustva mogu da ti predložim dve stvari.
1) Download-uj SQL Server 2012 Expres, instaliraj ga na nekoj mašini i nakači kopiju (backup) tvoje baze. Na ovaj način bi baza trebala da se konvertuje u verziju 2012. Ovo probaj obavezno sa backup-om ili iskopiranom bazom jer istu više nećeš moći da nakačiš nazad na SQL 2005.
2) Umesto opcije "Copy database" koju si probao, iz istog menija izaberi "Generate scripts", zatim tables (izaberi sve). U jednom od narednih prozora će ti biti ponuđeno da izabereš razne opcije za generisanje skripta i tu bi trebao baš da znaš šta radiš. Nije mnogo teško ali treba "izguglovati". Ove opcije, koliko se sećam, nisu bile tako lagodne na verziji 2005 kao što su na 2008-ici ali rade. Tu se nalaze opcije za generisanje i indeksa, i ključeva, pa na kraju i samih podataka.
Nadam se da ćeš izaći na kraj s tim.
Pozdrav


Male tajne zanata :)

Hvala, odmah cu se pozabaviti