[ Braksi @ 28.07.2012. 13:17 ] @
da li je problem da se on nekako formatira da moze da prima podatke sa: Mac OS, Linuxa i Windowsa ili on ima neki svoj format i nezavisno je na koji se OS kaci ?
[ Odin D. @ 28.07.2012. 13:27 ] @
Trebalo bi da je - ako nista nisi cackao/pokvario - potpuno svejedno na sta ga kacis, pogotovo sto je vjerovatno spojen preko USB-a.
[ Sceka @ 28.07.2012. 15:05 ] @
Mozes da ga formatiras kako god hoces. Tretiraj ga kao sto i jeste, jedan od hardova. Ja sam svaki koji sam kupio u zadnje dve godine koristio odmah po raspakivanju jer koristim Windows i hardovi se prodaju vec formatizovani na NTFS.

Meni je uvek i svaki pravio problem kad sam ga prikljucio na Mac varijatu (znaci, kad treba neke fajlove sa mog Windows-a da odnesem nekome ko ima Mec varijantu!). Posle toga su mi se desavale raznorazne neprijatnosti, redovno se pojavljivali direktorijumi koje nisam mogao redovno/regularno da obrisem (ni da pogledam sta je u njima?!) i ostale gremling stvari pa sve do toga da mi na baznom kompjuteru ne radi sistem kako treba.. Zato to vise ne radiim pa makar rezao 50 DVD-a.

Moje iskustvo je takvo, mozda sam baksuz ali to mi se redovno desavalo.


Pozdrav!
[ Lavlja_Jazbina @ 28.07.2012. 16:58 ] @
Citat:
hardovi se prodaju vec formatizovani na NTFS.

Mislim da sceco,za ovo nisi u paravu.
[ commissar @ 28.07.2012. 17:33 ] @
I ja mislim da gresi, disk se prodaje neformatiran
(unpartitioned space), bar sam ih ja tako kupovao,
a posle ih formatirao u NTFS.
[ Sceka @ 28.07.2012. 19:06 ] @
^ Bilo nekada a i sad vazi za "klasicne" interne hardove, uglavnom, iako se i to menja. Externi USB hardovi se trenutno (a vec neko vreme, recimo vise od godinu dana) prodaju formatirani, znaci informacija je iz licnog iskustva.


Pozdrav!
[ Lavlja_Jazbina @ 28.07.2012. 19:17 ] @
Kod mene transend 750gb se morao formatirati,ne u p.ravu si. Dolaze kao wfat32 a ja sam ga formatirao u ntfs. QPardon.
[ Sceka @ 28.07.2012. 19:52 ] @
Zadnja tri, u roku od dva meseca, su bili NTFS a ni ne pitam vise, mada, moze da se nadje i FAT32. Pazi, pricamo o externim USB HARD DISKOVIMA (ako sam dobro razumeo?!) - USB Flash Drive su uglavnom FAT32.


Pozdrav!
[ Lavlja_Jazbina @ 28.07.2012. 20:12 ] @
Tako je. Nego gore problem mozda lezi u tipu formatiranja hdd a. Nisam koristio mac nikada pa ne bih da lupam.
[ Otto23 @ 28.07.2012. 22:02 ] @
Citat:
Braksi:
da li je problem da se on nekako formatira da moze da prima podatke sa: Mac OS, Linuxa i Windowsa ili on ima neki svoj format i nezavisno je na koji se OS kaci ?

Najlakse je da uradis sledece:

Napravis 2 particije, jedna neka bude u formatu OS-a na kome najcesce koristis disk, a druga neka bude FAT32.

Dakle ako je disk npr. 600 GB, i radis na windowsu primarno, onda napravis 2 particije:
1) Prva 400 GB NTFS
2) druga 200 GB fat32

Ako je u pitanju OSX (onda prva treba da bude HFS+), a za linux nesto od standardnih formata (npr. ext3).

Tada ce ti ta druga FAT32 particija uvek biti vidljiva na svakom operativnom sistemu, posto je FAT32 svugde podrzan. I nju ces koristiti za one podatke koje treba preneti itd.
Mana FAT32 je sto je na njemu nemoguce praviti file-ove vece od 4GB... e sad, to i nije toliki ogranicavajuci faktor, ako se za njega zna, zato sto uvek neki fajl ili datoteka moze da se zapakuje ili izdeli na manje fileove koji su recimo 2GB, pa onda umesto DVD image-a od 8 GB, drzis na disku rar arhivu od 4 file-a sa po 2 GB svaki.

Win7 i XP ne podrzavaju formatiranje fat32 particije vece od 32GB, ali zato to moze da se uradi sa FAT32 Formatterom:
http://tokiwa.qee.jp/EN/Fat32Formatter/


P.S. Disk formatiran po sistemu NTFS prva, fat32 druga particija je ok resenje za komuniciranje, jer NTFS particija na OSX-u moze da se cita bez problema, ali ne moze da se pishe na nju (bez instaliranja dodatnog software-a). Ali zato onda na fat32 particiju uvek mozes da snimis ono sto treba da poneses.
[ mmmilan @ 28.07.2012. 22:32 ] @
Otto ti je sve lepo objasnio.
I moja iskustva kazu da se eksterni usb prodaju formatirani u ntfs.
Fat particija je takodje dobra ako kacis na neki dvd plejer koji ima usb. Nece da vidi ntfs. Za druge FS ne znam.
Pozdrav.
[ Aleksandar Đokić @ 29.07.2012. 05:07 ] @
ne znam sta moze da cita Mac (niti me interesuje), a za Win i Lin mozes da ostavis NTFS i neces imati problema

edit:

ajd pogledao sam i vidim da kao i Mac moze da cita NTFS, licno sumnjam znajuci firmu
[ Backy @ 29.07.2012. 20:37 ] @
kao što je već napisao u temi, Mac čita NTFS ali ne može da piše... info iz prve ruke :D
[ Braksi @ 31.07.2012. 11:24 ] @
ja sam mislio da to funkcionise kao stick. I pre nego sto sam krenuo da ga kupim procitam kako podrzava Windows i OS X. Radilo se o nekom WD. Zacudim se sto nema linuksa i onda pogledam jedan Toshibin i vidim da podrzava sva tri.

Zato imam nedoumice.