[ Slobodan Milivojevic @ 13.08.2012. 14:53 ] @
Izvor: B92

Citat:
Beograd -- U sedištu BIA sastanak poverenika za zaštitu podataka o ličnosti i zaštitnika građana s novim direktorom BIA, saznaje B92. Tema: nezakonito prisluškivanje.

Tačnije, tema razgovora Rodoljuba Šabića, Saše Jankovića i Nebojše Rodića biće, između ostalog, pristup bezbednosnih službi informacijama o razgovorima i SMS porukama građana kod mobilnih operatera u Srbiji.

Kako saznaje B92 detalji sa ovog sastanka znaće se oko 14 časova.

Naime, posle nadzora poverenika za zaštitu podataka, mobilnih operatera ko i kako koristi podatke o pozivima građana, otkriveno je da je samo jedan operater za godinu dana dobio 4 hiljade zahteva za uvid u listinge.

Od tog broja više od polovine je bilo bez odluke suda, odnosno protivzakonito.

"Ja sam bio zaprepašćen činjenicom da je samo 1 od 4 provajdera koji imaju milione korisnika, usudio da prati broj pristupa zadržanih informacija, dakle ni slučajno da kontroliše šta to službe rade, samo da konstatuje broj koliko puta one to rade, samo jedan. Tri se nisu usudile čak ni da aktiviraju softverske aplikacije koje to omogućavaju", rekao je ranije Rodoljub Šabić, poverenik za zaštitu podataka o ličnosti.

U istom periodu zabeleženo je i skoro 280.000 direktnih pristupa bazama podataka bez ikakve dozvole. Ako uzmemo u obzir da je u proseku toliko pristupa bilo i kod ostalih mobilnih operatera koji to nisu evidentirali dolazi se do broja koji premašuje milion.

Poverenik i ombudsman dali su 14 preporuka republičkoj Skupštini i Vladi, koje je podržao tada samo ministar unutrašnjih poslova, a sada premijer Ivica Dačić.

"Nijedna od bezbednosnih struktura to ne može da uradi sama. Ona naravno treba da vodi računa da svoje aktivnosti svodi u zakonske okvire. To je problem funkcionisanja sistema. Mi u sistemu nemamo elemente koji se moraju graditi i zato je predloženo tih 14 mera. Biće potrebno i angažovanje i drugih ministarstava – odbrane , pravde i vlade i naravno parlamenta", kaže Šabić.

Još jedan problem predstavlja to što je uvoz opreme za prisluškivanje i tajno snimanje potpuno slobodan. Takvu opremu moguće je kupiti preko malih oglasa, a niko ne kontroliše ko je koristi i u koje svrhe.

"Tehnologija sada omogućava da uz male izdatke napravite pokrivanje jedne regije za praćenje mobilne telefonije, da prisluškujete recimo biznis partnere, da prisluškujete neke krugove od kojih možete da dobijete tzv. privilegovane informacije –šta će biti na tenderu, ko će učestvovati, šta će biti početna osnova”, objašnjava Zlatko Nikolić, kriminolog.

"Isto takav biznis vode i organizovani kriminalci i profesionalne bande. Kad tome dodate i terroriste, eto slike da mnogi mogu da se upletu u taj legitimni posao, legitimnih državnih agencija", dodaje on.

Nelegalnim prisluškivanjem često se bave privatne agencije za bezbednost, čiji rad nije precizno zakonski regulisan.


Dakle ako je samo za godinu dana bilo skoro milion "čeprkanja" po bazi, velike su šanse da smo i mi (ili bar neki od nas) bili "analizirani" od strane raznoraznih službi ove naše države. Igrom slučaja sam bio u prilici (ne tako prijatnoj) da vidim kako izgleda listing koji mogu da dobiju, Taj listing sadži baš puno podataka, i samo je pitanje šta sve može da se desi ako tako nešto završi u lošim rukama.

Lično znam za sebe da sam bar jedan period bio na njihovoj listi, jer sam kasnije video svoje listinge, ali mi je prosto neverovatno da je, ako uradimo ekstrapolaciju podataka, bilo blizu milion čitanja podataka iz baza operatera u razne svrhe, a sve od strane države.

Drugi problem koji se pominje je lako dostupna oprema za prisluškivanje GSM i WCDMA saobraćaja.
[ pajaja @ 13.08.2012. 16:45 ] @
Mene vise zanima sta su oni radili sa tolikim brojem rekorda. Sta mu to dodje, 3.5 - 4k dnevno?

[ Ivan Dimkovic @ 13.08.2012. 18:41 ] @
Na zalost, bilo gde na svetu kada se policijskim / drzavnim njuskalima da lak pristup privatnim podacima, oni te podatke zloupotrebljavaju bez ikakvih ogranicenja. Najbolji primer je bio valjda u UK, gde su najveci korisnici anti-teroristickih mera bile opstine koje su koristile mogucnosti pristupa podacima kako bi proveravali "sumnjive" porodice za protivpravno koriscenje drzavnih beneficija.

Zbog toga je jedini nacin odbrane protiv ovoga tehnicka limitacija pristupa koja zahteva postovanje procedure kako bi se podacima pristupilo.

Na zalost svedoci smo da vec duze od deceniju drzave koriste pojacanu retoriku plasenjem raznim baucima poput "terorista" i "pedofila" kako bi svojim policijskim organima omogucile lak pristup privatnim podacima. Na zalost, jako je malo drzava koje se konkretno odupiru ovom trendu.

Iskreno, sumnjam da ce bilo kakvo kaznjavanje prekrsioca uroditi plodom - mozda ce kazna delovati na pojedince koji su kaznjeni, ali sigurno nece delovati na druge, mozda ce cak uciniti i da budu pazljiviji u sakrivanju svojih tragova.

Citat:
pajaja
Mene vise zanima sta su oni radili sa tolikim brojem rekorda. Sta mu to dodje, 3.5 - 4k dnevno?


Radili neku statisticku analizu, ili jednostavno prodavali informacije "djuture".
[ espresso @ 13.08.2012. 20:37 ] @
Citat:
između ostalog, pristup bezbednosnih službi informacijama o razgovorima i SMS porukama građana kod mobilnih operatera u Srbiji

Mene interesuje ovo gore; da li se i koliko dugo čuvaju sms logovi (cele poruke), kojima neko kasnije ima pristup?
A red bi bio da po završetku istrage svako lice bude obavešteno da je špijunirano. Ali ne, ovi proveravaju stvari koje nemaju veze sa istragama, može i po porudžbini - al' da se plati.
[ cyBerManIA @ 13.08.2012. 21:01 ] @
^ Mislim da bi bilo fer da nas mobilni operateri 'obaveste' barem u ugovoru ili u politici privatnosti koliko se cuvaju ne samo SMS poruke, vec i pozivi itd.. To mi je nekako fer za privacy policy..
Inace, kako li stvarno stignu da procesuiraju toliko listinga, ko sto rece pajaja?
Kako izgleda listing Slobo, tj sta sve sadrzi osim standardnih info?
[ pajaja @ 13.08.2012. 21:12 ] @
http://www.naslovi.net/2012-08...re-za-zastitu-podataka/3754232