[ MrTheNema @ 16.08.2012. 13:38 ] @
Pozdrav,
skoro sam imao problem na poslu gde me je dizajner pozvao i rekao da ima problem sa virusom koji jede prostor na hard disk-u i da je zarazio svaki kompjuter na kome je krenuo da radi. Na njegovom računaru na C drajvu mu je za kratko vreme od 100GB bilo ostalo 5GB slobodno i posle kada je prešao da radi na drugi računar primetio je u toku rada da mu odjednom nešto zauzme 8GB prostora.

Posle istraženog slučaja i kada eset,norton,kaspersky nisu prikazali nikakav malware(niti ima sumnjivih servisa ili procesa) utvrdio sam da je problem u Photoshop temp fajlovima. Na njegovom računaru bilo je nekoliko neobrisanih PS temp fajlova veličine 10-30GB u C:\Users\*User*\AppData\Local\Temp (win7) dok na drugom računaru nije bilo problema sem što je ta ista priprema kada je PS otvori zauzimala dosta prostora.
Posle više čitanja na tu temu uvideo sam da je preporučljivo da photoshop scratch disk ne bude na istom disk-u na kome je i OS i da nije čudno što su ti temp fajlovi (ili PS swap file)veliki i da od njihove veličine zavisi rezolucija broj lejera itd. i naravno PS posle svakog gašenja treba da svoj temp obriše (što uglavnom uvek i radi).

Ono što mene zanima jeste zašto PS-u za pripremu od 70MB treba temp od 5-6GB ?! Za druge veće fajlove i više od 10GB dok za neke dosta manje iako su iste "image size".
Kapiram ja da je priprema možda velika itd. ali stvarno izgleda mnogo.
U ovom slučaju priprema je dimenzije 200cm x 80cm 150dpi i ima nekih 40tak layer-a, mašina Win7-64bit; quad-core; 4GB Ram; 1GB grafički ram.

Isto zanimljivo je da kada za istu tu pripremu uradim flat PS temp file od 5GB se smanji na 1GB i nema razlike da li pripremu otvara Photoshop CS5 ili CS6.
[ koska @ 16.08.2012. 13:47 ] @
Photoshop CS6 ima mogucnost auto-save-a, tj. ako ti pukne PS ili Windows, po sledecem startovanju nastavices tamo gde si stao. Moguce je da u temp fajlovima cuva te autosave-ove, a moguce je da ti fajlovi nisu kompresovani da se ne bi osetilo usporenje u radu.
[ MrTheNema @ 16.08.2012. 14:35 ] @
Citat:
koska:
Photoshop CS6 ima mogucnost auto-save-a, tj. ako ti pukne PS ili Windows, po sledecem startovanju nastavices tamo gde si stao. Moguce je da u temp fajlovima cuva te autosave-ove, a moguce je da ti fajlovi nisu kompresovani da se ne bi osetilo usporenje u radu.


Ne ovo se sve desavalo sa CS5 inace ova auto-save opcija ako pukne Windows je odlicna. Moguce da i kompresija ima udeo u toj velikoj velicini.
[ cyBerManIA @ 16.08.2012. 15:50 ] @
Na scratch disku se cuvaju nekompresovane rasterske i vektorske slike, za svaki layer ponaosob + history + ostale info. Projekat od 200cm x 80cm na 150dpi sa 40tak layera je dosta veliki, pa je moguce da zauzima toliko puno. Mozes da smanjis broj history koraka i zauzimace manje. Takodje i, scratch disk se puni kada se napuni dodeljena RAM memorija photoshopu.

U .PSD fajlu se takodje cuvaju nekompresovane uglavnom rasterske i poneke vektorske informacije za svaki layer ponaosob.
[ MrTheNema @ 17.08.2012. 15:00 ] @
Citat:
cyBerManIA:
Na scratch disku se cuvaju nekompresovane rasterske i vektorske slike, za svaki layer ponaosob + history + ostale info. Projekat od 200cm x 80cm na 150dpi sa 40tak layera je dosta veliki, pa je moguce da zauzima toliko puno. Mozes da smanjis broj history koraka i zauzimace manje. Takodje i, scratch disk se puni kada se napuni dodeljena RAM memorija photoshopu.

U .PSD fajlu se takodje cuvaju nekompresovane uglavnom rasterske i poneke vektorske informacije za svaki layer ponaosob.


Dobro, znači utvrdili smo da nije ništa neobično što photoshop-u prilikom izrade "velikih" priprema treba dosta prostora na scratch disk-u. http://www.jk-digital.com/main...h-disk-swap-file-crash-mayhem/
Još da ja to objasnim dizajner-u, pošto je još uvek ubeđen da je upitanju photoshop virus :) iako ima godine iskustva sa radom.

http://helpx.adobe.com/photosh...ormance-photoshop-cs4-cs5.html
Kako ADOBE kaže bilo bi najbolje da PS ima dovoljno prostora da sve informacije drži u ram memoriji što znači da bi bilo naoptimalnije da mašina na kojoj se rade veće pripreme (temp file od 4-12GB), bude nekih 12GB RAM [trenutno 4GB DDR2].
E sad što se tiče hard disk-a SSD je skup a ne znam da li neko iz iskustva može da kaže da npr. ssd koji je postavljen da služi samo kao scratch disk Photoshop-u bi pružio primetno veće performanse [trenutno WD 640GB 7200rpm 16MB bafer http://www.itsvet.com/proizvod...b-sata300/comp_comp_hdd/26/852]?

[ cyBerManIA @ 17.08.2012. 17:09 ] @
Uzeo sam u toj rezoluciji i naredjao 4,5 slika pa duplirao u 10 layera, bez ikakvih drugih zezanja, efekata, dorade i koriscenja history-a, i temp fajl na scratchu je zauzeo 1.3GB. Znaci u 40 layera gde su svi razliciti i gde je non-stop nesto radjeno pa je i hostory veci, moguce je dobiti vece temp fajlove. E sad, da li je po sredi jos nesto to ne mogu da garantujem, ali vrlo verovatno nije nista.
U svakom slucaju ti uzmi preskeniraj malware bytesom da proveris da nisi zakacio neki malware, probaj 2,3 antivirusa (normalno ne u isto vreme, i kad zavrsis s jednim obrises ga pa instaliras drugi) i bices siguran da nemas nista sto bi bilo detektovano :) Uostalom, da ti ne pricam ono sto si vec radio znas i sam kako si prosao posle testova esetom i KAVom :)

U linku sa Adobe sajta imas detaljno na sta da obratis paznju. Dodeli vise RAMa photoshopu u performance tabu i eventualno dodaj jos rama, ukoliko koristis 64bit OS. Ali bas su sve lepo napisali.
Svaki noviji SSD ce ti pruziti znatno primetne razlike u brzini (znatno brze ucitavanje jer nemas mehanicke delove, read i write brzine su par puta vece). Tebi realno ne treba veliki SDD pa ces ustedeti na ceni. 64GB ti je puna kapa, a uzmes 128GB i miran si na duge staze :)
Da bi dobio na brzini HDD, mozes da uzmes isti kao sto imas sad i da ih vezes u RAID 0, ukoliko ti kontroler na ploci omogucava. Time dobijas ~duplo vece performanse. Stavis 3 komada i ~3x veci read/write. Losa strana je ukoliko ti jedan od ta dva/tri otkazu, gubis sve podatke. Mozes i drugi neki RAID da postavis, za sigurnost i za brzinu, ali ti trebaju vise HDDa :)
Baci pogled -> http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Za predloge oko kupovine SSDa, najbolje da pogledas podforum storage ;)
[ MrTheNema @ 20.08.2012. 17:00 ] @
Citat:
cyBerManIA:

Svaki noviji SSD ce ti pruziti znatno primetne razlike u brzini (znatno brze ucitavanje jer nemas mehanicke delove, read i write brzine su par puta vece). Tebi realno ne treba veliki SDD pa ces ustedeti na ceni. 64GB ti je puna kapa, a uzmes 128GB i miran si na duge staze :)

Za predloge oko kupovine SSDa, najbolje da pogledas podforum storage ;)


Da za raid pise otrpilike 40% vece performanse ali takodje se i malo povecava rizik da nesto ne radi kako treba. Sto se tice SSD najprivlacnije mi izgleda opcija 128GB SSD pa da se podeli na 2 particije od 64GB jedna za win druga za photoshop jer windows mnogo brze radi na SSD.

Mada isto citam PS znaci da je i ram DDR3 a to znaci promenu ploce iliti novi komp :)

Hvala svima na savetima.