[ petar.webdesing98 @ 23.08.2012. 09:19 ] @
Pozdrav svima! Pošto sam početnik u nekoj kao muzičkoj produkciji (snimam neke cover-e i tako...) želeo bih da mi kažete da li slušalice mogu da zamene monitore (za neko vreme, dok ne skupim za monitore) ?

U Mitros-u sam video Presonus HD7, frekvencije su od 10Hz do 30kHz (što je retko, obično idu do 20kHz)...

Kažem to je samo za početak, i molim vas da mi preporučite neke slušalice do 50E...

Pozdrav od Petra!
[ Kovacevic Vladimir @ 23.08.2012. 18:58 ] @
Pre bilo kakvog odabira ili preporuke, moraš znati da ono što čuješ u slušalicama - nije isto sa onim što će se čuti na razglasu.

Pre bih kupio neki manji razglas (do 40 W) kao prelazno rešenje, nego skupe slušalice.
Privatno mišljenje.

Pozdrav
[ petar.webdesing98 @ 24.08.2012. 08:13 ] @
Hvala Vam Vladimire za odgovor! Da li biste mogli da mi preporučite taj neki manji razglas (do 40 W) , i koje su im cene (odgovaralo bi do 50E)?
[ Sceka @ 24.08.2012. 10:09 ] @
Razglas kao pojam nema nikakve veze sa muzickom produkcijom.

Razglas sluzi za ozvucavanje necega, bilo cega, uzivo. Od seminara do svirke benda a u zavisnosti od potreba dogadjaja se kombinuje oprema koja koristi za ozvucavanje.

Muzicka produkcija podrazumeva potpuno drugu formu slusanja zvuka. Razglas nikako ne spada u bilo kakvu kombinaciju kad je muzicka produkcija u pitanju. Slusalice koje si spomenuo mogu da zavrse posao, na bazi navedenih karakteristika, i u principu nije lose imati ih i kasnije, cisto kao jos jedan izvor zvuka, kontrole radi. Zvucne kutije, monitori, i odgovarajuce pojacalo mogu da se nadju za neke "pristojne" pare ali o tom po tom - u zavisnosti od finansija ali ne manje od 150, 200 eura. I to je neki minimum da "radi posao"!

Kako god, da ponovim treci put jer je to vazno, razglas nema nikakve veze sa muzickom produkcijom i nikako ne treba mesati te dve stvari kako po nameni tako po kvlitetu, narocito po kvalitetu!


Pozdrav!

EDIT
Pomenuo si Mitros, a imas i Sky..., potrazi informacije o monitorima kod njih.
[ Kovacevic Vladimir @ 24.08.2012. 11:25 ] @
Citat:
petar.webdesing98:  Da li biste mogli da mi preporučite taj neki manji razglas (do 40 W) , i koje su im cene (odgovaralo bi do 50E)?


Napisao sam manji razglas, a mislio sam na PC Sound System 2.1 with subwoofer do 25-40W.

@Sceka
Sav teoretsko-praktični produkcijski proces u finalnom produktu - dolazi do naših ušiju (posredstvom nekog Audio uređaja) i tad se vrši provera produkta.
Slušao sam neke vrhunski urađene snimke u produkcijskom smislu, koje su zvučale loše, jer je parametre prilikom snimanja podešavao snimatelj - po svom ukusu i sluhu, za slušaoce različitog (ne)ukusa.

Hoću reći: uvažavajući tuđa mišljena, iskustva i struku, da se, ipak, ne mogu davati tako hrabro - velike izjave.

Pozdrav
[ Sceka @ 24.08.2012. 12:52 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:...

Hoću reći: uvažavajući tuđa mišljena, iskustva i struku, da se, ipak, ne mogu davati tako hrabro - velike izjave.

Pozdrav

Nisu to nikakve izjave vec cinjenice, bar ono sto ja kazem! I nisu nikakve velike izjave nego rudimenti, osnove muzicke produkcije! To je kao kad se uci prvo azbuka pa onda dalje. Prvo mora covek da savlada/nauci slova da bi procitao knjigu, novine... bilo sta! Isto tako je i sa nekim stvarima u vezi muzicke produkcije.

Naravno da se mogu davati izjave kad je neko ko daje te izjave kompetentan da ih daje. I onda se sa punim uvazavanjem tretiraju te i takve izjave a narocito kad je rec ne o izjavi (ma sta ti pod tim podrazumevao!) vec o osnovama koje su apsolutno tacne i bez kojih se ne moze raditi muzicka produkcija!

Citat:
Kovacevic Vladimir: Napisao sam manji razglas, a mislio sam na PC Sound System 2.1 with subwoofer do 25-40W.

...

Kad se kaze RAZGLAS to samo i iskljucivo znaci to sto i samo ime govori a to je RAZGLAS, bio manji ili veci ili kakav god. I nikakve veze nema sa MUZICKOM PRODUKCIJOM osim u smislu da na razglasu moze da se reprodukuje bilo sta pa i produkti muzicke produkcije!

Druga stvar - jako bitna! Ono sto ti predlazes nije razglas ili konkretno tvojim recima "manji razglas" nego 2.1 sistem za kompjuter i to loseg kvaliteta i ranga cak i za kompjuterske potrebe (kosta manje od 30 US dolara!).

Nije isto misliti i napisati drugacije! Ako si mislio tako onda tako i napisi! Kako god - taj i takav 2.1 zvucni sistem nikako nije adekvatan za muzicku produkciju, donosi vise stete nego koristi, mnogo vise stete!!! Sto znaci da pogresno savetujes! Pogresan savet, bez obzira na verujem dobru nameru!, moze doneti mnogo stete, narocito nekome ko tek pocinje tom problematikom da se bavi!

Citat:
Kovacevic Vladimir: ...
@Sceka
Sav teoretsko-praktični produkcijski proces u finalnom produktu - dolazi do naših ušiju (posredstvom nekog Audio uređaja) i tad se vrši provera produkta.
Slušao sam neke vrhunski urađene snimke u produkcijskom smislu, koje su zvučale loše, jer je parametre prilikom snimanja podešavao snimatelj - po svom ukusu i sluhu, za slušaoce različitog (ne)ukusa.

Hoću reći: uvažavajući tuđa mišljena, iskustva i struku, da se, ipak, ne mogu davati tako hrabro - velike izjave.

Pozdrav

Covek nije pitao za "proveru finalnog produkta" vec za "tools" koji se koristi za STVARANJE BUDUCEG FINALNOG PRODUKTA. Covek pocinje da se bavi stvaranjem i postavio pitanje/temu trazeci savet u vezi dela tehnike u procesu, vrlo bitnog dela tehnike!!!

Ova boldovana recenica je paradoksalna samo tako. Ne moze biti vrhunsko a da zvuci lose! A narocito kad se ne kaze u kom smislu lose. I po kom kriterijumu lose. I ko je taj sto kaze da je nesto lose? Da bi neko mogao da za nesto kaze da je lose mora da bude autoritet po tom pitanju da bi mu se verovalo. Sto podrazumeva dugogodisnje profesionalno bavljenje tom problematikom a pozeljno je da ima radove za sobom, svoje radove, priznate radove, da bi mu se jos vise verovalo! Da bi uopste mogao da bude neko ko ima pravo da da takav sud - lose, dobro! Ako si ti taj - kazi na osnovu cega si ti taj?!

Mada se meni cini da je pre rec o "meni se svidja ili meni se ne svida" varijanti, bar sto se tice boldovane recenice.

Ako ima jos neka nedoumica, tu sam da odgovorim. Hvala.


Pozdrav!
[ petar.webdesing98 @ 24.08.2012. 13:34 ] @
Ja se stvarno izvinjavam... Nisam hteo da vas posvađam!

***

I šta sada? Da uzmem ove Presonus-ove ili da uzmem neke skuplje (do 50E * od AKG-a ili Audio Technica (u Mitros-u ih ima na kilo) )?

Pozdrav od Petra... (from the grad Loznica )
[ Sceka @ 24.08.2012. 13:46 ] @
^Niko se ne svadja. U pitanju je kreativan razgovor a za dobrobit onih koji citaju i bave se/pocinju da se bave muzickom produkcijom, sto je i naziv foruma.

Uzmi za sto vise para. Koliko god para das, sto vise to bolje. AKG za slusalice, vrlo dobro to radi.


Pozdrav!
[ petar.webdesing98 @ 24.08.2012. 14:22 ] @
OK... Možda AKG K77 (link je samo za prikazivanje proizvoda, ne reklama firmi!)
[ Kovacevic Vladimir @ 24.08.2012. 16:29 ] @
Nepotrebna rasprava.

Da se malo vratimo, pa pogledamo postove:
Citat:
petar: Pošto sam početnik u nekoj kao muzičkoj produkciji (snimam neke cover-e i tako...) želeo bih da mi kažete da li slušalice mogu da zamene monitore (za neko vreme, dok ne skupim za monitore) ?


Kažem to je samo za početak, i molim vas da mi preporučite neke slušalice do 50E...


Citat:
Vladimir
Pre bih kupio neki manji razglas (do 40 W) kao prelazno rešenje, nego skupe slušalice.
Privatno mišljenje.


@Sceka
Ako insistiraš na pravu Tvoje kompetencije - uvažavam!
Ali, molim - bez previše znakova uzvika (!) (nije svojstveno struci).

Pozdrav



[ krgo @ 24.08.2012. 18:13 ] @
Višesatno slušanje muzike putem slušalica je jako zamorno. Slušalice koje si naveo su dovoljne za neku kućnu upotrebu, naravno uz odgovarajuće pojačalo. Pretpostavljam da se produkcijom baviš preko računara pa se postavlja i pitanje zvučne kartice i još nekih faktora. Ja lično bih se uvek opredelio za neke jeftinije link monitore pre nego za slušalice, pa kad se skupi novaca od produkcije, onda nešto bolje.

[ Sceka @ 24.08.2012. 22:07 ] @
Citat:
krgoVišesatno slušanje muzike putem slušalica je jako zamorno. Slušalice koje si naveo su dovoljne za neku kućnu upotrebu, naravno uz odgovarajuće pojačalo. Pretpostavljam da se produkcijom baviš preko računara pa se postavlja i pitanje zvučne kartice i još nekih faktora. Ja lično bih se uvek opredelio za neke jeftinije link monitore pre nego za slušalice, pa kad se skupi novaca od produkcije, onda nešto bolje.

Vrlo tacno, ovo boldovano. Medjutim, da bi se krenulo u "posao" sa produkcijom konkurencija je ogromna i jedino kvalitet onoga sto se uradi moze biti konkurentan na nasem trzistu.

Zasto je konkurencija ogromna? Prosto, u danasnje vreme kad je tehnika "nikad jeftinija" situacija je sledeca - svako ko ima iole pristojan kompjuter se bavi nekom verzijom "stvaranja" muzike pa tako i produkcijom. Naravno, danasnji programi koji se lako 'nabavljaju' potpomazu tom trendu. Zasto je to trend? Zato sto se u medijima isticu estradne "zvezde" kao jedini koji imaju dobru garderobu, dobar automobil, svoj stan, putuju, provode se, zive bezbrizno... I politicari su tu negde ali za bavljenje politikom teba mnogo ulaganja, mnogo vise od jednog kompjutera tako da se to zanemaruje kao opcija. Kad se to uporedi sa statusom roditelja, a neminovno je poredjenje necega sto je svakodnevica!, stupa na scenu iluzija tipa "koliko je tesko baviti se ovim kad je evidentno da masa bolida odlicno zivi od toga"! I to je ok, rezonovanje je po malo logicki ispravno iako potpuno netacno ali ljudsko bice ide linijom manjeg otpora tako da iluzija pobedjuje. Da ne idem dalje, ovo je dovoljno, neko ce reci 'i previse'.

Da bi se uslo u sve to i bio konkurentan u tom moru mladih koji se time bave, jedino kvalitet moze da bude pretpostavka nekakve prohodnosti na tom planu.Svi su slicnih polaznih osnova kako tehnicki tako i muzicki pa je to jedina solucija koja moze nesto da pomeri.

Kvalitet je lakse ostvariti ako se ima dobra muzicka osnova ali to je druga prica i malo cu bataliti to jer je tema tehnika. Znaci, kavlitet je lakse ostvariti ako se ima dobra tehnika. Kompjuter je tu, zajedno sa postojecim mogucnostima nabavke skoro svega sto postoji od softvera. Da sada zanemarimo cak i baratanje svim tim programima jer je to preobimno... Dolazimo do mozda najbitnije stavke u celom prcesu od stvaranja do finalnog proizvoda a to je kako to zvuci na kraju. da bi zvucalo na kraju dobro, mora da se ima dobra/sto bolja/odlicna kontrola tokom procesa svaranja. A tu dolazimo do sustine problema kao i same teme.

Poenta je u tome da se fizicki cuje sto vernije onome sto je u stvari. Znaci, ako se slusa vokal, na primer a to vazi za sve i za svaku muziku!, to sto se slusa mora da bude janpribliznije originalu kako izvora (samog glasa) tako i da se drzi pod kontrolom svaki momenat korekcije/procesovanja tog istog vokala. A to je moguce samo dobrim "slusanjem" u kojoj je najbitniji monitoring onoga sto se radi. U svetlu toga se pojavljuje i pitanje eve teme a to je u stvari "kako izvesti to da za malo para imam nejrealnije moguce slusanje dok radim/stvaram". Odgovor je naoko jednostavan - pa kupi dobar monitoring i resena stvar! I to je tacno da nije jedne "sitnice" koja zagorcava zivot po tom pitanju, a to je cinjenica da dobar monitoring mnogo kosta a kad neko pocinje to je cesto odlucujuci faktor po mnogim pitanjima pa, razumljivo, i monitoring spada u to!

Kako pomiriti "i jare i pare"? Nikako, ali moze da se ublazi kriza tako sto ce da se izbegne sve ono sto toliko lose utice na kvalitet da konacni prizvod ugrozava do te mere da se izgubi posao koji donosi novac od koga moze da se kupi bolje!

U ovom konkretnom slucaju je rec o tome da je bolje/korisnije/pametnije/jeftinije/prakticnije/svrsishodnije... koristiti slusalice koje imaju frekventni raspon dovoljan za rad i realnije su od alternative! Kao trenutno resenje, svake slusalice koje su u rangu 60 do 100 eura je bolje imati/koristiti/kupiti nego za iste pare bilo koje zvucne kutije, a narocito treba "bezati glavom bez obzira" od kompjuterskih i slicnih namera "plastikanera" jer to oze samo da kako drasticno uspori rad tako i da garantovano krajnji rezultat bude losiji od onoga koji se dobija upotrebom dobrih ili bar korektnih slusalica.

Zasto sam se ovoliko raspisao? Pa zato sto se veoma olako pristupa problematici muzicke produkcije a rezultira svakakvim "djubretom" koje slusamo svakodnevno! A mene to pocinje stravicno da iritira, pa zato i reagujem ovako - cini se dugackum postom a u stvari nisam ni zagrebao bitne cinjenice/faktore/elemente/varijante... problematike.

Evo ovako. Ko je zainteresovan mogu da organizujem dolazak kod mene u Studio pa da vidimo/se vidi sta je ozbiljna tehnika i kako se to ozbiljno, profesionalno, radi, sta je sta, sta su prioriteti, kakva je postavka principa, kako se pristupa odredjenim sekvencama postupka, pravilno tretiranje tehnike, ljudski faktor i odnos prema muzicarima kao i "klijentima"... a sve ne bi li neko izvukao neku korist u buducem radu, bavljenu muzickom produkcijom! Pa koliko vremena imam, a imamdosta jer sam "sam svoj gazda", a volje i zivaca za tako nesto kod mene ne nedostaje. :) Hvala.


Pozdrav!
[ petar.webdesing98 @ 25.08.2012. 11:26 ] @
I šta sada? Confused!
[ Kovacevic Vladimir @ 26.08.2012. 08:55 ] @
No confusion!

Samo se treba držati nekih principa:
- od jednostavnijeg ka složenom
- od lakšeg ka težem
odnosno: princip postupnosti, kako u učenju, upoznavanju osnovnih principa procesa i upotrebe opreme, tako i postupno dopunjavanje opreme u zavisnosti od raspoloživog novca.

Konfuzija nastaje, kada se pomešaju realne sposobnosti, kada se radi u neskladu: znanja, veštine, talenta, mogućnosti i najčešće višak realnog kriterijuma...bla, bla, bla...ali to nije tema.

Pozdrav
[ Sceka @ 26.08.2012. 14:12 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: ...odnosno: princip postupnosti, kako u učenju, upoznavanju osnovnih principa procesa i upotrebe opreme, tako i postupno dopunjavanje opreme u zavisnosti od raspoloživog novca. ;)

...

Upravo tako, obrati paznju na ono sto je naznaceno/akcentovano/boldovano/podvuceno u citiranom, procitaj pazljivo celu stranu (nije mnogo za citanje!) i sve ce ti biti jasno.


Pozdrav!
[ Filip_ @ 30.08.2012. 17:46 ] @
Uzmi Akg K 77 (one su cca. 50e). Ali znaj da ce vise od 2-3 sata konstantnog rada biti zamorno. Monitori ispod 200e ti nece vrsiti posao kako ocekujes.
Opet je bitno i koju zvucnu kartu imas.

Pozz.
[ boyan3001 @ 30.08.2012. 18:07 ] @
Za potrebe monitoringa, bilo preko slusalica ili preko monitor-zvucnika, je bitno da imas striktan opseg rada izmedju 20Hz i 20kHz. Nikako preko.
Slusalice i zvucnici koji su sposobni da repordukuju i vise frekvencije od 20kHz su za slusanje, a ne audio-produkciju ili bilo kakav rad u studijima.
Nase trziste je po svom mom dosadasnjem iskustvu jako nepovoljno za kupovinu bilo kakve kvalitetnije audio tehnike. Ono sto kod nas kosta u cenovnom rangu o kome ti pricas, negde u inostranstvu bi mogao naci i po 30-40% jeftinije. A sve sto je iole veca klasa kod nas je jos vise precenjeno. Ortak jedan koji se bavi audio produkcijom je prosle godine uzeo Sennheiser HD280, ovde ga je kostao negde oko 100e tada. Te sluske su sjajan izbor za takve stvari koje tebi trebaju. Ako imas nacina da dodjes do njih van zemlje, mozes ih mislim naci za oko 50e.
[ Filip_ @ 31.08.2012. 04:55 ] @
Boyan
Citat:
boyan3001: Za potrebe monitoringa, bilo preko slusalica ili preko monitor-zvucnika, je bitno da imas striktan opseg rada izmedju 20Hz i 20kHz. Nikako preko.
Slusalice i zvucnici koji su sposobni da repordukuju i vise frekvencije od 20kHz su za slusanje, a ne audio-produkciju ili bilo kakav rad u studijima.


LoL. Pa kako ce da cujes zvuk ispod 20Hz ili iznad 20kHz kada ljudsko uho ne moze da registruje? Covek ( samo u mladjim godinama) cuje u opsegu od 20 Hz do 20kHz. Ne razumem podelu da su slusalice koje "reptodukuju" zvuk iznad 20kHz za slusanje muzike. Po kom kriterijumu kada covek ne cuje iznad tj. to je ultrazvuk. I kad pise to na kutiji, nicemu ne sluzi sem sto je jeftini marketinski trik da se "navuce raja".


Pozz.
[ boyan3001 @ 31.08.2012. 12:04 ] @
A zasto bi se bilo ko trudio da prvi opremu sposobnu da reprodukuje van naseg cujnog opsega, ako to nema nikakvog uticaja na ono sto slusas? Nesto cisto sumnjam da bi neko ulagao u istrazivanja i razvoj tehnologije, samo da bi prodao bolji marketinski trik. Zar ne?
[ Filip_ @ 31.08.2012. 17:46 ] @
Ne znam kakvog uticaja na cujnost imaju slusalice koje na primer mogu da reprodukuju zvuk od 25kHz kada taj zvuk ne mozemo registrovati. Marketing je cudo, bitno je da se na kutiji napise sto veca brojka, to prodaje proizvod kod mase (bilo jacina zvucnika, opseg koji reprodukuje...). No sve ovo je offtopic...

P.S. - Prilikom produkcije (vecine pravaca, ne govorim za neke ektreme u nekim pravcima DubStep-a kada se ide do 20-30Hz kod Subbass-a) se sece sve ispod 50Hz, a kod gornje granice se skoro nikad ne ide iznad 15Khz. Sve se obicno "desava" izmedju 100Hz i 10Khz. No kao sto rekoh offtopic rasprava. Mada je konstruktivna, a i normalna, zato sam i napisao ovaj post.


Pozz.
[ Sceka @ 01.09.2012. 14:33 ] @
Sennheiser HD280 - su slusalice za DJ varijantu "Professional DJ Headphones..." i nisu namenjene ni za sta drugo, a narocito ne za Muzicku Produkciju gde se trazi zadovoljavanje nekih drugih aspekata.
http://www.sennheiserusa.com/p...j-headphones-HD-280-PRO_004974

AKG K 77 - su slusalice koje po karakteristikama, i u praksi, mogu da zadovolje potrebe Muzicke produkcije. Ne proizvode se vise ali se mogu naci u prodavnicama.
http://www.akg.com/site/produc...067,nodeid,2,_language,EN.html

AKG K 141 Studio - su slusalice koje su najvise koriscene u nasoj zemlji (i u celoj bivsoj SFRJ) u studijima, kao i u Evropi, i pokazale se kao skoro nezamenjive kod snimanja vokala kao i kao kontrola pri miksu. Najpoznatije i najcuvenije su po lakoci visesatnog koriscenja, kako fizicki tako i tehnicki. Ne proizvode se vise ali se mogu naci u prodavnicama.
http://www.akg.com/site/produc...254,nodeid,2,_language,EN.html

AKG K 141 MK II - su slusalice koje su nasledile K 141 Studio i dosta se koriste iako se malo razlikuju - nebitna razlika osim za nekoga ko je bas navikao zbog dugogodisnjeg koriscenja K 141 Studio slusalica. Aktuelne su i ima ih u prodavnicama.
http://www.akg.com/site/produc...061,nodeid,2,_language,EN.html


Pozdrav!



[Ovu poruku je menjao Sceka dana 01.09.2012. u 21:35 GMT+1]
[ boyan3001 @ 02.09.2012. 02:38 ] @
Pusti Amere, oni su rodjeni debili, kod njih se proizvod prodaje na zvucnost. Ovo bi bilo malo relevantnije ipak:
http://en-de.sennheiser.com/search?c=11
http://en-de.sennheiser.com/search?c=12
http://en-de.sennheiser.com/hd-280-pro
[ Sceka @ 02.09.2012. 13:24 ] @
Tema je "Studijske slusalice umesto monitora" na forumu "Muzicka produkcija" tako da nije mesto konstatacijama tipa "Pusti Amere, oni su rodjeni debili".

Ti pomenu "relevantnost". Po cemu si ti relevantan da sudis o slusalicama ili uopste o radu u studiju i uopste o Muzickoj produkciji? Nista licno, samo me zanima, jer je bitno za temu i forum, na osnovu cega pricas.


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 02.09.2012. 15:09 ] @
Nije ni mesto povrsnosti, tako sto ces suditi o nekim slusalicama na osnovu reklame na jednom linku. Ja sam ti stavio link sa evropskog Sennheisera, da bi video da za isti proizvod stoje ne bas identicne informacije.
Nemam ja nista protiv AKG-a da se razumemo, sve su to sjajne sluske i dobre renomirane kuce koje ih razvijaju. Samo nemoj da se bavis ovako trivijalnim diskreditovanjima tipa, evo vis' to su DJ sluske, znaci cao one nemaju sta da traze ovde. Diskreditujes samog sebe, jer se danas masovno koriste kao jedno od best-buy resenja na tom polju.
Btw, dobile su od skora zamenu, HD380 nisu klasa iznad kao sto broj sugerise, nego su zamena za HD280 koji se povlaci iz prozivodnje.

Inace, Sceka, mislim da nisam duzan nikome da dokazujem svoju kompetentnost ovde da bih ucestvovao u diskusiji.
[ Filip_ @ 02.09.2012. 15:36 ] @
Sve vise se vidi da je, barem ova deo foruma, otisao ********pocelo je predlaganje slusalica po fazonu "nisam probao, ali ono sto pise je ok"...Akg ili Sennheiser...nije bitno koji od njih, vec koji od njihovih modela...



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 02.09.2012. u 16:57 GMT+1]
[ boyan3001 @ 02.09.2012. 16:03 ] @
Ne znam kako vi ostali, ali ja sam prosle godine svasta isprobavao kad sam sebi trazio nove sluske. Izmedjuostalog i ovaj HD280 i par AKG-ova. Vrlo je tesko nekad uociti razliku izmedju modela iste klase na prvo slusanje. U takvim slucajevima su potrebni sati slusanja da bi se cule kljucne razlike... ili uvo sa bar decenijskim iskustvom u studijima, sto moje nije svakako.
[ Sceka @ 03.09.2012. 11:54 ] @
Citat:
boyan3001: ...
Diskreditujes samog sebe,...
....

Citat:
boyan3001: Ne znam kako vi ostali, ali ja sam prosle godine svasta isprobavao kad sam sebi trazio nove sluske. Izmedjuostalog i ovaj HD280 i par AKG-ova. Vrlo je tesko nekad uociti razliku izmedju modela iste klase na prvo slusanje. U takvim slucajevima su potrebni sati slusanja da bi se cule kljucne razlike... ili uvo sa bar decenijskim iskustvom u studijima, sto moje nije svakako.

Pazi, sam kazes ovo sto sam citirao. Opet ponavljam, ovo je forum "Muzicka produkcija" i tema "Studijske slusalice umesto monitora" i ne spada u varijantu Madzone kad su diskusije u pitanju. Ovde je poenta pomoci mladim ljudima u nedoumicama koje se ticu Muzicke Produkcije sto podrazumeva drugaciji pristup od diskusija na bazi licnih afiniteta amaterskog dozivljaja muzike. Zato je bitno da se zna na osnovu cega se nesto kaze, ko stoji iza onoga sto moze da se procita - da bi se eliminisalo ono sto je smetnja bavljenju Muzikom na profesionalan nacin, sto podrazumeva Muzicka Produkcija, a smeta, veoma smeta ono sto vec rekoh a to je, da ponovim, licni afinitet amaterskog dozivljaja muzike. A na bazi onoga sto si sam rekao, a ja citirao, tvoje pisanje spada u licni afinitet amaterskog dozivljaja muzike sto nije relevantno za temu, ni za forum "Muzicka Produkcija".

Inace, vrlo je moguce na prvo slusanje uociti sve sto je potrebno za ocenu slusalica i to u veoma kratkom vremenskom intervalu. A dobro si primetio da je za to potrebno "uvo sa bar decenijskim iskustvom u studijima" sto tvoje, kako sam kazes, nije. Moje uvo, oba, ima vise od 3,5 puta toliko iskustva u studijima (vise od 35 godina studijkog rada kao Snimatelj i Producent) tako da imam preduslove da ono sto napisem bude tacno.

To je inace veliki problem, naime, kad neko pocinje da se bavi necim sto spada u profesionalne vode a podrazumeva drugaciju osnovu, pristup, rad, tehniku, znanje, iskustvo... od amaterskog bavljenja istim - dolazi u situaciju greske u osnovi koja je rezultat usvajanja pogresnih saveta. A to vrlo otezava napredak i greske koje nastaju na takav nacin se jako tesko ispravljaju kasnije. Da bi se to predupredilo mora se reagovati na pravi nacin odmah u startu a jedini nacin je ukazivanjem na te greske a na bazi kredibiliteta onoga koji ukazuje.


Pozdrav!
[ Sceka @ 03.09.2012. 11:59 ] @
Citat:
Filip_: Sve vise se vidi da je, barem ova deo foruma, otisao ********pocelo je predlaganje slusalica po fazonu "nisam probao, ali ono sto pise je ok"...Akg ili Sennheiser...nije bitno koji od njih, vec koji od njihovih modela...



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 02.09.2012. u 16:57 GMT+1]

Pa doprinesi konstruktivno jer imas osnovu, bar tako pise - "Student VISER-a: smer Audio i Video tehnologije" - sto je u sustini dovoljo da mozes da ucestvujes sa formalim znanjem koje ima svoju tezinu! :)


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 03.09.2012. 12:54 ] @
Sceka, jesi li ti testirao HD280?
I mozes li mi objasniti ono sto sam pitao na prethodnoj strani, koji je razlog da se studijska oprema drzi u rasponu od 20Hz do 20kHz, dok hi-fi oprema radi u daleko sirim opsezima? Nemojte mi samo reci da je u pitanju marketing, jer je to jako neozbiljno.
[ Sceka @ 03.09.2012. 19:48 ] @
HD280 slusalice su zatvorene, ne propustaju nista sa strane, ne bukvalno ali je svedeno na najmanju mogucu meru. Koriste se za specificne potrebe, recimo, bubnjari rado koriste sto zatvorenije slusalice da bi sto bolje culi matricu u odnosu na izvorni zvuk/signal bubnja dok sviraju. Kao i za eliminaciju "izlaska" klika iz slusalica a "ulaska" u snimak, treba znati da se pri snimanju bubnjeva koristi prilican broj vrlo osetljivih mikrofona, u isto vreme, jer se snima svaki element bubnjeva posebno, plus overhedi, plus ambijetalni mikrofoni (po potrebi i u zavisnosti od mogucnosti, zavisi kolika i kakva je prostorija u kojoj se snimanje obavlja).

DJ varijanta koriscenja je slicna opisanom kod bubnjara jer na nastupima moraju da imaju sto bolju kontrolu onoga sto rade (priprema sledeceg seta zvukova, matrica...) a to je bolje kad su slusalice sto zatvorenijeg tipa, da propustaju sto manje okolnog zvuka.

Za studijsku varijantu u smislu Produkcije se ne upotrebljavaju jer su previse zatvorene, znaci kontra efekat u odnosu na gore opisane slucajeve. Slusalice se inace u Muzickoj Produkciji pri radu u Studiju retko upotrebljavaju a kad se to cini svrha je kontrola dotadasnjeh rada i to kao jos jedan isvor zvuka. U studiju se uglavnom koristi najmanje dva seta , zargonski, kutija (zvucnih kutija). Velike i male, opet zargonski iako tacno oslikavaju velicinu i snagu. Velike kutije su uvek dalje, male blize a u nekim studijima su u istom nivou, zavisi od velicine rezije, opet zargon, rezija znaci ono sto se u narodu obicno podrazumeva pod pojmom Studio pa da malo to pojasnim.

Studio se deli na, najmanje, dve prostorije. Kontrolna soba (Control Room) i Studio. Moze da ima i vise prostorija ali je to sada nebitno. U Reziji (Control Room) se nalazi sva tehnika koju narod poistovecuje sa pojmom Studio, obicno! A u Sudiju su mikrofoni, gitarska pojacala, po nekada koncertni klavir... i tu su izvodjaci koji se snimaju, vokali (pevaci) i ostali instrumentalisti, giraristi, violinisti, duvaci... prema potrebi kompozicije.

Da ilustrujem to sto pricam postavicu neke snimke, nazalost ovde nemam (javljam se od kuce) slike 'mog studija' u Kosutnjaku ali imam slike studija u kome povremeno radim a trenutno vazi kao najbolji na nasim porstorima, Pink Studio.

Control Room (Rezija)





Studio



Mislim da se jasno vidi o cemu se radi. Cak se vide i slusalice, na stolu - levo, koje sam pomenuo i preporucio. Sto = zargonski naziv za Mix Pult, Mixetu... :) Vide se i u Studiju, okacene na pojacalo za slusalice, desno! :)

Citat:
...koji je razlog da se studijska oprema drzi u rasponu od 20Hz do 20kHz, dok hi-fi oprema radi u daleko sirim opsezima? Nemojte mi samo reci da je u pitanju marketing, jer je to jako neozbiljno.

Boldovano - to jednostavno nije tacno. Odnosno, previse je komplikovan odgovor i nije mesto u ovoj temi. Ali... sta ti mislis, ako je tako kako kazes, zasto bi postojala potreba da se kuci ima uredjaj/uredjaji koji su tehnicki u stanju da reprodukuju nesto sto ne moze da izadje iz Studija? A ono sto se slusa kuci, i uostalom bilo gde drugo, je produkt onoga sto se radi u studiju/studijima. Znaci, ja kad radim nesto u studiju ogranicen sam, kako kazes, tehnicki pa kad zavrsim dam ti da to slusas na opremi koja moze vise od toga sto sam ti dao? Logika? Ima li tu logike? :)

Ili razmisli malo o sledecem. Po tvojim recima, ja radim sa opremom koja je neretko vredna prilican broj stotina hiljada eura stvarajuci muziku koju neko kuci za neuporedivo manju cenu tehnike slusa to na uredjajima koji su jeftini a sa vecim rasponom, mogucnostima, kvalitetom... Ima li tu neke logike ili nema?! :)


Pozdrav!

EDIT
Zaboravih da odgovorim na prvo pitanje. Da testirao sam te slusalice, u radu, pri snimanju.



[Ovu poruku je menjao Sceka dana 03.09.2012. u 21:03 GMT+1]
[ boyan3001 @ 03.09.2012. 22:26 ] @
Pa ne znam koji je razlog, samo primecujem stvari. Nisam video studijske monitore ili slusalice za monitoring koje idu u neke bahate opsege preko nekih 24kHZ recimo, ali zato hi-fi oprema obavezno probija taj opseg i to ohoho. Inace pre nekih godinu i vise dana kada sam sebio trazio sluske, naleteo sam bio negde na Netu na vrlo detaljno objasnjenje ovoga problema, ali ne bih umeo sad da se tacno prisetim cele price i logike. Ali znam da to nije bezveze. A napisao sam coveku da treba da se drzi tog uzeg opsega, jer te slusalice koje je naveo u svom prvom postu po karakteristikama vise deluju kao hi-fi, nego kao studijske.
Ustvari ono sto je najbitnije, nije niko naveo, da takve studijske slusalice ili monitori treba da imaju sto ravniji opseg.
I da, na kraju, to sto je HD280 zatvorenog tipa, ne diskredituje ih automatski kao slusalice za monitoring. Prvo, jasno mi je da se u pravom muzickom studiju slusalice retko koriste i da se sve prati preko monitora. Ali brate, ne sedimo svi u muzickom studiju koji je izvanredno izolovan, nista nezeljeno ne rezonira i pritom svi cute ko u crkvi. Za kucne uslove su zatvorene slusalice cak realnije resenje.
Ja ove sluske sto sam izabrao na kraju su potpuno otvorene i gotovo da nista ne uticu na spoljni zvuk. Sedim pored kompa sa ultra tihim ventilatorima i svejedno ga opet malo cujem zbog otvorenih sluski. Ne cuje se komp kada slusalice malo pojacas, ali npr ako slusam neki tih instrument solo, buka sa kompa se itekako lepo mesa. A da ne govorim kako se cuje kad je otvoren prozor ili postoji neka druga slicna buka. Nisu te sluske dzaba popularne.
[ Filip_ @ 03.09.2012. 22:29 ] @
Citat:
Sceka: Pa doprinesi konstruktivno jer imas osnovu, bar tako pise - "Student VISER-a: smer Audio i Video tehnologije" - sto je u sustini dovoljo da mozes da ucestvujes sa formalim znanjem koje ima svoju tezinu! :)


Pozdrav!


:)

Jos 1 ispit, diplomski i the end. Rekao sam zacetniku teme sve sto sam imao, malo i ucestvovao u raspravi oko opsega preko 20kHz i to je to. Ne treba pisati romane kada covek (clan:Petar webdesign) pita prosto pitanje: "Koje slusalice za pocetak do 50 evra?". Btw, drago mi je da si detaljno izlozio svoj stav i opisao osnovne postavke monitoring-a u studiju, mada mislim da ce covek sad da se zbuni :)

Pozz :) .

[ Sceka @ 04.09.2012. 11:23 ] @
Citat:
Filip_: :)

Jos 1 ispit, diplomski i the end. Rekao sam zacetniku teme sve sto sam imao, malo i ucestvovao u raspravi oko opsega preko 20kHz i to je to. Ne treba pisati romane kada covek (clan:Petar webdesign) pita prosto pitanje: "Koje slusalice za pocetak do 50 evra?". Btw, drago mi je da si detaljno izlozio svoj stav i opisao osnovne postavke monitoring-a u studiju, mada mislim da ce covek sad da se zbuni :)

Pozz :) .

Koji jos jedan ispit, sta je tema za diplomski? :) Ne treba pisati romane, naravno, ali je dobro kad se na javnom forumu u podforumu koji bi trebalo da sluzi sa one koji zele necim da se bave, ili se vec bave, sto spada u profesionalno bavljenje (sam naziv to govori!) Muzickom Produkcijom po nekada ima informacija koje su u skladu sa tim. Koristice nekima koji citaju a stidljivi su da pitaju, recimo, kao i drugima. Nemam nista protiv pitanja tipa "Kako da spojim DJ miksetu sa kompjuterom nebi li kuci mogao da..." ali mislim da to ne spada u nesto sto je Muzicka Produkcija, odnosno, ne da mislim nego to definitivno nije. Znam da muzicki profesionalci koriste neke druge, usko strucne, forume (i ja to radim) ali se trudim da moj omiljeni ES forum bar malčice unapredim u smislu Muzicke Produkcije a na lagan, svima razumljiv i prihvatljiv nacin.

Kad bi bilo vise aktivnih ucesnika tvog profila bilo bi mnogo interesantnije, poucnije, korisnije... nego ovako kad se sve svodi na slucajno pojavljivanje pravih pitanja koje je vezano za Muzicku Produkciju. Formalno znanje koje posedujes je vrlo korisno po svim pitanjima a kad se na to doda iskustvo iz prakse - moze da bude vrlo, vrlo korisno svakome ko namerava da se Muzickom Produkcijom bavi kao profesijom a i onima koji bi da razjasne nedoumice u vezi toga. Samo je stvar u tome da li te mrzi ili ne, visak ne moze da bude, nikako. :)

Citat:
boyan3001: ... Nisam video studijske monitore ili slusalice za monitoring koje idu u neke bahate opsege preko nekih 24kHZ recimo, ali zato hi-fi oprema obavezno probija taj opseg i to ohoho. ...

Kako probija i to ohoho taj opseg, odnosno, na koji nacin imas to saznanje? Cuo si to, mislim fizicki cuo/doziveo, ili si procitao o tome? Vrlo bitan podatak.

Citat:
boyan3001: ...
I da, na kraju, to sto je HD280 zatvorenog tipa, ne diskredituje ih automatski kao slusalice za monitoring. Prvo, jasno mi je da se u pravom muzickom studiju slusalice retko koriste i da se sve prati preko monitora. Ali brate, ne sedimo svi u muzickom studiju koji je izvanredno izolovan, nista nezeljeno ne rezonira i pritom svi cute ko u crkvi. Za kucne uslove su zatvorene slusalice cak realnije resenje.
Ja ove sluske sto sam izabrao na kraju su potpuno otvorene i gotovo da nista ne uticu na spoljni zvuk. Sedim pored kompa sa ultra tihim ventilatorima i svejedno ga opet malo cujem zbog otvorenih sluski. Ne cuje se komp kada slusalice malo pojacas, ali npr ako slusam neki tih instrument solo, buka sa kompa se itekako lepo mesa. A da ne govorim kako se cuje kad je otvoren prozor ili postoji neka druga slicna buka. Nisu te sluske dzaba popularne.

Da, diskredituju po vise osnova a ne samo po otvorenosti. Naporne su za cestu, svakodnevnu upotrebu. Nerealne su i to vrlo za koriscenje u monitoring smislu. Fizicki stvaraju utisak 'gluve sobe' i kada nisu ukljucene sto psiholoski negativno utice na coveka jer to nije prirodna sredina covecija. Snaga im je veca nego sto je pozeljno za relaksiran rad. Reverbi se nerealno/pogresno cuju. Planovi su u prilicnoj meri svedeni na minimum, skoro da ih nema - tesko ih je definisati (prvi plan, drugi plan, treci plan, ostalo) sto mnogo otezava rad. I ne mogu da budu bolje/realnije resenje u kucnim uslovima jer se ne radi o slusanju muzike na amaterskoj osnovi (razonoda, ljubitelj...) vec o kucnoj varijanti Muzicke Produkcije, stvaranje Muzike - a to menja postavku svega u snovi! I tako, samo su nabrojani neki detalji koji mnogo smetaju pravilnoj upotrebi pri radu u Muzickoj Produkciji.

Naravno da ne sede svi u Studiju ali i ne bave se svi Muzickom Produkcijom - a to je poenta svega pisanog. Opet moram da ponovim, nije bitno tvoje iskustvo, zelje, prohtevi, standardi, mogucnosti..., tebe kao klasicnog kucnog konzumenta Muzike jer nikakve veze nema sa postavljenim pitanjem zato sto se pitanje odnosi na kontretnu situaciju koja je van okvira u kome se ti kao obican, standardan slusalac, kucni konzument Muzike, nalazis/spadas. Zato nisu relevantna tvoja iskustva. Bila bi relevantna na nekom drugom forumu i nekoj drugoj temi, ovde ne.

I to sve bez ikakvog licnog smisla, nista licno nema u onome sto sam napisao. Samo cinjenice koje objasnjavaju citaocima o cemu se radi.


Pozdrav!
[ boyan3001 @ 04.09.2012. 19:37 ] @
To kakav sam ja slusalac, cime se bavim i sta znam o muzickoj produkciji ti ne znas i ne mozes da tvrdis na osnovu mojih par postova. Mozda ne sedim svaki dan u skupim hi-end studijima, ali nisam bas ni veverica i mnogo toga znam o audio sistemima.
Momak je pitao da li moze slusalicama da zameni monitore, bar do daljnjeg. Nesto mi govori da ne pravi sebi skup hi-end studio, nego da radi u kucnim uslovima. Koliko su tu onda zatvorene sluske realna stvar, neka uzme lepo pa sam proceni na osnovu naseg pisanja. A i danas kad se kaze muzicka produkcija, za neke ljude je pojam vrlo sirok i rastegljiv.
[ Filip_ @ 04.09.2012. 20:13 ] @
Citat:
Sceka:Koji jos jedan ispit, sta je tema za diplomski? :) 
Jos Ozvucavanje, a za diplomski se dvoumim izmedju nekog DAW-a (najverovatnije Ableton i primene njegovih internih VST ) i nekog poznatog hardverskog komada reverb-a ili eq-a.

Citat:
boyan3001:  A i danas kad se kaze muzicka produkcija, za neke ljude je pojam vrlo sirok i rastegljiv.
Delimicno se samo slazem...za neke ljude to vazi, a za neke ne. Imao sam predmet Muz. Produkcija (jedno-semestralni) kod prof. i producenta Djordja Petrovica i tacno se zna sta se prica i oko cega se polemise i uci u okviru istog predmeta.

Citat:
Sceka:Kad bi bilo vise aktivnih ucesnika tvog profila bilo bi mnogo interesantnije, poucnije, korisnije... nego ovako kad se sve svodi na slucajno pojavljivanje pravih pitanja koje je vezano za Muzicku Produkciju. Formalno znanje koje posedujes je vrlo korisno po svim pitanjima a kad se na to doda iskustvo iz prakse - moze da bude vrlo, vrlo korisno svakome ko namerava da se Muzickom Produkcijom bavi kao profesijom a i onima koji bi da razjasne nedoumice u vezi toga. Samo je stvar u tome da li te mrzi ili ne


Iskreno clan sam jednog stranog i jednog naseg foruma koji su usko vezani za audio oblast, odakle ucestvujem i ucim pomalo sta i kako. Sto akustike kao nauke, sto produkcije, instrumenata...etc.
Ovaj forum mi je drag, nekoliko puta mi je u proslosti pomogao oko nekih stvari vezanih za bezbednost na racunaru, s toga ga povremeno posetim i pregledam u zelji da pomognem nekom clan-u.

Pozz.
[ Sceka @ 05.09.2012. 12:42 ] @
Citat:
Filip_: Jos Ozvucavanje, a za diplomski se dvoumim izmedju nekog DAW-a (najverovatnije Ableton i primene njegovih internih VST ) i nekog poznatog hardverskog komada reverb-a ili eq-a.

Pa srecno sa ispitom, i da javis kako je proslo! :) A javi i sta si odlucio za diplomski. Ako mogu da pomognem kazi, sve sto ne moze da se nadje na Net-u a narocito vezano za iskustvo iz prakse - ne ustucavaj se. Moja preporuka je ovo drugo, hardver pa sta god odaberes. :)

Drago mi je da si ucio kod profesora Djordja Petrovica, inace mog dobrog prijatelja i kolege, sto garantuje da si ovladao znanjem jer je Djordje izvanredan predavac koji je u stanju da na najbolji moguci nacin prenese znanje na studente.


Pozdrav!
[ Filip_ @ 05.09.2012. 16:58 ] @
Citat:
Sceka: Pa srecno sa ispitom, i da javis kako je proslo! :) A javi i sta si odlucio za diplomski. Ako mogu da pomognem kazi, sve sto ne moze da se nadje na Net-u a narocito vezano za iskustvo iz prakse - ne ustucavaj se. Moja preporuka je ovo drugo, hardver pa sta god odaberes. :)

Drago mi je da si ucio kod profesora Djordja Petrovica, inace mog dobrog prijatelja i kolege, sto garantuje da si ovladao znanjem jer je Djordje izvanredan predavac koji je u stanju da na najbolji moguci nacin prenese znanje na studente.


Pozdrav!


Hvala, mada se vise uzdam u ucenje nego u srecu :) Javicu. Hvala za ponudjenu pomoc, videcu sta i kako pa se mozda i javim preko p.m., mada sam lenj da cimam ljude koje ne znam. Ableton, Cubase i sofware inace, mi je blizi ("radim" elektronsku muziku od malena pa mi je bliza osnova i imam bolju teorijsku podlogu:) ), ali kontam da hardware-ski diplomski ima vecu "tezinu".

P.S. - Dj. Petrovic, sjajan predavac, covek...otvoren za pricu, uvek stalozen, "nigde ne zuri"...steta sto je bio samo 1 semestar. Btw imali smo fine i sadrzajne vezbe iz tog predmeta, ali za moj ukus prekratko je trajalo da bi duze ostalo u glavi...jednostavno receno Pro Tools i Digidesign C 24 mikser nemam kuci. :)

Pozz.