[ Jovana_87_Bg @ 28.08.2012. 14:04 ] @
Uradila sam jedan mali program, koristila sam NetBeans 7.0.1 i Apache Derby DB. Interesuje me kako da napravim .exe verziju programa i kako da ga sa bazom prenesem na drugi racunar a da ne moram na taj racunar da imam instaliran NetBeans. Pocetnik sam i nisam imala iskustva do sada sa tim pa bi mi svaka pomoc bila od koristi. Hvala unapred!!! :))
[ pajaja @ 28.08.2012. 14:53 ] @
Procitaj ovaj clanak vezan za java aplikacije. Imas izmedju ostalog objasnjeno i to sto trazis.
[ nemnesic @ 28.08.2012. 15:03 ] @
Citat:
pajaja: Procitaj ovaj clanak vezan za java aplikacije. Imas izmedju ostalog objasnjeno i to sto trazis.


"You cannot"
"You should not, because that would kill the very purpose of Java"
"You can do that with third party software X and Y"
[ Jovana_87_Bg @ 28.08.2012. 16:29 ] @
Citat:
nemnesic:
Citat:
pajaja: Procitaj ovaj clanak vezan za java aplikacije. Imas izmedju ostalog objasnjeno i to sto trazis.


"You cannot"
"You should not, because that would kill the very purpose of Java"
"You can do that with third party software X and Y"



Kako da protumacim tvoj odgovor? :|
[ nemnesic @ 28.08.2012. 16:34 ] @
Ooops...izvni to nije bio odgovor vec samo deo clanka koji ti je @pajaja napisao. Pogledaj clanak koji ti je on postovao. Videces da pravljenje .exe nije bas pametna ideja i zbog toga Dmitry Leskov kaze:

"You cannot" - ne mozes
"You should not, because that would kill the very purpose of Java" - ne bi trebalo jer to umanjuje glavnu vrednost i prednost jave
"You can do that with third party software X and Y" - mozes ali samo sa nekim drugim programima.
[ Jovana_87_Bg @ 29.08.2012. 21:16 ] @
OK, ako se ne preporucuje pravljenje exe verzije, recite mi na koji nacin mogu da prenesem program sa bazom na dugom racunaru i da tamo radi bez neb beans... znaci da korisnik klikne na ikonu i da mu se program pokrene? ;)
[ Texas Instruments @ 29.08.2012. 23:31 ] @
U dist folderu bi trebalo da ti je generisan jar fajl tog programa koji se pokreće jednostavnim dvoklikom pod Windows-u.
[ bantu @ 30.08.2012. 07:56 ] @
Evo ti u prilogu jedan mali projekat, raspakuj ga negdje i instaliraj ant i namjesti ga da ti je na path-u. Pomoći će ti da shvatiš kako radi sve.
Sve ovo što ant radi možeš i ti iz komandne linije ali je monogo dosadno. Ant ubrzava i olaksava posao oko kompajliranja, pakovanja, deployment-a, itd... Trebala bi da prođeš koji put da ti bude jasnije.

Kada uđeš u root folder ovog projekta pokreni komande sledećim redoslijedom i vidi šta se dešava koji fajlovi se generišu itd...

Code:

ant

and clean

ant run

java -jar arhiva.jar


Jar file nije nista drugo nego zip arhiva, reimenuj je u .zip pa je otvori pa vidi malo strukturu unutra, pa ako te nešto interesuje proguglaj ili pitaj ovdje.
[ franticnick @ 30.08.2012. 09:14 ] @
Za to sto trazis mozes da koristis: http://launch4j.sourceforge.net
[ dule_ns @ 30.08.2012. 13:02 ] @
Naravo, za sva ova rešenja kojima se izbegava pravljenje .exe fajla preduslov je da imaš JRE na tom računaru na koji želiš da postaviš program.
[ franticnick @ 30.08.2012. 14:32 ] @
Ne vidim zasto bi se bezalo od resenja tipa Launch4J kada su desktop java aplikacije u pitanju? Spakuje se lepo i derby i JRE i sta god treba od dependency-ja i nema razmisljanja da li nesto fali na drugom racunaru.

Inace kad je build management u pitanju Maven je mnogo bolji od Ant-a.
[ Jovana_87_Bg @ 02.09.2012. 18:55 ] @
Skinula sam Launch4j i probala, ja imam .jar file i njega sam ubacila u ovom programu, ali nemam *OUTPUT FILE (.exe) koji mi program takodje trazi. Kako resim ovaj problem?
[ franticnick @ 02.09.2012. 19:06 ] @
Pa valjda se output fajl dobija kao rezultat cele operacije?! :) Upisi nesto tipa: "mojaaplikcaija.exe" i vidi da li ce se fajl uspesno kreirati.
[ Jovana_87_Bg @ 02.09.2012. 19:25 ] @
Uspela sam odmah nakon postavljanja pitanja :) e sad jos samo da resim problem sa bazom. Kako nju da ubacim u Launch4j... Generalno ja sam je kreirala u NetBeansu ali pojma nemam gde je on snimio i gde da je potrazim?
[ franticnick @ 02.09.2012. 19:35 ] @
Kako si kreirala bazu? Kako se kacis na nju iz koda?
[ Jovana_87_Bg @ 02.09.2012. 20:39 ] @
Kreirala sam je preko NEtBeansa, Services->desni klik na JavaDB i create DB...
A na nju se kacim na sledeci nacin:

Code:

Class.forName("org.apache.derby.jdbc.ClientDriver");
Connection con=(Connection)DriverManager.getConnection("jdbc:derby://localhost:1527/moja_baza;create=true;user=joxi;password=proba");
Statement st=con.createStatement();
[ franticnick @ 02.09.2012. 21:17 ] @
Probaj da koristis derby u embedded modu da ne bi morala da brines o startovanju derby servera. Takodje moraces da spakujes i derby jar file sa Launch4J kako ne bi dobila "java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.derby.jdbc.EmbeddedDriver"

Procitaj:
http://db.apache.org/derby/papers/DerbyTut/embedded_intro.html (pogledaj kako izgleda SimpleApp primer koji se pominje da bi videla sta treba i ti da uradis)

Evo ovde je neko imao slican problem kao ti:
http://www.java-forums.org/net...631-deploy-derby-database.html



[ Jovana_87_Bg @ 05.09.2012. 11:02 ] @
Hvala puno na odgovoru... javljam kad budem uradila nesto :)
[ Jovana_87_Bg @ 06.09.2012. 12:17 ] @
Citat:
franticnick:
Probaj da koristis derby u embedded modu da ne bi morala da brines o startovanju derby servera. Takodje moraces da spakujes i derby jar file sa Launch4J kako ne bi dobila "java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.derby.jdbc.EmbeddedDriver"

Procitaj:
http://db.apache.org/derby/papers/DerbyTut/embedded_intro.html (pogledaj kako izgleda SimpleApp primer koji se pominje da bi videla sta treba i ti da uradis)

Evo ovde je neko imao slican problem kao ti:
http://www.java-forums.org/net...631-deploy-derby-database.html






Uspela sam da spakujem program u .jar kao i bazu... e sad ono sto me muci jeste ovo sto si napisao "Probaj da koristis derby u embedded modu da ne bi morala da brines o startovanju derby servera", meni upravo to pravi problem. Dok mi je upaljen NetBeans i startovan derby kad odem u .jar program lepo radi i cita bazu, cim ugasim netbeans ocigledno se i serever gasi i kada se vratim u .jar baze nije ucitana.

Kako da koristim derby u embedded modu da kada pokrenem .jar da mi se i derby server automatski pokrene. Jel treba da radim konektovanje na bazu na neki drugi nacin ili.... nisam sigurna kako da "koristis derby u embedded modu"?


[ franticnick @ 08.09.2012. 19:41 ] @
Iscitaj artikal sa linka: http://db.apache.org/derby/papers/DerbyTut/embedded_intro.html

Deo koji se odnosi na setovanje environment varijabli mozes da uradis iz Launch4J (Configure Embedded Derby) tako da je to jedna briga manje. Svoj kod promeni kako se u tekstu opisuje i ne bi trebalo da bude problema da na kraju sve proradi na nekoj trecoj masini.