[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 17:24 ] @
Imam problema sa sporim podizanjem sistema i ovaj problem se ponavlja nakon svake reinstalacije! Pa sam posumnjao na neki hardverski problem. Proverio sam sve i kad sam na kraju uz pomoc Hd Tuner Pro hteo da proverim HDD on mi izbacuje neki problem na 6 GB! Pa sam mislio da to ima veze sa sporijim podizanjem sistema i sad ne znam sta da radim! Molim vas da i pomognete! A i takodje jos neke druge greske! Konfiguracija je u potpisu

[Ovu poruku je menjao Xd_Pro dana 30.08.2012. u 13:45 GMT+1]
[ boyan3001 @ 28.08.2012. 17:40 ] @
Sta kaze HD Tune, kad odes na tab "Health" odnosno, ocitas SMART informacije sa tog diska?
Bili bi najbolje da nam ovde postujes screenshot tih informacija.
[ Jovan 1988 @ 28.08.2012. 17:54 ] @
Otvori HDTune idi na Error Scan.Počni skeniranje i nemoj da štikliraš quick scan.
Neka ti odradi ceo hard,sačekaj koliko god mu treba vremena.
Ako je problem samo na tih 6 giga izbriši sve particije na hardu i nemoj da praviš novu particiju od početka nego od 10 giga pa nadalje.
Narano vidi prvo pa sačuvaj ako imaš nešto bitno na tom hardu.
Ne bi bilo loše neke slike da postaviš kad završi skeniranje.
[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 18:18 ] @
http://imageshack.us/photo/my-images/402/57124038.jpg/

Tu je screenshot pre skeniranja! Sad cu ukljuciti Eror Scan!
Mozes li mi molim te pojasniti kako da obrisem te particije jer sam na Windows 7 pa ne znam kako se to radi
[ Miroslav Strugarevic @ 28.08.2012. 18:23 ] @
Ako je disk "pred crkavanjem" ti ga ne mozes oporaviti mozes mu samo produziti zivotni vek (raznoraznim metodama, da ne kazem akrobacijama) ali nemoj da se oslanjas na njega NIKAKO!!!

p.s. Skini SeaTools for Windows pa pokreni skeniranje. Ako on kaze da ima gresaka onda ih sigurno ima.
[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 18:29 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Ako je disk "pred crkavanjem" ti ga ne mozes oporaviti mozes mu samo produziti zivotni vek (raznoraznim metodama, da ne kazem akrobacijama) ali nemoj da se oslanjas na njega NIKAKO!!!

p.s. Skini SeaTools for Windows pa pokreni skeniranje. Ako on kaze da ima gresaka onda ih sigurno ima.


Pa mene bas to i interesuje! Da li je HDD pred crkavanjem zato sam skinuo HD TUNER PRO! Jer ipak radi se o laptopu ne o desktopu
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2012. 18:35 ] @
Poteraj WD Life Guard Diagnostics sa Hiren's Boot CDa i odradi full test. Ako on kaže da je popravio, super, ako kaže da je disk gotov poslušaj ga.

Pre toga smesti podatke na pouzdano mesto, naravno.
[ boyan3001 @ 28.08.2012. 18:55 ] @
Obzirom da nemas ni jedan relociran sektor (stavka pod 05), cisto sumnjam da je ista do povrsine diska.
Postoji mogucnost da odredjeni sektori u nizu iz nekog razloga nisu bas vise najcitiljiviji, te glavi treba malo vise vremena da dodje do podataka, sto dovodi do kocenja pri ucitavanju Windowsa, ako se neki deo Windowsa nalazi na tom mestu.
S druge strane, stavka C7 ukazuje da mozda imas problem u prenosu podataka preko interfejsa, odnosno kabla.
Da li sam te dobro razumeo, pustio si HD Tune da radi skeniranje povrsine i na nekih 6GB nije dalje nastavio, zbog nekog problema? Da li je izbacio neku error poruku?
[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 19:00 ] @
Citat:
boyan3001: Obzirom da nemas ni jedan relociran sektor (stavka pod 05), cisto sumnjam da je ista do povrsine diska.
Postoji mogucnost da odredjeni sektori u nizu iz nekog razloga nisu bas vise najcitiljiviji, te glavi treba malo vise vremena da dodje do podataka, sto dovodi do kocenja pri ucitavanju Windowsa, ako se neki deo Windowsa nalazi na tom mestu.
S druge strane, stavka C7 ukazuje da mozda imas problem u prenosu podataka preko interfejsa, odnosno kabla.
Da li sam te dobro razumeo, pustio si HD Tune da radi skeniranje povrsine i na nekih 6GB nije dalje nastavio, zbog nekog problema? Da li je izbacio neku error poruku?


ETO TI SLIKA NA OVOM LINKU! NADAM SE DA CES RAZUMETI!
http://img254.imageshack.us/img254/9362/11864110.jpg
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2012. 19:02 ] @
Pokreni zvanični alat koji je WD napravio. Pusti te GUI igračke. Hard koji je dotični alat proglasio mrtvim pre par godina zbog lošeg kabla radi i dalje sa 0 loših sektora.

[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 19:06 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
Pokreni zvanični alat koji je WD napravio. Pusti te GUI igračke. Hard koji je dotični alat proglasio mrtvim pre par godina zbog lošeg kabla radi i dalje sa 0 loših sektora.



Kako da pokrenem taj alat.
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2012. 19:24 ] @
Narežeš na CD, pokrenešsistem sa njega (boot from CD/DVD) i u njemu izabereš (strelice + ENTER) test.
[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 19:26 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Narežeš na CD, pokrenešsistem sa njega (boot from CD/DVD) i u njemu izabereš (strelice + ENTER) test.


Da li je nekako moguce preko USB-a
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2012. 19:52 ] @
Naravno. Imaš alate s kojima možeš butabilni iso kao što je onaj od Hiren's boot CDa da nasnimiš na USB fleš.

Potraži unetbootin-windows-578.exe

sa njim je to 3 klika.
[ boyan3001 @ 28.08.2012. 20:14 ] @
Ok, skont'o stvar. Onda je verovatno u pitanju ovo sto sam napisao prethodno, da sektori na tom mestu jesu osteceni i zbog toga slabije citljivi, te je glavi potrebno i duze vreme da ih procita. Mozda ces uspeti da "popravis povrsinu" na tom mestu, mozda ne. Uglavnom scan & fix surface, sa nekim od vec preporucenih programa.
[ Jovan 1988 @ 28.08.2012. 22:25 ] @
WD Lifeguard nisam probao,možda ti i pomogne.
Ja sam imao sličan problem gde su 2-3 bad sektora bila na početku i pokušao sam da ih popravim pomoću HDD Regeneratora.I radilo neko vreme ali opet je bagovalo.Problem sam rešio tako što nisam napravio particiju na tog delu harda.
To sa particijama možeš da izvedeš preko Hirensboot-a,imaš u njemu opciju Windows mini xp.
Preporučio bih ti da ceo hard imaš na raspolaganju i da sačuvaš podatke ukoliko nešto krene po zlu.
Kad ti se upali mini xp,otvoriš Run i kucaš diskmgmt.msc.
Izaćiće ti Windowsov alat za rad sa particijama.
Ako imaš neke particije izbriši ih sve,dakle treba da bude sve crno,tj free space.
Onda napraviš malu particiju od 10 giga,logično ta particija će zauzeti prvih 10 giga harda,dakle tamo gde ti je greška.
Kad napraviš tu particiju možeš od ostatka harda da napraviš još koju particiju.Kad napraviš particije,onda jednostavno izbriši tu prvu particiju od 10 giga.
Kad izbrišeš tu particiju taj deo harda se neće koristiti,nego ostaće ti samo one particije koje si napravio pored te od 10 giga.
Možda je malo komplikovano...

edit
Ovo možeš da odradiš sa većinom alata za particije.Ja sam navikao ovako zato sam ti i dao ovakav primer jer pomoću mini xp-a možeš i da sačuvaš neke podatke ako ti rokne windows,a nemaš drugi komp/sistem.
[ Xd_Pro @ 28.08.2012. 22:38 ] @
Citat:
Jovan 1988:
WD Lifeguard nisam probao,možda ti i pomogne.
Ja sam imao sličan problem gde su 2-3 bad sektora bila na početku i pokušao sam da ih popravim pomoću HDD Regeneratora.I radilo neko vreme ali opet je bagovalo.Problem sam rešio tako što nisam napravio particiju na tog delu harda.
To sa particijama možeš da izvedeš preko Hirensboot-a,imaš u njemu opciju Windows mini xp.
Preporučio bih ti da ceo hard imaš na raspolaganju i da sačuvaš podatke ukoliko nešto krene po zlu.
Kad ti se upali mini xp,otvoriš Run i kucaš diskmgmt.msc.
Izaćiće ti Windowsov alat za rad sa particijama.
Ako imaš neke particije izbriši ih sve,dakle treba da bude sve crno,tj free space.
Onda napraviš malu particiju od 10 giga,logično ta particija će zauzeti prvih 10 giga harda,dakle tamo gde ti je greška.
Kad napraviš tu particiju možeš od ostatka harda da napraviš još koju particiju.Kad napraviš particije,onda jednostavno izbriši tu prvu particiju od 10 giga.
Kad izbrišeš tu particiju taj deo harda se neće koristiti,nego ostaće ti samo one particije koje si napravio pored te od 10 giga.
Možda je malo komplikovano...

edit
Ovo možeš da odradiš sa većinom alata za particije.Ja sam navikao ovako zato sam ti i dao ovakav primer jer pomoću mini xp-a možeš i da sačuvaš neke podatke ako ti rokne windows,a nemaš drugi komp/sistem.


Da li moram posle da instaliram svezi WINDOWS!
[ Jovan 1988 @ 29.08.2012. 00:28 ] @
Da moraćeš jer posle na tom hardu imaćeš prazne particije.
Pretpostavljam da ti je ta greška na C gde ti je i sistem...
Ti čim izbrišeš particiju odoše i svi podaci sa nje,zato sam ti napomenuo da paziš šta radiš da sačuvaš negde podatke koji su ti bitni.
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 01:09 ] @
Ja imam neke vazne podatke na patriciji d pa cu nih sacuvati
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 01:36 ] @
Citat:
Jovan 1988:
WD Lifeguard nisam probao,možda ti i pomogne.
Ja sam imao sličan problem gde su 2-3 bad sektora bila na početku i pokušao sam da ih popravim pomoću HDD Regeneratora.I radilo neko vreme ali opet je bagovalo.Problem sam rešio tako što nisam napravio particiju na tog delu harda.
To sa particijama možeš da izvedeš preko Hirensboot-a,imaš u njemu opciju Windows mini xp.
Preporučio bih ti da ceo hard imaš na raspolaganju i da sačuvaš podatke ukoliko nešto krene po zlu.
Kad ti se upali mini xp,otvoriš Run i kucaš diskmgmt.msc.
Izaćiće ti Windowsov alat za rad sa particijama.
Ako imaš neke particije izbriši ih sve,dakle treba da bude sve crno,tj free space.
Onda napraviš malu particiju od 10 giga,logično ta particija će zauzeti prvih 10 giga harda,dakle tamo gde ti je greška.
Kad napraviš tu particiju možeš od ostatka harda da napraviš još koju particiju.Kad napraviš particije,onda jednostavno izbriši tu prvu particiju od 10 giga.
Kad izbrišeš tu particiju taj deo harda se neće koristiti,nego ostaće ti samo one particije koje si napravio pored te od 10 giga.
Možda je malo komplikovano...

edit
Ovo možeš da odradiš sa većinom alata za particije.Ja sam navikao ovako zato sam ti i dao ovakav primer jer pomoću mini xp-a možeš i da sačuvaš neke podatke ako ti rokne windows,a nemaš drugi komp/sistem.


Brate a mogu li ja bez problema da instaliram Windows na particiji D a da C koristim kao drugu particiju za fajlove
[ Jovan 1988 @ 29.08.2012. 02:05 ] @
Windows možeš da instaliraš na D particiji.
C možeš da koristiš za fajlove.
Ali poenta je da ti ne koristiš prvih 10 giga na hardu.Znači ni za fajlove ni za Windows.
uzeću u obzir da na celom hardu imaš C i D
Ti bi u tom slučaju mogao/morao da obrišeš C (ode particija,ode Windows odoše svi podaci sa te particije).
Onda da napraviš 10 giga od tog slobodnog prostora koji je nastao kad si obrisao C.Kad to uradiš onda imaš particiju od 10 giga,prazan prostor i D.
Onda napraviš još jednu particiju od tog praznog prostora.
Kad to uradiš imaš 3 particije i onda brišeš tu prvu particiju od 10 giga.
Kad to završiš imaš prazan prostor (oko 10 giga) C i D.
Možda ti neće pisati C i D ali imaćeš dve napravljenje particije,stim da D nisi ni dirao.Samo si nekadašnju C particiju prekombinovao.
Na kraju bi trebalo da izgleda ovako
(gledaj disk 0)
A sasvim je svejedno na koju particiju ćeš da staviš Windows i podatke.
[ newtesla @ 29.08.2012. 04:08 ] @
Samo ti lepo za početak pokreni zvaničan WD alat za pregled i popravljanje harddiska; imaš jedan "pending reallocation sector" - sektor koji je loš, samo se čeka da se taj sektor zameni ispravnim iz rezervne tabele: sve će to sam da uradi WD alat, kad mu pokreneš puno skeniranje.
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 11:18 ] @
Ok videcu sta mogu da uradim sa zvanicnim WD alatom
Ako on ne uspe pokusacu sa ovim sto mi je Jovan rekao!
Hvala svima na pomoci!
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 12:21 ] @
Citat:
Jovan 1988:
Windows možeš da instaliraš na D particiji.
C možeš da koristiš za fajlove.
Ali poenta je da ti ne koristiš prvih 10 giga na hardu.Znači ni za fajlove ni za Windows.
uzeću u obzir da na celom hardu imaš C i D
Ti bi u tom slučaju mogao/morao da obrišeš C (ode particija,ode Windows odoše svi podaci sa te particije).
Onda da napraviš 10 giga od tog slobodnog prostora koji je nastao kad si obrisao C.Kad to uradiš onda imaš particiju od 10 giga,prazan prostor i D.
Onda napraviš još jednu particiju od tog praznog prostora.
Kad to uradiš imaš 3 particije i onda brišeš tu prvu particiju od 10 giga.
Kad to završiš imaš prazan prostor (oko 10 giga) C i D.
Možda ti neće pisati C i D ali imaćeš dve napravljenje particije,stim da D nisi ni dirao.Samo si nekadašnju C particiju prekombinovao.
Na kraju bi trebalo da izgleda ovako
(gledaj disk 0)
A sasvim je svejedno na koju particiju ćeš da staviš Windows i podatke.


Ja mislim da mogu da to uradim i preko Windows Cd! Prvo obrisem sve particije zatim napravim 2 nove! Jednu od tih 10 gb koju ne koristim a drugu za Windows! Sta ti mislis da li mogu ovako da uradim. Podatke sam vec sacuvao!
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 13:37 ] @
Hce li mi neko dati link da skinem taj WD-ov alat. PLSS
[ Miroslav Cvejić @ 29.08.2012. 15:20 ] @
http://support.wdc.com/product...pid=502&sid=30&lang=en
[ Jovan 1988 @ 29.08.2012. 23:03 ] @
@ Xd_Pro
Ne znam,pokušaj.
Ali mislim da ti je lakše preko Hirensboot-a
[ Xd_Pro @ 29.08.2012. 23:16 ] @
@ Jovan 1988

Brate resio sam bez HirensBoota tako da mi je tih 10 gb unlocated! A ostalo je ok! Evo kako izgleda!

[img] http://i.imgur.com/fPA51.jpg [/img]
[ Jovan 1988 @ 30.08.2012. 00:40 ] @
Odlično.
Ajde vidi kako radi hard pa javi ako ima nekih problema
[ Xd_Pro @ 30.08.2012. 01:06 ] @
Radi odlicno ne treba mu ni minut da podigne sistem Plus nisam nista menjao u msonfig! Tako da je sve super
[ Miroslav Cvejić @ 30.08.2012. 07:55 ] @
Jesi li ti testirao hard ili misliš da si rešio problem?

[ Xd_Pro @ 30.08.2012. 10:34 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Jesi li ti testirao hard ili misliš da si rešio problem?


Jesam sa HD TUNE PRO! On prijavljuje tu gresku u prvih 9gb koji su unlocated! Tako da je WINDOWS na onom zdravom delu Hard Diska
[ Miroslav Cvejić @ 30.08.2012. 19:15 ] @
OK, samo očekuj dozu sarkazma ako se ponovo javiš sa istim problemom za mesec-dva.

Koja je poenta postaviti pitanje i ne poslušati dat savet?
[ newtesla @ 02.09.2012. 07:09 ] @
[ _Nikola_ @ 29.01.2013. 19:14 ] @
Pozdrav ljudi

Pošto mi je laptop star oko 4 godine, odlučio sam da ga ispitam sa programom HD Tune i Health pokazuje sledeće stanje,





pa pošto nemam iskustva sa ovim programom, a status je OK, ako neko zna na osnovu slike koliko je ovo stanje zapravo dobro/loše?

Povremeno se čuje nešto kao zujanje, ne krčenje iz laptopa, mislim da je hard disk.

Prilikom skeniranja sa Error Scan temperaturatura Hard diska se povećala preko 55 stepeni, pa sam nakon upozorenja zbog temperature prekinuo skeniranje na polovini, i tom prilikom nije bilo bad sektora. Prilikom Quick Scan skeniranja koje je dovršeno nije bilo bad sektora.

Laptop je čišćen pre manje od pola godine i temperatura procesora ne raste već samo hard diska.

Uradio sam Backup najvažnijih stvari
[ boyan3001 @ 30.01.2013. 14:21 ] @
Nije dobro, taj broj premestenih sektora ukazuje na neki problem. Da je on za te 4 godine ispod onog praga tolerancije od 36, mogao bi da smatras da je problem u granicama normale. Ovako, bojim se da ti je disk na dobrom putu da otkaze. Prati neko vreme promene i ako nastavi da se konstantno uvecava broj tih sektora, menjaj disk. Temperatura diska je isto prevelika.
[ _Nikola_ @ 30.01.2013. 16:37 ] @
Hvala ti puno na odgovoru , pretpostavio sam da nije baš u najboljem stanju

Pratiću promene na disku, jedino ne znam način da temperaturu nekako snizim ( osim da ga iznesem napolje na mraz ), dok ovo kucam ona je 39 stepeni (laptop je upaljen nekih 6 sati), ali čim ga zaposlim sa Error Scan iz HD Tune-a ona počne da raste.
[ Binary Mind @ 30.01.2013. 20:50 ] @
Ta temperatura je sasvim OK za hard disk u laptopu. Ti hard diskovi i jesu pravljeni da budu izdrzljiviji na vece temperature od 3.5" hard diskova koji idu u desktop racunare. Za 2.5" hard diskove temperature od 40 i kusur stepeni nisu nista strasno.
[ boyan3001 @ 30.01.2013. 21:15 ] @
Pa sad, koliko je preko 55C bas normalno nisam siguran. Ovih 40 ovako kako stoji nije problematicno. Ali bas da prelazi 55 u radu, to je meni vec dovoljno sumnjivo
[ Binary Mind @ 31.01.2013. 18:32 ] @
Sve jedno hard jeste poceo da otkazuje i treba razmisljati backup-u podataka i zameni istog. Takodje laptop treba ocistiti od prasine i zameniti termalnu pastu ako to nije cinjeno skoro... Ciscenje najbolje prepustiti nekom ko ima iskustva sa tim.
[ _Nikola_ @ 31.01.2013. 23:13 ] @
Hvala vam na odgovorima

Možda sam pogrešio što nisam pokrenuo novu temu, zbog bolje preglednosti.

Napisao sam u prethodnom postu da sam čistio laptop pre oko pola godine, i tom je prilikom zamenjena i termalna pasta, uradio sam Backup najvažnijih podataka

Pratiću da li se pogoršava stanje.

Jedno vreme dok ga nisam očistio laptop je radio pod većom temperaturom, pa je verovatno to doprinelo oštećenjima.

(07) Seek Error Rate 85 60 30 369123264 Ok - Ova vrednost se ne vidi cela na prethodno ubačenoj slici, sad sam pratio i povećava se nakon svakih 5 sekundi (može biti posledica visoke temperature)

(BE) Airflow Temperature 62 42 45 974127142 Ok - I ova vrednost se ne vidi na prethodnoj slici

(C3) Hardware ECC Recovered 60 51 0 68159701 Ok - I ova vrednost se ne vidi na prethodnoj slici i povećava se u intervalu oko 5 sekundi


Citat:
_Nikola_: Pozdrav ljudi

Pošto mi je laptop star oko 4 godine, odlučio sam da ga ispitam sa programom HD Tune i Health pokazuje sledeće stanje,





pa pošto nemam iskustva sa ovim programom, a status je OK, ako neko zna na osnovu slike koliko je ovo stanje zapravo dobro/loše?

Povremeno se čuje nešto kao zujanje, ne krčenje iz laptopa, mislim da je hard disk.

Prilikom skeniranja sa Error Scan temperaturatura Hard diska se povećala preko 55 stepeni, pa sam nakon upozorenja zbog temperature prekinuo skeniranje na polovini, i tom prilikom nije bilo bad sektora. Prilikom Quick Scan skeniranja koje je dovršeno nije bilo bad sektora.

Laptop je čišćen pre manje od pola godine i temperatura procesora ne raste već samo hard diska.

Uradio sam Backup najvažnijih stvari