[ Mr One @ 31.08.2012. 15:53 ] @
Citat:

Naplata aktiviranja SIM kartice za nove postpejd korisnike


1. septembar 2012 – Zbog povećanja nabavnih cena, negativnih promena deviznog kursa i dodatnih administrativnih troškova, novim Telenorovim postpejd korisnicima će se od 1. septembra naplaćivati izdavanje i aktiviranje novih SIM kartica u iznosu od 200 dinara. Ova odluka odnosi se na sve nove postpejd korisnike bez obzira na to koji uređaj kupuju ili u slučaju da žele samo broj – SIM karticu.

Ovom odlukom nisu obuhvaćeni korisnici koji:
svoj broj prenose iz drugih mreža,
menjaju paket sa Prenesi i dopuni na neki od ostalih postpejd paketa,
probaju pa vrate Internet modem nakon tri dana,
prenose vlasništvo nad brojem, tj. karticom.

Trošak aktiviranja nove SIM kartice i broja naplaćivaće se kroz korisnikov prvi mesečni račun.

Izvor - Telenor sajt


Hahahahaha po meni ovi su totalno zalutali. Ako ovako nastave uskoro će postati operater sa najmanje korisnika. Cene idu gore, a kvalitet dole. Na žalost od jednog jako kvalitetnog operatera sa opravdano malo većim cenama, polako postaju prosečan operater sa veoma visokim cenama.
[ mp3mp3Opet @ 31.08.2012. 19:18 ] @
Totalni idiotizam, oni nisu baš najčistiji.

Pukli su a samo podižu cene. Postaju najgori.
[ Slobodan Milivojevic @ 31.08.2012. 19:49 ] @
Ako se ikada i budem vratio, vratiću se prelaskom iz druge mreže, tj povratkom, ali ne verujem da će to biti uskoro. Danas išao da se između ostalog raspitam u mt:s-u za popust, a mreža ko mreža, radi, nisam imao većih problema, tako da Telenor, još neko vreme što se mene tiče ne.

Ovo im je baš smešno. Jedino se plašim da ovo nije još jedan od "trendova" na tržištu... Da se ne sete i Vipovci i mt:s da uvedu isto. Ne bi me čudilo. Ali ako im je to bitno kod postpaid korisnika, onda ... no comment.
[ misaj @ 31.08.2012. 21:58 ] @
Kod MTS-a se cini mi se oduvek i placa postpaid kartica 200 ili 300 dinara...Samo se Telenor pridruzuje
[ agasoft @ 31.08.2012. 21:58 ] @
Bože, Telenor, od onakvog operatera...
Strašnoooo.
Čik postanite Telenor postpaid korisnik...
Hahahaha.
Pa to je suludo...
[ Dexic @ 31.08.2012. 22:01 ] @
Citat:
misaj:
Kod MTS-a se cini mi se oduvek i placa postpaid kartica 200 ili 300 dinara...Samo se Telenor pridruzuje

Ne znam samo gde su tih meni naplacenih 200 din koje nikad nisu naplatili :)

Prepaid se naplacivala, ali se dobijao kredit - znaci nije se naplacivala...
Postopaid? Nope...
[ agasoft @ 31.08.2012. 22:03 ] @
Nisam platio nikad ni cent.
[ mp3mp3Opet @ 31.08.2012. 23:15 ] @
Čim jedan operater smisli neku novu nepovoljnost odmah ga drugi prekopiraju u tome. Nadajmo se da ovo neće biti slučaj kod mts-a i vip-a.
[ Bik Koji Sedi @ 01.09.2012. 00:13 ] @
Meni nije jasno zašto je Telenoru to trošak koji mora da prebaci na korisnike, ali još manje mi je jasno kako tih 200 dinara koje platiš jedan jedini put može ikome da bude faktor u izboru operatera.

Drugim rečima, big deal.

[Ovu poruku je menjao Bik Koji Sedi dana 01.09.2012. u 11:46 GMT+1]
[ VIDAKOVICV @ 01.09.2012. 20:22 ] @
Pa tih 200 din neće da utiće, ali sam taj potez stvara utisak telenora kao neke škrte firme koja svaku sitnicu naplaćuje. A opet ti trebaš da se vežeš ugovorom za njih i da im ostavljaš lepe pare mesečno.
[ ime.prezime @ 01.09.2012. 21:11 ] @
ja ne mogu da verujem da je njima ovo uopste palo na pamet , da se neko tamo setio "e ajde da naplacujemo aktivaciju brojeva kao mobtel 90ih" ...

i to bas ove godine koja je rekordno dobra za njih , 30% rast dobiti u odnosu na isti period prosle godine ... kao fazon , malo je 30 , ajmo na 50 ...

telenor definitivno gleda kako da na svaki moguci nacin maksimalno istera pare iz dzepa korisnicima , kao da im osnovne usluge nisu vec najskuplje od svih ...

zalosno je sto je od onako dobre firme telenor postao mesto odakle korisnici beze na nikakav mts i ludi vip (kada je rec o odnosu prema korisnicima)
[ zvezdasbg @ 02.09.2012. 12:20 ] @
Ocigledno su opasno pali profiti. Nije ovo najveca ludost. U Crnoj Gori Telenor naplacuje na pre paidu proveru kredita 5 centi :)))))))))))
[ Slobodan Milivojevic @ 02.09.2012. 12:44 ] @
To je skoro 6 dinara, pa dal su oni baš čisti? :) Glupost.
[ agasoft @ 02.09.2012. 12:46 ] @
Wow, pa to ni Mobtel nije radio...
Bogoljube, sećaš li se...
:)
[ ime.prezime @ 02.09.2012. 12:59 ] @
eto i sledeceg bisera u najavi , naplata provere kredita za prepaid ... btw @zvezdasbg profit nije pao nego je skocio , vidi moju poruku iznad ...
[ agasoft @ 02.09.2012. 13:00 ] @
Slobo, pssst...
Da se ne sete, sećaš se provera stanja na postpaidu na Mobtelu, 6 dinara?
Sećaš se naplate provere kredita na govornom automatu1214 ?
Taj model, samo još gori izgleda kod njih.
Možda se kod njih ne plaća call centar.
:D
[ agasoft @ 02.09.2012. 13:09 ] @
Pa još da uvedu naplatu dopune kredita, naplatu slanja sms poruke, mislim neka vrsta pred slanja, naplatu izveštaja o prispeću poruke, naplatu primljenog poziva, primljenog SMS-a naplata uključivanja telefona u mrežu, dnevna naplata zbog neaktivnosti kartice, provizija na postpaid račun, veća naplata SOS kredita, naplata usluge pozovi me...
Jel da da sam inovativan?
:)
[ KrkaCiC @ 02.09.2012. 13:31 ] @
Dodao bih i naplatu za merno mesto
[ VIDAKOVICV @ 02.09.2012. 15:24 ] @
Ako sam dobro video u CG su planirali da rok važenja dopune za prepaid ograniče na mesec dana, za šta nemam komentar, bolje da su ljudima poslali neke mafijaše sa motkama i naredili im da pređu na postpaid. Ali tu informaciju više ne vidim na sajtu. A za to tarifiranje provere kredita, nemam reči...
evo i zanimljivog teksta:
http://www.vijesti.me/vijesti/...nadoknaditi-stetu-clanak-88720
[ ime.prezime @ 02.09.2012. 15:34 ] @
valjalo bi cimati i cimati i cimati ratel da preispita praksu nasih operatora ...

za pocetak zaokruzivanje na minut koje je najdirektnija i najociglednija kradja , a zatim i sve druge gluposti za koje ne postoji realan osnov osim povecanja zarade ...
[ Bonafides @ 02.09.2012. 20:52 ] @
Ne znam sta je ovo trebalo Telenoru. Oni su napravili neke kategorije kojima se ne naplacuje aktivacija postpaid kartice, tako da na indirektan nacin diskriminisu one koji bi zeleli odmah uzeti Telenor broj kao postpaid. Tako, ako neko zeli postpaid broj u Telenoru neka prenese broj iz neke druge mreze kod njih i izbecice pomenuti trosak. Sto se vadjenja tih kartica, ja sam imao iskustva sa VIP-om i sve pohvale na njihov racun. Iako je prepaid broj davno prestao da mi vazi (taj broj sam registrovao), oni su mi besplatno i roku od 5 minuta dali novu karticu sa starim brojem. Kod Telenora se, na primer, rekativiranje broja placa 400 dinara i plus se pise molba na koju se ceka odgovor. A dobijanje nove kartice sa starim prepaid brojem naplacuju 200 dinara.

Uostalom, ovo se dalo ocekivati od operatera koji ce vam za neku lepsu numeraciju broja rebnuti 1000 ili 4000 dinara (mislim na tzv. Srebrne i Zlatne brojeve). E, sad ako im je odabir numeracije toliko skup, onda ispada da im je cena kartice simbolicna... Salu na stranu, ali ovo im nije trebalo...
[ zzviktor @ 02.09.2012. 21:06 ] @
Mala cena za aktivaciju, ali ovaj potez doprinosinegativnoj slici o
Telenoru!

1 Sta ako prelazim sa pre paid na post paid?
Kakvi su im tu troskovi kada se moze ostaviti fizicki ista kartica?

Sad sto oni menjaju dzabe karticu je stvar procedure a ne tehnickih
mogucnosti!

Sto se lepih brojeva tice MTS ih takodje naplacuje a VIP neke lepe brojeve
ni ne izdaje i ako nisu zauzeti!
[ zvezdasbg @ 03.09.2012. 01:41 ] @
Operatori svuda pokusavaju da zgrnu kintu i ako im drzava sa svojim zakonima ne stane na put, desava se ovo sto se desava. Ono sto mene zaprepascuje je da Crna Gora koja je jelte sinonim za lopovluk i "mafijasenje" ima Agenciju za telekomunikacije koja ipak nesto radi. Za razliku od naseg RATEL-a. Primer je tarifiranje na minut koje je Telenor uveo u CG. Gradjani prijavili, Agencija reagovala i naredila vracanje na sekundu! Znate kada ce nas RATEL tako da reaguje? NIKAD!
A sto se biranja brojeva kod nasih provajdera tice, tu se ne bih slozio da je Telenor los. Naprotiv, kod njih mozes izabrati maltene 90% brojeva. Naravno za adekvanu cifru, pa ko voli nek izvoli. Recimo brojevi sastavljeni samo od dve cifre kostaju 40.000 din ali su zato stvarno ekstra brojevi. Slicno je i kod Telekoma koji te ekstra brojeve naplacuje 35.000. Kod VIP-a ne postoji tako nesto, vec samo kao birate neki broj a to je toliko limitirano da cak kada izaberete broj (iz "dostupnog raspona") ispadne kao neki bezvezni koje mozete kupiti na bilo kom kiosku.
[ Dexic @ 03.09.2012. 02:08 ] @
Da, zaokruzivanje na minut u PREPAID-u je mnogo bitnije nego to sto kredit sada vazi 3 meseca a hteli su i manje ;)

Kad sam procitao clanak, prosto sam se zgrozio da je gore nego kod nas :D Pu pu... nemoj samo ovi nasi da dobiju neke ideje!
[ MP3MP3 @ 03.09.2012. 09:31 ] @
Citat:
zzviktor:


1 Sta ako prelazim sa pre paid na post paid?
Kakvi su im tu troskovi kada se moze ostaviti fizicki ista kartica?


Ne, ne oni ti daju novu karticu sa istim brojem, staru ti vrate ali i deaktiviraju, ja sam uzeo pre neki dan pa znam. Nakon par sati nova postaje aktivna.
Inače tada registracija na portal moj telenor ne važi moraš ponovo da se registruješ i nema podataka o tebi dok na dobrim stvarima ima. Čisto kažem onako.



Spam komentar :) napravio sam mp3mp3Opet nick jer MP3MP3 nije radio ali sada slučajno radi, nemam pojma zašto jer dugo nije radio, rešiću sa Adminima.
[ Bonafides @ 03.09.2012. 20:42 ] @
Neko je ovde pomenuo da mt:s i Vip takodje naplacuju te lepe brojeve. Na njihovim sajtovima nista nisam nasao o tome. Onda ovo ide u korist Telenoru, oni su bar jasno napisali da ih naplacuju. Inace, ne znam ko koliko prati to, ali na Kupindu i sajtu kupujemprodajem.com, te na sajtu Halo oglasa postoje posebne sekcije u kojima se nude brojevi na prodaju. To su uglavnom oni sa lepim numeracijama ili neki stariji (jos od Mobiklika za nosgtalgicare ili oni sa nekom tarifom/karakteristikom koja nije vise u opticaju). Tako, na primer, za 1000 RSD moze se naci lep (tj. lako pamtljiv) Telenorov 069 sestocifreni broj, ali ima i ponuda od kojih stvarno boli glava.
[ zvezdasbg @ 03.09.2012. 22:58 ] @
Telekom nigde ne navodi uslugu biranja lepih brojeva ali kad odes u poslovnicu i zatrazis dobices info da ta usluga postoji. Ja sam tako nabavio ekstra 066 broj. I to na pre paidu :)
[ Bonafides @ 04.09.2012. 08:14 ] @
@zvezdasbg

Ovo sada prvi put cujem. Jos ti na prepaidu dozvolili da biras broj? Koliko kosta odabir takvih brojeva?
[ zvezdasbg @ 04.09.2012. 09:52 ] @
Iskeširaš 35.000 dindži i biraš šta hoćeš. Činjenica je da te usluge zvanično nema nigde na sajtu niti se nalazi u bilo kojoj brošuri m:ts, ali samo napomeneš u poslovnici šta hoćeš i upute te na nekog njihovog šefa sa kojim sve središ.
[ Dexic @ 04.09.2012. 11:37 ] @
Platio si 300-350e da bi imao lep PREPAID broj? :D
Vecina toliko ne potrosi godisnje na telefon :D
[ KrkaCiC @ 04.09.2012. 11:46 ] @
Kod telekoma je na postpaidu moguce izabrati broj iz grupe 065. Cena je cini mi se oko 150-200 din (ne secam se tacno) bila kad sam ja birao broj. Caka je sto ne mogu svi brojevi,ustvari mogu ali se debelo naplacuju
Uglavnom su ljudi birali broj slican kao fixni,datumi rodjenja itd ali sigurno nije moguce za 200 din uzeti npr 065/0009000
[ Dexic @ 04.09.2012. 11:58 ] @
VIP i MTS te obicne brojeve daju besplatno da se biraju, samo prva cifra moze/ne moze biti bilo koja.

066 po zelji je oduvek bio moguc, recimo.
[ zvezdasbg @ 04.09.2012. 12:18 ] @
Jedno je birati iz postojećeg opsega brojeva a drugo je dobiti broj tipa 065 222 333. Naravno ovaj broj nije moj i lupio sam, ali je kombinacija samo dve cifre :)
[ Slobodan Milivojevic @ 04.09.2012. 12:46 ] @
Ja sam jednom uzeo prepaid kod njih i slucajno mi zapao broj 065 xyxyxzx evo je kartica tu, cuvam taj broj ne znam ni ja za sta, al ko zna mozda zatreba nekad :) Registrovan je prepaid tako da nema brige :)
[ Dexic @ 04.09.2012. 14:04 ] @
Prodas ga za 100e kao i gomilu slicnih po aukcijskim sajtovima ;)
[ nidza_nis @ 05.09.2012. 17:37 ] @
MrBig:
Citat:
Prvo i osnovno kad postavljaš novu temu proveriš da li ta tema već postoji, a postoji: https://www.elitesecurity.org/...ice-za-nove-postpejd-korisnike
Drugo i takođe osnovno kada se radi o pojedinačnom operateru onda temu postavljaš u odeljak vezan za tog operatera - u ovom slučaju Telenor
Treće i takođe osnovno naslov pišeš precizno da se vidi o čemu se radi, po naslovu bi se reklo da su svi počeli da naplaćuju ovu uslugu, a u stvari to radi samo Telenor
Četvrto i takođe osnovno kada prenosiš tekst stavljaš ga u citat (Quote) i navodiš izvor odakle si preuzeo tekst.
Pozdrav!
.


Ko ti bre izdrma toliko kavez? :)
Peto.. (i osnovno...:) nije lepo na forumu koristiti toliku kolicinu boldovanog teksta :)
Ja se izvinjavam sto se drznuh da preuzmem titulu pokretaca teme. Postujem tudji ego. Jos ako je poveci...
pozz :)
[ bez rominga @ 06.09.2012. 09:04 ] @
hahaaaa,
kad bi vi znali sta se sve radi u mob.kompanijama,ccccc
ima jedan mali program koji aktiviras i on nasumicno npr. skine danas po 50 para na 10000 zapocetih razgovora,ahhhaaa
elem,ima jedan covek iz Estonije.Mnogo inteligentan i mozda najveci vizionar danasnjice u telekomunikacijama.znate li sta je izmislio?
[ Bonafides @ 06.09.2012. 10:02 ] @
@zvezdasbg hvala ti na informaciji u vezi lepih brojeva kod mt:s-a. Po ovome sto kazes, ja zakljucujem da je Telenor najjeftiniji i najtransparentniji kada su u pitanju ti lepi brojevi. Najskuplji, zlatni brojevi, kod Telenora su negde oko 4800 RSD, a i svidja mi se sto je to kod njih zvanicna usluga. Ispadose oni najposteniji i najjeftini kada je u pitanju odabir numeracije, doduse to se odnosi samo na njihove postpaid korisnike, ali sa druge strane, danas, kada je snazi prenosivost broja, isti se lako moze preneti u prepaid (naravno, nakon nekih cimanja i ubedjivanja).
[ zvezdasbg @ 06.09.2012. 11:54 ] @
@Bonafides

Nema na čemu :)))
Samo napomena da ti zlatni brojevi kod Telenora ni izbliza nisu tako zlatni. Često traže pare za totalno stupidne kombinacije. Jedino ti brojevi od 40.000 din koji se nezvanično zovu dijamantski vrede nečemu.
Sećam se da sam pre par godina bacio oko na broj 069 699 999. I dok sam se ja premišljao bla bla, oteo mi ga jedan klub ispred nosa. :)))
[ Mr One @ 07.09.2012. 19:05 ] @
Citat:
nidza_nis: MrBig:


Ko ti bre izdrma toliko kavez? :)
Peto.. (i osnovno...:) nije lepo na forumu koristiti toliku kolicinu boldovanog teksta :)
Ja se izvinjavam sto se drznuh da preuzmem titulu pokretaca teme. Postujem tudji ego. Jos ako je poveci...
pozz :)

Naša klasika. :-) Kada je potrebno skrenuti pažnju sa sopstvenog neznanja prelazi se u napad drugoga. :-)
Jaka stvar ko je pokrenuo temu. Meni je samo neshvatljivo da je neko toliko lenj da pogleda da li neka tema već postoji, da piše bombastične naslove iz kojih se donose pogrešni zaključci, a uz to ne zna posle 9 meseci aktivnog pisanja na forumu kako se porenosi neki tekst i gde se koja tema stavlja. :-)

Nemoj me pogrešno razumeti, nemam nameru da izazovem svađu. Samo sam konstatovao neke činjenice, u prethodnoj poruci, u onoj drugoj temi i to u najboljoj nameri da ti skrenem pažnju kako se šta radi - niko se naučen nije rodio, nekome je potrebno malo više da nauči, nekome manje, neko je više zainteresovan, a neko manje...

I boldovan tekst nije nepristojan, njime se skreće pažnja na neke bitne stvari, nepristojno je pisati tekst velikim slovima jer je to vikanje. Eto još nešto da naučiš, sve u najboljoj nameri. :-)

Pozdrav! :-)
[ Bonafides @ 09.09.2012. 10:50 ] @
@zvezdasbg

Jos jednom ti se zahvaljujem na informacijama u vezi brojeva. Razumem ja potrebu da svako zeli lep i lako pamtljiv broj. Iako me je ta tema oduvek kopkala, ja do sada ni od jednog operatera nisam zatrazio dodelu tih posebnih broja, iz razloga sto sam imao veliku srecu da na trafici nadjem te lepe brojeve i to od sva tri operatera. Oni su nesto poput Telenorovih zlatnih i srebrnih, imaju nizove koji se lako pamte. Jednom, kada sam zvao sa svog Telenor broja njihov korisnicki servis, u vezi neke desete stvari, sama operaterka mi je predlozila da registrujem svoj prepaid broj (a da je nista u vezi toga nisam ni pitao), rekavsi da je broj jako lep. Imam jedan prelep mt:s broj, mada mt:s ne koristim odavno. Zadnji put me je u junu pao Vipov broj iz rodjendanske serije, nesto poput prethodna dva broja. Htelo mi se.

Inace, prvi cujem da Telenor ima te dijamantske brojeve, ali kombinacija koju si naveo zaista vredi mnogo...
[ zvezdasbg @ 09.09.2012. 11:39 ] @
Vecina ljudi na te specijalne brojeve gleda u fazonu "koji ce mi to". Verovatno potpuno opravdano :))) E sad ima nas "pacijenata" koji volimo da imamo te fensi brojeve pa eto kao budale keshiramo pare za to :)))
U principu meni je to potpuno okej da provajderi nude mogucnost biranja brojeva i da se ekstra brojevi naplacuju. E sad cena moze biti predmet diskusije :) Meni je zanimljivo sto operatori ne oglasavaju zvanicno ovu uslugu, a ako to i objave to rade dosta stidljivo. :) Posebno mi cudan m:ts koji nigde ne priznaje ovu uslugu, dok ne pitas :)))
Za razliku od Telenora i m:ts, VIP ne koristi sestocifrene brojeve pa mi samim tim nikad nije bio zanimljiv. Kakav je to extra broj sa 7 cifara? :P
[ Bonafides @ 15.09.2012. 10:39 ] @
Citat:
zvezdasbg: Vecina ljudi na te specijalne brojeve gleda u fazonu "koji ce mi to". Verovatno potpuno opravdano :))) E sad ima nas "pacijenata" koji volimo da imamo te fensi brojeve pa eto kao budale keshiramo pare za to :)))
U principu meni je to potpuno okej da provajderi nude mogucnost biranja brojeva i da se ekstra brojevi naplacuju. E sad cena moze biti predmet diskusije :) Meni je zanimljivo sto operatori ne oglasavaju zvanicno ovu uslugu, a ako to i objave to rade dosta stidljivo. :) Posebno mi cudan m:ts koji nigde ne priznaje ovu uslugu, dok ne pitas :)))
Za razliku od Telenora i m:ts, VIP ne koristi sestocifrene brojeve pa mi samim tim nikad nije bio zanimljiv. Kakav je to extra broj sa 7 cifara? :P


Ne bih rekao da je rec o pacijentima. Svakom je stalo da ima lep, tj. lako pamtljiv broj. E, sad jedino ako ste neke lude srece da na lep broj naletite na trafici i sl. Ali, kada bi provajderi davali vise sestocifrenih brojeva nego sedmocifrenih, verujem da bi svih 7 miliona stanovnika ove drzave naslo za sebe odgovarajuci broj. Kao sto je to slucaj u Crnoj Gori. Ja svim svojim prijateljima iz Crne Gore znam brojeve napamet, a razlog tome je sestocifrena numeracija. Sto se tice VIP-ovih brojeva moze se i kod njih ubosti lep, samo treba imati dobru kombinatoriku i takav broj ne naplacuju posebno. Sestra od ujaka je imala postpaid broj u VIP-u, vrh broj, prosto se tesko moze zaboraviti 060/00X-00YX Ali, posto nije znala da postoji opcija prenosivosti broja, taj broj nije mogla preneti u Telenor, ciji je trenutno postpaid korisnik. Neznanje i zurba ;-)

Da se ponekad isplati imati lep broj govori i moj slucaj u kom sam danas video jedan oglas u kome se trazi mt:s 064 broj sa 3 osimice na kraju, ali i da ona preostala 4 broja imaju lep i logican niz. Ja bas takav imam, davno ga ne koristim, jedino sto bih morao vrsiti preregistraciju ;-) Jos ne znam da li cu ga prodati. Inace, kupac je u oglasu naveo da trazi poker broj 888 ;-)
[ Miroslav Cvejić @ 15.09.2012. 15:09 ] @
Sad se setih Peđe s Palilule (redovni gost u emisiiji ekstra hit dana) i njegove opsesije lepim brojevima.

Ja ne znam ni jedan (osim svoja dva broja, koja nisu lepi ali su specifični) napamet. Ni od porodice ni od društva, kolega itd. Zašto bih kada imam imenik? Imam preko 500 kontakta u imeniku i dosta od njih imaju više brojeva. Ima lepih, ali zašto bih ih ja pamtio? Dovoljno je da otkucam deo imena ili prezimena (ja u imeniku sve kontakte sa punim imenom i prezimenom držim) da ga TouchPal pokaže. To je lakše nego kucati ceo lep broj.

Bez uvrede, ali lepe brojeve ljudi uzimaju da bi ih oni sami lakše upamtili i bez blama izdiktirali nekom.
[ Mr One @ 15.09.2012. 15:13 ] @
Citat:
Bonafides: Ne bih rekao da je rec o pacijentima. Svakom je stalo da ima lep, tj. lako pamtljiv broj.

Pa i nije baš tako. Moji bliski prijatelji će zapamtiti moj broj ma kakav da je, a za ostale baš i ne bih voleo da mogu tako olako da zapamte moj broj. Jednostavno ne mora baš svako da zna moj broj napamet samo zato što sam ga jednom pozvao i ne mora baš svako da prilikom bilo kog mog spomena broja zapamti isti. Naravno razumem ljude koji žele lep broj i ne smatram ih budalama.

Inače kad ste već kod lepih brojeva, po meni dobra fora je uzeti i broj koji predstavlja vaše ime. Npr. 065/MIHAJLO tj. 065/6442556. Znači svako slovo predstavlja svoj broj - ovo je savršeno logično onima koji koriste T9 na telefonu prilikom kucanja, što je u inostranstvu veoma česta pojava, a kod nas na žalost prilično retka.
Jednom prilikom sam uzeo takav broj 062/MOJEIME - morao je da bude 062 jer mi ime ima 6 slova, a potrefilo se da je numeracija kojoj pripada početno slovo mog imena upravo šestocifrena :) i dalje ga posedujem kao pripejd karticu, ali sam odustao od njegove upotrebe, jer ipak neću da komplikujem i menjam svoj stari broj koji posedujem već 10 godina i koji svi znaju, plus to što kod nas još uvek nije zaživelo to prikazivanje brojeva u vidu slova/reči odnosno kroz sistem jednak T9 sistemu prilikom unosa teksta.

[ Bonafides @ 16.09.2012. 11:07 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Sad se setih Peđe s Palilule (redovni gost u emisiiji ekstra hit dana) i njegove opsesije lepim brojevima.

Ja ne znam ni jedan (osim svoja dva broja, koja nisu lepi ali su specifični) napamet. Ni od porodice ni od društva, kolega itd. Zašto bih kada imam imenik? Imam preko 500 kontakta u imeniku i dosta od njih imaju više brojeva. Ima lepih, ali zašto bih ih ja pamtio? Dovoljno je da otkucam deo imena ili prezimena (ja u imeniku sve kontakte sa punim imenom i prezimenom držim) da ga TouchPal pokaže. To je lakše nego kucati ceo lep broj.

Bez uvrede, ali lepe brojeve ljudi uzimaju da bi ih oni sami lakše upamtili i bez blama izdiktirali nekom.


Taman posla, nisam ovo shvatio kao uvredu. Sve zavisi od coveka do coveka, svako od nas ima razlicite kriterijume i razlicite ukuse. Ja, iskreno, volim da pamtim da brojeve, to mi je navika iz detinjstva. Uvek polazim od toga "sta ako mi mobilni telefon nije pri ruci, a moram pozvati nekog".


Citat:
Mr One: Pa i nije baš tako. Moji bliski prijatelji će zapamtiti moj broj ma kakav da je, a za ostale baš i ne bih voleo da mogu tako olako da zapamte moj broj. Jednostavno ne mora baš svako da zna moj broj napamet samo zato što sam ga jednom pozvao i ne mora baš svako da prilikom bilo kog mog spomena broja zapamti isti. Naravno razumem ljude koji žele lep broj i ne smatram ih budalama.

Inače kad ste već kod lepih brojeva, po meni dobra fora je uzeti i broj koji predstavlja vaše ime. Npr. 065/MIHAJLO tj. 065/6442556. Znači svako slovo predstavlja svoj broj - ovo je savršeno logično onima koji koriste T9 na telefonu prilikom kucanja, što je u inostranstvu veoma česta pojava, a kod nas na žalost prilično retka.
Jednom prilikom sam uzeo takav broj 062/MOJEIME - morao je da bude 062 jer mi ime ima 6 slova, a potrefilo se da je numeracija kojoj pripada početno slovo mog imena upravo šestocifrena :) i dalje ga posedujem kao pripejd karticu, ali sam odustao od njegove upotrebe, jer ipak neću da komplikujem i menjam svoj stari broj koji posedujem već 10 godina i koji svi znaju, plus to što kod nas još uvek nije zaživelo to prikazivanje brojeva u vidu slova/reči odnosno kroz sistem jednak T9 sistemu prilikom unosa teksta.


Znam na sta mislis, ali ja, koji sam se mnogoooo navikao na qwerty tastaturu ne bih preferirao ovaj plan numeracije.
[ Mr One @ 16.09.2012. 14:21 ] @
Da, ali dialer ili ti birač na srpskom je uvek ovakav* bez obzira da li koristiš qwerty za kucanje teksta:


Mislim znam da se odnosilo na T9, ali pretrvaranje brojeva telefona u slova ne mora da bude usko povezano sa T9, već sa tim da li su ljudi naučeni da po tom sistemu pretvaraju slova u brojeve.

*osim na telefonima koji imaju fizičku qwerty tastaturu