[ rookie9 @ 02.09.2012. 03:00 ] @
Trenutno krecem u cetvrti razred gimnazije prirodno-matematickog smera i dvoumim se oko izbora izmedju ova dva fakulteta.
Ovako:

Zanima me programiranje. Samo to. Nikakav harver na ETF. Ako cu na ETF idem na SI. Posto sam odlican(oko 4.75) ako dobro uradim prijemni i upis bude kao ove godine(na budzet je poslednji upao sa 98,5) imam sanse da udjem. Ako ne upadnem na budzet ostaje samofinansiranje, pa ce tu porodica nekako sklapati kraj sa krajem..
E sada, ako me vec toliko zanima programiranje, verovatno se pitate zasto se uopste dvoumim oko Fon-a. Uostalom ta dva fakulteta su skroz drugacija. Na Fon-u je vise fokus na menadzerstvu, a programiranje se cak ni ne radi u prvoj godini.
E pa ovako:

Prvo: Imam nedoumice oko zaposljavanja i plate. Cujem da su plate priblizno iste i da se ljudi sa oba fax-a brzo zaposljavaju. Zasto je vredno ici na ETF i zrtvovati ogromnu kolicinu slobodnog vremena, muciti se sa gradivom, ne davati ispite u roku, ponavljati godine, kad na FON-u ljudi "lade", zabavljaju se, idu na zurke i kasnije rade za iste pare kao i ETF-ovci?

Drugo:Ovo je glavno zasto mi je Fon u opticaju. Kad zavrsim fax posle nekoliko godina rada cu verovatno hteti da osnujem nesto svoje i te menadzerse vestine mogu biti korisne. A sto se programiranja tice, pa, na Fon ce mi dati vise slobodnog vremena. Za to vreme cu moci da ucim jezike iz knjiga ili sa neta. Zavrsicu sa vise globalnog znanja o programiranju nego da sam otisao na ETF jer necu morati da ucim nijednu stvar koja mi je nepotrebna. Da, i dok na ETF-u budem prolazio sa 7.0 ovde mogu ka kupim stipendije..(nemam nameru da gubim vreme, idem na fax nesto da naucim..)

Jedini problem sa ETFom u sustini je manjak slobodnog vremena(ako je to stvarno tako kako ljudi pricaju..). Stvarno bih voleo da npr ucim javu ili PHP uporedo sa prvom godinom faxa..

Sta vi mislite?
[ Nikolas_bg @ 02.09.2012. 19:54 ] @
Citat:
Kad zavrsim fax posle nekoliko godina rada cu verovatno hteti da osnujem nesto svoje i te menadzerse vestine mogu biti korisne.

Ne brini se, nikakve menadzerske vestine neces dobiti. Samo gomilu podela(i potpodela tih podela) i ostalog bespotrebnog (da li je potrebno reci zastarelog) gradiva za nabubati. Vecina predmeta su takvi u prve dve godine (narocito prvoj).

Citat:
Imam nedoumice oko zaposljavanja i plate.Cujem da su plate priblizno iste

Platice te prema onome sta i koliko dobro znas da radis. Tu pricu koja je diploma vrednija zaboravi. Ceni se znanje, koje ni na jednom faksu neces dobiti u dovoljoj meri ako sam ne zagrejes stolicu.

Citat:
Fon ce mi dati vise slobodnog vremena. Za to vreme cu moci da ucim jezike iz knjiga ili sa neta.

Sa ovim se slazem. Ne bas toliko koliko mislis, ali vise. Pogotovo jer imam par drugara na ETFu i PMFu .

Citat:
kad na FON-u ljudi "lade", zabavljaju se, idu na zurke i kasnije rade za iste pare kao i ETF-ovci?

Ima takvih na svakom faksu. Al to nisu ljudi sa onim platama o kojima pricas.

Ako si zaista zagrizen za programiranje, preporucio bih ti SI na ETFu. Ima da radis vise, al isplatice se.
Na FONu ces imati gomilu tih nazovi menadzerskih gluposti koje ce ti samo isprati mozak i nerviraces se sto moras da ucis nesto sto te apsolutno ne zanima (ne zanima te, veruj mi), da bi se na kraju mogao baviti programiranjem, koje ces sresti tek u drugoj godini i to ono najosnovnije .Stvari koje se rade iz programiranja na ETFu u prvoj godini su ozbiljnije(uverio sam se) od svakog predmeta koji ima nesto programersko u sebi na FONu.

Al opet, ni jedan faks (kod nas) ne pravi dobre programere, oni se uglavnom prave sami, dok usput idu i tamo,
te budi svestan da ces morati da ucis sa strane, bilo za vreme studija, ili posle.
[ rookie9 @ 02.09.2012. 22:53 ] @
Hvala na odgovoru.
Samo se nadam da cu imati dovoljno vremena na ETF-u za ucenje sa strane..
[ Boris_ZR @ 16.09.2012. 21:47 ] @
SI je dobar, verovatno za klasu bolji smer od ISITa na FONu.
Ako imaš stipendiju/keša, idi na tu varijantu.
Na FONu jedino ako radiš dosta sa strane možeš nešto da naučiš.