[ mladjolinjo @ 05.09.2012. 13:24 ] @
Naime, moje pitanje je sledece:

Imam veliku bazu podataka, sa 36. kolona i na hiljade redova. Radi se o uvozu roba. Potrebno mi je da izvučem robe i da ih sortiram po količini para koje su potrošene na uvoz, od najvise do najmanje potrošenih para. Problem je u tome sto se u mnogo redova ponavlja ista roba.

Kako bih to mogao da objedinim, da na kraju dobijem podatke koje mogu da obradim u Eksel tabeli da bi izgledalo kao na slici:

http://www.boljevac.org.rs/KTabla/Editori/spaw2/uploads/images/ui_slika4a.jpg
[ bogdan.kecman @ 05.09.2012. 14:26 ] @
select ... , roba, sum(cena) cenarobe, ... from ... group by(roba) order by cenarobe desc;
[ mladjolinjo @ 06.09.2012. 10:36 ] @
Hvala bogdan.kecman na odgovoru. Upit je odradio ono sto sam hteo.

Samo jos jedno pitanje. Prvo sam odradio upit bez onog dela sum(cena), i izbacio mi je jedne rezultate. Kada sam odradio upit sa delom sum(cena), izbacio mi je slične rezultate, ali neke robe su imale mnogo vece cene nego u prvim rezultatima. Ne kontam zašto su drugačiji rezultati?

Kao da je sabrao cene od jedne robe ili tako nešto....
[ bogdan.kecman @ 06.09.2012. 14:22 ] @
ako stavis select a,b from x group by a dobices grupisano po a vrednost RANDOM polja za b

dakle ako imas

1,2
1,3
1,4
1,5
2,1
2,2
2,3

i uradis a,b group by a dobices

1,nesto
2,nestodrugo

nesto moze da bude bilo koja vrednost 2,3,4,5 a nestodrugo bilo koja vrednost 1,2,3

ako uradis sum(b) onda ces da dobijes za nesto 2+3+4+5 a za nestodrugo 1+2+3

ti si trazio sumu (koliko je ukuno para potroseno za taj proizvod, ako imas 10 slogova to znaci da si kupio 10 komada znaci cena1+cena2+cena3....) ... ako hoces najvecu vrednost umesto sum() stavis max()

procitaj http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/group-by-functions.html
[ pocetnik_1 @ 11.10.2012. 20:50 ] @
Potrebna mi je pomoc oko jedne druge stvari (nemam iskustva sa programiranjem), to je:

imam u jednoj komandnoj liniji npr.imena : pera mika laza

sada hocu da dodam neki karakter iza svake reci a da ga HyperTerminal ili CMD vidi kao ENTER, probao sam sa pera "/n" mika "/n" laza


i to da ispadne

pera
mika
laza

probao sam sa "/n" i isti znak sa obrnutom kosom crtom, ne ide


Moze li pomoc,
Hvala
[ bogdan.kecman @ 11.10.2012. 21:13 ] @
dodaj karakter enter ?! ... aj probaj da objasnis sta radis i zasto pa ce neko mozda moci da ti pomogne, niko ovde nema staklenu kuglu