[ bogdan.kecman @ 09.09.2012. 02:04 ] @
ukratko

nikad mi do sada nije preupgrade radio posao posto sam uvek drzao /home i /boot na mirror-u a / na stripe-u i onda glupavi upgrade ne ume da odradi posao... kada sam skoro presao na F16 (crni dan za linux u mojoj kuci) reinstalirao sam sve ispocetka bez raid-a ... tako da je sada preupgrade odradio upgrade sa F16 na F17 bez ikakvih problema, vrlo lepo uradjeno, lepo radi, sve skroz ok, masina se digla sa F17, sve sljaka kako treba, postupgrade proces je vrlo jednostavan, nije bilo nesto znacajno orfaned rpm-ova... sve u svemu, ako nemate raid na masini preupgrade odlicno radi upgrade (obratite paznju samo da imate dovoljno slobodnog mesta na / )

posle 48h koristenja F17 ne vidim apsolutno nikakvu razliku u odnosu na F16, gnome je s***** kakvo je i bio, i dalje ne zna da radi sa vise prozora kako treba, i dalje je debilan isto ko i na F15 i F16, i dalje activities trazi 5-6 minuta da populise listu aplikacija (kesira je samo neko vreme), i dalje se podize sporo ko w2k.... stavili su novi background za login screen i vizualno to je sve sto vidim od promena... Sto se rada tice, sve isto, malo su noviji paketi i to je to... vidim da su nastavili da prebacuju sysV u systemd (za koji klinac im je to trebalo :( ),

sve u svemu "safe" release, ne vidim nikakve bagove da su ubacili nove koji prave problem, nista novo nisu uradili osim sto je eto sve malo novija verzija ..
[ Miroslav Strugarevic @ 09.09.2012. 07:02 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Sto se rada tice, sve isto, malo su noviji paketi i to je to... vidim da su nastavili da prebacuju sysV u systemd (za koji klinac im je to trebalo :( )


I ja se pitam!
[ bojan_bozovic @ 10.09.2012. 03:26 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
ukratko

nikad mi do sada nije preupgrade radio posao posto sam uvek drzao /home i /boot na mirror-u a / na stripe-u i onda glupavi upgrade ne ume da odradi posao... kada sam skoro presao na F16 (crni dan za linux u mojoj kuci) reinstalirao sam sve ispocetka bez raid-a ... tako da je sada preupgrade odradio upgrade sa F16 na F17 bez ikakvih problema, vrlo lepo uradjeno, lepo radi, sve skroz ok, masina se digla sa F17, sve sljaka kako treba, postupgrade proces je vrlo jednostavan, nije bilo nesto znacajno orfaned rpm-ova... sve u svemu, ako nemate raid na masini preupgrade odlicno radi upgrade (obratite paznju samo da imate dovoljno slobodnog mesta na / )

posle 48h koristenja F17 ne vidim apsolutno nikakvu razliku u odnosu na F16, gnome je s***** kakvo je i bio, i dalje ne zna da radi sa vise prozora kako treba, i dalje je debilan isto ko i na F15 i F16, i dalje activities trazi 5-6 minuta da populise listu aplikacija (kesira je samo neko vreme), i dalje se podize sporo ko w2k.... stavili su novi background za login screen i vizualno to je sve sto vidim od promena... Sto se rada tice, sve isto, malo su noviji paketi i to je to... vidim da su nastavili da prebacuju sysV u systemd (za koji klinac im je to trebalo :( ),

sve u svemu "safe" release, ne vidim nikakve bagove da su ubacili nove koji prave problem, nista novo nisu uradili osim sto je eto sve malo novija verzija ..


Skini XFCE ISO ili instaliraj XFCE sa yum. F15 i F16 sam koristio, F17 tek trebam da nadjem malo vremena da probam, i nije loše! Package management je vrlo solidan, sistem stabilan, update redovan. To je ono što je do Fedora tima, a što si ti instalirao krš od desktop okruženja, sa tim oni nemaju ništa!
[ bogdan.kecman @ 10.09.2012. 03:43 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Skini XFCE ISO ili instaliraj XFCE sa yum. F15 i F16 sam koristio, F17 tek trebam da nadjem malo vremena da probam, i nije loše! Package management je vrlo solidan, sistem stabilan, update redovan. To je ono što je do Fedora tima, a što si ti instalirao krš od desktop okruženja, sa tim oni nemaju ništa!


XFCE je jos veci krs od gnoma, sorry, dr* sam se sa njim dva meseca i skino g* sa masine...
a sto se tice g3, oh da fedora ima mnogo sa tim, redhat je pogurao g3 i koliko cuh od kolega rh je vecma kriv za debilanu od ideje da se pravi "tablet" interface za desktop masinu + rh kao glavni sponzor gnome-a je bacio g2 tako da ... ako mene pitas oni su glavni krivci za posra* interface na linuxu danas (o onom gov* zvanom kde necu da pricam, enlightenment je alfa vec 10+ godina, xfce ne radi ... a oni "windowless" manageri su po meni tek teska debilana posto na ovoliko pixela terati sve u full screen i tile nema nikakve svrhe, to je debilno koliko i g3)

no to je sve potpuno nebitno, reko da bacim info za sam F17, obicno sveza gedora ima cudo bagova par meseci dok se ne stabilizuje, F17 radi 1/1
[ MarkoBalkan @ 12.09.2012. 17:03 ] @
fedora mi je uvijek bila sporija u odnosu na druge distribucije.

kako sam se vratio na debian jako sam zadovoljan.
koristim isključivo debian stable i sve radi stabilno.
trenitno je aktualna 6.x.y verzija koja koristi gnome 2.30.2
debian 7 izlazi negdje na kraju godine i bit će ubačen gnome 3.2 ali koliko sam vidio, ima i clasic.

tko hoće najnovije pakete na debianu uvijek ima na raspoloaganju i testing granu sa paketima.

probao sam i open suse, mageia-u i još hrpu drugih, debian ostaje No.1 i za dekstop i za server.

[ HeYoo @ 12.09.2012. 21:28 ] @
Da, Debian i derivati su obicno nesto brzi. Ne znam iz kog razloga ali apt-get je svetlosnim godinama ispred yum-a po brzini i jednostavnosti. Kod Fedore je ok sto podrazumevano furaju novije pakete.
Sto se tice Debian testing grane.. niti je bas najsvezija niti je dovoljno stabilna. Naravno u nekom trenutku padnes u iskusenje da povuces koji paketic sa unstable repoa jer je recimo ispravljen neki bug i onda naravno upadnes u dependency hell.

Bogdane jesi li probao MATE (Gnome 2) desktop? Pricalo se da ce ga ubaciti u novu Fedoru.
[ bogdan.kecman @ 12.09.2012. 21:47 ] @
> MATE

jesam, baguje previse potpuno je neupotrebljiv, gori od XFCE i ekipe � nesto je bilo kao da ce RH da ga ubaci navodno zbog Linusa ali � koliko sam ja skontao MATE odrzava jedan jedini covek i ne stize da uradi sve � ko sto rekoh, probo (na F16) i odustao vrlo brzo
[ bogdan.kecman @ 12.09.2012. 21:53 ] @
inace najbolji su mi ovi koji pisu sa windoze probaj ovo i ono, ja koristim iskljucivo linux (ok imam jedan osx laptop koji sluzi za putovanja), ne koristim ga 2h mesecno da se pohvalim drugarima, to mi je jedini desktop, tako da poluupotrebljiva resenje mene kostaju mnogo para

sto se tice apt-get vs yum to je za neku drugu pricu (ja se ic ne slazem sa HeYoo-vom konstatacijom), sto se tice brzine, ne znam sta vi to radite da vam je sporo, ako terate neke masine koje su na granice (neke od pre 5-6 godina) onda mozda, ako terate novije i5, i7 masine sa normalnom (8G ili vise) kolicinom rama, razlike u brzini ne postoje

[ nkrgovic @ 13.09.2012. 06:12 ] @
Ja sam primetio neku razliku u brzini..... Cini mi se, ali ne mogu da stavim prst na to, da kad dobrano opteretim server CentOS radi nesto brze nego Debian/Ubuntu, bar kad je apache+php u pitanju. Serveri su bez baze, naravno, ona je na drugoj masini. Nemam nista posebno opipljivo, znam da mi je load average manji, izmedju ubuntu i centos servera centos ima manji LA, a serveri su iza jednog LB-a, rade istu stvar.
[ despot77 @ 13.09.2012. 06:51 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
inace najbolji su mi ovi koji pisu sa windoze probaj ovo i ono, ja koristim iskljucivo linux (ok imam jedan osx laptop koji sluzi za putovanja), ne koristim ga 2h mesecno da se pohvalim drugarima, to mi je jedini desktop, tako da poluupotrebljiva resenje mene kostaju mnogo para



Pa neki su na poslu osuđeni isključivo na windows, nije njihov izbor...
[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 11:07 ] @
Citat:
despot77: Pa neki su na poslu osuđeni isključivo na windows, nije njihov izbor...


znaci za posao koriste windows a za igranje linux ...

nije isto kada ti za "sve" koristis linux i kada ga koristis kao dual boot ponekad, radis na poslu na windozi, igras se kod kuce na windozi, radis kod kuce na windozi, i onda kad ti nesto dodje ti butnes linux ... i onda ti je KDE 4.9 ili Gnome 3 do jaja .. ma naravno ..

ne mislim ni na koga specificno ovde sa foruma posto ne poznajem ove ljude ovde pa ne dajem sebi za pravo da na osnovu 3 poruke znam sta oni i kako rade :D, meni se na OL-u firefox javlja kao internet exploder na win7 jer mi treba za neki sajt i onda mi tako ostalo ... mislim na neke ljude privatno koje poznajem (prepoznaju se oni) koji mi tako lelemude kako je gnome3 extra i kako je novi kde najbolja stvar posle babine gibe a 99% vremena provode u windozi a lindzu pale kada im dolaze gosti da se malo kurobecaju kako su veliki ekleri .. jos puste kao da se kompajlira kernel ili neki veliki projekat tipa firefox ..
[ HeYoo @ 16.09.2012. 19:02 ] @
Pa nije da nesto dodje pa bootnem linux. Stavise vecinu vremena za racunarom trosim upravo na linuxu. Ne pricam napamet vec sam probao mate i koristio ga mesec dana bez da sam primetio bilo kakav znacajnij bug. Mozda je tako bilo pre... ne znam.
Gnome 3 nije bas totalni fail i ima dosta prostora za napredak ali slazem se da trenutno nije najpogodnij za ozbiljan rad. Btw dosta funkcionalnosti moze da se nadomesti kroz pluginove ali nije zadovoljavajuce jos uvek.
[ bogdan.kecman @ 12.10.2012. 02:12 ] @
instalirah pre par dana mate sa nekog externog reposa i moram da priznam da radi 1/1 ... onaj sto sam probao sa F17 je bio neki koji je bio vec u gedorinom reposu (ili je bio uz rpmfusion nisam obratio paznju) i bio je dosta los (pucao etc) ovaj je radio 2 dana skoro bez ikakvih problema (skoro dva dana, 100% bez problema), doduse nisam palio compiz vec samo onako blank i radi lepo, kao stari gnome2 ... mozda i bude nesto od toga .. evo me sad nazad na gnome3 i odma sam se iznervirao, iz nekog razloga tupavi gnome3 mi resetuje wallpaper na default svaki put kad se izlogujem i ulogujem :( (kad se ulogujem prikaze onaj stari na sekund i onda vrati default ... aaaaaaa) ..

ovako sa mate F17 deluje jako dobro :) .. probacu ovih dana i compiz da ubacim u pricu i ako to sve radi bez problema, na konju sam ... gnome3 prosto ne ume da radi sa vise od jednog ekrana i to extra nervira, ovo ostalo i nekako moze da se budzne ali notifikacije i multimonitor podrska ubijaju :(