[ psihomehanicar @ 12.09.2012. 20:03 ] @
Pozdrav

Kao što i sam naslov kaže zanima me da li je moguće onemogućiti da neko drugi kopira tekst iz mog Word dokumenta, i kako se to radi?

Hvala unaprijed!
[ Baja Gaša @ 12.09.2012. 20:11 ] @
Moguće je.

U gornjem baru izaberi Developer => Restrict Editing => 2. Editing restrictions: štikliraj "Allow only this type of editing in the document" - No changes (read only)

Onda:

3. Start Enforcement, klikni na "Yes, start enforcing protection" i unesi lozinku.
[ Ivek33 @ 13.09.2012. 20:51 ] @
Citat:
Baja Gaša: No changes (read only)
Prije bih rekao da je Filling in Forms
[ Baja Gaša @ 13.09.2012. 21:03 ] @
Citat:
Ivek33: Prije bih rekao da je Filling in Forms


Da, sećam se da je tako u Wordu 2003 i 2007 gde (čini mi se) nije postojala eksplicitna opcija "read only". Ja sam izneo primer za Word 2010, koji koristim i gde je takva opcija omogućena.

Svejedno, i u Wordu 2010 rade obe varijante - bilo zabrana kopiranja ili definisanje teksta kao obrasca za popunjavanje.
[ Dexic @ 13.09.2012. 21:34 ] @
Ovo je zezancija za unutar kompanije, sve dalje od toga je gubljenje vremena ako "citalac" zna iole sta radi.
[ Baja Gaša @ 13.09.2012. 21:43 ] @
Citat:
Dexic: Ovo je zezancija za unutar kompanije, sve dalje od toga je gubljenje vremena ako "citalac" zna iole sta radi.

Slažem se, i sam sam ponekada takav "čitalac". Doduše, samo ako klijenti zahtevaju dokument koji se može uređivati, a dostave mi zaključan. A lozinku ne zna niko jer su dokument dobili ko zna od koga...

Ukratko, prema mom iskustvu najbolje je snimiti dokument kao pdf datoteku i staviti što je mogući viši stepen enkripcije (recimo 256 bita). Mada je i to samo jedan korak više za onoga ko zna šta radi.
[ Dexic @ 13.09.2012. 22:41 ] @
PDF? Samo malo... lakse od Worda :) Jedino ako se stampa kao image pa nema "texta".
[ Baja Gaša @ 13.09.2012. 22:54 ] @
Citat:
Dexic: PDF? Samo malo... lakse od Worda :) Jedino ako se stampa kao image pa nema "texta".


Ne, nije baš tako. Ako tekst odštampaš pomoću ABBYY PDF Transformera, u opcijama (koje su vrlo sveobuhvatne) biraš da li ćeš dozvoliti štampanje i kopiranje delova teksta (čak i u vidu slika), kao i nivo enkripcije. Ako zabraniš i jedno i drugo, ne znam šta bi moglo da se iskoristi za izvlačenje teksta iz PDF fajla. Da li imaš neku ideju?

Napravio sam jedan mali pdf fajl radi probe, pa me zanima da li možeš da ukloniš zaštitu. Mogu da ti pošaljem, ako se slažeš?


Znam da Passware u verziji 8 ne može da razbije lozinku; verziju 10 nisam probao ali je moguće da može.
[ ib.kroki @ 13.09.2012. 23:21 ] @
Ako sam dobro razumeo, pitanje je da li se iz zaštićenog pdf dokumenta može izvući text.
Može. Instalira se cutepdf drajver kojim se zaštićeni pdf odštampa kao jpg, a posle se taj jpg pročita sa abby fine readerom.
Ako je zabranjena štampa, uradi se print screen, odstrani se sve oko teksta i opet se taj jpg pročita sa abby fine readerom.



[Ovu poruku je menjao ib.kroki dana 14.09.2012. u 00:32 GMT+1]
[ Baja Gaša @ 13.09.2012. 23:30 ] @
Da, jasno i izvodljivo. Nije mi palo na pamet, ali ipak prevazilazi nivo znanja mog prosečnog problematičnog klijenta... Posebno ako se radi o dokumentu od šezdesetak strana. :)
[ ib.kroki @ 13.09.2012. 23:35 ] @
Izvodljivo, ali suludo je. Kad zamislim koliko je to cimanja, lakše ga je prekucati.

P.S.
Ja kada šaljem klijentima fajlove da pogledaju, da ih nd bi zloupotrebili uvek u futeru napišen "sva prava zadržana ib.kroki", a plus stavim u pozadinu vodeni žig. Naravno, zaključam pdf i to je sve. Ako će da prekucava, neka mu je sa srećom.
Pa da postoji totalna zaštita ne bi u SRB bilo 95% nelegalnog WIN i Offica.
[ Baja Gaša @ 13.09.2012. 23:42 ] @
Verovatno bi i prosečni problematični klijent izabrao prekucavanje kao osnovni metod kopiranja sadržaja, ali od toga već nema odbrane.
[ Dexic @ 14.09.2012. 00:12 ] @
Ako text postoji na bilo koji nacin i dostupan je za citanje, znaci da je dostupan. PDF fajlovi (posto su otvoreni formati koje moze da cita bilo koji program koji ume da ih cita, a korisnik ima lozinku) su samim tim - prelaki za kopiranje.
DOC se vise moze zastititi, ali opet ne skroz.
[ Ivek33 @ 16.09.2012. 21:07 ] @
Citat:
Baja Gaša:
Citat:
Ivek33: Prije bih rekao da je Filling in Forms


Da, sećam se da je tako u Wordu 2003 i 2007 gde (čini mi se) nije postojala eksplicitna opcija "read only". .

U Wordu 2007 postoji opcija "No Changes (read only)" ali ako ako aktiviraš tu opciju time nisi zabranio selektiranje teksta i zabranio kopiranje dok sa opcijom "Filling in Forms" zabranjuješ selektiranje teksta a time i opciju kopiranja
pozz