[ deZio @ 13.09.2012. 18:37 ] @
Da li mi neko ko se razume u ovu tematiku može pomoći oko jednog zauzetog domena.

Radim za firmu koja svoj proizvod ima zastupljen u više zemalja evrope i azije, ima registrovan patent u tim zemljama i + i u USA(ali tamo za sada ne prodaje proizvod) a u nekima od tih zemalja i registrovan žig. E sad me zanima da li je to dovoljno da bi se pravno tražilo oduzimanje domena koji u svom nazivu ima naziv proizvoda (koji nema značenje u jezicima i vezano je samo za taj proizvod) + jedna engleska reč koja označa šta taj proizvod radi. Znači naziv_proizvoda + eng_rec . com

Dakle očigledno je da je to neko registrovao sa namerom da ga proda pošto i da je registrovao kada bi mu ta reč proizvoda značila nešto drugo, ne verujem da bi odabrao eng. reč koja ima značenje šta taj proizvod treba da radi.

E sad me zanima da li bi ti dokumenti koji potvrđuju patent samog proizvoda i dokumenti o žigu bili dovoljni ili je potrebno nabaviti posebni dokument koji je vezan samo za imena domena itd. pošto je .com internacionalno tako da sam sumnjiv da patent određene zemlje može uticati na oduzimanje vlasništva internacionalnog .com domena.

Postoji i dokument o evropskom patentu izdat u minhenu i o evroazijskom patentu, ali ne znam da li bi ti dokumenti bili dovoljni ili bi trebalo određenoj organizaciji da se javimo da bismo podneli zahtev za žig koji bih nas štitio od takvih situacija kada su u pitanju nazivi domena.

Na sajtu ICANNa sam našao ovo: http://www.icann.org/en/help/dndr/udrp/rules a cena žalbe za 1-5 domena iznosi 1500$( http://www.wipo.int/amc/en/domains/guide/index.html#b3 ). Zbog toga ne bih želeo da se plate tolike pare i na kraju da nam odbiju žalbu..

Pokušao sam kontaktirati i vlasnika domena ali u whoisu vidim da ima zaštitu na informacije. Onda sam na sajtu te firme koja pruža usluge zaštite kontakt informacija vlasnika domena video da u slučaju da naziv domena krši ta prava oko žiga, da im se pošalje mejl i da će ako je sve ok prekinuti da štite informacije o vlasniku domena. Poslao sam im mejl sa svim dokumentima koje imamo, međutim i dalje nema odgovora..

Trudiću se da ostavim info ubuduće ako bude novih informacija, a želeo bih da mi neko pomogne ako ima znanje da li je to dovoljno da bi se naziv proizvoda zaštitio u samom domenu ili je potrebno podneti zahtev za neki internacionalni žig koji bi prihvatili i ti što odlučuju o žalbama..
[ view @ 13.09.2012. 18:58 ] @
Mislim da ti se ne isplati da placas 1500 dolara i da bude veoma neizvesno da li ces uspeti uopste da dobijes domen.Moja preporuka ti je da odes na godaddy i da unajmis managera koji ce umesto tebe stupiti u kontakt sa vlasnikom domena i dogovoriti prodaju domena pod najmanjim uslovima koje ti odredis.Posto se u domenu radi o dve reci koliko vidim taj domen ne moze da vredi puno para tako da bi se verovatno uklopio u nizu cenu od one koje bi trebao da platis ICANN-u za zalbu.
Cena domena moze biti i veca ukoliko taj kupac neko ko direktno zna da bas tebi tj tvom poslodavcu treba bas taj domen jer mu se i proizvod zove tako mada mozda i nece biti visoka cena ukoliko domen stoji vec dugo i niko ga ne koristi i nema izgleda da ce neko drugi da ga zakupi.
[ deZio @ 15.09.2012. 16:38 ] @
Ne vidim kako taj agent može stupiti u kontakt s vlasnikom domena osim preko whois podataka.. Sto bih onda njemu placao ~60$ kad mogu i sam.. Preko nekog aukcijskog sajta sam stupio u kontakt sa vlasnikom domena koji sadrži samo jednu reč - naziv_proizvoda.com Lik za domen traži 5.000$, nije normalan.. Pre bih platio 1500$ za tužbu.. Na kraju sam registrovao .net varijantu.
[ ficavl @ 15.09.2012. 17:43 ] @
deiZo, ako je kvalitetno ime domena, sigurno ti niko neće dati ispod $10k, tako da budi sretan ako si dobio ponudu $5k (mada još ne znam ni o kojoj je domeni reč).
[ deZio @ 15.09.2012. 17:59 ] @
U pitanju su zeder.com i zederlock.com, a na kraju sam reg. zederlock.net
[ view @ 15.09.2012. 18:04 ] @
Godaddy je akreditovani registar i mislim da oni mogu da vide podatke domena i ako je ukljucena whois zastita,$60 nije neka cifra ako on uspe da izvuce domen za manje od $1500.Kontaktiraj godaddy siguran sam da pre placanja tih $60 imas neke konsultacije u vezi toga koliko si spreman da platis i o kom domenu se radi pa ce ti oni dati svoje misljenje i da tek onda uplacujes $60 za uslugu agenta.

U krajnjem slucaju dobar je potez to sto ces se ipak odluciti za .net domen.Koliko ja shvatam ta rec na englesko+nazivproizvoda.com znaci samo tebi i tvojoj firmi tako da ne verujem da ima vise zainteresovanih a kada taj sto je registrovao .com domen vidi da koristite .net i vidi da niste zainteresovani za .com javice se vama da vam ponudi domen za smesne pare ili ce posle godinu ili dve da odustane i moci ces da zakupis domen po normalnoj ceni..

Ja imam nekih 100-ak domena na svom imenu i ako se radi npr. o .info varijanti domena koji je registrovan pre dve-tri godine nije redak slucaj da dobijem mail sa ponudom za istu verziju .com domena za tipa $100 - $200.
[ deZio @ 15.09.2012. 19:02 ] @
Kao što sam napisao, u pitanju je ZEDER autosigurnosni sistem. Ipak sam registrovao zederlock.net pa će ipak to biti alternativa zeder.com-u i zederlock.com-u.
Kasnije ako budu dostupni ti domeni, reg. ću, ako ne, nebitno.. Bitno je samo odraditi dobru promociju net domena ubuduće..
[ view @ 15.09.2012. 19:24 ] @
U pravu si i verujem da ces za jedno godinu dana dobiti ponudu za com domen za smesne pare..
[ deZio @ 15.09.2012. 19:26 ] @
Nadam se :) Hvala ti u svakom slučaju na pomoći :)
[ stani-pani @ 16.09.2012. 15:52 ] @
Nisam pravnik, tako da ovo što pišem uzmi sa rezervom, jer se bazira na mom čitanju vezano za zaštitu brenda i domena. Po onom što znam najvažniji je tajming, tj. ko je načinio prvi korak. Da li je tvoja firma zaštitila brend pre nego što je za sada nn osoba registrovala domen (koliko vidim zeder tačka com je registrovan 2000. godine). Ako ste vi učinili prvi korak onda je moj savet da definitivno probate preko advokata da preuzmete domen (domen se nudi na prodaju tako da ako je pravilo prvenstva ispoštovano velike su šanse da se ide na bad faith motiv i tako dobijete spor...mada reklame na parking stranici nemaju veze sa vašim proizvodom, što može otežati situaciju). Ukoliko je prvo registrovan domen, šanse za pravno dobijanje domena su tanke (to se onda zove reverse domain hijacking). U svakom slučaju evo ti link gde je spisak poznatih advokata specijalizovanih za ovakve slučajeve, te im piši i objasni situaciju, jer te to ništa neće koštati: domain name lawyers list. Cena od $5000 se može činiti velikom, trebao si da probaš da se cenjkaš i možda bi došao do prihvatljivog iznosa. Imaj na umu cenu proizvoda koju prodajete i ako želite da se bacite na internacionalnu online prodaju, onda gledaj na domen kao na lokaciju prodavnice u gradu. zeder tačka com je najbolja moguća lokacija na celom svetu za vaš proizvod i to onda najviše košta i ima smisla platiti veći iznos. Ne znam cenu zeder brava kod nas, ali siguran sam da nisu jeftine (cifru za koju prodate 10 do 20 zeder brava dati za najbolji mogući domen po meni nije puno)

Što se tiče drugog domena koji si registrovao u .net varijanti, to je po meni greška. Bolje da si išao na zeder.net jer je to sledeća najbolja lokacija za vaš proizvod na netu. Ovako si kupio prodavnicu negde na izlazu iz Varne kod Šapca (nemam nameru da vredjam žitelje tog simpatičnog mesta već samo da plastično opišem sajber lokaciju). Dot com varijantu poseduje neki Rus i ako si ga cimao oko kupovine istog može se desiti da ne dropne domen za godinu dan već da ga zadrži. Pogotovo u slučaju ako razviješ sajt na svoj .net lokaciji. Btw, zederlock tačka com je bio u vlasništvu našeg čoveka pre, ali našim ljudima domeni nisu bitni...može se sklepati domen uz raznorazne dodatke tipa brojke, crtice, slova bze smisla itd.
[ deZio @ 16.09.2012. 17:43 ] @
Def. je neko drugi registrovao te 2000. a iz kojih razloga baš taj domen nemam pojma, verovatno nasumično pošto je u pitanju verovatno organizacija koja preprodaje domene..

Zeder nije radio koliko sam ja upućen 2000. tako da je malo verovatno da bi uspela tužba.

Što se tiče cene, pošto je bilo potrebno poslati početnu ponudu, ja pošaljem 100€ pošto nisam znao koliko će tražiti..
On odg. sa tih 5000 i napiše "I have previously received higher offers." ne precizirajući koliko je to dobijao.. Ja mu pošaljem da je to previše, i da mi napiše kolika je minimalna cena za koju bi prodao domen. Međutim sutradan dobijam poruku da je prekinuo pregovore..

Definitivno je profesionalnije kada bi bio zeder.com ili .net međutim smatram da to nije toliko presudno.. Na reklamnim materijalima bi stojala adresa, sajt bi se optimizovao za pretraživače, uradila bi se reklamna kampanja (google, fb) tako da bi se lako mogao neutralisati taj nedostatak najboljeg domena.. A i kad razmišljamo realno, bilo koji čovek u svetu koji bi planirao ugraditi sistem, neće razmišljati o nazivu domena već o samom sistemu koji ugrađuje.. Zbog toga se ne slažem da je "lokacija" lošija i da je teže naći, jer velika većina ljudi kad traži sajt, kuca u google ključnu reč. I ako direktno kuca adresu i pogreši tako što npr. ukuca zederlock.com opet verujem da većina ljudi se onda obrati googleu.

To je firma iz Rusije koja štiti podatke iz WHOISa koliko sam skontao, znači nisu podaci od vlasnika..
[ mr. ako @ 16.09.2012. 21:35 ] @
Upravo tako. Lepo je imati dobar domen, lepo to izgleda, profesionalno, ja licno isto volim da imam dobar domen kad pocinjem projekat, ali nije vise 2000. god... pretrazivaci su odlicni, i ako se optimizacija uradi valjano, skoro da nije ni bitno koji je domen. Naravno, i dalje Google ne voli - (crtice), ili kada domen nema veze sa kljucnom reci ili sadrzajem sajta / nazivom proizvoda, ali to nisu jedini parametri za rangiranje i to nije jedino presudno. Prvi primer koji mi pada na pamet je Limundo koji je pre par godina bio nepostojeca rec, a danas prvi rezultat za rec aukcija. Takodje novi svetski brendovi i startupi uzimaju genericke domene, Pintrest.com, Indiegogo.com, ali recimo i Minecraft.net... Naravno, nije identicna situacija ovoj, ali u svetu sa tolikim brojem squatovanih domena novoformirane kompanije posezu za ovakvim resenjima.

A pogledaj i ove teme da vidis kako su prolazili oni koji su bili sa suprotne strane. :) Tako da sto da ne, mozda i da pokusas preko wipo-a ili icann-a.
http://www.elitesecurity.org/t...omen-trademark-hoce-da-mi-uzmu
http://www.elitesecurity.org/t15393-lux-ottica-com-sta-se-desilo
https://www.elitesecurity.org/...ad-domenom-neka-frka-pomagajte

Takodje view-ov predlog sa agentom i odredjenom ponudom nije los...

Sve je pitanje koliko si spreman da potrosis, koliko da se upustas u to (angazman/vreme) i koliko mislis da ti zaista znaci taj domen (po meni moze i bez top varijante).


[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 16.09.2012. u 23:07 GMT+1]
[ dj011 @ 19.09.2012. 03:50 ] @
PATENT za proizvod ne znaci nista sto se tice domain names. Jel pod zig mislis "trademark"?
[ deZio @ 19.09.2012. 19:10 ] @
I ja kontam da patent ne vredi za domene.. A žig je naša reč za trademark. Međutim u nekim zemljama je registrovan samo patent za taj proizvod, ne znam zašto nije i žig..