[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2012. 21:47 ] @
http://www.tweaktown.com/artic...28gb_slc_ssd_review/index.html

Danas sam kupio 2 komada. U pitanju je malo poznata firma "SuperSSpeed" - ali ono sto su uradili je vrlo zanimljivo:

- LSI Sandforce SF-2281 kontroler
- Intel-ova 25nm SLC (!) NAND memorija
- Izuzetno povoljna cena: $275 za 128 GB

Pre nego sto neko krene da uporedjuje ovu cenu sa drugim SF-2281 diskovima i dodje do zakljucka da je ovaj disk skup, neka obrati paznju na drugu stavku. Do pojave ovog diska 128 GB SLC diskove niste mogli da nadjete za ispod $1000. SLC memorija je bar duplo skuplja od MLC memorije (a cesto i vise), tako da je jako tesko napraviti jeftin SLC SSD.

Da li vredi?

Ako pogledate test, videcete da je u pitanju najbrzi consumer SSD disk na trzistu trenutno. Medjutim, to uopste nije glavna stvar - Samsung SSD 840 ce verovatno biti podjednako brz (ako ne i nesto malo brzi) bar dok se ne napuni 50% :-)

Prednost SLC diska je za ljude koji imaju jako puno I/O-a - tipa workstation primene ili video-editing. Intel-ova SLC celija je rangirana na 100000 P/E ciklusa - prosek MLC celija je izmedju 3000 do 5000, u zavisnosti od tehnologije izrade.

To u praksi znaci da SLC disk od 128 GB ima write-endurance koji se meri petabajtima - gde je potrebno upisivati podatke 100-nak+ godina kako bi se istrosio kapacitet za upis :-)

Dodatna prednost SLC diskova u slucaju Sandforce kontrolera je sto nemaju problema sa upisom nekompresibilnih podataka - to je ahilova peta SF-2281 kontrolera uparenog sa MLC celijama, zbog dugog vremena upisa MLC celija, svi MLC SF-2281 diskovi imaju vidno manju brzinu upisa. SLC celije taj problem kompletno eliminisu:



U RAID0 modu performanse idu do 1 GB/s za citanje i 1 GB/s za pisanje... nije lose :)



Sve u svemu - ako imate jak I/O, i zelite SSD koji jednostavno nema kompromisa, SuperSSpeed 128 SLC je resenje :)
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2012. 17:34 ] @
Elem, diskovi su mi stigli juce - potpisani, sa sve rednim brojevima #18 i #19 :-) Stvarno odlican servis, posto sam diskove narucio u sredu - a stigli su u petak... i to iz USA.

Na zalost necu imati vremena da ih testiram u sledecih nedelju dana posto sam na putu...
[ Dexic @ 06.10.2012. 18:09 ] @
Ne znam sta ocekujes da testiras a da se primeti, jer za test izdrzljivosti ces se nacekati da zavrsi :D Ako imas jedan SSD viska, na XS forumu ima ona tema o izdrzljivosti svakog SSD-a pojedinacno pa vidi da li ce ovi preci 10.000 erase ciklusa :)

Inace, koliko sam primetio, 4K reads su prilicno bolji od ostalih SSD-ova, ako ovaj CDM nije za RAID0 - mada i za RAID0 40MB/s 4K je bolji od cini mi se svih drugih SATA/SAS SSD-ova.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2012. 18:38 ] @
Nije za RAID0 - imas na sajtu i RAID0 test :-))

Mislio sam eventualno IOmeter da poteram da vidimo koliko IOPS-a moze da postigne.

Sto se izdrzljivosti tice, sumnjam da je to isplativo terati posto SLC ima 100K P/E ciklusa + SF2281 kontroler ne bi trebao da ima los wear-leveling algoritam... malo bi smo se nacekali :)

Inace, u pravu si sto se razlika tice - jedina razlika izmedju SLC i MLC diskova u nekom desktop/workstation radu se moze primetiti u brzini pisanja na SF kontrolerima, posto SLC celije imaju mnogo manju latenciju... i to je sve sto se performansi tice. Ostalo je izdrzljivost.

Inace, cisto primera radi - moja 2 SLC Samsung-a i Intel-ov X25-E iz 2009 i dan danas sljakaju bez problema... iako su dobar deo vremena proveli pod torturom :)
[ Dexic @ 06.10.2012. 18:51 ] @
I moji X25-M iz 2009. rade i dan danas iako su isto bili pod torturom :)
[ Tyler Durden @ 06.10.2012. 19:34 ] @
Citat:
U RAID0 modu performanse idu do 1 GB/s za citanje i 1 GB/s za pisanje... nije lose :)


Uhhh, perverzija.....!
Imaću i ja jednom SSD valjda :-)
[ Ivan Dimkovic @ 20.02.2014. 23:04 ] @
Upravo mi je crkao jedan od ovih diskova.

Simptomi su bili cudni - prvo mi se resetovao ceo sistem nekoliko puta a onda je posle N-tog restarta jedan od ovih SSD-ova prestao da biva detektovan.

Ovo mi je inace prvi SSD da je crkao. Statisticki gledano, sumnjam da sam neki tipican slucaj, ali steta.

Sandforce diskove inace izbegavam, a ove sam uzeo samo zato sto su bili jeftine SLC opcije.

Sad sam otvorio kuciste, memorija je zaista SLC tipa, a sta je otislo, pojma nemam. Moguce je i da je neki firmware bug, posto su SF2281 diskovi puni istih.