[ hallooo @ 04.10.2012. 09:57 ] @
E ovako, prvo da objasnim o cemu se radi Pre tri meseca kupio sam dva telefona iz Kine u vrednosti od 50€, i sve je proslo bez ikakvih problema, roba je prosla bez carine i bilo kakvih dodatnih troskova. Pre oko mesec dana narucio sam nova dva telefona (u istoj vrednosti), i danas sam dobio pismo od uprave carine iz novog sada da dostavim sledece dokaze: JCI, uverenje o obavljanju zanatske delatnosti, izvod iz sudskog regiostra, kontrolnik, fakturu, dokaz o izvrsenom placanju i fotokopiju licne karte. Ako to en dostavim u roku od 8 dana posiljka ce biti vracena posiljaocu.

Ove zadnje dve stavke nije problem da dostavaim, ali firmu za uvoz robe nemam.

Na papiru imam telefon na koji da kontaktiram carini, ali pre nego sto to uradim zanima me, da li je neko bio u slicnoj situcaiji i sta je uradio? Da li postoji nacin da dokazem da su telefoni za licnu upotrebu, ili bez firme necu moci nista da uradim? Citao sam negde ranije da prema nasem zakonu fizicko lice moze da kupi u inostranstvu do 4 stavke iste robe, ako je to tacno ja nisam prekrsio tu kolicinu, i to nisam uradio odjednom vec na dva puta u ne tako kratkom vremenskom intervalu. Svaki savet i izskustvo su dobrodosli.
[ bazinga @ 04.10.2012. 14:03 ] @
Pa pozovi i kazi im da su za licnu upotrebu, kupio si za sebe i jos nekog rodjaka, i dostavi im racun pa kad vide da su jeftini nece da te diraju. A ako ti spomenu prva dva kazi da su se pokvarili jer su slabog kvaliteta sto se vidi i po ceni.... Valjda nisi sve iste kupio
[ ademare @ 04.10.2012. 19:13 ] @
Ljudi su imali razlicita iskustva, citao sam u nekim postovima da su oduzimali ako je 4 , a neki su pisali da su im oduzeli i 3 komada. Dva teoretski ne bi trebalo da predstavlja problem, da ocigledno nisu zapisali proslu posiljku. Jedno je sigurno da nikada nisam cuo da je neko uspeo da dobije robu, posle dobijenog pisamca od carine. Naravno da moras da pokusas , pa napisi kako si prosao.

Mada jedna stvar tu nije jasna, al u ovoj drzavi sve je moguce. I kad kupis u domacoj radnji nesto imas svako zakonsko pravo da tu star prodas posle odredjenog vremena kao polovnu. Ima bar Milion oglasa gde ljudi prodaju sve od igle do automobila . Zasto bi onda postojalo ogranicenje da uvezeni telefon prodas posle nekoliko meseci koriscenja ??
[ jointo @ 10.03.2014. 18:48 ] @
MOLIM SVE LJUDE DOBRE VOLJE KO MOZE DA MI POMOGNE DA SE JAVI...ovako narucio sam tattoo opremu pre nekih 1,5 m.I sada mi je stiglo u ovu nasu drzavu sranja...Medjutim kada je oprema stigla u Novi Sad na carinu dobio sam pismo da moram da posaljem neke dokaze o uplatii transakciji tog predmeta,odradim to nazovem danas carinu da vidim kada mi stize,javi se neka zena koja verovatno nije dobila dobru kitu,nadrkana sama na sebe,i kaze mi...PA TO ZA TETOVIRANJE NE MOZE DA SE OCARINI KOD NAS,JER MORAS DA IMAS FIRMU KAO PRIJAVLJENU KAO TATTOO STUDIO,I REKLA MI KAO DA NABAVIM OD SPEDIERA NEKI JCI TAKO NESTO PA JEDINO TAKO BI MOZDA MOGAO DA PODIGNEM TO...Jel ima neko ideju oko ovoga,ako moze da mi pomogne neka mi se javi CASTICU! :)
[ ademare @ 10.03.2014. 21:20 ] @
Slabi su izgledi da to prodje. Zakon koji se odnosi na uvoz Paketica, pominje robu za licnu upotrebu, nekomercijalne prirode. Sve ostalo je slobodna procena carinika da li ce neki predmet da proglasi da je za Profesionalnu upotrebu, a ne licnu - kucnu, ili da je u pitanju trgovacka kolicina.

Kod tebe je ovaj prvi slucaj, carinica, kojoj je paket dopao u sake, ocenila je to kao predmet za profesionalnu upotrebu, tako da ti kao pojedinac - fizicko lice, nemas sanse da to podignes, ona ti nece dati. Ovo sto spominje JCI i speditera, je zamajavanje, jer da imas firmu ne bi ni narucivao na svoje ime.

Da sada naknadno trazis firmu i speditera, ko zna koliko to kosta, spediteri su od 40 Eura pa navise, plus neka firma sa svojim provizijama, to se ocigledno ne isplati.

Najverovatnije ce vratiti robu nazad, pa kad krene taj proces vracanja, kontaktiraj prodavca i dogovaraj se za vracanje novca, cesto je tako mnogo manja steta, nego da trazis posrednike za spediciju i posrednika za uvoz.
[ aleksandarzz @ 11.03.2014. 11:10 ] @
Citat:
ademare
Da sada naknadno trazis firmu i speditera, ko zna koliko to kosta, spediteri su od 40 Eura pa navise, plus neka firma sa svojim provizijama, to se ocigledno ne isplati.

Za ovo je verovatno propisana i neka inspekcijska kontrola pri uvozu, što dodatno košta.
[ ademare @ 11.03.2014. 11:30 ] @
Apsolutno moguce, jer je to specificno, posebno igle koje moraju biti sterilne itd. Kao da je u pitanju medicinska oprema, jer to dolazi u dodir sa dubinskim slojevima koze, pa se cak i mnoge bolesti mogu tako preneti. Tako da to spada u robu sa posebnim nadzorom.

Tu carinica da kazem Lupa, vise joj je cilj da te odvrati, nego da ti stvarno objasni, jer koji Tattoo shop ima dozvole za spoljnju trgovinu i to specijalne opreme , da ne ponavljam. Ni da imas radnju za Tattoo to ne bi proslo. To i ko ima uredno registrovano obicno registruje SZR , a ne preduzece za spoljnju trgovinu.
[ aleksandarzz @ 12.03.2014. 19:20 ] @
Citat:
ademare
Tu carinica da kazem Lupa, vise joj je cilj da te odvrati, nego da ti stvarno objasni, jer koji Tattoo shop ima dozvole za spoljnju trgovinu i to specijalne opreme , da ne ponavljam. Ni da imas radnju za Tattoo to ne bi proslo. To i ko ima uredno registrovano obicno registruje SZR , a ne preduzece za spoljnju trgovinu.

Nema više dozvola za spoljnu trgovinu. Može da uveze i ako je registrovan kao STR.
Lepo mu je objasnila - nadji špeditera i vidi šta možeš da uradiš, i koliko će da košta.