[ Stefan Markic @ 08.10.2012. 11:43 ] @
Ovo su trenutne (i uobičajene) vrednosti na mojoj mašini:



Juče mi je dvaput izletalo upozorenje da mi napon nije kako treba. Ne sećam se prvog upozorenja, ali u drugom je pisalo da mi je Vcore bio 0.40. :/ Sve što znam o ovome je da Vcore vrednost raste što se procesor više opterećuje. Zna li neko koje su optimalne vrednosti ova četiri parametara na desktop mašinama? Moj procesor je Intel Core i5-2500K. Dakle, SandyBridge arhitektura.

Ono što me dodatno brine je to što mi je mašina prikačena za ovaj regulator napona koji je podešen da šalje napon ka mašini od ~220V, tako da zbog toga tek ne bih trebao da imam problema sa ovim.
[ Burgos @ 08.10.2012. 16:42 ] @
Koje napajanje imaš? To što imaš regulator ispred napajanja ne znači ništa ako napajanje ne može da isporuči dovoljno struje. Međutim, moguće je da se napon procesora automatski menja (dozvoljene vrednosti su prema specifikaciji od 0,25V do 1.52V) kada procesor radi bez opterećenja da bi se smanjila potrošnja/disipacija, a to verovatno zbunjuje program. Da li ti se to dešava kada je procesor neaktivan, ili kada je maksimalno opterećen?
[ Stefan Markic @ 08.10.2012. 18:33 ] @
Citat:
Burgos: Koje napajanje imaš?


Chieftec 650W CFT-650-14CS FULL, a ovo je cela konfguracija:

Asus P67 Sabertooth
Intel Core i5-2500K
Kingston 2x4GB DDR3 1600MHz CL9
AMD Radeon 6770 Sapphire 1GB GDDR5
Western Digital 500GB SATA3 7200rpm
Samsung DVD+/-RW 22XDVD/12xDVD-RA
Thermaltake V4 Black Edition
Cooler Master V8 (RR-UV8-XBU1-GP)
Thermaltake 120mm Thunderblade Green LED, 1800rpm

Citat:
Burgos: Da li ti se to dešava kada je procesor neaktivan, ili kada je maksimalno opterećen?


Prvi put se to juče dogodilo dok sam surfovao, a drugi put dok sam igrao igrice. Sve to je prikačeno na ovaj regulator napona. Regulator napona je podešen na 220V, što znači da ~220V ide ka mašini. Već šest i po meseci mašina radi preko tog regulatora i do sada nisam primetio nikakve probleme.
[ Binary Mind @ 08.10.2012. 19:12 ] @
Mozes li da testiras malo kad masina nije prikljucena na taj automatski regulator napona... Neka napajanja znaju da prave probleme sa takvim uredjajima. Chieftec GPS serija napajanja je na primer bila zloglasna po tome sto ta napajanja nisu radila sa mnogim UPS-evima. Jaca napajanja u koje spada i taj tvoj Chieftec takodje znaju da prave probleme sa UPS-evima i sa automatskim regulatorima napona. Ja imam Chieftec CFT-750-14CS, a jos pre dok sam imao drugo OCZ napajanje od ~800W, morao sam da prodam jedan APC UPS sto sam dobio kao kompenzaciju, jer je bilo problema cim bi opterecenje masine bilo vece. Sad od zastite imam samo najobicniji produzni kabl sa prenaponskom zastitom (surge suppressor) i ta kombinacija radi dobro.
[ Stefan Markic @ 08.10.2012. 22:18 ] @
Citat:
Binary Mind:
Mozes li da testiras malo kad masina nije prikljucena na taj automatski regulator napona...


Mašina već pola godine radi pod tim AVR-om. Pre toga je pola godine bila prikačena na APC-jev produžni kabl sa prenaponskom zaštitom.

Razlike onda i sada,
Dok nisam imao AVR -- mašina bi se isključila/restartovala kad god bi malo više pao napon u naselju (naglo se priguše svetla u stanu kad se to desi).
Od kako imam AVR -- kada dođe do pada napona, AVR samo cakne, a mašina nastavi da radi.

Napon u mom naselju je katastrofa, i stvarno ne bih da palim mašinu bez AVR-a. :/

EDIT:
Dok nisam imao AVR, mašina bi se ponekad restartovala i kada bi puk'o grom u blizini. :|
[ Binary Mind @ 08.10.2012. 22:53 ] @
Ako Asusov softver dobro meri vrednosti napona, treba nekako iskljuciti AVR kao moguceg krivca, a vrlo je moguce je da je on krivac u tom slucaju. Normalno je da se vcore smanjuje kad je CPU u praznom hodu ili kad CPU dostigne kriticnu temperaturu, ali 0.4V je previse. vcore se kod tih procesora spusti do ~0.8V. Da li si siguran da je to ocitavanje verodostojno? Ja nikad nisam koristio Asusove programe za tu svrhu jer se nisu bas najbolje pokazali sto se tice verodostojnosti (inace vecinu ploca koje sam imao su upravo Asus). Koristi neki drugi softver za nadgledanje vcore-a. Inace tolerancija za vrednosti napona +12V, +5V i +3.3V je ±5%...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.10.2012. u 00:05 GMT+1]