[ gnikolic2005 @ 12.11.2012. 23:12 ] @
Pozdrav svima na forumu.

Ako pitanje nisam postavio u pravom podforumu, molim moderatore da post prebace u odgovarajuci. Unapred hvala moderatorima.

Problem koji sam hteo da prezentujem je sto se javlja odredjeno gubljenje PING-ova i kasnjenje na mrezi.
Firma ima jako veliki broj upravljivih svictheva i rutera i mozda tu lezi problem ali mi je potreban neki konkretan odgovor ili bar savet.

U firmi postoje dve mreze (za sada meni poznate) gde je jedna Windows domenska mreza a druga preko VLAN-a predodredjena mreza samo za Linux racunare.

U dva testiranja na dve razlicite mreze, gore pomenute, koriscena su dva racunara koji su iste generacije i iste hardverske konsitucije. Na jednom se nalazi Windows XP sa ugasenim Firewall-om a na drugom je prvobitno bila starija verzija SuSE Linux-a a sada custom verzija Debina-a sa network monitor alatkama i ugasenim Firewall-om.

U prvom slucaju, racunari su prikljuceni na domensku mrezu gde postoje samo Windows racunari a u drugom slucaju ti isti racunari su prikljuceni na VLAN koji je predodredjen samo za odredjene stvari i gde se nalaze uglavnom Linux racunari i gde je server Linux tipa.

Na domenskoj mrezi, nema problema sa gubljenjem PING-ova ali potrebno je odredjeno vreme da bi se dobila bilo koja web stranica i u Windows-u i u Linux-u.
U drugom testiranju na predodredjenoj VLAN mrezi, javlja se odredjeno kasnjenje i gubljenje PING-ova.

E sad posto na domenskoj mrezi skoro da nema problema, ne bih vise davio s time.

Na drugoj, predodredjenoj mrezi za prikaz odgovarajuce WEB stranice, Windows XP se ponasa kao da nema problema, normalno vraca PING i skoro da nema prekida. Greske su slanju se mogu naci samo ako se malo blize prikaze network status a gresaka ima.
Na Linux-u, greske su skoro katastrofalne! Na skoro svakih 50 PING-ova, javi se skoro (priblizno) 50-ak izgubljenih PING-ova. i tako se vrti u krug. Mreza se ne gasi i mrezni port radi sasvim OK. Uvidom u ifconfig eth0 vidim da je problem u TX-ERR i da se javlja dosta veliki broj gresaka.

Firefox se ponasa kao da je prekinuta veza sa serverom i pokaze se stranica za gresku. Iako Linux pokazuje da postoji neki problem na mrezi, Windows XP radi skoro bez greske iako i on prijavljuje greske ali ne sa PING-ovima nego sa detekcijom gresaka.

Prilikom pretrage na interneta, dosao do zakljucka da je moguc problem sa konfiguracijom na upravljivim svitchevima ili sa losim kablovima ili konektorima.

Na oba racunara je mrezna karta podesena na 100Mbit/s Duplex Full.

Prilikom podesavanja na Linux racunarima, dosao sam do otkrica da smanjivanjem brzine na 10Mbit/s Full se dobijaju greske u RX-ERR ali ne vise sa TX.

U cemu moze da bude problem?
Da li je ipak Linux preosetljiv kao takav skoro neupotrebljiv na ovakvim mrezama?
Da li moze neki racunar ili server (DHCP ili stagod vec) da pravi takav problem?

Unapred hvala.
[ bachi @ 13.11.2012. 07:44 ] @
Do mrežne opreme je... Sad da li je do kablova ili do sviča/svičeva, to mora da se ispita.
[ gnikolic2005 @ 14.11.2012. 10:31 ] @
Hvala na odgovoru iako mi nisi mnogo pomogao. :(

Ustvari jesi ali onda imam brdo posla da otkrijem u cemu je fazon.
Ili cu nekoliko racunara da prebacim blize u server salu kod glavnog svica pa da tako vagamo ili da nekako iskopam i da nateram Linux da bude malo manje osetljiv ili da web stranicu sa servera vuce iz nekog cache-a dok je u ovom smislu nedostupna mreza???

Imas li ideju?

Hvala unapred.
[ jovanmal @ 01.12.2012. 19:16 ] @
Slazem se sa Bachijem.

Ja bih prvo spojio ta dva testna racunara (direktno u svic, ne preko uticnice) na drugoj mrezi koristeci nove patch kablove (nikako krimpane) i pustio ping sa jednog na drugi. Ako ne bi bilo problema, opet bih ih spojio preko neke dvije uticnice i opet pustio ping. Ovako ces vidjeti da li je do kablova. Ako i dalje imas problem, zamijeni taj svic.