[ Mr. Rejn @ 17.11.2012. 07:44 ] @
Imam VMWare Player sa instaliranim suse VM na njemu je web server na portu 80,
player pristupa mrezi preko NAT opcije (ima izlaz na internet preko bezicnog modema).
Kako da pristupim web serveru na ovoj VM sa lokalnog racunara koji hostuje VM i/ili LAN mreze?
Vidim da postoji skoro ista tema ovde http://www.elitesecurity.org/t412846 ali ovo je Workstation
verzija ne znam dal postoji razlika u podesavanjima...
[ milanche @ 17.11.2012. 16:41 ] @
Virtuelne masine (VirtualBox i VMWare) imaju (najmanje) dva mrezna moda.

U NAT modu, virtualna masina nema svoju IP adresu, nego je deli sa host masinom.
Situacija je prakticno takva da mrezna kartica igra ulogu router-a koji raspodeljuje
mrezni saobracaj izmedju host i guest OS-a po nekom internom algoritmu, a od spoljne
strane se i host i guest OS vide kao ista IP adresa.

U bridged modu, virtuelna masina dobija svoju IP adresu, tako da je efekat isti kao da na
istoj fizickoj masini imas dva odvojena mrezna uredjaja. Ako se odabere ovaj mod, vec host
i guest OS postaju sposobni da medjusobno komuniciraju preko mreznih protokola, da i ne
govorimo o drugim fizickim masinama koje se nalaze na istoj mrezi.

Dakle, savet bi bio (najjednostavniji/najlaksi/najcistiji nacin) da u mreznim podesavanjima
izaberes 'bridged' mode. Prema opisu toga sto si naveo da hoces, provereno radi bez problema.
[ Ned123 @ 17.11.2012. 17:34 ] @
Ja ljudima trubim da zaborave sve osim Bridge-a ali često ne vrijedi :)

Inače Player je nekad dolazio sa dodatkom koji se zove Virtual Network Editor i u njemu moraš napraviti port mapping (port forwarding). Ne znam da li Player ovo ima i danas pošto odavno imam licencu za Workstation kao VCP :).
[ Mr. Rejn @ 17.11.2012. 18:28 ] @
Nemam taj Virtual Network Editor tako da ne mogu da izvrsim port forwarding.
Na Network Connections imam VMWare network adaptere VMnet1 i VMnet8, u Properties kod oba nije bilo
oznaceno VMWare bridge protocol i to sam oznacio ali ovo upozorenje vazi za VMnet0?


[ milanche @ 17.11.2012. 20:26 ] @
Google na temu te poruke ima nekoliko linkova.

Nije bas neuobicajen problem, koji moze da ima vise raznih uzroka, od kojih bi najprostiji
bio odsustvo wired konekcije (tj. nisi prikacio Ethernet kabl na fizicku masinu). Osim ovoga
navode i druge moguce probleme - setovanja na sistemima sa dve mrezne kartice, itd.

Sta god da je slucaj, (a najverovatnije ces morati da malo poguras debugging radnu akciju,
cackas, probas, pitas,...dok ne resis) ne odustaj od bridged moda. Apsolutno sam siguran da
to sto hoces ne moze sa NAT-om a moze sa bridged modom.
[ Ned123 @ 17.11.2012. 21:29 ] @
@Mr. Rejn
Ne znam zašto pominješ VMnet-ove. Jednostavno prebaciš virtuel network adapter na bridged i to je to.

Takođe ne znam koju verziju Player-a koristiš ali zaviri na recimo:
http://www.carbonwind.net/Virt...-Player-Networking-Options.htm
Ja sam Player kako rekoh prestao koristiti tamo negdje kod verzije 2.0 pa ti ne smijem tvrditi kako je u novijim verzijama.
[ Mr. Rejn @ 18.11.2012. 12:43 ] @
Resio sam problem ali preko NAT i port forwarding koristeci ovaj link gore, ne ide nikako preko
bridged.Kao sto pise gore, zbog nekog bug-a u instalaciji ne raspakuje se na disk ovaj
network.cab u kome se nalazi konfigurator virtualne mreze pa to mora rucno da se uradi.
Posle toga se u njemu namesti NAT i forwarding i naprave prolazi u firewall-u sa strane WinXP i sa strane suse.
[ Ned123 @ 18.11.2012. 13:22 ] @
Ok riješio si problem i sa NAT-om, ali meni još uvijek nije jasno kakav problem imaš sa bridge podešavanjima?
Odeš u podešavanja virtuelne mašine i zakačiš bridge opciju

Nakon toga ili pustiš da DHCP (ukoliko ga imaš u fizičkoj mreži) odradi svoje ili podesiš ručno IP opcije u VM.
[ Mr. Rejn @ 18.11.2012. 16:42 ] @
Okacio sam shot te greske koju mi prijavljuje u bridged modu sa tim opcijama kao na tvojoj
slici, samo znam da tako ne radi. cilj mi je zasad bio samo da podignem vm sa web serv., da mu
pristupim u lokalu i da ima izlaz na net za ovo ostalo nisam strucan mozda je ono sto kaze kolega milanche
da nemam mrezni kabl prikljucen

[ milanche @ 18.11.2012. 17:36 ] @
OK je ako si se snasao i postigao da ti radi za to sto ti treba.

Da se to tako radi (u NAT modu) - ne radi se, i ne bih ga preporucio kao standardan pristup,
jer najmanje par stvari nisu kako bi trebale da budu:

- pristup sa host OS-a serveru u guest OS-u nije moguc, sto je steta. Mogucnost da eksperimentises
na istoj fizickoj masini sa komunikacijom izmedju klijenta i servera moze da bude dragoceno za brzo
i lako testiranje/podesavanje servera ili klijenta. Ako ne tebi i sada, nekada ce nekome u ogranicenim
okolnostima (rad na terenu, itd) druga fizicka masina biti nedostupna i mogucnost da nesto odradi
elegantno nece biti iskoriscena.

- otvaranje portova na fizickoj masini da bi se forward-ovali port-ovi virtuelnoj masini nije optimalno
resenje sa stanovista sigurnosti. U bridged modu je dovoljno otvoriti port u virtuelnoj masini i tada
'busotine' mogu da ugroze sigurnost samo virtuelne masine, ne i host OS-a.