[ Petar Petrović @ 17.11.2012. 23:52 ] @
Ovako, studiram softversko inženjerstvo, nebitno na kom fakultetu, i interesuje me, ukratko - šta sve od matematike jedan softverski inženjer treba da zna? Odmah da napomenem da smo na fakultetu imali predmete kao što su Matematika 1 i 2, Diskretna matematika i Statistika sa verovatnoćom, ali kao što i sami znate, nemoguće je naučiti sve što je potrebno od matematike za jedan semestar po predmetu. U najboljem slučaju, naučili smo ono najosnovnije što se tiče pomenutih oblasti.

Druga stvar, iako sam završio prirodno - matematički smer gimnazije, matematiku nikad nisam uspeo da naučim kako treba. Na to da dodam i da sam se mnogo više posvetio programiranju i projektovanju softvera nego samoj matematici u prethodne 2 - 3 godine, tako da bi se moglo reći da sam se totalno udaljio što se tiče matematike. Zamolio bih nekoga ko je iskusan u ovom poslu da mi navede koje sve oblasti matematike trebaju jednom softverskom inženjeru, a ne bi bilo na odmet i da mi preporuči literaturu, nebitno da li je na srpskom ili engleskom.

Studirao sam informacione tehnologije 2 godine da bih se u trećoj godini orijentisao na softversko inženjerstvo, tako da praktično nikad nisam imao dodira sa računarskim naukama kao posebnoj oblasti. Uglavnom znam koje algoritme kada da upotrebim i to nije problem, ali bih hteo matematički da znam da ih analiziram i da vidim zašto su zapravo određeni algoritmi takvi kakvi jesu, zašto je jedan algoritam efikasniji od drugog za pojedine strukture podataka, itd.
[ Dexic @ 18.11.2012. 05:46 ] @
A cime bi se bavio? Tipa, linearna algebra i analiticka geometrija su neophodne za nesto tipa razvoj igara, ali mislim da u drugim delovima programiranja mozda i nemaju nikakvu primenu.
Van toga, za sam rad u programiranju konkretna matematika nisam primetio da je neophodna, ali prolazak kroz algebru nekako usmerava (i mozda olaksava) nacin razmisljanja koje u svim tipovima programiranja potreban.


Sto je najgore, mislim da je to bio jedini koristan deo smaranja na PMF-u, u doba kada je informaticki smer bio 22 matematike + 8 informatika.
[ Petar Petrović @ 18.11.2012. 17:29 ] @
Pa ono, bavio bih se projektovanjem i izradom softvera, igre nisu opcija. Dakle, samo "klasičan" softver.
[ DusanSukovic @ 20.04.2015. 10:10 ] @
Citat:
Petar Petrović: Ovako, studiram softversko inženjerstvo, nebitno na kom fakultetu, i interesuje me, ukratko - šta sve od matematike jedan softverski inženjer treba da zna? Odmah da napomenem da smo na fakultetu imali predmete kao što su Matematika 1 i 2, Diskretna matematika i Statistika sa verovatnoćom, ali kao što i sami znate, nemoguće je naučiti sve što je potrebno od matematike za jedan semestar po predmetu. U najboljem slučaju, naučili smo ono najosnovnije što se tiče pomenutih oblasti.

Druga stvar, iako sam završio prirodno - matematički smer gimnazije, matematiku nikad nisam uspeo da naučim kako treba. Na to da dodam i da sam se mnogo više posvetio programiranju i projektovanju softvera nego samoj matematici u prethodne 2 - 3 godine, tako da bi se moglo reći da sam se totalno udaljio što se tiče matematike. Zamolio bih nekoga ko je iskusan u ovom poslu da mi navede koje sve oblasti matematike trebaju jednom softverskom inženjeru, a ne bi bilo na odmet i da mi preporuči literaturu, nebitno da li je na srpskom ili engleskom.

Studirao sam informacione tehnologije 2 godine da bih se u trećoj godini orijentisao na softversko inženjerstvo, tako da praktično nikad nisam imao dodira sa računarskim naukama kao posebnoj oblasti. Uglavnom znam koje algoritme kada da upotrebim i to nije problem, ali bih hteo matematički da znam da ih analiziram i da vidim zašto su zapravo određeni algoritmi takvi kakvi jesu, zašto je jedan algoritam efikasniji od drugog za pojedine strukture podataka, itd.


Licno mislim da ovo sto znas, je sasvim dovoljno za 99,9 % programerskih zadataka, osim za neke usko specijalozovane programe da radis..