[ ennka @ 28.11.2012. 10:14 ] @
Pozdrav,
bavim se web dizajnom, ali zelim da se prebacim vise na programiranje, pa me zanima da li se isplati uciti PHP?

I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web? Ovo pitam zbog toga, jer bih trebala za porodicnu firmu da napravim nekoliko obrazaca -knjigovodstvenih izracunavanja, pa me zanima da li je to moguce, i koliko se cesto PHP koristi u te svrhe? Da li je stabilan ako se radi sa vecom bazom podataka? - ovu temu nisam nigde nasla, jedino sto sdam pronasla bio je ponudjen vec gotov softver, a ja bih da radim, da vezbam i ucim.
Kolko sam za sada analizirala poterba, trebace mi nesto kao formular za prikupljanje podataka, nekakvo konektovanje sa bazom, da se ti podaci upisuju u bazu, i da mogu da se azuriraju u toj bazi, kao i da moze da se odstampa na ekran i na stampac.

Hvala vam unapred za pomoc!


[ Predrag Supurovic @ 28.11.2012. 10:17 ] @
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.
[ ennka @ 28.11.2012. 10:42 ] @
Predrag Supurovic

- Hvala na tako brzom odgovoru.
[ StaX_ @ 29.11.2012. 07:22 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.


Pa ja bih dao možda drugačiji odgovor, PHP nije namenjen za to, ali još kako se takve stvari mogu odraditi u php-u i odrađuju se.
Npr. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ERP_software_packages ovde je lista ERP aplikacija koje između ostalog obuhvataju i knjigovodstvene module a neke su odrađene u čistom PHP+MySQL okruženju.
Moje mišljenje je da je moguće sve to odraditi u PHP-u što ima još i prednosti. Samom izradom kvalitetne web aplikacije ste u prednosti u odnosu na desktop aplikaciju i sigurno da tu ima budućnosti s obzirom na prisupačnost, potrebne zahteve, cloud....
[ ennka @ 29.11.2012. 07:34 ] @
StaX_

Ovaj odgovor mi mnogo znaci, da ne posustanem odmah u startu. Hvala!
Pogledala sam link za ERP, pokusacu da iskombinujem nesto.
Pozdrav!
[ nkrgovic @ 29.11.2012. 08:14 ] @
Po meni je izbor odlican za nekog ko prelazi sa web dizajna. Ako ti ne smeta da sam interface radi kroz browser nema nijednog razloga zasto u PHP-u ne bi radio tako nesto. To da nije za biznis aplikacije je glupost - pocev od salesforce.com pa na ovamo ima mali milion biznis aplikacija koje rade kroz web. Sto se tice toga "stabilan sa vecom bazom podataka" - iz mog iskustva je stabilan do, proverono, baze od 100GB bez problema :). Naravno, MySQL baza.
[ ennka @ 29.11.2012. 08:37 ] @
nkrgovic

Hvala! Meni se isto cinilo kao logicno da kombinujem sa PHP-om po onome sto sam procitala.
[ valjan @ 29.11.2012. 09:16 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.


Ne bih se ni ja baš složio sa tim - kod Asteriska se AGI skripte pišu uglavnom u PHP-u. Tu najčešće nema ni traga od bilo kakvog prikaza u browseru, a PHP igra glavnu ulogu. A često se i u web scrapping aplikacijama koristi upravo PHP, zbog lakoće pristupanja drugim stranicama i mogućnosti parsiranja teksta i beleženja u fajlove, i viđao sam takve sisteme koji su savršeno radili bez ikakvog GUI-ja, samo ga poteraš u cron-u po želji i dobiješ gotov CSV ili XML za import u neku drugu aplikaciju...
[ ennka @ 29.11.2012. 09:28 ] @
Citat:
valjan: Ne bih se ni ja baš složio sa tim - kod Asteriska se AGI skripte pišu uglavnom u PHP-u. Tu najčešće nema ni traga od bilo kakvog prikaza u browseru, a PHP igra glavnu ulogu. A često se i u web scrapping aplikacijama koristi upravo PHP, zbog lakoće pristupanja drugim stranicama i mogućnosti parsiranja teksta i beleženja u fajlove, i viđao sam takve sisteme koji su savršeno radili bez ikakvog GUI-ja, samo ga poteraš u cron-u po želji i dobiješ gotov CSV ili XML za import u neku drugu aplikaciju...


Hvala na smernicama, jos uvek mi je veci deo ovog posta nejasan :) ali sustinu sam razumela. Hvala!
[ Predrag Supurovic @ 29.11.2012. 14:11 ] @
Ne budite bukvalisti. Nisam rekao da ne može, nego da nije baš pogodan za ovo što je pitano.

Baš me zanima kako mislite da rešite pitanje komunikacije programa sa malo specifičnim uređajima kao što su štampači, fiskalne kase, bar kod čitači i slično. Da, znam da to može da se nakrpi da radi iz PHP-a ali takva rešenja su u praksi nepraktična i veoma ograničena.

A da ne pričamo o tome koliko sam web interfejs ume da bude ograničujući u masovnom unosu podataka.

Kad biste videli šta sam aj sve radio sa PHP'om yevnuli biste. Ali, to radi MENI. Ako treba da radim apliakciju za nekoga, tada ću je raditi na platformi koja je za tu aplikaciju najpogodnija.

I inače je pogrešno specijalizovati se samo za jedan programski jezik. U današnje vreme tako nešto prosto ne prolazi. Ako neko baš i insisitra na jednom jeziku onda su mu veže šanse sa Javom na primer nego sa PHP-om.
[ ivan.a @ 29.11.2012. 17:32 ] @
Zapravo sve je više web aplikacija koje se koriste u takve ili slične svrhe. Ako ti je potreban rad sa bazom (unos/ažuriranje/brisanje), određene kalkulacije, statistički podaci, štampanje podataka, knjigovodstvo php može poslužiti veoma efikasno.
Čak i ako koristiš bar kod čitače ... ili fiskalne kase nije nikakav problem (uglavnom...mada se uvek nadje neko rešenje). php je takođe zahvalan za jednostavno generisanje fajlova i parsiranje teksta (npr. csv, obrazci itd).
Mislim da je budućnost izrada takvih web aplikacija i da je php dosta pogodan za takve stvari. Prednost je i to što je php "platform independent".
[ Predrag Supurovic @ 29.11.2012. 19:35 ] @
Baš bih voleo da čujem koje je to jednostavno rešenje koje će da omogući da klijent koji ima samo veb čitaš (poštoje sve ostalo u php i na udaljenom serveru) da radi sa fiskalnom kasom.

A zanima me i kako li bi se takva aplikacija sa svojm veb interfejsom pokazala u firmama gde se maltene meri broj unesenih faktura u minutu... čak i ako napravimo malo odstupanje pa pored PHP upotrebimo i JavaScript i Ajax koliko da taj korisnički interfejs koliko-toliko pristojno funkcioniše...

Bilo je ovde takvih tvrdnji i ranije ali nikada niko nije pokazao da to može da bude primenljivo u praksi.

[ agvozden @ 29.11.2012. 20:06 ] @
U principu se retko ko i solanja na jedan programki jezik.
Najveći deo aplikacije može biti u PHP-u, ali e određene stvari odrade uz pomoć drugih jezika.
Za štampače napišeš interfejs... recimo, odavno sam imao interfejs za štampu preko FTP-ja, tako da ništa nije nerešivo, ali uz pomoć jednog jezika znatno teže...
[ ivan.a @ 29.11.2012. 21:55 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Bilo je ovde takvih tvrdnji i ranije ali nikada niko nije pokazao da to može da bude primenljivo u praksi.

Upotrebljava se u praksi i to ne baš malo. Recimo čitači ličnih karata (razne web aplikacije - matična služba itd.), bar code čitači ...web aplikacija za birački spisak koji se koristi u Srbiji i još na hiljade primera. Jeste malo teže sa fiskalnom kasom, ali nije nemoguće (a to je i nepotrebno kada govorimo o ovoj temi).
Ranije se uglavnom koristila java, ali koliko vidim sve više je zastupljeniji php (ili php + neki drugi jezik).

http://www.phppointofsale.com/index.php?p=PHP_Point_Of_Sale_Home
Ima i demo...

[Ovu poruku je menjao ivan.a dana 29.11.2012. u 23:11 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 30.11.2012. 08:49 ] @
O tome ja i pričam. U PHP može da se uradi aplikativni sloj ali klijent ipak mora da bude mnogo sposobniji od običnog veb čitača.
[ gotivac @ 30.11.2012. 20:52 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Ne budite bukvalisti. Nisam rekao da ne može, nego da nije baš pogodan za ovo što je pitano.

Baš me zanima kako mislite da rešite pitanje komunikacije programa sa malo specifičnim uređajima kao što su štampači, fiskalne kase, bar kod čitači i slično. Da, znam da to može da se nakrpi da radi iz PHP-a ali takva rešenja su u praksi nepraktična i veoma ograničena.


Izvini, ne bih se složio.
Radim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.
Bar kod čitači? Pa isto kao i tastatura... Tač skrin interfejs? I to radi. Sve radi i sve može, a tek će da može sa html5...6...

Citat:

I inače je pogrešno specijalizovati se samo za jedan programski jezik. U današnje vreme tako nešto prosto ne prolazi. Ako neko baš i insisitra na jednom jeziku onda su mu veže šanse sa Javom na primer nego sa PHP-om.


Sa ovim se potpuno slažem, ali imaj u vidu da ako razvijaš web aplikaciju, posebno za "neukog" korisnika, moraćeš da naučiš i css, html, javascript, razne biblioteke (jQery...), sql ćeš pisati kao pesmicu, a kad zagaziš u vode frejmvorka... To je priličan broj različitih tehnologija, pa ako hoćeš i jezika.
[ CooLa @ 30.11.2012. 23:14 ] @
Citat:
Izvini, ne bih se složio.
Radim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.
Bar kod čitači? Pa isto kao i tastatura... Tač skrin interfejs? I to radi. Sve radi i sve može, a tek će da može sa html5...6...


PHP koji komunicira sa fiskalnim štampačem? Sad sam sve čuo...
[ PHPovac @ 01.12.2012. 07:06 ] @
ja sam napravio lightshow sa php i android uredjajem i to sa blic diodom. nije tesko kad znas kako
[ Predrag Supurovic @ 01.12.2012. 08:15 ] @
Citat:
gotivacRadim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.


Kako su to izveli koristeći samo PHP?

PDF idealan? Možda ako gledaš da je to jedini pristojan način da pustiš štampu sa web strane :)


Citat:
PHPovac: ja sam napravio lightshow sa php i android uredjajem i to sa blic diodom. nije tesko kad znas kako


Kao što rekoh, radio sam i aj svašta sa PHP'om ali to ne znači da bih to nekome i prodaokao ozbiljno rešenje.

Okanite se tog linuksaškog krpež metoda. To što je nešto moguće ne znači da je rpoaktično i da valja tako raditi.

Za svaki posao treba koristiti odgovarajuće programske platforme.
[ gotivac @ 01.12.2012. 11:09 ] @
Citat:
CooLa:

PHP koji komunicira sa fiskalnim štampačem? Sad sam sve čuo...


Kada projekat uđe u demo fazu, poslaću ti ako želiš user/pass, pa ćeš imati prilike da proveriš.

Ne može sve out of the box, naravno, mora se i poneki drajver napisati ispočetka.
[ gotivac @ 01.12.2012. 11:12 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Okanite se tog linuksaškog krpež metoda. To što je nešto moguće ne znači da je rpoaktično i da valja tako raditi.


Šta podrazumevaš pod terminom "linuksaški krpež metod"? Iskoristiti hardver da radi posao za koji je projektovan koristeći sopstveno softversko rešenje ili nešto drugo?
[ negyxo @ 01.12.2012. 12:20 ] @
Da se malo ukljucim u raspravu.

Nedavno sam malo imao dodira sa PHP-om. Licno ne radim u njemu ali u zadnje vreme sam poceo da ga ucim. Kao sto neki rekose posla ima dosta u PHP-u i cini se sve vise i vise.

Sa biznis aspekta, svaki alat je dobar koji zavrsava posao.

Moja najveca zamerka PHP-u je nedostatak kompajlera (bar koliko vidim nema nesto, ili ima nesto experimentalno).

Znam da ce mnogima PHP-ovcima, ukoliko ne znaju drugi jezik, izgledati kao nebitna stvar ali moje licno misljenje je da je razvoj bez kompajlera vracanje u proslost i spustanje na primitivni nivo gde covek glumi ljudski parser i hvata sam greske.

Kao zakljucak same teme - da, posla ima i verovatno ce biti sve vise pa samim tim ima buducnost. Ali koga interesuje manje da lupa glavu na tivijalnim greskama ja bi mu savetovao "staticke" jezike (Java, C#...).
[ Mr. Bond @ 01.12.2012. 15:05 ] @
Jeste čuli da su avioni za 9.11 zapravo bili AI PHP?

Čitam ovo već par dana i ne mogu da verujem šta ljudi pišu. Onda razmišljam - niko od starijih i iskusnijih neće da se umeša šta bih se ja trtio. E onda se setim da sam i ja nekad počinjao sa PHP-om i da su mi ovakve diskusije, koje blage veze sa realnošću i zdravom logikom nemaju, uvek smetale jer sam trošio vreme čitajući nebuloze. Zato pišem ova post - jer neko ko stvarno počinje sa PHP-om i web developmentp, možda naleti na ovo. Da ne pomisli kako ste napisali bilo šta pametno i korisno!

Da se vratimo na osnove:

Citat:
PHP is an open source general-purpose server-side scripting language originally designed for Web development to produce dynamic Web pages.
Izvor: Wikipedia. Kakve to ima veze sa praksom? PHP omogućava developerima/programerima da jednostavno upravljaju obradom HTTP zahteva koji pristižu na web server (Da li je to Apache, lighttpd... potpuno nebitno). Poslednjih godina kako je preuzeo veliki udeo u tržištu napravljen je i interni webserver koji možete pokrenuti kako biste izbegli podešavanje ozbiljnog, produkcionog, web servera. Ne preporučuje se korišćenje njegovog web servera u produkcionom okruženju. Takođe PHP ima mogućnost programiranja CLI (command-line interface) aplikacija koje se pokreću iz komandne linije. Ova mogućnost se često koristi pri razvoju aplikacija koje aktivira cron (npr. potrebno vam je da se na svakih 10 minuta izvrši neka provera na serveru - cron + php cli app vam to omogućavaju). Dakle da raspravimo za kraj - PHP služi za "server-side" programiranje ili uprošćeno - obradu HTTP request-ova. Da moguće je koristite PHP aplikacije u kombinaciji sa mail serverom, cron-om, cli-em ali to onome ko počinje sa PHP-om nije primarno. Iz svega ovoga napisanog sledi - nikakav GUI (o driver-ima neću čak ni trošiti reči to je glupost svoje vrste) se ne pravi u PHP-u niti PHP ima nekog uticaja na GUI osim što služi da na određeni način izgeneriše HTML kod (u koji spada i JavaScript) i to isporuči kao odgovor klijentu koji je uputio zahtev (npr. browser-i kao što su Chrome, Firefox, IE, Opera...).

Ono što vi nazivate GUI zapravo je kombinacija "client-side" jezika kao što su HTML, JavaScript, Flash. Oni rade potpuno NEZAVISNO od "server-side" jezika!!!! Korišćenje bar kod čitača ili bilo kog drugog ulaznog uređaja zavisi isključivo od:
a) operativnog sistema
b) u manjoj meri browser-a.

Dakle ako želite da neko u Vašoj aplikaciji koristi bar kod skener - napravićete najobičnije input text polje i ostatak PREPUSTITI OS-u! To input text polje je HTML, blage veze nema sa PHP-om. Može se korišćenem AJAX tehnologije povezati sa serverom na kojem je PHP skripta za validaciju bar koda i to onda izgleda ovako:

1. Ukucavanjem adrese vaš browser šalje zahtev Web serveru (na kojem se koristi PHP ili neka druga tehnologija - potpuno nebitno).
2. Web server pri prijemu zahteva pročita HTTP header-e kao i telo samog zahteva. Prvi služe uglavnom za kontrolu i upravljanje - "telo" zapravo čine podaci specifični za taj zahtev.
3. Web server na osnovu podataka iz zahteva poziva aplikaciju/skriptu nadležnu za taj zahtev koja opet može, a ne mora, biti PHP! Obrada zahteva se odradi tu, izgeneriše se "output" koji sadrži opet HTTP hedere i telo sa HTML kodom (ograničavam se sad na web aplikacije i zahteve koji se tiču generisanja web strane, u "telu" ne mora biti HTML ukoliko se koristi AJAX tehnologija onda se prosleđuje JSON, XML....). Rezultat obrade se prosleđuje browser-u.
4. Browser zatim čita HTTP odgovor (response), generiše DOM dokument koji je zapravo složena struktura (stablo) objekata a koji su opisani HTML-om! Zatim interpretira JavaScript i ostatak nek dopune front-end developeri.

Dakle - GUI je HTML-CSS-JS-Flash tehnologija koja nema veze sa PHP-om osim što PHP čita šta ste VI napisali u tim fajlovima sklapa ih na način i po logici koju ste VI napisali koristeći PHP i to isporučuje browser-u. Browser je dalje nadležan da na osnovu tog HTML-a generiše GUI (ako se to tako uopšte može nazvati al ajde ... kao može). Štampanje, kase, miš, tastatura, bar kod skener i sve ono gore napisano je u nadležnosti OS-a i delimično Browser-a A NE PHP-a! Lepota cele priče je što taj PHP na serveru možete zameniti ASP-om, Python-om, Ruby-em.... i ukoliko iskoristite iste HTML-CSS-JS fajlove, velika verovatnoća da korisnici to neće ni primetiti!

Kada je sve ovo napisano bio bi red da odgovorim korisniku koji je postavio pitanje ima li PHP budućnost:

Pitanje je široko i "složeno". Rekao bih da ima ukoliko oni koji rade na razvoju PHP-a uspeju da isprate savremene tokove. Neki drugi jezici su odavno usvojili OOP koncepte i približili se tradicionalnim jezicima kao što su Java i C#. Mislim da će na tom polju biti najviše unapređenja u narednom periodu. Web development se neverovatno brzo razvija i menja - potrebno je omogućiti veću slobodu programerima u radu sa memorijom i mogućnost razvoja složenijih algoritama obrade za koje, lično mislim, PHP još uvek nije idealno rešenje.

Ono što je PHP-ova dobra strana to je brzina učenja. Jako se brzo početnici kojima je to prvi jezik uhodavaju i počinju da rade. Takođe "prašta" greške i jako je intuitivan i "lagan" za korišćenje. Postoji ogromna zajednica ljudi i mogućnost da je neko naišao na problem sa kojim se susrećeš je 99%. To je još jedna velika stvar svakom početniku. Nažalost baš zbog toga što je relativno jednostavno početi sa PHP-om ima dosta ljudi kao što su ovi koji "pišu drajvere i GUI" u PHP-u... Prosto kvantitet je prevladao nad kvalitetom. Takođe PHP ima kvalitetne biblioteke za većinu stvari koja će ti biti potrebna pri izradi web aplikacija sa dobrom dokumentacijom, primerima itd... Sve u svemu - biće on tu još dugo i ako ti je cilj da radiš jednostavnije aplikacije (jednostavne blogove, CMS-ove...) svakako počni sa PHP-om baš zbog te "lakoće" učenja. Postoi veliki broj gotovih framework-a kojima se možeš služiti ali ti toplo preporučujem da počneš sa "native" (osnovnim) PHP-om. Kada savladaš osnove PHP-a neće ti biti problem da uzmeš WP koji je open-source blog platforma (mada koliko god ja to odbijao da prihvatim zbog neke "tradicije" - polako postaje kompletno CMS rešenje i još što šta...). S' obzirom da si web dizajner i da se verovatno nećeš baviti razvojem velikih i složenih aplikacija - slobodno uzmi PHP, nećeš pogrešiti :)

Sa druge strane Python se sa svojim Django framework-om poprilično proširio i počeo da uzima maha. Koliko je Python "jednostavan" za učenje dovoljno govori to što mu je bilo neophodno da se napravi kompletan Framework da bi ljudi počeli da ga koriste za stvari za koje koriste PHP bez ikakvih dodataka. O ASP-u, Ruby-u i drugim sličnim jezicima neću pisati jer se sa njima nisam susretao - ostaviću to kolegama koje će možda potrošiti malo vremena da kažu više o njima.

Pozdrav.

P.S. I pre nego što krene priča o GTK i Qt ekstenzijama - ne pravi se od Ferarija svemirski brod... Na tom polju teško da će PHP ikada uspeti ozbiljno da ugrozi C# i Javu.
[ Predrag Supurovic @ 01.12.2012. 21:00 ] @
Citat:
gotivac:Ne može sve out of the box, naravno, mora se i poneki drajver napisati ispočetka. ;)


Onda si promašio temu. Ako napišeš/koristiš specijalan "drajver", to više nije PHP rešenje.

Citat:
gotivac: Šta podrazumevaš pod terminom "linuksaški krpež metod"? Iskoristiti hardver da radi posao za koji je projektovan koristeći sopstveno softversko rešenje ili nešto drugo?


Linuksaški krpež metod je da napraviš neki program koji će raditi nešto ali samo toliko da dokaže da to može da radi a ne obavezno i na nivou koji je stvarno upotrebljiv. Uglavnom se svodi na žongliranje skriptama, postojećim programima, ili gotovim kodom koji je odnekut preuzet, popravilu bez ikakve optimizacije, sa groznim ili nepostojećim korisničkim interfejsom, a sve u cilju da programer potroši što manje vremena na razmišljanje i rad da napravi da njegov program liči kao da nešto radi.

On naravno nije karakserističan samo za linuks okruženje ali je tu najrasprostranjeniji pa ga zato tako zovem.


Citat:
Mr. Bond
Dakle ako želite da neko u Vašoj aplikaciji koristi bar kod skener - napravićete najobičnije input text polje i ostatak PREPUSTITI OS-u! To input text polje je HTML, blage veze nema sa PHP-om.


Ako hoćeš čvrstu aplikaciju ipak ćeš radije da izbegneš taj trik sa baferom tastature i korsitiš usluge OS preko API-ja, jer tada možeš sve maksimalno da kontrolišeš.

Možeš misliti kako će to sa baferom tastarure da radi u web šitaču gde očas posla fokus može da pređe negde van mogunosti kontrole iz JavaScripta.

Citat:

Neki drugi jezici su odavno usvojili OOP koncepte i približili se tradicionalnim jezicima kao što su Java i C#.


Usvojili su ih odavno. PGP ima prilično razvije OOP ali su, u svom dobrom maniur, implementirali neko svoje tumačenje OOP koje nije baš na ono što smo inače navikli.


Citat:
negyxo:Moja najveca zamerka PHP-u je nedostatak kompajlera (bar koliko vidim nema nesto, ili ima nesto experimentalno).


Ni C# ni Java nisu kompajlirani nego samo pseudokompajlirani. Razlika na tom polju je vrlo mala u odnosu na PHP.
[ negyxo @ 01.12.2012. 22:24 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Ni C# ni Java nisu kompajlirani nego samo pseudokompajlirani. Razlika na tom polju je vrlo mala u odnosu na PHP.


Ako cemo po terminologiji, C# i Java jesu kompajleri, posto u najapstraktnijem smislu, kompajler je program koji prevodi iz jednog jezika u drugi jezik, nigde ne pise koji je taj drugi jezik, teoretski i program koji bi preveo JavaScript code u C++ bi bio kompajler ma koliko to glupo da zvuci.

Ono sto ti govoris je samo dalja neka podela kompajlera po tome kakav im je output i sta se sve posle radi.

No, meni je namanje bitan taj output (nije da je nebitan) nego mi je bitan onaj deo oko parsera, koji ti daje greske prilikom build-a. Ono sto je bitno u stvari je type system i sam jezik koji ti omogucava da postavis constraint-e unutar svog programa.

Po tome su PHP i ostali kompajlirani jezici (koji skeniraju ceo code prilikom build-a) nebo i zemlja. Sa odgovarajucim tipovima ti si u stanju da smanjis nivo greske na veoma mali nivo (nije da ih nece biti, ali imas garanciju kompjlera kada nesto izmenis, dok u PHP da bi pronsao isti tip gresaka ti moras da imas 100% code coverage u svojim testovima, ako si ih napisao).



[ Shadowed @ 01.12.2012. 22:33 ] @
Zapravo, .net aplikacije se kompajliraju i po tom njegovom principu, prilikom prvog izvrsavanja.

Inace se slazem sa sustinom onoga sto Predrag prica u ovoj temi - to sto nesto moze da se uradi u PHP-u (ili uopsteno, u nekom jeziku) ne znaci da je to dobro raditi. Mythbusters su napravili camac od samolepljive trake, ali se camci ipak i dalje ne prave od nje.
[ ivan.a @ 02.12.2012. 09:11 ] @
Da, ali ovde autor teme govori o aplikaciji za rad sa bazama, formular za prikupljanje podataka, upis i ažuriranje u bazu i štampanje podataka. Ne govorimo o aplikaciji koja će da šalje raketu na mesec :)
[ madamov @ 02.12.2012. 09:25 ] @
Citat:
ivan.a: Da, ali ovde autor teme govori o aplikaciji za rad sa bazama, formular za prikupljanje podataka, upis i ažuriranje u bazu i štampanje podataka. Ne govorimo o aplikaciji koja će da šalje raketu na mesec :)


Upravo si opisala 99% poslovnih aplikacija. Od tih 99%, 99% NIJE napisano u PHP-u.
[ ivan.a @ 02.12.2012. 10:57 ] @
Prilično sam siguran da nije u pitanju 99%...

Znači nije moguće raditi takvu aplikaciju u php? I misliš da se u budućnosti neće više koristiti takve web aplikacije gde se koristi php ili u kombinaciji sa još nekim jezikom?
Ako misliš da nije moguće, objasni zašto php nije pogodan ili uopšte nije moguće raditi bookkeeping. Koje su najveće mane?

Evo liste nekih aplikacija (od 20 prikazanih 2 su php):
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_accounting_software

Postoje čak i razni sajtovi koji nude ovakvu aplikaciju kao servis (njihova baza, njihova web aplikacija, cloud server).

Ako neko odlično zna da radi u php-u i zna da može uraditi takvu aplikaciju, zašto da ne? Programski jezik je samo alat, a što ih više poznaješ znaćeš i njihove prednosti i mane u odnosu na druge.
----

Po meni najbolji jezici za pomenutu aplikaciju bi bili:
1. php/java ili .NET
2. c / c++
3. C#
4. Visual Basic

Ako neko odlično poznaje c onda će njemu verovatno lista drugačije izgledati.
...

I ovo "opisala" treba da bude "opisao". :)
[ w3bl0rd @ 03.12.2012. 09:10 ] @
Citat:
ivan.a: Prilično sam siguran da nije u pitanju 99%...

Po meni najbolji jezici za pomenutu aplikaciju bi bili:
1. php/java ili .NET
2. c / c++
3. C#
4. Visual Basic

Ako neko odlično poznaje c onda će njemu verovatno lista drugačije izgledati.
...

I ovo "opisala" treba da bude "opisao". :)

ovdje čim si krenuo nabrajati jezike vidim tvoje znanje i svaka daljnja diskusija s tobom je smješna...
kad gledam da si pod 1. stavio .NET koji je framework, a ne jezik, još to ne bi bilo čudno da pod 3 ne staviš C# i 4. Visual basic koji su jezici s kojima radiš u .NET-u. U svakom slučaju svojim trenutno limitiranim znanjem samo dezinformiraš ljude koji bi nešto možda i naučili.
O poretku neću ni pričat, kad jedan c/c++ staviš ispred C# za aplikaciju gdje brzina ne igra bitnu ulogu svaki daljnji tekst je suvišan, a stavljanje web jezika (PHP-a) na prvo mjesto je smješan...
U cijeloj temi ovaj post je najtočniji:
Citat:
Shadowed:
Inace se slazem sa sustinom onoga sto Predrag prica u ovoj temi - to sto nesto moze da se uradi u PHP-u (ili uopsteno, u nekom jeziku) ne znaci da je to dobro raditi. Mythbusters su napravili camac od samolepljive trake, ali se camci ipak i dalje ne prave od nje.
[ ivan.a @ 03.12.2012. 12:10 ] @
Druže, ne želim niti volim da se raspravljam na ovaj način, ali kada vidim koje si nebuloze napisao na moj račun moram da se nadovežem.

Naravno da znam da je .NET framework i da koristi druge jezike za pravljenje aplikacije (nisam baš morao da pišem esej o tome). Ja sam sve to naveo kao alat.
Ovo sve je napisano iz razloga zato što se danas sve više koriste web aplikacije, čak sam probao neke aplikacije finansirane za podršku opštinama Srbije. Preko 35% aplikacija su web based, a od tih 35% bar 10% su čist php, dok su ostale kombinacija php+drugi jezik. Danas se sve fokusira na web: software, igre, čak i OS...
Dakle, glavno pitanje je da li bi ovakva aplikacija koju je naveo autor teme (koji vidim svi uporno izbegavaju), mogla normalno i efikasno da radi u php-u. Moj odgovor je da, može odlično da radi u php i prednost je zato što će takva aplikacija biti dosta fleksibilna i laka za ažuriranje i može ispuniti sve zadate forme.
Ako se neko našao iz ko zna kog razloga uvređen zbog mojih komentara, žao mi je...moraće da živi sa tim, ali to mi nije bila namera :)
[ ennka @ 03.12.2012. 12:34 ] @
Mr. Bond

Hvala na opsirnom odgovoru, koji mi je svakako pomogao da uvidim celu sliku i malo filterisem neke druge primedbe.

Pozdrav.
[ ennka @ 03.12.2012. 12:42 ] @
ivan.a

Hvala na odgovoru, i vracanje teme na postavljeno pitanje.
Postovi su mi svakako pomogli da nadjem startnu tacku, kao i gde otpsilike treba da se fokusiram.

Pozdrav.
[ Predrag Supurovic @ 03.12.2012. 14:43 ] @
Citat:
ivan.a:
Ovo sve je napisano iz razloga zato što se danas sve više koriste web aplikacije, čak sam probao neke aplikacije finansirane za podršku opštinama Srbije. Preko 35% aplikacija su web based, a od tih 35% bar 10% su čist php, dok su ostale kombinacija php+drugi jezik. Danas se sve fokusira na web: software, igre, čak i OS...
Dakle, glavno pitanje je da li bi ovakva aplikacija koju je naveo autor teme (koji vidim svi uporno izbegavaju), mogla normalno i efikasno da radi u php-u. Moj odgovor je da, može odlično da radi u php i prednost je zato što će takva aplikacija biti dosta fleksibilna i laka za ažuriranje i može ispuniti sve zadate forme.


Ako će ti nešto značiti, evo ja te poptuno razumem. Ne znaš za bolje pa nisi u mogućnsoti da objektivno oceniš.
[ nkrgovic @ 03.12.2012. 15:22 ] @
Citat:
ivan.a: Da, ali ovde autor teme govori o aplikaciji za rad sa bazama, formular za prikupljanje podataka, upis i ažuriranje u bazu i štampanje podataka. Ne govorimo o aplikaciji koja će da šalje raketu na mesec :)

Ne postoji nijedan razlog zasto aplikacija koja ima stotine upisa u bazu podataka u sekundi ne bi mogla da se radi u php-u. Svaki poseceniji web sajt ima takav rad sa bazom, stotine pa i hiljade operacija nad MySQL bazom su radno opterecenje za iole veci sajt.

O stampi necu, to nije moj fah, externi uredjaji me nikad nisu zanimali, ali to da php / mysql ne mogu da obrade unos faktura i promet koji rucno unose zaposleni u bilo kojoj domacoj firmi moze da odvali samo.... Ne, necu hraniti trolove.
[ negyxo @ 03.12.2012. 22:00 ] @
Kompjuter ce sve progutati. Code je u stvari nebitan kompjuteru, to je samo set instrukcija koje treba da se izvrse. Neki programi to rade malo bolje neki malo losije, tj. neki malo trose vise resursa a neki malo manje, ali poenta je da je svejedno kako je taj code nastao, da li je jezik A, B ili C ucestvavao u produkciji bitova je nebitno. Za korisnika isto vazi ovo, njemu nije bitno kako je "masjtor" skrojio program, bitno da radi i da trosi sto manje resursa.

Kada se ovo uzme u obzir, lako se vidi da je PHP sasvim dorastao zadatku da kreira sasvim komparativan code za egzekuciju.

Zbog ovoga mislim da je suvisno postavljati pitanja "da li u jeziku A moze da se napise optimalno pisanje u bazu Z". Zavisi od onoga ko pise.

Ali zato definitivno u racunicu moze da se uzme cena izrade ovako necega. Trud ulozen da se odredjena stvar namesti optimalno da radi.

Kada se ovo uzme u obzir, PHP kao i njemu slicni jezici (interpreteri) gube trku, jer cena kvalitetnog proizvoda mora nekako da se naplati. Ovo mu dodje kao zakon o odrzanju energije :-)

Ono sto je problem kod PHP-a i slicnih jezika je upravo detekcija nelogicnosti, tj. kompletna detekcija nelogicnosti pre nego sto se program i proba. To je ono sto ovde cini mi se neki ne razumeju: compile vs runtime.

Za sada, mi ljudi, imamo prednost u odnosu na kompjutere - imamo invetivnost, znamo kako da izvucemo zajljucak, mozemo da vidimo kada nesto ima smisla a kada ne, mozemo da unosimo nove definicje u vec postojeci set definicja (program). Ali zato smo ocajni kada je u pitanju memorija, preciznost, brzina i recimo side effect poput umora. Zato je najbolje te stvari prepustiti kompjuteru da radi a ne mi.

Iz ovog razloga jezici koji nemaju proveru napisanog su genralno los izbor. Da ne bude da imam nesto protiv PHP-a, isto se odnosi recimo i na JavaScript i SQL ali na zalost oni bas nemaju konekruenciju (osim nesto malo u C# poput LINQ-a za SQL, dok JavaScript jednostavno nema konkurenciju posto niko drugi nema native support u browseru, mada ja bi JavaScript gledao kao neki IL code i kreirao compiler iznad, sto nije iskljuceno da ce biti u buducnosti :-)).
[ w3bl0rd @ 04.12.2012. 06:09 ] @
Kako objektivan forum, dobijem TD iznoseći činjenice, s php-om radim već 12 godina C# .NET 4 godine.
Baš me zanima kakve bi reakcije bile da neko veli dal je C/C++ dobar za izradu web stranica, odgovor je isti kao i php za izradu knjigovodstvenog programa, ako ne čak i nešto bolje, a odgovori bi bili potpuno drukčiji.
Čini se da PHP ima fanboyeve koji mu više idu na štetu nego na korist, jer se on sam deklarira kao skriptni server side jezik.

Ne znam čemu spominjanje velikih baza, ionak je posao DBMS-a da vrati rezultate, tako da jezik s kojim pišeš aplikaciju tu i nema neke veze...
[ Predrag Supurovic @ 04.12.2012. 07:32 ] @
Citat:
nkrgovic:[/b
O stampi necu, to nije moj fah, externi uredjaji me nikad nisu zanimali, ali to da php / mysql ne mogu da obrade unos faktura i promet koji rucno unose zaposleni u bilo kojoj domacoj firmi moze da odvali samo.... Ne, necu hraniti trolove.


Ne radi se o brzini rada aplikacije nego o korisničkom interfejsu.
[ dragancesu @ 04.12.2012. 08:57 ] @
U principu se slazem sa pretodnikom, jedan lep tekst o tome http://papiri.rs/blog/2010/knj...ni-programi-web-vs-desktop-12/

Nije da ne moze da se napravi knjigovodstvena aplikacija na php, stvar je zelja i potreba. Danas je valjda in napraviti web aplikaciju, sta god to znacilo. Onda treba pitati malo i korisnike dali ima se to svidja i koliko je funkcionalno.

Skoro svaki program se moze napraviti u skoro svakom jeziku, samo je pitanje koliko to ima smisla. Davno sam slusao da je neko reklamirao program za proizvodnju, brz ko munja jer je napravljen u nekom turbo jeziku, ali je imao ogranicenje da prihvata samo 5 sastojaka, a to vec nema veze sa zivotom. Sve u svemu pokretac teme moze da proba da napravi to sto je zamislio pa da iznese svoja iskustva posle nekog vremena.

Pocetak obicno obecava ali se kasnije iskomplikuje

[ PHPovac @ 04.12.2012. 11:05 ] @
PHP je dobar za izradu sajtova. Sve ostalo je krpljenje "linuks metodom" što bi rekli neki.
Što se tiče knjigovodstvenih programa, nije retko, jer web interfejs radi brže na nekim starijim kompjuterima jer ne moraju sami da obrađuju informacije jer se one obrađuju na glavnom serveru, a za štampu koliko sam video većina aplikacija samo ispljune pdf i radnik klikne na print.
[ bantu @ 04.12.2012. 13:35 ] @
Ljudi, vi svi pričate isto a nikako da se složite.

I web i standalone aplikacija imaju neke prednosti i mane. Npr. za web, laka administracija, nadogradnja, otvaranje novih naloga, mogućnost da više klijenata(firmi) djeli isti server, itd... Standalone, ima prednost u brzini GUI-a (mada i web na boljim mašinama u posljednje vrijeme uz pomoc JavaScript/AJAX izgleda poprilično interaktivno), komunikacija sa hardware-om, bracode readeri, razni recipt printeri, fiskalne kase, pos terminali, itd...

Mada može se napraviti i neka kombinacija gdje se za neke "osjetljive" djelove može ubaciti java applet, koji opet nije baš najsretnije rješenje za hardware, ali uz JNI možda bi se dalo odraditi kvalitetno.

Npr, može dio za kasu biti odrađen kao standalone aplikacija i da webservice koristi za komunikaciju sa serverom, a da kalkulacije i izvještaji budu web varijanta za tamo one tete u računovodstvu i npr neka android aplikacija za komercijaliste koji na terenu sakupljaju narudžbe, itd... da sada ne maštam previše.

Uglavnom na projektantu sistema je da sagleda korisničke zahtjeve i da odvaže za i protiv argumente pa da se nakon toga odluči za platformu, arhitekturu i tehniku razvoja.
[ ivan.a @ 04.12.2012. 13:38 ] @
Citat:
@Predrag Supurovic, E dobri su ovi što ti daju dislike a ne smeju da napišu zašto :)

Ne znam zašto se čudiš kada pišeš komentare na nivou deteta - trola.

Citat:
@Predrag Supurovic Ako će ti nešto značiti, evo ja te poptuno razumem. Ne znaš za bolje pa nisi u mogućnsoti da objektivno oceniš.

Ne znaš ni čime se neko bavi, niti znaš koliko dugo i koliko je neko aplikacija napisao/radio, a daješ ovakve, ničim izazvane komentare...i još se pitaš zašto (ne brini ne lupam ja minuse).
Problem kod nas je što se nikako ne možemo složiti. Sve su to neki kvazi programeri, koji se hvale u nebesa sa svojim iskustvom i znanjem, pišu blogove kako bi sticali neki rejting i kitili lišćem a kada pogledaš njihovu logiku programiranja i source kod finalnog proizvoda, naježiš se. A ti ako znaš osnove mikrotika (OS), php-a, rad u wordpress-u i osnove u nekom programskom jeziku ne moraš pisati ovakve, ničim izazvane komentare/prozivke.

Mr. Bond je jedini koji je ovde dao neko konstruktivno mišljenje (zasnovano na sopstvenom iskustvu i znanju) i takvo mišljenje treba ceniti.
Ja sam takođe dao svoje mišljenje, napomenuo da bi aplikacija bez problema efikasno radila i kao najveće prednosti sam naveo nezavisnost od operativnog sistema, jer sam ranije video razne aplikacije (koje je tada radila neka poznata "programerska kuća" iz Beograda) i koje su normalno radile samo u određenom OS (tada win 95). Baza se smeštala u gomilu fajlova i upgrade software-a, migracija baze i rad u novijem OS je "pain in the ass" . To je samo jedan od mnogih razloga zašto se tržište usmerava na hibridne varijante (web+desktop) ili samo web varijante za određene aplikacije. Jednostavno retki su dobri programeri kod nas, a php je zaista noob friendly rešenje koji sa malo vremena može dati odlične rezulatate, uz to je aplikacija laka za ažuriranje i veoma fleksibilna.
Nije nepoznato da već duže vreme zaostajemo za svetom, a web aplikacije za knjigovodstvo i finansije uopšte nisu novost u svetu...
[ Predrag Supurovic @ 04.12.2012. 15:53 ] @
Ako ćemo o trolovanju, ti troluješ. S obzirom da nemaš dobre argumente onda nastojiš da se namećeš nebuloznim i pristrasnim tvrdnjama.

O tome koliko znaš sam zaključio na osnovu onoga što pišeš. Nisi ti ni video ozbiljnu poslovnu aplikaciju a kamoli pravio. A ako kojom nesrećom jesi, jao onome ko to kupi.

I dalje čekam da neko pokaže funkcionalnu i praktičnu poslovnu aplikaciju napisanu u PHP a koja u veb čitaču radi sa fiksalnim štampačem, bar kod čitačem, običnim štampačem i skenerom komforno kao što to rade desktop aplikacije. E da, i mora da bude potpuno funkcinalna bez miša.

[ madcama @ 04.12.2012. 18:37 ] @
Daleko od toga da sam vičan programiranju i možda zato što provodim isuviše vremena u web browseru mi web aplikacije više leže. Tab taster može dosta toga da uradi u web aplikaciji. Verujem si Predraže mislio na upotrebu tastera enter?
[ Predrag Supurovic @ 04.12.2012. 19:10 ] @
Ne, mislio sam na neupotrebu miša.
[ madcama @ 04.12.2012. 19:31 ] @
Pa zašto misliš da je to nemoguće?
[ Predrag Supurovic @ 04.12.2012. 21:43 ] @
Nikad nisam rekao da je nemoguce napraviti poslovnu apliakciju u PHP, kao što nisam ni rekao da je nemoguće napraviti aplikaciju u PHP koja ne koristi miša. Niti mislim tako nešto.

To što vi čitate ono što vama odgovara je uglavnom vaš problem. Moj je samo utoliko što mi trpate u usta nešto što niti sam rekao niti pomislio.

[ Sale_123 @ 04.12.2012. 22:21 ] @
Iako sam ja ljubitelj native applikacija :), ne vidim razlog zasto PHP ne bi mogao da koristi fiskalnu kasu ako se odredjeni interfejs (bilo to modul u php-u ili web servis) napise u native kodu i onda php preko tog interfejsa komunicira sa stampacem, kasom i ostalim hardwerom.

Meni se tu vise cini tezim napraviti kvalitetan i lak za koriscenje GUI koji opet zahtjeva dosta JS, mada vjerujem da ljudima koji se bave time svaki dan to ne predstavlja neki problem.
[ ivan.a @ 04.12.2012. 22:29 ] @
Stvarno Predraže opet deliš dezinformacije i izmišljaš toplu vodu.
Ja nisam rekao da pomenuta aplikacija ne može da se uradi u nekom drugom programskom jeziku, samo sam naveo prednosti i argumente kada bi se uradila kao web aplikacija. Za sve ostale stvari koje si napisao nisi ni svestan koliko si odvalio. xD

Komunikacija sa štampačem je moguća (negde ranije si napisao da nije moguća):
http://php.net/printer
http://php.net/manual/en/function.dio-open.php

Code:
//Mrežni štampač
printer_open("\\\\Server\\Stampac");
//Lokalni štampač
$handle = printer_open("HP LaserJet Pro 400");
$html = "testing print";
printer_set_option($handle, PRINTER_MODE, "RAW");
printer_write($handle, $html);
printer_close($handle);


Primer za fiskalnu :
Code:
//Ubuntu/NIX
$fp = fopen('/dev/ttyS0','r+');
//XP
*fp = fopen('COM1:','r+');
stream_set_timeout($fp, 0, 100);
stream_set_blocking($fp,0);
$stx = chr(2);
$etx = chr(3);
$string = $stx."030301346".$etx;     // oooop izađe papir :)
fputs($fp,$string);
echo "SENT: ".$string."<br />\n";
$buffer = fread($fp,128);
//itd...

Naravno komunikacija sa USB uređajima zahteva ekstenziju, ali i to se može uraditi. Ili recimo jednostavan HTTP server koji bi komunicirao sa web aplikacijom, mada je to već ping-pong metoda (mada se čak i takva metoda često koristi). To jesu mane, ali zato ima dosta prednosti koje sam već naveo...a sve to zavisi od potrebe klijenta/korisnika.
Sa druge strane, verovatno si primetio da gotovo svi noviji uređaji, pa i fiskalne kase, štampači, skeneri itd. imaju obavezno integrisan web server preko koga je moguća komunikacija.
[ Predrag Supurovic @ 05.12.2012. 08:11 ] @
Citat:
Sale_123: Iako sam ja ljubitelj native applikacija :), ne vidim razlog zasto PHP ne bi mogao da koristi fiskalnu kasu ako se odredjeni interfejs (bilo to modul u php-u ili web servis) napise u native kodu i onda php preko tog interfejsa komunicira sa stampacem, kasom i ostalim hardwerom.

Meni se tu vise cini tezim napraviti kvalitetan i lak za koriscenje GUI koji opet zahtjeva dosta JS, mada vjerujem da ljudima koji se bave time svaki dan to ne predstavlja neki problem.


PHP aplikacija se nalayi na serveru koji može biti udaljen i hiljadam kilometara od klijenta koji je običan veb čitač. Fiksalni štampač treba d abude kod klijenta a ne na serveru. PHP sa njim ne može da komunicira direktno.

Citat:
ivan.a: Stvarno Predraže opet deliš dezinformacije i izmišljaš toplu vodu.
Ja nisam rekao da pomenuta aplikacija ne može da se uradi u nekom drugom programskom jeziku, samo sam naveo prednosti i argumente kada bi se uradila kao web aplikacija. Za sve ostale stvari koje si napisao nisi ni svestan koliko si odvalio. xD

Komunikacija sa štampačem je moguća (negde ranije si napisao da nije moguća):
http://php.net/printer
http://php.net/manual/en/function.dio-open.php


Ti bi, dakle kod svakog korisnika aplikacije instalirao jedan web serverčić i php apliakcijicu i onda mikario da ti to radi sa potrebinim spoljnim uređajima?

Sad sam ubeđen da ti nisi ni video poslovnu aplikaciju a kamoli pravio neku. Ovako nešto može da predloži samo totalni noob u tim vodama. Može mali Perica da zamisli da svet oplovi u brodu od papira, ali svako ko je ikada smočio noge u vodi će mu reći da mu to baši nije najbistrija ideja.


Citat:

Sa druge strane, verovatno si primetio da gotovo svi noviji uređaji, pa i fiskalne kase, štampači, skeneri itd. imaju obavezno integrisan web server preko koga je moguća komunikacija.


Kamo sreće da je tako. Naši političari nisu imali čak ni dovoljno pameti da standardizuju komunikaciju sa fiskalnim štamačima pa d abar postoji nek ašansa da se naprave kvalitetna rešenja z akomunikaciju nego se i ovako svi koji rade poslovne aplikaciej pate kako da podrže raznorazne fiskalne uređaje koji svaki za sebe )šak i u okviru istog brenda) ima neki svoj protokol za komunikaciju.

Kakav crni ugrađeni web server...

A i inače, ako uzmeš taj neki hipotetični uređaj koji ima ugrađen web server, to zunači da ako neko preko interneta treba da mu pristupi mora i da ima prilagođeni komunikacionu strukturu za tako nešto. mislim zamisli ti poslovnu aplikaciju sa recimo 20 (da nepreterujemo) korsinika, svaki ma kod sebe webserversovani štampač i onda server mora da komunicira sa svakim tim štampačem da bi star funcionisala. To bi baš bila noćna mora za podešavanje i administraciju.

Daj, spusti se malo na zemlju. Ok, PHP je tvoj ljubljeni programski jezik koji svašta može. Ali neke stvari se u njemu ne rade jer nisu praktične. Ključ za uspešnu aplikacuju je reš LAKO:

LAKO se programira
LAKO se instalira
LAKO se podešava
LAKO se održava
LAKO se korsiti

PHP rešenje za poslovnu aplikaciju ne ispunjava maltene ni jednu od tih tačaka. Praktično je primenljiv samo za neke jednostavne poslove koji se rade povremeno.

[ ivan.a @ 05.12.2012. 13:58 ] @
Druže zašto uopšte komentarišeš kada veze nemaš sa onim što si napisao, a koliko vidim gotovo da ne poznaješ dovoljno ni jedan programski jezik.
Ako poznaješ osnove nekih programskih jezika ne znači da svakome možeš da soliš pamet...a što se tiče php-a to je očigledno (noob na kub).
Spusti loptu, čitaš onako kako želiš da ti zvuči. Ubeđen sam da u životu nisi video ni jednu ozbiljnu poslovnu aplikaciju, niti radio u istoj, kao ni web aplikaciju kad pišeš ovakve nebuloze. U teoriji može da se piše i filozofira do sutra, ali praksa i davanje rezultata je druga stvar.

Ovo verovatno moram da pišem više puta, jer izgleda da se radi o specifičnom slučaju. Dakle, napisao sam i pišem ponovo o prednostima aplikacije kao web aplikacije, a kao najoptiminalnije rešenje hibrid web+desktop aplikacija. Ne znam kako drugačije da napišem a da ti to ne "prevedeš" i "kompajliraš" u neki svoj jezik kako bi ispao, jelte, prepametan.
Ovde se radi o očiglednom dokazivanju, gde želiš da dokažeš nešto u čemu nisi dovoljno vičan niti razumeš (samo "teoretišeš"), a verujem da si u tome vičan.
Ne volim da pišem toliko o sebi, ali eto čisto radi informacije radio sam sa više poslovnih aplikacija (finansije/knjigovodstvo), čak mi je i dan danas to u opisu posla jer održavam mrežu, pa i support kolegama tokom rada u software-u, razvijam neke manje aplikacije za gradsku opštinu (el. sednice, javne nabavke, registar investitora, lokacijske dozvole itd.). Davno sam radio neke poslovne aplikacije za manje firme koje i dan danas rade bez problema,
Dakle, žešće si se nalupao u svim komentarima i avaj onoj firmi u kojoj radiš.

Ti se predstavljaš isto kao oni likovi preko facebook-a. Okače sličice, pišu razne komentare kako bi izgledali opasno/pametno na internetu, a u stvari realno su totalni noob-ovi. Isti slučaj je sa tobom samo sa programiranjem i iskustvom.

Citat:
Ti bi, dakle kod svakog korisnika aplikacije instalirao jedan web serverčić i php apliakcijicu i onda mikario da ti to radi sa potrebinim spoljnim uređajima?

I dalje ne kapiraš iako ti je napisan kod za direktnu komunikaciju, za ostale i specifične uređaje se može napisati ekstenzija, što je napisalo već nekoliko ljudi u ovoj temi.

Što se tiče programiranja radio sam u mašincu (tada još kao klinac - ZX Spectrum i C64), basic-u (pisao sam razne programčiće, tekstualne avanture, jednostavne igre kao i mapiranje sprajtova za kreiranje fontova što mi je bila neka čudna opsesija (tada "gotovi" fontovi nisu postojali). Dugo sam radio VB i proučavao C, Delphy i .NET framework. Pre više od 10 godina sam počeo da radim HTML/css/javascript i php, a nedavno i java. Sada uglavnom radim u php-u. Hoću reći da se ne radi o pristrasnosti, već jednostavno su takve okolnosti da trenutno najviše radim php (stvarno ne volim da pišem o sebi, niti smatram da ima smisla to pisati ovde, ali ovo je specifično). Dakle, ovde se ne radi o tebi ni meni, a ja bih sa time i završio celu ovu priču jer je autor teme odavno dao odgovor. Stvarno nema smisla više raspravljati o presipanju iz šupljeg u prazno.

[Ovu poruku je menjao ivan.a dana 05.12.2012. u 15:20 GMT+1]
[ w3bl0rd @ 05.12.2012. 16:09 ] @
Citat:
ivan.a
Ovo verovatno moram da pišem više puta, jer izgleda da se radi o specifičnom slučaju. Dakle, napisao sam i pišem ponovo o prednostima aplikacije kao web aplikacije, a kao najoptiminalnije rešenje hibrid web+desktop aplikacija.
blablablablabla...
[Ovu poruku je menjao ivan.a dana 05.12.2012. u 15:20 GMT+1]


Opće je poznato da su kojekakvi hibridi puno lakši za izradu i kodiranje. Zašto bi neko kupio auto, kad može na tačke nakalemiti motor.
To ne znači da nitko neće nakalemiti na tačke motor, ali isti onaj postotak ljudi koji će raditi i knjigovodstvenu aplikaciju u php-u.

Dalje mi se niti neda čitati.

Dok moderatori i ljudi koji govore realno dobijaju TD, ovaj forum je dokaz da je u php-u kvantiteta prešla kvalitet,
[ dakipro @ 05.12.2012. 16:26 ] @
Sve gledam kako da malo usmerim komunikaciju na konstruktivnu, nadam se da ce ljudi smanjiti strasti u merenju duzine i nastaviti da iznose valjane argumente na temu.
Iako licno mislim da moze ovakva aplikacija (ili dobar deo) da se uradi u PHPu, naravno, zavisi koji su sve zahtevi klijenta.

Da odma kazem da drugi jezik sem php-a ne znam da beknem, ali kako je internet sve rasprostranjeniji, verujem da je sve popularnije da sistemi budu na online serveru (kako to omladina danas zove "u cloudu") zbog raznoraznih prednosti (centralizovani podaci, dostupnost informacija od svuda i sl)

Po mojoj nekoj logici, sistem sa vise klijenata bi treba da ima i standalone klijent pisan u cemuvec, koji bi radio sa fizickim uredjajima i komunicirao sa serverom, mozda imao eventualno neki offline basic handling. Dakle hybrid system kao ultimativno resenje.

E sad, i mene iz radoznalosti samo zanima kako bi moglo "klot php" resenje da se izvede, jer ja komunikaciju sa externim uredjajima, tj ovo

Code:

Komunikacija sa štampačem je moguća (negde ranije si napisao da nije moguća):
http://php.net/printer
http://php.net/manual/en/function.dio-open.php


ne vidim da moze da se izvede drugacije osim da se zaista fizicki

Code:
Ti bi, dakle kod svakog korisnika aplikacije instalirao jedan web serverčić i php apliakcijicu i onda mikario da ti to radi sa potrebinim spoljnim uređajima?


Ajd stampa kroz pdf moze da prodje, ali ostali uredjaji jedino da se nakace na server direktno, al mi onda gubi smisao koriscenje PHPa kao jezika po izboru (barem na klijent masinama).


ili gresim?
[ Predrag Supurovic @ 05.12.2012. 18:34 ] @
Citat:
ivan.a: Ako poznaješ osnove nekih programskih jezika ne znači da svakome možeš da soliš pamet...a što se tiče php-a to je očigledno (noob na kub).


Samo ću se nasmejati. Dečko, to sve što ti zamišljaš, ja sam davno napravio i isprobao. SVakodnevno korsitim najmanje četiri programska jezika i pet razvojnih platformi od kojih sam jednu od njih sam napravio i to baš kao serverski skript jezik pandan PHP-u namenjen upravo za razvoj poslovnih aplikacija, a o komunikaciji sa hardverom da ne pričam.

Uopšt enema potrebu da se dokezujem nikome apogotovo ne tebi. U diskusiju sam se uključio da bih vam pomogao da shvatite neke stvari i da se bezveze ne mlatite oko stvari koje vas vode u ćorsokak. I niasm jedini, samo to ste vi izgleda mnogo nadobudni pa svakome ko napiše nešto što vam se ne svića vi rokate negativne ocene umesto da sednete, pročitate i RAZUMETE šta vam ljudi govore.

Citat:
dakipro
Po mojoj nekoj logici, sistem sa vise klijenata bi treba da ima i standalone klijent pisan u cemuvec, koji bi radio sa fizickim uredjajima i komunicirao sa serverom, mozda imao eventualno neki offline basic handling. Dakle hybrid system kao ultimativno resenje.


Hibrind nije ultimativno nego i jedino smisleno rešenje danas. Aplikacioja se stavlja na server a klijenti za krajnjeg korisnika se prave namenski za platformu na kojoj su potrebni, prilagođeni maksimalno toj platformi i urađeni na način kako će na toj platformi najbolje da rade posao.

[ Sale_123 @ 06.12.2012. 02:07 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:  PHP aplikacija se nalayi na serveru koji može biti udaljen i hiljadam kilometara od klijenta koji je običan veb čitač. Fiksalni štampač treba d abude kod klijenta a ne na serveru. PHP sa njim ne može da komunicira direktno.

Znam, samo ja sam konkretno mislio na scenariji gdje je printer, fiskalna kasa, kao i web server sve u lokalu. Mada, samim tim web aplikacija gubi svaku prednost nad native jer je distribuisana, posto je problem azuriranja aplikacije sada potpuno isti.
[ valjan @ 06.12.2012. 02:09 ] @
Sad se baš pitam šta bi se desilo sa celom diskusijom da sam na početku citirao mog profesora - "danas svaka šuša pravi knjigovodstvene aplikacije jer je to lako, a niko se ne bavi programiranjem mikrokontrolera iako je to veoma traženo i dobro plaćeno". Naravno da to programiranje mikrokontrolera (bar ne direktno) nije moguće u PHP-u, ali mislim da sličnih pitanja za knjigovodstvene aplikacije poput onog iz prvog posta možemo očekivati i ubuduće, bez obzira na programski jezik. Umesto što se ovde raspravlja čiji je tata jači od čijeg, hajde da pomognemo mladim snagama da izađu na pravi put, a ne da pomažemo stvaranje još jednog prosečnog skript kiddija koji će praviti ono čega ima k'o blata u ovo doba godine i izgubiti se u učmalosti...
[ Dragan @ 08.12.2012. 23:39 ] @
Citat:
ennka:
Pozdrav,
bavim se web dizajnom, ali zelim da se prebacim vise na programiranje, pa me zanima da li se isplati uciti PHP?



Pozdrav, sa obzirom da se vec bavite web dizajnom ja bih na vasem mestu savladao HTML5/CSS3/JavaScript. Cenim da cete imati prednost ako ste u stanju da isporucite HTML/CSS umesto PSD-a. To za pocetak, kasnije usavrsite Javacript i imacete sve potrebno da radite kao front-end developer.

Klasicne web aplikacije su tzv. web-centric aplikacije, gde se HTML generise na serveru a browser ga samo renderuje. Ima mnogo tehnologija koje mozete da koristite za tu svrhu, pocelo je sa CGI, pa interpreteri kao PHP, java servleti i JSP itd...

Onda se pojavio Ajax, browseri postaju sve kompleksniji i mocniji i pocinju da se koriste kao OS like platforma za web aplikacije. Sa serverom se razmenjuju podaci JSON/XML - data centric pristup . Zatim se pojavise smartphonovi/tableti, native aplikacije za njih. Onda je postao problem da se za svaku platformu radi zasebna verzija, pa su se pojavili cross-platform biblioteke. Manje vise sve su zasnovane na cinjenici da svaki uredjaj ima browser, i podrsku za JavaScript. Tako da jedna stara tehnologija dozivljava renesansu. Slicno imate i za web sajtove, tzv. RWD (Responsive Web Design), mogucost da se desig web site-a prilagodjava rezoluciji i velicini ekrana na uredjaju. I opet se koristi HTML/CSS/JS. Imate cak i mogucnost da programirate JS server side (nodejs).

Kako ce se ovi trendovi odraziti na PHP? Pa mislim da cete sve manje kreirati HTML a sve vise JSON na serveru, i za to mozete da koristite PHP. Problem je sto on nije napravljen za to, te ima boljih resenja. Sa druge strane, PHP je jos uvek dosta popularan, veliki community, dosta kvalitetnih gotovih PHP resenja narocito za CMS.

U stvari mislim da je trenutno dilema da li se specijalizovati za front ili backend. Do sada je to nekako bilo izmiksano, posto se frontend u stvari generisao na backendu, pa su programeri znali ceo stack od presentation layera sve do pristupa bazi. Sada se to polako diferencira, posto je frontend development sve kompleksniji a ima dosta novih stvari i na backendu (NoSQL na primer).

Sa obzirom da ste se bavili web dizajnom, meni je logicno da nastavite sa tim.

Citat:

I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web? Ovo pitam zbog toga, jer bih trebala za porodicnu firmu da napravim nekoliko obrazaca -knjigovodstvenih izracunavanja, pa me zanima da li je to moguce, i koliko se cesto PHP koristi u te svrhe? Da li je stabilan ako se radi sa vecom bazom podataka? - ovu temu nisam nigde nasla, jedino sto sdam pronasla bio je ponudjen vec gotov softver, a ja bih da radim, da vezbam i ucim.
Kolko sam za sada analizirala poterba, trebace mi nesto kao formular za prikupljanje podataka, nekakvo konektovanje sa bazom, da se ti podaci upisuju u bazu, i da mogu da se azuriraju u toj bazi, kao i da moze da se odstampa na ekran i na stampac.

Hvala vam unapred za pomoc! :)



Vidim da se oko ovoga dosta zakuvala diskusija. Mozete ovo da napravite kao web aplikaciju, ne verujem da vam treba neki zahtevan reporting, te stampanje mozete resiti na standardan nacin koriscenjem razlicitih CSS stilova te stampati iz browsera. Kod nas vec ima firmi koje nude knjigovodstveni softver po SaaS modelu (Software as a Service), a to su prakticno web aplikacije gde se browser koristi kao platforma. Prednosti je neko vec naveo, o "manama" se naveliko raspravljalo :)

Browser kao platforma ima odredjena ogranicenja, te je neke stvari nemoguce izvesti sa tehnologijama kao sto je PHP (vazi za sve web tehnologije, JSP, ASP.Net,..). Tu izmedju ostalog spada i interakcija sa uredjajima na racunaru na kom je browser (npr stampacima), ali postoje druge tehnologije koje to resavaju: java apleti, flash, ActiveX, silverlight,...

Mislim, nikada i ne koristite iskljucivo PHP za razvoj web aplikacija, tu ide uvek i HTML, CSS, JS,...Ako vam treba interakcija sa OS-om, i tu imate dosta mogucnosti, noviji browseri su plugabilni, za chrome mozete da ih razvijate i u JS.


[ plus_minus @ 09.12.2012. 00:32 ] @
PHP - ima budućnost. I ASP.NET ima budućnost, kao i matori perl.
Bez ss skripting jezika, nema sigurnih formi. Nema foruma i svega sličnog.

Forum (ovakvog tipa?) bez jezika koji se izvršava isključivo na serveru?
Teško. Jako teško. Dakle, narednih 5++ godina, defintivno nema potrebe biti u dilemi oko ovoga.

Postoje i varijante servera gde samo javasktipa (client-side) radi i server-side posliće.
Aptana Jaxer je (valjda) prvi pokušaj toga.
Međutim, nešto tu ne paše dobro, te nije zaživelo do te mere da se uveliko koristi kao glavna platforma za serviranje stranica sa servera.
Šta tačno, ne znam.

A vrlo moguće da će to biti glavna stvar za web development u svakom smislu, samo .. kada? S' obzirom da je html5 još uvek u draft modu.. a javaskripta i dalje, može da se isključi po želji, nešto ne verujem da će se to desiti u narednih 10 godina. A tada i ako budemo imali situaciju gde je samo js dovoljan za sve, do tada će i php dobiti svoju novu formu, kao što uveliko i dobija. Object Orjentisano programiranje u php-u je poprimilo sasvim drugu dimenziju nakon php5 verzije, Java je dobila finu konkurenciju. Šta sve dolazi sa narednim verzijama, kako php-a, tako i ostalih server-side jezika, ostaje da vidimo.

To što je sada jedan takav period gde velika većina voli da pipka male ekrančiće, to ništa ne utiče na posao koji se odrađuje php-om.
Neka veza između smartfona i servera ili cloud-a i te kako - postoji.

Dakle, pomoću čega funkcioniše, skoro svaki cloud servis?
Rekao bih da ni jedan cloud neće da radi kako valja samo preko javaskripte.
[ agvozden @ 09.12.2012. 00:48 ] @
Da li ce za 10-tak godina PHP biti na nivou na kome su sada kobol i kliper? U onom smislu da ga samo najuporniji koriste?

Ili ce ipak uspeti dopunama i doradama, raznim prilagodjavanjima i odstupanjima (a odstupanja je bilo prilicno) osigurati svoju poziciju u buducnosti?

To je prava tema, a ne da li je PHP svemoguc!
[ plus_minus @ 09.12.2012. 01:01 ] @
Samo na osnovu broja ljudi koji ga koriste ... najveća zajednica ili community jeste baš ta php zajednica, pa proceni sam hoće li biti na nivou kobola ili klipera ili će postati nešto još moćnije od famoznog Python hibrida. Rekao bih da neće biti na nivou ni kobola, a ni klipera, već mnogo življi.


Dakipro: sklonjena direktna nekonstruktivna komunikacija

[Ovu poruku je menjao dakipro dana 09.12.2012. u 16:18 GMT+1]
[ mozdasamjaamozdainisam @ 09.12.2012. 11:18 ] @
@ennka:

Mozes slobodno da se orijentises ka PHP-u; za tvog radnog zivotnog veka ce se isti jos koristiti, unapredjivati i bice potrebe za istim. Kada budes savladala PHP, poceces da primenjujes i neke druge tehnologije (XML, Ajax, REST) pa ces vec imati daleko bolju sliku u kojem pravcu zelis da ides. Preko svega toga mnogi programeri su u toku karijere prelazili sa jednog na drugi programski jezik. Ukoliko savladas sustinu i osnovne koncepte svaki sledeci programski jezik ce biti upoznavanje sa specificnostima novog programskog jezika ali ces ga daleko jednostavnije i brze savladavati.

"I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web?"
Odgovor je 99% ne i 1% da. Kao sto su mnogi prethodnici vec na tri strane se izboksovali, skraticu na sledece:
PHP je u osnovi predvidjen da radi na web serverima. To implicira da se PHP program odvija (izvrsava) na (udaljenom) web serveru, dok klijent (korisnik) samo barata podacima (input / output). PHP je dakle 'rodjen' za web.
Da, postoje nacini, vrlo kompleksni i nestabilni da se PHP natera da radi i 'van' weba, ali kako mu to nije sustinska namena kvalitet takve aplikacije nikako nije zadovoljavajuci. Prema tome ukoliko zelis da programiras 'stand alone' programe koji se izvrsavaju na racunaru korisnika onda PHP nije za te namene.

===

Apropo stampanja, iole veci klijenti imaju umrezene stampace, te:
Code:

$print = exec('lpr '.FILES_INVOICES.$val['pdf'],$output, $return);


radi bas kako treba; na Linuxu se instaliraju svi zeljeni stampaci a zatim ovim putem se salje stampacu sta god da treba;
[ ennka @ 09.12.2012. 13:06 ] @
@ mozdasamjaamozdainisam
@ Dragan

Hvala na konkretnom odgovoru :)
[ S A J A @ 09.12.2012. 20:19 ] @
Već par godina se na našem tržištu nalaze web rešenja knjigovodstvenih programa ali reko bih da sve to nije zaživelo u nekoj značajnoj meri. Nisam se susreo ni sa jednom firmom koja koristi web poslovna rešenja, možda jedino neke najmanje, bez zaposlenih i bez poslovnih prostorija, gde je gazda ujedno i glavni radnik pa hoće da prati stanje. Inače ovako, firma koja ima više zaposlenih i da koriste web rešenja, to nisam video. Razlog tome je što web rešenja još uvek ne mogu da pruže komfor koji imaju desktop aplikacije i što je poslovna primena malo specifična u odnosu na standardno korišćenje računara pa sama činjenica da neko ko se slabo snalazi na računaru treba da radi u brauzeru može da napravi problem. Kao dokaz da web može da se koristi i u "poslovne" svrhe mogao bi i da navedem Gmail aplikaciju. Sama upotrebljivost svega što je google napravio vrlo potseća na desktop komfor iako nije baš 100% isto. Pritom ne mislim konkretno na mail već na interfejs i kontrole na njemu sa kojima imate interakciju kao sa desktop aplikacijom. Verujem da bi uz neke slične tehnologije moglo da se napravi prihvatljivo web rešenje knjigovodstvenog programa pritom strogo vodeći računa o mentalitetu korisnika koji koriste takve aplikacije. Štampa može da se realizuje preko pomenutog pdf-a ili google cloud print tehnologije al onda mora da se koristi chrome. Za fiskal, barkodove i slične eksterne uređaje mora da se koristi neka klijentska aplikacija i to nažalost obesmišljava celu ideju o full-web aplikaciji. Ako već moraš da imaš client aplikaciju, što onda ne bi ceo interfejs bio u njoj, to je i prostoje i efikasnije i komformije za korisnika. Zato po meni, ako je u pitanju neka mala aplikacija, za neko povremeno korišćenje, bez eksternih uređaja, mislim da web rešenje može da posluži, a ako neko pravi "hard core" knjigovodstvenu aplikaciju, neka sve stoji na internetu ali interfejs treba da bude u lokalu.
[ Ivan Vujisic @ 09.12.2012. 23:07 ] @
Citat:
valjan:

Ne bih se ni ja baš složio sa tim - kod Asteriska se AGI skripte pišu uglavnom u PHP-u. Tu najčešće nema ni traga od bilo kakvog prikaza u browseru, a PHP igra glavnu ulogu. A često se i u web scrapping aplikacijama koristi upravo PHP, zbog lakoće pristupanja drugim stranicama i mogućnosti parsiranja teksta i beleženja u fajlove, i viđao sam takve sisteme koji su savršeno radili bez ikakvog GUI-ja, samo ga poteraš u cron-u po želji i dobiješ gotov CSV ili XML za import u neku drugu aplikaciju...


Ne bih se slozio da je PHP dobro resenje za Asterisk. Pretpostavljam da si mislio na AGI skripte vezane za A2Billing, ali i tu se za komunikaciju sa bazom koristi Perl-DBD.

Sto se web scrapping PHP aplikacija tice, katastrofalno su spore cak u odnosu na bash skripte.
[ valjan @ 10.12.2012. 01:01 ] @
A2Billing nisam u životu ni koristio ni podešavao, a što se AGI skripti tiče, mislio sam baš na obične skripte koje utiču na izvršavanje dialplana. AGI skripte se mogu pisati u čemu god hoćeš, pa ako smatraš da PHP nije dopbar za to, molim te da obrazložiš zašto, jer mene praksa ubeđuje u suprotno...
[ sk_perl @ 11.12.2012. 20:15 ] @
Citat:
ennka:
Pozdrav,
bavim se web dizajnom, ali zelim da se prebacim vise na programiranje, pa me zanima da li se isplati uciti PHP?

I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web? Ovo pitam zbog toga, jer bih trebala za porodicnu firmu da napravim nekoliko obrazaca -knjigovodstvenih izracunavanja, pa me zanima da li je to moguce, i koliko se cesto PHP koristi u te svrhe? Da li je stabilan ako se radi sa vecom bazom podataka? - ovu temu nisam nigde nasla, jedino sto sdam pronasla bio je ponudjen vec gotov softver, a ja bih da radim, da vezbam i ucim.
Kolko sam za sada analizirala poterba, trebace mi nesto kao formular za prikupljanje podataka, nekakvo konektovanje sa bazom, da se ti podaci upisuju u bazu, i da mogu da se azuriraju u toj bazi, kao i da moze da se odstampa na ekran i na stampac.

Hvala vam unapred za pomoc! :)



Privukao me je naslov, mada se u stvari radi o dilemi da li je PHP pogodan za neku desktop aplikaciju, poput knjigovodstva.

Već ti je odgovoreno, postoje brojne veb aplikacije tog tipa, mada još uvek zbog određenih razloga ljudi vole da imaju na računaru instaliran "program". :)

Ja bih se zadržao nakratko na pitanju da li PHP ima budućnost. Najpre treba reći da sudbinu neke informatičke tehnologije ne određuje (samo) kvalitet, često se radi o interesima ili ratu određenih kompanija i grupa. Npr. ne znači da su najpopularniji operativni sistemi istovremeno i najbolji, a razvoj programskih jezika zavisi od zajednice koja stoji iza njega. Neki ljudi imaju romantičnu ideju da ako je nešto npr. besplatno ili open source da to odmah znači da iza toga stoje sve sami entuzijasti i sl. Neki put velike kompanije pomognu razvoj nekog programa, jezika ili alata jer znaju da je to brz način da se dostigne kvalitet, a neki put jednostavno žele da potkopaju konkurenciju. Čist primer je Open Office (Sun, Oracle, Google)...

Čini mi se da će odluka o platformama za mobilne aplikacije verovatno usmeriti razvoj mnogih jezika i alata, videćemo šta će diktirati kompanije mobilne telefonije, da li će se ići ka nekom cross-platform-u ili će neki jezik/okruženje prevagnuti.

Za sada, iza PHP-a stoje milioni programera, u svetu CMS-a to je praktično jezik bez konkurencije a nove kvote koje na tržištu osvajaju Wordpress, Joomla, Magento, itd. samo obezbeđuju njegovu dugotrajnost. Sa druge strane, možda baš rast CMS-ova će "podaviti" mnoge male programere i biće sve teže živeti od npr. pravljenja manjih stranica, tako da je tu moguće pomeranje težišta i razdvajanje backend-a i frontend-a.

Mislim da je PHP sa verzijom 5 i Zend-ovim uticajem obezbedio jaku podršku ozbiljne sofverske kompanije i siguran razvoj na srednje staze.
[ nesh @ 12.12.2012. 19:39 ] @
Citat:
Samo na osnovu broja ljudi koji ga koriste ... najveća zajednica ili community jeste baš ta php zajednica, pa proceni sam hoće li biti na nivou kobola ili klipera ili će postati nešto još moćnije od famoznog Python hibrida. Rekao bih da neće biti na nivou ni kobola, a ni klipera, već mnogo življi.


Najveca, mozda... posto sam, nazalost, trenutno primoran da ga koristim (PHP) provodim gomulu vremena gledajuci kod the 'ogromne' zajednice i tesko da mogu da nadjem i jednu drugu gde sam video toliko ID10T koda i lose prakse.

PHP je nastao kao (i ostao) najobicniji web template jezik i nikada ne bi trebao da bude prvi izbor (mozda ni na listi) za bilo sta sto nije direktno vezano za to (a i tada ne 1.). Ima na desetine mnogo boljih i upotrebljivijih jezika (zavisno od platforme, zahteva, ...) nego sto je PHP.
[ plus_minus @ 12.12.2012. 19:49 ] @
^^
I šta ti radiš povodom toga? Prepisuješ tuđi 'idi0t' kod ili pišeš sam svoj 'non-idi0t' kod?

Citat:
PHP je nastao kao (i ostao) najobicniji web template jezik i nikada ne bi trebao da bude prvi izbor (mozda ni na listi) za bilo sta sto nije direktno vezano za to (a i tada ne 1.).


A zašto? Zato što ne može iz cuga u jednoj liniji da se iskopa prava vremenska zona i ofset razlika kod klijenta ili zbog nečeg drugog, ne treba ni da ga bude na listi?
[ zmil @ 02.01.2013. 21:26 ] @

"I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web?"
Odgovor je 99% ne i 1% da.
Ovo nije tacno .
Da li postoji koji redakcijski sistem koji je napravljen u npr C ili nekom drugom programskom jeziku .
Nema ga ili ono sto ima kosta ogromne novce .
U php ima i to jos od pre tri godine
http://www.bug.hr/mreza/tekst/do-casopisa-par-klikova/86006.aspx
100% PHP KOD
[ Predrag Supurovic @ 03.01.2013. 10:18 ] @
PHP je napravljen za izradu web aplikacija. Naravno da se u njemu one prave.

Mi pričamo o ozbiljnijim, poslovnim aplikacijama, zna ono, knjigovodstvo i te stvari.
[ zmil @ 03.01.2013. 11:14 ] @
Cek zar ti nije ozbiljno i to vrlo, priprema za stampanje casopisa i izrada pdf dokumenta koji je izlaz u stampariju.
Svi iz press studija koriste i erp koji se oslanja na php . Znaci vode knjige preko njega .
Cek radio sam jos na nekom projektima.
Imamo evo na primer normareclamare iz srbije pravi sistem koji ima treba i ozbiljno koriste postojeci
ukratko program je radjen u php .
Njihova call sluzba sve to unosi u aplikaciju , menadjeri isto tako .Sve to ide do graficara ili dizajnera koji to dalje obradjuje i ide na web portal .

Ima jos mnogo toga .

[ mulaz @ 03.01.2013. 11:49 ] @
Ne smatram se za PHP programera, ali eto

Tamo gde treba integracija sa hardwareom (barkod, touchscreen, stampaci,...), naravno da je lakse sa nekim drugim jezikom. Ali naravno to ne sprecava, da taj frontend komunicira sa backendom koji je u PHP-u (video ogromno puta).

Recimo jedno resenje sa kojim sam se igrao, ima neku budjevinu sa GTK-om, toucscreenom, itd. na nekoj embedded (mislim da ARM, nisam 100%) fiskalnoj kasi. Pre stampe racuna, se preko web API-ja (mislim da samo jedan POST, nisam 100%) posalje kopija na centralni server (php). Sa druge strane stoji web interface (nesto je php->html, nesto je ajax+json (iz php-a)), za user management (konobari u tom slucaju, i podela termina), resource management (direktno vezan inventar u skladistu sa prodajom, pa da znaju, kad ce da jim nestane piva,...). Izvestaje, i fiksne formulare za porudzbine, a i vece racune (specialni dogadjaji, iznajmljivanje,...) generise php->pdf, pa onda print na client masini. Proracun plata, i izvestaje generise php->pdf, a postoji sansa prikljucivanja stampaca na server, pa direktan print mesecnih/dnevnih izvestaja (ali to ne koriste). Pravi se i statistika prodaje (koliko, koji konobar, i kad, na kom eventu, cak i grupiranje eventa uz pomoc tagova, i statistika (prodato pice/sat u zavisnosti od tag-a, recimo tipa muzike, naravno ako neko unese u kalendar/planer i to)), naravno u php-u, a nesto flasha+json za razne charte.

Zbog brzine, koriste lokalni server, ali se baza replicira i u "cloud" odredjene firme, koja je napravila to resenje, i moguc je pristup svemu tome (osim stampanja sa servera), sa bilokoje lokacije preko servera te firme.


Znaci sve, osim fiskalne kase, je uradjeno u php-u i html/javascript/..



[Ovu poruku je menjao mulaz dana 03.01.2013. u 13:03 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 04.01.2013. 18:06 ] @
skinuo sam najnoviju dokumentaciju i iznenadio se koliko je ubačeno novih stvari.
također se dosta stvari guraju kao extenzije.

jednostavno php ide naprijed.

[ nesh @ 07.01.2013. 15:05 ] @
Citat:
plus_minus:
^^
I šta ti radiš povodom toga? Prepisuješ tuđi 'idi0t' kod ili pišeš sam svoj 'non-idi0t' kod?


Zavisi, ako je neko iz firme, "objasnim" gde je greska -> refactor & "last warning"...

Tudji kod ... uvek ima drugi, ili se pise novi -- maintenance time je mnogo bitnije od prvobitne investicije vremena.

Citat:
Citat:
PHP je nastao kao (i ostao) najobicniji web template jezik i nikada ne bi trebao da bude prvi izbor (mozda ni na listi) za bilo sta sto nije direktno vezano za to (a i tada ne 1.).


A zašto? Zato što ne može iz cuga u jednoj liniji da se iskopa prava vremenska zona i ofset razlika kod klijenta ili zbog nečeg drugog, ne treba ni da ga bude na listi?


Ne, nego zato sto je dizajn jezika los (template jezik sa "okacenim" generalnim alatima), stdlib je sve osim standardan (array* funkcije -- LMAO), sam jezik pati od gomile losih odluka (neke popravljaju u zadnje vreme ali...) ...

Jedina prednost PHPa, IMHO, (bila) je to sto je "lak" za instalaciju, za sve ostale primene ima boljih resenja.

Poput COBOLa -- legacy kod ce ziveti, ali nikada ne bi preporucio koriscenje PHPa za novi (from scratch) projekat.
[ miloshzorica @ 24.03.2013. 23:25 ] @
vreme PHP-a tek dolazi! PHP postaje sve zreliji i ozbiljniji

a uvek ga mozes kombinovati s drugim jezicima pa i mesati web sa desktop i mobile native aplikacijama