[ felino @ 03.12.2012. 20:38 ] @
Snimao sam do sada sa Canon VIXIA HF200 kamerom (NTSC, jedan senzor 1/4" CMOS, MPEG AVC/H.264 tj. AVCHD) u full HD, @24 Mbps + cesto koristim sirokougaoni Canon adapter. Kako imam priliku da uzmem neku bolju, po ceni od oko 3-4.000 dolara mereno po http://www.bhphotovideo.com/ sajtu, imam dilemu koji je sistem bolje uzeti. Za sada, u pitanju su dokumentarci (mahom za festivale mada bi i za TV bilo lepo da odu ako se dobro urade), uglavnom srednje krupni i krupni plan jedne osobe koja govori, u enterijeru ima fluo 5600K rasveta a u eksterijeru, sto je retko, sta Bog da uz zilbericu.

Mereno kvalitetom slike, da li je bolje ici na
jedan 1/3" CMOS senzor i MPEG 2 na 50 Mbps i kolor kodingom od 4:2:2
ili
na tri 1/3" senzora i AVCHD na 24 Mbps?


Predstavnik prve kategorije je Canon XF100 ili Sony PMW-100 XDCAM HD422 a u drugoj ima dosta toga, npr. Sony (HXR-NX5U, HDR-AX2000, NEX-VG20, HVR-Z5U), Panasonic itd.

Ima tu i kamera sa jednim senzorom, poput Sony NEX-FS100UK Super 35mm Sensor koje su skuplje, no ako bi se nasla polovna,
kako kamere sa jednim senzorom i slicnom/nesto vecom cenom stoje u poredjenju sa ove gore dve vrste?

Takodje, poredjenje na papiru slicnih Canon XF100 i Sony PMW-100 XDCAM (obe jedan senzor i 50 Mbps MPEG2 4:2:2), ima li neko iskustva?

Vidim, spominju se kao dobra resenja u tom cenovnom rangu, kao predstavnici druge kategorije Panasonic AG-AC130A i Sony HXR-NX5U NXCAM (obe tri senzora i 24 Mbps AVCHD).

Za sada, meni, bar po onome sto citam, Canon XF100 deluje kao najbolje resenje. Npr, kaze se da je za TV tih 50 Mbps neki kao standard dok se AVCHD koristi samo usput, pomocno itd. Koliko vidim, idelano bi bilo 3 senzora i 50 Mbps, poput Canon XF300 ali to vec kosta dvostruko vise od Canon XF100. S druge strane, cujem i da je Canon u XF100 stavio senzor i optiku koju stavlja u consumer modele.

P.S. Pitam se, koliki bih pomak u kvalitetu slike uopste uocio u odnosu na postojeci Canon VIXIA HF200 (ima i sirokougaoni Canon adapter)? Skoro neprimetan, mali ili znacajno primetan?
[ vizia-pro @ 06.01.2013. 20:59 ] @
Juri ako imaš love Sony PMW-200 XDCAM ili za malo manje para Sony PMW-150 a Sony PMW-100 ništa nevalja
[ felino @ 16.01.2013. 19:29 ] @
Hvala ti, vizia-pro. Već sam izgubio nadu da će neko dati neki savet.

Nešto mi je Panasonic AG-AC130A zanimljiv zbog nešto šire slike (28 mm) i dobrog snalaženja pri slabom svetlu mada to za svetlo ne verujem da mi je previše bitno.

Vidim da su te Sony koje spominješ sa 3 x 1/2'' senzorima za razliku od svih onih koje sam ja spominjao (1/3''). Identična je cena za Sony PMW-200 i Sony PMW-150, pročačkaću još malo da vidim u čemu je razlika, nisam video na prvi pogled u specifikacijama. Nadam se da na jeftine SDHC class 10 kartice uz pomoć adaptera može normalno da snima 50 Mbps, da ne moraju preskupe SxS da se kupuju.