[ nikola990 @ 07.12.2012. 17:09 ] @
Pozz svima.
Planiram da kupim fotoaparat,i nasao sam neke modele pa bih vas zamolio da mi date predlog/savet koji je naj bolji od ponudjenih. Ili mi predlazete nesto 5-to...Da pravi dobre fotografije,a da i snima solidno...Naravno,neocekujem nista preterano.. Nebavim se fotografijom,potreban mi je da tako kazem za svakodnevnu upotrebu.
Evo i linkova:
http://www.elara.ie/productdetail.aspx?productcode=MMEA152196
http://www.elara.ie/productdetail.aspx?productcode=RO10VMA971E1
http://www.dabs.ie/products/fu...x-sl300-dig.....0620&src=3
Najvise mi je zapao za oko SL300.

Hvala unapred!
[ S A J A @ 08.12.2012. 12:25 ] @
Sad sam pogledao karakteristike i sva tri su prilično slična:
http://www.dpreview.com/produc...10&products=fujifilm_sl300

Od ta tri ja bi izabrao SL300

[ nikola990 @ 08.12.2012. 19:52 ] @
Hvala na odgovoru!
Kupujem onda SL300... Meni se najvise dopao od sva 3 koja sam izabrao,pogotovo sto ima 30x zoom...
Imam jos jedno pitanje.
Posto se ne dobija memorijska kartica uz aparat,moram kupiti novu. E, moje pitanje je dali je isto(i dali moze) da kupim microSDHC ili iskljucivo moram kupiti SDHC. Mislio sam da uzmem micro pa da je ubodem u SD adapter...Jer mi moze posluziti i za nesto drugo ako zatreba(telefon na primer) Verujem da ce raditi,ali dali to ometa kvalitet fotografija i vedeo zapisa ili neceg treceg...U svakom slucaju ista je cena,i naravno uzeo bih class 10..
Hvala unapred!
Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 08.12.2012. 20:49 ] @
Citat:
nikola990: Meni se najvise dopao od sva 3 koja sam izabrao,pogotovo sto ima 30x zoom...

Imam jedno pitanje:

Šta ćeš raditi sa tolikim zumom, tj. za šta će ti služiti?

Evo ja imam nekoliko aparata i objektiva najveći "zoom" koji imam na njima je oko 3x, znači 10puta manji od tog Fuji-ja.

Dakle neko greši, ti ili ja
[ nikola990 @ 08.12.2012. 22:32 ] @
Nerazumem... Sto veci zoom nije na odmet,uvek mogu da slikam iz bliza,a ako zatreba zoom je tu...Pre svega,naj bitnije mi je da pravi dobre slike aparat,i na to sam pucao...U ovom slucaju,trazeci po netu celo vece,dosao sam do zakljucka da nije los...Imam tel,8mp,tako da normalne slike mogu praviti sa njim...
[ S A J A @ 08.12.2012. 22:38 ] @
Od ta ponuđena 3, ja bih izabrao SL300 ne zato što ima najveći zum već što ima manuelne kontrole i osrednji displej. Prvi ima loš displej i manuelne konrtrole a drugi ima odličan displej ali bez manuelnih kontrola, zato je najbolje rešenje ovaj treći.

Inače ima ljudi koji se žešće lože na zum, imam prijatelja kome je to najvažnije. I pokazujem mu d3100 i 5N, i džaba što slikaju u mraku i bokeh i kvalitet slike ako on ne može da uslika neki objekat koji je 2 km daleko tako da bude u punom kadru. Njima aparat uglavnom trebaju za slikanje po danu i mislim da tu ultrazumovi mogu da postignu solidne rezultate.

Da je meni toliki budžet definitivno bi se opredelio za Nikon P310, jes da ima _samo_ 4x zum ali je aparat mnogo dobar. Blenda 1.8, cmos senzor, manuelne kontrole, bisplej 921.000 tačkica, za te novce mislim da nema bolje.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.12.2012. 22:45 ] @
Citat:
nikola990:
Nerazumem... Sto veci zoom nije na odmet,uvek mogu da slikam iz bliza,a ako zatreba zoom je tu...Pre svega,naj bitnije mi je da pravi dobre slike aparat

Aparati sa velikim "zoom"-om prave najlošije slike i najsporiji su.

Koji god drugi aparat da uzmeš - biće bolji i brži od tog koji ima veliki "zoom". Najbolje slike prave oni aparati koji imaju 1X "zoom".

Srećna kupovina


[ S A J A @ 08.12.2012. 22:53 ] @
Citat:
nikola990:
Nerazumem... Sto veci zoom nije na odmet,uvek mogu da slikam iz bliza,a ako zatreba zoom je tu...Pre svega,naj bitnije mi je da pravi dobre slike aparat,i na to sam pucao...U ovom slucaju,trazeci po netu celo vece,dosao sam do zakljucka da nije los...Imam tel,8mp,tako da normalne slike mogu praviti sa njim...


Bez da zalazimo u preveliko detaljisanje, zum je ubica kvaliteta. Drugim rečima, što je veći zum raspon to su na aparatu rađeni žešći kompromisi na račun kvaliteta. Svi profesionalni aparati, tj. objektivi retko da imaju veći zum opseg od 3-4x. Prosto sve preko toga pravi velike probleme. Postoje i objektivi koji uopšte nemaju zum, tzv, prajm objektivi koji su zakucani na neku daljinu i to ti je što ti je, zumiraš nogama. Takvi objektivi imaju izuzetnu oštrinu i veliku svetlosno-propusnu moć, možeš da slikaš u mračnim uslovima.

Zum od 30x je dosta veliki i imaćeš problema da smiriš sliku da ti ne bude mutna. Oštre slike ćeš dobijati jedino ako slikaš po sunčanom danu, već ako je oblačno nećeš uspeti da napraviš čist snimak osim ako ne koristiš stativ. Da ne pričam o večernjim slikama, taj aparat neće moći da uhvati nikakvo svetlo sem svog blica pa će ti slike sa njim biti prilično loše. Zbog malog CCD senzora imaćeš kilavu dinamiku, ako budeš u mraku slikao nekoga ko je obučen u belu košulju (oprano nekim praškom koji je zakon za belinu), ima da ga opržiš blicem a pozadina oko osobe će biti vrlo crna tako da slika na kraju neće ličiti ni na šta.

Zato, ako ti zum nije prioritet, razmisli o Nikonu P310 jer je on za klasu bolji od modela koje su naveo, koliko vidim cena je tu negde.
[ nikola990 @ 10.12.2012. 23:27 ] @
Nisam bio u mogucnosti da odgovorim...
Uf,sad sme me bas izbombardovali sa ovim textovima :)
Stvarno nerazumem onda,cemu ovi aparati sa velikim zoom-om sluze,odnosno zasto se prodaju...To mu dodje izgleda da samo privuku budale kao sto sam ja :)
Naravno ja sam tuta muta sto se ovoga tice,zato sam i zatrazio pomoc,i svakako vam verujem,jer imate iskustva...
Nisam imao veci budzet od 200€,a da sam imao svakako bih se odlucio za model koji ste naveli u textu..Gledao sam na netu,najniza cena mu je 250€+postarina... uzeo sam SL300,pa cu videti,ako valja valja ako ne,dacu sestri...SL300 me je izasao tacno 200 sa postarinom...
U svakom slucaju,hvala vam na pomoci,i na vremenu!
Pozz