[ ent3rprizer @ 02.01.2013. 00:22 ] @
Pozdrav svima!

Interesuju mu iskustva ljudi koji rade u DMS Telventu , ili su pak čuli nešto o toj firmi. Zanima me koje obrazovne profile traže ?
Čuo sam da su najtraženiji elektroenergetičari i programeri, da li je to tačno ?
Šta je od programskih jezika potrebno programeru, a šta energetičarima ?
Kakvi su uslovi za rad ? kakvo je radno okruženje ? I naravno, ako neko može da kaže okvirni rang početne plate ? :)
Da li zaista stalno primaju radnike tj. da li ima je uvek otvoren onaj konkurs na sajtu ?

Molim sve koji su imali iskustva ( ili one koje znaju neke sa iskustvom :) ) da pišu.
[ Branko Santo @ 02.01.2013. 07:50 ] @
Ne radim tamo ali posto sam iz NS znam price koje stoje za firmu.
Radi se dosta ali ozbiljno i plate su dobre (ne bih da pogadjam). Imaju po poslednjem sto sam cuo polovinom 2012 oko 500 programera tako da mogu i da zamislim da im non stop treba neko. Koliko znam firma radi sve za zapadna trzista i dobro to naplacuje.
[ DajklMaglas @ 11.01.2013. 08:44 ] @
Energeticari koji znaju fortran i prograeri koji znaju c# su ubedljivo najtrazeniji.
[ ent3rprizer @ 12.01.2013. 21:21 ] @
Da li je za energeticare neophodno da znaju fortran pri zaposljavanju, ili pak imaju neki pripravnicki staz za vreme kog mogu da nauce taj programski jezik ? Sta je sa c++ , c#, pyhton i sl. ?
Inace kolike su plate inzenjera pocetnika?
Hvala.
[ milan_86 @ 15.01.2013. 19:40 ] @
Zanima me isto pitanje.
Energetičar sam. Koliko često primaju radnike (energetičare) i kolika je uopste potražnja za ovim smerom u DMS?
Prilikom zapošljavanja na šta najčešće obraćaju pažnju, na osnovu čega prave selekciju? Mogućnos napredovanja?
I ostala klasična pitanja vezana za samu firmu i uslove rada u njoj...
Hvala
[ AnicaB @ 26.02.2013. 10:45 ] @
Čula da je kod njih veliki zahtev za programerima, uključujući tu i ljude bez iskustva. To sasvim sigurno NIJE tačno.
Iako sam jako dugo programer i imam po mom mišljenju baš solidno iskustvo, primećujem da je promeniti firmu i karijeru izuzetno teško. Te priče da programeri nalaze posao za 2 dana i da su im plate min 1000 evra su medijska budalaština. Ili to, ili sam ja krajnje nesposobna osoba.

[Ovu poruku je menjao AnicaB dana 26.02.2013. u 13:02 GMT+1]
[ Shadowed @ 26.02.2013. 11:35 ] @
Ma, ta njihova prica kako traze 300 programera je od ko zna kad i sasvim je netacna. S vremena na vreme im treba neko pa iskoriste vec postojecu pricu. I uglavnom uzimaju sa tek zavrsenim fakultetom.

Sto se tice lakoce nalazenja posla, zavisi, moze da bude i brzo i sporo. Mi smo obicno i malo izbirljiviji pa ume da se otegne :)
Ja sam posao koji trenutno radim dobio nakon sto sam poslao.. da l' bese 2 ili 3 CV-a, od kojih jedan nisam ni ocekivao jer se dosta nisam uklapao u zahteve ali mi se svidela firma pa sam pokusao. Ovi gde sam dobio posao nisu ni imali oglas nego sam poslao po principu "Ja sam taj i taj, znam to i to, evo CV. Treba l' vama tako neko?".
A prethodni posao sam "trazio 8 meseci" ali sam za to sam kriv. Em sam otezao em sam imao neke freelance poslove.
Sto se visina plate tice, mislim da plata preko 1000e nije tako mnogo zastupljena. Mozda 10% ljudi ima toliko. Bar u Novom Sadu. U Beogradu je nesto vise.
[ AnicaB @ 26.02.2013. 11:56 ] @
Konkursi uvek traže nešto od sledećeg iskustva: java, c++, .NET, MS Visual i naravno administratori su uvek na ceni.
Ko nema takva iskustva, traženje posla će da mu potraje, bez obzira koliko dobro zna neke druge tehnologije i programske jezike.Jednostavno, tržište je surovo. Ako imate lufta da živite bez zarade nekoliko meseci možete da učite sami dok ne steknete neko kakvo-takvo kućno iskustvo i to nije garancija naposletku.
Generalno, glavno je odakle se počinje nakon faksa. Ako kao ja zaglavite u tehnologije koje nisu tražena, jao si ga vama makar ih držali u malom prstu (džebe ka dnikom ne trebaju u ovoj državi)!
AKo imate sreće pa vas ubace negde gde se uče tražene tehnologije, to je već dobro za vas.
Nije sve u snalažlljivosti, ima dosta toga i u sreći. REtko ko faks završi sa bilo kakvim iskustvom, ali mlade ljude firme rado primaju i bez iskustva samo je pitanje kakvo ćete iskustvo kod njih steći. Iskoristivo ili ne.
Što se DMS tiče, tu je priča ista. Kad im baš zatreba, što nije često, prime možda jednog programera sveže pristiglog sa faksa, ili iskusnijeg (tj starijeg) preko preporuke iznutra (dakle, veze i vezice).
Drugog načina ulaska nema.
[ djoka_l @ 26.02.2013. 12:09 ] @
Citat:
Kad im baš zatreba, što nije često, prime možda jednog programera sveže pristiglog sa faksa, ili iskusnijeg (tj starijeg) preko preporuke iznutra (dakle, veze i vezice).
Drugog načina ulaska nema.


Kakve veze i vezice spominješ u kontekstu privatne firme???
Normalno je da ljudi više vole da im neko preporuči kandidata nego da jure programere po ulici.

A to što ti ne poznaješ nikoga u DMS više govori o tebi nego od njima. Radiš u istom gradu, kao softveraš u istoj oblasti (energetika) i nemaš nikoga da te preporuči?
[ Shadowed @ 26.02.2013. 12:24 ] @
Citat:
AnicaB: Konkursi uvek traže nešto od sledećeg iskustva: java, c++, .NET, MS Visual i naravno administratori su uvek na ceni.
Ko nema takva iskustva, traženje posla će da mu potraje, bez obzira koliko dobro zna neke druge tehnologije i programske jezike.Jednostavno, tržište je surovo.

Pa, nema to nikakve veze sa surovoscu. Svako zaposljava ljude za ono za sta mu trebaju. Nece neko da zaposljava clipper programera ako firma koristi .net/sql server.

Citat:
AnicaB: ili iskusnijeg (tj starijeg) preko preporuke iznutra (dakle, veze i vezice).
Drugog načina ulaska nema.

Postoji razlika izmedju preporuke i veze. Veza je kada ti neko obezbedi posao za koji nisi sposoban ili van mimo procedure koja je u firmi propisana.
[ gari021 @ 26.02.2013. 14:23 ] @
Citat:
AnicaB:
Što se DMS tiče, tu je priča ista. Kad im baš zatreba, što nije često, prime možda jednog programera sveže pristiglog sa faksa, ili iskusnijeg (tj starijeg) preko preporuke iznutra (dakle, veze i vezice).
Drugog načina ulaska nema.


To kazes za firmu koja je za par godina narasla do , poslednje sto sam cuo, 900 zaposlenih?
[ AnicaB @ 26.02.2013. 15:07 ] @
Ne poznajem u gradu po bar jednog programera iz svake veće firme koja se bavi sličnom oblasti programiranja kao i ja, odakle vam ideja da je to obavezno za svakog ozbiljnog programera? I zašto bi to govorilo bilo šta o meni? Možda neko drugi misli drugačije od mene, ne vidim odmah razlog za kamenovanje. Po mom iskustvu do posla je JAKO teško doći i ako ste u IT branši i ako imate iskustva. To je sve. Za DMS znam da ne primaju nove ljude već neko vreme, ali to sam čula od drugih. AKo oni lažu mene i ja lažem vas.
Takođe sam čula da je potrebna veza, a kad kažem veza, mislim jaka preporuka iznutra. To ne znači da je u pitanju loš programer, ali neko bolji može da ne bude promljen iako ima jače iskustvo i bolji cv a neko lošiji od njega ko je isto tako progrmaer sa iskustvom može da upadne jer ima nekog iznutra. To je kapitalizam, i toga definitivno ima u privatnim firmam kao i u državnim.
I da, za DMS stalno čujem kako traže nove programere, maltene plaču za njima, a kad se ljudi prijave, odmah ih odbiju. Otud i onaj zaključak. A znam dosta ljudi koji su pokušali. Uspeli su oni koji su imali jaku vezu iznutra, nekog uticajnog. to su takođe ok programeri, ali zaključak je da se u dobre firme teško ulazi. Prilično lako ćete naći posao u nekoj maloj firmici sa platom od oko 300 evrića.
[ protech_v2 @ 18.05.2013. 01:43 ] @
Zao mi je sto se ljudi toliko oslanjaju na price rekla-kazala i to uzimaju zdravo za gotovo. Radim u (sada je to) SE DMS duze vreme, intervjuisao sam barem 15tak ljudi za posao i rado cu dati otvorene informacije iz prve ruke. U firmi se trazi sirok spektar znanja - od energeticara (sto ukljucuje i razvoj u Fortranu ili C++), preko administratora (Windows, Unix, shell, Python), test inzenjera i test developera, do klasicnih software developera (C#, WPF, WCF, Web, MSSQL itd), koji su i najzastupljeniji. Kako firma ima razvijen sistem stipendiranja, dosta novih ljudi pocinje da radi nakon zavrsetka studiranja tako sto su vec ukljuceni u timove i stekli su potrebna znanja i iskustvo u toku stipendije. Sto se tice zaposljavanja ljudi sa strane, tu su stvari jednostavne i nema mnogo sta da se prica. Stvori se potreba za prosirenjem nekog tima i trazi se osoba sa takvim znanjem i iskustvom. Osim toga, uvek ima mesta za kvalitetne ljude i najlakse je jednostavno poslati CV preko sajta (mada je preporuka pokusati i direktnije zakazati razgovor mailom) i, ako ste dobri i imate znanja i iskustva, neko ce vas pozvati, a firma ce se naravno potruditi da nadje mesto za vas u nekom od odgovarajucih timova jer je to njoj u interesu. Kao i u apsolutno svakoj drugoj firmi, sve zavisi od toga koliko ste sposobni da se inicijalno predstavite i koliko ste zapravo dobri. Naravno da vam preporuka nekoga ko ima poziciju i postovanje u firmi moze znacajno pomoci, kao sto to vazi za bilo gde i drugi su vec primetili iznad, ali apsolutno nije preduslov.

Tako da ne razumem price o tome kako se ljudi po pravilu odbijaju, da se vec duze vreme ne primaju novi ljudi i slicno. Potreba za dobrim ljudima je velika u svakoj firmi u ns-u (i generalno u IT industriji) koja iole valja i kako cete proci 90% zavisi od vas samih. To sto u vecini slucajeva (barem sam ja imao takvo iskustvo) dolaze ljudi koji navedu 20 tehnologija u CV-u i imaju vise od 5 godina profesionalnog iskustva, a uglavnom su totalno povrsno i jedva savladali tek ponesto, je posebna i sira problematika.



[ insider982 @ 16.07.2013. 10:08 ] @
Jeste da je ovo pomalo zastarela tema, ali sam naleteo na nju pa sam ipak odlučio da dam svoje mišljenje.

Sve što je protech_v2 napisao u suštini je tačno. Ali to je samo jedna strana priče.

Jedino što po meni nije dobro u firmi kao što je SE DMS jeste sam proces zaposlenja i čekanje na posao koje može da se oduži i na tri meseca.

Iz iskustava mojih kolega i drugara koji rade u SE DMS-u sam saznao da su na odgovor od kadrovske službe čekali najmanje mesec dana, do tri meseca. Nekima se dešavalo da im kažu danas hajde dođi sutra da radiš.
Neki od njih nisu mogli da dočekaju da ih pozovu, jer ko još u ovakvoj krizi može da sedi i čeka na posao 3 meseca ? Neka osnovna kultura je da se 2- 3 nedelje posle intervjua najkasnije pošalje neki odgovor kandidatu. Ja sam bar do sada imao takva iskustva. Jednom mom dobrom drugaru se desilo da je prihvatio ponudu neke druge firme iako mu je velika želja bila da radi u DMS-u jer je pomislio, pošto ga nisu zvali posle mesec dana, da ga neće ni zvati. Onda je jednog dana, posle 2-3 meseca pozvan da radi u DMS kada je već imao posao i naravno odbio ih je.
Sve funkcioniše po principu : ko je dovoljno strpljiv da čeka, taj i dočeka.
Staviti kandidata za posao u poziciju da ne zna da li je primljen, a kamoli kolika će mu biti plata i kada će početi da radi je dosta neozbiljno za veliku kompaniju kao što je SE DMS.
[ protech_v2 @ 16.07.2013. 11:33 ] @
Pozdrav,

apsolutno si u pravu i ovaj deo jeste skripao - tacno je sto si rekao da je u nekim slucajevima proslo i po par meseci od razgovora do sledeceg kontakta. Na srecu, ovo je bas nedavno unapredjeno i funkcionise bolje. Firma sada ima HR odeljenje ciji predstavnik ucestvuje u intervjuima, dodatno procenjuje ne-tehnicki aspekt pogodnosti kandidata i brine o tome da kandidati dobiju odgovor u roku od 2 nedelje nakon razgovora (koliko sam ja upoznat). Tako da mislim da je to odlican korak u dobrom pravcu za sve.

Ono sto je jos uvek neodredjeno, ali i prirodno, je vreme koje protekne nakon sto posaljes CV, dok ne budes pozvan na razgovor - ali to jednostavno zavisi od stvaranja potrebe da se popuni neka pozicija za koju iz tvog CV-a deluje da si dobar kandidat - tako da to mislim da je ocekivano.

Iz mog iskustva, problem koji je ubedljivo najvise dolazio do izrazaja kod nas je neobjektivnost ljudi prema samima sebi. U previse slucajeva dolaze ljudi sa 5+ godina iskustva, projektima, tehnologijama - bude ti neprijatno da pocnes da ih pitas ona prva trivijalnija tehnicka pitanja, jer ti na osnovu njihovog stava, price i CV-a deluje pomalo uvredljivo. I onda, korak po korak, ispostavi se da je to sve znanje i iskustvo toliko povrsno i siromasno, da ti ne bude jasno kako su ti ljudi zapravo zavrsavali neki posao. Ne postoji ni osnovno razumevanje sustine onoga sto su radili, kako se to uklapa u bilo koje sire okvire - bukvalno samo po secanju bude "e pa za to smo kucali ono nesto iznad u uglastim zagradama" (misleci na anotacije) - primer. Ok, ne ocekuje se da znas ne znam kakve tehnicke detalje - to svako iskopa na Google-u kad mu treba za minut - hajdemo na pitanja na kojima se cilja nacin razmisljanja. Nista - ljudi su navikli da rade po sablonu, da iskopiraju sta su negde na netu nasli i mrdaju po tome dok ne proradi...Ali, sto je najgore, oni zaista misle kako oni dobro vladaju tom tehnologijom, kako tu i nema sta posebno van onoga sto su oni vec radili i kako, ako neko ocekuje nesto vise, to je preterivanje.

Izvinjavam se na kukanju, ali poenta je da ljudi treba da budu svesni toga gde su oni u koordinantnom sistemu i rade na sebi. Ne mozes reci i biti uveren da znas Javascript, jer si unutar HTML stranice napisao da ti nesto iskoci na klik, ali se ne secas ni kako se zvala metoda koju si koristio za to - ne, to nije Javascript. Ne mozes zavrsiti faks u ovoj bransi, i kad treba da prepravis primer koda, preimenovati .cs fajl u .txt da bi hteo da ti se otvori u Notepadu i tamo kucati kod. Treba pratiti net, citati, informisati se, eksperimentisati iz znatizelje - ako imas barem osnovnu strast prema onome sto treba da radis, sve to ce se resiti samo od sebe. Ako nemas...verovatno bi trebalo da nadjes neko zanimanje ko je ce ti pricinjavati zadovoljstvo, jer ces provoditi 8 sati dnevno vecinu svog (jedinog) zivota u tome...
[ insider982 @ 16.07.2013. 13:19 ] @
Iskreno se nadam da se to popravilo.
Jedna moja koleginica je početkom jula bila na testiranju kod vas. Mislim da se manager tima složio, pa je išla na neke psiho-testove.
Baš ću je pitati kako je prošla kad se vrati sa letovanja :)

Što se nivoa znanja tiče, godine rada nisu presudne i tu se u potpunosti slažemo !
Potrebne su godine rada u jednoj istoj tehnologiji da bi se ona savladala kako treba. Ljudi obično razmišljaju da, ako su odradili jedan projekat u nekoj tehnologiji, već znaju sve. Isto tako, slažem se sa tobom da se treba usavršavati. Samo to postane teško kada dobiješ decu i onda više nemaš vremena kao pre :)

[Ovu poruku je menjao insider982 dana 16.07.2013. u 15:27 GMT+1]
[ insider982 @ 18.07.2013. 12:44 ] @
Pričao sam sa koleginicom i, koliko vidim, nije se tu ništa promenilo na bolje. Išla je na tehnički razgovor negde sredinom juna i tu je prošla.
Onda su je 2 nedelje posle tehničkog razgovora zvali na phisho-testiranje, negde početkom jula. Još uvek je niko nije kontaktirao, tako da je ukupno prošlo mesec dana od njenog tehničkog razgovora. Sreća pa je dobila u međuvremenu jednu ponudu za posao, koju će najverovatnije prihvatiti.
Očigledno će trebati još vremena da se taj deo sa HR službom dovede u red.

Pozdrav
[ zetaxx018 @ 19.07.2013. 07:03 ] @
Zivim u Nisu i nikad nisam konkurisao za doticnu firmu. Iskreno nisam ni cuo jer se ne bavim tom tehnologijom. Ovo se ne odnosi na nju (a mozda se i odnosi) ali znam neke druge vece firme u Nisu ili Beogradu kako funkcionisu (neke nisu iz IT oblasti).
Licemerno je glumiti velicinu a zna se kako neki dolaze do posla. Dok neki prolaze razne testove, gleda im se boja gaca ili da li nose naocare, za to vreme neciji brat koji je inace los radnik (pre toga bio pekar) dobija posao. Ta osoba i dalje lose radi, ali zato Veliki Brat rasporedjuje posao na ostale, tipa proveri ovaj kod , dopisi i slicno. Ostale kolege gledaju sa nervozom na mucke koje im se desavaju ispred nosa.
A zatim taj isti glumi ludilo kada neko dodje na razgovor. Pa posto njegov brat ne zna ono js i link sto iskace, onda ovaj lepo leci komplekse na drugom koji ne znaju tipa : "Pa to ne moze tako. Moras da naucis tehnologiju. Mi ne radimo sa takvima. Taman posla. Mi smo mnogo dobri. Mi smo ludilo od firme".
Najgore je ako ti dodje do ruke deo koda od te ludilo firme pa se krstis kako neko ne zaglavi zatvor.

ako ste Vi stvarno toliko profesionalni i posteni skidam kapu i svaka Vam cast.
Ali ziveci u Srbiji navikao sam u sve da sumnjam to mi je izgleda neki kompleks.


[Ovu poruku je menjao zetaxx018 dana 19.07.2013. u 08:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zetaxx018 dana 19.07.2013. u 08:26 GMT+1]
[ insider982 @ 19.07.2013. 09:37 ] @
SE DMS je izuzetno uspešna kompanija. Što se kvaliteta njihovog rada tiče, činjenica da njihov DMS softver ima oko 200 miliona korisnika govori sve.

Uglavnom najbolji studenti sa Fakulteta tehničkih nauka završe u DMS-u.

Do sada sam stekao utisak da DMS koristi to što je velika kompanija.
Svesni su toga i znaju da već imaju dosta kvalitetnu radnu snagu. Zato sebi i mogu da priušte to "zadovoljstvo" da drže potencijalne nove radnike u neizvesnosti. A uopšte mi nije jasno zašto to rade. Ako im na primer trebaju radnici za septembar, a intervjuišu ljude u junu, neka to i naglase.
Ovako osobe kao što je moja koleginica sede i nadaju se da će ih pozvati.

[Ovu poruku je menjao insider982 dana 20.07.2013. u 15:24 GMT+1]
[ insider982 @ 22.07.2013. 16:34 ] @
Mislio sam da više neću komentarisati ovu temu i da sam rekao sve što sam imao, ali ipak moram da podelim još nešto sa ostatkom.
Ne znam da li da se smejem ili da plačem...
Jednog kolegu su iz DMS-a zvali posle skoro mesec i po dana.
Čovek se taman ponadao da će ga zvati da radi, a umesto toga su ga zvali da ga pitaju koliki mu je prosek bio za vreme studija ?????
[ devreach232 @ 25.07.2013. 12:09 ] @
Ja sam bio jedan od tih koji su čekali skoro 3 meseca na poziv za posao iz DMS-a.
Naravno, nisam mogao to da dočekam zato što su mi kao i svima trebale pare.
Prihvatio sam prvu ponudu za posao koju sam dobio i onda mi je jednog dana zazvonio telefon. Naravno, odbio sam ih. Bio sam malo i drzak, ali opravdano. Previše su oni puni sebe.
A to za prosek što je insider982 napisao me uopšte ne iznenađuje...
Sećam se da sam morao da se pravdam zašto fakultet nisam završio u roku.
[ rajco @ 25.07.2013. 12:47 ] @
Zar to nije normalno da poslodavca interesuje koji si prosek imao i zašto nisi fakultet završio u roku?
[ Branko Santo @ 25.07.2013. 15:10 ] @
Sve zavisi kako se pitanje postavi. Moze da bude podcenjivacko pitanje postavljeno tonom koji te natera da se osecas poprilicno lose ili moze da bude informativno pitanje. Naravno i dozivljaj pitanja od strane pitanog moze da bude drugaciji od onoga kako je postavljac nameravao da se ono dozivi.
[ devreach232 @ 25.07.2013. 15:20 ] @
Upravo tako. Sve zavisi od načina kako se pitanje postavi.
Kada ti fakultet traje 5 godina, a ti ga završiš za 6 godina kao u mom slučaju, zar nije malo preterano da te neko pita zašto nisi fakultet završio za 5 godina ??
Što se proseka tiče, to je sasvim normalno pitanje. Ali ti očigledno nisi pročitao šta je insider982 napisao.
Kada ti se to pitanje postavi odmah, to je normalno. Ali,kada ti se pitanje postavi posle 2 meseca onda baš i nije.
[ rajco @ 25.07.2013. 15:32 ] @
Citat:
Branko Santo: Sve zavisi kako se pitanje postavi. Moze da bude podcenjivacko pitanje postavljeno tonom koji te natera da se osecas poprilicno lose ili moze da bude informativno pitanje. Naravno i dozivljaj pitanja od strane pitanog moze da bude drugaciji od onoga kako je postavljac nameravao da se ono dozivi.

Podrazumevao sam da je u normalnom tonu pitanje postavljeno, jer svako pitanje koje je u podcenjivačkom tonu nije korektno.
[ protech_v2 @ 25.07.2013. 15:49 ] @
Kao sto rekoh, slazem se sa misljenjem da ima propusta u procesu intervjuisanja i zaposljavanja, ali se i nadam da ce se to popraviti sada kada su preduzeti koraci u tom smeru - svakako je neprofesionalno da bilo ko ceka duze od nedelju-dve na odgovor ili bude pozvan na posao mesecima posle razgovora bez komunikacije u medjuvremenu. S obzirom na tempo rasta firme, siguran sam da nije lako organizovati sve, ali da je potrebno popraviti stvari u ovom pogledu - jeste.

Sto se tice pitanja fakulteta i proseka, to jeste jedan od bitnih kriterijuma pri zaposljavanju u firmi - da li opravdano ili ne, to je sira tema i diskutabilno je. Ja licno smatram da taj kriterijum najcesce nije direktno povezan sa kvalitetom kandidata ni sa tehnickog aspekta niti sa aspekta pogodnosti za rad u timu, ali svakako jeste pokazatelj drugih kvaliteta i treba da se gleda. A opet, ako se vratimo na nedovrsen proces selekcije, u manjku merljivih kriterijuma, logicno je da se ovome jos uvek poklanja znacajna paznja, ali racunam da ce se vremenom umanjiti kao sto je i inace u industriji, za racun iskustva i tehnickog znanja, sto jednako vazi i za studente sa tek zavrsenim faksom. Ako ste radili samo onoliko koliko se radi na faxu, i nista samoinicijativno niste ucili, dzaba vam prosek naspram nekoga ko jeste - barem je to moj stav.
[ Branko Santo @ 25.07.2013. 16:12 ] @
Citat:
devreach232: Što se proseka tiče, to je sasvim normalno pitanje. Ali ti očigledno nisi pročitao šta je insider982 napisao.


Ajde da pretpostavimo da ja recimo treba da zaposlim nekog i obavim HR intervju i kazem da cu se javiti uskoro sa daljim informacijama. I onda nazovem dodatno i pitam kako si i koji ti je prosek bio i da li vise volis kolu ili pepsi.

Ako imam u procesu da popunim informacije sto vrlo verovatno moraju da urade zasto te cudi? Informacija o proseku se mozda uopste ne uzima u obzir ali se puni neka baza identicnim informacijama od svakog kandidata. Isto kao sto mozda zele da znaju koji otrov radje pijes :)
[ insider982 @ 25.07.2013. 17:01 ] @
Citat:
protech_v2:
Kao sto rekoh, slazem se sa misljenjem da ima propusta u procesu intervjuisanja i zaposljavanja, ali se i nadam da ce se to popraviti sada kada su preduzeti koraci u tom smeru - svakako je neprofesionalno da bilo ko ceka duze od nedelju-dve na odgovor ili bude pozvan na posao mesecima posle razgovora bez komunikacije u medjuvremenu. S obzirom na tempo rasta firme, siguran sam da nije lako organizovati sve, ali da je potrebno popraviti stvari u ovom pogledu - jeste.


Pa, očigledno da se ništa nije popravilo u tom pogledu. Koleginica je bila na razgovoru u junu, psiho-testove je imala početkom ovog meseca, pre više od 3 nedelje. Niko joj se od tada nije javio. Jedan kolega je bio u maju na tehničkom razgovoru, a u junu na psiho-testovima. Saznao sam da je pozvan da radi od avgusta. To bi značilo da bi mojoj koleginici sledovao septembar, a opet ko to može da garantuje ? Mislim da je pametno što nije čekala. Da su bar pozvali koleginicu i rekli joj da se ne brine i da će početi da radi u septembru. Umesto toga, nastavljaju po starom. Nazovu kada to njima odgovara i ako je kandidat i tada bez posla, onda super, ako nije opet svejedno. Naći će nekog strpljivijeg.


[Ovu poruku je menjao insider982 dana 25.07.2013. u 18:18 GMT+1]
[ Branko Santo @ 25.07.2013. 20:40 ] @
@insider982
Kakvi su to psiho testovi? Ima li kakvih primera?
[ insider982 @ 25.07.2013. 20:50 ] @
Koliko se sećam iz priče, dobiješ psiho-test koji se nekada polagao u vojsci(bar sam ga ja polagao). Tipa : voleo sam majku, voleo sam oca, često zaplačem... I onda zaokružuješ da li je to tačno ili nije. Ima oko 200 pitanja.
Kada to uradiš onda ideš na razgovor sa psihijatrom i psihologom i tu ti postavljaju svakojaka pitanja. Koleginica mi je pričala da su joj pokazivali neke besmislene simetrične slike. Mislim da se zovu Rorschach inkblot.
[ Skaarj @ 25.07.2013. 21:05 ] @
Mene bas zanima zasto im trebaju ti psiho-testovi. Nikad mi niko na intervjuu za posao nije to trazio (a bio sam na solidnom broju istih).
[ Branko Santo @ 26.07.2013. 05:59 ] @
Realno mislim da je to neki profesor sa fakulteta osmislio zato sto je pre 40 godina to negde video. Ti "blob-ovi" nemaju nikakve veze sa mogucnoscu coveka da radi ili sa produktivnoscu. A da ne pricamo sa tim pitanjima iz vojske tipa "da li bi zeleo da budes vodja bande".

Ko god je osmislio i odobrio ovaj nacin ispitivanja zivi u nekom paralelnom univerzumu definitivno.
[ insider982 @ 26.07.2013. 07:46 ] @
Ako mene pitaš, to su oni smislili zato što nemaju šta pametnije da rade.
Navodno im to služi da provere kako se potencijalni zaposleni snalaze u stresnim situacijama u radnom okruženju. I postavljaju ti pitanja iz života koja veze sa poslom nemaju.
Postoje razne vrste pritiska i svako od nas reaguje različito u određenoj situaciji. Nije mi jasno kakve veze ima da te neko pita kako si se poneo u nekoj stresnoj situaciji u životu, smrtni slučaj(ne daj bože) i slično sa pritiskom na poslu. Taj odlazak na razgovor za posao ti dođe kao besplatan termin sa psihijatrom i psihologom koji nisi ni tražio :D
[ protech_v2 @ 26.07.2013. 08:21 ] @
Vi kao da niste programeri :) I da ne znate kakvih nas sve freakova ima. Ti (standardizovani) testovi sluze da bi se videlo da li ste socijalizovani u normalnim okvirima, da li se uklapate u timsko okruzenje, kako trpite kritiku i pritisak i sl. Za sada, kad su rezultati tog testa bili losi, to je totalno odgovaralo i situaciji u realnosti. Jednostavno imas likove koji zavrse faks, imaju odlicno tehnicko znanje i sposobnosti, ali su totalni osobenjaci - nema sanse da se diskutuje o nekom resenju ili pravi kompromis kad mora - on ce malo promrmljati nezadovoljno i napraviti svoje, na svoj nacin. A jaaako mali deo posla je individualan zbog kompleksnosti softvera.

Takodje, ovaj test uopste nije strog ni iskljuciv - samo ako dobijes jako los rezultat, to je otezavajuci faktor.

Generalno, opet pravite bauk - u firmi rade ljudi kao sto smo i mi svi ovde, a ne neki tamo idioti - i svako razmislja o i radi svoj deo posla - ako se nesto radi, radi se jer se zdravorazumski doslo do zakljucka da to resava neki problem ili pomaze. Tako je i sa ovim testovima. Niko vas nece odbiti jer ste odgovorili ovo ili ono na nekom pitanju. Ali za ljude za koje znam da su rezultati bili losi (pa su svejedno primljeni), mogu da potvrdim da su stvarno tezi za saradnju :)

[ insider982 @ 26.07.2013. 08:30 ] @
Ok, ako je tako :) Hoćeš da kažeš da taj test ne može niko da padne i da služi samo da se proceni koliko je ko timski igrač ? Ako se to dobro pokazalo u praksi, onda su tvoji komentari na mestu. Samo nikad ne možeš znati da li je neko iskreno odgovarao na pitanja. To se sazna tek kasnije, u toku rada sa tom osobom.
[ djordjeno @ 26.07.2013. 09:18 ] @
Citat:
protech_v2: Vi kao da niste programeri :) I da ne znate kakvih nas sve freakova ima. Ti (standardizovani) testovi sluze da bi se videlo da li ste socijalizovani u normalnim okvirima, da li se uklapate u timsko okruzenje, kako trpite kritiku i pritisak i sl. Za sada, kad su rezultati tog testa bili losi, to je totalno odgovaralo i situaciji u realnosti. Jednostavno imas likove koji zavrse faks, imaju odlicno tehnicko znanje i sposobnosti, ali su totalni osobenjaci - nema sanse da se diskutuje o nekom resenju ili pravi kompromis kad mora - on ce malo promrmljati nezadovoljno i napraviti svoje, na svoj nacin. A jaaako mali deo posla je individualan zbog kompleksnosti softvera.

Takodje, ovaj test uopste nije strog ni iskljuciv - samo ako dobijes jako los rezultat, to je otezavajuci faktor.

Generalno, opet pravite bauk - u firmi rade ljudi kao sto smo i mi svi ovde, a ne neki tamo idioti - i svako razmislja o i radi svoj deo posla - ako se nesto radi, radi se jer se zdravorazumski doslo do zakljucka da to resava neki problem ili pomaze. Tako je i sa ovim testovima. Niko vas nece odbiti jer ste odgovorili ovo ili ono na nekom pitanju. Ali za ljude za koje znam da su rezultati bili losi (pa su svejedno primljeni), mogu da potvrdim da su stvarno tezi za saradnju :)


Potpuno jasno. Jednostavno mora postojati neki nacin, metodologija da se prepozna licnost sto je moguce pre. A ne da zaposlite nekoga ko je super sa znanjem i vestinama a zakaze kao covek. I to shvatite tek posle pola godine, a firmu to kostalo par plata.
I to nije samo slucaj za IT profesije, svugde imate slicne intervjue sa istim ciljem. Na kraju i to je stvar koja je ziva i razvija se, tako da je verovatno da ce se za par godina na drugaciji nacin ispitivati kandidati.
[ Branko Santo @ 26.07.2013. 10:40 ] @
Jel vama stvarno treba ink blob test da skontate ko je normalac a ko ne? Iz mog iskustva uopste ne bih rekao da je to toliko tesko.
[ mr. ako @ 26.07.2013. 18:33 ] @
A evo Google kaze da su razni side-testovi, pa cak i prosek ocena, prilicno nevazni i besmisleni, te da su i oni odustali od njih... :)
http://venturebeat.com/2013/06...nteasers-were-a-waste-of-time/
http://news.cnet.com/8301-1785...-71/google-gpas-are-worthless/
[ Dragan @ 26.07.2013. 22:10 ] @
Citat:
Branko Santo:
Jel vama stvarno treba ink blob test da skontate ko je normalac a ko ne? Iz mog iskustva uopste ne bih rekao da je to toliko tesko.


Mislim da ovde pricamo o nazovimo ga zivotnim iskustvom, tako da se slazem sa Brankom - ali to zahteva da onaj ko radi intervju ima relevantno iskustvo. Ovde se vise radi o cinjenici da je zaposljavanje proces, a owner procesa je obicno HR.
Taj proces je podeljen, bar kod mene u firmi, tako da odredjene faze moze da zavrsi HR samostalno, a oni koji prodju dolaze na tehnicki intervju koji je kljucna stvar. Kod nas se radi i tzv.test licnosti, proverava se znanje engleskog a u slucaju juniorskih pozicija radi se i test osnovnih znanja iz relevantnih oblasti. Na kraju svi koji ucestvuju u procesu, moraju da daju zeleno svetlo i to je dobro posto kandidata sagledate iz razlicitih perspektiva.
Za ceo proces vam treba owner, posto neko mora da organizuje sastanke, obavesti kandidate o ishodu i slicno - ljudi sa tehnickim znanjem su obicno jako zauzeti i njihovo vreme je skupo, tako da proces treba da vodi neko drugi (HR).

Ovo sve pod uslovom da firma raste i da cesto imate otvoren konkurs, za manje firme koje retko primaju nove ljude je overkill.
[ Branko Santo @ 27.07.2013. 06:31 ] @
^Istina!

Mi smo nasu HR-ku naucili kljucnim recima koje da prati na CV-ju i dali joj 6 filter pitanja koja imaju samo jedan odgovor. Ona oladi oko 50% ljudi (iskustvo, sertifikati, test pitanja, HR faktori). Onda prvi telefonski tehnicki intervju oko 30-40min cisto da ne gubimo svi vreme da dovodimo osobu cisto da se protrci kroz sva glavna polja. Na kraju "face to face" oko sat i po tehnicko ribanje.
[ insider982 @ 27.07.2013. 10:27 ] @
Problem je u tome što Rorschach inkblot testovi nikada nisu bili šire priznati u medicinskom svetu i često su bili osporavani.

Način selekcije kandidata koji je Dragan Gajic naveo je po meni potpuno na mestu i ispravan.
[ sestakornjaca @ 31.08.2013. 12:17 ] @
Ja sam na poziv iz DMS-a čekao 5 meseci ! To je bruka i sramota za jednu tako veliku kompaniju ! A zaista sam želeo da radim u DMS-u. Sada ne bih radio tamo da mi daju ne znam kakvu platu.
[ blekmor @ 18.11.2013. 17:00 ] @
O DMS-u sam čuo razne priče. Od onih da se radi jako puno, do onih da (ukoliko nemaš sreće) možeš da zaglaviš na jako lošim poslovima. Tako da mislim da ipak dosta stvari zavisi od tvog pojedinačnog kvaliteta. Naravno, faktor sreće uvjek ima svoju ulogu. Plate su dobre, oko toga se svi slažu. Fazon je što ganjaju studente, ulažu u njih još tokom studiranja i vežu ih za sebe. Tako da vjerujem da dobar dio "ne-senior" pozicija zauzmu tek svršeni studenti koji se ušeme sa njima ranije. Ovaj stav sam oformio na osnovu priča drugih ljudi koji imaju iskustva sa DMSom no, kako ljudi vole da ke**ju, moguće je da ovo nema veze sa istinom.

Citat:
mr. ako:
A evo Google kaze da su razni side-testovi, pa cak i prosek ocena, prilicno nevazni i besmisleni, te da su i oni odustali od njih... :)
http://venturebeat.com/2013/06...nteasers-were-a-waste-of-time/
http://news.cnet.com/8301-1785...-71/google-gpas-are-worthless/

Prosječna ocjena za vrijeme studiranja, sama za sebe, je samo pokazatelj koliko je pojedinac uporan i spreman da uči, i uglavnom ništa više od toga. Ali ako dodje neko sa dobrim tehničkim znanjem i dobrom prosječnom ocjenom sa studija, po meni je to jako dobar kandidat. Osim toga što je ozbiljano shvatio fakultet(kao obavezu) on je i nešto konkretno naučio. Odlikaša bez nekog znanja se treba dobro čuvati, mislim da to svi znaju. Izmedju sl. tri kandidata:
1. Odličan prosjek na fakultetu (zavisno od faxa do faxa, ali recimo preko 9 - 9.5) sa slabijim tehničkim znanjem,
2. Dobar prosjek (analogno gornjem, recimo preko 8.5) i dobro tehničko znanje,
3. Loš prosjek (išao samo da završi fax) i jako dobro tehničko znanje,
bez puno razmišljanja bih odabrao 2. kandidata. Pretpostavka da su tek završili fax, i nemaju nekog pretjeranog iskustva.

Stvarno me zanima mišljenje ostalih (iskusnijih) vezano za ovo. Ali zamolio bih vas da budete stvarno objektivni. Znam dosta ljudi koji fanatično brane stav da su ocjene JAKO bitne ili da ocjene UOPŠTE nisu bitne, ali samo zato što oni lično imaju/nemaju dobre ocjene sa fakulteta.
[ BaronSamedi @ 29.11.2013. 23:18 ] @
DMS je ona stara srpska izreka: "SPOLJA GLADAC IZNUTRA JADAC". To su obični robovlasnici i izrabljivači. Ceo sistem je da oni samo teraju studente ka nekim višim studijama, a ti isti studenti rade za mizeriju od 200-400e. A posao naravno vredi mnogo više. Pa onda one najavljivačke stvari: "Mi hoćemo, mi možemo drugovi". Traže ti da radiš 12-15 sati dnevno, a bez da te to plate. Pa da ne pričam što sve tako robotski organizovano. I što nakon 2 godine rada, još ako zapadneš u neko odeljenje u kom se stalno nešto izvoljeva, dobijaš lakše ili teže mentalne bolesti. Šalabajzerska firma kao i sve u Srbiji.
Jeste imaš platu 1000e a do te plate treba da postaneš šizofreničar i da se zdrastveno sjebeš do kraja života. Da ne pričam kako će ti uvek šef biti neki menadžer debil i imati veću platu od tebe. Aham da, skloni su da te prave glupim. Samo prazne retorike. I flagratno kršenje zakona i prava radnika, ali dobro kad mogu i drugi što ne bi mogli i oni ipak su "veliki" izvoznici...
Dobra stvar jesu novci, besplatna kafa koju možeš stalno da kuvaš i jeftin ručak u restoranu. I oke ljudi.
Tako da ja ne bih preporučivao sem mazohistima željnim puno love za koju će morati da bace par godina života..
[ BaronSamedi @ 29.11.2013. 23:23 ] @
Citat:
blekmor:
O DMS-u sam čuo razne priče. Od onih da se radi jako puno, do onih da (ukoliko nemaš sreće) možeš da zaglaviš na jako lošim poslovima. Tako da mislim da ipak dosta stvari zavisi od tvog pojedinačnog kvaliteta. Naravno, faktor sreće uvjek ima svoju ulogu. Plate su dobre, oko toga se svi slažu. Fazon je što ganjaju studente, ulažu u njih još tokom studiranja i vežu ih za sebe. Tako da vjerujem da dobar dio "ne-senior" pozicija zauzmu tek svršeni studenti koji se ušeme sa njima ranije. Ovaj stav sam oformio na osnovu priča drugih ljudi koji imaju iskustva sa DMSom no, kako ljudi vole da ke**ju, moguće je da ovo nema veze sa istinom.

Citat:
mr. ako:
A evo Google kaze da su razni side-testovi, pa cak i prosek ocena, prilicno nevazni i besmisleni, te da su i oni odustali od njih... :)
http://venturebeat.com/2013/06...nteasers-were-a-waste-of-time/
http://news.cnet.com/8301-1785...-71/google-gpas-are-worthless/

Prosječna ocjena za vrijeme studiranja, sama za sebe, je samo pokazatelj koliko je pojedinac uporan i spreman da uči, i uglavnom ništa više od toga. Ali ako dodje neko sa dobrim tehničkim znanjem i dobrom prosječnom ocjenom sa studija, po meni je to jako dobar kandidat. Osim toga što je ozbiljano shvatio fakultet(kao obavezu) on je i nešto konkretno naučio. Odlikaša bez nekog znanja se treba dobro čuvati, mislim da to svi znaju. Izmedju sl. tri kandidata:
1. Odličan prosjek na fakultetu (zavisno od faxa do faxa, ali recimo preko 9 - 9.5) sa slabijim tehničkim znanjem,
2. Dobar prosjek (analogno gornjem, recimo preko 8.5) i dobro tehničko znanje,
3. Loš prosjek (išao samo da završi fax) i jako dobro tehničko znanje,
bez puno razmišljanja bih odabrao 2. kandidata. Pretpostavka da su tek završili fax, i nemaju nekog pretjeranog iskustva.

Stvarno me zanima mišljenje ostalih (iskusnijih) vezano za ovo. Ali zamolio bih vas da budete stvarno objektivni. Znam dosta ljudi koji fanatično brane stav da su ocjene JAKO bitne ili da ocjene UOPŠTE nisu bitne, ali samo zato što oni lično imaju/nemaju dobre ocjene sa fakulteta.

Ocene u punom smislu reči nisu bitne jer sam imao prilike u toku svog studiranja pošto sam sledeću godinu jedan ispit što mi je ostao da pitam drugara i kolegu šta je bilo na njegovom kolokvijumu, na šta mi je on mrtav ladan odgovorio: "nemam pojma", i to sve sa prosek blizu 10.00. Ali to u DMSu ne važi jer su kao što rekoh gore da izrabljuju studente i mlade naivne ljude. Tako da će ti tražiti da imaš 8.00 da ideš na master pa kasnije na doktorske pa bla bla...Da ne dužim. Nema šta da tražiš u DMS ako imaš prosek manji od 8.5 ili 8.0 ko će ga znati stalno pomeraju. A i poželjno bi bilo veoma da si završio fakultet tehničkih nauka u novom sadu.
[ protech_v2 @ 29.11.2013. 23:42 ] @
Citat:
BaronSamedi: DMS je ona stara srpska izreka: "SPOLJA GLADAC IZNUTRA JADAC". To su obični robovlasnici i izrabljivači. Ceo sistem je da oni samo teraju studente ka nekim višim studijama, a ti isti studenti rade za mizeriju od 200-400e. A posao naravno vredi mnogo više. Pa onda one najavljivačke stvari: "Mi hoćemo, mi možemo drugovi". Traže ti da radiš 12-15 sati dnevno, a bez da te to plate. Pa da ne pričam što sve tako robotski organizovano. I što nakon 2 godine rada, još ako zapadneš u neko odeljenje u kom se stalno nešto izvoljeva, dobijaš lakše ili teže mentalne bolesti. Šalabajzerska firma kao i sve u Srbiji.
Jeste imaš platu 1000e a do te plate treba da postaneš šizofreničar i da se zdrastveno sjebeš do kraja života. Da ne pričam kako će ti uvek šef biti neki menadžer debil i imati veću platu od tebe. Aham da, skloni su da te prave glupim. Samo prazne retorike. I flagratno kršenje zakona i prava radnika, ali dobro kad mogu i drugi što ne bi mogli i oni ipak su "veliki" izvoznici...
Dobra stvar jesu novci, besplatna kafa koju možeš stalno da kuvaš i jeftin ručak u restoranu. I oke ljudi.
Tako da ja ne bih preporučivao sem mazohistima željnim puno love za koju će morati da bace par godina života..


Vrlo zanimljiva poruka.

Primetio bih par delova:

"a ti isti studenti rade za mizeriju od 200-400e" - za 200e si na drugom nivou stipendije gde se ocekuje (ako se ne varam), da odradis 10 sati nedeljno, u dogovoru sa team leaderom, kako god ti odgovara. Za 400e si na najvisem nivou stipendije, dakle 5. godina studija, 8 sati dnevno zajednickih zadataka sa timom, iz kojih se izdvoji nekoliko ispita za zavrsnu godinu i bachelor i master radovi. Izvini, ali ne uspevam da vidim kako su za bilo kog studenta smisleno polozeni ispiti (preko konkretnih, real-life zadataka), oba rada, iskustvo, vise nego dobar prvi posao na kraju i 400e mesecno za sve to vreme - "izrabljivanje" i "robovlasnistvo".

"Traže ti da radiš 12-15 sati dnevno" - zao mi je, ali ovde moram jednostavno reci da lupetas i govoris neistine. Sticajem okolnosti sam neko vreme imao uvid koliko je ko zabelezio radnih sati - ljudi koji beleze toliko su retki, u pravilu je to neki vanredni period za kriticne ljude, a jako cesto su to ljudi na visim polozajima koje niko ne tera na to. Studenti svakako nisu...Zapravo bih rekao i da je dobar deo studenata (pa i zaposlenih) prilicno lenj sto se zavrsavanja posla do kraja tice, i izlaze u minut nakon sto im istekne vreme.

"Da ne pričam kako će ti uvek šef biti neki menadžer debil i imati veću platu od tebe." - u DMS-u ne postoje klasicni menadzeri. Ljudi koji su na takvim pozicijama su gotovo iskljucivo dosli tu od "dole" - developer-> senior developer->zamenik grupovodje->grupovodja itd. Sto ima svoje mane, naravno. Ali ako smatras da su oni "debili" koji su gluplji od tebe, moram zakljuciti da je pre problem u tvom stavu.

Sve u svemu, moram da zakljucim iz prve ruke da je vecina stvari koju si rekao neistina i/ili preterivanje...Ako si uspeo da ostvaris takav stav prema firmi nakon 2 godine i ako je to ono sto si za sebe "uzeo" odatle za to vreme, to je prilicno zalosno izgubljeno vreme za tebe i cini mi se da nigde ne bi prosao bolje.

Taman posla da je DMS savrsen, pa cak i odlican. Deo mana je zajednicki za sve domace firme, mentalitet i ljude - deo je posledica naglog rasta, itd. Ali ovakvi neobjektivni i nezreli komentari stvarno nikome na forumu nisu korisni...
[ BaronSamedi @ 30.11.2013. 20:03 ] @
Citat:
"Vrlo zanimljiva poruka.

Primetio bih par delova:

"a ti isti studenti rade za mizeriju od 200-400e" - za 200e si na drugom nivou stipendije gde se ocekuje (ako se ne varam), da odradis 10 sati nedeljno, u dogovoru sa team leaderom, kako god ti odgovara. Za 400e si na najvisem nivou stipendije, dakle 5. godina studija, 8 sati dnevno zajednickih zadataka sa timom, iz kojih se izdvoji nekoliko ispita za zavrsnu godinu i bachelor i master radovi. Izvini, ali ne uspevam da vidim kako su za bilo kog studenta smisleno polozeni ispiti (preko konkretnih, real-life zadataka), oba rada, iskustvo, vise nego dobar prvi posao na kraju i 400e mesecno za sve to vreme - "izrabljivanje" i "robovlasnistvo".

"Traže ti da radiš 12-15 sati dnevno" - zao mi je, ali ovde moram jednostavno reci da lupetas i govoris neistine. Sticajem okolnosti sam neko vreme imao uvid koliko je ko zabelezio radnih sati - ljudi koji beleze toliko su retki, u pravilu je to neki vanredni period za kriticne ljude, a jako cesto su to ljudi na visim polozajima koje niko ne tera na to. Studenti svakako nisu...Zapravo bih rekao i da je dobar deo studenata (pa i zaposlenih) prilicno lenj sto se zavrsavanja posla do kraja tice, i izlaze u minut nakon sto im istekne vreme.

"Da ne pričam kako će ti uvek šef biti neki menadžer debil i imati veću platu od tebe." - u DMS-u ne postoje klasicni menadzeri. Ljudi koji su na takvim pozicijama su gotovo iskljucivo dosli tu od "dole" - developer-> senior developer->zamenik grupovodje->grupovodja itd. Sto ima svoje mane, naravno. Ali ako smatras da su oni "debili" koji su gluplji od tebe, moram zakljuciti da je pre problem u tvom stavu.

Sve u svemu, moram da zakljucim iz prve ruke da je vecina stvari koju si rekao neistina i/ili preterivanje...Ako si uspeo da ostvaris takav stav prema firmi nakon 2 godine i ako je to ono sto si za sebe "uzeo" odatle za to vreme, to je prilicno zalosno izgubljeno vreme za tebe i cini mi se da nigde ne bi prosao bolje.

Taman posla da je DMS savrsen, pa cak i odlican. Deo mana je zajednicki za sve domace firme, mentalitet i ljude - deo je posledica naglog rasta, itd. Ali ovakvi neobjektivni i nezreli komentari stvarno nikome na forumu nisu korisni..."


Ne radiš 10 sati nedeljno već 8 sati ili koliko god je potrebno kao i svaki drugi radnik. I istina je da ljudi ponekad a to se dešava vrlo često rade i 12 sati dnevno, znam slučaj kad je devojka imala menstruacija i nije mogla da ode kući jer je trebao biti posao odrađen što pre i morala je da ostane 15 sati u firmi. I da dođe posle par sati ponovo da nastavi.
Studenti istina ne rade 12 sati ali rade 8, i koliko je potrebno jer treba iskapati studente. Ostajem pri stavu "spolja gladac, unutra jadac".
Mhm da da, a ko ide da trazi poslove i ugovara grupovodja ili menadzer i ko je na vrhu iznad tebe?!
Ko je rekao da sam ja uopšte radio tamo i koliko sam radio? I šta sam ja poneo ako sam poneo ili nisam nije stvar, stvar je da ljudi otvore oči. Moj komentar je veoma zreo, a tvoj izgleda na ono "Kalimero viče nepravda". Ljudi su tamo najveće blago i zaista mi je žao nekih, jer su dobri.
I za kraj to si u pravu domaće firme su domaće firme, i da rezimiram, poenta je da ne lupetam već znam o čemu pričam, nije to samo DMS ima još mnogo takvih firmi (kao što je NIS). A to je sve odlika neoliberalnog kapitalizma. Jer zašto bi neko plaćao nekog 700e ili 1000e, kad može da im da 200 ili 400e i da radi isti posao. Ako si iz DMSa ne moraš se kriti i iznositi bajke koje nisu tačne. Vi ste obični izrabljivači što se može pokazati sa početka tvog komentara (jer radiš posao za 400e koji radi i neko ko ima 800e, a pritom još treba da ideš na fakultet i polažeš ispite koje ti neko odredi) i to je moj stav!

[Ovu poruku je menjao BaronSamedi dana 30.11.2013. u 21:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BaronSamedi dana 30.11.2013. u 22:38 GMT+1]
[ masterBG @ 03.12.2013. 19:21 ] @
@BaronSamedi: Nista sto si napisao nije istina. Ali pazi, bas nista.Meni se cini da je tebi povredjena sujeta iz nekog razloga. Pogotovu ova glupost da studenti moraju da rade 8 sati i vise dnevno, pa da zaposleni moraju da rade po 12-15 sati. Uzas... Vecina zaposlenih izleti iz kancelarije nakon sto im otkuca 8 cas u erv -u... Desava se u izuzetno retkim situacijama da zaposleni ostaju duze od 8 h, ali zaista zaista retko.

Uglavnom protech_v2 je sve manje vise tacno objasnio.
[ Nikola109 @ 17.01.2014. 20:46 ] @
http://www.upis.ftn.uns.ac.rs/...ergetski-softverski-inenjering
Procitajte dole "Mogucnost zaposljavanja". Normalno je da svaka firma prolazi kroz krizu, ali odlika jakih firmi je da se uzdignu posle toga. Ovaj smer su na FTN-u napravili samo zbog firme DMS.
[ krle_zr @ 17.02.2014. 08:04 ] @
Ja sam konkurisao za posao u dotičnoj firmi i moram reći da za sada imam pozitivna iskustva.

Nakon poslatog CV-ja i propratnog pisma, i odmah po isteku konkursa obavestili su me na mejl da sam unet u njihovu bazu podataka kandidata. Zatim su me telefonski pozvali posle dva dana i pitali kad mi odgovara da dođem na testiranje i odmah je usledio detaljan mejl nakon toga, po meni je to u redu.

Pozdrav
[ krle_zr @ 17.02.2014. 12:51 ] @
Da li ima neko informaciju kako se vrši testiranje potencijalnih kandidata? Konkurisao sam za poziciju Junior developer-a, treba uskoro da idem tamo pa bih hteo da se što bolje pripremim, da li neko ima konkretna iskustva?
Hvala.
[ protech_v2 @ 17.02.2014. 23:57 ] @
Citat:
krle_zr: Da li ima neko informaciju kako se vrši testiranje potencijalnih kandidata? Konkurisao sam za poziciju Junior developer-a, treba uskoro da idem tamo pa bih hteo da se što bolje pripremim, da li neko ima konkretna iskustva?
Hvala.


Razgovor sa / testiranje novih kandidata je razlicito za svaki tim. Obicno ces se naci sa team lead-om i jos jednim od starijih, tehnicki potkovanih clanova, kao i sa predstavnicom HR odeljenja, ali su nacin testiranja i razgovor ostavljeni predstavnicima tima na volju. Neki daju unapred pripremljene testove, neki biraju spontano prema kandidatu iz nekog svog razradjenog pool-a pitanja i slicno. Mislim da, osim za najzahtevnije timove, pitanja za junior pozicije ne budu previse teska i da veci akcenat bude na razgovoru i prethodnom iskustvu, gde se proceni tvoj karakter i nacin ponasanja, sagleda iskustvo i sa par tehnickih pitanja postavi grubi okvir tvog znanja.

Srecno!
[ krle_zr @ 19.02.2014. 07:39 ] @
Hvala puno :)

Koliko sam razumeo prvo ide pismeno testiranje pa u sledecem krugu razgovor? Idem uskoro tamo i receno mi je da će testiranje trajati oko 2 sata.
[ protech_v2 @ 19.02.2014. 19:56 ] @
Hm, onda je moguce da je i nesto menjano oko procedure, a jos nije stiglo do svih timova. A moguce i da je bilo dosta kandidata za to mesto, pa su morali da naprave neku strukturu...Zao mi je sto ne mogu da pruzim vise informacija.

U svakom slucaju, srecno i javi kako je proslo i kako je izgledalo :)
[ salaczr @ 09.03.2014. 09:02 ] @
Krle_zr kako je bilo na testiranju? Kakav je test bio? Ako imas vremena napisi nam kakva su ti iskustva.

pozdrav
[ krle_zr @ 09.03.2014. 11:44 ] @
Zdravo, mislio sam da prođem ceo proces i da javim rezultat ali može i sad

Prvo, da zahvalim korisniku protech_v2, njegovi saveti su mi pomogli i ono što je napisao je tačno.

Kada sam aplicirao za posao vidim da je bilo 50-75 prijavljenih na konkursu (infostud podatak), pozvano je nas 8 na testiranje (telefonski poziv + mejl).

Na testiranju, okvirno, radi se nekoliko testova (pogledi predmeta, sličnosti predmeta i takve stvari, ne znam stručan naziv) sat vremena i sat vremena za tehnički test, pošto sam konkurisao za Junior poziciju, pitanja su bila jako laka, tipa šta je DLL, razlika UDP i TCP, o OOPu, thread-ovi i slično.

Nakon toga dobih poziv za razgovor (mislim da nas je 3 ili 2 bilo), to je uglavnom što je je protech_v2 napisao, ranija iskustva, grubi okvir znanja, čime se bavi njihov tim, koji modul mi programiramo i slično. Na razgovoru su bili HR, vođa tima i još jedan kolega.

Posle smo dobili poziv da za 4 dana dođemo na psihološki test, neko je gore napisao, 200 pitanja (voleo sam majku, često zaplačem i sl.), opušten razgovor sa psihologom i psihijatrom i ink blob test.

Posle nedelju dana sam dobio poziv od njih gde mi je rečeno da proces selekcije traje duže i da odgovor očekujem u roku od mesec dana i sada čekam

Generalno, moj utisak je da se radi o ozbiljnoj firmi, svi koraci testiranja su bili organizovani i obavešten sam o svakom koraku telefonom i/ili mejlom.

Ono što bih ja savetovao svima jeste da za testiranje budu jako skoncentrisani, na razgovoru opušteni, mene su uglavnom pitali stvari iz CV-ja.

[ protech_v2 @ 09.03.2014. 13:07 ] @
Hvala na detaljnom opisu, ovo ce definitivno pomoci svakome ko bude isao na razgovor, da zna sta da ocekuje.

I, naravno, srecno, nadam se da ce proci dobro :)

Sa druge strane, drago mi je sto cujem da su napravljene izmene u tom procesu - po mom misljenju, dosta je skripao dosadasnji nacin zaposljavanja ljudi sa strane i dobro je da je uveden red. Na moje zadovoljstvo firmom utice bas sto se mogu videti ovakvi primeri kroz razlicite aspekte funkcionisanja i rada u firmi - nesto skripi, detektuje se (naravno, nekad brze, nekad sporije) i izmeni se proces - ali te izmene nisu uklesane, nego se iskoriguju jos finese u praksi i ide se dalje.

Inace, u kontekstu gornje price o studentima, bas ovih dana se desilo nesto u mom timu sto mi jos vise utvrdjuje gledanje na ono sto dobijes od firme kao stipendista i pod kojim uslovima. Troje studenata koji su dodeljeni timu su dobili projekat snova, radice na vrhunskoj aplikaciji koristeci poslednje tehnologije, direktno u saradnji sa Microsoftovim timom, a aplikacija ce se posle (pored produkcije) koristiti kao case study za Microsoft. Baceni su u vatru (posao je trebalo da rade iskusniji developeri), razbice se od posla (gde to ne znaci vise od punih 8 sati dnevno), ali ja bih kao student za ovakvu priliku sedeo i preko 8h koliko god treba.



[ Tapazzirung @ 09.03.2014. 20:57 ] @
protech_v2, pošto vidim da redovno odgovaraš na ovu temu, da li bi mogao da mi kažeš, naravno ukoliko znaš, da li će se u skorije vreme u DMS-u ukazati potreba za elektroenergetičarima? Takođe, konkretno me zanima šta se od mene kao nekog ko je završio elektroenergetiku, a sticajem okolnosti u proteklih godinu i po dana radio poslove van struke, očekuje da znam i da bi trebalo da radim u DMS-u? Da li i koliki nivo poznavanja programiranja moram da posedujem da bih uopšte mogao da budem zaposlen u DMS-u? Unapred hvala na odgovoru.
[ krle_zr @ 04.04.2014. 18:06 ] @
Samo da javim kako se završilo.

Danas dobih odgovor mejlom da nisam prošao i da drugi kandidat više odgovara za ono što njima treba. Takođe mi je napisano da sam ostao u njihovoj bazi kandidata, videćemo za dalje.
[ justnena @ 13.10.2014. 02:09 ] @
Pozdrav svima! Vidim da dugo nije bilo odgovora na ovu temu, ali ipak da pokusam.... :) Moje pitanje je Levi9 ili DMS? Za dva dana imam razgovor za stipendiju u Levi9 (zavrsna godina FTNa, visok prosek, bla bla), ali me nekako vuce DMS... Svaki savet je dobrodosao....?
[ DusanSukovic @ 26.03.2015. 06:44 ] @
Nesto razmisljam citajuci ovaj thread, zar nije najbolje kad covek osniva firmu da odmah ima HR odelenje? Vidim da se bez baterije Rorschach testova (Da kandidat nema mozda sizofreniju), clanstva u MENSI danas ne moze nikuda ;)
Salu na stranu, da li se trazenje visokog proseka na studijama kod kandidata specificnost Srbije ili je to recimo u USA isto i tako dalje?