[ joojant200 @ 04.01.2013. 19:19 ] @
Citam danas vest:
Jan 4, 2:34 AM (ET)
BERLIN (AP) - Germany's Federal Statistical Office is estimating that retail sales in the country, which has Europe's biggest economy, slipped by between 0.1 and 0.3 percent in 2012 compared with the previous year.

The estimate released Friday was based on sales figures from January through November, adjusted for inflation and for the fact that December had two shopping days fewer than the same month in 2011.

Economic growth in Germany, which traditionally has been fueled by strong exports, cooled last year amid persistent gloom in other countries in the 17-nation eurozone but business confidence has rebounded recently. Official 2012 growth figures are due on Jan. 15.

The statistical office reported that retail sales in November were 1.2 percent higher than the previous month, but 0.9 percent lower than a year earlier.

I to me podsetilo na grafikon projektovane i ostvarene inflacije NBS.
Pretpostavljam da bi izvrsili kolektivno samoubistvo da rade u Srbiji? :)

[ Deni web dizajn @ 13.06.2013. 02:13 ] @
Sam naslov propast mi je malo smesan i mislim da se autor malo salio...

Prodaja na malo u zemlji pala izmedju 0.1 i 0.3% tako kaze tekst... Dok znam da je nezaposlenst dosta smanjena.Sto retko koja zemlja ima za vreme ove ekonomske grize...

Tako da mislim da nemacka nije osetila ekonomsku krizu...
[ Lavlja_Jazbina @ 13.06.2013. 07:04 ] @
Otkazu im usluge Kina,Rusija,Arapi,po pitanju auto industrije,pa bi se pusili i te kako.!
[ Deni web dizajn @ 09.08.2013. 17:08 ] @
Cak i to da se desi nemacka proizvodi sve zivo... Za razliku od srbije... Tako da moze bez uvoza i izvoza da zivi kad i sad...

Dok mi sve uvozimo pa i hranu a izvozimo daleko manje...

Nemacka je najveci izvoznik na svetu....

[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2013. 17:19 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Otkazu im usluge Kina,Rusija,Arapi,po pitanju auto industrije,pa bi se pusili i te kako.!


I šta će da voze kad otkažu? Bicikle?