[ l4m3r @ 06.01.2013. 15:30 ] @
Pozdrav
Dugo sam clan na ES-u, ali nikada nisam pokretao ovakve teme. Redovno pratim gomilu foruma, al sto bi ameri rekli, long time listerner, first time caller :)

Imam 26 godina, zavrsenu srednju skolu i vec godinama radim kao vozac.. Od kamiona do limuzina.
Od malih nogu me interesuju kompjuteri i sve vezano za njih. Jedini posao koji sam imao, a da je bio vezan za IT je ujedno i moj prvi posao u zivotu.. tehnicka podrska u tehnicom ISP-u. Tu sam radio kratko, otprilike 3 meseca.. To je bilo posle srednje skole. Umesto da posle toga upisem studije (zanimala me visa elektrotenicka), ja odem u sofere :).
Moram da dodam da sa engleskim stojim dobro. Trenutno radim u stranoj firmi i vozikam, naravno, strance. Pretezno englezi i ameri. Samim tim, svakodnevno ga koristim.

Sad ide razlog sto pisem ovo :).
U poslednje vreme sam se dosta zainteresovao za android development. Godinama vec koristim android telefone i od skoro nexus 7 tablet.
Ovo ce zvucati vrlo prosto, ali drugacije ne znam kako da forumulisem, a da se ne foliram..
Voleo bih da pocnem da ucim programiranje, za pocetak androida. Tacnije aplikacija za isti. Znam da za to treba znati javu.
Sta bi bilo kasnije, ako bi sve to islo kako ja zelim da ide, ne znam, ali eto, to me sada strasno zanima.

Da li vi mislite da se to uopste isplati uciti u ovim godinama? Ako i da, da li u tome moze da bude neke buducnosti, da jednog dana, mozda, krenem da zaradjujem sebi za zivot, i da prestanem da vrtim djevrek?
I naravno, logicno pitanje.. Koliko bi meni, kao TOTALNOM laiku za programiranje, trebalo vremena da savladam dovoljno javu i sta sve treba, i da mogu da kazem, e sad hocu da radim outsourcing, ili nesto slicno tome!?


Svi komentari su dobrodosli.

poz :)

[ Nedeljko @ 06.01.2013. 16:46 ] @
Sve što si naveo o bavljenju kompjuterima ne govori ni. Međutim, ispunjavaš najvažniji uslov.
Citat:
l4m3r: U poslednje vreme sam se dosta zainteresovao za android development...
Voleo bih da pocnem da ucim programiranje, za pocetak androida.

Dok imaš želju za učenjem, duhovno si mlad, a godine (26) nisu ništa naročito u tvom slučaju.
[ l4m3r @ 06.01.2013. 19:10 ] @
Sto se tice kompjutera i mog poznavanja istih.. Pa pocelo je sve od redovnog re-instaliranja windows-a 95.. pa kasnije i novih verzija, prvo u kucnoj reziji, pa onda i komsiluku. Posle je dosao na red linux.. porucivanje diskova sa mandrake.co.yu, podesavanje i muka sa dialup modemima, kppp-om i sl. Onda sam jedno vreme imao (sa jos par ljudi, al na moju ideju), sajt/forum/portal. Doduse, bio je xoops template, ali zestoko modovan. U isto vreme, imao sam svoj irc server na placenom shellu.. Kasnije me je to pustilo, a i nije se imalo vremena od posla, ali se u medjuvremenu igralo sa telefonima podosta.. Kasnije je dosao android i moj prvi tel sa androidom.. samsung galaxy.. I obilato skidanje i menjanje rom-ova i slicnih stvari sa xda..
Svo to vreme sam odrzavao ljudima kompjutere, ali se sve to svodilo na reintaliranje windows-a, i namestanje anti virus-a. Kasnije se i to izgubilo.. Drugim recima, klinci su odrasli i naucili da ubace disk i pokrenu boot menu :).

[ Nedeljko @ 06.01.2013. 21:44 ] @
To sve ne govori o tvom talentu za programiranje. Više bi govorilo da si dobar sa matematikom (koja ti nije neophodna za uspešno bavljenje programiranjem, tj. ima dosta poslova koji mogu bez nje) jer je za to potrebna ista vrsta klikera. Doduše, kudikamo manje za programiranje nego za matematiku.
[ reiser @ 06.01.2013. 22:31 ] @
Pocni odavde: http://developer.android.com/training/basics/firstapp/index.html

Sa aktivnim radom, mozes za godinu-dve ucenja da steknes solidnu osnovu. Sve zavisi od toga koliko brzo kapiras stvari, a to zavisi od tebe - nekome treba jedan dan da shvati kako neka tehnologija funkcionise, neko ne moze ni za mesec dana.

Za pocetak outsorcinga preko sajtova koji sluze toj svrsi i zaradjivanje kakvih-takvih para ti je dovoljno to pocetno znanje od godinu, dve - samo pazi, tamo ces biti jedan u milion ostalih code monkeya koji pokusavaju da dobiju posao upravo sa tim osnovnim znanjem, pisuci bedni kod za 5$/h. A da bi se izdigao iz te sive mase, trebace ti kliker, kao sto Nedeljko kaze, i moraces dobrano da zagrejes stolicu - celog zivota ces morati da pratis nove tehnologije i usavrsavas sebe.

[Ovu poruku je menjao reiser dana 06.01.2013. u 23:43 GMT+1]
[ RexGrammer @ 17.03.2013. 01:28 ] @
Nikad nije kasno! NIKAD!

Predlazem da ne zuris i da temeljno sve radis jer se kasnije teze ispravlja greska u samom temelju tvog znanja. Posto ne ides na fax cenim da bi mogao za 1 godinu da steknes srednje-napredno znanje iz jednog jezika. Ako vec hoces da radis za android, radi prvo Javu zasebno pa onda posle 2-3 meseca predji na android.

Inace, razna istrazivanja pokazuju da je IT jedina grana industrije koja odlicno posluje u Srbiji i da su programeri uvek trazeni u svetu, definitivno to je "stvar" buducnosti.
[ Rapaic Rajko @ 18.03.2013. 11:22 ] @
Hehe...

Evo iz prve ruke (licno moj primer).
- zavrsio mat.gimnaziju "Veljko Vlahovic", godinu dana pre pojave prvog PC-a (koji je imao citavih 128kB RAM-a!). Kao i ti, radio sve i svasta, od gradilista do kancelarije/referenta.
- poceo amaterski da programiram 1988. (Spectrum-ov Basic, zatim HiSoft Pascal); period intenzivnog ucenja/upijanja materije.
- 1994. postao (i ostao) profi programer, alati TurboPascal i Microsoft C51 (C za mikrokontrolere).
- emigrirao na Delphi 1997. - krupan korak, u jedan mah Windows i OOP, bilo je i divno i tesko u isti mah.
- 2000. godine, savladao C++ (druga firma), tema rada je bio gradjevinski CAD (kompleksno do Boga).
- ... prica traje i danas, i posle toliko godina, i dalje volim da ucim nove stvari (cackam javu i tako). Ali moram priznati da se danas ne odusevljavam toliko novitetima, jednostavno je proslo vreme genijalnih/elegantnih/kompaktnih jezika i kompajlera; ide se previse na obim/kvantitet. Stavise, stvari se namerno komplikuju, odnosno prave tako da se od korisnika/programera otme sto vise novca, a ne da se istom ucini rad lagodnijim i udobnijim. Karakteristican primer su M$ alati ;) . Pa i mobilno programiranje nije daleko od toga; sve je to moglo i drugacije/lepse da se resi. Kao sto rekoh, trzisna utakmica diktira i namece pravila.

A da, ne rekoh ono najbitnije: godiste sam 1961. Pa ti proceni sta je kasno (ili ne) :)

Pozz
[ burex @ 22.03.2013. 15:21 ] @
Samo da dodam da me je malo zabolela glava kada sam pročitao "Imam 26 godina"... jeeee čoveče, kakav je ovo mentalitet kod nas?
Ti si sve samo ne mator.

Pravo učenje sledi tek posle škole.
[ miloshzorica @ 25.03.2013. 00:12 ] @
sve si samo ne mator! za nova saznanja i nove vestine nikad nije kasno

trebaces jedno 6-12 meseci da savladas osnove a ukupno oko godinu i po do dve da budes comfortable u vecini toga i da mozes da se uhvatis s bilo kojim problemom i zadatkom
[ l4m3r @ 09.04.2013. 20:37 ] @
Ljudi hvala vam na misljenjima i savetima. Trenutno mi posao ne dozvoljava da se ozbiljno posvetim ucenju, ali trebalo bi uskoro da se i to promeni.

Znam da nisam mator sa 26, ali eto ponekad me uhvati neka panika :)
[ Rapaic Rajko @ 10.04.2013. 08:51 ] @
Ipak, jedan savet za kraj.

Nije pravo pitanje da li si "mator" za ovaj posao, vec - da li si SIGURAN da zelis njime da se bavis.
Pojasnjenje: ako si procitao moj "zivotopis" iznad, jasno ti je da programiranje podrazumeva neprestano ucenje. Zanimanje programer se ne moze porediti ni sa jednim drugim, jer nema nimalo rutine. Vozac, pekar, obucar, magacioner, prevodilac, trgovac, agent, profesor - sve su to "obicna" zanimanja; jednom steceno znanje je dovoljno za egzistenciju. Programer mora stalno da uci novu materiju, jer trendovi migriraju; jezici/alati koji su danas aktuelni, sutra su istorija. Nije mi namera da te obeshrabrim, vec da te upozorim - tako stoje stvari.

Pozz i puno srece :)
[ Ivan_988 @ 12.04.2013. 10:18 ] @
Citat:
l4m3r:Znam da nisam mator sa 26, ali eto ponekad me uhvati neka panika :)

Znaci nisam jedini. Mene hvata kriza srednjih godina a imam 25 :)
[ l4m3r @ 06.07.2013. 23:32 ] @
Evo posle skoro 3 meseca da se javim..
Upisao sam ove godine visu elektrotehnicku skolu u bgdu. Ne znam da li je to ok izbor same ustanove, ili sam mozda trebao neku IT akademiju ili nesto trece, ali svakako smatram da cu sam od kuce (uz klizno radno vreme u trenutnoj firmi), tesko naterati sebe da ucim i savladavam neki programski jezik.

U sustini, plan mi je da napustim trenutni posao krajem godine, i da se totalno posvetim skoli.

P.S
Polozio sam prijemni za visu (tj. visoku), nisam uleteo na budzet. No dobro, juricu pored znanja (koje mi je bitnije nego same ocene, i na kraju diploma), sto bolji prosek da uletim na budzet sl. godine.
[ Huemaj @ 25.07.2013. 11:26 ] @
Nema veze godiste, bitno je da si voljan da ucis, ja sam sa 24 god. poceo uciti programiranje i danas mi programiranje osigurava egzistenciju.