[ olios1111 @ 07.01.2013. 11:46 ] @
Pozdrav. Moja baba po majci je rodjena slovenka i zivela je tamo do II svetskog rata kada se udala za mog dedu. Od tada do smrti 2003god, je zivela u Srbiji. imala je pasos SFRJ i uvek se izjasnjavala kao Slovenka. Nikada nije uzela ni jedno drugo drzavljanstvo, niti SCG, niti Srspsko ni Slovenacko. Moje pitanje je da li ja, kao unuk imam pravo na Slovenacko drzavljanstvo(imam 41god) i ako imam kako mogu da ga ostvarim?
[ mrblaf @ 08.01.2013. 10:24 ] @
Moguce je traziti slovenacko drzavljanstvo ukoliko je osoba potomak slovenackog drzavljanstva do 4. kolena, potrebno je ispuniti jos neke uslove:

"Vanredna naturalizacija iz nacionalnih razloga je moguća ako je podnosilac slovenački iseljenik odnosno njegov potomak do četvrtog koljena u ravnom redu ili pripadnik autohtone slovenačke nacionalne grupe u pograničnom području, koji iskaže aktivnu vezu sa Republikom Slovenijom odnosno aktivno višegodišnje djelovanje u slovenačkim društvima, školama slovenačkog jezika, slovenačkim iseljeničkim ili manjinskim organizacijama (ili je bio otpušten iz slovenačkog državljanstva iz razumnih razloga i ponovo moli za prijem u slovenačko državljanstvo). "
http://www.udruzenjetriglav.co...d=65&Itemid=27&lang=sr

Vise informacije mozete dobiti u lokalnom udruzenju Slovenaca.
[ romcek81 @ 01.02.2013. 00:05 ] @
Postovani

trebaju mi informacije vezane za dobijanje slovenackog drzavljanstva. Ovako bicu kratak moja majka je rodjena u Sloveniji 1952 g. u Ljubljani i tamo je zivela do sedmog razreda osnovne skole, znaci nekih 13 godina. Njeni roditelji su iz Vojvodine.
Njen otac je bio komadant u JNA i ziveo je i radio u Sloveniji od neke 1947 do neke 1964/5. Moja majke ima slovenacku originalnu krstenicu i neka dokumenta vezana za skolu. Mene sad interesuje da li ona, odnosno ja, mogu da dobijem slovenacko drzavljanstvo?
Inace ja sam rodjen u Kikindi 1981.
Citao sam uslove ali bas mi nije sve jasno. :(

Hvala
[ madamov @ 05.02.2013. 07:45 ] @
Ukoliko nije imala slovenačko državljanstvo u vreme tvog rođenja, ne možeš.
[ mihaleks @ 21.11.2013. 19:44 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...category=167&nav_id=780417
SLO: Odšteta za "izbrisane" građane
[ zvoncica89 @ 22.10.2014. 21:32 ] @
Interesuje me, ukoliko je moja baba po ocu slovenka i zivela je u Sloveniji sve do zavrsetka skole, nakon toga se udala i presla da zivi u Srbiju. Moja tetka, rodjena sestra mog brata je dobila slovenacko drzavljanstvo, jer je u to vreme na snazi bio zakon da do 28. godine deca imaju pravo da traze drzavljanstvo. Tako da moj otac je tada imao vise od 28. godina i nije dobio slovenacko drzavljanstvo. Kako mi je veliki deo porodice tamo, da li postoji mogucnost da ja dobijem slovenacko drzavljanstvo i kako?
Hvala unapred.
[ mrgasa @ 23.10.2014. 10:14 ] @
@zvoncica89

Prosle godine su poostrili zakon za potomke slovenackih drzavljana, koliko znam trenutno su uslovi da si najdalje drugo koleno (taj uslov ispunjavas) i moras da dokazes da odrzavas aktivne veze sa Slovenijom u zadnjih 5 godina, pogledaj gornje postove ako ti nije jasno sta to tacno znaci.
[ nikini @ 17.02.2015. 14:33 ] @
Dobar dan.Moj deda ima Slovenacko drzavljanstvo i izvod iz maticne knjige rodjenih iz Slovenije.Svi sa dedine strane su ziveli u Sloveniji.Deda je bio i clan drstva Slovenaca u Novom Sadu,ali nekih godinu dana 2011-2012.Da li mogu na osnovu dede da dobijem drzavljanstvo Slovenije?
[ Goku7 @ 18.02.2015. 14:18 ] @
Dobar dan.

Naravno da mozes, ali moras i sam da ispunis jedan vazan uslov, a to je da si clan nekog slovenackog drustva (ima ih u Vojvodini) najmanje 5 godina. Preporucio bi ti da se uclanis u drustvo, da ih posecujes i placas clanarinu redovno, uci i slovenacki jezik i sl. stvari koje bi njima pokazale da si angazovan oko drustva. Ako nisi bio u Soveniji, ucini to, napravi slike sebe, kako bi pokazao. Takodje, skupi nekoliko kontakta u Sloveniji, kako bi naveo u biografiji da odrzavas veze sa Slovenijom.
Trazice jos papir da nisi kaznjavan i to je uglavnom generalno sta treba, postoje jos neke sitnice, ali to najmanje.

Poz i srecno!
[ Jaca.Laza.Neša @ 29.08.2015. 15:52 ] @
Pozdrav svima.Moja situacija je ovakva:moja baka je rođena u Sloveniji,imam dosta striceva i tetki tamo,pa me interesuje,da li bih i kako mogla da dobijem njihov pasoš, ako nisam član društva?
[ madamov @ 30.08.2015. 09:00 ] @
Ne verujem, Zakon o državljanstvu govori samo o roditeljima u članu u kojem se državljanstvo dobija do 36 godine starosti, sve ostalo kao preduslov traži da budeš "Slovenac van Slovenije", a to možeš da budeš samo kao višegodišnji član društva.
[ desphunter @ 30.08.2015. 10:56 ] @
Pravila za dobijanje slovenackog dravlljanstva su JASNA ne postoji laksi nacin (i ja sam a sebe zelela isto)

=predak do drugog kolena SLOVENACKI drzavljanin (mora da imate Izod iz maticne knjige rodjenih ili umrlih gde pise u kockici drzavljanstvo: Republlike Slovenije
to rodjen tamo zziveo 20 godina, tetkin teca slovenac ne pije vodu samo ako su otac, majka, baba ili deda slovenci onda moze
=5 slovima PET godina clanstva u udruzenju slovenaca (U Beogradu je to udruzenje SAVA koje organizuje predstave, koncerte, izlozbe slika). Morate se formalno uclaniti placati clanarinu i prisustvovati dogadjajima
=poznavanje slovenackog jezika
=odredjena suma novca, 400 ili 500 evrra

Ili udaja/zenidba za slovenca, radno mesto u Sloveniji odredjeni broj ggodina...
[ 2012 @ 31.08.2015. 01:08 ] @
Citat:
desphunter: Pravila za dobijanje slovenackog dravlljanstva su JASNA ne postoji laksi nacin (i ja sam a sebe zelela isto)

=predak do drugog kolena SLOVENACKI drzavljanin (mora da imate Izod iz maticne knjige rodjenih ili umrlih gde pise u kockici drzavljanstvo: Republlike Slovenije
to rodjen tamo zziveo 20 godina, tetkin teca slovenac ne pije vodu samo ako su otac, majka, baba ili deda slovenci onda moze
=5 slovima PET godina clanstva u udruzenju slovenaca (U Beogradu je to udruzenje SAVA koje organizuje predstave, koncerte, izlozbe slika). Morate se formalno uclaniti placati clanarinu i prisustvovati dogadjajima
=poznavanje slovenackog jezika
=odredjena suma novca, 400 ili 500 evrra

Ili udaja/zenidba za slovenca, radno mesto u Sloveniji odredjeni broj ggodina...


nedostaje:

podnosilac zahteva se mora odreci svih drzavljanstava koje ima, sto znaci da vam treba potvrda/uverenje da ste se odrekli drzavljanstva sa kojim ste usli u Sloveniju i izjava pod krivicnom odgovornoscu da ne posedujete drugo drzavljanstvo. U slucaj da ste lagali oduzece vam se slovenacko drzavljanstvo i bicete kaznjeni.
[ 2012 @ 31.08.2015. 01:19 ] @
Citat:
zvoncica89:
Moja tetka, rodjena sestra mog brata je dobila slovenacko drzavljanstvo,


Kako je ovo moguce?
[ madamov @ 02.09.2015. 08:34 ] @
Citat:
2012:
Citat:
desphunter: Pravila za dobijanje slovenackog dravlljanstva su JASNA ne postoji laksi nacin (i ja sam a sebe zelela isto)

=predak do drugog kolena SLOVENACKI drzavljanin (mora da imate Izod iz maticne knjige rodjenih ili umrlih gde pise u kockici drzavljanstvo: Republlike Slovenije
to rodjen tamo zziveo 20 godina, tetkin teca slovenac ne pije vodu samo ako su otac, majka, baba ili deda slovenci onda moze
=5 slovima PET godina clanstva u udruzenju slovenaca (U Beogradu je to udruzenje SAVA koje organizuje predstave, koncerte, izlozbe slika). Morate se formalno uclaniti placati clanarinu i prisustvovati dogadjajima
=poznavanje slovenackog jezika
=odredjena suma novca, 400 ili 500 evrra

Ili udaja/zenidba za slovenca, radno mesto u Sloveniji odredjeni broj ggodina...


nedostaje:

podnosilac zahteva se mora odreci svih drzavljanstava koje ima, sto znaci da vam treba potvrda/uverenje da ste se odrekli drzavljanstva sa kojim ste usli u Sloveniju i izjava pod krivicnom odgovornoscu da ne posedujete drugo drzavljanstvo. U slucaj da ste lagali oduzece vam se slovenacko drzavljanstvo i bicete kaznjeni.


Ne moraš da se odrekneš srpskog državljanstva, ne širi paniku.