[ agkiki @ 09.01.2013. 23:39 ] @
Nadam se da je ovo lako pitanje, pretražio sam svbe na forumu ali ništa, ja sam nešto na svoj naćin pokuša i to radi, ali znam da postoji nešto bolje.
Ja sam radio recimo privaTri:left(datum).3 pa onda Riht(prvaTri),1 valda sam ovo dobro uradio.
unapred zahvalan Ika
[ FOX028 @ 10.01.2013. 05:56 ] @
Probaj sa funkcijom BrojDatuma: Month(datum)

[Ovu poruku je menjao FOX028 dana 10.01.2013. u 07:12 GMT+1]
[ agkiki @ 10.01.2013. 12:51 ] @
Znam za ovu funkciju, ali izgleda da nisam bio jasan. Naime meni treba da funkcija koja ce kao stalne vrednosti da ubaci brojeve meseca za svih 12 meseci, nezavisno od datuma. Te vrednosti bi staticne..
Unapred hvala ika
ps kad sam bolje pogledao vidim da sam ja kriv.
[ Zoran.Eremija @ 10.01.2013. 14:31 ] @
Vama u stvari ne treba funkcija vec jednostvno tabela, bas ste joj i ulogu dobro dali "staticna" a ime tabele bi bio Mesec sa svojim osobinama.
[ agkiki @ 10.01.2013. 15:16 ] @
Ovo nerazumem, daliste mi imena aj đelim da naućim kako to da uradim, znaci u Kviriju da mi da sve brojeve meseci za celu godinu.
Nadam se da vas ne matletiram, unapred hvala IKA
[ SLOJ.1973 @ 10.01.2013. 15:25 ] @
Da li si ti pogledao primer koji sam ti poslao?! U njemu sam iskoristio funkciju DateValue("m",neki datum). Nemam racunar trenutno,pisem sa telefona, pa ne mogu da proverim, ali mislim da sam upotrebio tu opciju.
[ Zoran.Eremija @ 10.01.2013. 16:07 ] @
Da li je ovo to sto ste zeleli?
[ agkiki @ 10.01.2013. 20:19 ] @
Gospodine hvala vam na trudu ali nije to što sam želeo. Priznajem Ja sam pogrešio što pominjem mesece pa ste pomislili da iz datuma iizvlaćim brojeve istih to naravno znam da uradim, jednostavno nesme da izvlaci iz nekog datuma, več iz neceg drugog? e to ne znam.
Znaci trebamju mi svi brojevi za svaki mesec Naprimer: 1, 2. 3. itd
Verujte mi ne znam kako drukčije da vam objasnim.
Hvala ika

[Ovu poruku je menjao agkiki dana 10.01.2013. u 21:33 GMT+1]
[ Dexxxl @ 10.01.2013. 22:11 ] @
Mislis redne brojeve, kao autonumber, ali da za svaki sledeci mesec krene od 1
[ agkiki @ 10.01.2013. 22:27 ] @
Da baš tako, to uradi svaki put u neko nevezano polje ali nemora. ika
[ Dexxxl @ 11.01.2013. 08:23 ] @
Ovako za pocetak. Mora da se radi na nivou forme. Ne mozes da postavis default value za broj na nivou tabele, jer na nivou tabele ne mozes da postavis agregatnu funkciju. U slucaju da promenis datum (ne odgovara ti danasnji koji je ponudjen po defaultu) vrednost za broj se ponovo preracunava.
Vidi kod za dogadjaj after update za datum na formi.
[ agkiki @ 11.01.2013. 11:57 ] @
Ovo nije to što sam tražio, opet si me vezao za neki datum. Zamisli da nema nikakvog datuma , jednostavno da ubaci brojeve svih meseci. u neko polje, očekivao sam neku funkciju. U svakom slučaju hvala ti.
ika

Evo šaljem ti primer, znaci ostali su mi samo brojevi meseca, naravno u primeru sam ih sam upisao a to bih hteo da izbegnem.

[Ovu poruku je menjao agkiki dana 11.01.2013. u 13:51 GMT+1]
[ agkiki @ 11.01.2013. 14:01 ] @
Evo šaljem ti primer, znaci ostali su mi samo brojevi meseca, naravno u primeru sam ih sam upisao a to bih hteo da izbegnem.
[ agkiki @ 11.01.2013. 14:11 ] @
--
Koristim Opera klijent pošte: http://www.opera.com/mail/
[ captPicard @ 11.01.2013. 16:44 ] @
Reci konkretno za šta ti to treba, mislim da ćeš dobiti bolji odgovor. I nekako imam osjećaj da to šta radiš radiš na krivi način.
[ agkiki @ 11.01.2013. 17:54 ] @
Neznam dali si pogledao primer koji sam ti zakaćio, u svakom slučaju ne znam više šta da ti kaže, sem dat ti ponovo zakacim primer pa pokušaj da u polju rbmeseca ubaciš brojeve meseca po redu, napominjem da sam ih ja ručno upisao a želim da to izvuče iz nečega a da to nije datun
to nečeg ne znam šta je , zato i tržim pomoč. Ako napako radim objasni mi kako treba i zakaći mi neki prime.
Hvala ti puno na trudu.
ika
[ Getsbi @ 11.01.2013. 18:05 ] @
Ako sam dobro razumeo, tebi treba forma sa poljem u koje ćeš da uneseš recimo sledeću godinu 2014, a na AfterUpdate događaj da se tabela popuni sa 12 zapisa gde je ponovljena 2014 u poljima "ZaGod" i redom od 1 do 12 u poljima "BRmES".
U tom slučaju ti treba Append query i forma sa dugmetom koji će taj query da pokrene.
[ agkiki @ 11.01.2013. 18:39 ] @
Odustajem. oćigledno nemogu bolje da objasnim, video si primer on je jasan , ako je to nemoguče idem po starom da ručno upisujem, u redu najiskrenje se zahvaljujem, valjda ču imati više sreče sledeći put.
ika
[ captPicard @ 11.01.2013. 18:45 ] @
Pa reci za šta ti konkretno ta tablica treba.

Ako želiš ovo šta Getsbi kaže, tj. popuniti polja za svaki mjesec u slijedećoj godini onda kaži tako.
A pitao sam ti za šta ti to treba jer imam feeling da radiš nešto sa obračunom plaća, pa ako mi kažeš za šta ti konkretno to treba možda možemo više pomoći.

U slučaju da želiš za svaku godinu dobiti tablicu kako si dao primjer možeš nešto tipa (pseudo):

Code:
for i=1 to 12 do
  "insert into tablica (mjesec, nesto) values (i, "nesto")"


Btw, pita mte za šta ti to treba jer mislim da na krivi način pristupaš problem, o čemu god da se radilo. Zato bi bilo dobro da kažeš šta točno radiš pa možda zajedno nađemo neko zgodnije rješenje.
[ agkiki @ 11.01.2013. 20:14 ] @
Program koji sam uradio, radi izradu plata za radnike, želja mi je da program unapredim, treba da me svatite da sam od skoro na forumu, pregledao sam sve teme u vezi accessa, i po temama svestan sam da sam dosta naućio ali u isto vreme sam svestan da mnogo više ne znam, ovaj program sam mlo doterao koristeći neke savete i iskustva Vas na forumu, i ova tema je u tom cilju.
Konkretno šza treba da uradi:
-imam tri polja DatPoc, DatIsplate i DatKraj.
-trba da se prodje kroz program i da utvrdi razliku izmedju datPoc i DatIsplate tj da mi prijavi dali neka isplata nije uradjena,
takodje treba da utvrdi dalije datmIsplate razliku od datKraj pa ako je datKraj stariji da me obavesti. Napominjem da se isplata radi sa mesecom
kasnije tako da se desi da radniku dam otkaz pa ga nemam na spisku radnika, a ustvari treba za taj mesec kadamu jet otkaz da mu uradim platu.
Neznam bolje da objasnim.evo kacim primer.
Ika

PS pogrešio sam u primeru pa sam ispravio.

[Ovu poruku je menjao agkiki dana 12.01.2013. u 14:25 GMT+1]
[ captPicard @ 11.01.2013. 20:43 ] @
Eh, sada, bez da vidim kako ti program izgleda i bez da puno mudrujem, mislim da si pogriješio u konceptu.

Tebi kod radnika trebaju dvije informacije:

Datum prijave
Datum odjave

Dakle, da znaš kada je radnik prijavljen i kada je radnik odjavljen. U trenutku kada radiš obračun za npr. mjesec 7/2013 onda moraš provjeriti da li taj radnik mora dobiti platu za taj mjesec, tj. da li je njegov datum prijave <=07/2013 i datum odjave >=07/2013 ili je datum odjave null/prazan. Ukoliko je onda radiš platu a ukoliko nije onda nema plate.

Koliko sam shvatio ti želiš provjeravati da li ima plate za mjesece u kojima je radnik prijavljen. Ako je tako, to nije dobar pristup, pogotovo ako se gleda datum isplate, jer plata može biti obračunata ali ne isplaćena. Kontrolu koju sam gore naveo bi morao postaviti u trenutku kada unosiš podatke za obračun za mjesec koji se obračunava.

Ako sam pogodio bit problema reci, ako nisam, opet reci.

Idemo dalje, ako baš želiš znati za koje sve mjesece si obračunao radniku platu onda bi morao pokrenuti ovakav nekakv upit:

Code:
select distinct MjesecObracuna, GodinaObracuna from Plate where RadnikSifra =:sifraradnika


naravno, podrazumijeva se da imaš ove kolone koje sam naveo, a morao bi ih imati.
[ agkiki @ 11.01.2013. 21:07 ] @
Shvatio sam da mi koncept nije dobar još ranije, ali hoču da ga unapredim, ne znam dalisi pogledao primer pa mi na njemu to sve odradi pa ga zakaci. Ja samo radim plate, akada če ih predati to nije moja stvar, odnosno to glavni knjigovođa prati. Polja nisi pogodio ali to nije važno, ali je važno da si svatio šta hoču i to me raduje. Moram da ti dočaram moju situaciju, preko trista radnika ima u firmama koja ova agencija opsulužuje, tako da se desi da neku platu i ne uradim.
Molim te pomozimi, odradi to i zakaćimi, naravno sa uputstvom jer želim da naućim a ne samo da ga ubacim i posle zaboravim.
Još jenom ti zahvaljujem Ika.
PS
izvini ako sa davež ali nemam kud.
[ captPicard @ 11.01.2013. 21:29 ] @
Uff, ako je koncept pogrešan i nema vremena za ispravljanje onda to baš i nije laički problem.

Znači imamo datPoc (datum koji označava mjesec za koji se radi plata, koliko sam shvatio), datIsplate (datum koji označava u kojem mjesecu se radi isplata i koliko sam shvatio nama ovaj datum nije bitan jer nas samo zanima da li je plata obracunata a ne da li je plata isplaćena) i datKraj (označava koji je krajnji datum tj. mjesec za koji radnik mora dobiti platu). E sad, bez da nam okačiš primjer kako ti izgleda baza teško je reći kako da dobiješ podatke o mjesecima koji fale. Da li je tablica koju si priložio realna tablica koju koristiš u programu ili si ju dao kao primjer (ako je realna tablica, onda ti fali podatak o kojem se radniku radi).

Bez obzira na to, ja bi to odradio ovako nekako (pseudo):

treba ti jedna pomoćna tablica tipa:

Code:
Datumi
datum
-------
31.01.2013
29.02.2013
31.03.2013
30.04.2013
31.05.2013
30.06.2013
31.07.2013
31.08.2013
30.09.2013
31.10.2013
30.11.2013
31.12.2013


Code:
select extract(month from datPoc) from TvojaTablica where not exists (select extract(month from datum) from Datumi) and datKraj <= datum


Na taj način možeš dobiti sve mjesece koji fale u tvojoj tablici a pojavljuju se u pomoćnoj tablici, tj. sve mjesece za koje ne postoji obračun plaće.
Napominjem da je ovo pseudokod ali shvatićeš šta želim reći.

I još da napomene da mislim da bi bilo bolje da se usredotočiš na dio koji se odnosi na obračun plate, tj. na trenutak kada radiš obračun. U tom dijelu ti moraš provjeriti da li se za određenog radnika treba ili ne treba raditi obračun plate. Ako to riješiš onda si riješio svoj problem. Ukoliko je pak problem da si već ujebo stvar i trebaš samo saznati koji radnici nisu dobili platu onda probaj sa ovim rješenjem gore koje sam ti napisao.

[ agkiki @ 11.01.2013. 21:50 ] @
Naravno da postoji polje za Radnika, sve si svatio, ali ovo što mi nudiš nerazumem, baza je velika i nemogu ti je nakaciti, a i neželim da mi se smejete.
Ja sam svestan svog neznanja, i želim da to promenim.
Ako možeš na nakacenu bazu dodaj polje ImeRad uradi nešto, pomozimi brate.
ika
[ captPicard @ 11.01.2013. 21:53 ] @
Pa nećemo se smijati, da znaš odgovor ne bi postavio pitanje tako da se nemamo čemu smijati, stavi slobodno bazu, puno puno lakše ćemo ti pomoći. Ako je prevelika isprazni podatke i to je to.
[ captPicard @ 11.01.2013. 21:58 ] @
Evo, pronašao sam da Access podržava slijedeću sintaksu:

Code:
SELECT *    FROM TABLE   
WHERE month(curr_date) = month(dateadd("m",-1,Date()));


tako da bez problema možeš odraditi ono šta sam ti preporučio. Napravi tablicu Datumi kako sam ti dao primjer i pokreni upit (nije [extract(month from datum)] nego [month(datum)]), dakle ovako nekako

Code:
select month(datPoc) from TvojaTablica where not exists (select month(datum) from Datumi) and datKraj <= datum
[ agkiki @ 11.01.2013. 22:27 ] @
U međuvremenu sam izvukao nešto iz moje baze pa ču zakaćiti, u svako slučaju ovo što si mi poslao pokušaču da odradim, ti pogledaj primer
Koji mi daje koliko dana i ostalo ali nedajemi koji mi mesec nedostaje. Hvalati mnogo ti majstor.
ika
[ agkiki @ 12.01.2013. 14:41 ] @
Ispravio sam ovaj primer, pa ga proveri i doradi
ika
[ agkiki @ 12.01.2013. 15:44 ] @
Rešio sam da vam pošaljem celu bazu, malo sam izbacio podake
[ agkiki @ 12.01.2013. 16:24 ] @
--
Koristim Opera klijent pošte: http://www.opera.com/mail/
[ Zoran.Eremija @ 12.01.2013. 16:31 ] @
Ako ste bazu ispraznili s podacima onda uradite Copact/Repair a zatim je komprimujte sa zip ili rar i okacite

[ agkiki @ 12.01.2013. 16:44 ] @
Dragi prijatelju, baza je potpuno ispražnjena i uradjen je Compile, međutim rekao sa da mi je program prevelik, to je sve što ja mogu ućiniti,
ako ovako neodgovara nema problema,patiču se i dalje. Vama i ostlima veliko hvala
ika
[ SLOJ.1973 @ 12.01.2013. 18:58 ] @
U ovoj temi:provera datuma sam ti odradio kako da proveriš da li si nekom radniku ispustio da odradiš platu i ti reče da od drveta nisi video šumu i da je to to.Sad ponovo pokušavaš isto,i dobijaš sličan odgovor od kolege @CaptPicard-a,znači pomoćna tabela sa datumima do kada se mora isplatiti plata,kod mene nazvana tblReferentniDatum. Ne vidim šta ti je još potrebno,hajde pojasni malo,pa nemoguće da niko od nas ne shvata tvoj problem.
[ agkiki @ 12.01.2013. 20:31 ] @
Sve je u redu,hvala puno
ika
[ agkiki @ 31.01.2013. 16:23 ] @
Zdravo svima, ne znam da li treba da otvorim novu temu ili da koristim ovu, zato mi ne zamerite, Molio bih vas da mi pomognete u sl.
Imam subFormu minimalacPoMesecu u kojoj imam tri polja i to:
BrojMeseca, mesec, i Minimalac.
Uradio sam za prva dva polja u koja mi se poređaju svi brojevi meseca u godini kao i nazivi meseca.
Problem je sl. što moram ručno da unosim minimalac za svaki mesec .
Pokušavao sam da nekako napravim proceduru da prođe kroz svih 12 meseci unapred i da mi ubaci minimalac u polje.
napominjem da kada radim pozovem neki mesec i odmah mi ubaci vrednost minimalca, znaći urađenoje sve oko izračunavanja i ostalo.
Neznam dali je ovo dovoljno da bi se svatilo šta me mući, u svakom slučaju prikacicu primer pa ce te videti u cemu je problem,
unapred hvala Ika.
[ captPicard @ 31.01.2013. 17:22 ] @
Mislim da je bolje da formiraš tabelu na slijedeći način:

Code:
ID PK
IznosMinimalca
VrijediOdDana


i onda nema potrebe da svaki mjesec vodiš pojedinačno, jednostavno uzmeš podatak koji ti treba i to je to.
[ agkiki @ 31.01.2013. 19:09 ] @
Nerazumem te najbolje, sovim nemogu dobiti minimalce za celu godinu unapred, napominjem da za svaki mesec koji izaberem dobijem
minimalac, tako da tako več radim. Naravno to je vezano za bilo koji datum u mesecu, mislim da me nisi dobro ratumeo.
Ja cak mislim da se ovo što tražim i nemože se uraditi. U svakom slučaju hvala na trudu, ali ipak ako imaš neku ideju uradije u mom prilogu koji sam ti zakacio i pošalji ika.
[ SLOJ.1973 @ 31.01.2013. 19:51 ] @
Nisam te bas najbolje shvatio. Pokušavaš da izračunaš minimalac na osnovu ukucanog datuma na subformi,i da se taj minimalac prenese u tabelu MINIMALAC PO MESECU za taj mesec (datum na subformi),a tebi se dešava da izračunati minimalac se prenese na sve mesece. Da li dobro razmišljam?
[ Getsbi @ 31.01.2013. 19:54 ] @
Minimalac ili minimalna zarada koju propisuje nadležni državni organ važi sve dok ga ne pormene. Tako da punjnje neke tabele za neki period unapred nije smisleno, jer neznaš koliko će trajati. Poslušaj kolegu captPicard-a. On te usmerava na pravi put. Ako nešto modeluješ (u ovom slučaju poslovni problem oko plata) onda posmatraj realni sistem. Svaki knjigovođa ili računovođa će ti reći da u momentu obračuna ličnih dohodaka proveri kolika je trenutno važeća minimalna zarada. Posmatrati minimalnu zaradu kao entitet u ovakvom kontekstu je vrlo opravdano jer ima svoje attribute kao što su iznos, datum početka i datum završetka važenja. Dakle minimalac se ne računa, već je to zadata vrednost.
[ SLOJ.1973 @ 31.01.2013. 20:35 ] @
U potpunosti se slažem sa @Getsbijem. Druga stvar je koliko radnih dana ima neki mesec.Funkcija je dobra,ali nisi uzeo u obzir NERADNE dane,tj.državne praznike.Znači januar nema 23 radna dana,jer su 1.,2., 5.,7-mi neradni dani,tako da pada u vodu tvoj izračun za januar.Nekada sam pravio bazu za evidenciju godišnjih odmora,slobodnih dana i odsustva sa posla za radnike u firmi u kojoj sam bio zaposlen.Znači bio sam primoran da ukucam sve državne praznike,da bih mogao nekome da izračunam koliko je potrošio od godišnjeg odmora,a pošto su pojedini zaposleni radili i subotom i nedeljom,morao sam i to da uzmem u obzir,pa sam pored zaposlenog imao pociju RadiNedeljom,RadiSubotom.Znači mnogo kompleksno pitanje.Izborio sam se,ali veruj mi posle mnooogo neprospavanih noći.
[ agkiki @ 31.01.2013. 20:41 ] @
U redu, kako me savetujete tako program već radi, što se tiče minimalne zarade ja sam to izračunao na sl. nacin, broj dana puta vrednost sata pa sve to sa kooficentom koji oni daju na njihovom sajtu i to vam je minimalac, jedino moram da upisujem promenu vrSata i koficijeat koji se menjaju više puta u godini. Kada bi svaki dati minimalac upisavao kad kod se promeni, onda mi i netreba program, popuniš sve ručno , ali to nije to. U svakom slučaju hvala vam i živeli Ika.
[ agkiki @ 31.01.2013. 21:26 ] @
Ma u pravu si u jednom, a to se vidi i u prilogu u sub formi dobijem sve iste vrednost prvi red je jedino tacan, ja sam samo hteo da ti pokažem šta se meni dešava, treba za svaki mesec da bude razlicita vrednost u zavisnosti od broja dana.
Pozdravi kolege u vezi mišljenje kojei su iskazali u vezi a mojim problemom, ja sam knjigovođa i tvrdim vam iz iskustva da takva tabela meni izuzetno služi, često moram da idem na sajt da bi video unapred za neki mesec koliki je minimalac.
A što se tiče izračunavanja radnih dana, pa pominju praznike i kažu da se to takodje ne računa slažem se stime mada ja radim sa privatnicima i nisam doživeo da neka radnja ne radi za prazni, uvek rade . ništa nije savršeno, pozdrav Ika
[ captPicard @ 31.01.2013. 21:30 ] @
Sada sam te shvatio, krivo si se izrazio, tebi u stvari ne treba minimalna plaća (minimalni iznos plaće propisan od države) nego ti treba fond sati u određenom mjesecu kako bi dobio polazni podatak za izračun bruto/neto plaće radnika. Tu se vraćamo na problem koji je dobrim dijelom opisao kolega Sloj. I mislim da nije dobro da pamtiš iznos nego bi bilo bolje da imaš definirano koliko koji mjesec ima radnih dana i onda taj broj pomnožiš sa npr. 8 sati po danu i dobiješ fond sati. Onda imaš podatak za daljne računanje.
EVo kako bi ja to napravio

Code:
FondSati
---------
Mjesec PK
Godina PK
Sati

Radnici
--------------
Komitent PK
Radnik PK
Koeficijent


i sada imaš sve potrebne podatke, tj. Sati * Koeficijent za mjesec u kojem radiš plaću.

Da se vratimo na problem fonda sati. Kako je kolega Sloj spomenuo, ako to želiš računati onda je to dosta složenije od same tablice. BIla bi ti minimum potrebna još jedna tablica u kojoj bi definirao koji su to dani koji ne ulaze u fond sati (praznici) i koji su neradni dani (subota/nedjelja).
Moj savjet je da svojim korisnicima daš gore navedenu tabelu i da sami na početku godine unose fond sati za određeni mjesec.
Ukoliko pak želiš računati za svaki mjesec radne dane onda napravi pomoćnu tabelu u koju će se upisivati neradni dani/praznici pa onda možeš dobiti rezultate po mjesecima.
Eto, nadam se da sam pomogao.
[ SLOJ.1973 @ 31.01.2013. 21:34 ] @
Evo probaj ovo,mada i dalje se ne slažem sa tvojim načinom,ali nema veze.Pozdrav.
[ agkiki @ 31.01.2013. 22:49 ] @
Sloj žao mi je što se samnom ne slažeš, ali ovo je odlično malo sam doradi i radi. hvalati puno i trba da svatiš da radim sa privatnicima,
moraš verovati da mi često traže da im kažem unapred koliki su minimalni iznose kako bi navodno planirali za budče isplate. Tebi je jasno da prijavljuju samo najniže isplate i tako imaju manje obaveze prema državi, naravno velika većina radi suprotno. Sada te pozdravljam kao i ostale i puno ti se zahvaljujem Ika.
[ mkaras @ 31.01.2013. 23:33 ] @
@agkiki:
Da li se varam ili je ovo slično nekom programu za knjigovodstvo još iz
doba DOS-a? Čini mi se da je rađen u clipperu i da je u to vreme imao
većinu stvari koje ti želiš da implementiraš kod tebe. Mislim da ga je
održavao neko iz Zemuna. Sećam se samo crveno plave kombinacije formi i
pamćenja gomile izračunatih podataka.

Zar ti nije lakše da obračun plata baziraš na radnom satu koji je za
svaku firmu drugačiji. Ne isplaćuju baš svi minimalac. Ja znam dosta
privatnih firmi koji uplaćuju sve dažbine na realnu zaradu. U tom
slučaju to što sada radiš se ne može upotrebiti.
[ agkiki @ 31.01.2013. 23:53 ] @
Pa naravno da za svakog isplatioca odnosno njegovog radnika radim isplatu po zahtevu istog.
Naravno da sve radim u realnom vremenu i za svakog po želji.
Da objasnim, ja jednostavno odredim mesec za koji radim obrčun i automacki mi se upisuje broj radnih dana kao i sati i sve ostalo , a ja onda odrđujem koliko dana sledi radniku pa kada mu dodelim broj dana un mi izracuna sve ostalo, tako da ja za taj mesec znam koliko ima radnih dana odnosno sati, ja pominjem vrednost sata za minimalac naravno da mnogi isplacuju mnogo veče plate. Što se tiče programa koji je rađen u kliperu a dobro si ga i opisao, taj program još opstaje to tvrdim jer znam licno coveka koji je to radio, naravno program , ja bar mislim prevaziđen i ja stime nemam ništa a voleo bih jer to je veko iskustvo. Eto tako stoje stvari drugari aj zdravo ika.
[ Getsbi @ 01.02.2013. 07:25 ] @
Što se Clipper-a tiče, relaciona pravila važe kod njega baš kao i kod svih ostalih programskih jezika. On je iz korpusa DBASE programskih jezika i relacije se uspostavljaju u programskom kodu naredbom: SET RELATION TO polje INTO radna oblast ili tabela.

Što se tiče tvrdnje da se minimalna cena zarade po satu menja iz meseca u mesec, to ne stoji.
Evo linka: http://www.praksa.rs/aktuelni_podaci.php?open=28
Vidi se da je zadnja cena od 115 din./ po času predviđena unapred za 10 meseci.

Program koji radi ne treba menjati. Ali program koji je zasnovan na nepoštovanju relacionih pravila će doneti velike muke onome ko ga održava. Iz ove teme je to postalo jasno. Verovatno da je taj informacioni sitem za plate zreo za reinženjering. Ljudima koji su na ovom forumu i razmišljaju manje-više relaciono, je nedstupna logika nekog programera koji pravila ne poštuje. Zato se treba obratiti izvornom programeru.
[ SLOJ.1973 @ 01.02.2013. 12:03 ] @
Citat:
agkiki:
Sloj žao mi je što se samnom ne slažeš, ali ovo je odlično malo sam doradi i radi. hvalati puno i trba da svatiš da radim sa privatnicima,
moraš verovati da mi često traže da im kažem unapred koliki su minimalni iznose kako bi navodno planirali za budče isplate. Tebi je jasno da prijavljuju samo najniže isplate i tako imaju manje obaveze prema državi, naravno velika većina radi suprotno. Sada te pozdravljam kao i ostale i puno ti se zahvaljujem Ika.


Evo ti malo poboljsan primer sa vise kriterijuma pretrage.Pozdrav.
[ agkiki @ 01.02.2013. 19:15 ] @
Hvala puno viste sjajni, nisam baš bio u početku zadovoljan sa forumom ali sada vidim da vam je stalo, što je divno, do sada sam sve
sam odrđivao i puno vremena provodio da rešim probleme, jedno vreme sam se sa gos. Mihaljvom kontaktirao i bio je sjajan , kasnije mi nije odgovarao na pitanja pa sam napustio Praktikum, još jednom hvala ika.