[ 3DsMAX @ 12.01.2013. 15:27 ] @
Cao svima, imam malih nedoumica pa bih vas zamolio da mi kazete vase cenjeno misljenje. Bavim se 3D modeliranjem masinskih elemenata, masina i enterijera. Radim u programima kao sto su Inventor, SolidWorks, 3DsMax itd.
Zelim da kupim novi kompijuter, jer sa sadasnjim ne mogu da izvrsim kvalitetno renderovanje. Cilj mi je da mogu uraditi fotorealsiticno renderovanje nesto slicno slici koju sam postavio. Pare mi nisu problem, ali se ne razumem toliko u PC konfiguracije. Citam po raznim forumima i uvek nalecem na razlicita misljenja, neko kaze da je za 3D renderovanje graficka veoma bitna neko kaze da nije itd.
Sve u svemu , pare nisu problem, ali ne zelim da dam za nesto sto necu koristiti 100% njegovih mogucnosti niti nesto sto mi nece vrsiti posao.
Ako nije problem prilikom vasih odgovora u vezi koniguracije, napisite koji su to komponente koje najvise uticu na renderovanje. Hvala najlepse.


[Ovu poruku je menjao 3DsMAX dana 13.01.2013. u 00:15 GMT+1]
[ Binary Mind @ 12.01.2013. 20:14 ] @
Ako pare nisu problem onda pogledaj donji klip.



Brendirane snazne radne stanice su optimizovanije za profesionalni rad nego da sam sklapas racunar.

Ako hoces sam da sklapas, a pare nisu problem, onda sklopi neku Intel LGA 2011 konfiguraciju, sa sto vise RAM-a, nekom Nvidia grafikom (primer: GeForce GTX 660 ili jaca), nekim kvalitetnijim SSD-om i par vecih hardova za skladistenje, kvalitetnim napajanjem, prostranim kucistem itd...

[ 3DsMAX @ 12.01.2013. 23:13 ] @
Konfiguracija koju sam ja sastavio :

Grafička kartica:
VGA GeForce GTX690 Gigabyte 4GB/DDR5,/DVI/HDMI/DP/2x256bit/GV-N690D5-4GD-B 105800 din
Procesor:
Intel CPU LGA2011 Intel® Core™ i7-3930K, 3.20GHz 32nm 58900 din
Matična ploča:
MB LGA2011 X79 Asus Rampage IV Extreme, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1/USB3.0 44200 din
Memorija:
DIMM DDR3 2x8GB 2133MHz Kingston HyperX Predator CL9, KHX21C11T2K2/16X 20000 din
Hard disk:
HDD SATA3 7200 1TB WD Caviar Blue WD10EZEX, 64MB 2 godine 8000 din
Kućište:
Thermaltake Chaser MK-I Extra-Big tower,window/HDDdock/FanControl/USB3 15500 din
Monitor:
23" ViewSonic VA2342-LED, 1920x1080(FullHD) 5ms DC10M:1 DVI 15000 din
Opticki uredjaji:
DVD+/-RW Samsung SH-224BB/BEBE / SATA/ black, 24XDVD/16xDVD-RAM 2000 din

Ukupno: 254400 din

Medjutim , na mnogim forumima sam video da graficka kartica i nije toliko bitna za 3d Renderovanje a na nekim kazu totalno suprotno, a kao sto vidite graficka kartica koju sam ja odabrao je skoro polovina cele ove konfiguracije. Ja naravno ne zelim dati novac na nesto sto necu biti u prilici da iskoristim 100% njegovih mogucnosti u poslu kojim se bavim, pa sam se zato i obratio ovom forumu. Da mi kazete sta najvise utice na renderovanje i da mi kazete konfiguraciju koja ce mi zavrsavati posao. A cilj mi je da napravim render, na kome se ne moze prepoznati dal je model stvaran ili izmodeliran.
P.S ja se licno u hardver ne razumem
[ 3way @ 12.01.2013. 23:17 ] @
Citat:
3DsMAX:A cilj mi je da napravim render, na kome se ne moze prepoznati dal je model stvaran ili izmodeliran.


U tome ti nece pomoci ni kartica ni procesor iz daleke buducnosti, nego jedino i iskljucivo tvoje znanje i umece. Hardver ce ti omoguciti da brze zavrsis posao, a ne kvalitetnije.
[ dusans @ 12.01.2013. 23:18 ] @
Zar ti nije monitor totalno van svake priče tu?
[ Binary Mind @ 13.01.2013. 22:18 ] @
Ako pare nisu problem najbolje je da vidis sa domacim predstavnicima brendova poput DELL, HP ili Lenovo kakve radne stanice nude za tvoje potrebe. Mnogo je pouzdanije kupiti radnu stanicu neke poznate robne marke, nego sam sklapati racunar ako ce ti taj racunar zaradjivati novac. Danas sam slucajno saznao da NVIDIA Kepler graficke kartice ne rade bas najbolje sa novim 3DsMax-om tako da eto informacije koja bas ne ide u prilog kupovine neke od novijih NVIDIA GeForce 6xx Kepler kartica. Zamisli kupis neku skupu plocu i procesor, gomilu RAM-a koji bas ne radi najbolje sa istom kombinacijom i grafiku koja zeza sa nekim od programa koji ti donose pare itd... Zato sam misljenja da ako novac nije problem, uzmes jaku brendiranu "krstenu" radnu stanicu za svrhe koje si naveo...
[ karvak @ 21.12.2013. 03:49 ] @
Po mom misljenju, svaki racunar je sposoban da renda fotorealisticnu sliku, pitanje je samo, kolko mu vremena treba za to. Neke graficke kartice vec imaju mogucnost da renderuje sa njima (CUDA). Zavisnosti od konfiguracije, negde bolje koristiti ipak CPU render engine naspram GPU rendera. Pare ti trebaju, da skratis vreme rendera. Na kvalitet najvise utice strucnost sa kojem su podesene render parametri. Sa novcem mozes i znanje kupiti (kursevi i obuke).