[ mkukic @ 17.01.2013. 12:44 ] @
Imam nekoliko pitanja oko kupovine novog iMac-a:

Kupio bih ovaj novi model iMac-a 27": http://goo.gl/DYK4V

1. Jedino sto bih dodao na ovu konfiguraciju je SSD, pored 1TB HDD-a. E sad zanima me objasnjenje oko ovog "Fusion drive-a"... Sta on znaci i da li znaci bas kombinacija HDD + SSD?

2. Koristio sam ga kad sam radio u firmi kao graficki dizajner, ali kratko na nekoj zameni (3 meseca) i bio sam odusevljen celokupnim sistemom (hardware + software), pa me zanima, posto bih ga koristio za obradu grafike, ali i zvuka kako to funkcionise na iMac-u, tj. gde da ubodem mikrofon kada vidim da ima samo headphone izlaz? http://www.apple.com/imac/specs/ - skrolujte do "Audio sekcije".

3. Ja sam radio na potpuno novom iMac-u i nije bilo nikakvih problema sto se tice ekrana, ali sam primetio kod kolega ciji su iMac-ovi bili stari oko godinu dana da imaju kao neku "maglu" ispod stakla... Ne znam kako da objasnim, ali su kruznog oblika i izgledaju kao "magla" i ne mogu da se obrisu, dakle sa unutrasnje strane su. O cemu se radi?

4. Zanima me koje su najvece mane iMac-a, tj. sta najcesce crkava, koliko zaista cesto crkava i kako ide sa servisiranjem u nasoj zemlji.

Toliko za sada...

Hvala unapred na odgovorima!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.01.2013. 13:22 ] @
1. Da, to je takozvani hibridni disk, gde imaš kombinaciju i jednog i drugog sveta. Kapacitet flep memorije je manji i služi kao bafer.

Detalje imaš na ovom linku http://www.patentlyapple.com/p...he-imacs-new-fusion-drive.html a verovatno i na Wikipediji.

2. Za mikrofon ćeš verovatno morati koristiti miksetu ili neki drugi uređaj koji će se kačiti na neki od preostalih konektora, pa ćeš onda ubadati mikrofon u taj uređaj.

3. To što se posle nekog vremena primeti na ekranima je prašina i posledica je uduvavanja vazduha pri hlađenju u kućište. Lako se rešava u servisu, pa ako ti ikada bude trebalo to, javi mi se. E sad, pošto ti uzimaš ovaj novi model, kod njega je ekran lepljen, pa se ne bi trebalo više dešavati to akumuliranje prašine.

4. Ranije (u modelima od pre 6 godina) su crkavale grafičke kartice, a od tada nije bilo nekih većih problema osim te prašine u ekranu. Imaš zvanične i nezvanične servise. Dok ti je u garanciji cimaćeš se, ali te ništa neće koštati eventualna popravka. Kad bude van garancije, platićeš, ali će biti brže :) Neko nepisano pravilo.
[ mkukic @ 17.01.2013. 13:36 ] @
Aha... Znaci on ce "pametno" da premesta podatke... "Fusion Drive automatically and intelligently manages your data so that frequently used apps, documents, photos, and other files stay on the faster flash storage, while infrequently used items move to the hard drive. You'll enjoy shorter boot times, and as the system learns how you work, you'll experience faster application launches and quicker file access. "

Ja sam mislio na varijantu da pored HDD-a ugradim SSD na kom bi bio sistem... Klasika... Ne znam sta vi mislite o ovom patentu?

A sto se tice miksete nemam je, a i da imam gde bih je prikljucio? Ima samo headphone izlaz u koji mogu zvucnike i to je to. Imam samo dobar mikrofon preko kojeg snimam glas, posle ga obradim zalepim za matricu itd. i tako radim (Cover-e).

I jos jedno pitanje... Prica se uveliko o 4K resolution monitorima... Kada ce to od pilike zaziveti i da li ce mozda sledeca generacija iMac-a biti revolucionarna po tom pitanju?
[ Backy @ 17.01.2013. 13:55 ] @
Citat:
mkukic: A sto se tice miksete nemam je, a i da imam gde bih je prikljucio? Ima samo headphone izlaz u koji mogu zvucnike i to je to. Imam samo dobar mikrofon preko kojeg snimam glas, posle ga obradim zalepim za matricu itd. i tako radim (Cover-e).


ako je dobar mikrofon, znači da ima xlr izlaz pa se u svakom slučaju ne može priključiti direkt na komp... ne znam kako si ranije radio, ali najbolja varijanta je kupovina ozbiljnije zvučne kartice koja se vezuje na firewire i snimanje preko nje, a nešto jednostavnija alternativa koja ne mora biti jevtinija je usb ili firewire mikrofon
[ mkukic @ 17.01.2013. 14:12 ] @
Ovaj je mikrofon: http://en-de.sennheiser.com/e-835

A koristio sam xlr-3 to 3.5mm adapter za moju Creative X-Fi Extreme Audio zvucnu karticu.

A na ovoj prethodnoj generaciji iMac-a, da li je moglo u Audio Line In da se prikljuci mikrofon?
[ Backy @ 17.01.2013. 15:31 ] @
za taj mikrofon je potrebno mikrofonsko predpojačalo da bi radio kako treba... x-fi je imala prilično kvalitetno, dok je ono ugrađeno u imac jedva prosečnog kvaliteta i bilo bi potrebno da se napravi specijalni adapter pošto je ulaz za mikrofon na jednom od pinova izaza za slušalice...
[ mkukic @ 17.01.2013. 16:06 ] @
Dobro, to za mikrofon mi je bas sad bezveze... Ne kupuje mi se dodatna oprema (mikseta)... Ali videcemo sta ce ostali da kazu.

Najvise me zanima ovaj Fusion drive! Da li moze umesto njega klasicna kombinacija - postojeci 1GB HDD i da uzmem dodatni SSD?
[ mkukic @ 17.01.2013. 18:40 ] @
Citat:
Backy:
Citat:
mkukic: A sto se tice miksete nemam je, a i da imam gde bih je prikljucio? Ima samo headphone izlaz u koji mogu zvucnike i to je to. Imam samo dobar mikrofon preko kojeg snimam glas, posle ga obradim zalepim za matricu itd. i tako radim (Cover-e).


ako je dobar mikrofon, znači da ima xlr izlaz pa se u svakom slučaju ne može priključiti direkt na komp... ne znam kako si ranije radio, ali najbolja varijanta je kupovina ozbiljnije zvučne kartice koja se vezuje na firewire i snimanje preko nje, a nešto jednostavnija alternativa koja ne mora biti jevtinija je usb ili firewire mikrofon


Jel taj firewire port na koji bi se prikljucila neka extrerna zvucna ustvari ovaj Thunderbolt port na iMac-u?
[ Backy @ 17.01.2013. 19:04 ] @
nije... moglo bi da se kaže da je thunderbold neka vrsta naslednika firewire, ali nisu kompatibilni... tek sad vidim da je firewire izbačen, tipična apple politika :D
što se tiče diskova, mislim da ne mogu fizički da stanu i hdd i ssd u tako mali kompjuter...
[ mkukic @ 17.01.2013. 19:08 ] @
Pa koje je najjeftinije resenje za mikrofon u mom slucaju? Znaci, kao sto sam rekao, amatersko snimanje i obrada zvuka? Mozda neka usb externa zvucna?
[ Backy @ 17.01.2013. 19:11 ] @
evo sa jednog od mojih linkova, ne znam koliko košta niti imali kod nas da se kupi
http://bluemic.com/icicle/
[ mkukic @ 17.01.2013. 19:16 ] @
Cekaj, ovo su neki mikrofoni? Mislio sam na externu zvucnu... ili tako nesto...
[ Miki_kos84 @ 17.01.2013. 19:36 ] @
Procitaj i ovaj tekst... :)

http://www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/imac-27-moze-li-tanje.html
[ Backy @ 17.01.2013. 20:14 ] @
Citat:
mkukic:
Cekaj, ovo su neki mikrofoni? Mislio sam na externu zvucnu... ili tako nesto...


ne, firma se bavi proizvodnjom usb mikrofona ali konkretan link nije mikrofon... na konkretnom linku je u pitanju mikrofonsko predpojačalo i jednostavan usb audio interfejs u malom pakovanju

prva rečenica sa linka: The Icicle is Blue's new stylish USB converter and mic preamp combo that allows you to connect any XLR microphone directly into your computer via USB!
[ mkukic @ 17.01.2013. 22:11 ] @


Bas dobar i sveobuhvatan tekst! Hvala!
[ mkukic @ 17.01.2013. 22:12 ] @
Citat:
Backy:
Citat:
mkukic:
Cekaj, ovo su neki mikrofoni? Mislio sam na externu zvucnu... ili tako nesto...


ne, firma se bavi proizvodnjom usb mikrofona ali konkretan link nije mikrofon... na konkretnom linku je u pitanju mikrofonsko predpojačalo i jednostavan usb audio interfejs u malom pakovanju

prva rečenica sa linka: The Icicle is Blue's new stylish USB converter and mic preamp combo that allows you to connect any XLR microphone directly into your computer via USB!


Da, vidim, ali gde to da nabavim?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.01.2013. 22:49 ] @
Koštao bi skoro 100€ da se naruči da stigne kod nas.

Ako se odlučiš da ti on treba, javi se.
[ mkukic @ 17.01.2013. 23:51 ] @
Ok! Hvala!
[ mkukic @ 21.01.2013. 22:47 ] @
Narucen je iMac! U pitanju je ovaj model, kao sto je i receno na pocetku, samo sto je umesto obicnog harda narucen `Fusion drive` (SSD+HDD):

http://www.istyle.eu/rs/mac/im...e-i5-2-9ghz-8gb-1tb-11293.html
[ Miki_kos84 @ 21.01.2013. 22:57 ] @
Kolika je doplata za Fusion drive?
[ mkukic @ 21.01.2013. 23:39 ] @
Za 128GB SSD + 1TB HDD je doplata $250, odnosno kod nas 250e. Ima jos varijanta 128GB SSD + 3TB HDD i doplata je $400 odnosno 400e kod nas. Ja sam uzeo ovu prvu.
[ Marcus Naissus @ 22.01.2013. 07:17 ] @
Evo dati objasnim šta je tačno Fusion Drive...

Kad uzmeš Mac sa Fusion Drive upgrade, to ustvri znači da taj Mac ima i normalan hard disk i mali flash drive (fizičke dimenzije su mu manje od klasičnog SSD-a... a kapacitet mu je 128 GB), ali ih Mac OS X onda spaja u jedan "virtuelni" drive i koristi taj SSD da ubrza stvari tako što prvo upisuje na SSD jer je brži, a kad se SSD napuni, onda OS X u pozadini automatski prebacuje ono što retko koristiš na normalni hard disk, da ti oslobodi prostor na SSD za stvari koje češće koristiš.

Eto, to je Fusion Drive... isto je moguće i na Macu koji je kupljen samo sa normalnim hard diskom da se doda SSD i da ih onda spojiš da ti rade kao Fusion Drive.

Što se mikrofona tiče... možeš da kupiš pomenuto predpojačalo koje bi odgovaralo mikrofonu koji već imaš, kao što je neko predložio, ili da kupiš neki USB mikrofon... na sajtu iste te firme koja pravi to predpojačalo imaš da vidiš i mikrofone koje proizvode... evo ti link za stranicu: http://bluemic.com/desktop/

Nemaju cene tamo na sajtu, pa ćeš morati malo da tražiš po prodavnicama koje prodaju dodatke za Mac pošto je šta (piše tamo na sajtu gde ima da se nađu njihovi mikrofoni).
[ Miki_kos84 @ 26.01.2013. 21:03 ] @
Jel stigao iMac? Kakvi su utisci?
[ mkukic @ 26.01.2013. 22:14 ] @
Pa narucio sam ga pre par dana... 22. Januara... Receno je do mesec dana, mada posto je velika kolicina porudzbina (a ovo je BTO jer sam uzeo Fusion Drive umesto obicnog HDD-a) mozda i predje mesec dana...
[ Miki_kos84 @ 11.03.2013. 22:00 ] @
Jel stigao Mac?
[ mkukic @ 11.03.2013. 22:07 ] @
Verovali ili ne - nije jos... Proslo je vise od mesec i po dana, a jedino sto znam je da nece pre sledeceg utorka (19.03.2013.), a da li ce i tada - nemam pojma... Vidim po stranim forumima da su ljudi koji su narucili sredinom Februara, takodje BTO masine, vec dobili svoje iMac-ove, ali ovo je Srbija... Sasvim dovoljno - ne mora nista vise da se kaze.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.03.2013. 22:12 ] @
Drugar je svoju mašinu čekao da l' 2 meseca, da l' nešto više, tako da je to već viđena priča.
[ badza82 @ 12.03.2013. 11:19 ] @
Pozdrav!
Ja bih ovih dana da porucim isti model sa fusion drive-om. Kazi mi, molim te, kod koga si ga porucio i da li si morao da platis avans? Meni u istyle-u traze da uplatim 30% unapred. Gde ga je bolje uzeti u istyle ili u macoli?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.03.2013. 12:05 ] @
Moj bi glas bio za Macolu, jer mi se odnos sa kupcima čini malo prisnijim.
[ mkukic @ 12.03.2013. 12:41 ] @
Ja sam narucio u iStyle-u. Trazili su avans... E sad sto se toga tice, to mi je najmanje bitna stvar... Odlucio sam da dam 2000+ e za iMac, pa da li cu da ih dam odmah (ako imaju na lageru) ili iz dva dela sve mi je jedno... Svakako cu da dam sve te pare koje sam odvojio za iMac...

Gde je bolje uzeti? Stvarno ne bih znao sta da ti kazem. Momak sa kojim sam zavrsio sve poslove oko narucivanja u iStyle-u je bio veoma ljubazan. Ali sto se tice stizanja narudzbine - ovo je Srbija, zadnja rupa na svirali...

Pozz

Citat:
badza82:
Pozdrav!
Ja bih ovih dana da porucim isti model sa fusion drive-om. Kazi mi, molim te, kod koga si ga porucio i da li si morao da platis avans? Meni u istyle-u traze da uplatim 30% unapred. Gde ga je bolje uzeti u istyle ili u macoli?

[ badza82 @ 14.03.2013. 22:49 ] @
Hvala na odgovorima. Porucio sam kod Apcoma. Sad mi ostaje da cekam....
[ mkukic @ 14.03.2013. 23:42 ] @
E pa srecno! Jesi li mogao da dobijes popust po nekoj osnovi?
[ badza82 @ 17.03.2013. 15:28 ] @
Hvala! Porucio sam ga preko firme tako da imam povracaj pdv-a 8%.
[ mkukic @ 27.03.2013. 14:47 ] @
Evo da javim i da se pohvalim da mi je posle nesto vise od dva meseca cekanja stigao iMac!

Prezadovoljan sam i kako izgleda i kako radi!

Pozz
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.03.2013. 14:57 ] @
A Apple u ponedeljak predstavio osveženu verziju sa više RAM-a i bržim procesorima.
[ mkukic @ 27.03.2013. 15:07 ] @
Nisam tu vest zaista nigde video, a i malo mi je cudno da vec predstavljaju novu verziju iMac-a. Pogledao sam sad na zvanicnom sajtu i nema nikakvih informacija o tome, a i ako hoces da narucis iMac sve opcije su iste kao i kada sam ja narucivao pre dva meseca. Ne znam ni koje to brze procesore mogu da stavljaju kada Haswell jos nije ni izasao.

Uostalom, jasno je da ce Apple, kao i do sada, nastaviti da razvija iMac-ove da ce stalno izlaziti nesto novo, ali jednom moras da ga kupis... Ako cekas stalno sta ce doneti sledeca generacija neces ga nikada ni uzeti.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.03.2013. 15:28 ] @
Zezam te malo ;)
Neka te lepo služi :)
[ mkukic @ 27.03.2013. 17:20 ] @
OK... Hvala druze!