[ Pioneer cdj 200 @ 17.01.2013. 22:39 ] @
Na bežičnim slušalicama mi je otkazao potenciometar. Praktički je neupotrebljiv jer jedva namjestim da rade oba kanala, i to je pojačano do kraja pa moram stišat na izvoru ali onda čujem hrpu smetnji. Potenciometar je maleni na ploči. Jel riknuo (potrebna je zamjena) ili se da sredit nekim sprejem? Ako da, koji sprej? U Chipoteci sam vidio tih nekih kontakt sprejeva...
[ zeoN_Rider @ 17.01.2013. 22:42 ] @
Bilo koji kontakt sprej.
[ Pioneer cdj 200 @ 17.01.2013. 23:24 ] @
Hvala zeoN. Probat ću kupit u Chipoteci pa vidjet hoće li riješit problem.
[ CIRA NS @ 19.01.2013. 20:44 ] @
Samo nemoj suvi kontakt sprej,jer ce potenciometar da se ponasa kao da je zaribao,ocistice mu svu masnocu.Pomaze i wd-40.
[ Pioneer cdj 200 @ 20.01.2013. 07:49 ] @
Citat:
CIRA NS: Samo nemoj suvi kontakt sprej,jer ce potenciometar da se ponasa kao da je zaribao,ocistice mu svu masnocu.Pomaze i wd-40.


Aha, hvala. Hoće li neki od tih sprejeva da našteti ploči s djelovima? Kao što sam rekao potenciometar je malen i sitan i direkt na ploči zalemljen tako da je neizbježno da se razlije po ploči.
[ gilopile @ 20.01.2013. 08:01 ] @
Nece da naskodi, jer mislim da WD40 cak i nema neku provodljivost, ali nije zgoreg da se makar koliko-toliko zastiti, pa makar da se izoluje ostatak sa nekom ljeplivom trakom i sl.

Samo, malo mi je cudno da je taj potenciometar zaprljan, jer je dosta dobro sacuvan od spoljnog utjecaja. Da nije mozda razdrman? U tom slucaju, jedino ce zamena pomoci. Ako nije problem, mogao bi da okacis sliku da vidimo kako to izgleda i eventualno da predlozimo neki slican ili isti potenciometar (od necega) koji bi se mogao uklopiti, ako je uopste moguce.

U najgorem slucaju, ostaje i solucija da se premosti, a jacinu podesavati iz izvora i ne bi trebalo da ima smetnji.

Pozz!
[ zeoN_Rider @ 20.01.2013. 08:12 ] @
WD-40 nikako, hoće da pojede grafit.
[ boro62promaja @ 20.01.2013. 12:10 ] @
Aman - nikako WD40.
Kupi u apoteci par grama vazelina i pomijesaj sa benzinom za upaljace u omjeru 1/3 vazelina i 2/3 benzina. To fino izmuckaj (homogenizuj), smjesu uvuci u inekciju (spricu sa iglom) i fino strcni koju kap unutar potenciometra !
[ valerijan @ 20.01.2013. 12:21 ] @
^ da li isključivo ide taj benzin za upaljače ili može neki drugi (ja npr. imam medicinski benzin) i da li je tragično ako se malo omaši razmera?


unapred hvala
[ m.zivkovic @ 20.01.2013. 14:51 ] @
Ja imam pozitivno iskustvo sa kontakt sprejem 60. Imaš ga u Kelcu i u Elementi.
[ boro62promaja @ 20.01.2013. 15:10 ] @
Citat:
valerijan: ^ da li isključivo ide taj benzin za upaljače ili može neki drugi (ja npr. imam medicinski benzin) i da li je tragično ako se malo omaši razmera?


unapred hvala

Moze medicinski benzin bez problema i nije kriticno ako omasis malo omjer.
Kontakt sprej je OK samo mu fali malo "maziva" (zato se koristi gore navedena smjesa) !
[ Pioneer cdj 200 @ 20.01.2013. 16:15 ] @
Eto sad sam napravio s*anje i razbio potenciometar Mamu im njihovu SMD-ovsku... Ali sam odmah utvrdio i di je vjerojatno problem: naime na potenciometru je bio i kotačić za okretanje ali ne postavljen već dio potenciometra. Ja sam ga htio skinut pa sam ga slomio jer je bio vjerojatno zaljepljen na osovinu. Na njemu su tri zubića a dolje su staze na potenciometru i vjerojatno je štekao jer su se ti zubići posavijali. A moguće da je i staza istrošena jer sad sam namjestio zubiće i naslonio ga gore i opet rade oba kanala samo kad je pojačano do kraja. Možda stazu da s nećime očistim i izravnam zubiće pa ga zaljepim nazad na osovinu. Još bolje bi bilo kad bi mogao takav nać negdje za naručit a da je neka sića u pitanju po mogućnosti.

Evo slika: https://www.dropbox.com/sh/rkwaa09toog5gvm/No24HIA7y1

Premostit ga ne mogu jer smetnje ne izaziva potenciometar već odašiljač. Imao sam temu o ovim slušalicama zbog tog šuma. I onda mi je bitno da mogu izvor odpanjit a na slušalicama što tiše da je šum što manji. A drugo je radi kontrole kad se šetam po kući ili nešto radim na drugom dijelu kuće da ne moram trčat do računara. Još kad bi imale i gumiće za promjenu pjesme eeee Mogao bi i bluetooth modul stavit unutra umjesto ovoga pa direkt na drivere, ali bluetooth mi ne da 150 metara dometa
[ espresso @ 20.01.2013. 16:15 ] @
Citat:
m.zivkovic:
Ja imam pozitivno iskustvo sa kontakt sprejem 60. Imaš ga u Kelcu i u Elementi.

Kontakt 60 je ok za skidanje slabije oksidacije. Ja ga koristim u sprezi sa Kontakt WL i Kontakt 61. Ali za čišćenje potenciometara se preporučuje "Tuner 600" od iste firme. On je blag, ne oštećuje provodni sloj i nije na uljanoj bazi.
U svakom slučaju, za najbolju preciznost i osećaj kontrole dok se okreću, posle čišćenja potenciometra ne-uljanim čistačem, koristi se dampirajuća mast (mast izuzetno visoke viskoznosti koja nije baš jeftina).
To bi bilo profi rešenje a čistači na uljanoj bazi tipa WD, 60, 61 mogu vremenom da nakupe prašinu i počnu da krckaju.

P.S.
Vidim da sam zakasnio 11 sekundi, sada je kasno za savet :)



[Ovu poruku je menjao espresso dana 20.01.2013. u 17:28 GMT+1]
[ Pioneer cdj 200 @ 20.01.2013. 16:55 ] @
Citat:
espresso:
P.S.
Vidim da sam zakasnio 11 sekundi, sada je kasno za savet


Ne smije bit kasno Riješit će to Super Attak Šalu na stranu, moram ga nekako popravit jer ne znam di ću takvog naći...
[ zeoN_Rider @ 20.01.2013. 17:42 ] @
Citat:
Pioneer cdj 200: Eto sad sam napravio s*anje i razbio potenciometar Mamu im njihovu SMD-ovsku... Ali sam odmah utvrdio i di je vjerojatno problem: naime na potenciometru je bio i kotačić za okretanje ali ne postavljen već dio potenciometra.


Eto, uštedeo si pare , pogledaj neki stariji tip CD Rom-a koji su imali izlaz za slušalice i pot za regulaciju jačine.

[ Pioneer cdj 200 @ 20.01.2013. 18:02 ] @
Dobra ideja, nisam se toga sjetio, vjerojatno je isti u pitanju. Sad treba nać stari CD ROM
[ m.zivkovic @ 24.01.2013. 19:29 ] @
stare CD ROM-ove možeš naći na Limundu za 100din.
[ zeoN_Rider @ 24.01.2013. 19:38 ] @
Citat:
m.zivkovic: stare CD ROM-ove možeš naći na Limundu za 100din.


I za manje, samo što je kolega iz Rovinja.
[ Pioneer cdj 200 @ 24.01.2013. 19:44 ] @
Citat:
zeoN_Rider: I za manje, samo što je kolega iz Rovinja.


Rovinj + Zagreb Trenutno Zagreb, al HRV uglavnom. Imao sam stari PC sa dva takva CD ROM-a al ga je stari bacio
[ m.zivkovic @ 26.01.2013. 23:02 ] @
Nađi neki na buvljaku. :-)
[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 08:21 ] @
Evo, 2€ http://www.njuskalo.hr/cd-dvd/cd-rom-oglas-4725601 Nego jeste li sigurni da su isti? Da će to odgovarati? Treba bit isti po obliku, veličini i pinovima jer unutra nema prostora za improvizacije...
[ zeoN_Rider @ 27.01.2013. 08:42 ] @
To se nikada ne zna.

[ gilopile @ 27.01.2013. 08:54 ] @
Odlicno ste se setili za CD rom. Mislim da ce pasati 99%. Evo upravo sam jedan rasklopio i video da su isti. Evo uslikao sam (sa fiksim do duse) Precnik tockica je 16mm,a potenciometar je dosta manji.

[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 09:01 ] @
Citat:
gilopile: Odlicno ste se setili za CD rom. Mislim da ce pasati 99%. Evo upravo sam jedan rasklopio i video da su isti. Evo uslikao sam (sa fiksim do duse) Precnik tockica je 16mm,a potenciometar je dosta manji.


Vidim da je kod za sliku u postu ali ne radi. Uglavnom i moj je 16mm, hvala! Valjda bude odgovarao 2€ i nije neki novac za kojeg se ne isplati riskirat. Ako ne bude radio, vratim ga nazad i poklonim nekome CD-ROM Problem je samo što je ovaj bijeli, ali ako ne nađem crni, i nije neki problem.
[ zeoN_Rider @ 27.01.2013. 13:02 ] @
Evo kako izgleda cela pločica sa pojačavačem za slušalice.

[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 14:36 ] @
Zahvaljujem na slici, to bi trebao bit taj. Vrijednost pretpostavljam da nije ni toliko bitna, bitno da se koliko toliko moze promjenit glasnoca. Kad smo vec kod toga, valjaju sta ti pojacavaci za slusalice u CD-ROM-ovima? Kad vec kupim CD ROM za to, mozda bi se i to dalo iskoristit za nesto...
[ zeoN_Rider @ 27.01.2013. 14:48 ] @
Ja ih koristim kada mi je na brzinu potreban predpojačavač sa regulacijom jačine.

Nije da sam pametan nego me muka naterala.
[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 14:56 ] @
Znaći nekog vraga i koriste

Evo što snalažljivost čini



[ zeoN_Rider @ 27.01.2013. 15:09 ] @
Odavno smo drugar i Ja imali to u autu.

[ gilopile @ 27.01.2013. 19:23 ] @
Evo slicice:) Ma ja sam greskom stavio celu sliku u post, pa hteo da ispravim, pa slucajno obrisao...Pa nije valjda da nemas nekog drugara koji ima negde zabacen koji neispravan CDrom, pa da ne moras ni 2E da kesnes, bolje popijes makjato:) Ja ih imam sigurno 10-ak, uglavnom ispravnih. Zao mi je da ih bacim:)



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.01.2013. u 20:34 GMT+1]
[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 19:27 ] @
Da, i na tvojoj i na Zeonovoj slici izgledaju isto kao moj, bit će da je to to Ovaj tockic se ne skida, jel tako (da ga prefarbam )? A bas sam ja na starom racunaru imao cd rom sa crnim tockicem i stari ga bacio Al boja ko boja, nebitna, bitno da sviraju. Odmah budem ubacio i 3.5mm na slusalice tako da ih mogu i zicano koristit kad ne planiram paradirat po stanu.
[ gilopile @ 27.01.2013. 19:39 ] @
Nitovan je i ovde, tako da nista od zamene tockica:) Ma nema veze, mozda ce biti i lepse kada mu das malo kontrasta:)

P.S. Slika mi je katastrofa. Nikad goru uslikao nisam:( Motasra...
[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 21:36 ] @
A moguće Možda i neku LED-icu da im nabacim pa da svjetle

Vidi se ono što se treba vidit na slici.
[ zeoN_Rider @ 27.01.2013. 22:29 ] @
Citat:
gilopile
P.S. Slika mi je katastrofa. Nikad goru uslikao nisam Motasra...


A čime je slikano, peglom ?

[ Pioneer cdj 200 @ 27.01.2013. 22:40 ] @
Citat:
zeoN_Rider: A čime je slikano, peglom ?


Krumpirom

Pretpostavljam da je neki stariji mobilni u pitanju, uz nedostatak svjetla.
[ gilopile @ 28.01.2013. 06:44 ] @
Slikano sa Nokia 6110 navigator. Svetla je bilo (uperena halogenka), ali izgleda da je kamera krs, mislim da nema ni auto fokus, ccc. Pre ovog telefona imao sa Sony k550i, brate kakve je taj fotke pravio. Znao sam da slikam SMD tranzistor iz velike blizine sa `micro` rezimom...bude preko cele fotke, ostro, puno kontrasta, malte ne ne vide se pikseli kada se dobro osvetli...

Nazalost, digitalac koji sam koristio u te svrhe mi je odapeo:)
[ Pioneer cdj 200 @ 28.01.2013. 07:03 ] @
k550i je bio iz linije Cybershota i to Sonyev. Nemoš kod Sonya nać lošu kameru tek tako A tek k700i koje slike pravi (još ga negdje imam).
[ valerijan @ 17.11.2015. 17:36 ] @
Javljam se da se zahvalim još jednom korisniku boro62promaja za Uradi Sam recept za podmazivanje potenciometara.

Trudio sam se da napravim odnos 1deo vazelina 2dela medicinskog benzina i podmazao Volume na jednom pojačalu koje godinama krči.

Bukvalno sam ga godinama ostavljao na poziciji na kojoj je radio i samo isključivao i uključivao, a nivoe regulisao na diskmeni, mp3 plejeru i foobar-u.

Juče sam podmazao i super radi, nisam hteo da preterujem pa verovatno može i bolje...Toliko sam oduševljen da kad završim sa podmazivanjem po kući...krećem po komšiluku :)

Da li može da se koristi na svim potenciometrima? Pojačala, pedale, gitarska pojačala itd?

@gilopile verovatno si prišao isuviše blizu pa zatio nije oštro. svaki aparat, odnosno objektiv ima neku najmanju distancu ispod koje ne može da izoštri. Negde je to 30cm, negde više itd. I to utiče na cenu, pored niza ostalih "sitnica".

ps: ovaj recept ide u usrećenje...
[ zeoN_Rider @ 17.11.2015. 17:39 ] @
Citat:
valerijan
Juče sam podmazao i super radi, nisam hteo da preterujem pa verovatno može i bolje...Toliko sam oduševljen da kad završim sa podmazivanjem po kući...krećem po komšiluku


Svrati i kod mene ako si u prolazu.

Citat:
valerijan
Da li može da se koristi na svim potenciometrima? Pojačala, pedale, gitarska pojačala itd?


Što da ne.
[ gilopile @ 17.11.2015. 17:45 ] @
Jasno, druze. Znam da kamere na `jeftinijim telefonima` nemaju ni makro, a ni autofokus. Jednostavno je objektiv podesen na neku odredjenu daljinu i to je to :)
Te matore Nokia-e se nisu proslavile kamerama. A recimo, Sony Ericson K550i razbija kakve fotke pravi sa makro rezimom. Ja sam se odusevio koja ostrina i kvalitet slie sa senzorom od samo 2Mpx :) Steta sto mi crce taj fon.

Sada jedno pitanjce: Posto mi je nestalo kontakt spreja, a treba da ozivim jedan pot u jednoj mixesti...Imam vazelin ( ostalo malo od jedne zurke :D ), ali nemam med. alkohol.

Da li mogu da ga mixam sa nekim od ovih preparata koje trenutno imam kuci; aceton, hidrogen, nekakav alkohol ( ne znam odakle mi, u staklenoj je flasi, obicnoj, ali kada sam probao da ga pijem misleci da je rakija, ubija kako je jako...)...?


P.S. Ah, sada sam procitao moju predhodnu poruku i vidim da sam vec spomenuo K550i :D Ja sam, izgleda zaljubljen u ta tel :D
[ zeoN_Rider @ 17.11.2015. 18:36 ] @
Citat:
gilopile
Imam vazelin ( ostalo malo od jedne zurke :D )


Mogu da zamislim kakva je to žurka bila?
[ gilopile @ 17.11.2015. 18:40 ] @
Zurka je bila masna i slasna :D

Nego, deder mi reci ako znas, da li smem da mesam vazelin sa alkoholom ( imam neku rakiju, lozu i sl. stvari ), hidrogen, aceton, razredjivace za boju razne...?

Moze li nesto od toga u nedostatku med. alkohola?
[ zeoN_Rider @ 17.11.2015. 18:51 ] @
Med nikako, alkohol i vazelin verovatno može.
[ gilopile @ 17.11.2015. 18:54 ] @
Znaci, mogu da pomesam sa rakijom ( bas je neka ultra jaka )?
[ zeoN_Rider @ 17.11.2015. 19:47 ] @
Bolje votka.
[ valerijan @ 17.11.2015. 20:13 ] @
@gilopile nadam se da ti je posle žurke pored rakije i vazelina ostao i špric za prskanje.

...zeoN_Rider može i med, dobar afrodizijak kad se doda dve mere oraha
[ gilopile @ 17.11.2015. 20:21 ] @
HEhhee, spric imam negde. Nemam vodku, jbg, popila se :) Izmutio sam malo za probu sa rakijom i sve se lepo sjedinilo i dobio sam gustu masu...Mozda jos malo da razblazim, pa cu da probam pre nego tretiram pot na mixeti, na nekom manje vrednom uredjaju. Fora je sto nemam nista na pot trenutno :D Sve glupava digitalija...

Posto mixeta nije trenutno kod mene, sutra cu ipak da nabavim med. benzin i uradim to kako treba, jer ne bih da rizikujem...

Valerijan, cekaj, jel med. benzin ili med. alkohol za mesanje? Vidim da si gore ponenuo med. benzin, pa mi sada nije najjasnije.

Da li uopste i postoji med. benzin? hmmm

P.S. Ako kojim slucajem ides veceras kod zeoN_Rider-a, zovi i mene. Kupicu litar dobrog vina usput :D
[ valerijan @ 17.11.2015. 20:29 ] @
Ovo su braća:

desno, sa belom ešarpom je stari saborac, a juče sam radio sa ovim specijalcem levo
Beli krug na grudima je odsjaj je moja ćela koja reflektuje svetlo.

350rsd, benz, vazelin, špric i tri igle za sve tipove otvora.

Izvinjavam se rukovodstvu ES-a što mi je stan neuredan.

@gilopile, na starom mestu

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 17.11.2015. u 22:09 GMT+1]
[ boro62promaja @ 24.11.2015. 16:56 ] @
valerijan;
Sa smjesom vazelina i medicinskog benzina mozes da cistis i podmazujes potenciometre na svim uredjajima (godinama to koristim na mojim miksetama i pojacalima).
[ valerijan @ 13.10.2018. 22:06 ] @
Ko bi rekao da je prošlo 3, a kamoli 600+ godina... Za post 1389 još jedna rehabilitacija potenciometra.

Foto sa svečanog otvaranja.



Hvala!
[ zeoN_Rider @ 13.10.2018. 22:22 ] @
Svaka čast, a gde je šampanjac?
[ valerijan @ 13.10.2018. 23:15 ] @
Kod acka, karda i nebojše?

Ja proslavljam uz so Okeana.