[ shx @ 18.01.2013. 20:09 ] @
Može preporuka za neki CRM sustav koji je baziran na Javi i koji bi neko ko razumije Javu mogao bez velikih tegoba customizirati. Po mogućnosti besplatan :)

Radio bih neko svoje rješenje pa bih volio uzeti neki postojeći sustav kao temelj za nadogradnju.
[ ivan.mojsilovic @ 19.01.2013. 07:07 ] @
Vidi sta ima ovde.
http://stackoverflow.com/quest...e-crm-software-written-in-java

Ne znam da li ti je Java dobar izbor za CRM. CRM mora da ima puno fleksibilnosti, da bude modularan tako da na samoj produkciji mozes da dodajes module koje zelis itd.

Java nije za to.
[ dejanet @ 19.01.2013. 09:42 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic: Ne znam da li ti je Java dobar izbor za CRM. CRM mora da ima puno fleksibilnosti, da bude modularan tako da na samoj produkciji mozes da dodajes module koje zelis itd.

Java nije za to.

Nije mi jasno, zasto Java nije dobra za razvoj baziran na open-source resenju.

Za coveka, lista Top 10 Open source crm-a:
http://www.insidecrm.com/artic...pensource-crm-solutions-53507/

Pozitivno iskustvo sa CentricCRM, pre 5-6 godina, chekiraj da li su jos zivi..
[ ivan.mojsilovic @ 19.01.2013. 10:25 ] @
Zbog toga sto javu moras build deploy u vecini slucajeva. Iako se moze, jako je tesko da ti mozes ad hoc da dodajes nove jarove, nov UI itd.

Ako si mislio da ga koristis zamo sa sebe/svoju firmu onda je Java sasvim ok. Ako si planirao neku SaaS varijantu onda bolje gledaj python ili php (pre python).
[ dejanet @ 19.01.2013. 10:54 ] @
Firma izabere open-source resenje u koliko zeli taj model, pre svega, a onda trazi firmu koja ce da custom-izuje taj proizvod.

Naravno da firma izvodjac mora da poznaje to open-source resenje minimalno da dodaje nove module,menja UI, pravi izvestaje (npr. Jasper).
Kod Jave to nije nikakav problem, samo treba poznavati proizvod, a kompanija koja nudi sam open-source proizvod ima support, ako zapne, a koji se placa.
To je osnova kako taj model open-source funkcionise.

Java i c#(.net) su ubedljivo najpodesniji za ovaj model po pitanju business aplikacija, minimalno, zato sto na trzistu ima najvise ljudi i firmi koje znaju da rade na ovim platformama. Ostala poredjenja ne bi pisao da nebi otisli u flame.

Mi smo morali da dokazujemo da znamo da radimo sa pomenutim crm resenjem i ako ga nikada nismo koristili, tako sto smo morali napravio jedan pilot module, za par dana.
Od download-a, preko dostupne dokumentacije, ali uz sjajne programere stukli smo modul za 3 dana.

Tako je to bilo pre vise od pola decenije, mada ne vidim neke drasticne promene..

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 19.01.2013. u 12:06 GMT+1]
[ ivan.mojsilovic @ 19.01.2013. 11:09 ] @
Upao si u flame jer nisi citao sta sam napisao.

Dakle, ako je za jednu firmu onda je sasvim u redu.

A ako zelis da iskoristis za neki SaaS model onda nije.

Ne znam koji deo nisi razumeo.
[ dejanet @ 19.01.2013. 11:19 ] @
Java i c# nisu podesni za razvoj saas business aplikacija, service oriented, nego su to python i php ?


[Ovu poruku je menjao dejanet dana 19.01.2013. u 12:43 GMT+1]
[ ivan.mojsilovic @ 19.01.2013. 11:29 ] @
Koji si ti kralj. Ako bas hoces da znas servis koji mi radimo je u Javi i on je SaaS. Investirali smo malo bogatstvo u isti i ne pricam napamet vec pricam iz debelog iskustva.

Nas servis je ok da bude kao SaaS iako je u Java, mada bih ja vise voleo da smo ga uradili u Pythonu, ali to je jezik koji nismo znali, niti ima puno ljudi koji ga znaju pa smo ostali na Javi.

CRM je nesto sto cesto treba modifikovati po zeljama kupca jer se prodaja uglavnom razlikuje od firme do firme. SaaS CRM koji bi omogucio live instaliranje modula po potrebi je nesto vrhunsko i cega sada jako malo ima. To se sa Java-om NE MOZE. (ili super tesko).

Ne kontam zasto ne citas sta pisem i kad sam vec stavio javno na cemu radim pogledaj pa tek onda donesi sud sta je tragicno.
[ dejanet @ 19.01.2013. 12:00 ] @
Nista sorry, ali stvarno iz tvog post-a koji je odgovor na pitanje thread-a, nisam mogao da zakljucim koji je osnov za tvoju tvrdnju, a i vidim da ozbiljno radis, tako da..

Ovo sto si opisao kao problem, stoji i postoji, ali zar se ne resava dodavanjem jos jednog business layer-a apstrakcije per user, per roles. Ja sam u jednom donekle slicnom slucaju imao setovanje za user-a do nivoa elemenata form-a, dok je personalizovano resenje bilo deo celog paketa, koje je mozda cekalo jos nekog sa slicnim zahtevom..



[ ivan.mojsilovic @ 19.01.2013. 14:00 ] @
I mi tako resavamo kao sto si naveo ali nismo presrecni zbog takvog resenja. Takodje problem je i sa frontendom. Mi smo live prilagodjavanje forntenda resili javascript i html modulima. Tipa imamo javascript api pomocu kojeg napravis widget kombinujuci js, api i html i onda ga ubacis u app i dobijes novu funkcionalnost u formi widgeta.

Sto donekle i nije tako lose ali se uvek pitamo da li je moglo bolje. Mozda i nije bem li ga :)
[ Dragan @ 21.01.2013. 15:35 ] @
Ivane, da li ste probali sa OSGi i ako jeste kakva su vam iskustva?
[ ivan.mojsilovic @ 21.01.2013. 15:59 ] @
Donekle se naslanjamo na OSGi ali jos to nismo u potpunosti savladali i napravili kako treba. Razlog je prost: nikako da zaradimo dovoljno novca da se igramo sa tim :)

Ali ce se i to desiti uskoro!
[ shx @ 22.01.2013. 17:12 ] @
Izgleda da je ovaj preporučeni CentricCRM prošlost. Ili su samo malo izmijenili priču.

Php ima dosta zanimljivih rješenja.

Primjetio sam da manje/više svi imaju neki oblik naplate.

Nisam naišao na neko free rješenje kao što su u ponudi CMS-a Drupal, Wordpress i ostali. Instaliraš na vlastiti komp, igraš se i proučavaš. Ako nešto i napraviš, deploy na server i to je to.
Kod svih ovih CRM-ova mi se sve to čini nekako prekomplicirano i skupo da bi se na tome učio :)

Hvala svima na pomoći
[ ivan.mojsilovic @ 22.01.2013. 19:21 ] @
Za PHP je SugarCRM skoro pa standard.
[ shx @ 22.01.2013. 21:22 ] @
aj mi, molim te, reci ovo. Skinuo sam Sugar CE (community edition). Mogu li njega koristiti za neko svoje rješenje bez da plaćam išta? Vidio sam na njihovim stranicama da se plaća određeni iznos po korisniku za ostale verzije, CE je besplatan.