[ Peconi83 @ 26.01.2013. 03:39 ] @
Pozdrav svima, evo ukratko cu izloziti svoj slucaj:

Imam nekog drugara koji mi glavu probi o nekom CISCO kursu, stalno nesto zanoveta, te mu je tesko te ovo te ono, da se meni iskreno smucilo, pa smo se opkladili da ja isto polazem za taj sertifikat pa kud puklo da puklo, tada cu valjda videti kako je to komplikovano itd.

E sad, sertifikat je CCNA i CCNP, to je koliko sam uspeo da se informiisem (juce pala opklada) pocetni korak u CISCO piramidi, i to je ok, nemam nista protiv. Kupio sam i neku knjigu u Kombibu za pripremanje tog ispita, treba da stigne za koji dan (sutra valjda).

Molio bih ako neko moze da me uputi u celu ovu tematiku jer ja sam apsolutni pocetnik u celoj ovoj prici. Da se nisam mozda zeznuo u vezi opklade, mislim, mozda je neko predznanje potrebno? Ja ne znam da programiram.

Za koliko vremena bi po nekim normalnim merilima (ucenje svakodnevno, par sati) trebao da zavrsim ovaj kurs?

Da li je ovaj kurs neka sarena laza ili sa njim mogu negde da radim? Kako se vrednuje diploma? Koliko sam shvatio ispit se polaze na ETF-u, pred nekom komisijom.

Uspeo sam da se informisem koliko toliko, vidim da se kurs bavi racunarskim mrezama (ruteri, switchevi itd), to sam skapirao, zanimljivo je

Da li mi je potrebna neka racunarska oprema na kojoj se to vezba, spajanje kablova za mrezu itd?

Koji softver se koristi? Neko mi je rekao da se fokusiram na shvatanje logike rada mreznih sistema i protokola, i da ne ucim mehanicki.

Molim sve dobronamerne ako zele neka mi pomognu, da dokazem ovom mom baksuzu da to moze da se polozi, zaista sam ozbiljan u svemu ovome i ne zelim da odustanem.

Unapred svima hvala!
[ Peconi83 @ 26.01.2013. 12:45 ] @
Neke instrukcije, bilo ko? :(
[ pajaja @ 26.01.2013. 16:05 ] @
Pod pretpostavkom da se ne salis za sve ovo:

Citat:
Molio bih ako neko moze da me uputi u celu ovu tematiku jer ja sam apsolutni pocetnik u celoj ovoj prici. Da se nisam mozda zeznuo u vezi opklade, mislim, mozda je neko predznanje potrebno? Ja ne znam da programiram.

Skoro sigurno si se zeznuo ako te to ne zanima u zivotu. Koliko vremena imas da polozis? Sve moze da se pripremi i polozi, samo je pitanje da li ti se to uopste isplati. Ako je opklada manja od 1000€, verovatno ti je najbolje da odustanes odmah osim ako nemas dovoljno slobodnog vremena da se bavis time. Ispit kosta $600 + vreme koje ces da potrosis na ucenje + oprema ako je nabavljas. Nije ti potrebno predznanje iz programiranja ali je pozeljno shvatanje osnovnih stvari iz racunarskih mreza.

Citat:
Za koliko vremena bi po nekim normalnim merilima (ucenje svakodnevno, par sati) trebao da zavrsim ovaj kurs?

Zavisi od toga koliko brzo kapiras koncepte, recimo 6 do 12 meseci.
Citat:
Da li mi je potrebna neka racunarska oprema na kojoj se to vezba, spajanje kablova za mrezu itd?

Jeste. Postoje emulatori (npr. GNS3) na kojima ces moci da vezbas ROUTE i TSHOOT ispite ali bi za SWITCH bilo pozeljno da nabavis opremu (u vidu recimo 3 switcha) posto nema kvalitetnih simulatora. Za GNS3 ce ti trebati relativno jaci racunar.
Citat:
Da li je ovaj kurs neka sarena laza ili sa njim mogu negde da radim? Kako se vrednuje diploma? Koliko sam shvatio ispit se polaze na ETF-u, pred nekom komisijom.

Polaze se na racunarima, ne ispituje te komisija. Ono sto bi trebalo da znas je da sertifikat vazi 3 godine, posle toga moras da polazes ponovo.
Citat:
Koji softver se koristi? Neko mi je rekao da se fokusiram na shvatanje logike rada mreznih sistema i protokola, i da ne ucim mehanicki.

Koristi se Cisco PacketTracer simulator u kome mozes da vezbas veci deo stvari ili neki emulator u koji ti daje mogucnost da vezbas u "realnijim" uslovima.
[ Peconi83 @ 26.01.2013. 16:10 ] @
Vidim da mnogi preporucuju stranu literaturu? Koje knjige da nabavim?

Imam vremena, imama para...interesuje me, sad sam zagrizao, nema nazad! :)

Puno hvala!!! :)

[ optix @ 26.01.2013. 16:13 ] @
Mislim da ti je motiv zbog koga te ovo zanima vrlo pogresan, trebalo bi da se bavis stvarima u zivotu koje tebe interesuju a ne kao dokaz nekom da se neki ispit moze poloziti. Naravno da se moze poloziti, toliko ljudi ima te sertifikate... Ali ajd..

Ispit se polaze u Cisco autorizovanom testing centru, imas jedan u Novom Sadu, i nekoliko u Beogradu. Polaze se na racunaru, na engleskom jeziku (mozes doduse da biras uglavnom izmedju engleskog i japanskog za vecinu ispita, za CCNA je malo veci izbor, ali nema srpskog). CCNA mozes da polazes kao jedan kompozitni ili dva odvojena ispita, cena je $295 ili 2x$150 respektivno. CCNP u zavisnosti od tipa oblasti koja te bude tada zanimala (ima vise 'usmerenja') je uglavnom 3-5 ispita, $200 svaki.

Sve ovo i slicne informacije oko toga sta se trazi na datim ispitima mozes da saznas na zvanicnom cisco sajtu, a i pretragom ovog foruma, ima sasvim dovoljno tema i oko samog ispita i oko mogucnosti zaposlenja posle toga.

http://www.cisco.com/web/learn...ions/associate/ccna/index.html
http://www.cisco.com/web/learn...s/professional/ccnp/index.html
Google: "site:'elitesecurity.org' ccna"

Pa kreni odatle.


Neko moje licno misljenje, obzirom da pocinjes od nule, je da ce ti trebati minimum 6 meseci - godinu dana ucenja tempom koji si naveo da solidno vladas celokupnom materijom koja se trazi za te ispite, sto medjutim ne znaci da se sam ispit/ispiti ne moze poloziti i sa dosta manje znanja (a i vremena) nego sto bi bilo pozeljno da neko sa datim sertifikatima poseduje i demonstrativno u realnom okruzenju... I to je pod preduslovom da vladas u dovoljnoj meri engleskim jezikom, ostalih preduslova generalno nema (programiranje nije potrebno) ali je neka opsta racunarska pismenost svakako pozeljna.
Preporucio bih ti i da ucis iz zvanicnih cisco press knjiga odgovarajucih za pojedinacni sertifikat, opet naravno na engleskom jeziku.


Srecno.


edit: pretece me pajaja dok sam kucao odgovor, izvinjavam se ako se preklapaju odgovori..

[Ovu poruku je menjao optix dana 26.01.2013. u 17:26 GMT+1]
[ optix @ 26.01.2013. 16:22 ] @
I samo jos par recenica oko zaposlenja... Lepo je imati sertifikat, mnoge firme gledaju na to pozitivno, dosta njih cak i zahteva da zaposleni imaju odgovarajuce sertifikate kako bi odrzali partnerski odnos sa datom kompanijom, medjutim sertifikat nije nikakva garancija zaposlenja.
Znam za primere gde ljudi imaju veliki problem sa zaposlenjem iako imaju CCIE sertifikat (bez izkustva), kao i ljude koji nemaju problema za zaposlenjem ovde ili u inostranstvu sa ili bez sertifikata, ali sa dovoljno znanja i radnog iskustva.
Firmama je generalno mnogo bitnije da imas prakticno i primenjivo znanje iz tih oblasti. Tako da u pocetku, bez iskustva, mozes da gledas samo na nize pozicije u nekoj firmi kao mrezni / sistem administrator.
[ Miroslav Jeftić @ 26.01.2013. 16:34 ] @
CCNA je prvi korak, ali CCNP je već sredina i to verovatno napredna sredina. Naravno, sve to uslovno govoreći, ako nemaš nikakvog iskustva sa umrežavanjem/računarskim mrežama i taj početni kurs će ti izgledati kao polaganje kineskog jezika Cisco ispite polažu isključivo oni koji imaju nameru da se time bave ili se već bave, spremanje tako nečeg iz zezanja je totalno uvrnuto

Citat:
Peconi83: Vidim da mnogi preporucuju stranu literaturu? Koje knjige da nabavim?

Imam vremena, imama para...interesuje me, sad sam zagrizao, nema nazad!

Puno hvala!!!


Ispiti za sve sertifikate su ionako na engleskom, tako da domaća literatura često više odmaže nego što pomaže
[ Peconi83 @ 26.01.2013. 20:29 ] @
Drugari hvala vam, malo ste mi razmaglili celu ovu problematiku u vezi polaganja i literature.

Sto se opklade tice, nemam neki vremenski rok, tako da mi period od 6 meseci - godinu dana sasvim odgovara, kada je u pitanju tempo savladavanja gradiva.

Ono sto ja zelim jeste da shvatim na koji nacin mreze funkcionisu, to je valjda taj CCNA sertifikat kao uvod u svet mreza, a boze moj ako to shvatim pa makar i ne polozio (a samim tim i izgubio opkladu, ali bez brige ona je simbolicna), mozda nastavim dalje da se usavrsavam.

U svakom slucaju, mislim da je to znanje buducnosti, i ako se ono kvalitetno savlada ne moze da skodi, zar ne?

Znaci savet je da se uci iz literature na engleskom jeziku, kako bi se prenebregao los prevod tj. nerazumevanje zbog nemogucnosti kvalitetnog prevodjenja. Ok, nemam nista protiv. Dakle, Cisco Press! :)

Meni izgleda u ponedeljak stize od Kombiba knjiga na srpskom jeziku CCNA ali to je izgleda za staru verziju sertifikata 801 dok je ovaj nov 802, ispravite me ako gresim. Preletecu na brzinu ovu na srpskom samo da vidim o cemu se tu zapravo radi, jer ja osim nekih elementarnih pojmova i onoga sto sam video u stampi i na tv-u ne znam apsolutno nista o mrezama.

Da li je moguce negde upasti na neku praksu koja bi bila validna kod poslodavaca. I da li mozda postoje neke skole kod kojih je fokus na praksi?

Ja zaista brzo ucim, i vez sam nasao neki RootPlanet koji valjda saradjuje sa CET skolom, gde oni kazu da imaju najbolji lab u zemlji. Mnogi kazu da se preskoci kurs za CCNA, ne go da se on polaze direkt kroz ispit, pa da se onda ide na kurs teorije i prakse za CCNP. Da li je to ok?

Da li neko moze ukratko da mi onako teorijsko/vizuelno predoci sta me ceka u ovim mrezama tj. npr sta se sve izucava: topologija, protokoli komuniciranja izmedju ucesnika, protokoli slanja paketa preko mreze, zar ne, tako nesto? Nadam se da sam bar pogodio oblast. :)

Na koji nacin bi ovu materiju (informaticku) trebalo uciti? Da li da ucim prvo one skracenice i sta one znace kako bih se lakse snalazio u tekstu ili kako? Da li neko ima neki efikasan sistem, ucenja i razumevanja ove materije? Dakle, ne pitam da ovu materiju smandrljam nego da zaista savladam sve ovo k`o covek!

Puno hvala svima, zaista se mnogo dobro snalazim cim me neko uputi! Carevi ste!


[ citizenx @ 26.01.2013. 21:52 ] @
Ako se nisi bavio mrezama do sad, mislim da ce ti biti tesko da pohvatas koncepte potrebne da bi savladao ispit. Ima mnogo protokola, skracenica i termina koje moras razumeti. Ja obozavam mreze, i materija mi je zanimljiva, ali s vremena na vreme postane suvoparno. I kad savladas materiju, moras znati Cisco IOS, odnosno da poznajes rad u terminalu. Slicno je linuxu gde moras rucno da kucas komande. A i sve to kad savladas, ne mora da znaci da ces poloziti ispit, jer ima trik pitanja, a ako se ne varam potrebno je 85% da bi se polozio ispit.
Pogledaj ovaj video koji je radio Chris Bryant za TrainSignal da bi otprilike znao sta te ceka:

[ Aleksandar Đokić @ 26.01.2013. 23:27 ] @
Dobija drug, ne muci se dzaba. Nije taj ispit nista spektakularno ali zahteva pravo znanje materije.
[ Peconi83 @ 27.01.2013. 01:08 ] @
Ako je materija tipa kao sa snimka, ne vidim u cemu je problem. Sad sam odgledao, i sve mi je jasno.

Da li je ovo samo kao neki uvod i posle toga stvari postaju mnogo mnogo komplikovanije ili sta?

Zaista, sve sam razumeo iz prve, iako se ne bavim ovim poslom. Jako dobar video, puno hvala citizenx! :)
[ sale83 @ 27.01.2013. 06:32 ] @
Dobijas ti !!!! Samo UCI!!! GNS3, CBT, IPX i INE pa udri :)
[ Peconi83 @ 27.01.2013. 11:20 ] @
Wow, pa nisam znao da postoje ovakvi video tutorijali! Svaka cast sale83, puno si mi pomogao!

Da li je po vasem misljenju skupa cena za placanje ovih video kurseva?

Jedva cekam da mi sutra stigne knjiga pa da prionem na materiju! Mada sam i sam nesto iscackao po netu. Hvala vam svima, zaista ste pravi drugovi! Puno mi pomazete! :)

Da li postoji mogucnost da se nabavi ova oprema kod nas a da to nije oprema industrijskog tipa, ako bi se moglo vezbati kod kuce? Za koliku svotu novca? Sta mi je sve potrebno?

Ja ne mogu da verujem da postoje tako dobri ljudi kao vi, koji zele da pomognu! Da li je uvek tako dobro izrazena kolegijalnost i IT sektoru? Obicno su svi nesto nadrndani u danasnje vreme!

Veliki pozdrav!!! :)
[ Peconi83 @ 27.01.2013. 13:43 ] @
Jos par pitanja:

Da li bi neko ogao ukratko da mi objasni sta covek konkretno zna sa nivoom CCNA? Da li je to cisto konfiguraciono/hardverski nivo?

A CCNP?

CCIE?

Vidim da je Cisco uveo novi stepen Architect, procitao sam da je to spoj Mreznog Strucnjaka i MBA (biznis, finansije, rizik ulaganja itd.), Da li je neko u nas ima taj sertifikat?

Jos jednom, molim da mi neko ko se razume u opremu navede sta mi je sve potrebno da bih oformio svoju kucnu laboratoriju. Novac nije problem.

Hvala!
[ optix @ 28.01.2013. 12:07 ] @
Pitao si bio za knjigu, ja bih na tvom mestu za CCNA uzeo ovo:
http://www.ciscopress.com/stor...-library-updated-9781587204388

Oprema... Recimo 3x Cisco Catalyst 3550 L3 switch (ovo ti je realno dovoljno i za CCNA i za CCNP a i za CCIE..). Za CCNA ti generalno ne treba L3 switch, mozes da uzmes i 2950, ali za kasnije da. Rutere mozes da simuliras sa GNS3, sa iole jacim racunarom mozes da teras i do 20-tak virtuelnih rutera koji voze identican IOS i ponasaju se isto kao i pravi ruteri za potrebe ucenja (osim sto ne forwarduju veliki broj paketa), eventualno mozes da nabavis i neku quad port mreznu kartu za komp kako bi to uvezao sa switch-evima.
Naravno mozes i da kupis neke rutere pa da se vezbas na njima, ali generalno mozes sve da zavrsis i sa GNS-om. GNS ne moze da emulira switch-eve.

Ja sam svu opremu (par k € tokom godina od 2006 pa na ovamo, s tim da ti realno nije potrebno pola od toga sto je meni bilo zanimljivo) nabavljao sa ebay-a, u zadnje vreme sve vise ljudi i ovde nabavlja pa mozes tu i tamo nesto da pronadjes po oglasima.

Svaki od tih sertifikata te uci teroijske i prakticne stvari o mrezama i merznim protokolima, kako da ih implementiras na Cisco opremi i uz to, usput, neke osnovne hardverske stvari o razlicitim cisco platformama. Konkretne oblasti mozes da vidis iz kurikuluma za svaki cert, ili iz sadrzaja knjige koja je namenjena za njega.

CCAR ima svega nekoliko ljudi na svetu, i uslovi za njega su specificni. CCIE ima par desetina hiljada aktivnih.
[ Peconi83 @ 28.01.2013. 20:51 ] @
Stigla je knjiga iz KomBiba danas. Veoma je zanimljiva, pokusavam da napravim paralelu izmedju engleskih i srpskih termina i za sad kapiram dosta toga.

Da li bi mozda neko davao neku vrstu konsultacija? Spreman sam da platim svacije utroseno vreme!

Optix, hvala za link za knjigu! 1500 strana, nije zezancija!

Gledam ove Cisco Catalyst 3550 L3, postoje sad i neki 3560, to je neka novija verzija zar ne?

Nisam bas strucan sa terminima, koji mi predlazes uredjaj tj koliko da ima onih rupica za kablove /8/12/24/48? Cisto da shvatim celu sliku, host je racunar prikazen na mrezu?
Cemu sluzi switch/komutator?
Cemu sluzi server?
Da li ima jos neki uredjaj a da je bitan za mene pocetnika?

Opet kazem platicu nekog samo da radi sa mnom tj da me uvede u celu ovu materiju!
[ optix @ 28.01.2013. 21:49 ] @
Koju si knjigu uzeo, ovu - http://knjige.kombib.rs/CCNA_C...k_Associate_Ispit_640-801.html ?

Nemoj uopste opremom sada da se opterecujes bar dok ne procitas i savladas prvih pet i sedmo poglavlje te knjige. Usput gledaj da nabavis ovu knjigu na engleskom, i potrazi te cbt nuggets video materijale za ccna (ili bilo koje druge, youtube je prepun slicnih videa).

Ako hoces da vidis kako izgleda Cisco komandna linija, rad na uredjaju i sl. instaliraj GNS3.

Ako mislis da ti trebaju konsultacije, obrati se preko privatnih poruka..
[ Peconi83 @ 28.01.2013. 22:21 ] @
Da, tu knjigu iz KomBiba sam nabavio. Da li ona moze da mi sluzi?

Meni je za sada bitno da samo udjem u stos sa konceptima, sta se kako povezuje, sta cemu sluzi, za sta je koji protokol i eto kao sto ti Optix rece privh 7 poglavlja da razumem.

Da li bih smeo tebe Optix da cimam preko pp, ali znaj da pitanja nekad mogu da budu banalna jer nemam iskustva ali cu se truditi da sve savladam obecavam?

Sta si ti po struci odnosno po sertifikaciji, ako smem da pitam, i ako je to uopste bitno? Mislim, ako covek zna neke stvari ne treba mu sertifikat, ali razumem da je zbog posla dobro imati tako nesto.
[ citizenx @ 28.01.2013. 22:26 ] @
kako stojis sa engleskim?
[ optix @ 28.01.2013. 22:37 ] @
Za knjigu iskreno ne znam sta da ti kazem, nisam je imao u ruci. Sigurno da ne moze da ti skodi, Todd Lammle je poznat autor, jedino sto moze da bude problem je nas prevod... komutatori, usmerivaci i sta sve jos ne, se nigde zivo ne koristi kao termini. Ostaje i ono sto si sam primetio, a to je da je to starija knjiga za prethodnu verziju ispita, neke nove stvari su sada ubacene, neke su izbacene i sigurno da samo sa njom ne mozes da izadjes na trenutnu verziju ispita. Za osnovne mrezne koncepte je verovatno sasvim ok.

Ostalo preko pp-a.
[ citizenx @ 28.01.2013. 22:53 ] @
Ja sam presao CBT i TrainSignal tutorijale za CCNA, i mogu ti reci da iako su korisni, nisu dovoljni za sticanje nekog ozbiljnijeg znanja. Jeremy Cioara jeste legenda i zanimljiv je za slusanje, ali tutorijali jednostavno nisu dovoljni i mora da se zagreje stolica da bi se polozio ispit. Presao sam knjigu od Todda Lamle-a na engleskom jeziku i dosta je dobra, u smislu da detaljno objasni problematiku. Ja planiram da izadjem na CCNA uskoro. Ako ti treba najnovija literatura (bootcamp) iz 2013 (PDF+tutorijali+labs) sa ovog linka, javi se na pp.
[ Peconi83 @ 28.01.2013. 22:57 ] @
Engleski znam vrlo dobro, onaj klip sto je postavljen na ovoj temi, ispratio sam bez nekih teskoca.

Knjiga koju imam treba samo da mi bude da tako kazem opipljivi uvod putem naseg jezika, da shvatim koncept, mada opet kazem, vrlo brzo planiram da se prebacim na englesku verziju (mislim da cu pomocu video tutorijala to ici jos brze, mislim na savladavanje terminologije i koncepata).

Moze li ovo da bude neka vrsta hobija, u smislu kao sto neko igra shah i tamo razvija raznorazne strategije i uci kombinacije (sto za nekog izgleda kao gubljenje vremena) eto tako bih i ja zeleo da se bavim mrezama, a ko zna mozda jednog dana bude i leba od ovog znanja.

+ OPKLADA, tu ne smem da zaginem! :)

[ shashavi @ 29.01.2013. 18:53 ] @
Citat:
Peconi83:
Moze li ovo da bude neka vrsta hobija, u smislu kao sto neko igra shah i tamo razvija raznorazne strategije i uci kombinacije (sto za nekog izgleda kao gubljenje vremena) eto tako bih i ja zeleo da se bavim mrezama, a ko zna mozda jednog dana bude i leba od ovog znanja.

Citat:
Peconi83
Nisam bas strucan sa terminima, koji mi predlazes uredjaj tj koliko da ima onih rupica za kablove /8/12/24/48? Cisto da shvatim celu sliku, host je racunar prikazen na mrezu?
Cemu sluzi switch/komutator?
Cemu sluzi server?
Da li ima jos neki uredjaj a da je bitan za mene pocetnika?

ja imam utisak da se ti bas dobro zabavljas sa ovom temom. nadam se da nisam u pravu.. rupice za kablove i sta su host i server? a odgledao onaj video tutorijal?! hocemo da bacimo jednu partiju saha ili da iskonfigurisemo jedan ruter? ne mogu da poverujem da bilo ko, ko ima internet i ume da postavi temu na forumu, koristi izraz 'rupica za kablove' :) zaista nemam nameru da te odvratim od zacrtanog cilja, ali bolje igraj loto, vece su sanse da dobijes nego tu opkladu (ukoliko je uopste ima).
ja sam ispit polozio sa malo manje od 4 meseca strebanja, ali to ne znaci da sam znao sve. tek kada sam polozio, ponovo sam presao skoro sve gradivo (jer mi je trebalo :) ), a i imao sam malo predznanja i prakse. ispit je takav da bas dobro moras citati i pitanja i ponudjene odgovore, jer su pitanja vrlo precizna i odredjena a odgovori slicni i lako se moze pogresiti. u svakom slucaju srecno
[ Peconi83 @ 29.01.2013. 19:41 ] @
Tvoj savet je da se ne upustam u sve ovo i ne lomim glavu jer postoji mogucnost da bez predznanja necu moci savladati materiju? :(
[ shashavi @ 29.01.2013. 20:35 ] @
ne postoji ta mogucnost, ja sam (kao i vecina) upisao fakultet bez predznanja i zavrsio ga :) ako si bas zapeo da ga zavrsis, zavrsices ga. ovo je ipak samo kurs, kao jedan tezi, ali ne najtezi zbog koga se pada godina, ispit. samo mislim da je razlog toliko pogresan da bi bilo pravo cudo da te ne popusti zelja i volja pre nego sto polozis testove.
[ dragancili @ 01.02.2013. 07:58 ] @
Na ovaj ili onaj nacin polozices ove ispite...koliko ti vremena treba videces I sam kad krenes u celu pricu...mislim da ce ti od svih ispita, na osnovu ovoga sto sam procitao, ubedljivo najtezi biti TSHOOT ispit u okviru CCNP track-a. Naravno pod uslovom da govorimo o R&S track-u. Ja sam CCSI (cisco instructor) I drzim ove kurseve kod nas u firmi tako da tacno znam sta I kako sve ovo izgleda. Ako te interesuje da prodjes kroz zvanican cisco kurs za ovakve stvari pogledaj na www.com-4t.rs cime se bavimo...nije reklama ali ako ti znaci baci pogled...za sve ostalo slobodno pitaj. I samo nemoj vise koristiti ove izraze "rupice u uredjaju" I slicno molim te :)

Pozdrav,
Dragan