[ plus_minus @ 26.01.2013. 22:40 ] @
U pitanju je svež i ispeglani KDE4 i navodno nema više bugova kao ranije, zapravo, nema 99.99% bugova kojih je bilo povodom grafičkog okruženja, što u neku ruku jeste tačno, jer evo, već 4 dana ga mučim i 'akam' što bi rekli, nisam ušao u Win7 čitavih pola sata za to vreme. :) Isto tako se piše po netu da je KDE ekipa sada fokusirana na performance improvements. Ja u zadnje vreme nešto nisam bio vičan Lindži, jer je sedmica skoro pa za sve živo savršena.. Pojavom i načinom ponašanja ove distribucije, rekao bih da je (bar što se mene tiče) sedmica dobila stalnog komšiju na mom hard disku. Ako ne i direktora, zapravo. I to sve uglavnom, zbog do sad neviđene (opet, sa moje strane, vezano za moje iskustvo sa Linuxom) sposobnosti za komunikaciju sa svakim parčetom hardvera.

Dakle, definitivno sam rešio da zapostavim m$ do te mere da ću ponekad da uđem da čisto apdejtujem antivirus, eventualno da poigram neki stari dobri rpg iz 2005. (ukoliko wine ne odradi posao) i toliko. Jedino što mi ne paše kod ove distribucije, uopšte, KDE-a, jeste - 'nepomuk'. Ima taj 'meta framework' (šta li je... ) nekog smisla, al' recimo, meni lično ne treba. Ima kome treba, međutim, uklanjanje nije baš tako ni jednostavno. Lako se na svu sreću onesposobljava, konzola ili klik, klik, klik, ko kako voli.

Ima li još zadovoljnih poput mene sa ovim distrom? Probao sam ih jedno desetak komada u proteklih par dana, međutim, ovo je - to.
Baš bih voleo da pročitam mišljenje nekog iskusnijeg ko već duže vreme (ili uopšte) ne koristi windows a KDE mu paše.
[ calexx @ 26.01.2013. 23:02 ] @
Ja sam pretprošle jeseni iz dosade po ko zna koji put dao šansu nekom linuxu pa je to ostalo malo duže. Kada sam rešio nekoliko stalno potrebnih sitnica (šerovanje torent fajlova, slušanje i gledanje muzike u svakakvim oblicima i još nešto slično), mogao sam da tražim rešenja za ono što nisam znao i tako je krenulo. A onda sam ukapirao da na gnome linux instaliram previše KDE programa pa sam rešio da još jednom probam KDE koji mi je uvek delovao malo smotano. Instalirao Kubuntu 12.04 i vrlo brzo ukapirao da je to ono što tražim. Verzija 12.10 je ispravila neke sitnice koje su mi smetale pa sada skoro da nemam zamerke.

Otvaram ja ponekad prozore, da apdejtujem AV, da probam nešto što neće preko emulatora ili da vidim kako tu radi ... ali se dešava da to ne uradim po par nedelja. Postoji samo jedan program kome nisam našao adekvatnu zamenu (tj neki koji koristi bazu tog programa) i još 3-4 programa na koje sam navikao pa ih pokrećem pod winetom iako ima sasvim pristojnih ekvivalenata. Do pre godinu dana sam uvek imao neki linux pa povremeno probao i uvek jedva čekao da vratim windows a sada kad otvorim prozore i nešto radim, baš mi smeta, ružno je, preoštro, ne prija ni očima. Jedva čekam da vratim Kubuntu. Većina novih KDE je tu negde ali ako već to biram, neka bude osnovni i meni najsigurniji KDE. Inače sam za ovih godinu dana probao desetine i desetine, nekoliko meseci imao istovremeno po 20 linuxa na kompu da ih poredim i konačno je ovaj ostao.

Verovatno mi ne bi mnogo smetalo da prestanem da koristim windows ali ne bežim od njega, ponekad nešto odradim i volim da bude tu za svaki slučaj.
[ HeYoo @ 26.01.2013. 23:53 ] @
I meni KDE deluje dosta stabilnije, mnogo "zivahnije" i produktivnije okruzenje od raznih Gnome3 varijanti (Unity da ne spominjem). Pristojno je upeglan. Jedino sto mi smeta je ta default sljokicavost u vidu efekata koja se na svu srecu lako iskljucuje. Sto se tice Nepomuk-a - koliko znam on indexira fajlove za brzu pretragu. Nakon tog iritantnog inicijalnog indexiranja dosta je tih pa se i zaboravi da je tu.

Sve preporuke za KDE i Kubuntu
[ plus_minus @ 27.01.2013. 00:09 ] @
@calexx

Ne bežim ni ja od m$-a, pogotovo ne od sedmice, međutim, sedmica mi je u zadnjih godinu, dve služila da otvaram 4 programa i 2 servisa. Notepad++, 1by1 ili musicbee, chat, firefox, apache i php/db. kraj. Na 'kate' sam se već navikao. Čitavih 4 dana. Apache, sql, php .. instaliraju se jedno 17 puta lakše nego li na winu. 5 komandi i gotovo. Milina. Nego, ajd' to, to na svakoj distribuciji dođe maltene potpuno isto. Način na koji sam ga proverio jeste taj što sam prvo malo izguglao i ukapirao šta je zapravo taj 'nepomuk' koji me nekako živcira. Nekako nema neku svrhu osim što (možda) šiba negde neke podatke, ko će ga znati. Sve i da šalje, nebitno. Može da se isključi, ne i da se deinstalira. Dakle, bez obzira na to, rešim da probam baš TO da uradim. Muon software center - remove, da vidimo kako će da odreaguje ova lutka, kako će da pretrpi brutalno 'odstranjivanje semantičke radne površine'. Šta se desilo? Ništa, dok je deinstaliranje trajalo, tek jedan po jedan widget .. nestaje sa ekrana. :P Isto tako i ikonice.. transformacija u - belo. :D Brže bolje da vidim šta kaže dolphin, ima li teksta nekog tamo.. dok nije sve puklo kao zafrljačeno staklo, kad ono (stigao sam da kliknem na 'properties' same particije, dok i pacov nije zakazao) na hard disku ima čitavih 25 i nešto TiB!! :D ... kamo sreće. E, došao je momenat kada je deinstaliranje nepomuka bilo gotovo i tada je samo tastatura ostala u životu. Mislim se ... ne gine meni nova instalacija, ipak ovo nisam trebao na ovakav način da proveravam.. restartujem ga iz konzole, butuje sve lepo, međutim, ispiše šest linija .. i stane kod cupsa.. hmm... Šta sad? tty1, pa hop-cup jedan svež apt-get KDE .

I da ne poveruje čovek! :D U roku pet minuta, ovaj famozni Quantal, sa kojeg sada pišem jednostavno je bio preporođen i kao da se ništa nije ni desilo.
Čak ni đubreta po disku nije bilo. Sve ikonice, raspored i plasma setup.. isto kao i pre. Doduše, svi 'k' programi su ponovo bili tu. I oni koje sam prethodno uklonio, nema veze, uklonio sam ih ponovo. Isto tako sam ponovo i onesposobio glavnog krivca, koji me je i naterao da odradim jedan fini test.

Zaključak? Neobično stabilna distribucija. Zaista baca osmeh na lice. :)

A ako nekoga interesuje kako da na fin i lagan način ukloni desktop semantiku koja nije potrebna, ovo bi trebalo da bude jedno od boljih i elegantijih rešenja : Removing Akonadi, Nepomuk and PIM generally

Citat:
Sve preporuke za KDE i Kubuntu


Definitivno. I kao live i kao standard.
[ Nenad Andrić @ 29.01.2013. 15:19 ] @
Zna li neko u čemu se sve razlikuju Kubuntu i Mint KDE?
[ calexx @ 29.01.2013. 16:03 ] @
To su baš bliski rođaci pa uglavnom nema nekih velikih razlika. Mint ima onaj welcome screen što po meni nije nešto, ima svoj updater ali ja uglavnom to radim iz terminala, imaju različite paket menadžere ... ali ja na oba koristim synaptic. Pošto autori Minta sačekaju da se pojavi Ubuntu pa onda po njemu prave i Mint i Mint KDE, onda on izlazi prilično kasnije (mislim da je Mint KDE izašao krajem decembra a Kubuntu oktobra), Olivia se najavljuje za maj dok će novi Kubuntu da izađe aprila iako već može da se isproba alfa verzija. Da ne bih previše čekao, ja trošim Kubuntu mada u principu mogu da se srede da budu skoro identični.
Mogao bih kasnije večeras da startujem Mint KDE pa da potražim koje su još razlike ... ali je to u principu isto pakovanje.
[ Nenad Andrić @ 29.01.2013. 16:18 ] @
Ok, hvala. Tražim alternativu za openSUSE, a ne želim da se odreknem KDE-a. Ubedljivo najbolji DE koji sam koristio. U sledećoj verziji očekujem opcije za kuvanje kafe i donošenje novina :)
[ calexx @ 29.01.2013. 17:00 ] @
Ja sam pre godinu dana obrnuo desetine linuxa i onda se setio da opet probam KDE ... rezultat je da su svi ostali DE otpali. Probao sam sve verzije, na kraju ostao na debian-ubuntu tipu, navikao sam na synaptic i na .deb instalacione fajlove koje lako nađem ako ne može direktna instalacija. Probao sam arch podverzije, ne ide, probao čist debian i podverzije, ponešto ne radi od onoga na šta sam navikao, probao fedora i mandriva oblik, ne ide ... na kraju se vratio na klasik debian-ubuntu i sve mi je na tacni. A kad sam već tu, onda Kubuntu na kome ipak radi velika ekipa a ne po 2-3 kao kod mnogih drugih.
OpenSuse se ipak razlikuje, nekada mi je Yast bio glavni, sada Synaptic radi isti posao (bar što se softvera tiče) ali ćeš ipak morati da probaš pošto sigurno imaš Suse navike.
[ Nenad Andrić @ 29.01.2013. 19:20 ] @
Navikao sam se ja na Ubuntu odavno (8.04 i 10.04), a i Mint mi je trenutno u vbox-u. Pravim "za i protiv" listu za par distribucija, ali ništa mi nije po volji, čak ni Windows :)
[ calexx @ 29.01.2013. 20:23 ] @
Pa da vidimo šta tražiš i šta nećeš, ja sam i previše testirao. Već i vrapci znaju da sam pre godinu dana mesecima imao 20 raznih linuxa na kompu, stalno one koji nisu prošli test zamenjivao drugim novim i na kraju izvagao. Inače se Ubuntu od pre par verzija tj od kako su krenuli sa Unity fazonom bitno razlikuje od dotadašnjih mada je sam gnome 3 vrlo loše primljen ali su ga mnogi obrađivali. Ipak ... KDE je KDE. Ja povremeno pokrenem windows ali mi nije prijatno a pošto sam sinoć uspeo da pokrenem i EAC pod winetom ... praktično mi windows više i nije potreban. Osim kao wine.
[ vuxor @ 29.01.2013. 20:27 ] @
Koliko vredi truditi se oko Mageia-e, pošto se na distrowatch.com visoko
kotira?
[ calexx @ 29.01.2013. 22:51 ] @
Šta znam, meni se u startu ne sviđa što koristi grub 0.97 (ili je to 1.5, prikazuje različito) a drugi su uglavnom prešli na 2.0. Ako imaš još neki linux, Mageia grub ne može da ga prepozna, noviji može njega. Tu negde su i Mandriva (koja čas postoji, čas ne, čas se zove Moondrake) ili PCLinuxOS ... ali mogu da ih opet probam kad prebace bar grub u noviju verziju. Nema ni sve na šta sam navikao, ne mogu da nađem .rpm verzije svih tih programa ... i uvek odustanem i vratim se na Kubuntu.
[ plus_minus @ 30.01.2013. 01:37 ] @
Code:
Pravim "za i protiv" listu za par distribucija, ali ništa mi nije po volji, čak ni Windows :)


Ako nisi probao, probaj Bodhi Linux. Nije KDE, ali je englightment. I to poprilično dobar. Vrlo dobar. Kvalitetno "odrubljen". Malen. Brz. Support, onako. Ako nisi newbie, nećeš imati maltene niti jednu muku. Dakle, ukoliko ipak možeš bez KDE-a, a treba ti nešto što će da te zainteresuje, možda je to Bodhi.

Ako hoćeš nešto stabilno (može da se natera da ne jede više od 300 i kusur rama) i fino kao što je Suse, sa Quantal-om nećeš da pogrešiš. Govorim o 64bit verziji. 32bit nisam probao.
Pored Quantal-a, tu je i mali Slax 7.0.4. u novijem izdanju. 225 megabajta komplet, slackware based, takođe KDE4 ali do daske (do granica, naravno) umanjen. Komplet trči iz radne memorije, kao slackoPuppy, itd. U startu, u toku boota se podešava persistence, live mode, copy to ram i PXE server mode. Ima par bugova, recimo, neće da sluša kada edituješ deo gde su boot opcije. Uvek moraš space ili enter vezano za "copy to ram" ili bilo koju drugu opciju. Onda persistence fajl, "changes.dat" fajl, može da bude, a i biće nadam se, mnogo bolji nego što jeste, jer u tom jednom fajlu se beleži sve, svaki log, svih programa, pa i onda kad zdrljaju nešto, tako da kada probaš da pustiš nešto iz smplayera npr. a nije mountovana particija odakle ti je muzika te output_logging=true iz smplayera, persistence fajl će narasti na čitavih 200 mb sa nekih 3... ako ti je plejlista koju si hteo da učitaš, poduža. Znači nije baš prijatno ako ga pokrećeš sa FAT32 fleške, jer preko 4gb za pamćenje, malo teže. Isto tako, editovanje samog "changes.dat" fajla je malo - teže.

Ono što ne možeš sa Slax varijantom jeste da ga butuješ sa fleške a da persistence držiš negde na hardu. Sa tom opcijom pa + copy to ram dobijaš nešto najlepše + najbrže moguće (radi Slax kao da imaš xfce, a u pitanju je KDE).. i još pamti sve što radiš. Kako kaže Tomas M. povodm toga, not yet possible. Međutim, ako to bude učinjeno i ako malo izmeni način ažuriranja, to jest, popravi način ažuriranja persistence fajla, Slax bez pardona postaje u svim pravcima alfa i omega distro sa KDE gr. okruženjem. Do tad, najbolja Live/desktop/rescue zezalica.
[ Nenad Andrić @ 30.01.2013. 20:10 ] @
Ako ne bude KDE, biće Mint (Cinnamon).
Većina engineering/science softwera je prilagođena openSUSE i Ubuntu familiji (ili u repoima i u .rpm i .deb paketima). OpenSUSE ima sjajan science repo, ali npr. neke python biblioteke iz tog repoa su mi napravile zbrku tako da ne mogu da pokrenem synaptiks. Nije da menjam touchpad podešavanja svaki dan, ali je glupo.
U suštini nijedan OS ili DE mi ne odgovara u potpunosti, ali za nešto moram da se odlučim :) Hteo sam LTS verziju (k)Ubuntu-a, ali s obzirom da u ovom slučaju svi preporučuju 12.10, probaću Quantal Quetzal.

Slax je sjajan, i definitivno će mi uvek biti na nekom usb-u, ali nije baš za osnovni OS

[ plus_minus @ 31.01.2013. 19:00 ] @
Postoji jedna loša odluka ekipe koja pravi/odžava Quantal distroe, zbog čega na nekim konfiguracijama (kod mene npr.) fleš audio, audio uopšte - ne zna gde će.
To je prekonfigurisani i instalirani Pulseaudio.

Sve živo izmlati povodom zvučnih PCI kartica.
Pa ako je u igri i HDMI audio od grafulje, kao što jeste u većini slučajeva, može iznenada da se desi sledeća situacija, moj slučaj konkretno:

Slika sa video klipa teče glatko i video šljaka super, ali zvuka nigde. Za to vreme audio piči normalno, čuje se kako valja, ali, nije to to.. fleš kao i html5 video ili bilo koji video stream, jok. Silence.
A kartica, umesto da se identifikuje kao SB Audigy 4 [SB0610] sa sve bass i treble hardverskim ekvilajzerom, postaje SB Audigy2[stereo duplex] .. tako nekako je identifikuje.

PulseAudio bug, najverovatnije.
I to se desi tek posle restarta, naredni login...

Kada se ulogujem kao root, ne kao normal/root/admin, pa startujem KDE, Phonon izbaci pravu karticu, sa sve opcijama i sve je ok.
KDE pita hoću li da zadržim pronađene audio uređaje, međutim, posle normalnog logina, sve je isto kao i ranije. Fleš neće da peva, audio je ... pa, nije taj koji treba da bude.

Na svu sreću, rešenje za ovu zjbnciju je - prosto. Alsa je prelepo iskonfigurisana po default-u.

Ukoliko je neko naleteo na sličnu muku kao i ja,
pogasi sve što piči i pušta mjuzu, etc.. zatim :

Code:


sudo apt-get autoremove pulseaudio



Isto tako i kmix može a i ne mora da se ukloni jer ima boljeg.
Reboot.

Posle toga ostaje samo stara dobra Alsa i sve radi kako treba. Fleš, audio, jedan drugi, video u isto vreme .. nema greške.

Oni koji se ne snalaze sa podešavanjem/modifikovanjem Alsa fajlova, ne bi bilo loše da svrate ovde >> Alsa Wiki .. usput .. i ovde ima zanimljivih informacija >> Multiple Cards

Što se tiče miksera, miksete uopšte, umesto Kmix-a, ovo jako lepo radi >> QasTools



Pretpostavljam da pulse ima jako dobru ulogu ukoliko ovo trči na nekom netbook ili notebook šćokotalu sa jednom karicom, ali, kada je u pitanju PC (bre!) sa Creative karticama, onda je Pulseaudio samo višak.
To da znate svi koji imate želju da oprobate ovaj distro i da ga koristite, a pritom ne koristite integruše ili imate više adaptera koji daju zvuk.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 31.01.2013. u 22:51 GMT+1]