[ pisacc @ 06.02.2013. 18:49 ] @
Koji hipervizor da stavim na bare metal?

Već par dana se davim moru informacija, uključujući i razne ranije teme na ES-u, i jedino što sam zaključio jeste da je XEN nešto sporiji i komplikovaniji za održavanje (bio?), a da je ESXi u stvari osiromašena verzija pravog ESX-a.

Da li neko ima svoje mišljenje o tome koji je hipervizor bolji od koga, i zašto?

Inače, pokušavam da skinem ESX 4.1 sa vmware, ali iako sam se registrovao kaže da "You are not entitled to download this product. VMware ESX 4.1", mada sam nekako razumeo da bih imao mogućnost za neki trial. Ili to važi samo za ESXi 5.x? Na sajtu je inače navedeno da će tek od 15.avgusta 2013. obustaviti davanje licence za ESX4.1
Citat:
Download VMware vSphere 4.1Please note: After August 15, 2013, you will no longer be able to download or generate license keys for use with vSphere ESX Hypervisor 4.x or the VMware Management Assistant version 1 or 4. For more information, please visit: http://www.vmware.com/go/esx-end-of-availability


Ima li neko hint kako/gde da skinem ESX 4.1?
[ rajco @ 06.02.2013. 20:27 ] @
Koristim Hyper-V od verzije 1.0, preko 2.0 i sad 3.0 pa možeš pitati šta te interesuje. VMWare sam koristio koliko da se upoznam sa tehnologijom. Hyper-V dolaskom servera 2012 i Windows-a 8 definitivno postaje ozbiljniji takmičar na polju virtuelizacije.
[ pisacc @ 07.02.2013. 13:17 ] @
Pa ništa me trenutno ne interesuje specifično za HiperV, već uopšteno ključne razlike/prednosti među konkurencijom.

Planirao sam da počnem sa ESX-om, pa da kasnije probam i nešto drugo, ali ukoliko ima jakih razloga da promenim redosled ili da i preskočim neki hipervizor (da ne gubim vreme) neće da smeta obrazloženje

Zanima me i nečije konkretno iskustvo iz prakse za: ESX vs ESXi. (Inače uspeo sam da skinem ESX 4.1. Prvo sam skinuo ESXi 5.1 pa mi je posle toga omogućeno i ostalo.)
[ pisacc @ 14.02.2013. 18:22 ] @
Evo mene sa rezultatima testiranja KVM-a: loše za sada, bar na CentOS-u!

Instalirao sam Centos 6.3 sa "fabričkom" virtualizacijom i gnome/kde desktopom, i igrao se sa virt-managerom. Napravio nekoliko virtualnih mašina, ali sam odmah posle prvog restarta dobio problem sa jednom mašinom koja nije htela da se digne. To sam tada rešio sa "virsh managedsave-remove IME" i naučio da ne treba da restartujem server dok su virtualne mašine aktivne, ali već posle sledećeg restarta (tokom koga ništa nije bilo aktivno od virtualnih mašina) nisam mogao da startujem nijednu postojeću KVM mašinu, niti da kreiram novu. Poruka koja se javljala je: kvm_create_vm: Device or resource busy. failed to initialize KVM: Operation not permitted. A onda je u nekom trenutku sve proradilo, da bi nakon minut izbio kernel panik i sve otišlo u honduras

Ispostavilo se da KVM ne može da radi istovremeno sa VirtualBox-om. Ja nisam to znao... ali opet, nije baš da bi takva greška u koracima trebala da sruši sistem. Ne znam da li je to do CentOS-a ili do VirtualBox-a ili do KVM-a, ali je meni nakon svega ostao utisak da je baš KVM nešto nepouzdano. Naravno, igraću se još bar par nedelja sa KVM-om, pa ću videti da li mi je prvi utisak bio i pravi.

Opet, sa VirtualBox-om imam problem da ne mogu uopšte da instaliram Win2000 advanced server. Instalacija se stalno vrti u krug, zapinje negde kod detekcije tastature, i počinje ispočetka. Na KVM-u je sve prošlo bez ikakvih problema.

Inače, CentOS sam izabrao jer planiram na istu mašinu da bacim i OpenVZ (evo čim prođe prvi nalet KVM testiranja i uspostavim stabilno okruženje), a dotični kontejner se fabrički radi samo za RHEL kernele.

Ima li ko kakvih saveta?
[ agvozden @ 15.02.2013. 12:50 ] @
nisam previše upućen, ali mislim da skoro svaka virtualizacija koristi virtualne mogućnosti procesora.
Možda bi mogao da pokušaš da VirtualBox-u kažeš da ne koristi ove opcije, već samo jedno jezgro procesora, onda bi možda radili, ali na VirtualBox-u ne bi radile 64-bitne verzije OS.

Za testiraje i učenje, najbolje uzeti posebne mašine (najjeftinije moguće sa V tehnologijom) i na njima podizati ESXi ili Xen Server... Onda ćeš videti performanse.
Po meni hostovanje na Centosu ili vindouzima nema mnogo smlisla, osim ukoliko podižeš 1, max 2 (ponekad) instance. Ja na Ubuntu podižem winXp zbog e-bankinga pretežno, ali i Fotošop se lepo snalazi u tom okruženju. I tu mu je max.
[ pisacc @ 17.03.2013. 14:15 ] @
Evo sada da prenesem utiske. Pogrešio sam u vezi KVM-a, nije on (bio) problem, problem je (i dalje) VirtualBox.

Prvo da kažem da je VirtualBox (mada nije hipervizor pa ne spada striktno gledajući u ovu temu) fenomenalan program, daleko udobniji od virt-managera (gui za KVM, LXC, i još poneke...), ima odlično baratanje snapošotovima (iz gui, ne mora da se poteže komandna linija kao što mora na KVM-u), ima grupisanje mašina, čak mogu grupno i da se startuju, zaustave, snime... (što je odlična opcija za neko mrežno razvojno okruženje), ima i fenomenalni "seamless" mod u kome paralelno koristite pojedinačne prozore iz virtuelne mašine pored prozora iz host sistema (evo ovaj Internet Eksplorer/Win7 iz koga upravo pišem je samo običan IE prozor na Centos desktopu pored ostalih gnome <firefox opera itd> prozora), radi 2D/3D akceleracija (najzad sam video kako izgleda taj "Aero" na Win7) ali nažalost jako nepouzdan. Nikada ne znate da li će sutra raditi, ili će sve da ode "u 3 lepe" pa umesto da radite šta treba da radite a vi gubite sate rešavajući VirtualBox bagove

Evo, upravo juče, verzija 4.2.10, lepo sam radio i odjednom počinju problemi... prvo mi zabrljavi jednu mašinu u trenutku dok sam radio snapšot... mašina više nije mogla da izađe iz pauze posle snapšota, i morao sam da vratim prethodni snapšot. A ovaj snapšot sam radio upravo da bih sačuvao vrlo bitne stvari, koje sam baš tada i izgubio jelte zbog tog snapšota .

Međutim, nije samo taj sporadični događaj... kasnije mi je napravio haos koji sam rešavao 4-5 sati. Znači, u jednom trenutku je sve pobrljavilo, i više nijedna mašina nije mogla da se podigne, čak ni da se pročita konfiguracija. Ne samo to, nego nijedno opšte setovanje VirtualBox-a nije moglo da se promeni, nije pomagala ni reinstalacija, ni instalacija starije verzije... ništa. Da skratim priču, problem je izazivala jedna jedina gost mašina Win2K koja u trenutku početka brljavljenja uopšte nije ni bila aktivna. Odnosno, samo čitanje tog konfiguracionog Win2K.vbox fajla je u potpunosti izbacivalo VirtualBox iz razuma, bez mogućnosti da se vrati u normalno stanje, sve dok se ne obriše glavni VirtualBox.xml fajl i time izgube veze do svih drugih mašina (koje onda moraju jedna po jedna da se dodaju ručno). Nisam našao šta je u tom vbox fajlu neispravno, na oko deluje sasvim normalno.

Inače, ukoliko je aktivan KVM, startovanje VirtualBox-a na Centosu 6.3 odmah ruši ceo sistem, a na Slackwareu samo izbacuje neki violation ali sve nastavlja da radi (bez VirtualBox-a naravno). Obrnuto, ako se startuje KVM dok VirtualBox radi, virt-manager samo daje neku pristojnu poruku i završava rad.

----

S druge strane, virt-manager (gui za KVM) je malo siromašan sa opcijama, nema čak ni grupisanje mašina (ogromna mana), listing je krajnje nepregledan. Virt-manager ne propušta ni zvuk iz gost mašina (opet velika mana), ali ukoliko startujete mašinu direktno iz komandne linije (qemu-kvm -vga cirrus -soundhw ac97 disk.img) i tako zaobiđete virtual-manager onda zvuk imate (!?). Znači, komandna linija je jako bitna za rad sa KVM-om. Previše je to nekompletno i siromašno za udoban rad, ali radi.

Što se brzine tiče, nisam imao nikakvih problema ni sa jednom ni sa drugim. Čak i kada startujem grupno iz VBox-a 5 Win2K servera istovremeno, ne zagušuje se ništa. Doduše, nisam testirao sa pravim opterećenjem...

[Ovu poruku je menjao pisacc dana 17.03.2013. u 19:04 GMT+1]