[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 16:22 ] @
mb pro, [email protected], W87482U0XAH

posle upgrade-a na 10.8.2 (12c60), ne bas odma ali brzo posle, je postao neupotrebljiv, ventilator je non stop na max a temp ne ide ispod 56C kad ne radi nista, kada startam obican mail.app skoci na 70C (i pri tome zuji fan na 6000rpm) ..

nema razloga da se nesto extra zaprljao posto masina skoro uopste ne radi, koristim je kad negde idem i to je to, nema instalirano nista od sw-a, cist osx i to je to .. jedini app instaliran je onaj telenorov za 3g modem .. na sve to, startam mail app, on krene da radi ok i onda zabode, vuce mailove sa 200 bajta u sekundi (kroz 100mbps link koji radi extra, zakacen na kabl ..), onda krene da radi ok, onda opet uspori .. sumanuta misija .. pri tome, evo upravo vucem mail, kaze sncfancontroll 96C i 6001 levi 5998rpm desni fan, gde je normalno, da masina, na ravnom stolu, bez obstrukcije za kretanje vazduha, vuce mail i skoci temp na 96C ?!?!?!?

imal ko ideju, dodje mi da ga sibnem kroz prozor ... nije mi problem da ga otvorim, vec sam mu menjao disk pre nekog vremena, nova baterija stavljena pre par meseci (doduse izgleda ni ona nije kako treba) .. posto moz se proda ovo $#@$@&% mozda mi je to najbolje resenje
[ .Mack. @ 07.02.2013. 21:49 ] @
Prvo restartuj PRAM i SMC

http://support.apple.com/kb/HT3964

http://support.apple.com/kb/HT1379


Potom pokreni osnovnu dijagnostiku.

http://support.apple.com/kb/HT1509
[ .Mack. @ 07.02.2013. 22:01 ] @
Moguce je da je problem sa grafickim cipom.
To je model sa 8600GT grafikom. nVidia je priznala gresku na cipu, pa Apple je menjao te ploce iako je istekla garancija.

Nazalost program zamene je zavrsen 7.12.2012.

Mozda zamena termalne paste pomogne ili clean instal novog sistema pomogne.

[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 22:11 ] @
Citat:
.Mack.: Prvo restartuj PRAM i SMC

http://support.apple.com/kb/HT3964


ne kontam ovo je ugasis komp, otkacis sa struje (vec sam i bateriju vadio), upalis komp ? jesam li nesto preskocio?





ovo kaze:

Speaker volume
Screen resolution
Startup disk selection
Recent kernel panic information, if any


nemam ni sa jednom od tih stvari problem, al evo i to sam resetovo


Citat:
.Mack.:
Potom pokreni osnovnu dijagnostiku.

http://support.apple.com/kb/HT1509


hm, drzanje D pri boot-u ne radi, nemam ideju gde su mi dvd-ovi od kmeka, nije ovo tako mladjahna masina :(
ima li nesto sto moze da se dl/instalira ?
[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 22:12 ] @
Citat:
.Mack.:
Moguce je da je problem sa grafickim cipom.
To je model sa 8600GT grafikom. nVidia je priznala gresku na cipu, pa Apple je menjao te ploce iako je istekla garancija.


yup to je taj ...

totalno me zbunilo sto je problem sa temperaturom i brzinom dosao sa upgradeom sistema .. bem li ga.. sve u svemu pasce otvaranje i menjanje paste, to sigurno nece da mu skodi
[ bogdan.kecman @ 07.02.2013. 22:31 ] @
izgleda ima veze i sa baterijom, kada izvadim bateriju radi na 45C ... hm .. obzirom da je prosla explodirala ..
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 04:01 ] @
ovo ne radi ... izgleda ovaj lion nije ni za %$@#%*@ .. sa snow leopardom je radio ko zmija, staram masinu, radi lepo, cim krene neki app, uspori se do zla boga, mail ubije celu masinu skroz (iako top pokazuje normalan load, cela masina je zakucana) .. ne verujem da je problem do temperature, ovo je neki sw problem ... na zalost ne znam kako da napravim fresh instalaciju lion-a posto sam radio install kroz app .. mada mozda i bolje da samo vratim snow, od njega negde valjda imam sacuvan dvd
[ .Mack. @ 08.02.2013. 09:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ovo ne radi ... izgleda ovaj lion nije ni za %$@#%*@ .. sa snow leopardom je radio ko zmija, staram masinu, radi lepo, cim krene neki app, uspori se do zla boga, mail ubije celu masinu skroz (iako top pokazuje normalan load, cela masina je zakucana) .. ne verujem da je problem do temperature, ovo je neki sw problem ... na zalost ne znam kako da napravim fresh instalaciju lion-a posto sam radio install kroz app .. mada mozda i bolje da samo vratim snow, od njega negde valjda imam sacuvan dvd


Ovo ce ti pomoci. http://www.macworld.com/articl...a_bootable_lion_installer.html

Koliko imas RAM memorije na tom racunaru?

10.8 Mounting Lion je bolji sistem u svakom slucaju, tako da je preporuka da njega instaliras.

Baterija, da li je originalna? Replacement baterije se nisu pokazale, kao bas najbolje.

Za restart SMC-a, ovo je procedura:

Resetting the System Management Controller (SMC)
Resetting the SMC on Mac portables with a battery you can remove

Note: Learn about removing the battery on MacBook and MacBook Pro.
Shut down the computer.
Disconnect the MagSafe power adapter from the computer, if it's connected.
Remove the battery.
Press and hold the power button for 5 seconds.
Release the power button.
Reconnect the battery and MagSafe power adapter.
Press the power button to turn on the computer.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 10:55 ] @


zanilmljivo, hvala

Citat:
.Mack.:
Koliko imas RAM memorije na tom racunaru?


malo, 2G, ali obzirom da nema nijedan app osim samog os-a instaliran i da na tom kompu jedino safari i mail.app budu startovani pored shell-a to je dosta

Citat:
.Mack.:
10.8 Mounting Lion je bolji sistem u svakom slucaju, tako da je preporuka da njega instaliras.


nisam primetio, doduse ja nisam neki korisnik ... meni je shell 90%

Citat:
.Mack.:
Baterija, da li je originalna? Replacement baterije se nisu pokazale, kao bas najbolje.


uzeo u apple store u chicagu, dao im moj seriski broj, oni mi dali bateriju ... uopste se nisu zbunili kada sam im rekao za explozio prosle

Citat:
.Mack.:
Za restart SMC-a, ovo je procedura:


done - nista se nije desilo posle toga

u svakom slucaju masina je "letela" pre lion-a, sada .. no, posle nesto surfanja, pustio sam repair na disk iz safe moda i pustio sam repair privileges .. nasao je i opravio neke greske .. i ostavio sam ga da radi bez baterije celu noc i celo pre podne, spotlight je zavrsio indexiranje za 15tak min a mail .. nemam pojma sta radi, eno od juce jos uvek trosi 100+% cpu-a, 6 tredova radi "rebuilding", jedan "updating cache directory" i brdo ostalih fetching .. stavio sam ga na neki coolermaster cool pad izvadio bateriju i drzi se na oko 66C ... pa cemo da vidimo koliko mu treba da zavrsi mail.app sa cim god / sta god da radi ... bez da dignem mail, masina deluje da radi ok, startujem mail -> odma 100C i sve se zabode...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.02.2013. 11:27 ] @
Bez baterije ti mašina radi sa pola originalnog takta, tako da svakako vrati bateriju unutra, jer sa 2GB RAM-a i 1.1GHz taktom, dobro je da ti se Lion i mrda :)
2GB RAM-a su ti i "bare minimum" za Liona, tako da bi sigurno progledao u odnosu na sadašnje performanse kada bi stavio 4GB (ako je to onaj model koji podržava max 3.25 GB).
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 11:39 ] @
cek ba kako bez baterije samo pola takta? nisam imao pojma za tu foru, nigde ne pise da radi na pola ... a ako je samo na bateriju?

normalno mi sve radi bez baterije, doduse nisam ja tu nesto merodavan, rekoh, nema tu enkog ozbiljnog sw-a instaliranog .. imam osx+iworks+firefox+smcfan i to je to misim da nema nijedna druga externa aplikacija stavljena na masinu .. a ni to ne koristim, mail i shell i to meni zavrsava cemu sluzi mac, zato i nisam kada sam ga uzimao nesto jurio vise rama i brzu masinu, ovaj mi je malecan to mi je super (ostali lapovi su mi uglavnom 17" pa sam teo meka da mi bude zgodan za duza putovanja)

nego, izgleda da je mail.app nesposoban da radi sa velikim brojem mailova, to je izgleda osnovni problem .. plus celo zezanje sa temperaturom .. bedak ..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.02.2013. 12:22 ] @
Ako je baterija unutra, ili ako radi samo na bateriju, onda radi punom snagom. To im je bila fora ranije, navodno jer punjač ne pruža dovoljno struje.

Moj mail.app ima oko 6.5k mailova i lepo radi, doduše, na mnogo jačoj mašini. Mada sam ga zabatalio pre nedelju dana, pa i posao preneo na GoogleApps i webmail.
[ .Mack. @ 08.02.2013. 12:58 ] @
Ili upgrade RAM memorije i clean instal Mac OS X 10.8.

Ili clean instal Mac OS X 10.6

Pa da vidis kako se ponasa.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 12:58 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ako je baterija unutra, ili ako radi samo na bateriju, onda radi punom snagom. To im je bila fora ranije, navodno jer punjač ne pruža dovoljno struje.


nema mi logike, to znaci da bi ti se praznila baterija dok radis na struju a to se ne desava, takodje bilo koji koncept gde punjac ne daje dovoljno struje je toliko debilan da bi ja licno obesio tog inzinjera direkt na banderu... kapiram da kada radi na bateriju ode na 50% ali na mrezni napon da radi sporije, to mi je potpuno sumanuto


Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Moj mail.app ima oko 6.5k mailova i lepo radi, doduše, na mnogo jačoj mašini. Mada sam ga zabatalio pre nedelju dana, pa i posao preneo na GoogleApps i webmail.


ja dobijem par hiljada mailova dnevno tako da je 6.5k sica :)
kad sam kresno kmeka juce bilo je preko 5000 neprocitanih poruka :D
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 13:05 ] @
Citat:
.Mack.:
Ili upgrade RAM memorije


nesto nisam rad da bacam ova 2 giga da bi stavio 4 a da mi masina sluzi samo za mail, ako ne moze mail da tera sa 2G ne zasluzuje da bude na mom stolu, da se ne lazemo .. ne teram ja na njemu neki ozbiljan software, teram mail.app, terminal i ponekad otvorim neki dokument/prezentaciju u iworks-u ..

Citat:
.Mack.:
clean instal Mac OS X 10.8. Ili clean instal Mac OS X 10.6


ja imam mnogo ne-apple lapova, ovaj je zgodan i malecan pa ga koristim za putovanje, ali, ja ako se smorim da izbekapujem sve ove mailove sa njega da bi radio clean install, sorry, ali max sto to moze da donese je da tako clean masinu stavim na ebay/kupujemprodajem ili kako se vec prodaju polovne stvari danas u beogradu. Neverovatno sam iznerviran, pazi, pricamo o masini koja ima GO OS + iWORKS dakle nemam ja 500 aplikacija instaliranih. Na cist snow koji je imao nesto mailova i instaliran iworks je uradjen upgrade na lion, ako to ne radi, po*erem se na kompaniju koja ne prodaje DVD nego zahteva da radis upgrade i onda to ne radi ... ja vise sa njima nema sta dalje da komuniciram... posle crkavanja dvd-a za tipa 6 meseci (prestao da reze, samo cita), posle explodiranja baterije na aerodromu, 2 crknuta harda, sada ove gluposti... za pare koje je placen mogao sam da uzmem pc masinu koja bi i danas bila top of the line a ne ovo go*no .. uh kako sam se iznervirao
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.02.2013. 13:17 ] @
Haha, 5000 nepročitanih, pa jesi siguran da ti treba laptop, a ne data centar onda? :D

Nego, jeste glupo izvedeno to, ali je tako. Kad je na struji i sa baterijom u sebi, radi trickle charge baterije, tako da ti on i sa nje vuče po malo.

Ono što previđaš je da je reč o sada već 6 godina staroj mašini, koja je originalno dolazila sa 10.4 sistemom, te da sam kažeš da je sa dve generacije novijim sistemom odlično radila :) Iz ugla današnje tehnike je, nažalost, previše očekivati da ti jako dobro radi i sa 6 godina noviji OS-om :)
[ .Mack. @ 08.02.2013. 13:20 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja imam mnogo ne-apple lapova, ovaj je zgodan i malecan pa ga koristim za putovanje, ali, ja ako se smorim da izbekapujem sve ove mailove sa njega da bi radio clean install, sorry, ali max sto to moze da donese je da tako clean masinu stavim na ebay/kupujemprodajem ili kako se vec prodaju polovne stvari danas u beogradu. Neverovatno sam iznerviran, pazi, pricamo o masini koja ima GO OS + iWORKS dakle nemam ja 500 aplikacija instaliranih. Na cist snow koji je imao nesto mailova i instaliran iworks je uradjen upgrade na lion, ako to ne radi, po*erem se na kompaniju koja ne prodaje DVD nego zahteva da radis upgrade i onda to ne radi ... ja vise sa njima nema sta dalje da komuniciram... posle crkavanja dvd-a za tipa 6 meseci (prestao da reze, samo cita), posle explodiranja baterije na aerodromu, 2 crknuta harda, sada ove gluposti... za pare koje je placen mogao sam da uzmem pc masinu koja bi i danas bila top of the line a ne ovo go*no .. uh kako sam se iznervirao


Razumem te u potpunosti.
Samo pokusavamo da ti pronadjemo resenje za tvoj problem.
Probaj da pozajmis RAM memorije i da probas.
Da vidis kako se ponasa.

U njega idu ove memorije: 667 MHz PC2-5300 DDR2 SDRAM, rade 99% i memorije na 800 MHz
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 14:02 ] @
radio je sa snow-om savrseno sa 2G tako da ako nije neki hw crko vracanje na snow ce raditi problem .. samo jos da vidim sta sa mailovima, mada se ozbiljno razmisljam da uvaljam ovo .. oracle nam je prilicno zavrnuo cesmu sto se tice putovanja a ovo g*o koje sam dobio od oracla (neki dell i5) radi posao za to malo putovanja sto idem poslovno .. a ono sto nije posao, to resavam vec neko vreme tabletom tako da .. ovaj lap pocinje da bude mnogo vece smaranje nego sto je korist, samo jos da vidim dal mi je jeftinije da ga prodam ili poklonim ...

u svakom slucaju, prekomerna upotreba cpu-a od strane mail.app je (vidi se kad se kresne activity prozor) zato sto je radio rebuilding, caching, reindexing i neko poredjenje i jos nesto sa attachmentima .. a tu ima bas mnoooogo mailova tako da to ubija vec preko 24h (evo ostao je jos samo jedan rebuilding thread i jos jedan updating cache directory i jedan indexing attachments (bilo ih je po 5-6 od svakog) .. cpu trci od 50 do 100C sve ovako na ovom coolpad-u, dodao sam mu jutros kad sam video sta radi i jedan veeeeeeliki fan (onaj veliki za kucu) da duva max u sam lap odozgo tako da umesto do 100 ide negde do 80-85 ... pa cemo videti kako ce da se ponasa kada zavrsi ceo ovaj rebuilding ...

sve u svemu
- resetovanje onih nvramova i cpm-ova i ekipe
- safe mode -> disk utility -> repair disk + repair privileges
- startas mac bez ikakve app i sacekas da spotlight zavrsi svoj reindex (ne znam dal negde moze da se starta nesto da se ovo inicira i prati progres)
- startas mail.app i upalis activity prozor da vidis sta se desava i sacekas da zavrsi

i onda se resetujes, prekrstis i cekas ... kad zavrsi javljam kako ce da se ponasa
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 14:17 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Haha, 5000 nepročitanih, pa jesi siguran da ti treba laptop, a ne data centar onda? :D


imam ja ovde data centar :D nije to problem, sto je najbolje na meku su vise manje privatni mailovi, ovih 5000 veliki % neprocitanih je sa ES-a :D posto mi recimo svi mailovi koje es salje stizu samo tamo (a nisam palio lap od decembra a pratio sam nekoliko "heated discussions" na es-u koje su izgenerisale ogrtoman broj mailova) + neke mailing liste .. nista preterano bitno, svih 5000 sam samo obrisao, mozda je medju njima bilo par korisnih ali nema teorije da sad prolazim kroz to u ovom stanju

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Nego, jeste glupo izvedeno to, ali je tako. Kad je na struji i sa baterijom u sebi, radi trickle charge baterije, tako da ti on i sa nje vuče po malo.

ne da je glupo nego je monstruozno ... ja kapiram da apple od prvog dana ima problem sa temperaturom, imali su taj problem i sa prvim mekom koji sam imao sa os8 i posle sa mekom koji sam imao sa os9 i ovaj i .. svi mek lapovi koje sam ikad koristio su imali problem sa temperaturom .. ne znam sta su radili sada sa air serijom posto je ono tako tanko da ne kapiram tek kako se ono hladi al .. nema veze .. ideja da adapter ne moze da da dovoljno struje i da baci cpu na pola kada radi bez baterije, majke mi, ja bi inzenjera koji mi to predlozi izbacio kroz zatvoren prozor

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Ono što previđaš je da je reč o sada već 6 godina staroj mašini, koja je originalno dolazila sa 10.4 sistemom, te da sam kažeš da je sa dve generacije novijim sistemom odlično radila :) Iz ugla današnje tehnike je, nažalost, previše očekivati da ti jako dobro radi i sa 6 godina noviji OS-om :)


pa vidi jeste to bajata masina (bilo joj je sredinom januara 5 godina tacno kako sam je doneo iz orlanda) ali ja to gledam drugacije
- 2.2GHz core2duo
- 2G ram-a
- super brzi hard (ovaj zadnji sto sam kupio je bio nesto mnogo dobar, reko da probam posto su 2 pre toga crkla)

Linux ce na tome da tera mail server + mail klijent sa onoliko mailova koliko ti stane na hard. Cak ce i windoza sa ofisom i outlook-om da hendla to bez vecih problema .. dakle ne teram ja tu fotosop ili adobe ilustrator .. teram mail .. abitno je sto posle njega ima i3 pa i5 pa i7 .. ako mi treba i7 lap da bi citao mail - hebo kompaniju .. ne zezam se... moje masine imaju po 24 i 32G i mnogo procesora i grafiku i ... i ... i ... zato sto teram na njima ozbiljne stvari .. ali ako za masinu koja sluzi za terminal i mail c2d sa 2G rama nije dovoljno .. c'mon get real ..

a lion, ja ne vidim zasto bi mu za rad trebalo vise resursa nego snow-u .. jesu lepse malo uradili par sitnica .. ali ne vidim resurse gde ce da potrosi realno vise ..

doduse nemam ja problem da se vratim na snow, ne znam koji sam klinac i prelazio na lion hebo me hype ..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.02.2013. 15:50 ] @
Čak i da teraš PS i IL ako teraš onovremene verzije, radiće :)
Jbg, ne rade više takvu optimizaciju softvera, nema potrebe jer sada svi imaju i5 ili i7. OS X-u je uvek trebalo više RAM-a od drugih OS-ova, što u 2012. i nije problem, ali jeste bio ranije, ako nisi u mašinu mogao da ubaciš više od 4GB :)

Novi Airovi su odlični po pitanju o'lađenosti sistema. 2 meseca sam na poslu koristio 13" iz 2012. i nisam imao ni jednu jedinu zamerku na temperaturu. A laptope im ne volim samo zbog te velike disipacije i uopšte visokih temepratura.

Jedino što ne bih očekivao da mi mašina radio dobro sa toliko količinom mailova :) Jbg, ipak je Mail.app program za prosečne korisnike. Eto, naveo sam ti primer sebe, dobijam "mnogo" mailova, za 4 meseca sam nakupio 5k. Verujem da većina korisnika maila uopšte, ne samo Mail.appa nema ni toliko, a kamoli toliko koliko si ti navukao...hrčku nijedan :D

A Lion sam skroz preskočio...sa 10.6.8 sam skočio odmah na 10.8.0 ili .1. Budući da ti treba za to za šta si rekao, ništa nećeš propustiti budeš li terao SL.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 16:01 ] @
da btw ovo je 10.8.2 - vise ne znam koji se kako zove :D - dakle snow lion jel tako? i ja sam preskocio onaj izmedju ali mi je apple naplatio taj izmedju tako da kada sam kupio 10.8 oni su mi naplatili sa snow leopard na lion pa sa lion na snow lion .. ili kako se vec vise zovu .. u svakom slucaju 10.8.2 je na masini

videcemo kada prodju sva ova indexiranja i rebildovi, verovatno za dan dva, pa cu onda da ga otvorim, zamenim pastu, ocistim, pa cemo videti .. dal ce raditi ili ne ..

a za veliki broj mailova? ako mail.app ne ume, ima li ko hint za dobar nativan mail app za osx koji moze?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.02.2013. 23:12 ] @
10.6 Snow Leopard (SL)
10.7 Lion
10.8 Mountain Lion (ML)

Od mail klijenata možeš da probaš još iz Mailbox, Outlook, Sparrow, Thunderbird, možda i Operu, ako je još uvek prave sa mail klijentom.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 23:54 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: 10.6 Snow Leopard (SL)
10.7 Lion
10.8 Mountain Lion (ML)

Od mail klijenata možeš da probaš još iz Mailbox, Outlook, Sparrow, Thunderbird, možda i Operu, ako je još uvek prave sa mail klijentom.


za outlook treba da stavim ceo msft office, to nemam a necu da kupujem, imam iworks koji mi je bolji ali nema mail
tbird koristim na lindzi i nisam presrecan sa njim nikako
mailbox, sparrow - moze neki linkovi? dal su dzaba ili ?
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 05:20 ] @
izgleda da je problem kombinacija loseg hladjenja i lose mail aplikacije + veliki broj mailova ...
trebalo mu je 2 dana da izindexira sve mailove (kada sam ja obrisao oko 10k mailova), rebilduje mail foldere etc etc ... i sada se ponasa ok masina .. radi normalnom brzinom i drzi se na 50C .. moracu da ga otvorim da vidim da li mogu da pomognem nesto oko hladjenja, ako neko zna za ove starije (dakle masina je 5 godina stara) mekove neki hint oko boljeg hladjenja (sa bakarnik kockicama, boljom pastom etc) neka javi ..
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 05:27 ] @
za mail
- mailbox - moze neki link na ovo, ja nesto ne mogu da nadjem
- sparrow - ovo je go*no koje je klijent za gmail + par sitnica, meni treba ozbiljan mail klijent, za gmail naloge odem direkt na gmail ne treba mi desktop klijent bolji od chrome browsera
[ calimero @ 10.02.2013. 05:43 ] @
Nisam bas ispratio thread od pocetka ali vidim da je problem indexiranje:

I ja sam na svom macu iskljucio spotlight jer kad sam stavio 1tb podataka odjednom na macbook pro, spotlight je urnisao masinu (kao kod tebe: ventilatori na max, cpu na 90% svo vreme). Inace u task listi spotlightov servis je mdworker.

Spotlight inace ne koristim, koristim QuickSilver.

Sto se mailiva i pretrage tice: koristim appleov default emailer a za pretragu koristim gmail.com - jednostavno i sa spotlightom googlov webmail je daleko bolji za pretragu.

Za pretragu po hardu, kazem spotlight mi nikad nije ni trebao vec mi je trebala pretraga po imenu fajla a to super radi EasySearch (veverica).

Pozz
[ madamov @ 10.02.2013. 09:15 ] @
Iz pročitanog shvatam da si ti prešao na ML sa SL bez clean installa, ja bih za početak to obavio. Takođe, ako spotlight pravi problem, treba ga pustiti da završi indeksiranje, ali prethodno obavezno clean install.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 13:12 ] @
Citat:
calimero:
Nisam bas ispratio thread od pocetka ali vidim da je problem indexiranje:


da, sada kada je zavrsio indexiranje diska i mailova sada sve radi ok


Citat:
calimero:
Sto se mailiva i pretrage tice: koristim appleov default emailer a za pretragu koristim gmail.com - jednostavno i sa spotlightom googlov webmail je daleko bolji za pretragu.


default mailer umire sa velikim broje emailova a gmail ne dolazi u obzir
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 13:22 ] @
Citat:
madamov:
Iz pročitanog shvatam da si ti prešao na ML sa SL bez clean installa, ja bih za početak to obavio. Takođe, ako spotlight pravi problem, treba ga pustiti da završi indeksiranje, ali prethodno obavezno clean install.


pa vidi, snow lion je bio clean install i na taj clean install je instaliras scmspeedfan ili kako se vec zove, firefox, iterm i adium.
odatle je uradjen upgrade na 10.8 (online)

jbg ako oni kazu da to terba online i ako ja imam sistem koji je generalno cist - dakle kao sto vidis instalirane su 4 smesne aplikacije na sistem koje ne uticu na sistem uopste, taj upgrade mora da radi .. ako ne radi oni nisu normalni. drugo bi bilo da ja imam sistem koji se "koristi" na kome ima 200 aplikacija etc etc, ali nemam, taj mek koristim za mail i shell. ako to ne ume da upgradeuje koja im je onda poenta uopste online upgrade-a. eh da imam i iworks koji nisam nijednom startovao od te ciste instalacije snow leoparda.

dalje, da bi uradio clean install 10.8 treba da nesto uradim sa ovim milionima mailova... ne zelim da ostanem bez njih, cela ideja zasto koristim kmek je kombo izmedju mail.app i time capsule. Ako ja sad mora da izbekapujem externo te mailove pa da ih vracam, iskreno, bacicu ih na neku od linux masina, ovo go* cu da preinstaliram i prodam posto to znaci da ne radi posao .. ako je jedino resenja na meku da milione mailova hendlujes tako sto koristis google mail .. mek nije masina za mene .. lepo je radio 5 godina, sad neka zeza nekog drugog ...

pitah vec jednom, koliko ovakva masina moze da se tapne u zemlji srbiji (sredjena, reinstalirana, sa zamenjenom pastom - stavicu onu najbolju srebrnu-, novom novcijatom baterijom, 2G rama, 500G WD hard - posto je original crko, nigde ogreban... + iWorks 8)?
[ calimero @ 10.02.2013. 15:03 ] @
Ja sam poceo da koristim defaultni emailer od verzije 10.7. Koristim gmail vec 7 godina i imam oko 7gb mailova i defaultni mailer radi brzo ALI sa iskljucenim spotlightom. (ne znam kako radi sa ukljucenim!)

Ranije sam koristio MailPlane (ako se ne varam) - to je u sustini standalone program koji koristi webkit da prikaze gmail webmail. Radi ok. (Koristio sam ga jer mi je uvek bilo tesko da pronadjem gmail.com tab u gomili otvorenih Safari tabova... :D)
[ calimero @ 10.02.2013. 15:11 ] @
To je mbp 15", verzija 3,1? (pre-unibody model?)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.02.2013. 15:16 ] @
Bogdane, aplikacija je PostBox, ne MailBox kako sam prvobitno napisao :)
http://www.postbox-inc.com/
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 19:21 ] @
@calimero, nemam pojma, valjda, ostavio sam seriski broj (W87482U0XAH) posto preko toga mozes da vidis bilo koji info

Model Family: MacBook Pro
Processor: 2.2GHz Core 2 Duo (T7500)
Manufacturer: Intel
# of CPUs: 1
Codename: Merom
Display:
Size: 15.4"
Finish: Glossy
Resolution: 1440x900
Backlight: LED-Backlit
Base Memory: 2GB PC2-5300 SODIMM
Max Memory: 6GB
# Memory Slots: 2
Brand: Apple
Wireless: 802.11a/b/g/n
Color(s): Aluminum
Original OS: Mac OS X 10.4.9
Battery: 60-watt-hour removable lithium-polymer
Graphics: NVIDIA GeForce 8600M GT (128MB)
Base Storage: 120GB 5400RPM SATA 2.5"
Optical Drive: 8x DL Superdrive

Model Number: A1226
Sales Number(s): MA895LL
Machine Number(s): MacBookPro3,1
Dimensions: 14.1 in x 9.6 in x 1.0 in
Weight: 5.4 lb
Production: Jun 5, 2007 - Feb 26, 2008
Factory: China
Production Year: 2007
Production Week: 49 (December)
Production Number: 3264
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 19:22 ] @
@voyager, probacu mada i ovo je "better gmail and dropbox integration" .. poenta ovog lapa je da tu budu privatni mailovi koji su privatni, dakle ne sedi ni u kakvom coud-u poput gmail-a i sam mail klijent ih cuva na sebi, indexira, pretrazuje etc etc ..
[ calimero @ 10.02.2013. 20:08 ] @
ako se odlucis da ga prodas javi se :)
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 22:13 ] @
Citat:
calimero: ako se odlucis da ga prodas javi se :)


baci mi ponudu na pp, mada mi deluje da se ne isplati bas mnogo prodavati ga koliko su im pale cene
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 23:10 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Bez baterije ti mašina radi sa pola originalnog takta, tako da svakako vrati bateriju unutra, jer sa 2GB RAM-a i 1.1GHz taktom, dobro je da ti se Lion i mrda :)
2GB RAM-a su ti i "bare minimum" za Liona, tako da bi sigurno progledao u odnosu na sadašnje performanse kada bi stavio 4GB (ako je to onaj model koji podržava max 3.25 GB).



bio sam ubedjen da me zezas ... zastrasujuce, jedno merenje je sa baterijom, drugo bez baterije ... davno sam se razocarao u apple proizvode, ali ovo je porazavajuce :(



[ bogdan.kecman @ 11.02.2013. 02:47 ] @
http://support.apple.com/kb/HT2332

ne znam ko je genije iza ove ideje, ali krvi bi mu se napio
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2013. 10:27 ] @
Ako je za utehu, problem su rešili tako što su zalemili bateriju :D
[ calimero @ 11.02.2013. 10:51 ] @
osim toga, ako izvadis litijumsku bateriju i ne koristis je duze vreme, ispraznice se toliko da vise nece hteti da se napuni.
[ bogdan.kecman @ 11.02.2013. 11:09 ] @
@voyager - sta na air-u i ekipi ne mozes da skines bateriju?

@calimero - sta njih bole uvo sto sam ja izvadio bateriju, crkla je (eno moja je explodirala na sred aerodroma), i sad mi masina radi zbog toga duplo sporije?! ja sam novu bateriju uzeo ne zato sto mi je trebala nego iskreno bio u apple shopu i nisam nasao nista zanimljivo da kupim i dosetim se da mi baterija mrtva i kupim drugu .. nisam uopste isao tamo zbog baterije .. u svakom slucaju, debilna ideja da ti masina radi sporije bez baterije je bukvalno za - uzmes lika koji je to odlucio, vezes ga bodljikavom zicom, zakacis za kuku od auta i vozas tako trans america nekoliko dana, onda ga uvaljas u pileci izmet i perje i zaposlis u nekoj drzavnoj firmi u srbiji da radi sa takvima kao sto je on
[ cyBerManIA @ 11.02.2013. 11:54 ] @
Koja koma, prosto da ne poveruje covek
A oduvek sam se pitao sto nemaju neki normalan ispravljac.

Citat:
bogdan.kecman: u svakom slucaju, debilna ideja da ti masina radi sporije bez baterije je bukvalno za - uzmes lika koji je to odlucio, vezes ga bodljikavom zicom, zakacis za kuku od auta i vozas tako trans america nekoliko dana, onda ga uvaljas u pileci izmet i perje i zaposlis u nekoj drzavnoj firmi u srbiji da radi sa takvima kao sto je on

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2013. 14:59 ] @
Hahaha, pa za tebe je onda definitivno ova serija
http://www.youtube.com/playlis...Ts12LK-ik7R7BX1geb6bU9XGHDmk_Q

Elem, nisam siguran koje su baterije zalemljene, a koje su samo na konektoru, kapiram da su sve na konektorima, samo činjenica da moraš da odvijaš 8 malih šrafova, koji su u poslednjoj generaciji prerasli u neki proprietary format glave nalik inbusu je dovoljna da se zamena baterije ne zove više lakom.
[ Darko Selakovic @ 11.02.2013. 15:36 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
http://support.apple.com/kb/HT2332

ne znam ko je genije iza ove ideje, ali krvi bi mu se napio


Intel
[ calimero @ 11.02.2013. 15:50 ] @
^

5+ ;)
[ bogdan.kecman @ 11.02.2013. 16:16 ] @
Citat:
Darko Selakovic:
Citat:
bogdan.kecman:
http://support.apple.com/kb/HT2332

ne znam ko je genije iza ove ideje, ali krvi bi mu se napio


Intel :)


imam ja jos 4 (ili 5 nisam vise siguran) intel lapova i kada im skines bateriju ne padne im brzina na pola tako da intel tu nista nije kriv ..

@voyager, e bas kao ti iz te serije, tako vidim ovu budaletinu koja je dizajnirala to ingenioznu stvar
[ calimero @ 11.02.2013. 16:40 ] @
Zasto bi vadio bateriju iz laptopa?

Sto se tice magsafe adaptera: makar ti ne treba jos jedna torba kao za PC laptop adapter :D (...oduvek sam se pitao koji moroni dizajniraju tako nesto neprakticno i nespretno)
[ bogdan.kecman @ 11.02.2013. 19:45 ] @
Citat:
calimero: Zasto bi vadio bateriju iz laptopa?


na primer zato sto je go*no explodiralo

Citat:
calimero:
Sto se tice magsafe adaptera: makar ti ne treba jos jedna torba kao za PC laptop adapter :D (...oduvek sam se pitao koji moroni dizajniraju tako nesto neprakticno i nespretno)


moj adapter za asus laptop je mozda 10% veci i mozda 2% tezi od ovoga, adapter za toshibu je laganiji a istig gabarita (samo je duzi a uzi sto je lakse za zapakovati), uz dell su mi dosla dva adaptera, jedan veci za docking station i jedan manji za samo lap, taj manji (na kom lap radi full snagom bez baterije) je laksi od magsafe-a, tanji od magsafe-a... a tera i5 lap bez ikakvih problema full snagom etc etc .. tako da, osim ako ne pricamo o hp desktop replacement masinama koje vuku po 200-300W magsafe adapter nije nista osetno manji od klasicnog pc adaptera - a go*no ne radi. (naravno ne racunam kineska go*na vec normalne brandove, dell, asus, toshiba...)

cela ova mac prica me podseca na ovo: http://www.wimp.com/interviewfail/
[ calimero @ 11.02.2013. 23:22 ] @
^

pa ne bih rekao... svih x laptopova koje sam kupio za firmu u poslednje dve godine (a nisu Apple) imaju odvratne adaptere sa kablovima koji su sve samo ne elasticni tj. prigodni za laptop adapter - ne mozes ih normalno smotati, osim u kupus stilu. tako da iako su sami adapteri mozda i manji i laksi, kad se smotaju sa pratecim kablovima dobijes nesto sto ne moze da se poredi sa magsafeom. (ruku na srce, ni jedan od tih laptopova nije ni blizu MacBookPro cene...)
[ zivanicd @ 12.02.2013. 00:01 ] @
Mana Magsafe-a je samo mogucnost da se kabl osteti odmah do adaptera (sto se meni desava vec nekoliko puta).

Druga mana je NENORMALNO grejanje pri punjenju. Bukvalno ne moze da se stavi ruka na njih.
[ bogdan.kecman @ 12.02.2013. 08:45 ] @
@voyager, joj sto si me zezno sa ovom serijom, gleda mdan noc, ne znam dal mi se smeje il mi se place... uopste ga nisu iskarikirali, toliko je realno da me zeludac boli

@calimero, mora da ste kupovali neke krseve, tipa plasticni msi koji uvatis za jedan kraj i on se ceo savije.. lepo sam rekao "kvalitetan laptop" tipa dell ili asus, mene nije mrzelo da ih premerim, nista ovo apple go*no nije znacajno manje niti lakse, ni od adaptera iz onog vremena a posebno ne od ovih modernih (od i5 dell-a je ovo apple go*no jos teze). sto se tice lapova gde se ne vadi baterija na 2 dugmeta, ne postoji nacin da bi ja kupio takav lap - dakle ne znam kakav software da mu stave, ja mu ne bih prisao. inace kod nas u firmi, tj sad to vise za firmu ne vazi vec vazi za moju grupu od nas oko 350, ima veliki broj mekova (oko 60%) i sve su to novi nadr*ani lapovi danas a bili su ovakvi macbook prooovi kao moj i malo stariji ... taj adapter za struju je crkao na jedno 150% masina, sto crkne sam adapter sto se skenja konektor... na onim prvim aero kad su se pojavili taj konektor se raspadao posle par meseci na svim masinama, tako da osim sto je ceo koncept debilan, taj adapter nije uopste kvalitetan, samo je lep (kao i vecina drugih resenja na mac-u)

@zivanicd, upravo, ne samo da se osteti kabl vec se raspadne ceo konektor

priznajem da je kabl od adaptera do lapa najtanji i najmeksi od svih, tako tanak i mekan nisam nigde drugde video ... no je*o ga sto je mekan i tanak kad ne radi, da su pustili 10% deblju zicu i povecali adapter 10% mogli bi da napoje lap sa potrebnom strujom debiletine seljacke... zvucim sam sebi kao pokvarena ploca ali ovo su strasne stvari, apple je uvek isao na razne kompromise zbog vizualnog dozivljaja svog uredjaja, ali ovoliki kompromis na ustrb zdrave logike, ovo je bukvalno za vesanje na terazijama



[ calimero @ 12.02.2013. 08:53 ] @
^

generalno me mrzi da se nastavljam. laptopovi nisu bili ni jedan ispod 500e. (cena bez sWinjdowsa!)
[ Marcus Naissus @ 12.02.2013. 14:16 ] @
Citat:
cyBerManIA:
Koja koma, prosto da ne poveruje covek :D :D :D
A oduvek sam se pitao sto nemaju neki normalan ispravljac.

MagSafe je neuporedivo bolje rešenje za laptop od onih punjača kakve obično viđamo na PC laptopovima. Ono što je tebi "normalan ispravljač" je vrlo loše rešenje za laptop jer ako neko slučajno zakači gajtan dok prolazi pored laptopa, vrlo lako može da se desi da ti ceo laptop odleti na patos, a čak i da ne odleti, vrlo lako može da se ošteti onaj konektor za punjač na PC laptopu.

Meni se na jednom PC laptopu koji sam ranije imao desilo da je ona opruga koja drži konektor za punjač (obično svi PC laptopovi tako drže taj konektor) vremenom počela da popušta i konektor je počeo da gubi kontakt kad se ne drži pritisnut uz laptop (ili da se zalepi nečim da se drži). Znači, tu je problem bio u konektoru koji se nalazi u laptopu, tako da zamena punjača ne bi rešila problem, nego bi ceo laptop morao da ide na servis.

MagSafe se drži magnetima i uvek dobro legne na konektor, a ako neko zakači gajtan, samo će konektor da se otkači od laptopa i laptop će ostati čitav.

Čak i da čovek pazi, lako se desi da zakači gajtan od punjača kad ustaje ili da neko drugi prođe i zakači gajtan, tako da je jako nepraktično ako konektor nije kao MagSafe, da se samo "odlepi" od laptopa.

Citat:
bogdan.kecman:
http://support.apple.com/kb/HT2332

ne znam ko je genije iza ove ideje, ali krvi bi mu se napio

To da li radi sporije bez baterije nije baš ni bitno jer nije ni predviđeno da ti skidaš bateriju svaki čas.

Zašto bi uopšte neko kupovao laptop ako hoće da ga koristi samo kao desktop računar bez baterije?

Ako već imaš bateriju (a iz tvojih poruka se vidi da je ipak imaš i da radi jer kažeš da si merio performanse sa i bez baterije), vrati je u laptop i problem je rešen.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.02.2013. 14:25 ] @
Marcus, opet nisi čitao temu od početka. Problem je bio u pregrevanju i čovek je video da kada izvadi bateriju to spusti temperaturu.
[ cyBerManIA @ 12.02.2013. 15:07 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
MagSafe je neuporedivo bolje rešenje za laptop od onih punjača kakve obično viđamo na PC laptopovima. Ono što je tebi "normalan ispravljač" je vrlo loše rešenje za laptop jer ako neko slučajno zakači gajtan dok prolazi pored laptopa, vrlo lako može da se desi da ti ceo laptop odleti na patos, a čak i da ne odleti, vrlo lako može da se ošteti onaj konektor za punjač na PC laptopu.


Ne pricam druze za konektor, vec konkretno za ispravljac napona. Da su stavili malo jacu elektroniku unutra pa da gura full snagom, na ustrb dimenzija.
Inace, vezano za konektore, Apple ideja sa magsafeom (konektor) je odlicna. Vise puta mi je leteo laptop kad povucem kabal.. Sva sreca pa su ostali citavi i lap i konektori..
[ Marcus Naissus @ 12.02.2013. 15:19 ] @


Citat:
zivanicd:
Mana Magsafe-a je samo mogucnost da se kabl osteti odmah do adaptera (sto se meni desava vec nekoliko puta).

To se samo dešava ako neko često punjač isključuje tako što vuče gajtan umesto da lepo uhvati za konektori isključi ili ako preterano često savija gajtan na istom mestu i to nije slučaj samo kod MagSafe, nego metalne žice popuste same od sebe ako se preterano često vuku i savijaju na istom mestu.

Jeste da je MagSafe napravljen da može da izdrži da neko naglo povuče gajtan i da on ostane čitav, ali ako neko to svakodnevno radi, metalne žice jednostavno ne mogu da izdrže toliki stres i vremenom će početi da popuštaju.

Znači, ipak mora bar malo da se pazi ako hoćeš da ti traje godinama.

Ja evo nikada nisam imao ni najmanjih problema sa MagSafe, a već oko 5 godina svakodnevno koristim isti punjač.

Citat:
bogdan.kecman:
tako da osim sto je ceo koncept debilan, taj adapter nije uopste kvalitetan, samo je lep (kao i vecina drugih resenja na mac-u)

Adapter je kvalitetan ako ga koristiš onako kako je predviđeno i sasvim lepo može da radi godinama bez ikakvih problema.

Nema potrebe da stavljaju debeo gajtan i da prave veći adapter samo zbog pojedinaca koji smatraju da je MagSafe previše mali za ono što oni očekuju ili koji smatraju da je gajtan previše tanak da izdrži da ga vuku onako kako su navikli.
[ bogdan.kecman @ 12.02.2013. 16:13 ] @
Citat:
Marcus Naissus
MagSafe je neuporedivo bolje rešenje za laptop od onih punjača kakve obično viđamo na PC laptopovima.


ja sam koristio, intenzivno, 15tak pc laptopa i nikad ni na jednom taj konektor nije crko, nikad ni na jednom kada je zakacen kabl nije poleteo lap (a kacio sam mnogo puta, uvek samo izleti konektor) - tacno je da ce lepse da izleti ovaj sa meka, ali ovaj sa normalnih lapova (opet kazem, hp, toshiba, asus .. ne oni plasticni krsevi) vrlo lepo radi, izlece iz lapa ... jeste moguce da ce pod nekim nezgodnim uglom pc poleteti, tu nema zbora da je magsafe bolji, ali nemam ja nista protiv tog magnetnog konektora, ja imam protiv adaptera koji je golo g.

Citat:
Marcus Naissus:
To da li radi sporije bez baterije nije baš ni bitno jer nije ni predviđeno da ti skidaš bateriju svaki čas.


vidi, da im baterije ne explodiraju tako povremeno to bi mozda pilo vodu, ali ovako ..

Citat:
Marcus Naissus:
Nema potrebe da stavljaju debeo gajtan i da prave veći adapter samo zbog pojedinaca koji smatraju da je MagSafe previše mali za ono što oni očekuju ili koji smatraju da je gajtan previše tanak da izdrži da ga vuku onako kako su navikli.


ovaj adapter se usijava, adapter na dell-u bude pod istim uslovima mlak a veci je mozda 5% os ovoga, pritom je tanji i zgodniji za nosenje 5 puta od ovog mekovog adaptera ..
moron koji je zakljucio da napravi adapter za laptop koji ne moze da da struje koju laptop trazi ne zasluzuje da ima posao kao portir u nekoj smecarskoj firmi a ne kao inzenjer

Citat:
Marcus Naissus:
To se samo dešava ako neko često punjač isključuje tako što vuče gajtan umesto da lepo uhvati za konektori isključi ili ako preterano često savija gajtan na istom mestu i to nije slučaj samo kod MagSafe, nego metalne žice popuste same od sebe ako se preterano često vuku i savijaju na istom mestu.


meni taj konektor radi ali je crko na sve i jednom aeru (oni su malo drugaciji od ovih na mbp-u), i nisu pukle zice nego se raspao konektor na delove i tako na jedno 150 mekova u firmi

Citat:
Marcus Naissus:
Adapter je kvalitetan ako ga koristiš onako kako je predviđeno i sasvim lepo može da radi godinama bez ikakvih problema.


i onaj kineski kad vuces iz njega samo 20W mozes da koristis godinama .. ja sam popravljao nekoliko adaptera i uopste nisu kvalitetni, cak naprotiv... e sad nisam se do sada bunio posto nije bas extra nekvalitetan vec je vrlo prosecan, ali sada kada sam saznao da go*no nije u stanju da isporuci struju koja lapu treba, vidi ovako, mozes da pricas sta god hoces, ja sam do pre par godina imao ogromno postovanje za mek, pre par godina se to dosta porusilo zbog nekih fasistickih poteza te firme ali sam i dalje gajio ogromno postovanje prema tom hw-u... od juce, mene apple zanima koliko i msft - za mene su zavrsili... videcu dal ovo go*no koji mi stoji na stolu od lapa moze da se tapne za neke upotrebljive pare ili da ga ostavim u ormaru da povremeno mogu nesto da istestiram na njemu kada nesto treba da radi multi-os, ali bilo sta drugo - apple je samnom zavrsio... uvek sam znao da su zarad vizuelne kalakurcije dizali cenu i spustali performanse ali je to imalo nekog smisla ali ovo .. ovo je cist fasizam, mogu pod ruku sa msft-om

[ zivanicd @ 12.02.2013. 16:32 ] @
Meni je obicno crkavao deo kabla kod adaptera :)

Sva sreca imam drugara (Zika Televizor) koji takve stvari resava za par sati :)

[ bogdan.kecman @ 12.02.2013. 17:52 ] @
macbookpro ili ovi tanani? na mbp-u mi nije bas jasno kako ti je crko kabl, taj deo konektora je lepo odradjen, ima relativno dobar relieve sa onim duplim crevom, ne bi smeo da pukne kabl osim ako ga ne cimas bas pod nezgodnim uglom za kabl, doduse prvi put kad pukne tu je kraj price, uvek ce tu pucati posto to ne mozes vise nikad da vratis kako je bilo .. sto se tog konektora tice to je definitivno najbolja ideja koju sam video ikad, na zalost ne bas najbolje izvedena ali ..
[ bogdan.kecman @ 01.03.2013. 12:09 ] @
lepu rec � hm
- osx je, po meni, ubedljivo naj ergonomicniji os od svih koji su danas u ponudi, extremno kvalitetan desktop os �
- sav apple hw je leo

no, ja sam sa tom firmom zavrsio
[ boxxterr @ 02.03.2013. 16:26 ] @
Jel moze ovo neko da potvrdi. Vidim da vec ima komentara, ali bih voleo da znam kako je kod vas u praksi. Vozim lava, ali ne bih da izgubim 33% baterije zbog planinskog lava.

"Shortly after the launch of OS X 10.8 Mountain Lion, users of portable Macs began to report significant reductions in their battery life on Cupertino’s latest cat. Reports varied, but independent testing showed a reduction of 20 to 30 percent in battery life on 10.8 compared to the same hardware on 10.7."

"As you can see from the chart, the battery life hit caused by 10.8 Mountain Lion is significant. Our 2011 MacBook Pro lost 2 hours and 10 minutes, or 33 percent, of battery operating time following the upgrade. "


http://www.macobserver.com/tmo...ry_life_10.7_vs_10.8_vs_10.8.1
[ madamov @ 03.03.2013. 08:31 ] @
Nisam primetio da mi je baterija išta manjeg kapaciteta na Mountain Lionu.
[ boxxterr @ 03.03.2013. 12:46 ] @
Citat:
madamov: Nisam primetio da mi je baterija išta manjeg kapaciteta na Mountain Lionu.



"According to Ars Technica, as news of the battery life problem spread, Apple reportedly began contacting users affected by the issue and asked them to log system data for Apple’s review. Mountain Lion’s first update, OS X 10.8.1, was just around the corner, but Apple made no public mention of whether the data they were collecting was being used to fix the battery life issue in the update."


Veruj mi da ne znam sta da radim. Ima dosta clanaka i na arstehnici, a ovi su uradili i svoj benchmark. Pisu i da najnoviji pachevi nista nisu ispravili, a apple ne pominje nista u changelog. Za sad mi baterija traje samo 7 sati, ne bih da menjam to.
[ Marcus Naissus @ 05.03.2013. 13:04 ] @
@boxxterr

Ako pogledaš datum kad je taj članak pisan, videćeš da je od letos, to jest da je pisan pre nego što je izašao update 10.8.2, za koji kažu ljudi da je sredio to.

Evo ti jedan malo noviji članak o tome, sa testovima koji su rađeni nakon što je izašao 10.8.2 update: http://www.macobserver.com/tmo...7.5-maintain-os-x-battery-life

Prema tim testovima, izgleda da baterija duže traje nego na Lion. :)
[ boxxterr @ 05.03.2013. 15:03 ] @
E hvala ti, ne znam kako sam uspeo da ne vidim to. Sad cu da ga apdejtujem odmah. Tnx.
[ boxxterr @ 05.03.2013. 15:06 ] @
Pa da. citao sam do ovde i onda sam prestao, sad sam se setio zasto.

"Apple is already testing 10.8.2 with developers, although battery life is not addressed by the company in the update’s seed notes. "

http://www.macobserver.com/tmo...life_10.7.4_vs_10.8_vs_10.8.1/
[ boxxterr @ 06.03.2013. 00:30 ] @
Instalirao sam 10.8.2.

I skide mi bateriju za 2 sata.

Pih. (grrrr). Sad imam oko 5 sati na bateriji, surf, muzika i to.

Citao sam ovde i bilo je sarenih komentara, pa reko da okusam srecu. Izgleda da nisam bio medju srecnicima.

https://discussions.apple.com/thread/4312505?start=0&tstart=0






[ boxxterr @ 06.03.2013. 00:55 ] @
Update:

iStat pro mi pokazuje druge vrednosti. Videcu koliko je tacna "built in" procena baterije u praksi. Cini mi se da je to to, ali videcemo.
[ Marcus Naissus @ 06.03.2013. 02:48 ] @
Pa pošto si tek prešao na Mountail Lion, bolje sačekaj malo i kasnije ponovo pogledaj koliko će baterija da traje.

U zavisnosti od toga koliko je hard disk napunjen, Spotlightu može da bude potrebno i malo više vremena dok indeksira sve što ima na hard disku, pa ti možda to indeksiranje dodatno opterećuje procesor i troši bateriju.
[ boxxterr @ 06.03.2013. 03:46 ] @
Da, sacekao sam spotlighta da indexira sve pre nego sto sam napisao post, ali izgleda da si u pravu, posle nekoliko restarta cini mi se da je sve normalno.

Spustio sam se od 98% baterije na 70%, i cini mi se da je sve ok, i da built in battery info daje preciznu informaciju. Na surfovanju predvidjeno trajanje baterije seta od 5 sati do 8,5 na tri crte osvetljenja displeja, i jedna crta za tastaturu.

Kada se samo cita neki web sajt, vreme odmah ide i do 9 sati, a cim se dotakne touchpad spusta se na nekih 7.

VIdecu na cemu sam kad budem bio ceo dan odsutan negde na terenu.

Za sada povlacim ono "pih (grrrr)".

Nov sam u svetu zagrizenih jabuka, i namestio sam win 7 u bootcamp-u, ali mi nikako ne pada na pamet da ulazim tamo xD.

Jedino sam morao da udjem kada sam kopirao dmg od 10.8.2 na mem karticu, jer iz liona nije hteo nikako jer je formatirana u ntfs. Nije hteo ni na onu u fonu koja je formatirana u fat jer je preveliki.


Jedino me nervira update u planinskome lavu, sto nema koliko je veliki update u mb, i sto su prebacili to u store.

U obicnom lavu sam mogao da odstikliram update koji mi ne treba, i da znam kolko je koji veliki. I onda kliknem update onoga sto ja hocu, a sada moram jedno po jedno.

Nestao mi je i spisak top procesa u iStat pro, i cini mi se da littlesnitch ne radi kako treba.

Ovo ostalo je "snapier".

Tnx for the tips.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.03.2013. 11:23 ] @
I meni su nestali top procesi iz iStata, ali sam se sve tripovao da je nešto do mene :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.03.2013. 13:18 ] @
Novi iStat menu, verzija 4, optimizovana za ML i retine, opet prikazuje top procese.

[ boxxterr @ 06.03.2013. 16:28 ] @
Da, evo ga ovde sa ispravkama. Ne mora da se deinstalira stari vidget, samo se pregazi sa novim. Bar meni tako radi.

http://best-mac-tips.com/2012/...t-for-os-x-10-8-mountain-lion/

https://www.dropbox.com/sh/zirhz2eu82engz7/Adej37uzho
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.04.2013. 13:30 ] @
Danas sam tražeći nešto za Lenovo X61 video na njihovom forumu podatak koji se tiče onog rada procesora na pola takta kada laptop radi bez baterije, tako da je, kako sam pretpostavio, u pitanju Intelov dizajn fičr, a ne Appleov.

http://forums.lenovo.com/t5/X-...-p/109144/highlight/true#M8521

Citat:
I think it should be mentioned though that removing the battery reduces the maximum CPU speed by half. This is a characteristic of most modern laptops. The power brick and battery are part of an integrated power supply system, and when the battery is not doing its part, the CPU is throttled back.


A pokušavajući da izgooglam neke zvanične rezultate (nekih drugih firmi, ne samo Applea [http://support.apple.com/kb/HT2332]) naleteo sam na zanimljiv primer poređenja adaptera za Mac Mini (110W) i MacBook (60W). Onovremeni Mac Mini, hardverom sličan onovremenom MacBooku, pride bez ekrana koji nije zanemarljiv potrošač, dolazi sa skoro duplo jačim adapterom (i gabaritnijim, naravno).
[ balavi @ 15.04.2013. 13:49 ] @
@-V-O-Y-A-G-E-R-

veoma, veoma koristan podatak vezan za Intel, korisno je znati
[ bogdan.kecman @ 13.06.2013. 23:08 ] @
kupio danas neki "disk led pro" ono mislio da me memorija prca kada mi se zaglavljuje masina (samo se ukoci sve i onda nastavi posle par sekundi / minut) pa kao osx swapuje, a posto se disk ne cuje a niko u apple-u nije mislio da je hdd activity lampica korisna ... jel, iskopam ja taj app, ne nadjoh nista za dz al 2$ je skoro dz, nema veze, i mater .. nista.. nije disk ... disk jedva trepne .. neki je nesklad ovog snow lion-a i ove makine :( ... argh

aj neko iskusan da mi napise kako da napravim butabilan usb disk ili cd/dvd sa snow lion-om (imam samo snow leopard dvd i one dvd-ove sa kojima je ovaj dosao, valjda leopard bez snow :D, sta god da je bilo tamo 2009 "novo") pa da probam to sveze da stavim, mozda resi problem, pre nego se vrnem nazad na snow leopard
[ Marcus Naissus @ 20.06.2013. 10:36 ] @
Je l' hoćeš da praviš bootabilni USB za Lion, Mountain Lion ili Snow Leopard? Napisao si "Snow Lion", a OS X sa takvim nazivom ne postoji, pa mi nije baš jasno o kojoj verziji je reč.
[ bogdan.kecman @ 20.06.2013. 11:39 ] @
mountain lion, sorry, previse loseg se desava ovih dana pa sam malo ...
[ madamov @ 21.06.2013. 12:39 ] @
Ako si kupi Mountain Lion, odeš u AppStore aplikaciju, pa klikneš na purchased. Tamo treba da imaš izlistan i Mountain Lion (a i Lion, s obzirom da se nešto prisećam da si govorio da su ti skinuli 2x pare za OS X jer si raido upgrade direktno sa Snow Leoparda, tako da si faktički kupio i Lion). Pogledaj šta piše pored u dugmencetu, download ili downloaded.



Downloaded znači da si već skinuo 10.8.4 koji je tekuća verzija, ako stoji samo download ili je skinut 10.8.3 ili raniji ili uopšte nemaš Install Mac OS X Mountain Lion aplikaciju u /Applications. Downloaduj i onda skokni do /Applications foldera, desni klik na Inatall Mac OS X Mountain Lion aplikaciju, Show Package contents pa uđi u folder SharedSupport, tu ćeš naći image fajl InstallESD.dmg, izvuci ga negde izvan packagea, pa ga mountuj i pokreni Disk Utility. Uzmeš prazan USB od 8 GB ili napraviš particiju na eksternom disku, pazi mora particiona tabela da bude GUID, iz Disk Utility uradiš restore na USB i imaš butabilni USB za instalaciju Mountain Liona.
[ bogdan.kecman @ 21.06.2013. 12:46 ] @
giga hvala, bacam se u tu akciju ovih dana, samo da napravim full bekap svega

(btw vezano za tu kupovinu i duple pare i to ... skinuli su mi bili i za lion za ml, onda sam se ja zalio i onda su mi vratili SVE pare!!! e sad pre nego sam se zalio u purchased je bilo i lion i mountain lion, sad u purchased sedi lion a mountain liona nema :D iako mi se ml redovno updateuje i sve radi i kupujem normalno na appstore ... weird hah :D ... elem nebitno kupicu ga opet, luda firma)
[ bogdan.kecman @ 16.01.2014. 02:21 ] @
dugujem epilog price ...

elem, na kraju je zavrseno u sledecoj kombinaciji
- u masini je bilo 2x2G, jedan od ta 2G je izbacen i umesto njega je dosao 4G, sada masina ima 6G
- uradjen je upgrade (ne downgrade, reko lakse, aj da probam) na 10.9.1
- rastavljena je masina skroz, ociscena, pociscena skorela pasta izmedju hladnjaka i cpu/gpu/pojmanemamstajetreciintelcip i stavljena nova (arctic silver - alumina, to je najbolja koju sam mogao kod nas da nadjem)
- resetovani pram, cms.. (ne mojom voljom, kad sam upalio masinu nije imala wifi i sound pa sam mislio da je do toga posto je izgubila i vreme i .. pa sam resetovao, ispostavilo se da jedan konektor nije dobro legao)

sadasnje stanje
- u normalnom radu ne prelazi 60C (smc setovan na "default" dakle iskljucen), pre ovih promena tu je trcao izmedju 80 i 90
- mail.app i dalje zakucava masinu, na dobar dan digne cpu na 98C i ni sa 6000RPM to ne moze da se oladi ispod 97C
- firefox je i dalje neupotrebljiv (kada mu se podigne onaj plugin container, a podigne se cim naleti negde na flash) zabode masinu na milion % usage i krene da je usijava, safari radi ok (mada i na njemu flash jede cpu, no kad odes sa strane sa flash-om prestane, za razliku od ff-a koji dok ne ugasis bez obzira sto nijednu stranu nisi otvorio i dalje zdere cpu)
- sa 98% na 6000RPM se na 50C skida (po gasenju applikacije koje ga smaraju) za 10tak sekundi, to je trajalo minutima u staroj varijanti

sve u svemu, ovako sa 6G rama i valjanom pastom ovo ponovo postaje upotrebljiva masina, jedno moram da ukinem mail na njoj, tj bar za ove varijante gde postoji webmail resenje da ukinem accounte u mail.app i da koristim webmail :( ... flash nesto preterano ne koristim, razmisljam se da probam da ga ukinem skroz ili da ga palim "on-demand", samo da vidim kako to ide sa safarijem

hvala svima na pomoci!
[ zarek @ 22.02.2015. 13:28 ] @
Pročitah deo teme. Hvala.

Moj je malo mladji MBP. Mislim se da li da predjem s Liona na Yosemite?
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 17:00 ] @
Po mom misljenju trebao bi da predjes odma. Instalirao sam na oba, macbook pro late 2010 i na ovaj i5 4th generation. Osetno bolje radi i na starijoj i novoj masini. Sa ovim macbook pro poslednje generacije sam stvarno odusevljen, pogotovo sa iris grafikom koja pusta 4k video, i ubija kako radi sve u virtuelnoj masini :).
[ zarek @ 22.02.2015. 18:53 ] @
Uf, moj MBP je late 2011, i7 i 8GB s 10.7.5 OS X. Sve aplikacije će raditi i neće biti problema pri upgrade/updateu?
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 19:18 ] @
Ma ima da radi ko top. Sto se tice hardvera, bas sve ce da radi, i nece biti problema pri upgrade. Jedino ako imas neke egzoticne aplikacije, ne pada mi za sad nista na pamet sto ne bi radilo.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2015. 19:21 ] @
pazi moj matori "radi" sa svim najnovijim, dakle upali se, butuje se,
sve se isntalira ... jedino sto je sporo .. 6G rama i core2duo je iz
nekog razloga sporo za operativni sistem + internet browser + mail ...
inace najveci problem je od svega mail (jedino za sta je taj laptop
inace sluzio), kada imas nekoliko giga maila mail.app pojede sav ram
koji imas na masini i krene da swapuje ko nenormalan, onda ako ne palis
laptop 2-3 dana a u medju vremenu na te naloge stigne nekog maila on
poludi i krene da reindexira svih tih nekoliko giga mailova i tu ti lap
postane mrtav na nekoliko dana dok ne zavrsi, onda reindexira jos par
puta posto stigne jos maila i tako mu treba jedno 2 nedelje da radi non
stop sa 100% cpu na 100C da se oporavi :( .. i onda radi lepo opet dok
ne poludi ... donekle resio problem tako sto sam kupio neki airmail koji
se malo bolje snalazi sa velikim nalozima ali realno je i on
neupotrebljiv i pojede tih 6G rama dok si rekao keks .. tako da .. vise
na toj masini ne otvaram mail i ako ne idem na sajtove koji imaju flash
skoro pa je upotrebljiva :( sto je tuzno jer ni core2duo ni 6G rama nisu
sitni resursi
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 19:27 ] @
Nisu dovoljni c2d i 6gb to jeste, i mene to nervira. On ima i7 pa ce da ga cepa lepo. Ja nisam imao tih problema sa c2d u yosemite, ali ti imas malo nesvakidasnje potrebe sa ogromnim brojem mejlova. Meni ok radi yosemite na c2d, cim spotlight zavrsi indeksiranje, ali je neupotrebljiv za virtualne linuxe i windouze.
[ zarek @ 22.02.2015. 19:32 ] @
SQL Bogdane, tebi treba novi Mac Pro za Mail App. :) Virtuelne pošte imaš za celu državu(ako se izuzmu ostali inžinjeri poput tebe, ako ima).

Ah, osvežiću ga valjda, osim FCP i Adobe Creative Suite nemam ništa teže. Mada čitao sam po netu da su imali problema s Yosemitom.
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 19:38 ] @
Ako mene neko pita, volim Yosemita.
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 19:42 ] @
Bogdane Kecmane, a kako ti radi kad podignes na njega u bootcamp windouz 7, jel opet biva isto, taj hardver bi trebalo da potera win 7.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2015. 20:24 ] @
@zarek, nemam nesto potrebe za lapovima, generalno mi 99% posla
odradjuju serveri dakle "desktop" treba da ima SPICE klijent, mail
klijent, ssh klijent i web browser. Obzirom da je Oracle polisa dosta
drugacija od toga kako je bilo ranije moja poslovna putovanja su
pateticna, dakle "ne zivim na putu", sedim kuci za veeeeelikim desktopom
:) ... + oracle mi je dao neki i5 koji skroz ok radi i sa linuxom i sa
win7 ... tako da ovaj kmek bukvalno sluzi kad privatno negde idem da
imam za mail i ako treba da testiram nesto na osx .. no obzirom na to
kako radi sad masina je neupotrebljiva za bilo sta .. ono kresnem je
jednom u mesec dana ako treba nesto da probam sa kmeka i to je to,
iskompajliram nesto (posle 3 dana kompajliranja) za gejfon i slicno..
dakle novi mac mi realno ne treba, sutra da kupujem novu masinu nema
teorije da bi kupio ista od apple-a ja sam sa tom firmom zavrsio za sva
vremena ... a sto se tice mailova, jbg kad cuvas mailove od pre 25
godina nakupi se .. a i kad radis od kuce nekako tih mailova ima mnogo,
posto sva komunikacija ide mailom ... jos kada ucestvujes u nekim open
source projektima gde mailing liste budu povece .. nakupi se

@crnilabrador, radi win7 na njemu odlicno, os + firefox + thunderbird i
sve te iste mailove i flash sajtove i ... sve radi 1/1, ja nisam
ljubitelj microsnota ali apple je postao jos gori, razmisljao sam se da
ga unapredim sa ssd diskom i da zamenim jedan 2g sodim sa 4g sodimom pa
da umesto 6 imam 8G rama .. ali svejedno bi morao da vratim snow
leopard, to je poslednji osx koji radi ok, na zalost busan je ko sir
tako da ... sta znam, generalno i da ga nateram da radi 1/1 nemam neke
potrebe za njim a ovo za jednom u 2 meseca, za to je dobar i ovakav

u svakom slucaju nebitno, otpisana masina, spomenuo sam samo zato sto i
ta vrlo bajata masina (2007 ako se dobro secam) radi sa najnovijim osx
sto znaci radice sigurno taj i7
[ zarek @ 22.02.2015. 20:32 ] @
A da pitaš Oracle za novog "kmeka", ipak je skoro 10 godina prošlo.
25 godina arhiva? Uf, wow. Stara garda.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2015. 20:48 ] @
ne trosi oracle kmekove, za razliku od sun-a i mysql ab-a koji su bili
vecinski apple korisnici po pitanju lapova (tipa 90%) i gde su neki m$
alati bili zabranjeni (npr m$ outlook je bio strogo zabranjen u sun-u)
oracle je skroz windoze centric firma, 100% lapova su non apple, vecina
su dell (npr za EMEA region "dev" masina je Lattitude E6410 sa 8G rama,
"admin" masina je isto neki dell ali sa 2G rama i i3 procesorom ako se
dobro secam), brdo nasih internih alata uopste ne radi ako nemas windozu
(neki alati za trening, neki alati za konferencije i slicno) .. cak neke
interne Java aplikacije zahtevaju windozu!! .. a inace za lap, imas
izbor os "lap za administratore" ili "lap za developere" ..
(administratori u smislu sekretarica, accountanata, prodavaca, direktora
... ne sistem administratora) i to je to, a tamo neko negde odlucuje
koji je to lap no1 a koji lap no2. dobijes poseban oracle image, mozes
biras os linux ili windozu i to je to, aplikacije se instaliraju preko
posebnog oracle alata, ne mozes da instaliras nista sam, ono treba ti ms
office, odes na "my desktop" aplikaciju, kazes ocu ms office, tamo neko
to u par dana odobri i tebi se to instalira "samo" na lap, nikakve
sifre, brojevi etc etc .. oces neki drugi app odaberes iz liste kliknes
i on se instalira .. ako je free instalira se odma, ako oracle ima dil
za neograniceno licenci instalira se odma ako kosta neke pare licenca
mora sacekas dan dva da to neko odobri (ili ne) ... naravno nemas admin
nalog na sopstvenoj masini posto jeli nije tvoja
[ crnilabrador @ 22.02.2015. 21:22 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
dakle novi mac mi realno ne treba, sutra da kupujem novu masinu nema
teorije da bi kupio ista od apple-a ja sam sa tom firmom zavrsio za sva
vremena ...



Ma kako ces Kecmane tako djonom, uzmi macboka pro i5 sa irisom, i podigni sve linuxe u parallelsu i windose, i gledaj ih na retini 9 sati na ladnom laptopu ko pivo sto je ladno, na apple ssd. Na 4 monitora na dva thunderbolt porta. Ovo ko stvoreno za tebe.

Nisam ja video vise od 3500 rpm na ovom a krljam ga i ja kao ti sto ga krljas.
[ zarek @ 28.02.2015. 07:51 ] @
Downlodovah Yosemite, sad da organizujem backup i install...
[ Backy @ 01.03.2016. 09:34 ] @
kolko god neverovatno zvučalo, ovo je sasvim upotrebljivo