[ valjan @ 12.02.2013. 11:44 ] @
Blog Jevgenija Kasperskog u kojem iznosi tipične malverzacije kojima se služe AV kompanije kako bi se što bolje kotirale na nekim AV testovima, odnosno kojim se sredstvima služe da prikažu rezultate AV testova u što boljem svetlu na svojim sajtovima:

http://eugene.kaspersky.com/all-mouth-no-trouser/

Za one koje mrzi da čitaju, ili slabije vladaju engleskim, kratak pregled:

1. Korišćenje nepoznatih laboratorija za testiranje (bez referenci, jasnih metodologija i sl.)
2. Jednom "ubodu" dobar rezultat na testu, pa se godinama hvale na svom sajtu o tom uspehu
3. Poređenje sa starim verzijama konkurentnog softvera
4. Poređenje sa proizvodima drugačije namene (npr. home vs corporate ili agentless vs agent-base varijantama AV softvera)
5. Pereterano isticanje nekih karakteristika proizvoda dok se druge ni ne spominju (npr. nahvale odličnu brzinu skeniranja ili malo zauzeće resursa, a izostave lošu stopu detekcije ili prevelik broj false positive rezultata)
6. Upotreba irelevantnih metodologija testiranja (test ne oslikava realnu situaciju, odnosno nijedan AV se u praktičnoj primeni nikad neće naći u situaciji simuliranoj testom)
7. Selektivno testiranje (odaberu se samo neke karakteristike određenog proizvoda, i onda se one uporede sa takvim k-kama kod konkurencije)
8. Čisto varanje (npr. izmene program tako da on sa 100% uspehom prođe određeni test)
9. Odbijanje učešća u testiranju (ili zabrana korišćenja imena proizvoda u testu)

Dakle, pre nego što prihvatite rezultate nekog testa zdravo za gotovo, proverite:
• datum testiranja, verzije AV programa i šta je od opcija bilo uključeno prilikom testiranja
• istoriju pojavljivanja nekog proizvoda u testovima i rezultate postignutim u istim
• sve karakteristike nekog proizvoda, a ne samo pojedinačne odlike
• metodologiju koju je laboratorija koristila za testiranje, kao i reputaciju i reference dotične laboratorije
[ agasoft @ 12.02.2013. 11:48 ] @
Pa dobro, koje su to, po njemu ispravne laboratorije, i ima li ih uopšte?
Ja već odavno mislim da su sve laboratorije dobro plaćene, jer zašto bi radile taj posao, ako nemaju nečiju podršku.
[ valjan @ 12.02.2013. 11:51 ] @
Eno ih na kraju njegovog teksta, samo baci pogled na link :-) A inače u samom tekstu možete videti primere prevara kojima se služe neki AV vendori, ima među njima čak i renomiranih imena...
[ espresso @ 12.02.2013. 15:48 ] @
Ja znam od ranije da Norton ne učestvuje na testovima na kojima podbacuje. Jednostavno, reklamiraju samo one elemente u kojima mogu koliko toliko da se takmiče. Takmiči se samo u testovima na osnovu definicija iz baze ali ne i na heuristici.
Pa ja se sećam pre nekoliko godina, pošto Jahu na mejlu koristi Nortonov av, zaražene fajlove mi je je prijavljivao sa par dana zakašnjenja u odnosu na Kaspera.

Koristim Kasperski godinama na svim računarima u kući i stvarno ne žalim za licencu.
Pored Kaspera, bio bih spreman da koristim još i Bitdifendera. Avira je ranije imala previše lažnih dojava; ne znam kakvo je stanje danas.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 13.02.2013. u 12:21 GMT+1]