[ kockica0003 @ 15.02.2013. 03:28 ] @
Pozdrav
Nalazim se u dilemi kao pocetnik kad je u pitanju SEO. Istrazivao sam na ovu temu na ovom i slicnim forumima ali nigdje nisam nasao konkretan i nedvosmislen odgovor.
Navest cu vam jedan hipoteticki primjer, pa vas molim za pomoc.
Recimo moja kompanija se zove ABC i proizvodi OLOVKE, GUMICE I PAPIR.
E sad dilema je kako napraviti stranicu i sa kojom domenom

1. Primjer
Uzeti domenu www.abc.com
Na stranici napraviti linkove
OLOVKE
GUMICE
PAPIR
Ovom solucijom gubim jer u samoj domeni se ne nalazi ni jedna rijec koja bi mi pomogla na google (olovka gumica papir)

2. Primjer
Uzeti vise domena www.abc-olovke.com, www.abc-gumice.com, www.abc-papir.com (mislim da bi mi ove domene pomogle kod rejtinga za trazene rijeci olovka, gumica, papir)
a onda svaku od ovih domena spojit sa jednom te istom stranicom stranicom kao u prvom primjeru koja bi bila sastavljena od tri linka
OLOVKE
GUMICE
PAPIR.
Ovdje mi domene pomazu, pravim tri stranice, ali svaka stranica ce imat dobru poziciju za odredjenu rijec, medjutim hoce li me google kazniti sto imam identicnu stranicu na 3 ili 4 razlicite domene?

3. PRIMJER
na domeni www.abc-olovke.com napraviti samo jedan link OLOVKE na domeni www.abc-gumice.com samo jedan link GUMICE na domeni www.abc-papir.com samo jedan link PAPIR Ovako bi izbjegao dupliranje, ali ljudi koji dodju na stranicu radi olovaka, nece saznati da proizvodim jos dva artikla.

Koja od ove tri solucije ce bit najbolje pozicionirana na google za trazene rijeci OLOVKA GUMICA PAPIR, i da li bi ova druga mogla bit kaznjena zbog dupliranja sadrzaja?
Postoji li neko sasvim drugacije i bolje rjesenje?
[ old @ 15.02.2013. 05:12 ] @
Zdravo.

1. SEO ide mačku o rep od kako je Google uvrstio plaćene linkove na prva 3 i zadnja 2 mesta. (Što ti na SEO forumu sme otkriti samo "penzionisani" pro). Znači plati i ti adwords, pa rezultate dobijaš pouzdano i odmah.

2. Ako ćeš ipak da se bakćeš oko seo, u kontekstu tvojih pitanja sledeća formula može da usmeri:
N broj domena <=> N puta više troškova, računajući znanje, trud i vreme. (Znači i 2 je previše).
[ Predrag Supurovic @ 15.02.2013. 09:44 ] @
Više domena će ti bit krositni samo ako na njih staviš različit sadržaj. Svaku međusobnu vezu koju napraviš u cuklju da napumpaš rejting Google će da prepozna i sankcioniše.
[ cyBerManIA @ 15.02.2013. 13:16 ] @
Uzmi cist domen kao naziv firme ( abc.com ) i na njemu izgradi normalan sajt.
Ove varijante abc-olovke, abc-nestodrugo i slicne varijante ce ti samo otezati posao i troskove, a nista neces dobiti. EDM vise ne pije vodu, dok ce ti sva tezina biti na jednom mestu. Jos i ruzno izgleda, barem meni.

+ ovo sto su Pedja i old napisali.

Ne znam gde vadite te predloge. Kontam da negde procitate sve to, danas svako pise svasta. :D

Skoro sam preko firme radio eshop za neku firmu koji su takodje trazili taj princip domena: imefirme-vrstaproizvoda.TLD. Em sto su platili vise i tek ce plate vise, em sto ce ih korisnici juriti po domenima umesto da sve bude na jednom mestu + sve ono iznad..
[ kockica0003 @ 15.02.2013. 18:47 ] @
Prije svega da se zahvalim svima vama koji ste ulozili vrijeme i trud u cilju da pomognete.
Sto se tice troskova izrade vise stranica oni su minimalni (samo cijena domena, hosting imam "sam svoj majstor-ili bolje receno Balkanska gurema" :D)
A odakle dolaze ti prijedlozi, pa iz logike APSOLUTNOG POCETNIKA :) Isao sam logikom kljucna rijec u domeni pomoce rejtingu, na forumimao sam procitao jako puno o dupliranju istog sadrzaja, ali kontam mozda postoji neki nacin ucinkovit, a legalan i bez sankcija. Vjerujem da nekom maheru u ovoj oblasti moje pitanje vjerovatno i izazove smijeh, ali pocetnik sam i pokusavam nac nacin :)
Sve u svemu, ako sam dobro razumio vase odgovore zakljucak je NEMA NACINA DA SE OKORISTIM KOMBINACIJOM VISE DOMENA, ODNOSNO VISE SAJTOVA I TA DODATNA KLJUCNA RIJEC U DOMENI I NEBI NESTO ZNACAJNO POMOGLA REJTINGU.
Hvala jos jednom i sve najbolje.