[ alealealeo @ 21.02.2013. 17:40 ] @
Pozdrav! Imam neki stari komp i hteo sam da ga ukljucim, kad ono... Imam integrisanu graficku (ne secam se koja je... neka Nvidia, mozda Gforce 400 i nesto) i znam da sam pre imao neki sivi produzetak sa onim VGA izlazom koji sluzi kao veza izmedju kucista i monitora, ali sam ga izgubio. Imam i sad neki DVI-VGA (ne razumem se, ne zamerite), ali nije to to. Onaj prethodni je imao rupice sa obe strane. Meni ova integrisana graficka ima neka 2 izlaza, citao sam na netu, pise da je neki serial port i navodno se koristio pre za dzojstike (mada nisam siguran u to). Sve u svemu, evo prilazem sliku. Moje pitanje je sta da radim da dobijem sliku na monitoru, jer kad sam otisao u neki servis i trazio taj prikljucak, rekli su mi da takva stvar ne postoji.

[ drvlada75 @ 21.02.2013. 17:48 ] @
Dva porta sa leve strane su stvarno COM portovi, sluze za komunikaciju.
Crveni port za printer a zuti za dzojstik.
Trebalo bi da otvoris kuciste i proveris da nema nekog izvoda unutar kucista.
Prikljucivanje monitora na COM portove mislim da nije moguce.
[ calexx @ 21.02.2013. 18:42 ] @
Da nije EGA? Mada mi nekako ne idu zajedno EGA i integrisani USB/PS2. Koja je ploča? Daj neku sliku unutrašnjosti.
[ alealealeo @ 21.02.2013. 19:25 ] @
Citat:
calexx: Da nije EGA? Mada mi nekako ne idu zajedno EGA i integrisani USB/PS2. Koja je ploča? Daj neku sliku unutrašnjosti.


Evo slika unutrasnjosti. Ovo roze je taj deo sa portovima. I meni kao laiku za hardver je sve ovo cudno, narocito sto pored ovog donjeg COM porta stoji znak kao na vga kablu.



[ drvlada75 @ 21.02.2013. 19:38 ] @
Ono sto ti je u braon portu (AGP) je graficka kartica (postoji crni rebrasti hladnjak na njoj).
Na tu graficku karticu treba prikljuciti monitorski kabl.
Ako ti nije tesko, slikaj celu zadnju stranu racunara, da vidimo sve portove i izlaze sa kartica.
Svi PCI portovi u racunaru su ti zauzeti
[ alealealeo @ 21.02.2013. 19:43 ] @
Citat:
drvlada75: Ono sto ti je u braon portu (AGP) je graficka kartica.
Tu treba prikljuciti monitorski kabl.


Tu karticu sam naknadno kupio, ne secam se zasto (mozda nesto u vezi sa video kamerom). I probao sam da prikljucim tamo monitor i nista... crno. Ta kartica je neka asus, a znam provereno da kad sam kupio komp imam integrisanu NVidiu. Stvarno nisam pametan.
[ drvlada75 @ 21.02.2013. 19:53 ] @
Najvise mi lici na ovu plocu:
http://www.motherboard.cz/mb/acorp/7KT333.htm
[ alealealeo @ 21.02.2013. 20:15 ] @
Citat:


Da, izgleda je to ta.

Citat:
drvlada75
Ako ti nije tesko, slikaj celu zadnju stranu racunara, da vidimo sve portove i izlaze sa kartica.
Svi PCI portovi u racunaru su ti zauzeti


Evo slike. Da ponovim... probao sam da prikljucim monitor na ovaj VGA, ali nista, a gotovo sam siguran da nisam tu prikljucivao monitor, jer ranije nisam imao tu karticu. Uvek sam morao preko tog sivog prikljucka na integrisanu karticu.

[ drvlada75 @ 21.02.2013. 20:21 ] @
Imas integrisanu zvucnu karticu i jos jednu dodatu, onu na dnu.
Nekako mi se cini kao da ova graficka stoji malo ukrivo, izvuci je pa je ponovo lagano vrati u leziste.
[ calexx @ 21.02.2013. 20:49 ] @
Kako god, liči, mada su verovatno slične još neke iz serije ali ova pomenuta i nema integrisanu grafičku. To što je nešto nacrtano nema nikakve veze sa matičnom pločom, to je plehče na kućištu i proizvođač sigurno nije znao koja će ploča unutra. Verovatno je ostavio alternativu da na tom mestu može da bude konektor za integrisanu grafičku pa ko šta stavi u kućište.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.02.2013. 22:53 ] @
Ja mislim da to nije VGA slot.Mozda je SVGA i treba mu takva kartica,neka S3 virge ili kako bese vec.
[ calexx @ 21.02.2013. 23:10 ] @
Šta nije VGA slot? Šta je to SVGA slot? Ono je očigledano AGP i kartica je tu gde joj je i mesto, radiće pod uslovom da je sve ispravno.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.02.2013. 23:17 ] @
Ja mislim da to nije VGA SLOT.Neka slka bez kartice slot i videces da nema zub na kraju koji odvaja pinove.
Mislio sam na karticu koja se stavlja u PCI slot.Nije mi sada ovde da je slikam.Na to sam mislo.




Po ovoj slici treba da kartica bude u tom belom slotu ispod ovog braon.
Na njegovoj slici taj slot je prazan.
[ alealealeo @ 22.02.2013. 06:56 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ja mislim da to nije VGA SLOT.Neka slka bez kartice slot i videces da nema zub na kraju koji odvaja pinove.
Mislio sam na karticu koja se stavlja u PCI slot.Nije mi sada ovde da je slikam.Na to sam mislo.


Po ovoj slici treba da kartica bude u tom belom slotu ispod ovog braon.
Na njegovoj slici taj slot je prazan.


Kartica ima takve pinove da ne odgovaraju nijednom drugom slotu, a i nekako je duza, tako da i po tome odgovara samo tom udaljenijem, braon slotu.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.02.2013. 08:36 ] @
Nabavi drugu karticu,noviju od te tvoje i stavi u taj beli,ispod braon slota.Budi brz u odluci.Posalji adresu na pp i poklonicu ti karticu.
Obecao sam jednom clanu sita,za sito stampu,koja su ogromna pa dajem drugu da mu posaljem.Ako hoces,plati postarinu i to je to.Odluci u naredna
2 sata.
[ alealealeo @ 22.02.2013. 09:49 ] @
Hvala na ponudi i interesovanju. Mene bi mrzelooo da saljem tako nekom i zato skidam kapu! :) Ako mislis da ce to resiti problem, imam druga koji je kupio slicnu masinu nesto kasnije od mene i sad mu taj komp hvata prasinu u podrumu, pa cu da mu uzmem karticu! :)
[ calexx @ 22.02.2013. 10:05 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Nabavi drugu karticu,noviju od te tvoje i stavi u taj beli,ispod braon slota
Taj prvi beli slot kod tebe je PCI-e a čini mi se da kod njega ne postoji nego su svi redom obični PCI. U svakom slučaju ostaje pitanje da li je postojeća kartica dobro legla, da li je ispravna ... ali to što nema slike na monitoru ne mora uopšte da znači da grafička ne valja.
[ alealealeo @ 22.02.2013. 10:17 ] @
Citat:
calexx: Taj prvi beli slot kod tebe je PCI-e a čini mi se da kod njega ne postoji nego su svi redom obični PCI. U svakom slučaju ostaje pitanje da li je postojeća kartica dobro legla, da li je ispravna ... ali to što nema slike na monitoru ne mora uopšte da znači da grafička ne valja.


Da, svi su obicni PCI. Kartica super lezi u braon slotu, a i sasvim je moguce da je nesto drugo u pitanju. Do monitora nije. Imao sam ja problema sto nije hteo da mi se pali komp, pa je proradio kad sam zamenio termalnu pastu na procesoru. E sad... ne pamtim taj prelomni trenutak kad se izgubila slika.
[ Miroslav Cvejić @ 22.02.2013. 12:39 ] @
@Lavlja Jazbina

Nekako je malo čudno da ploča sa SDRAM ima pcie slot (port kako ga zoveš) i da bi kupovina PCIE kartice (koja vredi više od celog računara) malo preterana.

Ovde je očigledno problem što nešto ne radi a ne što se neko seća da nije monitor povezivao na tom mestu.
[ vbbojan @ 22.02.2013. 20:02 ] @
Video kartica je odgovarajuca - AGP i nalazi se na pravom mestu.
Ako pažljivo pogledate prvu sliku videćete da ima jedan naduven elektrolit.
Pre će to biti problem sto ovo ne radi.

Pored toga, povadi sve kartice i poisključuje sve diskove, CD i flopije.
Ostavi samo grafičku, procesor i memoriju pa vidi dal će da kresne ...
[ alealealeo @ 22.02.2013. 21:57 ] @
Citat:
vbbojan: Video kartica je odgovarajuca - AGP i nalazi se na pravom mestu.
Ako pažljivo pogledate prvu sliku videćete da ima jedan naduven elektrolit.
Pre će to biti problem sto ovo ne radi.

Pored toga, povadi sve kartice i poisključuje sve diskove, CD i flopije.
Ostavi samo grafičku, procesor i memoriju pa vidi dal će da kresne ...


Izvadio sam sve. Ostavio sam graficku, procesor, memoriju, ali i hard disk i opet nije htelo. Ako je do tog elektrolita, da li postoji neka procedura odlemiti - zalemiti, ili moram da trazim neku "novu" praistorijsku plocu?
[ vbbojan @ 23.02.2013. 18:55 ] @
Pre nego što se baciš na zamenu elektrolita ne bi bilo loše da nađeš varijantu da probaš memoriju, grafičku karticu i napajanje na nekom provereno ispravnom računaru kako bi pre zamene elektrolita bio siguran da su ove tri esencijalne stvari takođe ispravne.

Zamena elektrolita nije komplikovana.
Ipak zahteva da si vešt sa lemilicom, jer ako se pretera sa grejanjem može da se trajno ošteti ploča.
Naročitu ti elektroliti što peglaju napajanje znaju da budu zeznuti za menjanje jer im je tačka u kojoj su zalemljeni veoma "masivna" i "pije" puno toplote te zna da bude problem da se očisti rupa od starog kalaja.
Za savete na ovu temu imaš sjajnu ekipu na forumu elektronika, a i pisalo se tamo već dosta baš na temu zamene elektrolita.

Pozdrav,
Bojan
[ marko12345 @ 26.05.2013. 18:32 ] @
napokon ste dosli do resenja, nije tu problem u grafici... problem je 100% u elektrolitu ili vise elektrolita treba ih sve pregledati i samo zameniti sa time da pazis na pol bela crta na elektrolitu ti ide na beli deo kruga tj oznake ispod, sto se tice vrednosti uf tj mikro faradi moraju da budu odgovarajuci kao na starom mislim da je tu 1500uf ali pogledaj dobro a voltazu mozes da uzmes istu ili vecu malo ali nikako manju da nebi doslo do ponovnog pucanja, elektroliti ti nisu skupi a i zamena nije teska, ako to odradis savetujem da prekontrolises i napajanje ocistis ga i pogledas da i tu nije neki puko