[ anon142305 @ 22.02.2013. 21:09 ] @
Skoro sam naisao na komp koji je bio toliko zarazen nekim malicioznim programima,
da se ja nisam usudio da ih pobrisem za to odgovarajucim programom.

Zasto? Pa pomislio sam da su se ti programi toliko zavukli u komp, mozda inficirali neke sistemske fajlove,
pa bi se njihovim brisanjem i Windows ostetio. U tom slucaju bi morao novi Windows, koji bih ja stavljao,
a to mi se bas i nije radilo.

Zato me zanima kakva su vasa iskustva u koriscenju raznih anti malware/spyware programa.
Da li vam se desilo da posle ciscenja, Windows radi losije, ili uopste nece da se pokrene?

Preciznije, voleo bih da cujem sledece:

1. Koje anti malware/spyware programe koristite i na kojim OS?
2. Koliko cesto i na koliko razlicitih kompjutera?
3. Ako ste imali neki problem, kakav je bio i kako se razresio (povratak izbrisanog iz karantina, reintstal OS i sl)?


Evo mogao bih ja da kazem svoje slabasno iskustvo :)

1. Ranije sam koristio Ad-Aware, Spybot Search & Destroy i Spy Sweeper,
a u poslednje vreme Malwarebytes Anti-Malware i od skoro AdwCleaner, sve na XP-u.

2. Kod sebe na svakih 15-ak dana, kod drugih kad me ko uspe nahvatati,
u globalu izmedju 5-10 razlicitih kompova.

3. Ne mogu da se setim da sam imao neki problem u koriscenju,
al da napomenem da sam u poslednje vreme poceo sve manje to da radim (cistim tudje racunare).
[ ekof9 @ 23.02.2013. 12:02 ] @
Citat:
Skoro sam naisao na komp koji je bio toliko zarazen nekim malicioznim programima,
da se ja nisam usudio da ih pobrisem za to odgovarajucim programom.


Ako je bio zarazen kao sto kazes, tu ionako treba da padne reinstall windowsa, tako da pre toga slobodno mozes pokusati razlicite varijante za ciscenje.
Inace i ja koristim MBAM pored AV i to mi je vise nego dovoljno.
[ Aleksandar Maletic @ 24.02.2013. 15:19 ] @
Kombinacija koju već dugo koristim: Avast Free Antivirus + MCShield + Malwarebytes Anti-Malware Free.
Periodično koristim Kaspersky Virus Removal Tool, kao i Dr.Web CureIt skener na zahtev.
Naravno, nabrojao sam automatizovane alate. Programi kao što su Autoruns, Process Explorer, Online Solution Autorun Manager su tu uvek kao osnova za manuelnu dijagnostiku.
[ anon142305 @ 24.02.2013. 15:29 ] @
Citat:
ekof9: Ako je bio zarazen kao sto kazes, tu ionako treba da padne reinstall windowsa

Mrzelo me :)


@Aleksandar Maletic

A neka negativna iskustva?
To sam hteo da saznam na ovoj temi.
[ M.S. @ 26.02.2013. 19:48 ] @
Jos jedan glas za Malwarebytes Anti-Malware. Eset se pokazao dobro. Obavezan Process Explorer.

U principu, od nekoliko miliona stetocina moras nesto imati na kompu. Seti se samo Stuxnet-a. Jeza da te uhvati.

USB flesevi su nocna mora.

Ako ne mozes da se odbranis na Win-u, razmisli o prelasku na drugi sistem.

Pre ciscenja napraviti arhivu svega na zasebnom medijumu i obeleziti ga da je zarazen.

Problem kod domacih firmi je nedostatak svesti o bezbednosti. Na primer, tamo gde drze klijent za elektronsko placanje cesto vidis otvoren Facebook. Tragicno. Jos tragicnije je sto ovo moze da se vidi u zdravstvenim ustanovama.

Mozes ti da cistis i cistis kompove, ali je problem uvek ljudski faktor i slaba politika firme po tom pitanju.