[ 3way @ 23.02.2013. 23:15 ] @
Belinea monitor (Belinea 1925SW), mi je ispao i nastali su problemi...
Monitor radi otprilike sekundu nakon ukljucenja, a nakon toga pozadinsko osvetljenje se gasi i to je to. Dakle, vidim da se nesto desava na monitoru, ali bez pozadinskog osvetljenja je to neupotrebljivo.

Moje pitanje glasi, da li se isplati popravljati ga ili uzeti nov polovan :) i koliko bi to uopste bilo novcanica?
[ ŽIKI @ 24.02.2013. 00:26 ] @
Svakako se isplati pokušati :)
Pošto je pozadinsko osvetljenje u pitanju, ako ga nosiš u servis ne verujem da će ti neko tražiti manje od 2500-3000.
Ako hoćeš sam da probaš da popraviš, ako imaš sreće to može da te košta 100-200din :)
Do tih simptoma najčešće dolazi zbog loših kondezatora i to je najjeftinija popravka, ali pošto je tebi ispao može da bude i neko fizičko oštećenje.
Najbolje da ga otvoriš i slikaš.
Da bi proverio kondenzatore ako na oko izgledaju ok, onda ti treba neki malo bolji unimer koji meri i kapacitivnost.
[ 3way @ 24.02.2013. 00:37 ] @
Otvoricu ga, pa cu pogledati da li ima nekih ostecenja. Nisam to do sada uradio jer sam bio pod utiskom, pa da ga ne unistim bez veze :)

Moje znanje elektronike je skromno, i govori mi da jeste neki kondezantor u pitanju, bas zbog toga sto se slika pojavi, pa nestane.

Da li je moguce da je neki od kondezatora 'otpao' sa ploce prilikom udarca i da zbog toga proizvodi takve simptome?

[ 3way @ 24.02.2013. 10:35 ] @
Otvorio sam ga i ustanovio sledece...

Fizickih ostecenje naizgled nema, osim polomljenih drzaca prednje maske...doduse to se videlo i bez otvaranja monitora.
Elektronika takodje izgleda kako treba osim 2 kondenzatora od 470uF 25V. Oni izgledaju malcice naduveni...da li je moguce da im se to desi od pada? Ah da, i jedan veliki izgleda mrvicu naduvan, ali nisam uspeo da vidim vrednost.
Primetio sam jos jednu stvar...kada se monitor iskljuci, u njemu se cuje tiho pistanje u trajanju 2-3 sekunde, slicno onome koje proizvodi blic kada se puni.
[ ŽIKI @ 24.02.2013. 23:34 ] @
Ne znam, ne verujem da su kondenzatori mogli da se naduju usled pada(možda ako je bio upaljen monitor prilikom pada), verovatno je slučajnost da se potrefilo tako.
Ne razumem se toliko u elektoniku, nego sam imao monitor sa sličnim kvarom. To što se čuje piskav zvuk kad se ugasi monitor mislim da to pražnjenje nekog kondenzatora.
U svakom slučaju ako vidiš da su naduveni, obavezno ih zameni, mislim da im je cena smešna - negde oko 20din.
Vrlo često samo zamenom njih rešava problem, a ako nastavi da se gasi onda se nastavlja sa traženjem kvara.