[ I AM BORGS @ 03.03.2013. 14:07 ] @
pozdrav ! Proteklog tjedna mi se 2 puta dogodilo da dok sam na pc-u ,na monitoru mi se pojavi slika sa prugama!? Prilažem slike da vidite!
1. u toku zime,kad je nestalo struje nakon dolaska pri paljenju pc-a-ventilator u napojnoj je upočetku jako zujao a onda normalno radio!
2. u proteklom mjesecu nestala je slika na 1-2 sekunde, i opet poslije normalno radi !
3. Stavio noviju verziju drajvera za grafičku, ostalo isto-pa sam vratio na stari drajver koji provjereno radi !
4. Sada u normalnom radu -zamrznuta slika sa prugama.Moram ga isključit prisilno na glavno dugme ! OS je W7 ultimate.
5. Everest pokazuje normalne temp.-cpu 45 c, matična 40 c, hd 38 c
Konfiguracija:cpu AMD 64 3200 +, AM2 Matična :ASUS M2NPV-MX
2 hd po 80 gb
ram 2,5 gb ddr2 800 MHz
grafička- nvidia geforce 6150-integrirana
zvučna -soundmax adi 1986...
monitor:tft lcd 17 ' S view
Molim sve znalce koji su se sreli sa sličnim problemom da mi pomognu savjetom da dijagnosticiram kvar, da mogu nešto poduzet dok nije kasno ! Dali je :matična ? grafička ili napojna u kvaru ????
PS. Slika je dok sam igrao mahjong titans igricu , od windowsa! Unaprijed hvala svima koji se jave ! pozz


[Ovu poruku je menjao I AM BORGS dana 03.03.2013. u 15:25 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 03.03.2013. 14:19 ] @
Liči na matičnu ploču da je krenula da otkazuje. Tačnije hladan lem na čipsetu. Inače, taj čipset je poznat po tome da veoma često crkava.
[ gilopile @ 03.03.2013. 14:21 ] @
Moze biti da je chipset nForce 430 krenuo da crkava, pregrejava se ili je do RAM memorije. Za pocetak promeniti termalnu pastu na chipsetu ili montiraj neki FAN da piri u njega. Memoriju proveri sa memtest86.

U krajnjem slucaju dokupi neku PCI-e graficku k. i teraj dalje:)
[ I AM BORGS @ 03.03.2013. 14:32 ] @
Ram nije sigurno jer bi bilo bip-bip.itd ! Imam tablicu opisanih simptoma , ništa nebipće !!!
[ gilopile @ 03.03.2013. 14:36 ] @
Ne mora da beep-ce. RAM moze delimicno da crkne i da ima lose blokove, tj neke adrese ne mogu da se upisuju ni iscitavaju. U slucaju da nemas BSOD, moguce da je ostecena u delu koji se deli sa integrisanom g. karticom. Ne mora da znaci, ali je usko vezano za tvoj problem i trebao bi je proveriti, kao sto sam i napisao gore, sa memtest86. Imas da ga skines sa oFC sajta i napravis boot-abilan fles ili CD, a mozes i sa Hiren`s boot CD-a.
Ovakva memorija ce raditi i nece beep-tati, a problema u radu ce svakako biti:

[ Almir87 @ 03.03.2013. 14:39 ] @
mozda je i do monitora..a 80% da je...
[ gilopile @ 03.03.2013. 14:46 ] @
Da, moguce je da je do monitora. Ali ako kaze da blokira i mora racunar prisilno da ga ugasi, hm. Ne znam da li si probao, kada se to desi, da samo jednom stisnes `power` na racunaru i vidis da li ce se ugasiti. Ako se ne gasi, znaci da je blokirao i nije do monitora.
[ Miroslav Cvejić @ 03.03.2013. 14:51 ] @
Citat:
gilopile:
Moze biti da je chipset nForce 430 krenuo da crkava, pregrejava se ili je do RAM memorije. Za pocetak promeniti termalnu pastu na chipsetu ili montiraj neki FAN da piri u njega. Memoriju proveri sa memtest86.

U krajnjem slucaju dokupi neku PCI-e graficku k. i teraj dalje:)


Nforce 430 je southbridge, a 6150 je northbridge i on je šampion po hladnim lemovima. U njemu je grafika koja brlja.

Rešenje bi bilo pojuriti drugu ploču.
[ gilopile @ 03.03.2013. 14:56 ] @
Aha, da, zbunio sam se. Fala na ispravci! Greju se toliko da se `lano mozes opeci kada prislonis prste:) Moglo se spasiti da se ugradio neki FAN da duva u njega...Ali jbg.
[ I AM BORGS @ 03.03.2013. 20:16 ] @
nije do monitora kad se to desi moram ga gasiti na glavno dugme koje moram držati skoro pola minute da se ugasi . probati ću memtest još večeras .
[ I AM BORGS @ 03.03.2013. 21:35 ] @
memtest je prošao u redu - ni jedan error. sutra skidam ploču van i stavljam novu termalnu pastu na procesor i chipset. otvoriti ću i napojnu da vidim barem vizualno kako izgleda , ako ima napuhanih elko stavljam drugu napojnu koju imam u rezervi ,a dobra je. ( sve sam elkoše zamjenio novima ).
PS: monitoru je tek izašla garancija - nevjerujem da je on u kvaru.
[ KrkaCiC @ 03.03.2013. 22:52 ] @
Ma monitor ti je OK.
Probaj da pozajmis neku pristojnu grafiku i onda pokreni iste aplikacije i vidi ima li razlike
[ I AM BORGS @ 05.03.2013. 17:53 ] @
javljam da sam promjenio napojnu , promjenio pastu na procesoru i chipsetu , za sada radi ok . jel ima neko ideju kako da nakačim mali ventilator na hladnjak chipseta ?? pozz