[ nssale @ 04.03.2013. 23:38 ] @
Imam fuji s5600 više godina i mislim da je vreme da kupim dslr.
Prvo sam mislio da uzmem canon 1100d, i što se tiče slikanja čini mi se da bi mi u ovom trenutku bio dovoljan s obzirom sa čim sam do sada slikao, a vidim da ima i dobar video, makar je tako na ovim snimcima sa youtube-a.
Al onda videh i canon 650d sa onim pokretnim displejom i pomislih da u jednom mogu dobiti i bolji fotoaparat od 1100d ali i dobru kameru (opet zaključak sa youtube-a ne znam da li je tačan?).
Razlika je oko 300 evra, da li vredi dati toliko više za ulazak u dslr svet?
A onda videh da je tu i canon 600d koji je jeftniji od 650d al čini mi se ne toliko lošiji od njega.
I kao što obično biva, što više razmišljaš sve te više boli glava, pa rekoh da pitam nekog iskusnog, šta bi savetovao početniku da li da odmah idem na 650d ili da se zadovoljim sa 1100d i vidim da li ću poželeti nešto više?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 05.03.2013. 00:10 ] @
Hoćeš li iskreno da ti kažem ili da ti mažem oči ? :)

Šalim se, ali donekle je i istina. Neki mi ti rekli da je 1100D "dovoljan i opak" ali ja nisam od tih. Jednostavno u pitanju je loš plastikaner sa veoma zastarelim senzorom.

Canon 650D nema potrebe da uzimaš, jer je još skup, ali 600D je neki idealan izbor. Senzor dae daleko daleko bolje fotke nego senzor na 1100D, a i samo telo je dosta bolje i kvalitetnije napravljeno.


Eventualni minimum minimuma je Canon 550D, ali kad već možeš da priuštiš, uzmi 600D sa dva objektiva i ne beri brigu.


Mislim da ima da se nađe u kompetu sa dva objektiva, pogledaj. Jer brzo ćeš poželeti nešto bolje od default 28-80 mm kit objektiva, koji i nije baš naročito kvalitetan što se optike tiče, ali zadovoljava većinu potreba.


Moja preporuka da ako nemaš para za 600D sa dva objektiva u kompletu, uzmeš Canon 550D sa 28-80 mm i 70-200 mm objektivima.
[ MirosIav @ 05.03.2013. 10:03 ] @
@nssale

Snimanje videa na DSLR-u je nešto sasvim drugačije od kompakata. Isto važi i za pokretni ekran. Pogledaj http://www.elitesecurity.org/p3195683 i temu u kojoj je. Ako ti je video bitan ( pored kvaliteta slike ), preporučujem neki Sony ili Panasonic mirrorless.
[ nssale @ 05.03.2013. 22:08 ] @
MirosIav, hvala na predlogu, pročitao sam temu i ostajem pri DSLR-u, slikanje mi je prioritetno a video dopunska opcija.
Prihvatiću savet Kosta ******um Rex Persia i uzeću 600d, stim da bih drugi objektiv uzeo na jesen.

Interesuje me još, kupovina u inostranstvu, zemlje su Madjarska, Nemačka i SAD, pretpostavljam da je jeftinije ali se postavlja pitanje garancije?
Na kom sajtu je najbolje da gledam cene za SAD?


[ miko.s @ 05.03.2013. 22:30 ] @
da mi dslr nije prevelik, bio bi uzeo 550d, tako da 600d je dobar izbor. (za ~100 eura imaš 50mm f1.8, nije nešto kao objektiv ali je ipak f1.8 šta ti može bit korisno za low light i portrete, samo nema stabilizaciju. nađu se polovni za 50tak eura ponekad).

ja aparate kupujem u njemačkoj (na idealo.de imaš pregled pa ti za svaki aparat izbaci dućane di možeš kupiti online), i do sada nisam nikad imao problema sa garancijom, a evo ja i rođak do sada 5 ili 6 aparata kroz godine tako kupili. jedino šta imamo familiju u frankfurtu pa ako ima neki problem to oni vide pa mogu odmah rješiti. ali do sada nije bilo potrebe za garancijom. a iz sad-a nebi kupovao, daleko je amerika, poštarina je velika i carina ti može biti problem. ako možeš ti da odeš u mađarsku ili njemačku, ili imaš tamo nekoga, to bi bilo super.
[ nssale @ 05.03.2013. 22:39 ] @
Do Madjarske mogu sam, u Nemačku postoji mogućnost da ću ići u naredna 2 meseca, a u SAD-u imam prijatelja koji će mi ga lično doneti ili preko nekog poslati prvom prilikom pa su carina i poštarina = 0

Hvala za idealo.de
[ miko.s @ 05.03.2013. 22:55 ] @
ako imaš kolegu u americi onda super (ja bi rado htio tako da imam tamo nekoga, jer im je tehnika (i ne samo tehnika) smješno jeftina. ali nemam, pa takve stvari niti ne pokušavam preko interneta kupiti.

ako ideš u DE, pogledaj si online dali ima neki photo dućan u tom gradu kamo ideš pa pogledaj ponudu aparata i koliko koštaju. šteta da italija i slovenija imaju skupu tehniku, jer mi je trst jako blizu ali cijene su im više nego kod nas. :(
[ S A J A @ 06.03.2013. 07:12 ] @
Pogledajte i Nikon D3200, koji je u toj klasi. Jes da nema pokretni ekran ali ima više megapiksela, čini mi se, nešto bolji senzor i procesor (valjda jer su noviji) i nešto je manji i lakši.

DxO je označio D3200 nešto boljim u odnosu na 600D, pogledajte ovde.
[ MirosIav @ 06.03.2013. 10:07 ] @
I ja sam pre za Nikon nego za Canon, slažem se sa Sajom, ali to je već za neku dužu raspravu :D. Canon je generalno bolji za video. Neke firme daju garanciju na svetskom nivou, gde god imaju zastupnika, pa vidi da li to radi i Canon.

Gde kupiti:
http://www.argep.hu/ - Mađarska
http://www.toppreise.ch/ - Švajcarska
http://geizhals.at/ - Austrija

Što se Amerike tiče, mislim da su najpovoljniji e-bay shop-ovi. Iz Mađarske se relativno lako povrati 25% njihovog poreza, ali samo ako još jednom odeš u istu prodavnicu, pa ako često ideš tamo, razmisli i o tome...
[ nssale @ 06.03.2013. 21:09 ] @
U redu, hvala svima!
[ Inspektor Nagib @ 07.03.2013. 11:30 ] @
Citat:
S A J A:
DxO je označio D3200 nešto boljim u odnosu na 600D, pogledajte ovde.


Jeste, jeste. Što je najbolje, ima bolji skor od Canon 5d mkII koji je fullframe.


[ Kosta ******um Rex Persia @ 14.03.2013. 21:50 ] @
Ja samo ne znam po kom oni sistemu rangiraju senzore i aparate, jer je APSOLUTNO NEMOGUĆE da D3200 bude bolji od 5D Mark II.
[ MirosIav @ 15.03.2013. 09:28 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Ja samo ne znam po kom oni sistemu rangiraju senzore i aparate, jer je APSOLUTNO NEMOGUĆE da D3200 bude bolji od 5D Mark II.


Taj njihov ukupni skor ne treba gledati. Vidi se u ISO rezultatima ko je ko. No, tehnika napreduje, pa novi senzori brzo pregaze prethodne generacije:

[ labicko1 @ 15.03.2013. 09:43 ] @
Rangiraju po sistemu ko im vise plati :) I sistemu sve vise ovaca kupuju DSLR daj da ih oderemo :) Imas jednu temu ovde na ES gde ljudi uporedjuju mobilni sa DSLR jel se na B92 pojavila neverovatna vest da 99% fotografija danas se uradi mobilnim telefonom. Pa je genijalni zakljucak iz toga da je kamera iz mobilnog nadmasila DSLR :) Svi ti sajtovi i sve te novine izbacuju reklame kao vesti, daju rejting aparatu iz nize klase veci nego ovom iz vise zato sto je laksi za 0.005g. Izmisljaju nove kategorije i uporedjivanaj koja nemaju veze sa mozgom. A ljudi to gutaju bez nekog velikog razmisljanja, na kraju jos ubace ako koristis nas aparat bices cool, kao da to ima ikakve veze sa fotografijom. To su vam sve samo placene reklame. Moj savet vam je da pre kupovine fotoaparata malo procitate kako on funkcionise, iz toga cete videti sta vam je vazno a sta ne, sta vam je marketinski trik a sta realnost.